Haarlem's Dagblad BIJVOEGSEL BEHOOBENDE BIJ VAN VRIJDAG 2 NOVEMBER 1888. GEMEENTERAAD. Zitting van Woensdag 31 October, des voormiddags te tien uil. Afwezig met kennisgeving de heeren Figee, Huet en de Clercq v. Weel. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken: Een stuk met dank vooreene benoeming tot docent aan het gymnasium. Rekest van de directie der Duinwater-Maat schappij, verzoekende nieuw uitstel van den ter mijn om zich te expliceeren over het aangebo den contract. De Voorzitter stelt voor dit tot de volgende vergadering uit te stellen. Brief van den min. van Binnenl. Zaken met goedkeuring der benoeming van den heer Th. Bussemaker tot leeraar aan het gymnasium. Id. van den Comm. des Kouings, houdende goedkeuring van Z. M. over de keffing van school- geld. Van Gedeput. St. goedk, op de begrooting dor schutterij voor 1889. Goedkeuring van Ged. St. van de raadsbeslui ten^ betreffende de le en 2e suppl. begrooting. Voor kennisgeving aangenomen. In handen der comm. van fin. is gesteld de begrooting van het St. Elisabethsgasthuis. Voorstel van B. en W. tot verhuring van grond aan G. C. C. Reeser. Id. tot het verkenen eener gratificatie van de wed. Dndink. In handen der comm. v. d. pen sioenen. Verschillende bezwaarschriften tegen den aan- slag op het kohier. In handen gesteld van de comm. daarvoor aangewezen, Rekest van mej. Kraal en mej. Pilger om ont slag. Id. om herbenoeming als stads-geneesknndige van dr. C. Ekama. Verzoek van Roeters van Lennep tot terug betaling van belasting. Dit laatste afgedaan door B. en W. Amendement van de heeren Waller, Cnoop Koopmans en Macaré betreffende de H. B. S. Voorstel van B. en W. op het verzoek van Blankwater. Id. over het leggen van trottoirs in het Flo rapark. Id. tot verhuring van grond aan Riemsdijk. Id. tot wijziging van de verordening op de geneeskundige armverzorging. Id. tot verhuring van kelders onder de Hal aan J. G. Koster. Rekest van den leeraar van Dijk om eervol ontslag, wegens vertrek naar Indië. Voorstel B. en W. tot het verkenen van een nieuw krediet voor de Nortonpomp op de Nieuwe Groenmarkt. Id. betrekkelijk de afwatering van de sloot aan den Schoterweg. Rapport der comm. v. fin. over door den heer A. J. Stoel aangevraagden grond in het Ke naupark. Rapport der comm. v. pensioenen voor onder steuning aan den werkman van Raaphorst. Voorstel van de comm. v. toez. op het M. O. omtrent de burger-avondschool. Rekest van 4 agenten van politie le kl. om pensioen. Rekest van de wed. Schocli met verzoek tot behoud der betiekking haars echtgenoots aan het Prinsenhof, tot uit. Februari. Id. van Soellaart, houdende bezwaar tegen het besluit yan B. en W. in zaïce bebouwing van terrein aan de Voortingstraat. Rekest van Schwartz om opnieuw een gebouw op den vestmuur te mogen huren. Van de comm. v. to;z. op het stedelijk mu seum eene aanbeveling voor een dubbeltal voor lid der commissie. Voorstel van B. en W. over het schoonschrij ven aan de H. B. S. Van den heer Perquin is ten geschenke ont vangen de fotografie van een huis over de Gra- vesteenenbrug. De heer Bijvoet me^kt op dat, ak de zaak der Duinw.-Mpij wordt uitgesteld, het verlof tot verlenging al stikwijgend is verkend. De Voorz. zegt: Een der directeuren heeft mij een nota gegevendie eenige wijzigingen bevatte. Die nota heb ik dadelijk aan de Weth. medegedeeld en vergeleken met het contract. Ons is gebleken dat er niet de minste aanleiding kan bestaan om daarin te treden. On- middelijk ia geschreven aan hen, dat B. en W. er niet aan dachten die wijzigingen te onder steunen. Niettegenstaande dat hebben die heeren toch een rekest ingediend om uitstel. M. i. is het zeer verkeerd die 2aak nu ia behandeling te ne men en de heeren der Dainw.-Mpij moeten maar zelf de risico dragen. Bijvoet. Zijn we dan nu niet vrij? Voorz. Ja, na 12 uur heden avond. Berkhout. Ik wilde eene vraag doen. Ik meen dat de Duinw.-Mpij toegezegd heeft, dat leidingen voor particulieren ook gedurende de onderhandelingen zouden worden aangelegd als dat noodig was. Voorz. Ik vraag excuus. De Raad beeft ge zegd, dat hij vertrouwde dat de Duinw.