bezworen worden doordat bezitters, erken nende, dat zij vroeger te veel hebben ont vangen, nu afstand doen van dat meerdere. Hij wenschte eene kapitaalbelasting, alle „titres au poiteur" afgeschaft en alle geldswaardige actiën op naam gesteld te zien. Van de onteigening ten bate der ge meenschap verwachtte hij geen heil, aan gezien in beschaafde landen het onroerende goed nauwelijks gelukstaat met de bedra gen van de wtitres au porteur" De heer Flürscheim, repliceerende, twijfelde aan de offervaardigheid van hen, die te veel ontvangen hebben. Van een verbod om rente te berekenen va 1 kapi talen of een wet op den woeker was niets te verwachten, evenmin als van een kapi taalbelasting. Doet men echter de grond rente verdwijuen dan wordt de oorsprong LETTEREN EN KUNST. De aieuwe opera van den den heer C. Van der Linden te Dordrecht, getiteld «Catharine en Lam bert,» zal den lOden November a. s. te Am- terdam door het gezelschap der hollandsche opera worden ten tooneele gevoerd. De uitvoering van zijn stelsel zou kun nen geschieden door een geleidelijken aan koop van den grond door den Staat. De heer Lieftinck vroeg ofergeen gevaar zal bestaan, dat bij de invoering van sprekers stelsel de energie zal ver- minderen* De heer Flürscheim wees op den toestand in Engeland, waar omdat het grondbezit in zoo weinig handen is, zijn stelsel bijna bestaat, terwijl Engeland toch behoort onder de landen waar welvaart heerscht. De beer Meyer maakte de opmerking, dat bet grootste deel van ds nati»»ale welvaart te danken is aan hen, die de waarde van den bodem verboogen. leiders^meening^natrent K uit Hollanders bestaande, dit van overdrachtskosten bij verkoop van jaar van de stad Brussei een sub vaste goederen. «die verkreeg «voor den ijver door De heer Elürscheim antwoord*. J die sociëteit aan deD dag gelegd dat de ervaring beeft geleerddat de ter verspreiding der kennis van de grootste verbeteringen niet door eigenaars 1 .1 j_ rv:. li I N N E N I- A N Staatsblad, no. 157 be helst het besluit van 30 Octoberj.l. ter uitvoering van art. 2 der wet van 14 Sept. 1888 Slblno. 150) tot regeling der voogdij over H. K. H. Prinses Wilhelmina, voor het geval van minderjarigheid bij hare komst tot den troon. Naast H. M. de Koningin, als Voogdes, zijn benoemd tot leden van den Raad van Voogdij mr.W. baron Van Golstein van Oldenaller, kamer heer in buitengewonen dienst; mr. W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, voorzit ter van de Eerste Kamer der Sta ten Generaal; jhr. mr. J. Röall, lid vaD de Tweede Kamer der Staten-Generaal; en A. N. J. M. baron van Brienen van de Groote L'ndt, kamerheer in buitengewonen dienst. Het nederlandsch ele- ment wint in België al meer en meer veld. Als een bewijs daarvan moge gelden, dat eene sociëteit, en- maar door huurders zijn aangebracht. -- Volgens zijn stelsel wordt een ieder bünrder van don staat en komt dns in de gelegenheid om zijne grootste energie te ontplooien. Verkeerd achtte bij bet een stap te doen tot vermindering van overdrachts kosten. Hiermede werd de bijeenkomst gesloten ender een warm woord van opwekking, uitgesproken door den beer D. de Clercq, om des heeren Elürscheims denkbeelden te helpen verbreiden. Woensdag is door de politie alhier aangehouden zekere K., verdacht van" diefstal van ongeveer f 30 in eene tapperij, ten nadeele van een bezoeker, die beschonken was. In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier aangehouden twee mariniers, in garnizoen te Amster dam, die Woensdagavond van hun corps waren gedeserteerd. Zij had den plan zich voor eenige dagen naar Rotterdam te begeven. Als een hizonderheid meldt men ons uit den Haarlemmermeerpolder, dat de drie stoomwerktuigen «Lyn- den», «Cruquiusi en «Leegwater» van den 20sten tot den 28sten October niet hebben gewerkt. Voorzeker