NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dit Mm tetaat Dit twee Mafleii. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 5 November 1888. No, 1639. Politiek Overzicht. DAG ABOHHEMEHTSPRUS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65 Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uur.su: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers .1 C. FKEREBOUH ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVI». Hoofdagent»n voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES. Suer., Parijs. 3Ibis Faubourg Montmarire. EERSTE BLAD. S T A I) S NE U lï S. Haarlem, 3 November. Door liet gemeentebestuur zijn de vol gende vergunningeu verleend Aan de di rectie der Haarlemsche brood- en meel fabriek, tot uitbreiding van die inrichting aan de Bakenessergracht no. 71,73; aan D. Wartena tot. oprichting van eene bewaarplaats van petroleum in den kelder van het perceel aan de Gedempte Oude- gracht 110. 95; aan L. van Leer en Co., tot uitbreiding van de steendrukkerij door stoom gedre ven, in de perceelen aan het Spaarne, get. nos. 19, 21 en 23 en aan deSpaarnwou- derstraat get. no. 3 on 5; en aan W. llartel, tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan de Spaarn- wouderstraat get. no. 62. Zondag 4 Nov. en volgende dagen zal op het Museum van Kunstnijverheid alhier, eene zeer belangrijke verzameling platen ten toongesteld zijn, betrekking hebbende op de renaissance in het Noorden. De deensche bouwwerken uit genoemd tijdperk, als de kasteelen Kronborg bij Helsingör, Frederiksborg en Rossenborg te Kopenhagen, de Beurs, het Dyvekeshuis, de Homeuskerk, de Heilige Geest kerk, gebouwen en monumenten, die zich in dezelfde stad bevinden, doen zien hoezeer hunne vormen zich aan de nederlandsche renaissance aansluiten. Ook in het Museum te Stockholm is deze stijl ruimschoots vertegenwoordigd, hetgeen de door dit Museum toegezonden afbeeldingen, waarvan een gedeelte zal worden tentoongosteld, duidelijk aantoonen. De afdeelinsj; Haarlem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde bericht, dat de aanvang van den leercursus voor tuinbouwknechts en leerlingen zal plaats hebben op Don derdag 15 Nov. a. s. ran 7 tot 8Va uur 's avonds. Tot 10 Nov. kan men zich tot deelneming aanmelden. Voorzitter der af- deeling is de heer L. E. Gerdessen, se cretaris de heer P. W. Voet. De administrateur van het garnizoens magazijn alhier, de heer A. K. Langen- hagen wordt 1 Dec. op zijn verzoek over geplaatst als administrateur van de gar nizoensbakkerij te Naarden. Naar wij uit goede bron vernemen, heb ben de bakkers te dezer stede zich gewend tot een geacht ingezetene met het verzoek, zich voor hen to wenden tot de directie der Haarlemsche Brood- en Meelfabriek alhier, om deze te verzoeken den prijs van het brood met een of twee cent te ver- hoogen. Op dit oogenblik wordt n.l. te Haarlem nog steeds dezelfde broodprijs genoteerd, terwijl overal elders het brood duurder is geworden. Door den slechten oogst is het meel beduidend in prijs gestegen, zoodat elke dag den bakkers nadeel oplevert. Bij velen schijnt de meening te be staan, dat het vertrek van den heer J. Strating naar elders, tengevolge heeft, dat de Christelijke Zangvereeniging //Hallelu jah" zich zoude ontbinden. Voor hen ech ter die belang stellen in bovengenoemde vereeniging, achten wij het niet overbodig te vermelden, dat de Christelijke Zangver eeniging //Hallelujah" bij Yoortduriug den heer Strating als directeur behoudt. Deze vereeniging, die zoozeer blijk geeft van een krachtig opgewekt bestaan, zij een woord van aanbeveling niet onthouden. Toestand der gemeente Haarlem in 1887, ii. Geldmiddelen. De rekening en ver antwoording der gemeente over den d;enst van 1886, door Gedeputeerde Staten afgesloten bij besluit van 28 December 1887 no. 8. wees een bedrag aan: inkomsten vanf 1016.356.80 uitgaven u 982.478.32 en gaf dus een batig saldo van 33.878.48 De begrooting van in Komsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1887, werd door Gedeputeerde Staten goedgekeurd bij besluit van 22 December 1886 No. 2. tot een bedrag in inkomsten vanf924.140.40 en in uitgaaf van 924.140.40 en alzoo met een waarschijnlijk batig saldo van Nihil. Overeenkomstig het plan, vastgesteld