NIET) VVS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Vrijdag 23 November 1888. No. 1655. Sit Nummer Instaat nit twee Maften. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD ADVERTEHTIÊN: tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVI». Hoof dag enten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publicite Etrangère Q. L. BATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parigs, 31bit Faubourg Montmartre. S T I) S I E U W S. Haarlem, 22 November. Benoemd tot hoofd der school te Mniderberg, de heer K. Andriesse thans onderwijzer aau de Doopsge zinde school alhier. Wij vestigen nog eens de aandacht op de morgen ("Vrijdag) te houden vergadering van de Vereeniging «Weldadigheid naar Vermogen» (zie achterstaande advertentie.) De toegang is vrij; ieder is wel kom. Ook de tegenwoordigheid van vrouwen zal zeer op prijs worden gesteld. Door bizondere omstandigheden zullen de deuren der vergaderzaal eerst ten 7s/4 ure kunnen wor den opengesteld. Heden morgen omstreeks 9 ure er brand ontstaan in den schoor steen der lakstokerij van de heeren van Thiel, gelegen in de Zaksteeg, hoek Biggesteeg. Door de vonken daaruit zijn eenige stroopoppen tus- schen het dak van het stroopakhuis van de firma van Dort Co. in brand geraakt, waardoor men be vreesd was voor verdere gevolgen. De brand werd echter dadelijk ont dekt en is door de buren gebluscht. Vrijdag den 23sten Nov. e. k., zal in het Departement Zandvoort der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen als speker optreden de heer B. J. Beek te Leiden. De mazelen heerschen in noor delijk Haarlemmermeer in hevige mate. School no. 10 bij Sloten is dan ook bijna ontvolkt; de laagste klasse bv., 75 leerlingen tellende, wordt slechts door 20 be ocht. Nader vernemen wij dat de tweede damsluis in de ringvaart der Haar lemmermeer zal komen bij het uit einde van den IJ weg. Men is reeds bezig de vereischte opmetingen en peilingen te doen. Ook hier zal de Ringvaart voor een gedeelte meer landwaarts moeten worden gelegd. Dinsdagavond geraakte op den Aalomeerderweg een paard gespan nen voor een tilbury op hol. Het rijtuigje sloeg om, waardoor de ge broeders van Wijk, die hierin ge- gezeten waren,zieh ernstig bezeerden. Het paard holde voort en werd eerst ts Sloten door de politie gegrepen, zonder tilbury en met gebroken tuig. LETTEKIN EN KÖSiST. Bij het Rotterdamsche Tooneelgezelschap van Le Gras en Haspels is thans in studie genomen „Numa Roumesfcan", van Daudet, uit den bekenden roman getrokken, waarin de heer Willem van Zuijlen de titelrol zal vervullen. De heer Van Zuijlen begeeft zich binnenkort naar België, om bij het antwerpsche tooneelgezelschap van den heer Doezelaar eenige gast-voorstellingen te geven. II l N N E N I, A SI Si. Aan den minister van Koloniën is een adres gericht door verschillende belanghebbenden bij of belangstellenden iu de suiker cultuur op Java. Hoewel vooropstellende de groote belangen die, afgescheiden vau de hunne, voor het algemeen, voor de inlandsche bevolking, en voor de schatkist bij de suiker-industrie be trokken zijn, meenen zij zich te kunnen onthouden van eene nadere uiteenzetting dier belangen, aange zien deze wel algemeene erkenning zullen ondervinden, en onder ande ren bij de schriftelijke en monde linge gedachtenwisseliDg tusschen regeering en vertegenwoordiging bij het voorstellen en tot stand komen van de wetten van 25 December 1886 Stblnos. 