Boter, Kaas ei Eieren Boter, IE». Dienstboden!!! G. de Vleeshouwer, Puike BOTEÜ. T: A.DONNEE VAPT EDEN" Co., GEMENGD NIEUWS. Neg in en dertigste Muziekuitvoering Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken 55 HIM HOUTSTRAAT. 55 Advertentien. HAARLEM TE HEER, J. VAN DER LAAN, Gr. Markt. Er bestaan pen sterker! Schoenen en Laarzen, COMs. VAN ZALEN. Kleine Houtstraat 62, f. N. VAN DER WEIDEN, J. T. ERDTSIECK, 55 hoek Oude Gracht. 55 en Banket, Suikerwerk en Chocolade, Slijters genisten hoog rabat. 57. 65. 14. 41 Warmoesstraat Hleine Houtstraat MAATSCHAPPIJ de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek. Groote Houtstraat 24. Knoopett en Garneringen. Kousen en Handschoenen. CORSETTEN. SPECIALE IMICHTIHG 12 uur middernacht en 6 uur 'b mor gens? Op deze wijze zou men al den tijd hebben te delibereeren en het publiek intuseehen gebaat zijn. Nu ik toch Tan uwe gastvrijheid gebruik maak, wil ik, zoo u het mij vergunt, een zeer eenvoudig middel aan de hand doen om alle verandering, tunnel, luchtbrug en wat ook, onnoodig te maken. De Holl. Spoor legge de lijn Am sterdam-Sloten—Haarlemmermeer- Leiden. Op die wijze bekort zij de reis der sneltreinen naar het zuiden met ongeveer 10 kilometer. Wordt Haarlem dan met Amster dam en Leiden door separate treinen verbonden en het rangeeren der ledige goederenwagens in den nacht gedaan, dan dunkt mij dat de be woners der noordzijde al zeer wei nig last zullen ondervinden en men tunnel en luchtbrug gerust aan het volgend geslacht kan overlaten. Heeft zich de industrie en handel van Haarlem tegen dien tijd dan zóó ontwikkeld, dat er een spoor- bassin nuttig en noodig is, dan zal de draagkracht der gemeentenaren ook wel zooveel vermeerderd zijn, dat het om de kosten niet behoeft achterwege te blijven. Intosschen late men het Bolwerk maar zoo als het thans is een sie raad van Haarlem. Mochten deze regelen tot oplos sing van de bezwaren der overgan gen bijdragen, 't ware mij zeer aangenaam. Hoogachtend, K. de politie aan den stekHet schijnt dat er geen middel is om dien plaag af te wenden. De straat jongens zijn feitelijk de eerste per sonen in de stadgeen raadslid zou kunnen doen, wat een kwajongen doet. We willen hopen, dat onze gemeenteraad middelen vinde om de macht van deze gevaarlijke me dedingers te fnuiken. U dankzeggend voor de afgestane plaatsruimte, B. M. de Red. Toen eenige kennissen mij het genoegen deden blijk te geven van mijn stuk te hebben gelezen, deden zij het in zulk een vorm, dat het mij eenigszins een displezier werd. «Met genoegen en instemming gelezens, «volkomen met je eenss, t werd waarlijk eens tijd» deze beleefdheidsphrazen werd gevolgd door een maar re, me dunkt je hebt je er werkelijk wat licht afge maakt. De honden zijn nog heilig bij de straatjongens hier. Een haar- lemsche straatjongen, daar is de brutaalste keeshond nog maar een beestje bijs. 1 JEn nu kwamen zij los met hunne jeremiaden. Deze was achterna ge jouwd, die gegooid, gene met vuil en bladeren besmeerd, toen hij zijn duur ste en lichtBte zomerbroek aan had, in éen woord, er was niemand, dien niet het ergste was overkomen.En wanneer ik nu mijn eigen smarte lijke herinneringen naga, dan kom ik tot het besluit, dat ik bijna het allerergste ben te pas gekomen bij de streken van het plebs onzer lieve jeugd. Het is