Politiek Oveizicht. Naar de N. R. C. rerneemt, ii het bericht, door haar aan de Haarlemscke Courant ontleend, be treffende de onregelmatigheden in de administratie van de blinden- werkinrichting te Utrecht ontdekt, niet juist. De advocaat mr. A. A. Pit is door den betrokken persoon zelf gecon sulteerd, toen deze werd aangespro ken door het bestuur tot aanzui vering van een tekort. Wel schijnt het zeker, dat er vele onregelma tigheden ontdekt zijn, maar of er bepaald valschheden gepleegd zijn, zal nog moeten worden uitgemaakt. De gearresteerde beweert niets ver schuldigd te zijn en heeft het be drag van het tekort f 1300 niet f 3000) niet willen Btorten, zelfs niet onder protest, zooals hem is aan geraden. Onjuist is ook, dat de bescheiden en het gestorte tekort door den ad vocaat mr. Pit, onder deurwaarders protest aan S. zouden zijn aan geboden. Zaterdagavond zal Mi- ehael Flürscheim, de bekende staat huishoudkundige uit Baden Baden, eene eerste voordracht houden in het gebouw van den werkenden stand te Amsterdam voor deveree- nigiDg de tUnie» aldaar. In het Vlieg end Blad van Amsterdam, komt de volgende vermakelijke advertentie voor «Zondag nacht per abuis uitge trokken, in het Vondelpark, een kamgaren jas en vest, waarin een zilveren horloge met stalen ketting. De vinder kan alles tegen de volle waarde terugbezorgen. Adres te be vragen aan het bureau Vliegend Blad». Zij is van een zeeman, die te dik wijls op de vriendschap had gedron ken en ten slotte in het Vondelpark verzeild geraakt was, waar hij dacht te huis te zijn en zich van eenige kleederen ontdeed. Een voorbijgan ger nam waarschijnlijk de spullen mee. Daar de zeeman liefst geen «arme drommel» in aanraking met het gerecht bracht en het gebeurde grootendeels zijn eigen schuld is, zoekt hij nu op deze manier zijn eigendom terug te krijgen. In de vergadering van Woensdag heeft de gemeenteraad van Enkhuizen het besluit geno men, de 70 opcenten voor de ge meente van de personeels belasting af te nemen en het tekort der ont vangsten te dekken door den hoof- delijken omslag met een bedrag van f 7613,45 te verhoogen. De begrooting voor het dienst jaar 1889 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f78746,521/»- Terwijl een koopman in aardappelen in het klein aan de Vlietkade te Kralingen Woensdag ochtend naar de markt was, om in- koopen te doen, werd zijn geld, dat in een bakje lag, op eene kast in zijn woonkamer geplaatst, ont vreemd. De bestolene kon nu, toen hij thuis kwam, tot zijn groote ver legenheid de gekochte aardappelen niet betalen. De dief moet door het raam in huis zijn gekomen. Uit Deventer wordt van S5 October aan de Z. Cl. gemeld Heden nacht ontstond er een begin van brand in een huis staande te gen het rijks arsenaal, in welk huis eene kappersaffaire werd uitgeoe fend. De brand ontstond in het be nedenhuis in eene bedstede waarin kleeren waren geborgen en aard appelen. Het bovenhuis werd be woond. Eenige voorbijgangers, die den brand ontdekten, trapten direct de deur open en bluschten het vuur. De bewoners, die in de rust waren, redden zich over het dak, waar in middels door de hulp van anderen eene ladder was geplaatst. Te Deventer stortte Don derdag de gevel in van een der huisjes in de Sycenbaan, welke on langs door de gemeente werden aan gekocht. Het huisje was met zand gevuld, waarschijnlijk is ten gevolge van den zwaren last de gevel van het gebouwtje ingestort. Een ge deelte van den gevel van een huisje, waarin een water- en vuurnering wordt uitgeoefend, stortte tegelijk in. Ongelukken werden niet ver oorzaakt. Een der wees j ong ens in de weesinrichting te Neerbosch, A. Pettinga, heeft dezer dagen met goed gevolg het examen als onder wijzer afgelegd. Als eene bizonder- heid kan hierbij vermeld worden, dat hij in genoemde inrichting zijn geheele opleiding heeft ontvangen. Hij is tot onderwijzer aan de Wee- zenschool benoemd. Men meldt uit Sittard: De duitsche grensbeambten uit het naburige Wehl namen dezer dagen niet minder dan 80 KG. bo ter in beslag, welke herkomstig was van eene in de nabijheid dezer grenzen gelegen nederlandsche pacht hoeve, en door den bewoner frau duleus over de grenzen was ge bracht. De boter werd Zaterdag 1.1. in het aldaar gevestigde duit sche grenskantoor tot iederen prijs verkocht. Tegen den eigenaar der boter is mede proces-verbaal opge maakt. Uit Eindhoven wordt ge meld Thans is 't pleit beslecht, althans indien er in de zaak be rust wordt. Verleden Zaterdag is ons oud stedelijk archief naar Den Bosch overgebracht. 