is.... Ferdinand Bronwel vergeving echtpaar Kikkerman zaligheid Cecilia... Kom aan mijn kloppend hart en zie of ik het ben! Tableau! Dit blijspel vaardig en goed als het werd afgespeeld, doorspekt als het is met kluch tige tafreelen, voortreffelijk als het zich onderscheidde duor mise-en-scène dit blijspel wekte en verdiende een zeer op gewekt applaus en doet velen vol verwach ting uitzien naar een volgende voorstel ling van «Het Vliegend Wiel", dat be lemmerd door rems noch door déraille menten, het nog ver moge brengen op den baan der kunst. Door de politie is Zaterdagnamid dag naar het huis van bewaring overgebracht Jan Jonker, oud 25 jaren, schilder, geboren te Dokkum, die zich des morgens had schuldig gemaakt aan diefstal van een zak met koffleboonen die in een wagen in de Zijlstraat stond. Even te voren was hem aan het politiebureau voe ding verstrekt. De diefstal had hij gepleegd om onder dak te komen, daar hij reeds eenigen tijd te ver geefs om werk had gezocht. Zaterdagavond is alhier twist ont staan in een slaapstede in de Wit- straat tusschen twee kooplieden, Van Leeuwen en Jansen genaamd, ver oorzaakt door de vrouw van eerst genoemde, die een hond van laatst genoemde had geschopt. De slaap steehouder wilde daarom die vrouw, die tevens beschonken was, uit zijne woning verwijderen, waarbij J. hem behulpzaam zoude zijn. V. L. trok daarop partij voor zijne vrouw en viel J. aan met een groot mes, waar mede hij hem twee belangrijke verwondingen aan het hoofd en eene diepe en gevaarlijke verwonding aan het linkerbeen ter lengte van 10 centimeter toebracht. De ver wonde, oud 36 jaren, is per brancard naar het Gasthuis, en de dader oud 50 jaren, naar het huis van bewa ring overgebracht. LETTEREN EN KUNST. Dezer dagen zag van Hildebrand's "Camera 0"bscnra« de zeventiende dat 13 binnen den tijd van vijf jaar de derde nieuwe druk bet licbt. Voor den nu reeds 74jarigen schrijver wel bet beste bewijs van de onverminderde belang stelling van ons lezend publiek in dit juweel onzer nederlandscbe letteren. ONDERWIJS. De minister van Binnenlandscbe Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 8 December a. s. de betrekking van leeraar in de fransche taal- en letterkunde aan de rijks boogere burgerschool met Sjarigen cursus te Gro ningen te vervullen is. Jaarwedde f1800. BINNEN 1/ A N IK Naar men verneemt, is professor dr. S. Rosenstein door Z. M. den Koning benoemd tot comman deur (ridder derde klaBse) van den Gouden Leeuw van Nassau. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt t?r kennis van belanghebbenden, dat de com missie, die in 1888 te Utrecht be last is met het afnemen der exa mens van apothekersbediende, be doeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222), zal zitting houden op Woensdag 7 November e. k. en volgende dagen. Een vermakelijk staal- tje van diep- en scherpzinnige kri tiek: In haar voorloopig verslag op hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1889 klaagt de Tweede Kamer over gebrek aan zuinigheid bij de afdeeling Kunsten en Wetenschap pen en grondt zich daarbij onder anderen op de omstandigheid dat in een artikel 't welk evenals voor 1888 f17,000 bedraagt, eene ra ming voorkomt voor aankoop van steenen.... welke f 25 hooger is dan voor het loopende jaar. (D.) Aan de «A m s t e r d a m s c he Studenten-Schietvereeniging# is bij koninklijke missive van 12 Augus tus vergunning verleend tot het dra gen van den naam«Koninklijke Studenten-Schietvereeniging te Am sterdam» en het voeren van het ko ninklijk wapen. Zooals bekend is, beeft de directie der Holl. IJz. Spoorweg