mijn doel niet als een klaagzame oude juffer alle lasten op te tellen, die ik van de wanhoop van Haarlem gehad heb. Mijn hoed en mijn zomerbroek en nog eenige stukken van mijn garderobe kun nen als corpora-delicti dienst doen bij de beschuldigingen, die ik tegen ken zou kunnen indienen; maar uit medelijden met onze weledelge strenge heeren laat ik het bij deze schriftelijke klacht. Evenwel wil ik in 't bijzonder de aandacht vestigen op het gevaar, dat wandelaars lie pen en loopen, wanneer zij zich -angs den Kleinen Houtweg naar den Hout begeven. Daar worden de kastanje en beukeboomen ge bombardeerd met een hagel van steenen, die den voorbijganger om de ooren vliegen. Daar wordt hem dikwijls door de scherpzinnige jeugd op 't een of andere eigenaardige in zijn kleeding of in zijn houding gewezen. Daar wordt hij lastig ge vallen door een soort lucifers-ver- koopers in 't klein, die hem met hardnekkigheid vervolgen en die bij welslagen steeds eenige lastige rem- placanten vinden. Wat zal men doen? Wegjagen is hier niet dan een tijdelijke maat regel en alleen van nut bij de be delaars de overige straatjongens hebben de natuur van zekere krul- staartige wezens, die vooruit loopen wanneer men ze bij de staart en achteruit als men ze aan de ooren trekt. Zich beklagen aan de politie? Maar deze is bij zulke gelegenheden, degeen die er niet is, want was zij er geweest, men was met rust ge laten en in den tijd dat men Laar waarschuwt, zijn de vogels gevlo gen. Zal men dan zijn eigen rechter zijn Maar dan krijgt men het met Het fransche ministerie van landbouw heeft een belangrijke statistiek openbaar gemaakt over de uitgebreidheid der boschgronden in de verschillende staten van Europa. Volgens deze opgaven zijn er in ons geheele werelddeel uitge zonderd Turkije, Bulgarije, Bosnië en Herzegowina, van waar de cij fers ontbreken 286,980 millioen hectaren bosch, d. i. ongeveer 18.7 pet. van de geheele oppervlakte. De opgaven van de percentsgewijze verhouding van de hoeveelheid boschgrond tot de geheele opper vlakte en van de uitgebreidheid der boschgronden ten aanzien van de bevolking doen zien, dat in beide opzichten Groot-Brittanje en Ierland onderaan op de lijst staan. Deze landen toch hebben gezamenlijk slechts 0.036 hectaren boschgrond per hoofd der bevolking of in 't geheel slechts 4 percent van de oppervlakte. Dan volgen Denemar ken en Portugal, resp. met 4.8 en 5 pet. of 0.09 en 0.11 hectare per inwoner. In Nederland zou volgens deze lijst 7 pet. van den bodem met bosch bedekt zijn en 0.05 hec tare per hoofd der bevolking komen. Wat de absolute uitgestrektheid der boschgronden aangaat, staat Rusland bovenaan, daar het niet minder dan 200,000 millioen hec taren bosch bezit d. i. 37 pet. der oppervlakte en 3.37 hectaren per inwoner. Vergelijkenderwijze moet het ech ter achterstaan bij Zweden, waar deze cijfers resp. 39 pet. en 3.84 hectare zijn. De uitgestrektheid der boschgronden in vergelijking van de bevolking is het grootst in Noor wegen 4,32 hectaren per hoofd. Frankrijk overschrijdt nog niet het gemiddelde. Daar is 17,7 pet. van de oppervlakte met bosch be dekt, terwijl op eiken inwoner 0.25 hectare komen. Chevreul is nog zoo oud niet 1 In het Seine-departement zijn twaalf personen, vijf mannen en ze ven vrouwen, boven den leeftijd van 121 jaar, en bijgevolg, zegt