NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Zaterdag 17 November 1888. No. 1650. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STA!) S A I E I! S. KI A E N I. X I). HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco dooi bet geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. ran 15 regels 50 Cents; iedere ragel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers «I. C. PËEREBOOUl en «I. B. AVIS. Hoofdagenten, boot hel Buitenland: Compagnie Generale de Pubiieile Etranghre G. L. DAVBE Qr Co., JOH. F. J OSES, Suer., Pariet, 31lts Faubourg Montmartr». Haarlem, 16 November. Gelijk eerst bepaald was, zou de tentooLstelliog der icgekomen ant woorden op de prijsvraag betreffende de inrichtiüg van de Hertenkamp, tot Zaterdag a. s. geopend zijnthans is echter blijkens achterstaande ad vertentie bepaald, dat zij ook nog a. s. Zondag van 12-4 uur geopend zal zijn. Hun, die een gedeelte van den Zondag aan eene aangenamo ontspanning willen wijden, raden wij een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aan. Wij vestigen de aandacht op de in ons blad van heden voorkomende advertentie, betreffende de in de tweede helft van November begin nende lessen op de school van kunst nijverheid alhier. Omtrent de houtmijklasse kunnen prospectussen aangevraagd worden; verdere inlichtingen verstrekt de directeur. Gedurende de maand October zijn in de Stuivers Spaarbank van den Volkshond ingebracht 451 pos ten tot een bedrag van f579.205. Terugbetaald 33 posten tot een bedrag van 1 1635,48, terwijl 14 nieuwe boekjes zijn ingeschreven. Blijkens bet rapport van den beer N. van der Sleen aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid was bet gehalte der melk, geleverd door de Haarl. Melk-Inrichting gedurende de maand Oct., als volgt: Soortelijk v Vaste gewicht. stoffen. Maximum 1.033 3.45 pet. 12.7 pet. Minimum 1.030 3.10 11.6 Gemiddeld 1.0314 3.28 12.31 Naar men ons mededeelt zal de liedertafel «Zang en Vriendschap» alhier, baar eerste concert in dit seizoen geven met medewerking van het zoo gunstig bekende sympbonie- orkest uit Utrecht en zullen de navolgende werken worden uitge voerd: «Rinaldo» van Brahms, «Lei- dens ontzet» van Hol, de Pralm van Loots en «O, Welt, du bist so wun- derscbön» van Meyroos. De hoofd solopartij zal worden vervuld door dei gevierden tenorzanger J. J. Rog mans, terwijl bovendien als solisten zullen optreden de hh. F. H. van Duinen van Amsterdam en F. A. M. L. van Haarlem. Zijn wij van «Zang en Vriendschap» ietR goeds gewend, dit concert belooft zeker buitengewoon veel schoons aan het kunstminnend publiek onzer stad Wie een zwak heeft voor een tooneel- stuk vol handeling van misdadigen, aan- doenlijken spannenden nooit-gezien-of- vertoonden, in elk geval van „pakkenden" aard, had Donderdagavond eens in onzen schouwburg moeten kijken, toen „De Kin derroofster", Drama a Grand Spectacle, in 6 bedrijven of 7 tafreelen werd gegeven door het gezelschap van Tivoli, onder directie van de la Mar. Wij willen de eventueelo toeschouwers van deze interes sante opvoering niet van het verrassende der altijd spannende en gespaunen toonee- len ontrooven, door te gaan verhalen, hoe men van het eerste tafereel (motto: God beschikt) waarin de „kinderroofster" per abuis haar eigen kind verkoopt, door de andere, waar „een helscli komplot" wordt ge smeed, waar hetzelfde kind(tot Backfisch op gegroeid) nogmaals wordt opgenomen eu weggestolen, alsof 't maar «iets was, waar een „feest te Cremorne" wordt gevierd, waar in „de kelders te Giutgilles" wordt geduelleerd komt tot den waardige» deur sluiter van alles, waar „de doodeu herle ven", de verrader ziju straf eu de drie maal gestolen jonkvrouwe eeu man vindt. Wij willen evenwel hunne hulde en ap plaus verzoeken voor het spel van Mw. de la Mar en de gracieuse verschijning van mej. Augusta Poolmanhunne goedkeu ring voor het spel van den heer van Ollefen hun lachbuien voor de altijd kalme figuur van den heer, die den politieagent Jocob- son voorstelt en ziju altijd handigen, zak kenrollenden neef. Het publiek van Donderdagavond liet bet hieraan niet ontbreken en was zelfs op de thuisreis vol lofzingende nabe trachtingeu over het met volle teugen genotene. /^rrondissenients-Kcclilbaiik TE HAARLEM Zitting van 15 November 1888. Wed. W. v. d. i.., Haarlem, mishande ling, req. 7 dagen gevang.; H. J. A., Haarlem, mish., req. 8 d. gevang.; P. D. en N. D., tuinders te Limmen, verwoud. en mish., de le req. 14 d. en de 2e req. 5 d. gevang.; J. B., arb., Krommenie, strooperij, req. vrijspraak; P. S. eu H.J., werkl. Zaandam, wederk. mish., elk f 10 boete, subs. 5 d. hecht.; T. W., arb., Haarlemmermeer, verduist., uitgesteld; J. J., schilder, zonder woonpl., landlooperij, req. 12 d. hecht, en 6 m. opz. naar eene Rijks-werkinrichting. Uitspraak wordt gedaan in de volgende zaken, vermeld in „Haarlem's Dagblad" van 9 en 10 dezer G. J. K., melkverk., Haarlem, mish., 8 d. gevang.; R. v. B., arb., Purmerend, beleed., f10 boete, subs. 8 d. hecht.; W. V., werkm., Zaandam, dronkenschap en weersp., 1 m. gevaDg. en f 5 boete of 8 d. hecht.; J. K., waterklerk, IJmuiden, mish., 5 d. gevang.; J. E., arb., Beverwijk, mish., 2 m. gevang.; J. K., Santpoort en H. v. S. en P. O., Velsen, diefstal, le en 2e elk 5 d. eu 3e 10 d. gevang.; B. G., arb., Haarlemmermeer, mish., f 5 boete of 3 d. hecht.; J. D., koopm., Haarlemmer meer, beleed., f5 boete, subs. 2 d.heeht.; vrouw v. d. P., Zandvoort, beleed., f 0.50 boete of 1 d. hecht.; A. T., vrachtrijders knecht, Zandvoort, diefstal, plaatsing in een opvoed.-gest. tot 9 Sept. 1893; J. W. S., arb., Schoten, beleed., 13 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlemss Dagblad 1 bank- en plaatwerker, 1 gepas- porteerd militair vraagt werkzaam heden. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 pchoenmakers-aankome- ling, 1 beeldhouwersleerling. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burgemeester van Liese, jhr. P. F. A. J. Böuningbausen, is benoemd tot secretarie dier gemeente. ViSSCHEBiJ. Nieuw ediep, 15 Noverab. Heden kwam van de groote visscherij linnen de sloep «Mid- delharnis 12*, schipper Koster, met 2400 schelv. (waarvan 400 levende) en 12 doode kabelj. ter wijl door 84 beugers 40 tot 300 schelv. en 3 tot 6 kabelj. van Terschelling 3600 schelv. en door 30 korders 16 tot 85 tongen, 10 tot 50 roggen, 1 tarbot en 3 tot 8 mandjes kl. schol werden aangevoerd; scheU. gold f85 a f 10.50 het hon derd, kabelj. f2 a f 1.80, tong 75 cent, rog fl per stuk, de tarbot flO en kl. schol f2.30 f 3 75 per mandje. Uit 's H a g e wordt gemeld: Naar wij met genoegen verne- meu heeft dezer dagen Z. M. de KoniDg wederom te zamen met de Konir.jrin en de Prinses het mid dagmaal gebruikt, wat gedurende geruimen tijd niet was geschied. Naar men verneemt, is de minister van Marine vrij ernstig ongesteld. Tot rapporteurs over het wetsontwerp, houdende maatregelen tegen overmatigen arbeid van jeug dige personen en vrouwen, zijn door de afdeelingeu der Tweede Kamer gekozen de heeren Vaa Alphen Goeman Borgesius, Van Houten, Schaepman en Heldt. Aan hetreg1ementvoor de weduwen- en weezenkae en het pensioenfonds is door het hoofdbe stuur van het Algemeen Neder- landsch Politiebond een