maatschappij eenigen tijd geleden pu bliek uitbesteed bet recht tot den uit sluitenden verkoop vau couranten, boeken, reisgidsen, photographieën, enz. op bare Btations Amsterdam, Haarlem, Leiden en Den Haag. Zij heeft tevens, te beginnen met 1 Januari e. k., deze exploitatie op gedragen aan de kioskonderneming te Amsterdam. Op al deze stations zullen weder weduwen met den ver koop belast worden, terwijl jongens, behoorlijk in uniform gekleed, de lectuur aan de treinen zullen aan bieden. Door dezen maatregel zullen dus niet alleen eenige weduwen gebaat worden, maar ongetwijfeld ook het reizend publiek, daar de kioskonder- neming voor de meest gewilde lec tuur zorg dragen en die voor den gewonen prijs in den handel bren gen zal. De neger van Sarah Bern hardt. Wij lezen in bet H. Dll. «Dezer dagen is gemeld dat Sarah in haar gevolg ook een neger heeft. Dit was eer vergissing. De bruin- kleurige jongen, die de comédienne geen voetzool verlaat, haar met de sortie over den eeuen arm en den lievelingshond in den anderen, van huis naar de kleedkamer en van de kleedkamer naar buis volgt en als zijn meesteres uitrijdt op den bok zit, is geen neger, maar een Tonkinees, die, het is waar, eenigs- zins donker is uitgevallen. Welnu, deze steeds half dommelende in woner van Hanoi heeft zijne geschie denis. Eenigen tijd geleden was hij met een reizend tooneelgezelschap uit Indo-China te Marseille aangeko men. Hier meende men zijne dien sten niet meer noodig te hebben en de arme jongen kreeg even on voorbereid zijn ontslag als een fransche maire, die eerlijk voor zijn opinie uitkomt. Daar stond onze Tonkinees, het werkwoord battre le pavé te vervoegen, maar dit bracht hem geen schrede verder. Toen bet ontvangen loon verteerd was, keek hij te vergeefs naar de bekende raven om maar deze kwamen, als gewoonlijk niet. «Gelukkig voor den half verhon- gtrden Tonkinees is er zeer vele ja ren geleden iemand op het denkbeeld gekomen eene courant uit te geven en aan deze thans zoo proefhou dende uitvinding was het te danken, dat Sarah Bernhardt door een dag blad in kennis gesteld werd van zijn ongeluk. «Hulpvaardig en excentiek als zij is, trok Sarah zich het lot van den knaap aan, die steeds tijdens de voorstelling post vat voor hare kleed kamer. Onze Indo-Chinees, dat moet nog gezegd worden, is de schrik voor alle indiscrete reporters, die zoowel het ivoor zijner tanden als de bliksemschichten zijner oogen ken nen.» Men schrijft ons uit Hil- versum Iu den nacht van Vrijdag op Za terdag 1.1. is een koe ontvreemd uit de weide van den landbouwer J. Kool alhier. Ook vermist men een paard uit de Meent, zijnde de alge- meene weideplaats van het vee der Erfgooiers. Van deze daad worden verdacht twee boerenarbeiders, vroeger alhier werkzaam, doch sedert Zondag 28 dezer uit bun dienst ontslagen. Met den bouw vau de nieuwe ijzergieterij alhier wil het niet recht vlotten. Eerst was het gekochte terrein aan de Vaart te klein. Nu men een geschikt terrein aan den Laarderweg had verkregen en reeds met de voorloopige werkzaamheden was begonnen, heeft zich een der compagnons, en w-1 hij, die de «ziel» voor de zaak moest leveren, ver wijderd. Aannemer en verkooper van den grond wachten tot heden te vergeefs op zijn terugkomst. De Echo vermeldt de vol- gende daad van menschenliefde: Aan boord van het oorlogsschip Friso, commandant kolonel G. Door man, op reis van Nederland naar Suriname, stierf de matroos le kl. v. d. B., die eeue weduwe met drie kindereu te Nieuwediep achterliet. Voorafgegaan door bevelhebber en officieren, werd door de bemanning eene collecte gehouden, welke de belangrijke som van f 400 opbracht; deze gelden zullen aan de weduwe worden uitgereikt. Van het regiment grena diers en jagers zijn vier miliciens als deserteur a'.gevoerd, wegens het niet voldoen aan eene oproeping voor den werkelijken dienst. Vol gens mededeeling van hunne dorps- genooten zijn zij naar N.