eene zeldzaamheid in de laatste week dezer maand. Uit Sloten wordt ons gemeld: Heden herdenken de heeren J. van Bladeren, J. J. Rijnierse en P. Lambert den dag waarop zij vóór 25 jaar tot regenten van het bur gerlijk armbestuur en weeshuis wer den aangesteld. Het geheele dorp was hedenmor gen met vlaggen getooid, terwijl tegen 10 uur de heer burgemees ter Groskamp als voorzitter van bet armbestuur mede in de ver sierde regentenkamer verscheen. De verpleegden werden heden middag ruimschoots onthaald. nederlandsche taal in België». Dit zal zeker heel vreemd klinken in hollandsche ooren, doch waar is het en het moet zeker elk nederlandsch hart verheugen. De SUrtrfaard schrijft: In enkele bladen is meegedeeld, dat te 's-Hage het gerucht liep, als zou de regeering weldra een voor stel doen, Atjeh te ontruimen en enkel eene bezetting te houden voor den vuurtoren op Poeloe-Bras. Volgens inlichtingen uit goede bron kunnen wij dit gerucht beslist tegenspreken. Het Vad. zegt omtrent het gerucht van de ontruiming van Atjeh Ook wij kunnen moeilijk aan de waarheid van het gerucht gelooven, daar de minister Keuchenius bij de beantwoording der interpellatie-Le- vyssohn Norman zoo stellig het te gendeel verklaard heeft, dat een zoo snelle en zoo totale verandering van gevoelen ondenkbaar is. In het h00fdkiesd i s t rict Lochem is tot lid der Tweed Kamer gekozen jhr, C. M. Brantsen (a.-r.), met 1460 van de 2909 uitgebrachte geldige stemmen. Op jhr. mr. Van Rappard (lib.) waren 1450 stemmen uitgebracht. BI ij kens ontvangen be- richt heeft op 29 dezer teConstan- tinopel de onderteekening plaats ge had der overeenkomst, strekkende om ten allen tijde en aan alle Sta ten het vrije gebruik van het Suez- kanaal te verzekeren. (Stct.) In de Maandag gehou- den vergadering van den gemeen teraad van Deventer was aan de orde de behandeling der gemeente- begrooting over 1889. Besloten werd naar aanleiding van eene missive van den commissaris des Konings in Overijsel, waarin deze namens den minister van Binnenlandsche Zaken opeiseht de oude judicieele stukken uit het gemeente-archief, tengevolge van de niet benoeming in uitgaaf «Kosten van het in orde brengen van het oud archief» met f 500 te vei hoogen en te brengen op f 1000. De post van f 30,000 voor het bouwen eener nieuwe school werd geschrapt. Besloten werd tot het houwen eener nieuwe visch- markt en de botermarkt te vergroo- ten. Deze gelden zullen gevonden worden d or verhooging van den hoofdelijken omslag in 1889, tot een bedrag van f 64,500 (B. en W. hadden die geraamd op f 58,000), zijnde 27i percent; hij bedraagt thans 2 pet. De hegrooting werd ten slotte in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 557.455.811/»- Men schrijft ons uit Pur- merend Het welbekende logement «De Doele» en aanhoorigheden is bij openbare veiling gekocht door de gemeente voor de som van f 31,000. Het doel van dezen aankoop is nog niet bepaald bekend. Wedstrijden. Bij den jaarlijkscheu kolfwedatrijd te Alkmaar, waaraan 33 meerendeels zeer sterke spelers deelnamen, is de prijs be haald door den heer A. Kist te Zuid- Scharwoude, de le premie door den heer C. Zomer, mede aldaar, en de 2e premie door den heer A. Swartsenburg te Nieuwe Niedorp. Bij den gelijktijdig gehouden biljart wedstrijd «iel de prijs ten deel aan den heer C. Denijs te Alkmaar, en de premie aan den heer A. Kist te Zuid-Scharwoude. Ook de werkloozen in Den Haag zijn voornemens, zich naar den burgemeester te begeven eu aan te dringen op werkver schaffing. Terwijl men het in den regel terdege voelt wanneer men in het lichaam gesneden wordt, maakt een man, die Dinsdagnacht aan het politiebureel op de Groenmarkt te 's-Hage om nachtverblijf kwam vragen, eene uitzondering op dien regel. Bij toeval toch, doordien de man eenige kitteling in