NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 27 October 1888. No. 1632. ADVERTENTIES: STADSNIEU W S. B I N N E IV L A N D. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van X5 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. J. B. AVI». Hoofdagente* voor het Suitenland: Compagnie Generate de Publieite Etranghre G. L. DJ VB E f Co., JOH. I. JONES, Stier., Parigt, 31itt Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 October. Heden is afgekondigd de bij Raadsbesluit van 8 Augustus 1888 No. 19 vastgestelde verordening tot heffing en die op de invordering van schoolgeld op het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijf jarigen cursus, de Meisjesschool voor middelbaar onderwijs met vijf jarigen cursus, de Hoogere Burger school ter opleiding voor handel en nijverheid en de Burgeravondschool alhier. Gedrukte exemplaren van die verordening zijn tegen betaling der kosten, ter Gemeente-Secretarie ver krijgbaar. Voor het akte-examen van onder wijzeres, te Amsterdam gehouden op 25 October, is o. a. geslaagd mej. R. G. Prinsen Geerlig», alhier. Het doet ons leed, dat Haarlem niet is opgenomen in den rij der ste den waar de heer Morin, die zijn 50 jarig jubileum als tooneelspeler viert, iu eene voorstelling te zijner eere zal optreden. Men heeft den jubilaris in de voorstellingen van het tNederlandsch Tooneels alhier toch genoegzaam leeren waardee- ren, om hem een gepast huldebe toon te bewijzen. Voor eenigen tijd werd door ons de aandacht gevestigd op het piano- magazijn van den heer Van Ooy, hoek Parklaan en Kruisweg. Thans, nu deze hoek zoo goed als gereed is, vraagt Daast het huis van den heer Van Ooy, in de eerste plaats het woonhuis van den heer Van der Laan onze aandacht. De gevel, op getrokken van berg- en baksteen, is ontworpen door den bouwk. inge nieur J. A. G. van der Steur. Mo tieven van de oud-hollandsche re naissance zijn bij de compositie ge bruikt. De kleurschakeering door de zandsteen teweeggebracht, maakt een gelukkig effect, terwijl de toe passing van beeldhouwwerk veel bijdraagt om een sierlijk geheel te verkrijgen. Het Amsterdamsche specialiteiten gezelschap van den heer Frits van Haarlem, bezorgde den leden der sociëteit «Vereeniging» Donderdag een genoeglijken avond. Te meer was dit het geval, omdat zich onder de optredenden ook bevond de noor- sche kunstschaatsenrijder Axel Paul sen, die voorstellingen geeft op rol schaatsen. Geruimen tijd bewoog hij zich op een vloer van papier-m&ché, en ontwikkelde daarbij alle deelen van zijn ongeëvenaarde kunst. Fraaie krullenachterwaarts en voor waarts beschreven, sprongen,waarbij hij eenige malen in de lucht rond draaide om vervolgens weder met het grootste gemak zijn sierlijke bewegingen te hervatten, wisselden elkander af. Dat dit optreden van den heer Paulsen het publiek met bewondering vervulde behoeft wel niet gezegd te worden. Onder de overige nummers van het zeer ge varieerd programma, muntten uit, de werkzaamheden van eene koord danseres, op een staaldraad, waarbij zij o. a. een plank in de lengte op den draad legde en daarover heen liep. Deze zeldzame toer mag zeker wel tot de schoonste van den avond worden gerekend. Veel bijval oogstte de bekende zanger Chrétienni in met zijne allergeestigste coupletten, terwijl twee clowns, door hun zon derlinge vertooniDgen en buitenge wone vlugheij en behendigheid de toeschouwers op de aangenaamste wijze bezighielden. Donderdagavond is door de politie alhier aangehouden en ter beschik- kiug van de militaire autoriteit ge steld een marinier, in garnizoen te Amsterdam, die sedert 16 Oct. jl. van zijn korps was gedeserteerd. Zijne militaire kleeding had hij te Rotterdam verkocht. Men schrijft ons uit Haarlem mermeer Reeds vroeger werd door ons melding gemaakt van de werken der genie, ten behoeve der 6telling Amsterdam te Haarlemmermeer en omstreken. Thans wordt ons gemeld dat langs een groot gedeelte van den op te werpen elapersdijk een kanaal zal worden gegraven, dat bij Aals meer door twee groote schutslui zen (verval ruim 3 M.) met de ringvaart in verbinding zal worden gebracht. Dit zal dus de eerste gelegen heid worden waar binnenwater van den polder met het buitenwater in verbinding zal worden gesteld. Uit Haarlemmermeer wordt ons bericht dat in de Ringvaart een schipper is verdronken. Volgens ge ruchten zou men hem te water heb ben geworpen. Donderdagavond laat was zijn lijk nog niet gevonden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 persoon goed