-Mpij gemakkelijk zou zyn met dergelijke aanslui tingen. Thans wordt overgegaan tot de artikelsgewijze behandeling der begrooting. Eene discussie ont staat bij de post jaarwedden en toelagen van ambtenaren en bedienden ter secretarie enz., waaronder ook is een salaris voor een te benoe men commies-redactenr aan de secretarie. Krol. Hkr staat nog eene beschouwing over het vervroegde openen der secretarie. Voorz. Daar is over gesproken. Te tien uur is de secretarie geopend, maar te half tien zijn de ambtenaren present. Het ia wel noodig dat de heeren wat yd hebben om te werken, zonder gestoord te worden door publiek. De zaak is al oud, vóór 20 jaar is ze al ter sprake gekomen. De heer Krol zegt dat het lastig is voor per sonen die naar Amsterdam gaan, dat de secre tarie niet te 9 uur open is, omdat ze dan niet weg kunnen met den trein van halftien of halfelf. Voorz. Voor een enkelen klager is het niet wenschelijk den loop van zaken verkeerd te doen gaan. Enschede. De heer Krol heeft aanmerking gemaakt op de regeling. Ik zou ook wel wenschen dat er, al ware er slechts een ambtenaar, vroe ger gelegenheid was, een stuk af te geven of een mededeeling te doen. De heer von Reeken stelt voor, dat één ambtenaar wordt aangewezen daarin te voorzien. Dat is moeilijk, zegt de Voorz., de secretarie is open of niet open en tot vroeger openen zie ik geen kans. De heer 't Hooft zou een bus willen zien geplaatst om stnkken daarin op te nemen. De heer Macaré zegt dat tot commies-redac teur oorspronkelijk plan was iemand te nemen, die den titel bad van doctor in de rechts- of staatswetenschappen, of beide. Nu hebben B. en W. gezegd: »bij voorkeur» een gegradueerd persoon. Hoe is de bedoeling nu? Ik zou alleen voor de voordracht stemmen als een gegradueerd persoon werd voorgedragen. Voorz. In een der afdeelingen is de opmer king gemaakt, dat het misschien niet goed was niet-gegradueerde personen uit te sluiten. Wel licht i3 er iemand te vinden die niet gepromo veerd en toch zeer geschikt is. De bedoeling van B. en W. is wel degelijk om een gegradueerd persoon te hebben. De heer Macaré stelt voor, dat de Raad in de toelichting plaatse dat er een persoon worde benoemd met den titel van doctor in do rechts wetenschappen of staatswetenschappen of met beide. De heer Cnoop Koopmans meent, dat het beter is B. en W. vrijheid te laten om, al» zich een niet-gegradueerd persoon aanbiedt die hun geschikt voorkomt, dezen aan te stellen. Macaré. Ik geloof dat de Raad niet te ver gaat als zij beoordeelt hoe een jaarlijksche uitgave van f 1200 wordt besteed. Ik geloof dat by een oproeping zich zeer vele sollicitanten onder de meesters in de rechten zullen opdoen. Krol. Ik meen dat wij zulk een jong rechts geleerde zeer kort zullen hebben. Een niet ge gradueerde (mits met goede eigenschappen) zullen wij langer behouden. Het amendement van den heer Macaré om de woorden »bij voorkeur* te schrappen wordt ver worpen met 5 stemmen voor, die van de heeren Enschede, Sneltjes, Waller, Macaré en de Haan. Kosten van de kiezerslijsten en van het uit oefenen der ld es ver rich tingen De Kanter. In de afd. i3 het mij niet ge lukt mijne bedoeling uit te drukker. Mijn be doeling was, dat het geval zich voordoet dat vele burgers die vlak bij een stembureau wonen, naar een ander dat veel verder verwijderd is moeten gaan, om te stemmen. Zou men het niet zóo kunnen inrichten dat do burgers steramen kon den op het dichtstbijzijnd bureau? De Voorz. antwoordt dat hij, na raadpleging met den secretaris tot de conclusie gekomen is dat dit niet mogelijk is. Ik beloof n echter met de Wethouder te overleggen, wat in deze tot verbetering zou te doen zijn. Dag- en weekgelden der werklieden en derge lijke bedienden, in dienst der gemeente, mits gaders verdere kosten der fabricage. De heer de Kanter zegt dat de comm. van fin. aanmerking heelt gemaakt dat een ambte naar is aangesteld zonder toestemming van den Raad. Daarop hebben B. en W. niet geantwoord. Ik vind dat het noodig is den Raad te hooren vóór zoo iets geregeld wordt, en niet daarna. Voorz. We hebben nog geen ambtenaar aangesteld. Maar toen de politie verordening in werking kwam, kwamen zooveel aanvragen voor verbouwing, dat de heer Micbielse ze niet aile kon nagaan. Hij verzocht dus een nieuwen amb tenaar waarin we geen zin hadden. Na raadple ging met de Wethouders en de comm. van fabr. hebben we toen als proef iemand toegevoegd om te zien of ook later het werk minder werd. Vóór we een voordracht dedeu aan den Raad tot be noeming van een nieuwen ambtenaar, moesten we toch goed beslagen ten ijs komen. Onderhoud van buiten de