teen TURF, BELCIE. Lampe Beige, NIEUWSTE C.GERBERJr. Kooktoestel voor Petroleum, ANTOÏT BOSSS, Croote Opruiming D. NIEROP Jr., lli Os Belangrijk Burgerlijke Stand. Advertentiën. Kruisstraat 3, Haarlem, JOH. STEMMAN, TE HUUR: oud en droog', zeer pclilt out op te doei. N. VAN BREMEN CO., lienstbode of Meid-Huishoudster, HAARLEMMER HALLETJES. LEMPEREIIR BERNARD, L. R. BREVET. Geen Reparatie. in groote verscheidenheid. GROOT SUCCES. Wegens VERTIMMERING van Huishoudelijke Artikelen, Hoeden sn Petten enz. enz., tegen spotprijzen. Alsmede sterke Jongenspetjes van 13 cents. Zie verder de Etalage Botermarkt No. 4, Haarlem. Lange Yeerstraat 26. Krull, A. W. C. G. Kamerling, W. C. van der-Sloo- tea, A. Bakels, J. Schrijver, F. A. Laarman, J# G. Bom, C. A. D. Qhambry en P. F. A. Nuyeas] TELEGRAMMEN. CAïRO, 27 Oct. (Reuter.) De raad voor de openbare schuld deelt mede, dat het saldo 496.000 pd. st. bedraagt, derhalve 30,000 meer dan in 1887. LONDEN, 27 Oct. (Reuter.) De heer Pritchard Morgan, een liberale unionist, is in een der kiesdistricten van Wales tot lid van het Lagerhuis gekozen. De heer Griffith, de candidaat van Gladstones partij, bleef in de minderheid. De //Times" verklaart zich tegen het gemeenschappelijk optreden der duitsche en engelsche vloten op Afrika's oostkust. Wel is het blad voor een samenwerking tus8chen beide staten bij ondernemingen van anderen aard, gelijk bij de expeditie tot hevrijding van Emin-pacha. •xtjol:aiA. Snelheid van het geluid. Iemand geeft daarvan de volgende uitleg ging. Het geluid van een woord, dat zonder eenige bedoeling wordt uit gesproken, legt den normalen af stand van 340 meter per seconde af. Een woor 1 van lof bereikt een snel heid van 1500 meter. Woorden die een vleierij bevatten doen 1800 meter in een seconde. 0e waarheid echter doet gemiddeld niet meer dan twee meter in een seconde. «Nu, George», zeide de rijke oom, «gij weet dat gij mijn erfgenaam zijt, en als gij u op de hoogeschool goed zult gedragen, hard studeeren en met eer promoveeren, gevoel ik dat ik gelukkig kan sterven». «Waarde oom», antwoordde George met aandoening, «ik kan met geene woorden uitdrukken hoe dankbaar ik u ben en met hoeveel ernst en ijver ik zal studeeren.» OVXRLBDÏN. 25 Oct. H. Kooij 68 j. Kruisweg. - 26. W. H. Tibboel 6 m. d. Tulpenstr. - J. Hillegaart 77 j. KI. Houtstraat. FAMILIEBERICHTEN UIT D» VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN: 25 Oct. C. M. v. Voorthuijsen-Bicker Caarten z. Rott. - D. M. A.de Graaf-Lagerwey d. Leiden. - 26. G. H. Plasmeijer-Bruëns z. Rott. GEHUWD: 24 Oct. H. C. M. E. H. v. Soetermeer Vos en Jonkvr. L. M. C. Pompe van Meerdervoort 's-Hage. - 25. G. C. v. Ooij en M. BeBtebroer Rott. - G. H. Boese en J. G. Willemsen Amat. - 26. Jbr. W. C. Rocll en M. C. J. Bierens de Haan 's-Hage. - «T. L. v. Wan in g en J. G. VooripB Rott. OVERLEDEN 24 Oct. P. J. Ferwerda, 1 j. d. Amst. - A W. M. Kristen 48 j. Amst. - Wed. G. Hoogen- doorn-v. Leeuwen 77 j. Bloemendaal bij Gouda. - 25. N. J. A. Bakker 84 j. Apeldoorn. - J. A. Stuten 79 j. Doesburg. - M. J. v. d. Lelij-Stoop 's-Hage. - NJ. v. Dörnberg Heiden 16 j. Loos- duinen. - P. N. v. Os 77 j- Rott. - B. H. v.d. Schilden ?0 j. Rott. - 26. A. Heyn-de Ridder 43 j. Leiden. - H. J. E. Heijmans 71 j. Utrecht.- A. Gijsman-v. Harten 65 j. Leiden. RBOLAMUS, 25 cents per regel. is de geluksaankondigiDg van SAMUEL HECKSCHER Senr., in Hamburg, welke in dit nummer voorkomt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stil- zwijgende uitbetaling der hier en in omstreken gewonnen prijzen eene zoo goede naam verworven, dat ik den lezers aanbeveel acht te geven op zijne advertentie in het tweede blad voor komende. KOLONIËN, UI UT AIR DEPARTEMENT. Verkend- Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der artillerie K. G. A. Vemer en om dezelfde reden aan den auditeur-militeur bij den krijgsraad te Willem I (Semarang) mr. L. A. G. W. Neumann. MARINE DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den command, voor het vak van scheepsbouw by het marine-établissement te Soerabaia A. N. Ruigrok. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, igens ziekte, aan den werkmeester van de ijzerbewerking tevens chef der werkplaats te Poerworedjo (Bagelen) van de exploitatie der lijn Djokjakarta-Tjilatjap van de staatsspoorwegen op Java L. L. G. Moubis, aan den secretaris der rea. Palembang J. van Wijk en aan den contr. 2e kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittin gen buiten Java en Madoera E. G. Gerrits. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. Vit de Indische 11 aden van 17 tot 21 Sept.) Gehuwd: A. C. Veeahnijzen en M. A. A. H. E. van Swieten, Makasser. - L. F. Jacobs en J. H. Tb. Scbultz, Batavia. - C. J. Cornelis en C. M. J. Eckhart, Batavia. - A. Penning en H. C. Wentink, Bandong. - A. F. A. van SetersC. M. Hansscn, Salatinga. Geboorten.- J. K. A. Hauët-Fransz 2 d. Bandjermasin. - J. P. F. Ardaseer-Abke d. Ba tavia. - E. M. E. Scnram-de Koek z. Batavia. - Sassin-Rogge d. Semarang. - VaH Heycop ten Ham-Rost van Tonningen d. Semarang. - Bos- 8cbart-Eras z. Atjeh. Overleden: J. Ottolander-Hooftman 62 j. Kajoemas. - A. van Kesferen, Semarang. - A. F. Oeser Batavia. - G. In der Maar 57 j. Batavia. - Jonkvr. M. C. A. de Rotte Batavia. - C. C. de Vries Tandjong-Pandan. - G. G. C. J. van Olden 19 j. Palimanan. - C. J. Engelman 44 j. Sema rang. - A. J. Souius-DIaz 74 j. Solo. GEBOORTEN: 27 Oct. A. M. Tbüning-Moorman d. - P.M. E. Muller-Papevoine d. Het atoomschip Batavia, kapt. da Gruiter, van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Oct. van Suez. Het stoom8obip Rotterdam der N. A. S. M., van Rotterdam, is 25 Oct te New-York aange komen. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 25 Oct. van Genua. Het stoomschip Koningin Emma, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 26 Oct. van Aden. Het stoomschip Prins Willem I, arriveerde 25 dezer van Paramaribo te New-York. Het stoomschip Gelderland, kapt. v. d. Sprang van Lee, van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Oct. van Colombo. Het stoomschip Edam der N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde 26 Oct., der namiddags 12 uur 20 min., Prawlepoint. Wind West. Zie vervolg Advertentiën, in het Tweede Blad. besteedt heden voor Dollars2,467, Roebels1,26 Goud Roebels 1,91 Gec. Turken5.93 Russen 1864 en 1866 injf. 25,65 id. in££ „30,25 Rusland 6e Serie „23,70 Zuid-Ital. Sporen 2,98 Ruse. Hyp. Sporen. 21,50 Orel Vitebsk 2 10 0 30,— Russen 1872. „30,25 1875.,27,20 Nieolai's ƒ4,84 en 24.20 Rusland 1860 per 1 Dec. 27,10 1873 30,10 Spanjaarden„47,60 Egypte, per 1 Nov. 47,80 te geven door in de Bovenzaal der Sociëteit „VEREENIGING", op Zondag 28 October 1888, des namiddags ten 2 uur met medewerking van den Heer JOH. MESSCHAERT, Zang. den Hr LEANDER SCHLEGEL, Piano. Mej. T. BASTIAANS, Begeleiding. Introductie-kaarten h ƒ1,99 en ƒ1,49 zijn te verkrijgen bij de Haab- lbmschb Boek- en Muziekhandel, Mul en Loosjes. voor nette menschen een Hoekhuil met grooten Tuin. Huurprijs f2,60 per week. Te bevragen Oranjestraat 82, Haarlem. Prima kwaliteit STEENKOLEN, droge GASCOKES, VEENBRI- QUETTËS en alle andere soorten van BRANDSTOFFEN, bij Bakenesaergracht No. 78. TELEPHOONNUMMER 70. Wegens ziekte gevraagd eene flinke P. G-, van goede getuigen voorzien. Aanb. schriftelijk onder No. 920, aan P. VAN CITTERT ZONEN, Haarlem. STSOimAliTBEgSlSHm Het stoomschip