met paard en wagen kunnende omgaan, 1 gepasporteerd militair voor werkzaamheden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. Onder tallooze blijken van belangstel ling beeft de heer Morin, tooneelspeler van bet „Nederlandsch jTooneel", zijn vijftig jarig jubileum te Amsterdam gevierd. Hij trad op als Brochat in Heeren en dames van Pont Arcy," een zijner meest geliefde rollen. De zaal was stampvol, wel- komstfenfares weerklonken, een schat vaH bloemen en kransen werd hem door het publiek vereerd. Op welsprekende wijze beantwoordde de jubilaris de tot hem gerichte toespraken. In warme bewoordingen sprak o. a. de regisseur van het //Nederlandsch Tooneel," de heer De Leur, hem toe namens den raad van beheer en de artisten, welke laatsten den 70-jarige een gouden ring met brillonten aanboden. Eigenaardig was het, de heeren N. Judels en Ednard Bam berg ten tooneele te zien verschijnen om hen te hooren herinneren aan de dagen van ouds. Verder gaven o. a. blijk van sympathie het amsterdamsche studenten- korps, vertegenwoordigd door den senaat, en de letterkundige club bij monde van den heer L. Simons Mz. Uit eene mededeeling van den regisseur bleek nog dat met gesloten doek aan Mo rin een kostbaar huldeblijk van vele be wonderaars door eene commissie was aan- De voorstelling was eerst te ruim half een geëindigd. Te 's Hage heeft zich eene commissie gevormd om den heer Morin, die daar hedenavond optreedt, een aanzienlijk ge schenk in portefeuille aan te bieden. Ook daar wachten hem warme ovaties. Iu het «Amstel-Hótel» te Amsterdam is aangekomen prin ses Marie van Saksen-MeiniDgen met gevolg, bestaande uit freule Von Gagern, baron Van Heijden dienstpersoneel. De gewone audientievan den minister van Justitie zal op Dingsdag 30 October a. s. niet plaats hebben. Door den minister van Justitie wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat voor eerst geene gelegenheid bestaat tot plaatsing bij de rijksveldwacht en dat mitsdien de na Donderdag tot dat einde ingediend wordende ver zoeken zullen worden gehouden buiten beschikking. De Regeering heeft be slist, dat npostbladen», die voor het gebruik ongeschikt zijn geworden, evenals dito briefkaarten en post- enveloppen, tegen betaling van 7> cent voor nieuwe kunnen wor den ingeruild. Men ziet dus dadelijk, dat het Rijk voor dat stukje papier, dat iedere papierhandelaar kan leveren voor 26 centen per 100 of minder, cent berekent. De bedoeling om daar een winstje op te maken, zal natuurlijk afstui ten op het gezond verstaud, dat die «postbladen» eenvoudig, als te duur, ongebruikt zal laten. Met de post-couverten had men daar toch al leergeld genoeg mee betaald. Ook die kostten eerst 51/, cent en niemand kocht toen die enveloppen van 50 cent per 100. Later, toen men met den voorraad bleef zitten, werd de prijs op de helft gebracht; maar de eerste in druk zat toen eenmaal zóó diep, dat ook nu bijna niemand de post- enveloppen gebruik; en de meeste menschen niet eens weten dat ze bestaan. Bij koninklijk besluit is de uitbetaling van verv-lgingskos- ten aan de deurwaarders der directe belastingen nader geregeld. Voorts zijn bij resolutie van den minister van Financiën nadere be palingen vastgesteld nopens de be noeming en belooning der genoemde deurwaarders. Behoudens de daarbij gestelde eischen van bekwaamheid en geschiktheid, waarvan hij een jaarlijks te houden examen moet blijken, zijn in de onderstaande volgorde tot gemelde betrekking benoembaar a. klerken van provin ciale inspecteurs en van controleurs en ontvangers der directe belastin gen, invoerrechten, en accijnzen; b. klerken van ontvangeis der re gistratie en domeinen, van notaris sen, advocaten of procureurs of werkzaam op de griffie van een der rechterlijke colleges binnen het rijk. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Schiedam (ter vervanging van mr. J. C. Patijn), zal plaats hebben op Dinsdag 20 November e. k., en de herstemming, is die noodig, zal ge schieden op Dinsdag 4 December daaraanvolgende. In eene Woensdag ge houden vergadering der r.