de Ré publigue Iran ggise, oud genoeg om de ouders te zijn van Chevreul, die 103 jaar is. In de omstreken van Grenoble woont eene eerwaardige dame van 143 zomeTs. Zij kon zijn grootmoeder zijnl Beroemde trine*. Van koningin Elisabeth wordt verhaald, dat zij in haar leven slechts eenmaal heeft geweend en wel toen zij de tijding vernam van den dood van Essex. Zij wierp zich op den grond en snikte en weende gedurende eenige uren, zich verwijtende dat zij de oorzaak was van den dood van haar gunsteling. Men verhaalt dat Napoleon weende toen hij zijne troepen vaar wel zeide bij zijn vertrek naar Elba. Den morgen van den 19en Juni 1815, kwam dr. Hume bij den hertog van Wellington om hem rapport te brengen over de dooden en gewonden. Het was een lange lijst en de voorlezing duurde een geruimen tijd, maar toen hij een uur gelezen hadzag hij den hertog in tranen, zijne handen krampachtig samengedrukt. Kardi naal Wolsey weende toen hij de gunst verloor van Hendrik de Achtste en de beroemde Richelieu stortte tranen toen hij bemerkte, dat hij het zwaard niet meer kon hantee- ren zooals in zijn jeugd. Cowper heeft zijne schoonste ver zen geschreven, toen hij onder de zorgen gebukt ging en sommigen met zijne tranen besproeid. De tranen, welke de schoone we duwe van een jong sergeant schreide bij den dood van haar man waren de oorzaak, dat zij keizerin van Rusland is geworden. Peter de Groote zag haar terwijl zij weende, werd op haar verliefd en huwde haar kort daarna. Later werd zij als keizerin Catharina gekroond. Een jongmensch werd op 't exa men gevraagd door welke graaf schappen van Engeland hij ging wanneer hij van Londen naar New castle reisde. Het antwoord was door geene, ik zou per stoomboot reizen. Houtrtlk en Pelanen. Yoonn 91/. ure, H. J. Borgsma, pred. te Spaarndam. Dankzegging. Santpoort. Voorin. 10 ure, J. C. Boon, pred. te Beverwijk. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2\'a ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 9J/s ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem. Zandvoort» Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 2l/j ure, O. Schriecke. VARIA. In 't leesmuseum. Bezoeker (tot medelid, die al een half uur over zijn courant soest): «Neem me niet kwalijk, mijnheerMaar welk woord kunt u eigenlijk niet lezen A. (diep in de schuld bij zijn kleermaker.) Veertien dagen gele den zond ik mijn kleermaker een bankbiljet van zestig gulden en tot nogtoe heb ik geen kwitantie van hem gehad. B. Misschien is hij nog niet van den schok hersteld. Op een partij spreekt eene dame haar oordeel uit over eenige aan wezigen en haalt haar hart op bij een jonge dame, die zij op hare critiek vergast. «Dien man daar«, zegt zij, «kan men het aanzien, dat hij een verve lend, onbeleefd creatuur ie.» Plotse ling bedenkt zij zich en zegt: «Ik hoop niet dat hij tot u in familie betrekking staat.» «Jawel», antwoordt de aangespro kene, «door 't huwelijk van mijn moeder.» Gedtvon;en beleefdheid. Een jong man had juist plaats genomen in een tramwagentoen eene dame binnenstapte. Het jonge mensch sprong met een luiden kreet over eind. O, blijft u toch zitten, mijn heer, zeide de dame met een be- tooverenden glimlach. Neen, waar lijk nietwas het antwoorder steekt een drie duim lange naald uit het kussen! Tot sluiting van dit seizoen. in den Hout, op Zondag 28 Oct. 1888, des na middags van 2—4 ure, door het Stedelijk Mu ziekkorps van Haarlem, onder directie van den heer M. H. MüLLER, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Jager-Marsch, M. H. Muller. 