den rug gevoelde, kwamen hij en de politie tot de ontdekking dat hij eene lange en diepe snede over den rug beko men had. Hoe hij daaraan gekomen was, wist hij met geene mogelijk heid te verklaren, daar hij, volgens zijn beweren, niet de minste pijn gevoeld had. In ie Nieuwe Ro tt er dam mer Courant komt de volgende ad vertentie voor: «Een Amerikaan zoekt een vrouw, bij voorkeur eene van buiten, in den leeftijd van 30—40 jaar. Adres met franco brieven aan het bureau dezer courant.» Deze wijze om aan eene vrouw te komen dunkt ons echt ameri- kaansch. Slimmer hadden wij 't even wel gevonden zoo de Amerikaan naar Holland ware gekomen om er daar zelf eene te zoeken. Dinsdagmrgen gingen eenige fouragewagens der artillerie langs den Catharyne Singel te Utrecht, terwijl de stoomtram pas seerde. Door den stoom eu het ge raas der tram werden de paarden schichtig, zoodat een paard met den berijder van de steilte te water ging. De soldaat, die op den wagen zat, wist zich door eenen sprong te redden, de berijder trachtte zich in het water te redden, doch verdween in de diepte, en werd later leven loos opgehaald; de paarden bleven ongedeerd; de wagen was bescha- werd uit het digd. Een en ander van een gemeente-archivaris, de postwater gehaald. Dezer dagen overleed te Herpen een persoon, naar men ver moedt aan de gevolgen eener mis handeling, die hij op 22 Juli jl. onderging. De justitie uit 's-Herto- genbosch was Woensdag ter plaatse aanwezig om een onderzoek in te stellen. Het bracht zulke bezwa rende omstandigheden tegen F. M. aan het licht, dat zijne inhechte nisneming onverwijld door de justi tie bevolen werd. Zaterdag jl. werd te Don kerbroek 's avonds omstreeks 6 uur, een vuurbol waargenomen met eene schijnbare middellijn van 5 tot 6 centimeter. Zij bewoog zich in eene slangvormige lijn aan den zuide lijken horizon, verspreidde, gedu rende eenige seconden, een helder, groenachtig lichten verdween plotseling weder. In het begin der ma and November zullen brigades bereden maréchaussée gedetacheerd wordeD, gedurende de wintermaanden, te Stad-Almeloo, Steenwijk, Nieuw- Amsterdam, Beetsterzwaag, Sleen, Odoorn en Emmen. Het detache ment, daartoe gecommandeerd, is sterk 2 wachtmeesters, 5 brigadiers en 20 maréchaussées. De divisie maréchaussée van Limburg moet daartoe 22 en die van Noord-Bra bant 5 man leveren. Er bestaat geen twijfel of het wapen der maréchaussée zal uit gebreid moeten worden, daar deze detachementen niet voortdurend in Limburg en Noord-Brabant gemist kunnen worden De verpleegde Reuter, te Veenhuizen, die sedert Mei jl, geen woord heeft gesproken, is nu door den raad van tucht te Veen- huizen no. 2 gestraft met 8 dagen eenzame opsluiting wegens onbescheidenheid in woorden jegens zijn zaalopziener. Een zijner oppas sers bracht het zoover, dat hij be gon te spreken, en hierover kwaad geworden, brutaliseerde hij zijn zaal opziener. Later bleek, dat hij zelfs defransche en duitsche talen vloeiend sprak. besloot too te laten. Men meende de aandacht der Keg. te moeten veBtigen op de misbruiken, waartoe de uitslag van gedistilleerd aan boord van Z6esehepen zonder betaling van accijns aanleiding geeft. Men verwachtte, dat hier tegen maatregelen zouden worden genomen. De meeniug, dat bet bedrag waarvoor geen kwitantiezegel vereischt wordt van f10 op f50 raoe3t worden gebracht, vond weinig bijval, omdat de minder vermo gende ingezetenen daarvan weinig voor deel zouden hebben. Men wenschte bet gevoelen van den min. van. Ein. te ver nemen over verminderiug van de muta tierechten. Door verscheidene leden werd aangedrongen op de afschaffing der haven en kanaaigelden op het Noordzeekanaal, ter ontwikkeling van het scheepvaartver. keer laDgs dien weg. De raeening werd geuit dat het aan deel van den Staat in de door de Noderl. Bank te