NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang. Maandag 19 November 1888. JNo. 1651. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer tiestaat uit twee Maiea. 1813-1888. S T A D S N I E H S. Politiek Overzicht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, óureaüKleine Houtstraat No. 0, Haarlem. Telefoonnummer 1X2. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 cent» Grroote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren eu courantiers. Ulrecteurcn-lTitgevers J. C. PEKREBaOK en J B. ATI». CW.../.1u/n.i O eituru.a tie 1 ubi'.nte KtYM.jf'jfs U. L. lIALUJl Cu., U ij 11. U 1.1, ituul1 utvji, Jlhi ItbuOuuty MunlumrCrt. EERSTE BLAD. 0dz6 baarlemsche winkeluitstal lingen vertoonden ons in den laatsten tijd een kleurigeu voorraad van ten deeie oor»pronkelijke versierselen van oranje, of rood, wit en blauw. Zonder twijfel was er onder ben, die deze étalage van vaderiandsche kleu ren bewonderden, niemand die zich afvroeg, waartoe zij moest dienen. En toch mag het verwondering wek ken, dat in deze onze stad dergelijke zeer stille voorbereidselen werden gemaakt om den gedenkdag van heden te vieren. Want in weerwil van het goede voorbeeld in deze gegevendoor tal van andere plaatsen, waaronder veel kleinere danHaarlem, zou hier deze nationale feestdag niet op feestelijke wijze worden her dacht. Wanneer we bier een feest vieren zal het een stil, huiselijk karakter dragen. Zonder twijfel zoude men lie ver gewenecht hebben, dat een al- gemeene feestviering dezen Zaterdag voor alle ingezetenen van Haarlem tot een Zondag had gemaakt, dat Haarlem's burgerij zich met oranje had getooid en op verschillende wijze openlijk van hare liefde voor vaderland en vorst had doen blijken. Maar noch het karakter van onze tegenwoordige tijdsomstan digheden, noch dat van onze burgerij, leent zich tot het optrekken van eere- bogen of tot een vlaggentooi, waar onder een schitterende optocht haar feestelijken weg volgt. Aan de eene zijde heeft zeker bezorgdheid over den minder gunstigen toestand van de ge zondheid des Konings de aandacht afgeleid van de voorbereiding tot dit nationale feest, aan den anderen kant valt het niet te ontkennen, dat Haar lem's ingezetenen niet spoedig gezind zijn tot het houden van luidruchtige feesten. De verontschuldiging houdt hier in geenen deele de stof voor eene be schuldiging inwij zijn er van overtuigd, dat de borst, die zich tooit met de nationale kleureD, warm klopt voor het bezielende idee van dit feest onzer volks-vrijheid. Wantl wat heeft dit jubileum tot ons Ne derlanders te zeggen? Dat de holland- sche maagd zich nooit gelukkig kan gevoelen door het huwelijk met een vreemden cverheerscher, moge zij zich in den eersten tijd ook het hoofd op hol laten brengen door schoon klinkende beloften als vrijheid, ge lijkheid en broederschap. Nooit zou hollandsch bloed, met vreemde smet ten bezoedeld, door de aderen kunnen stroomen. En moge k-t dan ook zijn, dat wij onze vrijheidsliefde niet toonen door luidruchtig hoezee-geroep of schette rende kleurententoonstelling, de stad van Kenau Hasselaar heeft wel ge toond,dat zij als de nood aan den man komt, er wat degelijkers voor weet te doen dau feestvieren. Dit moge ons over het gemis eener feestviering zoo als die elders plaats heeft, trooaten en dit ook zullen onze landgenooten in rekening breDgen, zoo zij onze hou ding tegenover dezen gedenkdag be- oordeelen.De stillen zijn veelal niet de minst goeden in den lande en ditmaal bedekt het stille water een diepen grond van vrijheidszin en vader landsliefde. Haarlem, 17 November. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 21n Nov. des nam. te 1 ure. Zondag den 18en November zal op het mureum van kunstnijver heid alhier nog tentoongesteld zijn de zeer belangrijke verzameling platen betrekking hebbende op de renaissance van Denemarken en Zweden. De lokalen van het muse um zullen verwarmd zijn. Toe gang vrij. De Kamer vau Koophandel en Fabrie ken heeft in hare laatst gehouden verga dering kennis genomen van de ontvangen antwoorden van verschillende andere Ka mers, naar aanleiding van het haar om adhaesie toegezonden haarlemsche adres aan den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, behelzende het verzoek om het hierheen te leiden dat de exploitatie van de telephonie voortaan van „Rijks wege" moge geschieden. De Kamers, die van hare instemming met dit verzoek deden blijken zijn de vol gende, als: die te Alkmaar, Ahneloo, Apeldoorn, Doesburg, Dordrecht, Franeker* 's Hage, Harliugen, Helder; Kampen, Mep- pel, Middelourg, Oosterhout, Rotterdam, Utrecht, Winschoten, Zaandam, Zutphen en Zwolle. De Kamers van Amsterdam, Amersfoort, Deventer, Gouda, Harderwijk, Oldenzaal, Sneek, Tilburg, Venlo en Vlis- singen verklaarden met het verzoek niet te kunnen medegegaan. In diezelfde vergadering is tevens beslo ten adhaesie te schenken aan de beide volgende aan den genoemden minister i n- gediende adressen lo van het bestuur van den Nederland- schen Uitgeversbond, waarbij op verlaging van het posttarief voor de verzeuding van gedrukte stukken tusschen Nederland en Nederlandsck Oost- en West-Indië wordt aangedrongen 2o. van de Kamer van Koophandel te Gouda, om wijziging der voorschriften om trent de afgifte van brieven en briefkaar ten met „onvolledige" adressen. Verzonden is het verslag van het verhandelde in de 1ste Algemeene Vergadering van den Nederlaud- schen Bond van oud-onderofficieren, opgericht te Utrecht den 5den Fe bruari 1888, welke den 15den Juli te Leiden werd gehouden. Wij ves tigen ten zeerste de aandacht onzer lezers op dit verslag ten einde meer met de strekking en het stre ven van dezen Bond bekend te wor den, welke aller steun ten volle verdient. Om als lid, beschermer of dona teur toe te treden kan men zich voor Haarlem wenden tot den heer A. C. de Koek alhier, voorzitter van de afdeeling Haarlem. Geslaagd voor het acte examen Boekhouden (m. o. huisakte) de heer A. J. Weihuizen alhier. Bij het in de laatste weken ge houden onderzoek naar den ijk van maten en gewichten, dat nog wordt voortgezet, zijn ruim twintig win keliers bekeurd en zijn de bij hen voorhanden niet voldoende geijkte voorwerpen in beslag genomen. Er heeft zich alhier een eomité gevormd, bestaande uit de heerenA. v. Stralen, eere-voorz.; C. J. Brutel de la Rivière, voorz.; P. H. Bodel Bienfait, penningm.; J. M. A. Hoogvliet, secr.; en verder uit de heeren: jhr. mr. A. V. Teding van Berkhout, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, D. de Clercq, C. Eekhout, dr. S. Eyan, Ph. S. Prank, A. C. Graue, mr. W. A. 't Hooft, mr. Th. de Haan Hugen- holtz, A, C. Kruseman, J. Krol Kzn., A. C. de Koek, E. de Lanoy, jhr. mr. Th. L. L. Prins, A. van der Voort Azn. en N. Weill, die trachten zullen de zaak der oprichting van „een dronkaards-asyl voor Nederland" in Haarlem meer bekend te maken. De heer mr. H. Goeman Borgesius/lid der Tweede Kamer, heeft zich bereid ver klaard, in eene meeting op Maandag 26 November 1888, dit onderwerp te komen bespreken. Het comité stelt zich voor uit- noodigingeu tot die bijeenkomsten in rui men kring te verspreiden, opdat allen, die in de zaak belangstellen en bereid zijn haar te steunen, daarbij kunnen tegen woordig zijn. Naar wij vernemen zal in de eerst volgende raadsvergadering te Heem stede, de bouw vau een postkan toor aldaar behandeld worden, ter vervanging van het bestaande hulp kantoor der posterijen. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen Tengevolge der vele veranderin gen en verbeteringen gedurende de laatste jaren aan de beetwortel-sui kerfabriek «Holland» alhier zoowel in- als uitwendig aangebracht, wordt thans in 24 uren circa 19.000 KG. suiker gefabriceerd. De campagne zal tot omstreeks Kerstmis duren; de volgende maand zal het 25 jaar geleden zijn, dat het huis «Zwanenburg», vroeg-er het eigendom van eu in gebruik bij het Hoogheemraadschap Rijnland, tot suikerfabriek werd ingericht. Slechts ééne campagne (1882/83) in die 25 jaar werd niet gemaakt wegens stil stand der fabriek. WETGEVENDE MACHT. In do Tweede Kamer werd Vrijdag een hegin gemaakt met de behandeling der indiache be- greoting. Nadat de heer B o o 1 het debat geopend had met eene rede waarin hij had aangetoond het gebrekkige der bestuursbeginselen neergelegd in het Regeoringareglement en de onvoldoende toe passing aan die beginselen gegeven, gaf hij als zijn overtuiging te kennen, dat hervorming hoegst noodig waa, maar dat van alle maatregelen niets zou komen, indien aan Indië niet in veel grooter mate zelfbestuur zou worden toegekend. In dit opzicht was de heer Levyaaohn Norman het volmaaut met hem eens. Los making van den financieelen band tusschen Iadie en Nederland scheen hem allernoodzakelijkst toe om tot eene oplossiag der koloniale kwestie te geraken. Volgens hem moet de Indische begroo ting in Indië worden vastgesteld door den op geheel andere wijze saamgestelden Raad van Indië, terwijl zij daarna door een kolonialen raad in Nederland behoort te worden goedgekeurd om eindelijk de bekrachtiging der Wetg. Macht te verwerven. (Wordt vervolgd.) De fransch6 kamerleden zijn weer eens getuige geweest van een «incident», waarin de man der duels en der monarchale beginselen, Paul de Caasaguac, de heldenrol vervult. De twist vond zijn aanleiding in het afwezig zijn van een aan tal leden, die opgeroepen waren als aanklagers van den afgevaardigde, die verzekerde, dat er meer dan twintig Wilsons in de Kamer waren zijn oorzaak in de veroordeeling van hun houding en zijne heftigste uiting, toen een der leden het epi theton «geachte* wilde onthouden aan «den vori- gen spreker", de Cassaagac. Dit alles leverde de oproerige stof tot niet minder dan vier twisten, waarvan er drie (Rouvier-de Cassagnac, Gerville Réache-de Cassagnac en Sarrien-de Cassagnac) zijn bijgelegd, maar waarvan de laatste (Salis-de Cas- Dagnac) waarschijnlijk tot een duel zal leiden. Do onthullingen van de «Matin» betreffende een fransch-russisch hondgenootschap schjjnen op verzinsels te berusten. Wel zou Rusland, volgens de «Journal de St. Pétersbonrg» Frankrijk's in vloed gaarne hersteld zien, maar het wenscht niet daarvoor krachtdadig op te treden, op ge vaar af den vrede in de waagschaal te stellen, die voor beide landen een levensbehoefte is. In verband met de nieuwe leening, door Rusland gesloten, verklaart de dwarskijker der europee- sche goevernementen, de «Times», dat zij, niet twijfelende aan de vredelievende bedoelingen der regeering in St. Petersburg, het alleszins natuur lijk zou vinden zoo een gedeelte ervan besteed werd voor toebereidselen op militair gebied, met het doel partij te trekken van de op handen zijnde staatkundige verwikkelingen. Het proces Geffken blijtt zich nog steeds in de belangstelling der Duitschers verheugen. Door iemand, die, naar het schijnt, met Freiherr von Roggenbach in betrekking staat, worden nu eenige bizonderheden medegedeeld omtrent de onlangs plaats gehad hebbende gerechtelijke in beslagneming der omvangrijke briefwisseling tus schen Roggenbach en Geffken. Daaruit blijkt, dat Roggenbach en Geffkon te zamen de uitgave van keizer Frederiks dagboek gereed maakten, «om de dierbare erfenis, overeenkomstig de hun opgedragen taak, mede te deelen aan het duitsche volk.« Wie hun deze taak opgedragen heeft, keizer Frederik zelf of na diens dood zijne we duwe, dit wordt niet nader aangeduid. Door deze onthulling verschijnt ons het proces tegen Geff ken in een bizonder eigenaardig licht. Keizer Wilhelm, die Breslau en bezoek heeft gebracht, bewees daar, dat hij zijn vriendelijk heid niet altijd aan vreemden verspilt, ten koste van zijn landgenooten. Een gunstige tegenstel ling met die, welke de berlijner gemeenteraad te slikken kreeg, maken de genadige woorden, tegen den breslauer burgemeester, aan wien hp rijn compliment bracht over de keuze der stad, dio na hevigen verkiezingsstrijd