ill N B N l N B. Politiek Overzicht. einde dezer week vertrekt hij vermoedelijk voor dit doel. Inhoud »H ollandache Lelie," 2de jaarg. No. 18Hoofdartikel. Onze Insecten. Huishoudkunde. Omzwervingen huiten. Costuumleer. Russische Martelaren (slot). Losse Schetsen. Leestafel. Berichten. Recepten. Roman. Correspondentie. "Weekkalender. Aangaande de ziekte, waaraan de vorstin van Waldeck Pvrmont is bezweken, wordt uit Pyrinont gemeld, dat deze bestond in ontsteking van het ribbevlies, benevens long-ontsteking. De onmid dellijke oorzaak van den dood was hartverlamming. De ziekte schijnt zeer plotseling een geweldigen keer te hebben ge nomen. H. M. de Koningin moet althans niet verwacht hebben, dat Haar geliefde Moeder zoo spoedig door den dood zou weggerukt wor den. De minister van Justitie begaf zich Dinsdagochtend., verge zeld van een viertal hoofdambte naren van het departement, naar Amsterdam. Vermoedelijk staat zijne reis in verband met plannen tot verbetering van de lokalen der kan tongerechten in de hoofdstad. Men leest in het Han delsblad Volgens een gerucht, dat ons ter oore komt, zou de regeering aan de Staten Generaal weldra het voorstel doen, Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe Bras. Ofschoon het moeite kost aan de waarheid van dit gerucht te geloo- ven, meenen wij het te moeten me- dedeelen, omdat het door gewoonlijk welingelichten als geeuszins on waarschijnlijk wordt beschouwd. Naar het W ee Ablad van het Recht met zekerheid verneemt, bestaat bij de Regeering het voor nemen om de raadsheerplaats, welke met 1 Januari e. k. in het ge rechtshof te Leeuwarden zal open vallen, wel te vervullen. De heer IJ. van Son, te Hilversum, heeft zich, blijkens me- dedeeliugen in de Ind. Merc., tot den Goev.-Generaal van Nederl.- Indië gewend met het verzoek con cessie te bekomen tot exploitatie van een uitgestrektheid, groot 50,000 bouws, op het eiland Ceram. Aan vankelijk had hij het geheele eiland in exploitatie gevraagd, waarop hij echter bij zijn verzoek om steun aan den minister van Koloniën, ten antwoord ontving, dat het eiland wegens zijn uitgestrektheid en we gens de rechten der bevolking op den grond niet in aanmerking kan komen om in zijn geheel in exploi tatie te worden afgestaan. De heer Van Son deelde o. a. in zijn nota aan den Minister mede, dat het benoodigde kapitaal in Holland beschikbaar is en dat hem ter kennis was gekomen, dat een Duitscher voornemens was conces sie voor het eiland te vragen en kapitaal daaarvoor te Bremen te zoeken. Op de tweede aanvraag van den heer Van Son, om voor 50,000 bouws voorloopige concessie te erlangen, ten einde over te gaan tot een plaatselijk onderzoek, zal da indische regeering hebben te beslissen. Volgens art. 20 der wet op het hooger onderwijs behooren de leeraren aan gymnasia tot de burgerlijke ambtenaren, deelheb bende in het burgerlijk pensioen fonds. Van die deelgerechtigheid zijn echter uitgesloten de leeraren aan die gymnasia, tot wier oprich ting de gemeenten niet verplicht zijn, d. z. gymnasia in gemeenten van minder dan 20.000 inwoners. Thans is door belanghebbenden tot Z. M. den Koning een adres gericht, het verzoek behelzende, dat bij de a. s. wijziging der wet betreffende de burgerlijke pensioenen niet lan ger onderscheid worde gemaakt tus- schen gymnasia in groote en in kleine gemeenten. Tot het indienen van dit verzoek schrift is de stoot gegeven door dr. Lambrechts, rector van het gym nasium te Assen. Het adres ia ge- teekend door 91 leeraren aan 12 gymnasia en progymnasia. De C ami rid ge Review bevat een waardeerend artikel over de cricketspelers in Holland. Men brengt in herinnering dat de Londen- club door de haagsche spelers gesla gen werd. Het artikel werd in de Daily Nems van Maandag overge nomen. De haagsche corr. van het Utr. Dghl. schrijft: De tentoonstelling van kunstnij verheid is nu voor goed gesloten en beter afgeloopen dan men dacht; er komt nog 40 pet. van terecht, wat met menige zaak niet het geval is. Of 't bijv. even goed zal gaan met de zaken van notaris Andnes, is