GEMENGD NIEUWS. Belangrijk Burgerlijke Stand. doel mocht zijn, zal hij zich teleurgesteld zien. De gansche politiemacht, geprikkeld en opgezweept door de herhaalde aanval len van alle kanten gedaan op hare onbe voegdheid. en ongeschiktheid, spant zich tot het uiterste in en zal niet rusten voor zij, al ware het alleen om de eer van het korps te redden, het monster, dat zooveel bloeddorst aan den dag legde, heeft op gespoord. Volgens inlichtingen, die mij uit goede bron zijn verstrekt, heeft de chef der ge heime politie eene scherpe berisping ge kregen, omdat hij niet reeds vroeger op versterking van de politiemacht heeft aan gedrongen. Bij angstaanjagende voorvallen als deze is er altijd iemand, die de zonde bok moet wezen, de politie-chef kan zich troosten met de gedachte dat, als hij er niet geweest was, een ander de volle la ding zou hebben gekregen en dat hij zich dus feitelijk voor een ander opoffert. Zeker is het,dat als de moordenaar gevangen genomen wordt, zijn leven geen oogenbiik zeker zal wezen en men een legertje zal behoeven om hem naar de gevangenis te vervoeren. De Engelschen spreken onge veer dezelfde taal als de Amerikanen en zouden zich wel eens kunnen herinneren, dat het woord „lynchen" ook in hun idioom past. Nicklebt. RECHTSZAKEN Op den 21sten April van dit jaar ont- I ving de heer A. C. Wertheim te Amster dam een schrijven van den gepensioneer den majoor van het O. I. leger H. J. C. Jansen, oud 56 jaar, waarin deze hem voorstelde hem geld ter leen te verschaf fen tegen eene rente van 7 pet. 'sjaars. Met het oog op deze hooge rente wilde de heer W. dit schrijven eerst onbeant woord ter zijde leggen, doch met het oog op de maatschappelijke positie van den schrijver stelde hij een onderhoud te zijnen kantore voor. Zoowel de persoonlijke ken nismaking als de inzage van de conduitelijst deden den heer W. besluiten aan den ver zoeker een renteloos voorschot te verstrek ken van f 200, doch hij voegde er deze voor waarde bij, dat hem door den gep. majoor eenige zekerheid moest worden gegeven voor de richtige terugbetaling van het geld. Jansen schreef toen eene delegatie aan 's rijks betaalmeester, waarin hij deze machtigde van zijn kwartaal pensioen tweehonderd gulden uit te betalen aan den heer W. Op den elfden Mei daaraanvolgende ont ving de heer W. wederom een bezoek van Jansen met het gevolg dat W. zich liet overhalen nogmaals f100 ter leen te ver strekken aan Jansen, die daarop het cijfer, voorkomende op de delegatie hierboven genoemd, van f200 veranderde in f800. Denzelfden dag zond de heer W. deze de legatie aan den betaalmeester, met verzoek dat uoor deze machtiging hem op den ver valdag de driehonderd gulden zouden wor den uitbetaald. Dadelijk daarop kwam een bediende van den betaalmeester den heer W. kennis geven dat zulk eene volmacht van nul en geener waarde was, zoodat de heer W. begon te vermoeden, dat hij was opgelicht. Hij scbreef daarop eene brief kaart aan Jansen om te zijnen kantore te komen; op die oproeping verscheen niet Jansen zelf, maar diens echtgenoote, van wie de heer W. moest vernemen, dat niet alleen de financiëele omstandigheden van Jansen zeer treurig waren, maar dat ook het huiselijk geluk aan deze echtvereeni- ging vreemd was tengevolge van de bui tensporigheden van Jansen, zoodat er een proces tot echtscheiding hangende was. Eenige dagen later kwam Jansen zelf ten kantore van den heer W. en verzocht we derom een bedrag vau f25 ter leer; daar het den heer W. bleek, dat het Jansen zeer goed bekend was, dat 's rijks betaal meester alleen