gemeente gelegen werken. Bouwen van een tolga-arderswoning aan de Kleverlaan. B. en W. willen de post van het bouwen dier woning intrekken en trachten te komen tot eene andere regeling der bezoldiging. Berkhout. Ik geloof niet dat dit voor de gemeente voordeelig zou zijn. Ik zon dat perceel willen verhuren en die huurder zou de pachter van den tol kunnen zijn. Ik zou dus er voor zijn wel het huis te bouwen. De Voorz. antwoordt dat, daar de coramis- siën niet eenstemmig waren, het B. en W. goed voorkwam wijziging trachten te verkrijgen in de wijze van heffing der tolgelden als proef voor één jaar. Straks komt de zaak weder ter sprake. Diep- en schoonhouden van havens, grachten, slooten en putten. De Kanter. Omtrent dat baggeren wilde ik iets in het midden brengen. Die post is tussoben 2 en 3000 gulden behalve wat er neg in andere posten staat. Krijgen we wel waar voor ons geld? Er zijn veel klachten. Verleden jaar is aange vraagd om extra te laten baggeren. B. en W. achten dat niet noodig te zijn. Elders wordt dat baggeren aanbesteed, kunnen we dat ook niet doen? Voorz. Onze middelen zijn zoo beperkt. Lang zaam gaan we vooruit, maar met de middelen die we hebben konden we altijd voorzien in de bestaande behoeften. Ik zal er echter met- de Wethouders over spreken. Onderhoud van klokken, horloges, speelwerken en dergelijke. De heer Macaré acht de omschrijving van 1 deze post niet juist. Er is f 245 noodig voor to nen en schroefbeugels enz. ik wensch dit hierop j gebracht te zien, in plaats van op de post »bui- J tengewone uitgaven.* Voorz. Uit principe hebben wij gemeend dit afzonderlijk te moeten houden. Het is werkelijk geen gewoon onderhoud, het is eene buitenge - wone uitgave. De heer Macaré stelt voor post 84 te ver- hoogen met f 245. Aangenomen met 4 stemmen tegen, die van de heeren Heshuijsen, Enschede, Derx en Von Reeken. Onderhoud van begraafplaatsen en kosten van begraving. De heer De Kan ter doet opmerken dat de toegang tot de woning vóór de begraafplaats bij slecht weer zeer moeilijk is. De Voorz. belooft er over te zullen spreken. Jaarwedde van de agenten van politie. Von Reeken. In de 3e afd. wilde men vrij algemeen enkele agenten le kl. hooger loon geven, f25 meer. Nu ik weet dat de promotie tot agent lo kl. alleen afhangt van geschiktheid, acht ik die verhooging niet raadzaam. Mij is ge bleken, dat de ontwikkeling der agenten veel te wenschen overlaat. Mijn vrouw is onlangs aan het hoofd getroffen door een steen, terwijl wij in een rijtuig zaten, ook uw huis M. de V. is met teer bestreken. Waar gaan we heen? Het schijnt dat de agenten bang zijn voor oploopjes, als ze een jongen meenemen naar het bnreau. Als er geen andere geest komt, dan durf ik niet langer wethouder blijven. Op de Kaasmarkt b.v. kan men er niet door komen, als het markt is, het is daar dan levensgevaarlijk. De verordenin gen van den Raad worden door de agenten van politie niet nageleefd. De Voorz. stelt voor afwijzend te beschikken ep het adres der agenten van politie 2e en 8e kl. om verhooging van jaarwedde. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Kleeding en uitrusting van de agenten van politie en veldwachters. De Kanter. Ik zal tegenstemmen om de be kende reden, de wijze waarop de leverantie plaats heeft. Als men nagaat hoeveel in andere gemeen ten die uniformen kosten, dan zijn we hier veel te duur uit. Onderhoud van lantaarns en verdere kosten van verlichting. Macaré. Onze lantaarns geven weinig licht. I9 er ook mogelijkheid om zekerheid te hebben, dat we het licht krijgen dat ons toekomt? Ver der zijn er vele straten eenzijdig verlicht. Op den Kruisweg b. v. staat 1 lantaarn aan den eenen kant, 7 aan de andere zijde. B. en W. zeggen dat er geen vermindering van gasprijs is te verkrijgen vóór afloop van bet contract. Staat dat zoo paalvast? Ik meen dat het wel mogelijk zou zijn verandering in het contract te krygen. Meer wil ik er nu niet van zeggen. Voorz. Ik geloof dat de gasopzichter zijne taak goed vervult, en uit zijn rapport blijkt dat het gas voldoende is. Ik geloof altijd dat ver lichting aan eene zijde het beste is in onze smalle straten. Met den directeur heb ik reeds vroeger over verandering van het contract ge sproken, toen zeide deze, dat dat nog niet kon. Ik zou nu geen verandering in het contract wil-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 5