een nationaal- libcraal, een vnj-conservatief en een conser vatief, in plaats van drie duitsch-vrijzinnigen naar de pruisische kamer zond. Neemt men evenwel in aanmerking, dat de burgervader zelf tot laatstgenoemde partij behoort, dau zal men be grijpen, hoe hij zicb allesbehalve gecompli menteerd moet hebben gevoeld. Bitter ook, maar zoet vooral toch, zal men vinden in Wilhelms aan spraak tot de afgevaardigden der breslauer ko ningsgezinde arbeiders, dien hij zijn dank betuigde voor het huldebewij3, hem bij den fak keloptocht gebracht, zoowol als voor de uitgedrukte gevoelens van trouw voor hem en het koninklijk FEiDIZ.IjHTO E». Een verhaal vit den amerilaantchen burgeroorlog. 79) XLVe HOOFDSTUK. heer en slaap vee wisselen tan b.aat3. Dat denk ik ook. Ik Trees dat gij den kolonel deze eenvoudige woorden niet genoeg op het hart gedrukt hebt: een vrijgeleide voor mr. Villars en zijn huisgezin, het bevel dat de troepen uit het gebergte zullen worden terugge roepen en Deslow ons nog dezen avond worde overgeleverd. En pas op, Pomp bemerkte aan eene vreemde uitdruk king in het gelaat van den gevangene dat zijn raad noodig was, pas op, dat hij u niet verkeerd begrijpt en eene krijgsmacht hier heen zendt, om u uit onze handen te be- Trijden. Als die poging zal worden gewaagd, zullen zij het hol versperd vinden. Waarmee denkt gij Met deze steenen Neen, vriendje, met uw lijk! Na deze waarschuwing was het duidelijk dat Augustus niet zou schrijven zooal» hij zich voorgenomen had, toen men hem zeide, dat de brief aan den kolonel niet gelezen zou worden. Penn gaf hem een ander stuk papier en hij schreef het vol; het was een lange, vertrouwelijke brief, waarvan wij tot onze spijt geen kopie bezitten. Voor de brief geëindigd was, keerde Carl terug, door vier der patriotten en twee gevangenen vergezeld. Onder de laatsten bevond zich Pepperill. Hij had zijn woord van eer gegeven en werd met het bevelschrift, dat zooeven ge schreven was, naar de kloof gezonden. Toen de brief ge ëindigd was, werd hij opgevouwen, verzegeld en door den anderen gevangene naar het hoofdkwartier van kolonel Derring gebracht. Denkt gij dat Deslow overgeleverd zal worden? zeide Staekridge, die met Penn in een hoek van het hol een gesprek aanknoopte; de oogen van den kapitein schit terden wraakzuchtig. Als Derring, die Bythewood's grootste vriend is, mid delen kan vinden om den verrader over te leveren, zonder zijne trouweloosheid te veel aan het daglicht te stellen, dan zal hij het doen. Het spijt mij, dat Pomp op deze harde voorwaarde aandrong. Hij heeft gelijk, zeide Staekridge. Als Deslow schuldig is, dan moet hij voor zijn verraad boeten. Daar is geen twijfel meer aan zijne schuld. Pepperill wist het en heeft het Pomp ingefluisterd. Dan moet Deslow sterven XLVIe HOOFDSTUK. de vbrbadbb. De tijding van den nederlaag bij de kloof en het verlies aan gevangenen, was koloDel Derring ter oore gekomen en hij stond gereed versterking aan te brengen, toen de brief van Bythewood aankwam. Er is weinig bekend van hetgeen de kolonel dacht, toen hij dit zonderlinge briefje ontving. Dit is zeker, dat hij een uur lang in gepeins verzonken was. Ten laatste liet hij den afvalligen Deslow bij zich ontbieden en een uur later weid Deslow gevonden en naar het hoofdkwartier gebracht. Gij hebt een prijzenswaardig en edel werk verricht, mr. Deslow. Uwe vrienden willen onderhandelen. Bythe wood is op dit oogenblik in een vriendschappelijk gesprek met hen gewikkeld. En hebben zij geen achterdocht? - In het minst niet en ik denk, dat gij de zaken on eindig kunt bevorderen, door naar Byihewood te gaan en uwen vrienden de dwaasheid om nog lauger te vechten, voor oogen te houd°n. Deslow had vele bezwaren om deze kiesche taak op zich te nemen. Maar vleiende woorden en beloften haalden hem er ten laatste toe over. Bij zonsondergang vertrok hij, ver gezeld door den man, die den brief had gebracht. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1