Soerabaya, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Oct. van Marseille. Bon Zaterdagavondpraatjo. XLIX. //Man, nicht Aleid schrijft mij, of ze ons overmorgen ook belet doet," zeide mijn vrouw eenige dagen geleden tot mij, terwijl ze mij een briefkaart toeschoof, die de post pas had gebracht. //Zoo," zei ik kortaf, en ik nam de briefkaart op en trachtte die te lezen. Ik had échter even goed kunnen probeeren, de hieroglyphen op de graven der egyp- tische koningen te ontcijferen, want de briefkaart was eerst gewoon beschreven, toen had de schrijfster er kruiselings over heen gekrabbeld en, alsof dat nog niet genoeg was, dwars daarover nog weer eenige regels heengekrast en dat alle3 in een schrift, waarvan al de letters op hun neus lagen en zulke lange beenen en staarten hadden dat ze zich in elkaar ver warden. Ik las dus enkel //Lieve nicht" en //Uwe liefhebbende Aleid," terwijl de rest mij zoo duister was als het boek met zeven sloten. x/Kunnen wij haar ontvangen?" vroeg ik, ditmaal met een flauwe hoop, dat er een of andere uitvoering of bezosik zou zijn, dat het bezoek van nicht Aleid on mogelijk maakte. //Zeker," antwoordde mijn wederhelft, met zoo iets positiefs in haar stem, dat ik begreep dat er niets aan te doen was en dat ik nicht Aleid zou moeten ontvangen. Ik hield niet van nicht Aleid. Alleen de omstandigheid, dat ze haar goeden kol- landschen naam Alida in den romannaam Aleid had veranderd, nam mij tegen haar in. Wel is waar gehoorzaamde zij in deze aan den geest des tijds, die alle Hendrik ken tot Henri, alle Lodewijken tot Louis, alle Kareis tot Charles en alle Fransen tot Francois maakt, zonder nog van de meisjesnamen te spreken, en ik zou haar deze verfraaiing (zoo noemt men dat) van haar naam nog hebben kunnen vergeven, ware het niet dat zij in het bezit ware ge weest van een gebroken hart en ook hier tegen zou ik nog geen bezwaar hebben gehad, als zij niet met dat gebroken hart op een onhebbelijke manier te koop had Nicht Aleid was 38 jaar oud, nooit getrouwd en evenmin verloofd geweest. Het gebroken hart schijnt toe le schrijven te zijn geweest aan een kapitein der in fanterie, die haar het hof had willen ma ken, maar juist toen hij op het punt stond zich te declareeren, een zware ver koudheid had opgedaan en gestorven was. Yandaar bedoeld gebroken hart. De booae wereld beweerde wel, dat do kapitein nooit vues op nicht Alida gehad had en dat hij niet gestorven, maar verplaatst geworden en nu getrouwd en vader van acht kinderen was, maar wat kan men gelooven van wat de booze wereld zegt? Wat er dan ook van zij, het gebroken hart was aanwezig en toonde zijne aanwezigheid door ver bazende zuchten van zijne bezitster als er over mannen en trouwen gesproken werd en hare manie om bij alle mogelijke on derwerpen toespelingen te maken op be doeld hart in zijn gebroken toestand. Men meene echter niet, dat nicht Aleid een lastig humeur had of bitter en scherp was, zij was alleen maar gelaten, van die ge latenheid, die zóó onuitstaanbaar is, dat men dengene die ze bezit, nu en dan recht gaarne een oorveeg geven zou. Eene gelatenheid, die beslag legt op uw gansche belangstelling, die voortdurend uw aandacht vraagt, die zich gekrenkt acht wanneer gij een oogenblik vergeet haar de verlangde hulde te betoonon, eene gelatenheid kort om, die meer op egoïsme lijkt dan iets ter wereld en daarom eene voortdurende ergernis is. De convenances evenwel, die verlangen dat men zal verzwijgen wat men meent en zeggen wat men niet meent, noodzaak ten mij om nicht van het station te gaan halen. Ik had de gansche hoeveelheid ge duld, waarover ik kon beschikken, bijeen gebracht en begroette haar dientengevolge tamelijk