pensioen uitbetaalt tegen overlegging van eene attestatie de vita, en niet op eene delegatie, diende de heer W. eene klacht wegens oplichting in bij den officier van justitie. Toen het Jansen bekend was dat door den heer W. eene klacht was ingediend, schreef hij dezen een brief, waarin hij hem verzocht de klacht in te trekken, daar hij hem anders wel met zijne revolver zou weten te vinden. Op grond dus van eeue dubbele aanklacht (oplichting en voorwaardelijke bedreiging) was de gep. majoor Jansen thans ter terechtzitting gedagvaard. De beklaagde echter was niet verschenen, zoodat tegen hem verstek werd verleend. De le get., de heer A. C. Wertheim, gaf van het bovenstaande omstandig verslag. Nog drie getuigen waren gedagvaard om te consta- teeren, dat Jansen wist dat op eene dele gatie, zooals den heer W. was ter hand gesteld, geen betaling volgen kon. Het O. M., bij monde van mr. Schim- melpenninck, meende dan ook dat de feiten wettig en overtuigend bewezen waren en requireerde eene gevangenisstraf van 3 jaren. Ten slotte verzocht hij de reehtbank, daar er z. i. vrees voor ontvluchting be stond, de onmiddellijke inhechtenisneming van bekl. te bevelen. Na de pauze besliste de rechtbank dat er geen termen waren om bet verzoek toe te staan. Uitspraak 6 November a. s. Een der zaken welke Donderdag voor de rechtbank te 's-Hage werden behandeld, maakte een allerpijnlijksten indruk. Er stond o. a. een 17-jarige knaap uit Delft terecht, die, zooals hijzelf erkennen moeat, zijne bejaarde ouden dikwerf mis handelde. Laatstelijk had hij, in be schonken toestand te hnis komende en, na zijn roes uitgeslapen, het ouderlijk huis weder willende verlaten om ter kermis te gaan, hetgeen zijn vader hem echter om gegronde redenen wilde beletten, den 60- jarigen man een zoo hevigen slag tegen het hoofd gegeven, dat de oude tegen den scherpen kant van een deur terechtkwam. Het eenige wat bekl. tot zijne verdedi ging kon aanvoeren was, dat zijn vader hem 'teerst zou hebben geslagen, hetgeen door dezen echter ontkend, doch nader bevestigd werd door eene buurvrouw. Subet. off. mr. Ort, vorderde krachten s art. 304, le al. van het Wetboek van Strafrecht 3 maanden gevangenisstraf tegen den zoon. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde in dezelfde zitting den gepens. zee-officier, die den directeur-generaal van de Maats. „Zeebad-Scheveningen" had beleedigd door hem de woorden „ploert" en „bankroetier van Soerabaja" toe te voegen, tot betaling eener geldboete van f50. Het hof Tan appèl te Luik heeft den journalist Lejeune, die in een duel den heer Thuillier doodde, tot twee jaar gevangenis straf en 2000 francs boete veroor deeld, den getnige Heusch tot zes maanden en 500 francs boete en de getuigen Gilman, Wèry en Poncin tot drie maanden en 100 francs boete. Bovendien zal Lejeune 6000 francs schadeloosstelling aan de weduwe van den heer Thuillier te betalen hebben en 12000 francs aan diens dochtertje. Heusch, die als getuige bij het duel weinig moeite deed tot eene verzoening, werd eveneens veroordeeld tot schadeloosstelling, en wel van 1000 francs aan mevrouw Thuillier en 2000 aan haar dochtertje. Lejeune is onmiddellijk in hechte nis genomen. In Gr y s ta 1-pa 1ace te Londen, heeft weer een kattenten toonstelling plaats gehad. Er waren 524 inzendingen in 52 klaseen ver deeld, waarvan twee speciaal voor «katten van den werkenden stand» 1 Een siameesche en een sneeuwitte kat wonnen de twee eerste prijzen: twee met zilver gemonteerde Wedge- wood-serviezen. Be handelsbediende Frans Mereier, te Montmorency, in