dezer dagen weer twijfelachtig geworden. Men was op weg om alles te schikkenmaar het plan is n duigen gevallen, omdat er zooveel borgtochten zijn, waarvan men de onzekere kansen niet kon overne men. Nu is, zegt men, deze week de staat vaa kennelijk onver ogen aangevraagd. Dat echter sommige hopeloos ge achte zaken nog wel terecht komen, moet, naar ik verneem, blijken bij de bereddering van een onlangs te Amsterdam plotseling overleden haagschen architect. Men meende en hij zelf ook, dat zijn fiuanciëele toestand reddeioGs in het achterspit was en nu schijnt te blijken, dat er eerder van een overschot dan van eenig tekort sprake zal zijn, zoodat Koen alweer gelijk kreeg met zijn raad: aEnde desespereert niet». Te Amsterdam zal op 27 November of 4 December e. k. een najaars-reclame-optocht worden ge houden. Een loodgiatersknecht, werkzaam op het dak van de in aanbouw zijnde kerk aan het Melk- pad te Hilversum, had Dinsdagmid dag het ongeluk van een aanzienlijke hoogte te vallen. Zwaar gekwetst werd hij opgenomen; men wanhoopt echter niet aan het behoud van zijn leven. Uit Schagen wordtvan 29 October gemeld Da artikelen in een te Alkmaar verschijnend blaadje, en de telkens wederkeerende geruchten, dat men op nieuw trachten zou, Guurrje Borst van hier te verwijderen, heb ben andermaal de gemoederen in beweging gebracht. Ten einde zoo veel mogelijk wanordelijkheden te voorkomen, heeft het hoofd der ge meente bevolen, dat voorloopig alle koffiehuizen te 6 uren des avonds gesloten moeten zijn. Ter verster king van de plaatselijke politie is heden avond eene brigade rijks veldwachters uit Alkmaar en Den Helder overgekomen. Heden avond was er wei veel volk op de been, maar vaa rustverstoringen was bij het afzenden van dit bericht geen sprake. In de vorige week wer den te Maasdam in ondertrouw op genomen een 71-jarig man, reeds tweemaal weduwnaar, en een 75- jarige jonge dochter, wier hoofd onder het loopen bijna even dicht bij den grond komt als haar voeten. Het schijnt, dat ondanks hun hoogen leeftijd de onbezonnenheid beiden tot het huwelijk deed beslui ten, want dezer dagen kwam de bruidegom mededeelen, zeker het spreekwoord indachtig: tbeter ten halve gekeerd, als ten heele ge dwaald», dat hij van het huwelijk afzag.... kennelijk z_nder eeuige meewarigheid voor zijn lieftallige bruid, welke hij nu aan haar lot overlaat. Deze week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Bei den trokken aan een sleutel en wil den dien elkander afhandig maken; nog een ruk en de vrouw Jet los. Door dien schok kwam het voor werp in het oog van den man te recht, en kwetste dat zoodanig, dat- de stoeierij waarschijnlijk met een operatie te Utrecht zal eindigeD. In de Maandag gehou den zitting van den gemeenteraad van Groningen werd een voorstel van B. en W., om het herstel van den Martinitoren te bekostigen uit buitengewone uitgaven, en daarvoor een bedrag van f 20,000 op de be grooting van 1889 uit te trekken, aangenomen met 18 tegen 8 stemmen. Een voorstel van een der leden om den post voor da kosten van het armbestuur met f14,000 teverhoo- geo, om haar in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid, werd verworpen met 19 tegen 7 stemmen. Nabij Bohneheide-Wit- tem vond men 11. Zaterdagavond den landbouwer A. Horbach in bijna stervenden toestand in een hollen weg liggen. Hij was onder zijn voertuig geraakt en had een wiel over het hoofd gekregen. Er bestaat weinig hoop hem in het leven te behouden. De ongelukkige is gehuwd en vader van 4 kinderen. Noch nie da gewesenl Dezer dagen reed een limburg- sche echoone, te Spekholzerheide woonachtig, met haar hondekar naar Aken ter markt. In het na burige Horbach riep een ambtenaar haar het welbekende, barsche chalt» toe. Het karretje visiteerende, vond de ambtsnaar eeo hoeveelheid brood, waarvan het gewicht iets meer be droeg dan 6 pond het maximum, dat thans in Pruisen ingevoerd mag worden. tMit, zum Ober-Zollamt!» klonk het ruwe bevel, en de amb tenaar wierp zijn geweer van den schouder in het karretje. Te Aken aangekomen, moest