-k. kies- vereeniging te Groenloo werd met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer jhr. C. M. Brantsen, candidaat der anti revolutionairen. De chineesche regee- ringscommissarissen begaven zich Donderdag vergezeld van den ci- viel-ingenieur C. F. Stoel, naar Delft, waar zij de gist- en spiri tusfabriek en de porceleinfabriek der firma Joost Thooft en Labouchère bezichtigden. Daarna brachten zij een bezoek n de fabriek van goud- en zil verwerken der heeren Van Kempen te Voorschoten. Heden te 8.34 begeven de hee ren zich naar Amsterdam. Bij aan komst worden zij onmiddellijk door den burgemeester op het raadhuis ontvangen. Zij zouden de verschil lende gebouwen, bezienswaardig heden en de scheepstimmerwerven in oogenschouw nemen. Waarschijnlijk wordt ook de Za terdag te Amsterdam doorgebracht. Zoo niet, dan zouden de chineeBche heeren dien dag naar Rotterdam gaan, waar hun bezoek voorname lijk het ziekenhuis geldt. Ook het gesticht Meerenberg zou door hen worden bezocht. ipssïjilXjHTO üsr. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 60) XXXIVe HOOFDSTUK. EENE GRAP VAN KAPITEIN LYSANDEB. Hoor eens kapitein. Gisterenavond was het huis in brand. Gij hebt ons toen gezegdHaalt water. Wij halen een weinig. Toen zegt gij: Weest vervloekt, waarom gaat gij niet door met water halen? Als ik u zeg, dat gij water moet halen, dan moet gij het zoolang halen, totdat ik zeg dat het genoeg is. Wat gij zegt, dat doen wij. Als gij niet zegt wat gij meent, dan is het uw schuld. Het is niet waarschijnlijk dat Lysander het slot van hunne redevoering kalm aanhoorde. Hij had het geluid van stemmen opgevangen; dat boezemde hem meer belangstel ling intoen hij naar buiten zag, bemerkte hij mrs. Stack- ridge, die met hare kinderen terugkwam. De dochter van Pepperill had haar boodschap trouw ver richt en de vrouw van den landbouwer, meenende dat er werkelijk iets belangrijks washad zich gehaast de vreemdsoortige en de dringende uitnoodiging aan te nemen. Toen zij echter bij de hut van den armen man was aan gekomen, was zij zeer verwonderd, dat mrs. Pepperill zich over haar komst verbaasde. Zij spraken er over, ondervraagden het kind en kwamen ten slotte tot de gevolgtrekking, dat Daniel iets geheel anders moest gezegd hebben en het kind hem verkeerd had verstaan. Wel, zeide mrs. Stackridge, nadat zij een poosje had gezeten. Mij dunkt dat ik nu wel weer terug kan gaan, want ik heb de oude tante Deb thuis gelaten, en zij is tegenwoordig doodsbenauwd als zij alleen iszij denkt dat de soldaten der afgescheidenen haar zullen dooden; ik zeg haar echter altijd, dat zij niet bevreesd behoeft te zijn. Ik ben het tenminste niet Deze vrouw, die niet wist, dat zij werkelijk reden had bevreesd te zijn, keerde dus naar huis terug. Toen zij reeds dichtbij was, ontmoette zij Gaff en Jake, negers die bij de boerderij behoorden; zij hadden op het veld gewerkt en kwamen haar nu vol angst tegemoet, terwijl zij beweerden dat tante Deb vermoord werd. Nonsens! zeide zij, in spijt van al hunne betui gingen; zij liep rechtdoor naar het huis. Ingerukt marsch! zeide Lysander tot de soldaten. Gaat naar uw kwartier. Ik zal u zoo aanstonds wel verder spreken! deze woorden werden op dreigenden toon uitgesproken. Zoodra zij uit het gezicht waren, zeide hij tot mrs. Stackridge: Het spijt mij te moeten zeggen, dat twee mijner sol daten uw huis hebben geplunderd. Het zijn de Duitschersi die gij zooeven hebt hunnen zien weggaan. Maar wat nog erger is, mijne moeder was hierheen gekomen om uw eigen dom te redden; het schijnt dat zij haar voor u hebben aangezien, en half dood hebben geslagen, zeide Lysander. Goede hemel! zeide mrs. Stackridge. Help mij met het uittrekken mijner kleerenkreunde mrs. SprowL Toen ik hier kwam, voegde de kapitein er bij, was zij bewusteloos, en zij hadden hare mand gebruikt om die vol te stoppen, zooals gij ziet, en zij vulden den emmer, maar ledigden dien later weer, om er water mee te scheppen. Die schurken! Het verheugt mij dat zij geen geboren zuidelijken zijn. Waar is tante Deb? zeide mrs. Stackridge, die zich gehaast had, de weduwe te ondersteunen. Ik heb haar niet gezien. O, die schurkenkreunde mrs. SprowL - Ik wilde juist iets bij u komen leenen. Zij wilde gaan, maar zij was hier nog niet, zeide Lysander. Ik wilde gaan, herhaalde de weduwe. O he mel, men heeft mijne leden stuk geslagen. Ik, arme weduwe, en mijj eenige zoon is.... Haar eenige zoon, riep Lysander op luiden toon, kou niet bijtijds komen, om die schanddaad tegen te gaan Dat wilde zij zeggen. Ik laat haar aan uwe zorg over, mrs. Stackridge. Zij heeft de plunderaars in hun werk gestoord, gij zult haar dus goed behandelen. De kapitein verwijderde zich, terwijl zijn verlangen om eene vrouw gegeeseld te zien worden, zeer bekoeld was. Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 1X2. Directeuren-Uitgevers J. C. FEEREBOOII

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1