'tls te hopen, dat het bestuur onzer stad niet in de zaak zal be rusten. Wij gelooven de tolk te zijn van alle ingezetenen, wanneer we den wensch uitdrukken, dat het aangeteekend protest eene werkelijke kracht worde bijgezet door de zaak voor den rechter te brengen. Een dergelijk besluit zou door ge heel Eindhoven worden toegejuicht. Ten nadeele van den gar- nizoens-commandant te Grave is Woensdagnacht uit diens bureau in de kazerne ontvreemd een bedrag van ruim f 100 in geld. Men is den dadei nog niet op het spoor. Door de justitie van Maastricht is Woensdag huiszoeking gedaan in de woning van den post bode H. C., te Beek, waarbij on derscheidene brieven en couranten zijn in beslag genomen. Deze huis zoeking heeft plaats gehad naar aanleiding eener klacht bij den of ficier van justitie te Maastricht over het niet aankomen van brieven aan hun adres. Te B o h n e h e i d e - W i 11 e m ontstond Woensdagavond een felle brand in de behuizing der gebroe ders Janssen. Eene groote schuur, tot stampens toe gevuld met granen, en eene kist bevattende geld en kleedingstukken, werden door de vlammen vernield. Zes gezinnen hadden in het ver brande perceel hunnen oogst ge borgen en lijden thans eene niet geringe schade. Niets was verzekerd, en de oorzaak is onbekend. Te Wapse, inhet We e ten van Drente, is door een feilen brand de boerenhofstede van den heer J. Veenhuis in asch gelegd. De in boedel werd vernield en bijna al het vee is in de vlammen omgeko men, benevens 10 schapen van leen buurman. De huisgenooten konden zich in het middernachtelijk uur tenanwer- nood redden. De hand- en spandien- sten, welke op het platteland hier en daar reeds zijn afgeschaft, wor den o. a. te Ter Apel nog verricht. Het gevolg daarvan is, dat in ge noemde gemeente het boerwerk weder meer en meer wordt uitge oefend en groote besparingen op het budget gemaakt worden. Deze ver laging van lasten doet den boer dien arbeid vroolijk verrichten. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 25 October. Vijf-en-zestig kordera braclite* heden 10 tot 118 groote, 80 tot 160 kleine tongen, 5 tarbotten, 3 tot 30 mand jes kl. schol en 2 tot 4 manden schar ten afslag, terwyldoor 2 beagers 100 schelv. en door trekkers 8-tal haring werden aangeroerdgroote tong gold 40 h 50 cent, kleine idem 10 20 cent, tarbot f7 a f9, per stuk, kleine schol f 2.75 k 90 cent per mandje, schar 60 cent per mand, schelv. f54 het honderd en haring f5,40 per tal. De kotter Christine", sch. Smit, besomde voor 135 groote, 220 kl. tongen en een partijtj e schol en achar f 65. Lemmer, 24 October. Ook in den loop dei laatste dagen liet de visscherij naar bot op de Zuiderzee te wenschen overwat aangaat de bclangrykheid der vangst; de kwaliteit blee voldoende waardoor de prijzen zoowel door op- koopors, als door kleinhandel betaald, onveran derd bleef. In bedoelde dagen bedroeg de aanvoer alhier p.m. 800 kilo's. Bot brengt in kleinhan del tot 80 cents per kilo op. Zuidorzee-haring werd nog niet gevangen. De bulgaar8che kwestie komt weer aan de orde. De Porte, die reeds den eersten stap gedaan heeft, door officieuze onder handelingen met prins Ferdinand aan te knoopen, wordt volgens de correspondent der //Daily News", door Italië, Oostenrijk en Duitschland aangespoord dezen als vorst van Bulgarije te erkennen. De onverzoen lijke Bus spreekt hierover zijn veto uit en heeft verklaard, dat hij deze verheffing als een casus belli zou beschouwen. Zoo komt men niet verder. Vrede wil men niet en oorlog wil men nietwat wil men dan? Dan bevalt koning