supplement toegevoegd, en wel afdeeliag C. uitkeering ineens bij overlijden. De bepalingen daahn vervat ko men in hoofdzaak hierop neder, dat ieder lid van het Bond voor zich tot een willekeurig bedrag, doch voor niet minder dan f 100, daarin kan deelnemen, alsook eene verze kering kan sluiten op het leven zijner vrouw tot eene uitkeering van hoogstens f 200 en voor in wonende kinderen of kleinkinderen van hoogstens f 100. Uitkeeringen geschieden eerst dan als de verzekerde minstens zes maan den verzekerd is geweest. Bij overlijden van kinderen be neden vijf jaren wordt de helft, van vijf tot tien jaren drie vierden en boven tien jaren de volle verzekerde som uitbetaald. De premiën voor uitkeering bij overlijden ziju als volgt vastgesteld: van 0 tot en met 10 jaren f 1.44, van 11 tot15 f 1.62, van 1620 jaar f 1.80 enz. per jaar, zoodat als men zich nog op 60 ja rigen leeftijd voor f 100 wil verze keren, als contributie per jaar wordt betaald f 7.50. De Nederlandsche Schut- terijkader-Bond heeft als prijsvragen uitgeschreven: «Welke zijn de verplichtingen tij dens eene mobilisatie, voor den ad judant-onderofficier en den sergeant- majoor der schutterij», en «Schets de gedragslijn, welke een kaderlid der schutterij in aan gewezen gevallen moet volgen, op dat hij zijne uniform met eere drage». De antwoorden zullen onderzocht worden door eene commissie van drie personen, als: een officier van het leger, eeu officier vaü de schutterij en een lid van het Hoofdbestuur. De adjunct-inspecteur bij het geneeskundig staatstoezicht in de provincie Gelderland heeft Donderdag de lijkschouwing bij het te Geldersch-Venendaal aan vergif tiging overleden knaapje verricht. In het begin van ditjaar verscheen er van de hand van dr. Ch. L. Wijnmalen, secretaris van het Kon. Instituut voor de Taai- Land- en Volkenkunde van Ned.- Indië, een in de fransche taal ge steld geschrift over onze Wert-In- dische eilanden, Curasao en Onder- hoorigheden, waarin nevens een overzicht van de literatuur over die bezittingen, gewezen werd op haren financieelen, economischen en poli- tieken toestand, op hare verhouding tot de naburige en omringende re publieken, voornamelijk ook tot de Vereenigde Staten van Venezuela. Dat dit geschrift vooral in Venezu ela de aaudacht heeft getrokken, bleek uit de hier ontvangen Qaeeta Oficial de los Estados Unidos de Ve nezuela, van 29 September jl. Daarin toch komt een besluit voor van den 26n te voren, van den president der republiek, waarbij aan onzen land genoot eene zeldzame en vereerende alleen voor letterkundigen bestemde onderscheiding wordt toegekend door hem te verleenen de «Medalla de Honor de la Inetruccion Popular» en wel, gelijk het besluit luidt, ter waardeering van de bewezen dien sten en de groote verdiensten, in dit belangrijke werk gelegen. Uit Weenen wordt aan de N. R. C. gemeld: Nadat Sarah Bernhardt onder de uitbundigste toejuichingen van het weener schouwburgpubliek had af scheid genomen, wachtte haar Woensdagavond bij hare tehuis komst eene zonderlinge verrassing. Zij werd namelijk in hare woning opgewacht door een deurwaarder der belastingen, die haar een aan slagbiljet ter betaling van 1371 fl. Erwerbesteuer aanbood. De aanslag, welke haar volkomen onbekend was maar die niettemin wettig is, berust op eene geraamde ontvangst, gedurende haar Hdaagsch gastspel alhier, van 10,000 fl. In hoofdsom bedroeg de belasting slechts 527 fl., maar met 100 op centen voor het rijk en bovendien de provinciale en°gemeentelijke op- yxa-CTa:x.x«:s33To KT. Een verhaal uit den amerihaanschen burgeroorlog. 