-Amerika vertrokken. Een bediende van de kas siersfirma B. en v. E. te Scheve- ningen, heeft zich met het bedrag van twee hem toevertrouwde wis sels, gezamenlijk groot f 250, uit de voeten gemaakt. In den nacht van Zate r- dag op Zondag werd door de politie te Kralingen brand ontdekt in de brood bakkerij van U., aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de be woners, die eenen dichten rook in de slaapkamer ontwaarden. Oogen- blikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de politie, naar het slaapvertrekje der kinderen, dat zich boven bevond, en dat bijna niet meer te bereiken was. De kinderen werden naar buiten en in eene na burige woning gebracht, waar echter bleek dat de levensgeesten reeds uit gedoofd waren. Ofschoon alle po gingen nog in het werk werden gesteld om de kinderen te behouden, mocht niets baten, zoodat door den inmiddelsgeroepengeneasheerslechts kon worden geconstateerd, dnt de kinderen, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaren, door verstikking waren omgekomen. De politie spoedde zich nu weder naar de woning terug, en, geholpen door de buren, trapte men de deur van de bakkerij in en bemerkte dat de vlammen, die uit den oven sloe gen, zich reeds mededeelden aai den zolder. Door welwillendheid van den heer Commender, boekhouder aan de glas blazerij, die het zich op de fabriek bevindende handbrandspuitje aan de politie afstond, slaagde men er in, nadat de spuit een half uur in wer king was geweest, den brand te blusschen. De brand was ontstaan in te dro gen gelegde spaanders, die vuur hadden gevat. De beklagenswaar dige ouders hebben door dit onheil al hun kroost verloren. Een herhaling van het drama te Middelburg I Men schrijft uit Viissin- gen aan de N. Koer.: Zondag 28 dezer vierde de heer C., alhier, zijn tachtigsten verjaar dag. Hij smaakte het genot, op dien dag de gelukwenschen te ontvan gen van familieleden en vrienden, die het feest ik zou bijna zeggen het dubbelfeest van dien dag in breede schaar zich naar hem deed begeven. Wat was er dan nog meer gaande? Het was juist zestig jaren geleden, dat onze feesteling met wijlen mej. N. N. in den echt trad. Bij die ge legenheid had hij eenhoogen zij den hoed gekocht, welke se dert zijn onafscheidelijke levensge zel gebleven is en nu, tot loon voor zestigjarigen onafgebro ken trouwen dienst, de eer had den geheelen dag den eerbiedwaardigen grijzen schedel van den jarige te versieren. Een oud vrouwtje uit Opsterland bezocht de kermis te Gorredijk en stapte in den draai molen. De bel klonk, voor ging het en na eenige malen «gedraaid» te zijn, stond de molen stil en stapte het oudje uit. Maar hoe was het nu? ze stond weer in de dubbele straat te Gorredijk en «hja miende wol dat ze ynne tram nei hbs stapt wie». Het is de Leeuw. Crt. die het verhaalt. Te Sluipwijk is eene ruim 80jarige weduwe, door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Te Nieuwland is eene tachtigjarige vrouw, door duisternis misleid, te water geraakt en ver dronken. Volgens de lm. Ct. heeft de bekende sociaal-democraat Ben- nink uit Hengeloo aan de werk stakers te Enschede ondersteuning beloofd en is aan Domela Nieuwen- huis per telegram van de werksta king bericht gezonden. Uit Enschedé wordt van Zaterdag gemeld: De werkstaking duurt