onze jongedoch- ter een boete van 2 Mark (f 1,20) betalen. Deze echter niet op haar mondje gevallen, zooals de spraak makende gemeente het uitdrukt eischte 6 Mark van den ambtenaar, als vrachtgeld voor het vervoeren van het geweer. De noodige getui gen waren weldra bij de hand, die verklaarden, dat het geweer van uit Horbach tot Aken door den hond vervoerd was. De ambtenaar kreeg bevel, aan de kloeke nederlandeche burgeres een vergoeding van 4 Mark te betalenzoodat deze nog een winst had van 2 Markl WETGEVENDE ÜÜACHT. Een lijvig voorloopig vorslng is ver schenen van do algeraeene beschouwingen waartoe de Staatsbegrooting voor 1889 ia de afdeeliugen aanleiding gaf. Allereerst kwam het optreden van het tegenwoordig Ministerie ter sprake, na de uitkomsten der Maart-verkiezingen. Verscheidene leden merkten op, dat de toen gebezigde ver kiezingsleuzen zich niet door oprechtheid hadden gekenmerkt. De toen gebezigde bewering, dat de liberale richting tegen den godsdienst gekant is, werd door som mige leden nadrukkelijk ontkend en het verwijt van verwaarloozing der financiën werd weersproken in de openingsrede van het kabinet door de verklaring, dat ver sterking van 's Rijks middelen niet noodig is. Hiertegenover werd de uitslag der ver kiezingen aldus opgevat dat, terwijl de liberale richting den godsdienst binnen de kerk wil opsluiten, de meerderheid der kiezers overtuigd was, dat de invloed van den godsdienst zich ook op staatkundig gebied meest doen gevoelen. Deze leden weten de administratieve weelde aan de richting, die jarenlang de meerderheid heeft gehad. Intnsscheu begroetten ook vele leden van een tegenovergestelde staat kundige richting dan die van het Kabinet, met genoegen de optreding van het Mi nisterie in zooverre de onhoudbare poli tieke toestand een einde nam, verklarende zij zich bereid tot samenwerking met deze Regeering in 's lands belang. Dezerzijds was men echter minder gerust over het beleid van den minister van Koloniën, wiens antecedenten deden vreezen, dat hij in onpartijdigheid, gematigdheid en poli- tieken tact zou tekort schieten. De beëindiging der Tjiomas-kwestie.de benoeming van een lid der indische Re kenkamer en van een goeverneur van Su riname, het gebeurde met de beri-beri- commissie gaven allerminst aanleiding tot gerustheid. Van audere zijde achtte men de benoeming van den minister, wiens han delingen minder afkeurenswaardig zouden blijken, een groote aanwinst voor het Ka binet. Enkele leden verwachten van dit ministerie weinig goeds wegens de ver- schilende denkwijzen van de ministers over zeer belangrijke onderwerpen, met name het kiesrecht. De min. van Bnitenlandsche Zaken scheen de anti-revolutionaire be ginselen niet te huldigen; de min. van Koloniën denkt over vele gewichtige on derwerpen verre van eenstemmig met zijne ambtgenooten en ook werd betwijfeld of ten opzichte der afschaffing van de plaatsvervanging met den min. van Oor log eenstemmigheid bestaat. Anderen hechtten meer aan homogeniteit omtrent hoofdbeginselen van regeeringsbeleid. Vele leden hadden van de Regeerirg meer werkzaamheid verwacht dan tot nog toe bleek en vreesden, dat er in de periode van 8 jaren weinig zou komen van de uit voering van het uitgebreid programma bij do openingsrede aangekondigd, wanneer er niet meer voortvarend gewerkt wordt. Van bescherming der wet op het lager onderwijs was nog niets te bespeuren. De ter uitvoering der nieuwe grondwettelijke bepalingen noodige wetsontwerpen laten zich wachten. Omtrent de strekking van do aangekondigde splitsing der meervou dige districten voor de verkiezing ran leden der Tweede Kamer werden nadere inlichtingen gevraagd, bepaaldelijk of zij gepaard zal gaan met eene verbeterde re geling van het kiesrecht. Men vreesde, dat de Kamerontbindingen, die van een tn ander het gevoig moeten zijn, zouden be letten in de eerste jaren veel tot stand te brengen. Ook werd betoogd, dat de Regee ring bij begrootingen evenmin blijk van krachtige werkzaamheid heeft gegeven. Men betuigde zijn ontevredenheid over de nalatigheid van