Milan toch maar beter. Deze is ten minste geen diploma tieke koordedanser, die onder allerlei on natuurlijke bochten en verwringingen het zoogenaamd staatkundig evenwicht zoekt te bewaren. Milan waagt en wint tot nogtoe hij zet veel op 't spel om veel te winnen. Hij ontdoet zich van zijn vrouw, ofschoon hij vooruit weet, dat hij zijne ministers en dat hij het laatste glimpje russische gunst verliest. Hij maakt zich zijn halve hoofdstad tot geslagen vijand. Onder voorbehoud wordt meldiDg gemaakt van een komplot, dat men op 't spoor gekomen is en dat in 't schild voerde hem op te lichten, in 't diepste geheim in een krankzinnigengesticht op te sluiten en zijn zoon op den troon te plaatsen. Dat zijn les surprises du divorce. De Porte ten speelbal aan de luimen der groote mogendheden, prins Ferdinand levende en terende op hunne oneeuighe- den, vorst Milan den kleinen tyran uit hangende er is nog al wat duisternis te verdrijven, eer het daghet uyt den Oosten. Het mohammedanisme is intusschen weer aan een klein gevaar ontsnapt: het con flict tusschen Portugal en Marokko is, dank zij de tusschenkomst van den en- gelschen gezant te Tanger, uit de wereld geholpen. Het marokkaansche goevernement stemt er in toe de porfcugeesche vlag met 21 kanonschoten te begroeten en de auto riteiten va* Larrachi van hunne posten te ontzetten. Portugal ziet van alle schade vergoeding af. De groote mogendheden waarvan sommige ook hunne grieven heb ben: er zijn ean Duitsoher en oen Fransch- man beleédigd houden evenwel voet bij stuk op 't punt van aanzienlijke con cession betreffende de kustvaart en den handel in granen. Uit een anderen hoek van Afrika komen ook weer berichten, die gunstige vooruit zichten openen. Men meldt uit Cairo, dat te Wadi-Halfa aangekomen inboorlingen het gerucht bevestigen als zou er een europeaan te Bahr-el-Ghazel zijn versche nen, omringd met eene sterke krijgsmacht, waarmede hij de dervischen in noordelijke richting voor zich uitdrijft. De Mahdi Abdullah moet 3 stoomschepen en 3000 man tegen hem afgezonden hebben. Volgens andere geruchtendie op verschillende plaatsen aan den man gebracht worden, is Abdullah, die als Mahdi te Karthoum zetelt, dood. Intusschen worden de onder nemingen tegen Soeakim met kracht voort gezet. Eiken nacht wordt er op de forten der stad geschoten evenwel zonder groote schadeaanriehtende gevolgen. Met betrekking tot de zaken in Zan zibar maakt de //Reichsanzeiger" berichten van den duitschen consul-generaal open baar, over de gebeurtenisien in oostelijk Afrika. Zij vermelden eenige, voor het overige op zich zelf weinig beteekenende voorvallen, waaruit duidelijk blijkt, dat de geheele beweging tegen het europeesche en christelijke element stelselmatig uitgaat van de arabische aristocratie. Zelfs het leven van generaal Matthews, bevelhebber der troepen van den sultan van Zanzibar, was herhaaldelijk in gevaar enkel en alleen omdat hij een christen is. De aanzien lijke Arabieren riepen vergaderingen bijeen, waarin tot een opstand besloten werd. De geheele beweging schijnt van Pangani uit geleid te worden. De Duitschers, evenals hun concurrenten, zullen tegen zulk een goed georganiseerden opstand nog een zwaren kamp hebben te voeren. Ook in 't moederland zelve neemt het niet op, wat men op het touw zet. De zaak-Geff- ken is aan 't doodbloeden, de hoofdper soon, volgens de berichten, aan 'fc dood gaan. Het verbod tegen de verspreiding van dr. Mackenzie's brochure is door het gerechtshof te Duisburg ingetrokken. Men heeft intusschen met deze processen een ding van belang gewonnentijd. Het publiek is gekalmeerd; het grijpt niet graag meer naar de waar, die het frissche der nieuwheid mist, het heeft de weerlegging bijna eerder gehoord dan de beschuldiging en deze mist daardoor hare beste kracht. Wie het eerst slaat wint meestal de vechtpartij. PARTICULIERE CORRESPONDENTIE. Londen, 24 Oct. 1888. De kwestie van den dag is: //Zijn er steenkolen onder Londen De zaak is niet nieuw, alle mogelijke grondkundigen, En- gelschen, Franschen, Belgen