betalen winsten over 1889,90 eerst in de wet op de middelen voor 1890 had moeten voorkomen. Tevens werd er op gewezen, dat, met het oog op dea tegenwoordigen koers der Bankaandeelen, de Keg. de waarde daarvan heeft over schat en voor den Staat een grooter aan deel in de winsten had kunnen bedingen. Het voorloopig verslag over het He hoofdstuk der Staatshegrooting is eveneens verschenenhet hoofdstuk gaf weinig stof tot beraadslaging. Bij het afdeelingsonderzoek van de elf ontwerpen van wet tot vaststelling van provinciale belastingen werd de vraag daan wanneer de indiening der wet, door art. 136 al. 2 der Grondwet gevorderd, zoude mogen verwacht worden. LEGER EN VLOOT. Bij de korpsen te 's-Hage zal in de menage der soldaten, voorloopig bij wijze van proef, éénmaal 's weeks zoutevisch worden gegeten. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 31 October. Zes-en-twinti^ korders brachten heden 10 tot 98 groote-, 10 tot 100 kl. tongen 2 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 8 manden schar ten afslag; terwijl 18 beugers 10 tot 60 scholv. aanvoerden; gr. tong gold 45 h 50 cent, kleine id. 10 a 20 cent per stuk, kl. schol f 4 a 4.05 per mandje, schar f 1 per mand en schelv. f 65 het honderd. Dertig tal haring door trekkers aangebracht, gold f 4.35 per tal. De kotter Christine,» sch. Smit, be- somde voor 105 groote-, 148 kl. tongen en partijtje schelv. f80. WETGEVENDE MACHT. Wet op de middelen. Het voorloopig verslag begint met de vermelding, dat sommige leden de cijfers der ramingen van het personeel, de accijn zen op de suiker eu het geslacht te hoog achtten. Terwijl eenige leden herziening van de wettelijke regeling der taxatiën ran de huurwaarden noodig achtten, meenden an deren, dat men daarmede nog kon wach ten. Yele leden echter keurden de opdrij ving, die dit jaar door herschatting der huurwaarden plaats heeft, af. Bij sommi gen vond de percentsgewijze belooning der ontvangers van de dir. bel. instemming, bij anderen afkeuring, Waaraan, vroeg men, is het toe te schfij- ven, dat hier te lande bijna geen rietsui ker wordt verwerkt Men vernam gaarne, waarom de min. van Financiën den invoer van saccharine, daar in Frankrijk en el ders door de beetwortelsuikerfabrikanten Surinaamsche begrooting. Algemeen werd in de afdeeÜDgen der Tweede Kamer met genoegen gezien, dat deze begroeting dit jaar zooveel vroeger dan gewoonlijk bij de Kamer is ingediend. Men vroeg of bet niet mogelijk is, de indiening van het regeeringsontwerp voort aan geregeld te doen plaats hebben bij de opening van de gewone zitting der Staten- Generaal, opdat deze begrooting even spoe dig tot stand kome als de indische en nog vóór het einde van het dienstjaar de kolonie bereike. Opnieuw werd gevraagd, wanneer de Regeering eene comptabiliteitswet voor de kolonie dacht in te dienen. Terwijl men betreffende de beoordeeling der benoeming van den nieuwen goever- neur van Suriname verwees naar de alge- meene beschouwingen bij gelegenheid van de begrooting voor Nederlandsch-Indië, wenschten toch eenige leden hunne vol doening te kennen te geven over het door deze benoeming geopende vooruitzicht, dat de zaak van het onderwijs in deze kolonie in eene goede richting zoude geleid wor den en het openbaar onderwijs niet aan het bizonder zoude worden voorgetrokken. Dit laatste onderwijs moet, uit den aard der zaak, naar, het oordeel dier leden, vooral in de koloniën beter vruchten dra gen; de leeraars toch van het openbaar onderwijs gaan naar de kolonie, aange trokken door hooge traktementen, terwijl die van het bizonder onderwijs gedreven worden door hoogere beginselen. Hiertegen werd van andere zijde opge merkt, dat liefde voor hun werkkring bij de openbare onderwijzers zeer wel ver- eenigbaar is met den weusch naar een ruim inkomen en anderzijds