NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6 e Jaargang. Donderdag 1 November 1888. No. 1636. HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicite Etrangère G. L. BA TJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. SI A 1> S N IK U H S. Haarlem, 31 October. Het verslag van den toestand der gemeente over 1887 is gedrukt en tegen betaling van f 1,50 per ex. ter Gemeente-Secretarie verkrijg baar gesteld. Aan de Dinsdag gehouden stem ming ter verkiezing van 24 gemach tigden in het kiescollege der ned. herv. gemeente alhier is door 1296 stemgerechtigden deelgenomen. De heer A. Beukers, coiffeur al hier, heeft zijn zaak verplaatst naar het daartoe ingerichte huis in de Groote Houtstraat geteekend no. 91. De nieuwe winkel maakt met zijn fraaie pui een goeden indruk. De hardsteenen onderkant en de nette deuren links en rechts zijn smaak vol bewerkt. De kolossale spiegel ruit verleent een onbelemmerden blik op de keurige étalage. Ook de winkel en de daarachter gelegen galon voor heeren zijn sierlijk inge richt. De kleinere salon voor dame6 bevindt zich daarachter. De verbou wing is geschied onder toezicht van deD architect den heerVan den Arend, door den heer A. F. Captein, die ook de toonbank, winkelkasten enz. heeft geleverd. Het schilderwerk is van den heer A. T. Dolmans, de mozaïek tegelvloeren van den heer Reijnders en het behangwerk van den heer J. A. Heine alhier. Onze lezers worden verwezen naar de in dit nummer voorkomen de advertentie van het in de Groote Houtstraat nieuw opgerichte siga- rendépót van de welbekende firma W. G. Boele Sr., sigarenfabriek «De Beurs» te Kampen. Dinsdagavond hield de heer Koch, voorzitter van denNederlandschen Afscliaf- fersbond, in de bovenzaal van de sociëteit //Vereenigiug" eene voordracht over den machtigen invloed der vrouw". Het lag in den aard der zaak, dat spre ker dien invloed zou schetsen in verband met de bestrijding van het gebruik van alkoholische dranken. Hij achtte het on- noodig iu 'tbreede uit te wijden over de rampzalige gevolgen, die het misbruik daarvan heett. Het is niet het misbruik waartegen hij zijne ernstige bedenkingen hebben aan te voerenniet het kwaad in zijn gevolgen, maar het kwaad in zijn kiem, eischte eene vingerwijzing. Te velen, die tegen het misbruik ijveren, zien het gebruik door de vingers en trachten het onkruid te wieden, wanneer het zijne wortels reeds onuitroeibaar vast geschoten heeft. Voorkomen is beter dan redden. Hieraan moet ieder zijn kracht wijden en hiertoe moet vooral de vrouw hare krachten inspannen. Want zij is het, die in deze over den grootsten invloed te beschik ken heeft. Spreker schetste als een verheven voor beeld, wat in Engeland miss. Agnes Elisa beth Weston tot stand gebracht heeft. Deze bemiddelde en beschaafde dame had te Bath, waar zich een instituut tot voor bereiding van aanstaande zeelieden bevindt, aan de jongelieden een gelegenheid tot geoorloofde ontspanning bezorgd door het oprichten van een koffiekamer, een lees- inrichting e. d. Later stichtte zii een zon dagschool en kwam op deze wegen in aanraking met velen van hen. Groot was hare invloed ten goede op de jonge lieden, maar het kon haar niet verborgen blijven, dat de sterkste vijand, dien zij te bestrijden had, de drank was. Vandaar, dat zij zich eerst in beginsel later als werkzaam lid aansloot bij den engelschen afschaffers- bond. Door een schijnbaar toevallige om standigheid werd zij ertoe geleid haren invloed bij voorkeur op de zeelieden aan te wenden. Eenmaal gaf zij eeu jong zee man, voor hij scheep ging een afscheids brief mede, vol nuttige wenken op zijn verder levenspad. Bij zekere gelegenheid liet deze zijn epistel aan een makker lezen, die er zoo door getroffen werd, dat ook hij zulk een hartelijk en degelijk geschre ven brief wenschte. Miss Weston voldeed aan zijn verzoek en als een loopend vuurtje ging weldra onder alle jonge leden der bemanning het nieuws van die