Frankrijk, een jonkman, die bet talent bezit, om driemaal meer uit te geven, dan bij beeft, maakte in een koffiehuis met een heer kennis, die voortdurend schold op de slechte bereiding der spijzen in de koffiehuizen en restauratiën. Mereier beloofde daarop zijn nieuwen vriend hem een middagtafel bij een burger-familie te bezorgen, die uitmuntend kon worden genoemd. Frans wist volstrekt niet hoe hij het zou aanleggen, toen, te huis komende, zijne huisjuffrouw hem een standje maakte, wijl hij in geen drie maanden huur had betaald. Dat bracht hem op een kostelijke gedachte. «Juffrouw", voegde hij de juffer, een weduwe, toe, «een mijner vrienden, een rijk en zeer fatsoenlijk man, die reeds lang wenschte te trouwen, is bizonder op goed middageten gesteld; vindt u goed, dat hij des middags bij u aan huis komt eten P" De weduwe had er niets op tegen. Frans bracht in 't vervolg steeds zijn vriend mede en de heeren kregen koste lijke spijzen te proeven. De nieuwe gast was in de wolken, behandelde de weduwe met de grootste onderscheiding en bracht haar fraaie geschenken mede. Alles ging uitmuntend totdat op zekeren dag gebra den haas op tafel kwam, die zoo uitmun tend was, dat de gast in verrukking uit riep: «Mijne vrouw verbeeldt zich, dat zij wat van de kookkunst verstaat, maar ik zal haar, als zij van haar badreis terug komt, eens bij u brengen, dan kan zij eerst de kunst leeren om haas te braden!" De weduwe kreeg 't bijna op haar zenuwen en de heeren hadden de laatste maal bij haar gegeten. Frans klaagde zij wegens bedrog aan. Voor den rechter ver klaarde hij: «Ik ben zoo onschuldig als een pas geboren kind. Ik had niet het minste vermoeden dat mijn vriend getrouwd was en wilde met de beste bedoelingen van hem en de juffrouw een paar maken. Van bedrog is overigens geen sprake, want de man is gaarne bereid om niet enkel zijn kostgeld, maar ook mijn huur te be talen. Wat u betreft, juffrouw, ik beloof u, dat als ik u binnen zes maanden geen man bezorg.... ik zelf met u trouw «Mijnheer Mereier", riep de weduwe, «ik ben heelemaal ontwend in mijn eentje te eten en 't3maakt mij niet meer, weeB daarom vandaag mijn gast!" Aanklaagster en beschuldigde gingen weder heen, zonder dat de rechter tijd had gehad, om een woord te zeggen. Thans zijn zij een paar. Een noodlottige vergis sing heeft te Pay (Er. dep. Boven Loire) den dood van twee menschen ten gevolge gehad. De apotheker Gattin gaf bij ongeluk een 16jarig meisje morphine in plaat van kinine pillen. Het arme meisje stierf een uur daarna en Guttin die gehuwd en vader van drie kinderen was maakte in wanhoop over het ge beurde door vergif een eind aan zijn leven. Een lappersstreei. De parijsche kappers zijn algemeen be kend om de handigheid waarmede zij iemand een haarwatertje of pom made weten op te dringen, dat hij niet noodig heeft. Zij worden echter in de schaduw gesteld door den volgende streek van een hunner collega's. Een coiffeur in de Rue Villedo te Parijs had de gewoonte om, wanneer hij een klant die goed gekleed was, geknipt had, hem ter zijde te nemen en te zeggen: «gij hebt een ernstige ziekte aan de schedelhuid, die zich ook aan uwe huisgenooten zou kunnen mede- deelen». Natuurlijk schrikt de klant van die mededeeling. Dan stelt de kap per hem gerust: «het is niets, maar gij moet u verzorgen». Hij neemt een fleschje en doet een deel van den inhoud op het hoofd vau den klant, waarna hij hem het fleschje overhandigt, waarvoor hij niet min der dan 10 of 20 gulden vraagt, al naarmate de klant meer of min der lichtgeloovig is. Tot ongeluk