vriendelijk, toen zij uit den trein stapte. //Dag nicht, hoe gaat het?" zeide ik, haar de hand reikende. Ik zag dadelijk in welk eene onvoorzichtigheid ik begaan had, want ik kreeg dadelijk ten antwoord //Och neef, dat gaat nog al, de oude kwaal, je weet wel, het hart...." Hier liep een kruier tegen haar aan. zoodat zij een duw kreeg en in de ont steltenis vergat voort te gaan. Ik heb nog nooit zooveel dankbaarheid gevoeld jegens een kruier. //Hierheen, nicht," zeide ik en ging meteen voor haar uit om geen gevaar te loopen meer van den staat van haar hart kwaal te hooren. Hoewel ik anders nooit van de tram gebruik maak (welke koop Onontplofbaar, volkomen reukeloos, in 10 minuten een liter water kokend. Alleen-verkoop voor HAARLEM en OMSTREKEN: verkrijgbaar, van af zeer goedkoope, il 7 Cents bet spel, tot zeer fijne soorten, bij B ARTEL J ORISSTRA AT No.6. BIJ man behoeft zich in dezen tijd te haasten, nu er toch niets te verdienen is) wendde ik thans mijne of beter gezegd onze schre- deu daarheen, ten einde mijn gezelschap.... spoediger ter bestemde plaatse te bezor gen; mijne lezers zouden mij onbeleefd vinden als ik zeideom haar zoo speedig mogelijk kwijt te zijn." //Schokt de wagen erg?" vroeg nicht Aleid bezorgd. Ik begreep dat de hartkwaal weer in aantocht was en voorkwam de ramp door dadelijk te antwoorden: //o neen, nicht, volstrekt uiet. 't Glijdt er over. Mooi weer vandaag, niet waar?" i/O ja," antwoordde zij, met een zucht die eeu biksteenmolen in beweging had kunnen brengen. //Het weer is altijd mooi als men maar gezond...." Het laatste woord bleef achterwege, want het paard trok aan en bij den omvermijdelijken schok die daarvan het ge volg was, viel Dicht Aleid tegen den rug van de houten bank en keek mij met een verwijtenden blik aan, terwijl zij wel vijf minuten lang de hand op het hart drukte (ik vrees, dat het bij deze gelegenheid nog eens doorbrak) en hijgde als een blaasbalg. Daar ik echter niets zeide gaf zij het hijgen er spoodig aan, maar was blijkbaar verstoord, wat mij nu niet zoo bijster trof, en mij in zooverre ten goede kwam dat zij verder zweeg, welk voorbeeld ik meende te moeten volgen. De warme ontvangst van mijn vrouwe lijke huisgenooten ga ik stilletjes voorbij, evenals de blikken die mij troffen toen nicht Aleid het ijselijk verhaal deed van den schok van den wagen, die er in haar mond uitzag als een aardbeving. De begroetingen, de informatiën naar wederzijdsche familie en gezondheid en het relaas van nicht Aleid over haar kwaal dat meer uit gebaren en zuchten dan uit woorden bestond, duurden te zamen drie kwartier, maar zooals Fritz Reuter zegt, wal'es heeft een end en een worst heeft tr twee," en zoo kwam dan ook het oogenblik, waarop wij ons aan de koffie tafel zett'en. Het gesprek liep over verschillende onderwerpen en nicht Aleid sprak niet veel mede, maar accompagneerde toch trouw met zuchten en door de hand op het hart te leggen, misschien om de stuk ken nog wat bij elkaar te houden, dacht ik. Zoo wist zij met een of twee woorden tel kens bij ieder onderwerp de aandacht op zichzelt en haar kwaal te vestigen. Mijn vrouw sprak over het haarlemsche brood versch brood was nadeelig voor haar kwaal, zeide Aleid; ik presenteerde haar sauois de Boulogne dat had de dokter haar verbodenwij spraken over de wedrennen der wielrijders met den hit zij zeide met een vervaarlijken zucht, dat men daarvoor een gezond hart moest hebben. Na afloop der koffietafel, waarbij nicht Aleid bewees, dat haar hart en haar eet lust in geen verband hoegenaamd met el kander stonden, kwam de vraag op waar men zich heen zou begeven. «Naar den Hout stelde ik voor, maar een verplet terende blik van mijne vrouw herinnerde mij, dat