goede vrouw, die iemand zulk een riem onder het hart wist te steken. In kleiner kring stichtte zij zoodoende veel nut, uit dezen kleinen kring wist zij door haar krachtig woord den drankduivel te verbannen. Maar de kroon kon zij op haar werk zetten, toen het haar bij wijze van zeldzame uitzondering werd toegestaan in persoon op de oorlogsschepen haar in het hart grijpend woord te verkondigen. Schoon en grootsch zijn de gevolgen van haar navolgenswaardig optreden: 1/6 van de bemanning der engelsche oorlogsvloot, die 72,000 koppen telt, is tegenwoordig lid van den afschaffersbond en vindt zeker ruimschoots vergoeding voor zijne onthou= ding van alkoholische dranken in de aan alle redelijke eischen voldoende zeemans huizen, die door haar toedoen in de voor naamste engelsche haveus werden opgericht. Met evengroot welgevallen stond spre ker een oogenblik stil bij de figuur van mej. Agnes Bobinson, die voor de engelsche soldaten was, wat miss Weston is voor de zeelieden en bij het beeld van miss Willard, het hoofd der amerikaansehe vrou- wen-vereeniging tot algeheele afschaffing van 't gebruik en de fabricage van geest rijke vochten. Met smart en schaamte moest hij erop wijzen, hoe weinig in tegenstelling van het groote, dat op dit gebied in Engeland en Amerika is gewrocht, in ons land is tot stand gebracht. Hij bracht zijne hulde aan den heer Gildemeester, die in 't vorige jaar den minister, helaas met zoo weinig goed gevolg, had geïnterpelleerd over de afschaffing van den //oorlam" op de vloot. Tevergeefs was het geweest, dat dit kamer lid 'op het schoone voorbeeld der engelsche vloot had gewezen. Men had zich niet aangetrokken gevoeld tot de krans, die hij bij zijae vergelijkende beschouwingen, on merkbaar vlechtte om het hoofd van de edele miss Weston. Spreker beaamde volmondig, dat niet iedere vrouw hetzelfde tot stand zou kunnen brengen. Maar toch vermocht zij veel, zij 't in kleiner kring. Hoe diepin grijpend in 't kindergemoed is niet de invloed der moeder! Kenschetsend in dit opzicht was het voorbeeld van de moeder van Garfield, door wier woord en wenk de arme jongen was geworden de presi dent der Vereenigde Staten, door wier invloed op het jeugdig gemoed ook deze groote man een afschaffer geworden was met hart en ziel. Maar trekt het voor beeld hier veelal ten goede, het kan ook ten kwade leiden. In verband met eene treffende ondervinding op dit gebied op gedaan door den bekenden John Goff, wees spreker erop, hoe gevaarlijk het is, dat moeders hunne kinderen eraan gewen nen zoo nu en dan eene kleine versnape ring te gebruiken. Hij wenschte het kwaad in beginsel te keeren en dit kan niet dan door den radicalen maatregel: geen drank in huis te nemen. Door sprekende en uit het leven ge grepen, meestal in eigen persoon opge dane ervaringen gedacht hij voorts den invloed der echtgenoote, die niet door harde woorden, maar door stille liefde, door het scheppen eener vriendelijke en aantrekkelijke huiselijke omgeving den man aan uithuizigheid en aan drankgebruik kan ontwennen. En niet alleen de getrouwde vrouw, vermocht veel: ook de jonge vrouw kan een steentje bijdragen tot dit schoone werk. Er bcviudt zich hier in Haarlem, zeide spreker, eene jonge dame, die hierin op een navolgenswaardige wijze voorgaat. Zij heeft eeu klasse van kinderen opge richt, die zij, afgewisseld door vertellen, zingen en andere aangename en vormende leermiddelen, door middel van platen, een duidelijk begrip geeft van het menschelijk lichaam en van de nadeelige gevolgen, die het drankgebruik erop uitoefent. Dit is de weg, zeide spreker, want veelal is vroege on kunde in deze de oorzaak van latere fou ten. Hij knoopte hieraan een opwekking vast voor de aanwezige jonge vrouwen (en in dit opzicht sprak hij waarlijk niet voor stoelen en banken) om op hare, zij 't ook op eene andere wijze, van haren onweer- staaubaren invloed op het kinderhart ge bruik te maken. En niet alleen op 't kinderhart, maar