len Voorstellen met het oog op de vordeiingen van elect ris cli licht. Macaré. Misschien hedrieg ik mij, maar ik ge loof dat de regulateur op de lantarens nadeelig werkt op het lichtvermogen.Wat aangaat de plaat sing, geloof ik dat "bij den Kruisweg, die een breede straat is, tweezijdige verlichting wel ge- wenscht is. De heer Bijvoet zegt dat hij ook lang gele den reeds heeft opgemerkt, dat de vlammen te klein waren. Vroeger betaalden we f16000 en nu f 23000, financieel voordeel heeft de gemeente dus niet. Voor z. Elke week wordt nagegaan welke lan tarens te klein branden on elke week wordt er boete toegepast, in een week o. a. voor f 7.25. B ij v o e t. Het is bost mogelijk dat de Maats, denkt; laat ze maar beboeten, ze kunnen toch al die duizenden lantarens niet nagaan en zoo verdienen we er toch op. Kosten wegens hel ophalen van haardasch en vuilnisMaken van een nieuwe compostput. Tusschen de heeren Waller, Von Reeken, Krol, BerkhoutHeshuijsen en den Voorzitter ontspint zich eene discussie over het brengen van deze post op gewone of buitengewone uitgaven. De heer Berkhout stelt voor de put een jaar uit te stellen, do heer Heshuijsen verklaart zich daartegen, omdat de put noodig is ten einde de concurrentie vol te houden met andere ge meenten. De Voiirz. wcnsc'nt ook nog niet te bellis sen, naar aanleiding van het plan der Holl. Spoor, waarover eene comm. weder onderhandelt. De heer De Kanter zegt dat hij het ge- wenscht acht toe te staan wat de Wethouder die zic-h hiermede belast, aanvraagt. Evengoed als wij kent hij de aanhangige plannen. De Voorz. stelt voor op dienst 89 mlet uit te trekken de som noodig voor een nieuwe cora- postloods. Aangenomen met 8 stemmen tegen, die van de hh. Heshuijsen, v. d. Steur, De Kanter, Waller, v. d. Poll, Derx, Sabelis en Krol. Kosten van het herhalingsonderwijs. Macaré. Zooals u weet is een cursus inge steld om den diensttijd te verkorten. In Am sterdam heeft zich daartoe een vereenigïng ge vormd Met groot succes. Hier is daar ook sprake van geweest. Ik geloof dat er op dit gebied veel is te doen, als u dat wil is het on noodig dat particulieren dat doen. Als u echter meent dat het kan, dan acht ik het noodig dat u dit hier uitspreekt. l)e Voorz. antwoordt, dat hij advies heeft gegeven, dat hier onnoodig was een dergelijke verceniging op te richten. B. en W. hadden ge dacht een of twee klassen voor die militaire op- leidiag te hebben. Ik zou die zaak wel in de eerstvolgende vergaderirg ten einde willen zien gebracht, opdat daarmee in Nov. een begin ge maakt wordt. Krol. Ifet voorstel van B. en W. splitste de zaak in twee klassen, dat meende de comm. v. toezicht ook. Nu heeft echter do heer de Vla ming, die hiervan uitstekend op de hoogte is, gezegd, dat beter was dit tot 1 klasse terug te brengen, omdat de jongens precies weten wat zij noodig hebben. Kosten van het Gymnasium. De Kan ter. M. i. was wijziging van art. 12 over de honoraria wenschelijk, omdat er verschil van gevoelen bestaat. B. en W. noch curatoren wil len echter verandering. Ik heb echter een verzoek n.l. dat voortaan de advertentie tot oproeping zoo duidelijk is gesteld, dat geen twijfel kan bestaan over het traktement dat de benoemde genieten zal. Verandering daarvan na de benoeming moet niet geschieden. Dit is nu eenmaal gebeurd, ik hoop dat het de laatste maal zal ziju. Dc heer 't Hooft merkte op, dat uithetant- I woord van B. en W. blijkt, dat verandering van arl. 12 wel geweusciit is. Aiaar het college zegt ook, dat men van curatoren voo"stellen kan ver wachten. Ik geloof niet, dat curatoren daarmede iets te maken hebben; het is niet in het belang van het gymnasium, maar in dat der ge meente. De Raad heeft zi-h onlangs vereenigd met de opinie van curatoren over art. 12. Waller. Ik wilde in herinnering brengen dat do Raad zich heeft uitgesproken, maar er is nog een voorstel van curatoren aanhangig over het art. betreffende het ziek zijn van leeraren. De Voorz. zal hierover spreken. Kosten van de Hoogere Burgerschool ter op leiding voor handel en nijverheid. De Kan ter. Bij de behandeling van het trak tement van den heer Blits heb ik gezegd, bij de begrooting een voorstel te znllen doon. Ik zal dat toch niet doen. Ie om de burg. avondschool, die invloed uitoefent op zijn lesuren, 2e. omdat de nieuwe reorganisatie der II. B. S. nog niet is doorgevoerd in alle klassen. Kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitslekefi van vlaggern. Voorz. Ik wensch voor te stellen het adres der ingezetenen omtrent het muziekkorps te be handelen bij een voorstel van B- en W. daar omtrent, dat spoedig gereed zal zijn. Waller. Ik vernoem met genoegen, dat u bier Bpoed zal gebruiken. Ik heb de zaak onder zocht en meen dat spoed wel gewenscht is, om dat de zaak rondloopt in een kringetje. Zal een korps goed wezen en niet te veel kosten, dan moet het ook kunnen bijverdienen door concer ten in andere gemeenten. Daarvoor behoeft