NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Blanken en Zwarten. 6e Jaargang:. Dinsdag 20 November 1888. No. 1652. W STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD AB0ME1IEHISPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco dooi het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: ▼an 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 een 1» Groote letters naar plaatsruimte. Bij groóte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers «9. C. PEEREBOOM en Jf. B. AVIS. Roof dag ent#* voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUB JE Co., JOH. F. JONESSuer., Parijt31bit Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 November. De gezondheidstoestand in deze gemeente was in de afgeloopen maand October wederom zeer gunstig. Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven3 gevallen van mazelen, 1 geval van febris tvphoïdea en 1 geval van angina diphtherina met doodelijken afloop. Het sterftecijfer was lager dan in de vorige maanden en bedraagt met 6 levenloos aangegevenen 82. Ver houding der overledenen tot ip00 inwo ners per jaar voor deze maand berekend 19.5. Aan lichaamszwakte stierven 12, aan kanker 7, aan aanhoudende koorts 2, aan hersenziekten 5, aan croup 2, aan organi sche hartgebreken 2, aan ziekten der ademhalingsorganen 26 (waarvan 5 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 8, aan andere oorzaken 8, aan onbekende oor zaken 3 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 28, van 15 jaren 14, van 514 jaren 2, van 1420 jaren 3, van 2050 jaren 7, van 5065 jaren 8, van 6580 jaren 12, boven 80 jaren 2. Geboren zijn 62 jongens en 55 meisjts. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 21s» Nov. 1888, des voormiddags te een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Voorstel B. en W. gronden Bniten- Societeit, met amendement van den heer W. Stolp; Id. id. aanleg trottoir Florapark; Id. id. Nortonwel Nieuwe Groenmarkt; ld. id. Binneuspaarne; Id. id. intrekking be sluiten verhuring gronden Leidsche vaart; Adres wed. J. H. SchotKok, verzoek om tot ultimo Februari a. s. te mogen blijven wonen in het Prinsenhof; ld. P. J. Schwartz, verzoek om vergunning be houd bovenbouw op den vestmuur bij de Amsterdamsche Poort; Voorstel B. en W. herhalings-onderwijs, met advies comm. v. toez. lager onderwijs en antwoord van B. en W.; Id. id. opdracht schoonschrij ven H. B. S.; Id. id. verhuring banken Vleeschhal, met advies der Kamer van Koophandel en Fabrieken; Id. id. afwate ring riool Schoterweg; Id. id. verhuring kelders Vleeschhal, met advies comm. v. In.; Id. id. afsluiting grond Kenaupark, met id.; ïtapport comm. v. fin. Ie supplet. begroot, dierst 1888, St. Elisabeth's of Groote Gasthuis; Voorstel B. en W. gra tificatie wed. R. Dudiukvan der Hoek, met adv. comm. v. pensioenen; Id. id. adres D. Blankwater, eervol ontslagen brugwachter; Id. id. benoeming opzichter gasverlichting; Aanbeveling lid comm. v. toez. stedelijk museum; Voorstel B. en "W. herziening verordening geneeskundige ar- men-verzorging; Id. id. herziening instrnc- tiën gemeente-ambtenaren. In eene vergadering de vorige week gehouden door de vijftien heeren wier namen wij in een onzer laatste nummers vermeldden, zijn de statuten vastgesteld der nieuw opgerichte vereeuiging 70or ar menzorg. De Vereeniging draagt den naam «Weldadigheid naar Vermogen». Be sloten werd het eerevoorzitterschap aan te bieden aan den edelachtbaren heer mr. E. A. Jordens, burgemees ter dezer gemeente, hetwelk