ook op dat van den jongen man! De vrouw kan alsmede ten goede ar beiden als meesteres tegenover hare dienst boden. Maar hiervoor is in de eerste plaats noodig, dat zij niet alleen door het woord maar bovenai door eigen onthou ding toont welken weg zij op wil. Wie zijn dienstbode het schadelijke van geestrijke vochten preekt met een glaasje annisette voor zich, is als de vos die de passie preekt. Spreker eindigde zijn schoone en tref fende rede met erop te wijzen in welk een nauw verband de sterke drank staat tot het meerendeel der misdrijven in Neder land. En het is niet alleen op de lagere standen dat deze vloek drukt, in de hoogere vindt zij eveneens hare slachtoffersde sociëteit is zoo schadelijk als de kroeg. Het zijn niet alleen de mannen, die zich aan dit gif verslaven, er zijn tal van dames, die de slavinnen der cognac geworden zijn. Spreker vond hierin aanleiding om te wijzen op de slechte gevolgen, die in dit opzicht het verblijf in een herstellings oord als Davos geeft. Wij kunnen hem in dit opzicht geruststellen. De tijd, dat de cognac aldaar bij een halve flesch per dag verzwolgen werd, is voorbij. De cognac- geneesmode zal de voorstanders der af schaffing vooreerst niet door haar onnatuur verontrusten. Met een woord van opwekking om zich aan te sluiten bij den bond, waarvan hij voorzitter is, besloot de spreker. Hij wees op mannen als Modderman, Borgesius en Gildemeester, die in hunne rijen streden en strijden. De eerste heeft door zijn drank wet het volk aan zich verplicht, de laatsten gaan roort in 's lands vergaderzaal, waar 't pas geeft, tegen het kwaad te ijveren. Maar niet in de hand van onze regeering ligt het de jenever en consorten onscha delijk te maken wie de jeneverstokerijen te Schiedam sluiten moet, dat is het volk zelf. Met de kennisgeving, dat de plannen tot oprichting van een asyl voor dronkaards hun uitvoering naderen en het verzoek, dat ieder welgezinde hieraan zijn steun zou bieden, eindigde spreker. Het was zeker naar het hart der toehoorders ge- proken, toen de voorzitter, de heer Brutel de la Rivière hem den dank bracht voor zijn krachtig en schoon woord. Dat dit in onze stad nog niet overbo dig en dat het lidmaatschap van den af schaffersbond nog geen sinecure is, bewijst de inhoud van een overdruk uit de//Haar- lemsche Ct." van 21 Nov. 1.1. waarin aan getoond wordt, hoe in het kleine Haarlem tonnen gouds voor alkoholische dranken worden uitgegeven welke overdruk aan de vertrek keD den gratis werd ter hand ge steld. De gemeenteraad van Zandvoort heeft besloten met 1 Januari a. s. eene hondenbelasting te heffen. Belanghebbenden wordt herin nerd dat de najaars-koemarkten te Velsen invallen op Zaterdagen, den lOden en 24sten November 1888. Het bericht, voorkomende in ona blad van Vrijdag j.l., dat Donder dagavond in de Ringvaart van Haarlemmermeer nabij de Lynden een man zou zijn verdronken, is helaas Zondagavond bewaarheid ge worden. Na lang dreggen heeft men eindelijk het lijk van den ongeluk- kigen turfschipper, C. Vechter, van Haarlem, gevonden. De ongelukkige, die met zijn vaar tuig aan den Akerpolder lag, wilde zeker den veenbaas bezoeken, die op korten afstand van daar woont. Waarschijnlijk door de donkerheid misleid, schijnt hij op het smalle pad te zijn uitgegleden en zoo in de Ringvaart terecht gekomen. Er zijn geen teekenen van geweld. Uit Sloten wordt ons gemeld Ten nadeele van den landbouwer F. van der Mei was Dinsdagnacht uit diens slaapkamer een zilveren horloge ontvreemd. Van dezen dief stal werd verdacht een persoon, die den nacht aldaar in het hooi had doorgebracht. In den loop van den dag gelukte het den chef-veldwach- ter Verplanke alhier den bewusten persoon, zekeren W. D., aan te hou den nog in het bezit van het horloge. Hij is ter beschikking van de jus titie gesteld. LETTEREN EN KUNST. Onze landgenoot, de heer Gerard Völlmar, die in den afgeloopen zomer te Scheveniugen als so lovioloncellist bij het Berlijusch Philharraonisch Orkest werkzaam was en die, om verschillende redenen zich niet verder aan dit orkest verbon den heeft, is door den hekenden impresario Cam. panari te Milaan geëngageerd voor een kun»treig door Italië, gedurende 6 maanden. Reeds in he^ FBi UIXjLElTO Een verhaal vit den amerihaanschen burgeroorlog. 