den minister van Koloniën van de indische begrooting bijna drie we ken te laat in te dienen. Overigens toonde de Staat3begrooting niet, dat eene nieuwe regeering is opgetreden, daar over 't alge* meen alles vrij wel bij 't oude is ge bleven, hoewel bij schier elk Departement veel te doen is. Deze beschouwingen werden weerspro ken. De groote rampen, die velen van de zegepraal der tegenwoordige meerderheid vreesden, waren uitgebleven en de publieke tegenstanders van het ministerie mochten zich niet beklagen over gemis aan voort varendheid van de Regeering in de toe passing van hare staatkundige beginselen. Is het regeeringsprogram niet in 3 jaren te volvoeren, zij blijve zooveel langer aan het bewind. Het overige gedeelte van het verslag vermeldt de uitkomsten van de uitvoerige beschouwingen over 's lands financieelen toestand. De uitkomsten der laatste dienst jaren achtte men niet onbevredigend en hierop beriep men zich, om aan te toonen, dat men geen recht had om te beweren, dat de tegenwoordige Regeering in een desolaten boedel is opgetreden, want daar uit bleek, dat vroegere bewindslieden, ge drongen door de toenmalige meerderheid, voor eer. gevulde schatkist voldoende heb ben gezorgd. Op spoedige indiening van een rege ling vod do pensioenen der burgerlijke ambtenaren werd met nadruk aangedron gen. Voorts werd gevraagd, hoe de minister van Financiën denkt over eene belasting van het roerend vermogen, over afschaf fing der successiebelasting in de rtchte lijn en over regeling van de financieele verhouding van Nederland enNederlandseh- Indië. De overvloed van personeel bij vele Departementen van Algemeen Bestuur trok ten slotte de aandacht. VISSGHEÜM. T e s a o 1, 29 October. Iu <lsa afgeloopen week brachten de Noordzcevisschers van hier elders ter markt: 4600 tongen, 20 tarbotten, 150 rog gen, 800 schelviaschen, 400 manden kleine acbol en 200 manden scharren. De prijzen waren ak volgt: groote tongen 40 a 50 et,, kleine en mid delsoort dito 10 a 20 ct., tarbot f3 a f9, rog 80 ct. t\ f 1, schelriscli 25 a 35 ct. alles per stnk. Kleine acbol f 1.50 a f 4, scharren f 1 alles per mand. De duitsclie keizer heeft alweer een reis achter den rug. Dinsdagmiddag cm drie uur is hij na een hartelijk afscheid van Bismarck en diens gemalin uit Friedrichs- ruhe vertrokken. Nauwelijks is hij even wel thuis of men hoort van nieuwe reis plannen gewagen. Het bezoek aan Madrid schijnt door de dagbladen ietwat voor barig van de keizerlijke lijst van werk zaamheden te zijn geschrapt. In de aan staande lente zal de keizer hoogstwaar schijnlijk ook Spanje bezoeken en misschien en passant zijn grootmama Victoria, die in 't vergeetboek geraakt schijnt. Van een bezoek komt een bezoek. De keizer vau Oostenrijk en de koning van Italië bereiden zich zoor op eene contra- visitie aan hun bondgenoot op diens ver jaardag in Januari '89. Do drie monarchen geven een navolgenswaardig voorbeeld, hoe men aau de deftige en afgemeten polietiek de joviale huiselijkheid kan verbinden. Minder huiselijk gaat het toe, waar de Czaar zijne bezoeken aflegt. Hij hult zich in een oostersch-dcspotisch waas van ge heimzinnigheid. Hij 3chuwt het helle licht dor openbaarheid, zoowel waar hij zich op Petershof als ergens anders in zijn onme telijk rijk bevindt. Hij timmert niet aan den weg en rekent het beneden zich, dat schreeuwerige dagblad-reporters propaganda voor hem maken uit het geschreeuw der menigte. Hij komt ia zijne steden zooals men komt in het huis van een vriend: men verhindert wildvreemden dat zij mee den deur binnenslippen om hun neus te steken in wat er gezegd en gedaan wordt. Dat hebben twee ongelsche bladende „Timesen de „Standard" tot kun schade gemerkt. Bij de intocht van den czaar te Bakoe werden hunne correspondenten achteraf gezet; men verhinderde hen een voudig het schouwspel gade te slaan. Zoo raakt het nieuws uit de wereld, als meu de bronnen die vloeien moedwil lig verstopt. Zij verdroogen spoedig ge noeg uit zichzelve. Van Oost-Afrika bijv. verneemt men in de laatste dagen niets van gewicht, of