bij raads besluit van 9 Februari 1887 no. 16, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 25 Februari 1887 no. 23 is aangegaan eene geld- leening groot f200.000 rentende 3' 0, waarvan de storting op 1 April 1887 heeft plaats gehad tegen den koers, waarvoor op 17 Maart bevorens de verschillende inschrijvingen waren aangeno men, opleverende een gezamenlijk bedrag van f 192.083.127;. Van dit bed*ag is aangewezen op den dienst van 1886 f68.867.25 en het overige ad. f 128.215.877, op den dienst van 1887. Nog werd hij raadsbesluit van 28 September 1887 no. 12, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten bij besluit van 5 October 1887 no. 59, goedgevonden om tot kwijting van de koopsom van het land aan de Leidschevaart, krachtens besluit van 21 Juni bevorens no. 11 aangekocht van regenten van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis alhier, eene leening aan te gaan van f50,000, tegen eene rente van 3ten honderd 'sjaars, met eene veiplichte jaarlijksche aflossing van minstens f1000, en werd men gemach tigd die leening te sluiten door gebruikmaking van een onderhands ontvangen aanbod, hierop neerkomende, dat tegen den koers van 97l,.°o zal worden verstrekt eene som van f48750. tegen afgifte van éénen schuldbrief sroot f 50000,met jaarlijksche aflossing, te beginnen 13 April 1889, van f1000,— Deze ondeihandscke leening is gesloten met directeuren van het fondi tot den predikdienst bij de vereenigde doopsgezinde gemeente alhier. Gemeentegronden. Het grondeigendom der gemeente vermeer derde in 1887 door den aankoop van een stuk weiland, gelegen aan de Leidsche vaart, tusschen de Brouwers- en Oranjestraten alhier, kadaster sectie F. No. 4783, groot 1 hectare 91 aren en 51 centiaren, krachtens raadsbesluit van 22 Juni 1887 No 11 van Regenten van het St. Elisa beths- of groote Gasthuis alhier, aangekocht voor eene Bom van f 50000. en de kosten van overdracht. Deze aankoop geschiedde met het doel om op dit terrein eene school voor lager onderwijs te bouwen, in vervanging van de school litt. C. aan de Jansstraat. Vrijdagavond gaf liet tooneelgozelschap van Van Lier in den Schouwburg alhier het volksdrama, //Mijn Zoon," een stuk dat naar het fransch is bewerkt. Het stuk is dwaas, grappig, vermake lijk, daarmede is dan ook alles gezegd. Het spel moest alles doen en den acteurs was de zware taak op de schouders gelegd, de onmogelijkheden van het stuk te doen vergeten. Hierin schoot het gezelschap niet te kort. Mutters was treffend in voordracht, stil spel en grime, en zijn samenspel met mevr. Albregt een genot om te zien. De heer Malherbe is niet geschikt voor een rol als die hij nu vervulde, hij is te stijf en niet natuurlijk en kan een voorbeeld nemen aan den komiek Lageman en den heer André. Van de dames blonken behalve mevr. Albregt, mevr. Verstraeten en mej. E. van Biene uit. De laatste met haar jeugdig voorkomen en haar gracieus spel is voor jonge meisjesrollen uitnemend geschikt. Bij den herbergier M. in den Hout- rakpolder heeft men Donderdagnacht door het verbreken van een paar ruiten uit de slaapkamer enkele voorwerpen, waaronder een zilveren horloge, ontvreemd. Het is een wonder, dat niemand door het geraas is gewekt, want de ruiten schijnen met een stesn te zijn ingeslagen. In de op heden gehoudeu openbare raadsvergadering is de begrooting der ge meente Zandvoort voor 1889 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f21,618.55. LETTEREN EN KUNST. De heer Morin ontving Donderdag avond te Arnhem, tijdens de voorstelling ter gelegenheid van zijn 50-jarig feest, van eenige kunstvrienden een prachtig middenstuk, benevens 4 kransen. Inhoud »S e m p e r v i r e n S" No. 44. De Japansche Andoorn. Ter herinnering. Volle- gronds-Varens, met zes afbeeldingen. Iets be treffende het snoeien der bloemheester9, (vervolg an bladz. 287). Twee mooie gazon-sierpl'•n- ten. Nederlandsche Champignon-kweekerij «Agaricus,* te Ginneken, bij Breda, van de firma Romein en Co. Herinneringen van een Ne- derlandschen planten-verzamelaar, vervolg van blz. 336. Wat ontbreekt hier aan Wie vult het aan Boekaankondiging. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Vraagbord. Ontvangen Prijs-Couranten. SI S N N E N l N l). Tengevolge van den aankoop der //Dooie" en aanhoorigheden is door de gemeente Purmerend besloten tot het aangaan van eene leening groot f36000, rentende 37s pCt. en tot een minimum- koers van uitgifte ad 967a pCt. In sommige gemeenten wordt al wonderlijk omgesprongen met de schut- terlijke wapenrusting, die den gemeente besturen door het Rijk verstrekt wordt. Zoo verneemt men, dat in eene gemeente, in de provincieGroningen,de nacbtpolitie de gordels der schutterij draagt en dat dit, onlangs ter oore gekomen van den min. van Oorlog, diens rechtmatige verontwaar diging over zulk een misbruik van wape nen, die ter verdediging van het Rijk zijn verstrekt, moet hebben opgewekt. VISSËHERIJ. Lemmer, 1 November. Doordien een gedeelie onzer viaschers zee kiezen ter haringvisscherij, was de aanvoer van Zuiderzeebot alhier in de laatste dagen niet ruim. Ook de vangst liet bui tendien te wenschen over. Kwaliteit der bot was echter nog voldoende, zoodat de vangst goeden prijs opbracht. In bedoelde dagen werd alhier aangebracht plus minus 600 kilo's. In den klein handel blijft de prijs voor eerste kwaliteit f 0.30 per kilo. Heden werd alhier de eerste Zuiderzeeharing gevangende vangst was voor eersten aanvoer voldoende de kwaliteit der haring liet echter te wenschen over, door buitengewone kleinte van stak plus minus 5000 stuks werden aangebracht, de prijs bleef onbekend. In de laatste paar dagen werden alhier aan de rookerijen voor sprot, aangebracht pl. m. 200,000 stuks spiering, die f 0.50 per 1000 stuks opbrachten. Wie uit de betrekkelijke rust, welke den laatsten tijd in de oost-afrikaansehe zaken heerscht, de opinie hebben getrokken, dat de Duitschers een soort Atjeh-politiek, van 't katje uit der. boom te willen kijken, zijn gaan toepassen, zal door de laatste berichten zeker tot een ander inzicht komen. Nu zij eene versterking van drie oorlogs schepen hebben ontvangen zijn zij niet met de handen in den schoot blijven zitten. De //Times" ontvangt bericht, dat het dorp Whindi, welks inwoners de opstandelingen van Bayamayo van wapens en leeftocht voorzagen, tot straf daarvoor op een ver nielende wijze door de //Sophie" is ge bombardeerd. Vervolgens heeft de com mandant van dit vaartuig de bemanning aan wal gezet en dit broeinest van onge rechtigheden met den grond gelijkgemaakt. Ondanks de meest stellige verzekerin gen, die de duitsche pers ten opzichte van het verbond Duitschland-Engeland heeft gegeven, schijnt dit zoo langzamerhand verschoven te worden naar de gouden eeuw, als het lam zich vreedzaam naast den wolf zal nedervleien. De //Times" ont vangt bericht uit Berlijn, dat de pers in deze haar mond weder heeft voorbijge praat en dat in dit opzicht nog niets is vastgesteld. Tevens vestigt zij de aandacht op eene schaduwzijde van zulk een ver- eenigden en hevigeu aanval op de volks stammen uit wier midden de verloren Emin-pacha en Stanley moeten ontdekt en gered worden. Zij beiden zouden zeker het gelag betalen bij een te krachtige poging om ze te redden. Ook op een ander punt schijnt men op 't eerste oogenblik ietwat voorbarig te zijn geweest in zijn verklaringen. Het schijnt er namelijk met het spoorwegongeluk, dat den Czaar is overkomen, niet zoo heel zuiver te zittener moeten zich volgens latere ontdekkingen zooal geen nihilisten dan toch kwaadwilligen achter de scher men bevonden hebben. Onverklaarbaar is zeker het spoorloos verdwijnen van den conducteur, die zich noch ouder de dooden noch onder de gewonden bevindt. Boven dien zijn er in de eerste oogenblikken van verwarring vele voorwerpen van waarde ontvreemd. Het is de berlijnsche corres pondent van de //Indépendance", die nale zing op het gebeurde levert. Verkwikke- lijker is het zeker dezen te hooren waar hij verhaalt, hoe het jonge Duitschland het conflict Mackenzie-v. Bergmann c. 8. uit de wereld zoekt te helpen. Tot dusver is een schriftelijk antwoord op de brochure van Mackenzie uitgebleven. Men is nu bezig eene beweging in het leven te roepen, die dan zulk eene ver betering overbodig maakt. Het comité der duitsche studenten heeft tot hare leden de volgende oproeping gericht: //Kameraden! Onze geëerde docenten de professoren Gerhardt en von Bergmann zijn, zooals ge weet, op lafhartige wijze door het slijk gehaald door