247 en 248) uitvoe rig en afdoende zijn aangetoond. Adressanten geven opnieuw het denkbeeld in overweging, om in be paalde streken, waar geen suiker industrie op groote schaal gedreven wordt, den aanplant vau suikerriet in het k'lein door inlanders te ver bieden, en verzoeken, dat de mini ster in dezen zin eene aanschrijving richte tot den goeverneur-generaal van Nederlandsch-Indië en de in dische regeering machtige tot het nemen van de noodige maatregelen vóór den aanplant van 1889. Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Schiedam zijn uit gebracht 2413 stemmenvan on waarde 15volstrekte meerderheid 1200. Gekozen de heer mr. A. P. R. baron van der Borch van Verwolde antirmet 1265 stemmen. De heer jhr. mr. W. Six (lih.) bekwam er 1129. Naar men verneemt zijn de reeds eenige jaren tusachen Ge deputeerde Staten van Groningen en Drente gevoerd worden de onderhan delingen over de oprichting van een geneeskundig gesticht voor krank zinnigen, bestemd voor lijders uit beide provinciën, voorloopig afge sprongen. Men schijnt het niet eens te kunnen worden over de plaats, waar het gesticht eventueel zal worden gebouwd. De 17de November is ook te Davos feestelijk gevierd. Van alle woningen, waarin land- genooten toeven, was de vader- landsche driekleur uitgestoken en alle Nederlanders hadden hunne borst met Oranje versierd. Menigmaal wordt ge- klaagd, dat in de gevangenissen goederen worden gemaakt, waar door groote concurrentie wordt ver oorzaakt aan fabrikanten, die niet van die staatsgelegenheid gebruik maken. Het volgende kan weder als bijdrage daarvan dienen. Door eene firma, fabrikant van passemen- terieën, uit eene andere gemeente te Breda gekomen, zijn eea aantal weeftoestellen in de gevangenis op gesteld, waaraan ruim een 50tal gevangenen zich bezighouden met het vervaardigen van passementen. Naar men zegt, kan deze firma niet, tenzij zij van de gevangenis gebruik maakt, concurreeren met fabrikanten iu Duitschland. Het is toch zeker wel geoorloofd, bedenkingen te ma ken tegen genoemde fabricatie in de gevangenis. De heeren L. van Lier, H. Gerlings en F. W. Westerouen van Meeteren te Amsterdam, hebben zich per adres tot Burg. en Weth gewend met de mededeeling, dat zij zich vleien, dat het hun binnenkort zal gelukken eene vereeniging op- terichten voor «Yolksbaden», ten doel hebbende om op de minst kost bare wijze aan de onbemiddelde volksklasse de gelegenheid te geven tot het gebruiken van baden. Het stoomschip Irene, van de Koninklijke Nederl. Stoom bootmaatschappij, van Smirna be stemd naar Amsterdam, is bij Kaap Matapan gezonken, tengevolge van aanvaring met het fransche stoom schip Euxinehetwelk mede belang rijke schade leed. De equipage en passagiers van de Irene werden ge red en iu de Piraeus geland door het genoemde stoomschip Euxine. Aan drie matrozen der bemanning van Zr. Ms. artillerie- instructieschip Het Leo, liggende bij het fort Oost-Oever in de bui tenhaven te Nieuwediep, is Dinsdag namiddag een ongeluk overkomen. Zij hebben door het afdrijven met hunne vlet, ten gevolge van het glippen der vanglijn, hun graf in de golven gevonden. Niettegenstaande onmiddellijk eene sloep van dat schip, bemand met een oificier, twee onder-officieren en de noodige schepelingen ter huipe werd gezonden, is het dezen niet gelukt de vlet te achterhalen, en heeft men na uren zoekens alleen de omgeslagen vlet gevonden. Te 's-Hage is dezer dagen in den ouderdom van ruim 74 jaar eene dame overleden, die ruim 60 jaren met haren haar overlevenden echtgenoot is gehuwd geweest. Ze is dus op haar 14de jaar in het huwelijk getreden. Een vreeselijke zeeramp. Een groot fransch barkschip is Woensdagmiddag voor Schevenin- gen gestrand. De wind was zóo