men moest het van over wegend belaDg achten, dat er eeD gerucht loopt omtrent eene door Engeland voor genomen versterking van Soeakim. Of men moest bizouder gewicht gaan hechten aan een door luitenant Wissmann gehouden rede te Berlijn, waarin hij uit naam van de duitsche commissie tot opsporing van Emin-pacha de mooning uitsprak, dat de opstand in Oost-Afrika niet gedempt kan worden dan door do levering van wapenen en ammunitie aan den vijand tegen te gaan en door een vereenigd optreden van allen, die zich de afrikaansehe zaak aantrekken of erbij betrokken zijn: Duitschland, En- drukking in de zij. Het was de korporaal, die hern met de bajonet dwong te gaan liggen. Ik wilde juist wat naderbij kruipen. De korporaal scheen met deze verklaring tevredeD, maar toen de knaap op handen en voeten vooruitging, bleef hij hem dicht op de hielen, gereed om met de bajonet te stooten. Juist op dat oogenblik had er iets plaats, dat bet werk der Voorzienigheid scheen te zijn, om den knaap te helpen. Op de rots verschenen twee menschelijke gestalten, eene mannelijke en eene vrouwelijke, zij werden door het maan licht beschenen, en staken tegen den donkeren hemel af. Zij bleven slechts een oogenblik op den top, en daalden toen langzaam naar benaden. Als Sprowl nog twijfel koes terde over de ligging van het hol, dan was hij nu geheel voldaan. Wat Carl betreft, hij was het meest verwonderd over deze verschijning. Zoodra had hij een hol als 'tware uit gevonden, of twee menschen verschenen, die natuurlijk de bewoners zijn moesten. De verbeelding was zoo volkomen, dat hij zelf er door bedrogen werd. Het duurde slechts een oogenblik. Toen hij steeds bleef kijken, zag hij weer ge daanten, die van achter de heesters te voorschijn, en dus uit het werkelijk hol kwamen. Lysander merkte dit belang rijk feit niet op, en de korporaal hield Carl zoo voortdu rend in het oog, dat hij van hetgeen verder voorviel, niets bemerkte. De kapitein verborg zich achter eenige kreupel- boschjes, en beval de twee anderen, naderbij te komon. Korporaal, zei ie hij, loop vlug naar Ropes, en zeg hem, met de zijnen dadelijk hier te komen. Ik zal blijven wachten. De korporaal kroop weg. Carl hoorde het bevel, zag de beweging en zijn hart trilde van vreugde. Hij was nu alleen met den kapitein. Hij was niet langer ongewapend. Onder het kruipen was zijne hand in aanraking met een eigenaardig stuk steen gekomen. Hij had het tusschen zijne vingers geklemd. Het had ongeveer den vorm van een appel, maar was platter, ruwer en zwaarder. Ik dacht, zeide hij later, als er iets zou gebeuren, dan kon die steen mij veel waard zijn. Hadt gij mij dood willen schieten? vroeg Carl. Dat had ik gedaan, als gij ons niet naar het hol had gebracht. Dat wil zeggen, dacht Carl, gij wilt mij toch vermoorden, als gij het gevonden hebt. Hij merkte ver der op dat Sprowl op zijne linkerzijde lag, terwijl bij de rechterband vrij had, die zich in de nabijheid van den zak bevond, waarin bet pistool was verborgen. Zou hij nu ont snappen? het v/as nog nist ie laat. Hij voelde het angstig kloppen van zijn hart. Iedere zenuw scheen door eene eigen aardige aandoening te trillen. Zijne hand hield den steen nog steeds omsloten, dien hij aldus onder het kruipen ver borg. Hij naderde Lysander. De toegang tot het hol is zeer moeielijk, zeide hij. Hoe zoo? vroeg de kapitein. Zij bevonden zich nu naast elkaar. Carl kwam nog meer naderbij en verhief zich zachtjes, steunende op de hand, die het vreemdsoortig wapen bevatte. Ik heb beloofd u er heen te brengen; ik zal mijne belofte op eene voorwaarde houden. Voorwaarde? - herhaalde Lysander. Dat heb ik gezegd! Eene kleine voorwaarde. Ik zal ze u influisteren. Carl hief zijne linkerhand op, alsof de mededeeling, die hij zou doen, slechts voor Lysander's oor bestemd was. Die voorwaarde is deze! Toen bij de laatste woorden uitsprak, greep bij Lysander met de linkerhand bij de pols, en gaf hem terzelfder tijd zoo vlug mogelijk een slag met den steen op zijn slaap. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2