van den slimmen kapper waren er ook onder zijn klanten die er niet in- maar wel naar het politiebureau liepen, waar zij de aandacht van den commissa ris op het dure watertje vestigden. Deze zal nu zorgdragen, dat de man eens kennis maakt met de rechtbank. Een franscb visscher s- vaartuig, dat te Cania, bij Boulogne, voor anker lag, is dezer dagen los geraakt en door den Btroom mede- gesleept. De eenige, die zich op dat oogenbiik aan boord bevond, was een oude visscher, Cassier genaamd. Hij dreef drie dagen en vier nach ten op het kanaal rond, zonder eenig voedsel. Hij heesch een stuk zeil doek als noodsein aan den mast, maar geen der schepen, welke hem voorbij voeren, bemerkte hem of kon hem hulp verleenen. De zee was onstuimig en de arme visscher had veel te lijden, niet alleen van hon ger, maar van koude en vermoeienis. Eindelijk, tegen den avond van den derden dag, wikkelde hij zich in een stuk zeildoek en ging lig gen, om den dood af te wachten. Maar den volgenden morgen kwam hij te Hastings aan, waar menden ODgelukkigen ouden man met veel bereidwilligheid hielp. Hij verslond letterlijk het voedsel, dat men hem bracht. Cassier werd nog dienzelf den dag per spoortrein naar Folke stone gezonden, vanwaar hij scheep ging naar Boulogne. Sedert de terugkomst van keizer Wilhelm, is een korpo raal der 2de compagnie van het garde-regiment belast met de lei ding der eerste militare oefeningen van den zes-jarigen kroonprins. De keizer en diens gemalin zijn daarbij bijna altijd tegenwoordig. Het prinsje is zeer verheugd, de behandeling der wapenen en het marcheeren te leeren. Een zonderling proces wekt in de spaansche stad Placencia groot op zien. In het krankzinnigengesticht te San Bandillo de Lobregat werd zekere Don Eustaquio Campo Barrado verpleegd, wien zijn in 1874 overleden vader een kapitaal van f 860,000 had vermaakt, met bepaling dat, zoo lang de ongelukkige krankzinnig was, zijn tweodo moeder en elf bloedver wanten het vruchtgebruik van die som zouden genieten en bij Eustaquio's dood het kapitaal zouden erven. De krankzinnige stierf in het gesticht, den 18en September 1882, naar de regis ters vermelden en de erfgenamen kwamen in het bezit van de nalatenschap. Maar thans wordt deze hun betwist. Een jonge schoone vrouw, Concha la Somera, vertrouwde de geschiedenis van Eusta- quio's dood, welke den erfgenamen zoo zeer gelegen kwam, niet recht. Zij besloot de zaak grondig te onderzoeken. Daartoe het klinkt bijna ongelooflijk heeft zij zich krankzinnig gehouden, acht maan den in het gesticht San Bandillo doorge bracht, en onlangs heeft zij, onder mede werking van een paar bloedverwanten, dat gesticht verlaten met een man, die spre kend op den dood gewaanden Don Eusta quio gelijkt. De man verklaarde Eugenio Santa Olallu te heetea, maar hij werd algemeen voor Don Eustaquio gehouden. De zaak is nu in behandeling voor het gerecht, dat zal moeten beslissen, of Eu genio dubbelganger van Eustaquio is, dan wel of indertijd een ralsohe doodakte van Eustaquio is opgemaakt. Verscheidene getuigen bezwoeren, dat de man Eustaquio is; maar anderen verklaar den even zeker, dat zij in hem Santa Olalla herkenden. Don Eustaquio had als herkenningsteeken de sporen van hevige brandwonden, welke hij eens, bij een po ging tot zelfmoord, bekomen had. Eugenio heeft litteekens van zulke wonden aan den linkerkant van het lichaam, maar die van Eustaquio moeten aan den rechterkant ge weest zijn. Bij al die tegenstrijdigheden is het moeilijk te beslissen, of Eugenio al dan niet Eustaquio is. Men zegt echter, dat Concha