het echter een zekere reputatie. Komt nu de reor ganisatie in het voorjaar, dan zal de gelegenheid tot bijverdienste ontbreken en zullen wij een jaar hebben verloren. c. Groot e Houtstraat van de Nuuwstraat tot aan den hoek van het huis van den heer Ger- ber, een hardsteenen trottoirbandmet bestra ting f1.020. De Kanter. Ik geef toe dat nu bij de Spek- stra«t een trottoir niet zoo noodig is. Ik ben tegen deze post, daar ik haar onnoodig acht. De heer Berkhout sluit zich hierbij aan. De heer Heshuizen acht het wenschelijk dat de bestrating en de trottoirs ieder jaar wat worden verbeterd. Dit geschiedt ook in andere gemeenten. Deze post wo'-di aangenomen met 6 stemmen 1 legen, die van de heeren Sneltjcs, Berkbout, de Kanter, Macaré, van Ek en Sabelis. D. Groot e Houtstraat westzijdehet bestaande trottoir met hardsteenen band vóór het gewezen Oude Mannenhuis, doortrekkentot de Kerkstraat f370. Hiertegen zal de heer de Kanter zich ook verklaren, daar het hier breed genoeg is. De heer Heshuijzen acht den toestand onveilig. De heer Bijvoet acht de zaak met een kleinigheid te verbeteren door order te geven dat de tram stapvoets rijde. Aangenomen met 15 stemmen. Tegen de heeren Sneltjes, Berkhout, de Kanter, Macaré, Bijvoet, van Ek ea Sahelis. e. Plaatsen van een dubbel urinoir met ijze ren omkleedsel, cementpv.t enz. buiten de am- sterdarnsche poort f 300. De heer Bijvoet acht het bëter een gewone houten inrichting te maken. De heer de Kan ter wil ze niet op buitengewone uitgaven ge bracht zien. F. Ben dito urinoir met toebehooren, in de omgeving van de Lange brug. E en F worden verworpen. Voor de heeren Heshuijsen, Enschede, Waller, v. d. Poll, de Haan, Derx, van Ek, Stoel en von Reeken. g. Verniemoing en verbveedïnq van de Krv.is- brig f 18.450. De heer Macaré stemt tegen deze post. o. Bouwen van eene tolgaarderswoning aan de Kleverlaan f2.300. Dit punt wonscht de heer Berkhout te be houden. Heshuijsen. Ik acht het niet op den weg der gemeente om huisjes te gaan bouwen, en van nadeel .voor het land dat er bij is. Naar Haar lemmermeer en Spaarndam heeft de gemeente vrije wegen gemaakt om menschen te trekken. Ik zie niet in waarom de Kleverlaan-tol moet behouden blijven en acht het wenschelijk den weg vrij te maken. De heer Berkhout doet opmerken, dat men een revenu opoffert door den weg vrij te maken terwijl het onderhoud daarvan dan zeer za1 toenemen. De heer De Kanter acht niet goed een hu's te bouwen als geldbelegging. Bovendien acht ik niet geraden nu al geld uit te geven nu wij de opbrengst niet kennen. Spreker vraagt of niet mogelijk ware den tol te verplaatsen. De heer Enschede zegt dat in het gunstig ste geval de stad f 150 zou ontvangen als de tol bleef bestaan. Spr. zou liever overgaan tot de vrijlating, daar hij meent dat de gemeente geea financiëel voordeel zou behalen. De heer 't Hooft merkt op, dat de gemeente bij ophetting niet alleen de f 150 missen, maar ook het onderhoud grooter worden zal. Als het spoorwegplan eens tot stand komt zal er veel meer verkeer komen en kan de tol meer ople veren. De Voorz. is wel wat verbaasd, dat de heer Heshuijsen voorstelt een inkomst der stad te vernietigen. De tol kan veel vermeerderen. Er komt niemand méér in Haarlem of de tol vrij is of niet. Eerst als het huisje er staat kunnen wij komen tot een idéé van wat de tol kan op- brenüen. Stolp. Is het niet mogelijk dc lol te heffen aan het begin der Klevcilaan Daar heeft de gemeente een huis staan, De heer Bijvoet acht het beste verandering te brengen is de wijze van tolheffing. Een hnis als dit bouwt men in zes weken tijds. Het voorstel van den beer Berkhout om post o te behouden wordt verworpen mei 17 tegen 6 stemmen. De heer Krol acht de som van f 23C0 voor zulk een huis veel te hoog. Voor f 1000 kan dat wel. Voorz. De architect heeft betoogd, dat hij hiervoor ophoogen moet cn voor een solide wo ning dat bedrag behoeft. Later komt toch de zaak bij de comm. v. fabr. als het bestek gereed is. Zes en zestig opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel. De heeren Krol, de Kanter, van der Steur, Stolp en Lodewijks zijn tegen dit artikel. Hoofdelijke omslag. De heeren Stolp en de Kanter tegen. Tollen en straatgelden. De heer de Kanter acht het wenschelijk de kwestie over de tol op de Leidschevaart aanhangig te maken. De Voorz. antwoordt dat een voorstel daaromtrent is uitgesteld, wegens do groote kosten welke deze met zich voeren zou. Macaré. Ik heb altijd tegen do bcgrooting gestemd omdat er naar mijne meening geen goede verhouding was tusschen inkomsten en uitgaven. Nu heb ik daarin \ooruitgang gezien, daarom stem ik voor. De begrooting wordt nu in haar geheel goed gekeurd, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f954,814.865, met een post van onvoorziene uitgaven ad f9193.79. Tegen stemden de heeren De Kanter en Stolp. Ter drukkerij van •'Haarlems Dagblad»

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6