door ZEA. is aanvaard. Voorts werd besloten tot het hou den eener algemeene vergadering, toegankelijk voor ieder van eiken rang of stand, en waarin doel en werking der Vereeniging oader zal worden uiteengezet. De tegenwoor digheid van dames zal hierbij zeer op prijs worden gesteld. Deze vergadering zal worden ge houden op Vrijdag 23 dezer in de groote zaal der sociëteit «Vereeni ging». Debat is hier uitgesloten. Tot leden der permanente com missie uit het bestuur werden be noemd tot voorzitter, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, tot secretaris A. de Clercq, tot penningmeester ihr. F. Teding van Berkhout en voorts W. R. baron van Lijnden en mr. A. A. van der Mersch. Voorts maken de volgende heeren deel van het bestuur uit: W. R. Blankenberg, G. J. van Die ren Bijvoet, mr. N. G. Cnoop Koop- mans, jhr. mr. G. P. Del Court van Krimpen, mr. H. J. D. D. Enschedé, P. Loosjes, S. R. A. van der Meulen, J. J. van Minden, dr. J. van Praag, dr. L. C. Proot. Wij laten hieronder een uiltreksel uit de statuten volgen Art. 1. De Vereeniging «Welda digheid naar Vermogen» gevestigd te Haarlem, tot welke gemeente zij haren werkkring bepaalt, stelt zich ten doel voorkoming, bestrijdingen leniging van armoede. Zij tracht dit doel te bereiken le door bevordering van arbeid, zoowel door arbeidgever als arbeid- nemer tot elkander te brengen als door aanmoediging van huisvlijt 2e door het geven van raad en voorlichting aan armen en behoefti- gen; 3e door aan ieder, die dit met een weldadig doel vraagt, inlichtingen omtrent behoeftigen te verstrekken 4e door het bevorderen, voor zoo veel van haar afhangt, van samen werking met en tusschen burgerlijke, kerkelijke en particuliere instellin gen van liefdadigheid 5e door het aanwenden van po gingen tot het tegengaan van be delarij 6e door het, waar noodig, ver- leenen van geldelijke hulp, be staande uit a. Rentelooze voorschotten onder voldoende persoonlijke of zakelijke zekerheid. Noch bestuursleden noch leden van de na te melden commissie van huisbezoek mogen als borg optreden. i. losse giften aau tijdelijk of dadelijk hulpbehoevenden in eens of bij gedeelteo, in den loop van een jaar aan een gezin te verstrekken. c. Ondersteuning zonder vastge- stelden duur aan bejaarden, zieken, gebrekkigen en degenen, welke, om andere geldige redenen, volstrekt niet of niet voldoende in hun on derhoud of dat van hun gezin kun nen voorzien. 7e door bij buitengewone rampen of strenge koude gifteu in ontvangst te nemen en voor doeltreffende ver deeling en uitreiking daarvan te zorgen. De Vereeniging gaat bü een en ander te werk met volko men eerbiediging van de gods dienstige gevoelens der onder steunden en verleent hare hulp zonder eenig onderscheid van gezindte. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat de jeugdige Vereeniging, in het leven geroepen door mannen van beteekenis eu van krachtig initiatief, onze sympathie ten volle wegdraagt. Het is dan ook onze oprechte weusch, dat vele ingezetenen van onze stad gehoor zullen geven aan de oproe ping om aaustaanden Vrijdag in de groote zaal der «Vereeniging» te verschijnen. Eene zaak als deze mag aanspraak maken op ieders warme belangstelling. Ter gelegenheid van het twee jarig bestaan der schietvereeniging «Vicit Vim Virtus» had Zondag op de schietbaan der Vereeniging (Sta tionsplein 2) een schietconcours plaats. Behalve voor de werkende leden waarvoor 3 prijzen, met een rozen- prijs, waren beschikbaar gesteld, konden ook zij die de Vereeniging steunen om een fraaien prijs kam pen. De uitslag was dat de rozen- prijs werd behaald door den heer G. A..