voort. De arbeiders eischen hooger loon. Van loonsvermindering is geen sprake geweest; integendeel had de firma Jannink, in overeenstemming met eene commissie uit de arbeiders, eenige verbetering in de weefloo- nen en eene vermindering van ar beidsuren toegestaan, en eerst daar na is het werk gestaakt. Tenge volge van socialistische inblazingen en beloofde ondersteuning van die zijde, stelt men thans onmogelijke eischen. Voorzorgen ter voorkoming van ongeregeldheden zijn genomen. Hu zaren zijn van Deventer onderweg, en de schutterij is tegen zes uur onder de wapenen geroepen. Te Enschede is Zater- dag avond de volgende proclamatie uitgevaardigd «De burgemeester van Enschede, overwegende dat in deze gemeente bij de firma G. Jannink en Zn. eene werkstaking onder de arbeiders is uitgebroken, waardoor pl. m. 200 wevers en jongens ledig loopen dat na eene conferentie met de com missie uit de werkstakers hem over tuigend is gebleken, dat, niettegen staande de firma G. Jannink en Zn. aan de grieven der arbeiders was tegemoet gekomen, nieuwe voor waarden gesteld zijn ten huize van Johannes van Amerongen; dat daar meermalen door arbeiders, zelfs le den der commissie, er op aange drongen is zich met den heer G, Jannink nader in contract te stel len dat zulks ook door het hoofd der gemeente der commissie is aan bevolen doch daarop een beslist weigerend antwoord is gegeven; dat uit alles blijkt, dat de zucht tot werkstaking verre van algemeen is, maar dat sommige lieden in en ook buiten deze gemeente er behagen in scheppen twist te zaaien, onrust te stoken, de arbeiders voortdurend tegen de patroons op te zetten en in stede van aan te moedigen tot overleg met den werkgever, onaf gebroken aanhitsen tot verwijdering, Besluit, de arbeiders bekend te maken, dat zij, die werken willen voor het door hunne commissie met de firma G. Jannink en Zn., vóór de werkstaking overeengekomen loon, hetgeen op eene lijst is be kend gemaakt en welke lijst in de fabriek aanwezig ie, op volle be scherming van de openbare macht kunnen rekenen; verzekert, dat de firma G. Jan nink en Zn. bereid zal gevonden worden de nog aanwezige grieven van hen, die het werk hebben her vat, te onderzoeken, zooals die firma tot nu toe steeds bereid is geweest; en noodigt ten slotte het hoofd der gemeente alle ingezetenen uit mede te werken tot verzekering der openbare orde en tot afwending van die onheilen, welke gevaar voor de plaats onzer inwoning kunnen op leveren.» Te Appelscha hebben de veenbazen besloten, aan die arbei ders, welke nog steeds weigeren het contract omtrent loonen, enz., voor de a. s. campagne te teeke nen, de huur hunner huizen op te zeggen en geen werk te verschaffen. Men schrijft uit Win- echoten aan de N. R. Ct. Sedert eenigen tijd vertoefde al hier een duitsch handelsreiziger, zich noemende W., die voorgaf directeur en tevens aandeelhouder te zijn vau eene aanzienlijke fabriek te Lübeck. Deze knoopte relatiën aan met zekeren koopman, in het bezit van twee huwbare dochters, waarvan eene den vreemdeling wel dra zooveel genegenheid toedroeg, dat zij zich bereid verklaarde om aan zijn wensch gehoor te geven en met hem Daar Lübeck te ver trekken, ten einde zich te overtui gen van de winstgevende betrek king, die hij daar bekleedde. On nadenkend stemden de ouders van het meisje hierin ioe. De jongelie den vertrokken per landauer naar Weenen, om van daar de reis per spoor voort te zetten. Den volgenden dag kwam een van de directeuren der fabriek uit Lübeck hier aan, om informatiën te nemen naar genoemden persoon en de hulp der politie in te roepen voor