nicht Aleid altijd zoo aangedaan werd in een bosch in den herfst, omdat ze haar kapitein voor het laatst in die omstandigheden had gezien. Mijn ge dachten (iemand's gedachten kunnen hem soms rare poetsen bakken) waren niet vrij van de meoning, dat nicht Aleid niet slecht bij de verdorde bladeren zou heb ben gepast, verdord als zij zelf was. Daar het zeer moeilijk is buiten Haarlem te wandelen zonder bladeren te zien, zoo werd besloten in de stad te blijven. Mijn geleide werd gerequireerd, nicht Aleid was zoo zwak en de straatjongens maakten het alleenwandelenden dames zoo lastig. Op de Groote Markt gekomen wees ik onze bezoekster op de verfraaiingen, die aan het gebouw worden aangebracht. Nicht Aleid keek er met bizonder groote belangstelling naar en opperde eindelijk de vraag//of we dat niet eens van dichtbij zouden kunnen bezien," //Maar nicht," riep mijn oudste dochter, //zooveel trappen klimmen en dan met een hartkwaal z/Sophie," antwoordde nicht Aleid, //ik weet heel goed wat mij past en wat mij niet past. Mijn arm hart is zwak, maar de dokter heeft gezegd dat hooge lucht goed is voor een hartkwaal.... z/Ik meende van niet," hernam Sophie, die wat geraakt was over de terechtwijzing en die mijn gevoelen volkomen weergaf. //Je bent nog niet te oud om le leeren," antwoordde nicht met majesteit, //en boven dien, het zijn geen gewone trappen, het zijn wenteltrappen, niet waar?" ging zij voort, zich tot mij wendend. Ik had grooten lust om neen te zeggen, want de klauterpartij lachte mij volstrekt niet aan. Maar welbeschouwd was het vol maakt hetzelfde, of ik hoog in de lucht dan wel op den beganen grond nicht's gezelschap moest verdragen. Ik antwoordde derhalve toestemmend. z/Nu...." zei Bicht, terwijl zij mijn vrouw aenkeek. //Het is een verbazende hoogte," merkte ik op, //dat vrouwen kostuum is volstrekt niet geschikt om zoo te klauteren Helaas, ik had eene domheid begaan. //Wij kunnen minstens evengoed klim men als jij," antwoordde mijn vrouw en daar Sophie in haar jeugdigen overmoed verlangend uitzag uaar de klimpartij, zoo duurde het niet lang of wij stonden in de kolossale ruimte van de Groote Kerk en wendden onze schreden naar de smalle deur, die toegang gaf naar de trap. Daar ging de karavaan. Ik voorop, de dames achter mij aan met een hevig ge- ruisch en geritsel. Daarop begon het haast eindeloos gedraai op de steenen wenteltrap, waarbij men een idee krijgt alsof men een kat is, die naar zijn eigen staart hapt, zonder die te kunnen krijgen. Door de on gewone en voortdurende beweging ver stijfden welhaast mijne kuitspieren zoodanig, dat ik verlangde naar een weinig rust. Mijn eergevoel evenwel en vooral de over tuiging dat ik, als lid van het sterke geslacht, niet de eerste moest zijn die voorstelde even te rusten, hield mijn lip pen gesloten. Achter mij hoorde ik ech ter al luider en luider hijgen en maakte daaruit op, dat het niet lang zou duren of er zou een noodkreet om rust volgen. Maar, zooals het bij zulke gelegenheden altijd gaat, niemand wilde de eerste zijn die van rusten sprak. Wij sjokken dus voort, ik met eeu zwaarte in de beenen alsof ze van massief koper waren, de an deren al meer en meer hijgende, totdat eindelijk de krachten mij begaven. Plotse ling kwam mij voor den geest, hoe hoog wij reeds waren en hoe.... als ik viel.... allen die mij volgden naar beneden zouden tuimelen.... habonzend langs de eeuwig terugkeerende hoéken en met het hoofd slaande op de steenen trappen, totdat.... Ik bleef staan.... ik waggelde.... de koude van den steenen kokor drong in mij door en stolde mijn bloed en met een zwakken kreet zakte ik op de harde treden in elkander. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2