>an Veen, de le, 2e, en 3e prijzen resp. door de heeren C. A. Louis Lasance, J. W. Koopman en G. A. van Gurtzgen, terwijl de prijs voor kunstlievende leden en dona teurs aan den heer H. Ruijsenaars ten deel viel. Zondag had er te Amsterdam een voetbalwedstrijd plaats tusschen 't 2e elftal der amsterdamsche voetbal club en 't le elftal der haarlemsche Voetbalclub «Excelsior» waarbij de laatste overwinnares bleef met 1 tegen 2 goals. De firma de Haan en Zoon, boek en muziekhandelaars, alhier, heeft weder zooals alle jaren een memo randum kalender voor 1889 uitge geven. Het schild is netjes bewerkt; vergulde letters op een zwarten groDd. De praktische inrichting van dezen kalender maakt hem voor het ge bruik zeer geschikt. Te Aalsmeer heeft zich onder leiding van den burgemeester eene commissie gevormd, om den 30n No vember a. s. den 75en gedenkdag van Nederlands Onafhankelijkheid te vieren. LAND EN TUINBOUW. Men schryft ons: De berichten omtrent het bevriezen van groote hoeveelheden aardappelen en beetwortelen in IJ- en Haarlemmer meerpolders blijken, overdre ven te zijn geweest. Wel is waar zijn enkele partijen beetwortelen tengevolge der vorst voor de fabricage ongeschikt geworden, waarvan liet nadeel door den landbouwer gsleden moet worden, daar ze nog niet waren afgeleverd doch dit bepaalt zich bij enkele gevallen. Is over bet algemeen in de IJpolders bet oogstjaar 1888 onvoordeelig, vooral wat betreft de teelt der beetwortelen, aan enkelen pachters is hierom dan ook vermindering van pacht toegezegd. BINNENLAND. H. K. H. de Groothertogin van Saksen, Prinses der Nederlan den, heeft eene bijdrage geschonken aan de vereeniging «Nederlandsch Mettray» op Rijsselt bij Zutfen, de «vereeniging tot het verstrekken van warm voedsel aan arme school kinderen» te 'sHage en de verlo ting ten behoeve der «Amalia Be waarschool» te 's Hertogenbosch. Naar wij vernemen, zal de nieuwbenoemde goeverneur van Suriname, de heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, met de boot van den Kon. W.-I. maildienst, die 12 December uit Amsterdam ver trekt, de reis naar de kolonie aan vaarden. (N. R. C.) Men schrijft ons uit Hi 1- versum van 17 Nov.: Al was het openbaar vreugdebe toon over de herdenking van Neer- lands verlossing in '13, niet bizon der groot, toch ging deze dag al hier niet geheel onopgemerkt voorhij. Uit eenige woningen wapperde de vaderlandsche driekleur, terwijl en kelen zich zelfs met oranje hadden getooid. De armen ontvingen een extra bedeeling, waarmede ons ins- ziens op gepaste wijze de belang rijke daden onzer vaderen van 1813 met dankbaarheid werden herdacht. De vereeniging tot «war- me-spijsuitdeeling» heeft besloten gedurende dezen winter behoeftige schoolkinderen van brood en warme spijzen te voorzien. De vier eerste werkdagen van elke week zuilen ongeveer 40 kinderen onder toezicht van een onderwijzer in het nieuwe gebouw aan het Melkpad worden gespijsd. De voeding neemt esn aanvang op Maandag 19 Nov. en zal eindi- geD den 4en April 1889. Zaterdag werd door de directie der naamlooze vennootschap Paardentram HoornEnkhuizen de laatste rail gelegd van den tram weg, die Hoorn met Enkhuizen verbindt. De «Streek» bezit thans een voor haar onschatbaar vervoermid del dat zijte oordeelen naar het gebruik dat hare bewoners van de reeds in exploitatie gebrachte HST. Een verhaal uit den amerikaanschen Hrgeroorlog. 