2. Ouverture, Leichte Cavalerie, Suppé. 3. Sehatz Walzer aus dem Zigeunerbaron, Strauss. 4. Fantaisie de l'opera Lucie, Donizetti. 5. Huldigings Marsch, 1866, M. R. Muller. 6. Eine Musicalische Ulk, Eamm 7- Estudiantina Walzer über Spanische Natio- nalmelodiën, Waldteufel. 8. Finale Prins Albert Marsch, Steenebrüggen. TE HAARLEM. Op Zondag 28 Oct. 1888. Groots Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Moeton. Ie Zondag. 'a Avonds 6 ure, Brutel de la Rivière. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdagav. 7 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Debry. Collecte pour les Eglises et personnes néc ssiteuses. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds i ure, Schotel. Lntkerscke Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal. 's Avonds 6 ure, C. J. Niemeycr, cand. Dankz. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Collecte voor de Gustaaf Adolf-vereeniging. Broedergemeente. Voorn. 10 ure, Wei9s. Donderdagav. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. bewaarschool Lange Eeerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Luk. 8 40 enz. Bewaarschool Lokaal Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Hoog. Bijbellezing. Lokaal Jongelings-Vereeniging. Lange Annastraat. Geen Bijbellezing. Noorderkerk Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (dolecrende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, J. A. Mulder, van Amsterdam. Woensdagavond 8 ure, L. Spoel, pred. te Kampen. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, H. Ludwig, candidaat tot den H. D. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemen daal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/. ure, C. van Arkel, pred. te Noordwij- kerhout. Doopsbediening. Heemstede Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hillegom. Voorm. 9'/s ure> Buchli Fest. Amstsxdam, 27 Oct Di prfcian der Aardappelen waren al» volgt. Frieiehe Dokkumer Jammen 2,80 a 8,25, dito Franektr Jammen (2,80 a 8.10, do. En^elsche (2,a 2,15, do. Munterache f0.t 0, Zeeuwache Spuinche Jammen f 4,a 5,Weld. Blauw# (2,30 a 2,50, Pnmi«ch« Hamburgers (4,10 a 4,30, Saksische f8.a 8.50, Katwijker Zand 0,a 0,Hillegommer do. 2,a 5, Haarlemmer id. 0,a 0,Zeeuwache Flak- keeache f8,80 a 4,25, allen per Hl. Aangevoerd 0 venche ladingen. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Petroleum vast. Loco f 9.85 E., Nov./Dec. f9.70 E., Jan./Maart f9.15 E.. con9umtie f 11. Nobel onveranderd. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f230, Maart f 210. N9te«jriEg van de Commianie voor dar. Graan- Undsi. Rogge op levering onveranderd, loopende maand voor 1 uur f134, 183, na 1 uur f134, 138, Maart f141, Mei f141. Aangezegd heden 250 last, totaal in deze maand 14950 last. Notetiing ..van MenB« Sc Thole. Koolsaad op 800 Kg. Olie vast, in Oct. per 2000 Kg. f540. Lijnziad onveranderd. Raapolie traag, vliegend per 100 Kg f 33, lo. Nov. f32V3, lo. Dec. f323/4 lo. Mei f321 2. (lijnolie flauw; vliegend per 100 Kg- f211/», 21 V<» lo. Nov. f21, 207/n lo. Dec. f21l/g» lo. Jan./Mei f22, lo. Juni/Aug. Raapkoeken f 88 a 100 per 1040 stuks Lijnkoeken f8,50 a 12,per 104 stuk». Hoorn, 25 Oct. Kaas: Ter waag gewogen 872 stapels, wegende 115,494 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 32,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 27,50, middelbare f 29, Leiden, 26 Oct. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt35 Stieren f46 a 210, 282 vette Ossen en Koeien f120 a 255 of f0,52 a 0,66 per Kg., 200 Vare id. f 85 a 190, 220 Graskalveren f 15.a 50, 80 vette id. f85 a 72 of f0,60 a 0,80 per Kg., 10 nuchtere id. f 8,a 18,920 vette Schapen f 17 a 38, of 1 0,45 a 0,50 per Kg., 432 weide do. 12, a 24,Lammeren f0,a 0,80 magere Varkens f 15 a 27, 308 Biggen f3,50 10,4 Paarden f 24 a 36, 336 Kalf- en Melkkoeien f 98 a 240. Leiden, 26 Oct. Aangevoerd 45 partijen. Goudsshe Kaas f 20,a 26,Derby a Leidsche, de 150 küo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, 3ciil*uAif, 27 Oct. Mouiwjjn f 9,50, Jenevsr '15,Avut Proef f16 25 Spoeling-Be ar» 1,20, «üto Commissie (1,60. Zwolle, 26 Oct. Boter, Prima Gras f25, a 26,afwijkende f 23,a 24,50. 2e soort (21,50 a 22,50. Ongebleekte Hemden ƒ0.65 Graslinnen Hemden0.80 Keper Broeken 0.75 Keper Rokken 0.80 Keper Borstrokken 0.62l/« Keper Zakken 0.15 Zwarte Rokken 1.75 Baaien Rokken t 2.60 Paarse Jakken (gevoerd) 1.00 Witte Jakken0.90 Bonte Boezelaars. 0.371/, Graslinnen Boezelaars 0.35 Wollen Boezelaars 1.25 Gebreide Kousen. 0.821/» ZUIDERSTRAAT 11. de 5 ons 12'/, Ct. 37, 10 Bij H. LENTELINK, Hoog straat No. 8, zijn thans weder heele en gedeelten van Loten verkrijgbaar. terstond, een Heerenhuis met riant uitzicht, 10 K. 800; een vrij Bovenh. 4 K. 275, en tegen Nov. een Burgerh. 5 K. /300; allen met Tuin en modern ingericht. Te bevragen bij den Architect D. STORM, Haarlem. ONTVANGEN verschillende soor ten, Tan 35 tot 75 cent de 5 ons. Haarlem October 1888. Het Beste Adres voor sterke BURGWAL No. 1Ó7. GROSSIER in in het groot en klein. Gebruik de echte HoUandsche OLIE-SCHOENSMEER 6 Cent per potje. ALOM VERKRIJGBAAR. van 30 tot 70 Cents per half kilo, bü ZIJLSTRAAT 86. Groene Zeep. Beste Soda. Wasch-Potasch Stijfsel Kogelblauw Glansstijfselp. pakje 10 Ajax Waschpoeder 8 Engelsche Biscuits, in groots verscheidenheid, tot zeer l»ge prijzen. WORMERVEER. ZEEGRAS, gevischt en gemaaid in haaltjes van 50 en 100 Kilo tegen concurreerende prijzen. HOUTWOLin verschillende kwaliteiten, zoowel voor verpakking ale tot vulliDg van Bedden uitste kend geschikt. VAREN enz. Agenten voor Binnen- en Buiten- landïche huizen. Ct. BROODPRIJZEN. Fijn geb. Tarwebrood p.Kgr. 14 Ongebuild Zeeuwsche Krop. Mik Krentemik Wit Roggebrood Gerezen Zwart Zoet Fijn Krentebrood Gewoon Tarwebloem in pakjes van Kgr. Waterbroodjes, Kadetjes, Bollen, Strikjes, Timpjes, Duitsche bollen en ge wone Krentebroodjes, p. stuk Fransche Waterbroodjes en fijne Krentebroodjes p.stuk Keukenbeschuit (ENKEL PLATTE). p. 10 stuks 10 Lange Beschuit p. 20 10 Het brood is uilsluite, baar in de bekende aepöts waar steeds schalen en gewicht voorhan den zijn, om de koopers van het juiste gewicht te overtuigen. Haart.km, 27 October 1888. 10 12 13 8 87, 9 10 50 25 8 2 27» Grootste sorteering Elegante modellen. tot het vervaardigen van STOFFEN KNO OPEN, in alls verlangde kleuren. H. J. VISSER.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 7