la Somera op het laatste oogenbiik beslissende ont hullingen zal doen. De Italiaan Succi, die te Barcelona weer op zich had geno men dertig dagen te vasten, heeft die proef goed doorstaan. Dinsdag jl. waren de dertig dagen ten einde, en hij heeft zich toen aan een stevig maal gezet. Zijn uiterlijk is door het vasten slechts weinig veranderd, en zijn gezondheidstoestand was ai dien tijd goed. Tot op den laatsten dag is hij blijven wandelen en scher men. Hij heeft verklaard weldra opnieuw te willen vasten. Generaal Hajmann, die in den laatsten turkschen oorlog veel van zich heeft doen spreken, stond als een voormalig speler be kend. Een militair ingenieur, die de zelfde hartstocht koesterde was zeer ongelukkig in 't spel geweest en had, om zijn geld terug te winnen, een stoute greep in de krijgskas gedaaD, maar de gestolen 5000 roe bels eveneens verloren. Het tekort in de kas moest echter vroeger of later ontdekt worden, en in zijn angst besloot hij generaal Hajmann zijn zonden te openbaren.Hij was tot aan de bekentenis van den diefstal gekomen, toen de generaal hem in de rede viel: «Met het geld heb je toen de bank doen springen Op het ontkennend antwoord nam generaal Hajmann 5000 roebels uit zijn schrijfbureau en gaf het bedrag aan den ingenieur met de woorden Ga dan nu en maak het weer goed. Laat de bank spriDgen en breng mij mijn geld terug.» Spoedig daarop verscheen de ingenieur ook werke lijk weder bij den generaal en be taalde dien de geleende som terug. De man had 50,000 roebels ge wonnen. In 'tbosch bij Swansea heeft een slagersjongen een kind van vijf jaren op de vreeselijkste wijze verminkt. Men vond het lijk van het kind in onbeschrijflijken toestand. Bij het onderzoek is gebleken, dat de jeugdige moordenaar krankzinng is. Hij moet nog een tweeden jon gen naar het bosch gelokt hebben, maar deze wist te ontsnappen, toen hij zag dat de bedoeling was hem te «slachten». In Indië wordtthansde electriciteit gebezigd om de bewo ners, in huis althans, tegen slangen en andere dieren te beschermen. Daartoe worden op de drempels en verder om het huis twee evenwij dige geïsoleerde draden bevestigd, die met een batterij in verbinding staan. Zoodra een dier de draden aanraakt, krijgt het een schok, waardoor het op de vlucht wordt gejaagd. 2 keeoogst door apen. "De Chineezen richten de apen af om de thee in te zamelen op plaatsen, die voor menschen niet dan met levens gevaar te bereiken zijn. De Chinees laat den aap in den theeboom klim men, de bladeren tusschen de takken afplukken en ze hem, terwijl hij beneden staat, toewerpen. Te dien einde klautert de aap tot in de meest zwaaiende takken, die hem aange wezen worden en plukt de blAren. De heneden staande inzamelaars moedigen het dier tot den arbeid aan, door van tijd tot tijd wat eten toe te reiken. Nog vindingrijker is een ander middel. De Chinees jaagt een troep apen uit het gebergte in streken, die rijk aan theeboomen zijn, en begint daar de dieren te sarren en te vervolgen. De breken dan de dunste takken van het theehoompje af, en werpen ze op den vervolgen den vijand, die de projectielen lachend inzamelt. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 25 October, Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeevrorken van Noord-Holland. Raming f 8000 per jaar. Minste inschrijver A. G. Swart, te Terschelling voor f 7124 per jaar. LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. Bij de gisteren gehouden aanbe steding van de leveriDg der schut- tersuniformen enz. voor de drie volgende jaren waren minste in schrijvers de firma L. A. en E. L. Kattenburg en Co. voor schutters- en onderofficiers-uniformen en de firma W. L. Kuypers voor ehaco's, pluimen, klaverbladen enz. enz. TELEGRAMKEN KONSTANTINOPEL, 26 October. (Reuter.) De sultan heeft den groot vizier gemachtigd de Suez conventie te onderteekenen, zonder het protocol betreffende de handhaving zijner souvereiniteits-rechten in Afrika. MADRID, 26 Oct. (Renter.) Men gelooft hier dat het voornemen van keizer Wilhelm om ook hier een be zoek te brengen, voor goed is opge geven. RBCLAMBST" 25 cents per regel. is de geluksaankondiging van SAMUEL HECKSCHER Senr., in Hamburg, welke in dit nummer voorkomt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en s t i 1- zwijgende uitbetaling der hier en in omstreken gewonnen prijzen eene zoo goede naam verworven, dat wjj den lezers aanbevelen acht te geven op zijne advertentie. VAHIA. Lotgevallen van een been. De bekende Santa Anna, president van de republiek Mexico, die meer dan eenig staatsopperhoofd herhaaldelijk zijn zetel verlaten moest, verloor bij de moedige verdediging van Veraz Crnz (1839) tegen de transche vloot, onder den admiraal Baudin, een zijner beenen. Zijn bewonde raars lieten dat heen balsemen en in de kerk plechtig bijzetten. In het volgei.de jaar gelukte het echter zijn tegenstander, die reeds in 1837 president was, hem te doen vallen Santa Anna redde zich door de vlucht, en de opgewonden menigte nam nu wraak op zijn been. Het werd uit de kerk gehaald, door de straten gesleept, en onder de galg begraven. In 1841 gelukte het hem weer het presidentschap te erlangen. Bij zijne plechtige ontvangst infor meerde hij naar zijn been. Dadelijk werd het van onder de galg opge graven, gereinigd en onder een plechtigen optocht wederom in de kerk gebracht. Toen hij echter in 1844 weer in conflict kwam met den Senaat, werd hij vogelvrij ver klaard, en het eerste wat zijn tegenstanders deden, was het been wederom uit de kerk te halen en het nu op een onbekende plaats te doen begraven. Het been van Silas Wegg uit «Onze wederzijdsche vriend» is hier nog niets bij. fsA£RTEÏHiêHi£S!, AJ33TKEDA1É, 26 Oct. Da pr^ieu der Aardappelen waren alt volgt: Frieiche Dokkumer Jammen 2,80 a 8,25, dito "Franeker Jammen f2,80 a 8.10, do. Engelaohe f2,a 2,15, do. Munterscho f0.a 0, Zeeuwsche Spniiche Jammen f 4,a 5,Geld. Blauw© f2,30 a 2,50, Pruisische Hamburgers f 4,10 a 4,30, Saksische f 3.a 3.50, Katwijker Zand /0,a 0,Hillegommer do. f 2,a 5, Haarlemmor id. f 0,a 0,Zeenwach© Flak- keesche f 3,80 a 4,25, allen per 51. Aangevoerd 0 veriohe ladingen. 3uiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum hooger. Loco f 9.85 E., Nov./Dcc. f9.70 E., Jan./Maart f9.15 E.. consumtie fll. Nobel onveranderd. Tarwe op levering Maart onveranderd, Maart f240. N-steering van de CommUaie voor den Graan- iaadsl. Rogge op levering najaar prijshoudend, voorjaar traag, Oct. f138, 184,183, Maart f 141 Mei f141, 140, 141. iNoteerlng van Menna Thole. Koolzaad stil. Raapolie onveranderd. Lijnolie in eendoen, lo. Nov. f 21 lo. Jan./Mei f22.—. Naarden, 25 Oct. De heden gehouden na jaarsveemarkt, waarmede do kermis aanvangt, die tot 1 November a.s. duurt, was druk be zocht. Ruim 500 stuks rundvee en enkele paar den waren aangevoerd. De handel was niet leven dig en er werden slechts matige prijzen geboden. Schhdah, 26 Oct. Moutwijn f 9,50, Jenever f15,Anut. Proef f 16.25 Spoeling-Beur» 1,20, dito Commiisie f 1 50, GEBOORTEN: 25 Oct. J. J. Ade'aar-lleesemans d. - J, Roeland-van Boetberger z.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3