hebben ten allen tijde beweerd, dat de reusachtige kolenbedding die in België begint en in het noorden van Frankrijk vervolgd wordt, zich ook onder het kanaal uitstrekt tot aan den Theems. Tot nu toe was het bij beweren gebleven, nu komen echter onze geleerden triomfantelijk vertellen,dat men een proef heeft genomen in het zuidelijk gedeelte der stad en werkelijk steenkolen gevonden heeft onder de groote brouwerij van Meux. Wij weten nu waaraan wij ons te houden hebben. Zoo wij al niet blapen op een vul kaan, dan toch, naar ons de bekende geoloog William Whitaker verzekert, op een reusachtige kolenbedding, die gereed is om ons de zwarte schatten harer zwarte ingewanden af te staan. Zoo is de dag niet verre meer, waarop het verkeer der elegante equipages in Haymarket en Be- gentstreot zal worden belemmerd door den gapenden mond van een groote mijn, die brandstoffen uitwerpt vlak tegenover de sierlijke, met verguldsel overladen winkels van handschoenen en parijsche nouveautés. //Dat ontbrak er nog maar aan," zal de bekende schrijfster Ouida zeggendie ook zonder steenkolenmijnen, Lvnden reeds^zoo Biecht gebouwd, zoo benauwd en zoo leelijk vindt. Men stelt des te grooter belang in de zaak, omdat er in de kolenmijnen van Yorkshire en Staffordshire een werkstaking dreigt. Vandaar ziet men natuurlijk eene stijging van den prijs te gemoet, want het is een bekend feit dat als de mijn werkers niet meer naar beneden gaan, de steenkool naar boven gaat. Ik heb nog geen gelegenheid gevonden om in den kelder van mijn huis te gaan graven naar de zoo gewilde brandstof, en zal bet dus niet wagen de theoriën van Whitaker te beoordeelen. Zooveel is echter zeker, dat, zoo er al geen steenkool onder den grond is men ze wel daar boven vindt. Wij ontdekken het tot ons verdriet iederen winter, wanneer hare onmerkbare stof-atomen, die de kleur hebben van oost- indische inkt, een vennootschap aangaan met de vochtige dampen van de Theems, met het doel ons den onvergelijkelijken mist te bereiden, dien Europa ons niet benijdt. Wij hebben reeds het genoegen gehad hem te begroeten, dien mist zonder mededinging, die aan de voorbijgangers het nevelachtig uiterlijk geeft van vis sollen, gezien door de glazen wanden van groote bassins in sombere aquaria. Beeds nu heeft hij menigen beursman doen ver dwalen op zijn weg naar de Beurs en men beweert zelfs, dat vooral op den laatsten dag der maand, waarop vereffening plaats heeft, de mist gewoonlijk zoo dik is, dat speculanten die ongelukkig zijn geweest, bij dozijnen ronddolen en den weg naar de Beurs niet kunnen vinden. Wat is natuurlijker, dan dat men bij een zoo ongure ontvangst op straat, zich binnenshuis tracht te vermaken. Men be zoekt druk de tentoonstelling van pasteltee- keningen, de eerste welke sinds een onbe rekenbaar aantal jaren in Engeland plaats haeffc. Het is daarom niet te verwonderen, dat de engelsche inzenders den vlag moe ten strijken voor de bijdragen der Fran schen. Eén ding heeft mij evenwel zeer ver baasd, namelijk dat zoo weinig dames aan deze tentoonstelling hebben medegewerkt, terwijl toch bij exposities van aquarellen tal van vrouwennamen in den catalogus prijken. Waarom leggen zij zich ook niet op pastelteekeningen toeterwijl toch voor dit zoo fljne werk een fljne hand zoo goed zou passen? Allengs begint men de m. i. zeer juiste meeuing te verkondi gen, dat teekenen, pastel, calligraphie enz. bij uitsluiting door vrouwen moest wor den beoefend. Nu zouden weerbarstige mannen in hun egöisme kunnen zeggen, dat dit denkbeeld opgeworpen is door vaders van talrijke huwbare dochters en de zaak aldus verdacht kunnen maken, zoo het niet een feit was dat de bekende schilder Ludovicia die de stelling warm aanhangt, zijn atelier geopend heeft voor meisjes e* kunstenaars heeft gevormd als Miss Flo rence Pasli en Miss Walker, die reeds veel van zich doen spreken. Nog verder gaat een anonymus, die het hoog tijd acht, dat er eens dames worden verbonden als medewerksters aan geïllus treerde tijdschriften. Nu gebruikt men