80 XLVIe HOOFDSTUK. DE VERRADER. Daar de boodschapper zoo lang uitbleef, begonnen zij, die hem uitgezonden hadden, te vreezen dat hij eene ver- geeische reis zou gemaakt hebben. De avond viel. Er lag droefheid op het gelaat van Virginia en ook op dat van Pennzij zaten bij het lijk van Salina. Pomp keek somber en zweeg stil. Bythewood, die aan de rots van Lysander was vastgebonden, zat met onbeschrijfelijke gewaarwordin gen het antwoord op zijn brief af te wachten. In zijn eigen brief had hij onder anderen van twee paarden geschreven, die bij hem op stal stonden. Had hij geweten, dat de ko lonel de paarden was gaan zien en ze nu door het dorp leidde, voldaan over dit milde geschenk, dan zou hij zich zeker niet zoo angstig gemaakt hebben. Plotseling kondigde de schildwacht de komst van iemand aan; de boodschapper trad binuen, gevolgd door Deslow. De verrader kwam binnen, terwijl hij zijne vroegere mak kers zoo vriendelijk mogelijk toelachte en Pomp zelfs de hand bood; zij werd echter geweigerd. Hij bemerkte dat in hunne gelaatstrekken een triomflach doorschemerde. Bij de rots bemerkte hij Bythewood, die was vastgebonden. De boodschapper bracht een brief voor Augustus mee, Pomp nam dien aan. Dit boezemt ons belang in! zeide hij, terwijl hij het zegel verbrak. Neem mij niet kwalijk mijnheer! tot Bythewood, ik ben eens uw knecht geweest en ik was vergeten dat de omstandigheden bijna niet zijn ver anderd. Daar uwe handen gebonden zijn, zal ik hem u voorlezen. Waarde Gus. Gij zijt deerlijk in de val geraakt, maar ik veronderstel dat ik u er uit moet redden. Villars zal vrijgeleide ontvangen en als hij het verlangt, een be geleiding van soldaten. Ik zal de soldaten uit het gebergte terugroepen. De ergste zaak is die van Deslow. Ik geef niet veel om dien man en heb hem u dus maar toegezonden. Hij zal waarschijnlijk wel nooit terugkeeren. Uw toegenegen DERKTNO. P.S. Wees bedankt voor de paarden. Toen keerde Pomp zich om, en beschouwde den verra der, die zich nu verraden had. Zijn gelaat nam de kleur van grauw perkament aan. Hij had zijn hoed in de hand en zijne haren stonden van ontsteltenis recht overeind. Hebt gij iets te bekennnen? zeide Pomp tot hem. Zoo ja, spreek dan, want gij hebt niet veel tijd. Deslow zeide niets. Zijne tong was als verlamd. Zeer goeddan zal ik het u zeggenwij weten alles. Wij vertrouwden u; gij hebt ons verraden. Withers is ge storven gij hebt hem gedood. Cudjo is dood; zijn bloed kome over uw hoofd. Daarom moet gij nu sterven. Het duurde eenigen tijd voor de schuldige weer kon spreken. Toen klonk het met schorre stem Spaart mij! spaart mij! Hij wendde zich tot de patriotten. Maar zij wezen hem ernstig af. Dat is Pomp's zaak. Wil niemand mij redden? Wil niemand het voor mij opnemen? Hij stootte deze woorden angstig uit. Gij hebt uw leven verbeurd. Pomp heeft het eens gered en zal het u nu ontnemen. Het is rechtvaardig, zeide Stackridge. O mijn God, mijn GodDe ongelukkige uitte dezen heiligen naam tweemaal in woeste wanhoop. Ik moet dus sterven! Ik zal voor u spreken, zeide eene plechtige stem. En Penn stapte voorwaarts. Pomp leunde in gedachten verzonken tegen een derreu- zenstoelen. Penn naderde hem. Pomp, als gij mij liefhebt, sta mij dan die eene gunst toe. Laat dezen rampzalige aan God over. Welk eene vol doening kunt gij smaken in den dood van zulk een diep gezonken schepsel? Daar is voldoening in rechtvaardigheid, antwoordde Pomp met een kalmen glimlach.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1