64) XXXVft HOOFDSTUK. EEN TOCHT IN DEN MANESCHIJN. Dan hield vast. Het lichaam werd van uit de eenzame rustplaats, die men het had gegeven, te voorschijn ge haald. De lichaamsdeelen, die niet door het lijk van het ros waren beschut, waren op afschuwelijke wijze verbrand. Ropes legde het op den rug en sloeg het vuil er zooveel mogelijk af. Het gelaat werd nu door de maan beschenen.... een afschuwelijk schouwspel! De linkerkant was geheel verbrand en de haren die nog overgebleven waren, zaten vol zand. De gelaatstrekken waren eehter te herkennen. De mannen deinsden eensklaps achteruit. Zij herkenden hun makker. Het was de spion, dien men had uitgezonden om de vluchtelingen op te sporen. Het was de «slaper», die nooit meer ontwaken zou. Het was Gad. XXXVie HOOFDSTUK. EEN VREEMDSOORTIG- WAPEN. In dien tusschentijd daalde Cail de door de maan be schenen helling ai', met Sprowl's pistool aan den eenen kant en de bajonet van den korporaal aan de andere zijde. Zij liepen voorzichtig naar den met struikgewas begroeiden heuveltop. Eensklaps hield Carl stil. Is er iets? zeide Sprowl. Carl knikte, terwijl hij vroolijk en vertrouwelijk glimlachte. Wat dan? Gij zult het spoedig zien. Bukt een weinig. Hij kroop dicht langs den grond, Zij volgden zijn voorbeeld. Komt wat dichterbij. Ziet gij die rots?Lysanderzag haar. Wel, daar is het niet. Zij kropen weer verder. Toen hield Carl weer stil en zeide: Ziet gij dien boom? Welken? Die daar zoo alleen staat. Lysander zag den boom. Wel, daar is het niet, zeide Carl. Zij gingen weer verder, hij hield weer op en wees weer op iets. Ziet gij die kleine heesters? Lysander zag ze tegen den donkeren hemel afsteken. Wel, daar is het ook niet, zeide Carl. Hij wilde weer verder gaan, toen Sprowi hem bij den kraag greep. Wat bedoelt gij daarmede? of ik al die dingen zie! Carl wendde zich naar hem om, glimlachte veelbetee- keuend en verzocht den kapitein om zijn oor wat dichter bij te houden, en fluisterde hem toen zoo geheimzinnig mogelijk in: Ik zie teekens. Ha, dat is goed I zeide Lysander, die hem nu weer verder liet gaan. Carl kroop laDgzaam voort, terwijl hij voortdurend het hoofd ophief en rondom zich zag. De bajonet dicht achter zich, de kapitein naast zich. Hoe verder deze schurken van de andere verwijderd zijn, des te beter is het voor mij, dacht hij. Ten laatste zag hij de hoogte, van waar Penn Cudjo had ontdekt, toen deze in dien vreeselijken nacht zijne afgoden weer had aangebeden. De maan ging achter het gebergte onder, en er lag eene schaduw over die rots. Ofschoon hij er nog een mijl van was verwijderd, meende de knaap, dat hij goed zou doen, met te zeggen, dat het hol zich daar bevond. Hij aarzelde, dacht nog een oogenblik na en trok Ly sander zachtjes bij den arm. Ziet gij de rots daarginds En daaronder die heesters. Welnu, het hol bevindt zich achter die heesters, als gij het vinden kunt. Dat was werkelijk waar. Lysander kroop dichter bij. Hij lag op zijn buik, met het hoofd opgelicht, juist als een slang, die langs den grond voortkruipt. Nu is het mijn tijddacht Carl. Zijn hart kiopte geweldig. Hij verhief zich op zijne knieën, gereed om weg te springen. Lysander was minstens tien voet voor hem, en met het pistool wilde hij de kans wagen. Ik loop weg, hij schiet, zal mij missen, en dan ben ik weg. Maar de korporaal Hij voelde juist op dat oogenblik eene hevige ABONNEMENTSPRIJS: Foor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi- het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnumnier 122. Birecteuren-UHgevers «I. C. PEEREB009I

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1