alleen mannen, zegt hij, en het resultaat daarvan is, dat hun potlood alleen vrou wen op het papier brengt. En welke vrou wen? Alle zoete, zachte schoonheden, be vallige, etherische wezens, wier volmaakt heid, uitwendig altijd, zeer vervelend be gint te worden. Geeft het potlood aan de vrouwen. Zij zullen hare zusters en nichtjes teekenen zooals deze werkelijk zijn en gij zult eens zien, welk een onbevallig wezen de vrouw is, geschetst door hare zuster of nichtje." Ik voor mij zou deze redeneering niet gaarne wegens hare wijsheid aanbevelen. Wel geloof ik, dat zoodra de vrouw de teekenstift in handen krijgt, zij hare sekse zal minachten zooals wij mannen de onze doen. Zij zal niets anders teekenen dan mannen en wel ongelooflijk mooie mannen. Na de galerij der VenusseD, zal er een reeks van Adonissen verschijnen. En zou dit den heeren der schepping wel toe lachen? De moordenaar van Whitechapel schijnt ons een poosje tot rust te willen laten komen, misschien wel om de waakzaam heid van de politie en van de inwoners te gader, te doen verslappen. Zoo dit zijn Waar is tante Deb? herhaalde mrs, Stackridge. Tante Debriep zij, waar zijt gij Hie ben ikantwoordde eene stem uit de wolken, of tenminste uit die richting. Het was de stem van de oude negerin, die zich had ver borgen, en nu door het gat, waardoor de kachelpijp 's win ters gestoken werd, haar meesteres toeschreeuwdezij had ook alles gezien, wat er in de kamer voorviel van het oogenblik af, dat de weduwe met hare leege mand bin nentrad. XXXVe HOOFDSTUK. EEN TOCHT IN DEN MANESCHIJN. Toby was weer losgelaten. Mrs. Stackridge was bij vol macht gegeeseld, en had het geheim van haar echtgenoot bewaard. Gad, de spion was nog steeds afwezig. Dat waren drie bronnen van inlichtingen, die dus uitgeput waren, en men besloot de toevlucht tot den vierde, namelijk Carl, te nemen. Hieruit kan misschien worden verklaard, dat het goever nement der geconfedereerden, over den toestand ingelicht, onmiddellijk bevelen uitvaardigde om de oproerlingen weer gevangen te nemen. Sleept de belhamels voor den krijgsraad, en als zij schuldig zijn, hangt hen dan dadelijk op, luidde het tweede bevel. Deze uitvaardigingen werden algemeen bekendgemaakt, om de unionisten schrik aan te jagen. Zij werden door de soldaten besproken, en kwamen ook Carl ter oore. Hangt hen dadelijk op. Daarmede werden Stack ridge en Penn en vele anderen bedoeld. En ik zeide Carl, moet hun den weg naar het hol wijzen. Hij maakte zich zeer oDgerust over den toestand, waarin hij was geraakt, toen een sergeant en twee soldaten kwa men, om hem naar het hoofdkwartier te geleiden. Nu begint het, zeide Carl bij zichzelf. Hij was nog steeds geboeid. In dezen toestand werd hij voor den kolonel met het roode gelaat gebracht. Ik haat die Duitschers, zeide Lysander, die toe vallig ook aan het hoofdkwartier was. Hij zeide dit uit ervaring, zoodat het geen vooroordeel was. De kolonel zag Carl strak aan. Het hart van den jongen klopte angstig en hij maakte zich beangst, dat hij bleek zou zien. Niettegenstaande stond hij flink rechtopen beantwoordde den kapitein met een verwonderd gelaat. Uw naam is Carl! zeide de kolonel. Ik vermoed van wel, antwoordde Carl, die op zijne hoede was om zich niet te verpraten. Carl, hoe meer? Minnevich. Minny-fish? Dat is een vreemde naam. Men zegt dat gij een slimme jongen zijt. Waarom zijt gij geboeid? Dat zou ik gaarne willen weten, zeide Carl, ter wijl hij zijne handboeien beschouwde. Zijt gij niet degene, die den schoolmeester hebt gered? Ik meen van wel. Meenen? Weet gij het dan niet? Ik dacht dat ik het wist, omdat gij het mij verteld hadt, maar daar zij hem later achtervolgd hebben, om hem op te hangen, was ik overtuigd, dat ik mij had vergist. Dit kalme, eenvoudige maar besliste antwoord was wel in staat om de wantrouwende soldaten der geconfedereer den nog wantrouwender te maken. Het gelaat van den kolonel werd nog rooder, en hij zeide op norschen toon: En dus zijt gij overgeloopen Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2