bij die bizondere scholen dikwerf de belangen van de pro paganda op den voorgrond staan, waar onder die van het onderwijs lijden. In eene afdeeling werd het denkbeeld in overweging gegeven om in de bezetting van Paramaribo, Curasao en bijbehoorende forten voortaan te doen voorzien door het korps mariniers. Men meende, dat deze maatregel zoude kunnen leiden tot besparing van uitgaven en tot verhooging van onze weerkracht in West-Indië. Opnieuw werd door eenige leden de aandacht gevestigd op de wenschelijkheid van emigratie van vrije arbeiders uit onze Oost-Indische bezittingen. Met leedwezen hadden deze leden gezien, dat het goever- nement de emigratie uit Oost- naar West. op verbod van invoer werd aangedrongen, een recht van 5 pet. der waardeIndië niet bevordert, maar integendeel het nen kunnen u hooren! Met open mond en de handen op de knieëo, zag Toby den bewustelooze in het gelaat. Die geelachtige snor, be vochtigd door het bloed, dat uit de neusgaten vloeide, deed hem den persoon herkennen. Het is Sprowl 1 riep de oude neger met schrik uit. Hij kan u nu niets doen! Houd vast! Zoo aanstonds zullen de anderen komen. Laat hem liggen. Waarom hebt gij hem gedood? Carl was langzamerhand van zijne verbazing hersteld, zoodat hij weer helder kon denken. Maar in plaats van te blijven staan, om Toby alles te verklaren, hief hij den be- wusteloozen man weer op en sleepte hem weg. Toby, wie is daar? Dat is juffrouw Salina. Carl vroeg verder niets. Vrouwen beginnen somtijds te gillen. Zeg haar, dat zij niet gillen moet. Vraag haar om haar zakdoek, en zeg volstrekt niet dat het Sprowl is. Wie is daar? vroeg Salina. Het is Carl, herkent gij hem niet zeide Toby. Hij heeft een der afgescheidenen op het hoofd geslagen. Heeft hij hem gedood? Half en half. Hij zegt dat gij niet moet gaan gillen, en hij heeft uw zakdoek noodig. Waarvoor? zij gaf hem den doek. Dat zal hij wel het beste weten; maar ik denk, dat hij er zijn gevangene den neus mee wil afvegen. Toen Toby dit oordeel had uitgesproken, bracht hij Carl den zakdoek, deze bedekte er Sprowl het gelaat mee. Zij kan hem nu niet herkennen, en hij kan niet zien hoè men hem in het hol brengt. Wie zou ooit gedacht hebben, dat gij zoo sterk waart, zeide de oude Toby verbaasd. Daar Toby nooit vermoed had, welke krachten Carl bezat, stond hij hem nu aan te staren, voor het eerst bemerkende, hoe flink Carl was. Houd vast, waarom doet gij het niet zeide Carl. Toby gehoorzaamde nu, hij erkende hem onwillekeurig als zijn meester. Zeker, mijnheer Carl. In het hol brandde het vuur in den haard; in het schijnsel van dat licht waren Virginia en haar vader zichtbaar. Salina was Carl gevolgd, en de zusters vielen elkaar in de armen. Wie is daar zeide de oude man. Toby en Carl Ik heb mr. Hapgood, Pomp of Cudjo noodig, zeide Carl, terwijl hij zijn last neerlegde. Zij zijn weggegaan, om den man in de kloof te be graven, zeide Virginia. Carl zette groote oogen op. De man in de kloof Daar waren Ropes en de soldaten ook heengegaan. Welke soldaten? en wie is deze man? Dit is hun dappere kapitein! Het spijt mij wel dames, maar door mijne schuld is zijn neus gaan bloeden. Haal wat water, Toby! Hier hebt gij uw zakdoek, mevrouw, ik hen u zeer verplicht. Salina bukte om den doek op te rapen. Het vuur be scheen het onbedekt gelaat. De oogen waren geopend en keken naar boven. Lysander! Sal, zijt gij het? Waar ben ik ergens? De echtge noot beproefde te gaan staan. Carl, waar ben ik hier? Word niet driftig! zeide Carl, die hem zachtjes neerduwde, ik zal het u vertellen. Ik was uw gevan gene en zou u het hol toonen. Welnu, dit is het hol. Heeft men mij niet op het hoofd geslagen? Het zou mij niet verwonderen, als dat gebeurd was, Hebt gij het gedaan? Ik meen van wel. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2