zijne inhechtenisneming,uit welk een en ander men besluiten mag, dat de handelsreiziger niet de een voudige en betrouwbare man was, voor wienhij zich had uitgegeven. Vier dagen zijn sedert verloopen en noch kunnen trekken. Gij verschuilt u maanden lang in het ge bergte en in de bosschen, maar men zal u gedurig zien te vangen, en gij zult nooit tweemaal op dezelfde plek rustig kunnen slapen. Dat zal het lot van honderden zijn. Gij kunt maar één ding doen. Baant u over de bergen een weg naar Kentucky, en vereenigt u dan met het reddingsleger. En gij dan zeide kapitein Grudd. De oude man glimlachte ernstig. Ik had maar in de macht der vijanden moeten blijven en nooit hebben moeten ontsnappen. Ik kan mijzelf niet helpen, en ik ben u slechts tot last. Mijne dochters kunnen niet bij mij in het hol blijven en als ik van haar moet scheiden, dan is het misschien het beste, dat ik mij in eene gevangenis bevind. Als de verraders het op mijn leven ge munt hebben, dan sta ik het hun vrijwillig af. O vader 1 wat zegt u daar riep Virginia uit. - Ik raad u aan, hetgeen mij het best toeschijnt. Ik zal mij aan de militaire overheid overleveren. Gij en Salina, kunt wel naar onze vrienden in Ohio gaan. Voor ik echter tot dezen gewichtigen stap overga, moeten zij, die hunne krachten aan het vaderland wijden, de bergen zijn overge trokken. Penn en Carl moeten met hen meegaan. Ook Pomp en Cudjo vergeet ik niet. Zij zullen u ook vergezellen, en gij moet hen goed beschermen. Penn werd plotseling doodsbleek. Het was de juistheid vau de raadgevingen van den grijsaard, die hem zoo deed ontstellen. Van Virginia scheiden 1 Haar aan de genade der geconfedereerden overgeven. Dat was iets, dat hem er ger dan de dood voorkwam. Het kan een goede raad zijn, zeide hij, en het is zeker een zelf-opofferend voorstel van mr. Villars. Maar ik geloof niet, dat een onzer er genoegen mee neemt. Wij moeten allen bij elkaar blijven en desnoods te zamen ster ven. Als wij niet vereenigd blijven, moeten wij hem nood zakelijk achterlaten. Hij zeide dit op gevoeligen toon, maar zijne woorden vonden bij de patriotten weinig weerklank. Wat denkt gij er van Pomp? vroeg Penn, der wanhoop ten prooi. Ik denk, dat hetgeen mr. Villars aangeraden heeft, wel het beste zal zijn. Penn was geheel verbluft. Hij bemerkte dat hij alleen stond. En er sprak iets in zijn binnenste dat zeide, dat hij zelfzuchtig was en ongelijk had. Maar wat hemzelt aangaat, hen ik het niet met mr. Villars eens. zeide Pomp. Er zijn gangen in dit hol, die niet gemakkelijk ontdekt kunnen worden, wij kunnen daar blijven en den ouden man verzorgen. Deze kalme woorden van den neger gaven Penn weer hoop. Met groote spanning wachtte hij de uitwerking af. Ja, als er eene scheiding moet plaats vinden, dan heeft Pomp gelijk. Als er verscheidenen weggaan, dan zul len de vijanden denken, dat allen weg zijn, en de overi gen kunnen hier dan veilig blijven. Gij allen zijt veel te edelmoedig voor mij, zeide de oude predikant. Maar ik zal niets meer zeggen, en ge duldig zijn. Ik zal alles wat God ons zendt, zonder morren aannemen. XLe HOOFDSTUK. DB WONDEREN VAN HET HOi. De bewoners van het hol hadden ontbeten, terwijl de oude predikant sliep. Toby was bezig koffie te zetten, en mr. Villars verzocht den patriotten hij zijn ontwaken, een kop koffie te willen drinken. Nu is het onze tijd, fluisterde Penn Virginia in. Salina gaat gij ook mee? Om wat te doen vroeg Salina. Om het hol te bezichtigen, ?eide Penn beleefd, of schoon hij vreesde, dat zij de uitnoodiging niet zou aannemen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2