den engel- schen geneesheer Mackenzie, als duitsche burgers niet alleen, maar ook als mannen der wetenschap. Nu zij, het beneden zich rekenende dezen man te beantwoorden, het oordeel der openbare meening rustig afwach ten, moeten niet alleen hunne leerlingen, maar behooren de studenten van elke fa culteit de eersten te zijn om in 't opea- baar en luide vóór het nieuwe semester is aangevangen, te verkondigen dat zij hunnen meesters getrouw blijven ondanks de onteereode beschuldigingen, welke men op hen heeft geladen en dat hun nnam en hun eer niet alleen onbevlekt zijn gebleven, maar nog grooter schijnen in de oogen der natie...." Een rehabilitatie niet alleen dus, maar F'^T^TLLETO W. Een verhaal uit den amerikaanschen burgeroorlog. 67) XXXVIIIe HOOFDSTUK. LIEFDE IN DE WILDERNIS. Hoe lang denkt gij dat wij kier zullen blijven? zeide Virginia na een oogenblik van stilzwijgen. Dat kan ik onmogelijk zeggen, antwoordde Penn, terwijl hij zich met tegenzin tot meer aardeche zaken moest bepalen. Men zou denken dat het goevernement ons niet langer onder die wreede overheereching zal laten zuchten. Misschien is er reeds een leger tot onze bevrijding in aan tocht. Maar het kan weken en maanden duren, en ik ben er zeker van, voegde Penn er bij, dat het jaren kan duren voor Tennessee weer bevrijd is. Wel, dat is vreeselijk. Toby zegt, dat die oude mr. Ellerton, die u bij uwe vlucht geholpen heeft, gevangen is genomen en gisteren door eenige soldaten is opgehangen. Ik twijfel er niet aan, of het wel waar zal zijn. Of schoon hij naar huis was teruggekeerd, was hij als een unionist bekend, en waarschijnlijk stond hij onder verden king ons geholpen te heDben; in dat geval hebben zijne grijze haren hem zelfs niet kunnen redden. Maar dat is verschrikkelijk. Zij hebben ook vrouwen gegeeseld. En Toby zegt, dat er twaalf dagen geleden een neger opgehangen is en daarna in stukken gesneden, omdat hij tot een anderen neger had gezegd: tGoed nieuws, het leger van Lincoln komt. Wat zal er van ons worden, als er niet spoedig verlossing komtl O, moeten wij het nu aan zien van die schoone wereld te worden verjaagd door zulke slechte, slechte mannen 1 Er heerschte eeDe oogenblik stilte. Virginia had hare oogen neergeslagen en een hemelsche glans lag op haar gelaat, alsof haar ziel een heerlijk droombeeld aanschouwde; de borst van Penn zwol op van hoop en vreugd. Toby talmde nog steeds aan den ingang van het hol. Toby, zeide Pennde neger had nog nooit te vo ren zulk een lichtglans op zijn gelaat aanschouwd, goede Toby, ik zou gaarne willen dat gij onze vrienden wildet vertellen, dat de vijand geheel verdwenen iswilt gij dat Ja mijnheer! zeide Toby. Toby verwijderde zich. Toen omsloot een krachtige arm, nu een en al teeder, het middel van het meisje, en hij trok haar dichter en dichter naar zich toe; een zalig gevoel doortintelde hunne harten, en voor het eerst van hun leven drukten zij hunne innige liefde uit in een vurigen kus. Er werd geen woord gesproken. Toen hield Penn Virginia voor zich, zag haar diep in de oogen en zeide met eene eigenaardig trillende stem: Waar dit vriendelijk mij dierbaar gelaat mij ook toe lacht, altijd wordt het dan zonneschijn in mijn hart. Ik ben misschien zeer zelfzuchtig, maar ondanks alle gevaren en rampen, waardoor gij en uw vader omringd zijt, vor men de uren, die wij te samen hebben doorgebracht, voor mij den gelukkigslen tijd van mijn leven. Het lijden en de ontbering zouden niets voor mij zijn, als ik u maar bij mij had, Viiginia! Hoezeer verschilde het tooueel in het hol van het pas beschreveneHoe verminkt was die trotsche Lysander. Hoe spijtig beet Salina zich op de lippen.^En deze twee men- schen hadden elkaar ook eens bemind en ook die gelukkige dagen van zonneschijn gekend. XXXIXe HOOFDSTUK. DE BERAADSLAGING. Wegens de gebeurtenissen van dien nacht had de oude predikant weinig geslapen. Hij legde zich nu echter op zijne legerstede neer en was weldra in een diepen slaap verzonken. Toen hij ontwaakte hoorde hij stemmen. Het hol was met gewapende lieden gevuld. Het zijn mr. Stackridge en zijne vrienden, zeide Virginia. Zij zullen hier eene beraadslaging houden en zij beschouwen u als hun hoofd. Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1