78) XLVe HOOFDSTUK. HEER EN SLAAF VERWISSELEN VAN M.AATS. Ik wilde liever geen bloed vergieten. Besluit dus zoo spoedig mogelijk! zeide Pomp. Eu als ik toestem? Stem zoo spoedig mogelijk toe in al hetgeen ik van u zal vragen en u zal geen haar op uw hoofd gekrenkt worden. Ik zal tot tien tellen. Bij het woord tien zal ik u een kogel door het hart jagen, als uwe manschappen er nog zijn. Hij begon, alsof hij de slagen van eene klok telde: Een, twee, drie, vier, vijf.... Sergeant, riep Augustus. ga met uwe man- c'nappen naar luitenant Ropes in de kloof. Een geschikte tijd om liefdesbetrekkingen aan te knoo- sn! gromde de sergeant, terwijl hij gehoorzaamde. Nu wat is er? zeide Bythewood, terwijl hij zijne angstige voorgevoelens ouder een schijn van dapperheid verborg. Ga mee! zeide Pomp ongeduldig, waDt hij wist wel, dat als Bythewood nog niet bekend was met den dood van Ropes, men hem er zeker spoedig van zou verwittigen, zoodat er geen oogenblik te verliezen was. Hij opende het kreupelhout. Augustus kroop er tueechen in, Virginia volgde. De neger scheen zijne plannen eensklaps te veranderen, de geestkracht van het meisje bracht hem op een ander denkbeeld. Miss Villars, wij znllen naar het hol gaan. Kijk daar ginds naar de kloof; gij ziet dat de weg ruw is. O, waar gij gaat kan ik ook gaan, dat weet gij Wij moeten echter haast maken. Gij moet teruggaan langs den weg dien gij gekomen zijt. Neem dezen man met u. Als gij door zijne soldaten gezien wordt, zullen zij den ken dat alles goed is. Laat hem voorloopen. Schiet hem neer, als hij het gelaat omwendt. Zult gij? Ik zal het doen 1 zeide Virginia. Blijf dicht bij de kloof. Daar is mijne buks. Als gij in moeielijkheden geraakt, zal ik u helpen. Nu voorwaarts marschhij stootte Bythewood aan. Toen Virginia met haar gevangene het hol naderde, kwa men twee geweren haar achterna, zij werden door Penn en Carl gedragen. In hare blijdschap bij die ontdekking vergat Virginia bijna hare gestorven zuster en haar gevangen vader. In het hol lag Toby over het lijk van Saüna gebukt. Toen hij de levende zuster echter zag, stond hij getroost op. Pomp had den aftocht gedekt. Toen allen veilig waren aangekomen, sprong hij juichend het hol binnen. Ga daar zitten. Augustus koos eeu der reuzen- stoelen. Ik heb eenige woorden met dezen man te wis selen, in dien tnssehentijd kan een uwer, hij wendde zich naar Penn en Carl, naar de kloof gaan, om Stack- ridge te vragen, mij zooveel manschappen te sturen, als hij missen kan. Breng een paar gevangenen mee; zij kunnen te pas koren. Bythewood zat op de rot6en met een zwaar en gloeiend hoofd, ijskoude voeten, opgewonden door de pijnlijke on zekerheid. De duisternis van het hol, het vreemde van al die dingen, het gezicht van het lijk en van Toby, die op Virginia's bevel de plassen bloed opveegde, en Penn, die kalm het touw losknoopte, waarmede Lysander was vast gebonden geweest: dit alles maakte een diepen indruk op hem. Ik veronderstel, zeide hij, dat ik als krijgsge vangene behanddd word? Pomp glimlachte. Beantwoord mij eene vraag. Als gij mij hadt gevangengenomen zoudt gij mij dan ook als krijgsgevangene behandeld hebben? ja, of neenwij hebben geen tijd te verliezen! Neen! zeide Augustus openhartig. Zeer goed Ik heb u gevangengenomen. Gij hebt beloofd mij geen haar op het hoofd te zullen krenken. Het haar op uw hoofd is niet het vleesch van uw lichaam. Neen, ik zal uw haar niet krenken 1 Pomp wachtte tot zijn gevangene zijn toestand geheel had overzien en vervolgde toen Hebt gij uw stervenden broeder niet beloofd, mij de vrijheid te schenken? Ant-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1