hevig, dat de reddingsboot tweema len werd teruggeslagen, terwijl ook de vuurpijlen, door de Noord- en Zuid - Hollandsche Reddingmaat schappij afgeschoten, hun doel mis ten. Tot groote ontsteltenis van de duizenden menschen aan het strand is het schip op ongeveer 300 meter vau de kust vergaau. Van het vaartuig is thans niets meer ,te zien dan een gedeelte van den mast. Maatregelen werden da delijk genomen om bij het aanspoe len van drenkelingen hulp te ver- leenen en hen in het Kurhaus op te nemen. Nader meldt men omtrent dezen ramp: Hartverscheurend was het gezicht van het strand op de laatste stuip trekkingen van de bemanning, welke steeds hooger en hooger in het want en de masten klom. Men onder scheidde duidelijk tien man aan boord waarvan drie aan den fok- kemast hingen, een in de ra zat, en de overigen in de masten. Inmid dels was het eindelijk aan de Noord en Zu;d-hollandsche Reddingmaat- schappij, na veel tegenspoed, gelukt twee vuurpijlen, waaraan reddings- lijnen, in zee af te schieten. De eerste pijl sloeg door den wind te rug; de tweede pijl was niet toe reikend wat draagkracht betreft, daar het schip ongeveer 500 meter van den duinvoet af in zee stond. Trouwens, men beproefde een wan hopig redmiddel, daar van het schip reeds niets meer te zien was dan de naasten. Toen ook keerde de reddisgs- boot weder naar het strand en wei nige minuten daarna was van het geheele vaartuig niets meer te zien. Zouden er nog menschen te red den vallen? Dit was de algemeene kreet. De voornaamste reeders lieten wagens met paarden aanrukken, die de laagwaterlijn naar Katwijk volgden om bij aanspoeling de dren kelingen te redden. Nauwelijk was men voorbij het Oranjehotel of twee personen werden zichtbaar op de hooge golven. Ve; schillende perso nen waagden zich in zee, o. a. met gevaar voor haar leven, een doch tertje van den boekhouder van het Kurhaus, den heer van Randwijk, met het gelukkig gevolg dat de personen werden gegrepen en op een paar karren naar het Kurhaus vervoerd, waar, gelijk men wist, de directeur-generaal, de heer Reis, alles in gereedheid had laten bren gen om drenkelingen te ontvangen. De twee matrozen werden daar bin nen gebracht, en onmiddellijk wend den de heer dr. De Niet en zijn broeder, caniiidaat in de medicijnen te Utrecht, alles aan om de in be- FBUIIIIJBTON. Naar hel fransch van Louis Gallet. 1 I. Het weer was den geheelen morgen zeer zacht geweest een koeltje rimpelde de opaalkleurige zee, en de lage rotsen, die de baai van Wimereux omzoomen en waarop in 't ge zicht van het havenhoofd van Boulogne het fort La Crèche en de toren van Croï zijn gebouwd, wemelden van mossel vangende visschersvrouwen. De vloed kwam op en vele wandelaars stroomden naar het havenhoofd om de visschersvaartuigen en de stoombooten van Folkestone te zien binnenvallen, een schouwspel, dat zich iederen dag aanbood, maar niettemin met belangstel ling werd gadegeslagen, 'tzij de zon hare schelle stralen weerkaatste in het spiegelgladde water of een stijve wind bij grauwen hemel de matrozen heen en weer bungelde in het zwiepende want. Vóór de restaurant, die het beste uitzicht op de haven bood, zaten eenige leegloopersop den smallen steiger wan delden af en aan eenige Parijzeuaars, vele Engelschen, vroo- - lijke schertsende paartjes en vrouwen in helkleurig zoroer- toiletverderop wachtten rood- of zwartgerokte visschers vrouwen me' de vischmand op den rug de komst harer mannen af. Telkenmale wanneer er een visschersvaartuig' in 't gezicht kwam, kwam er beweging in de eigenaardig ge- kieede groep en klonk het geklots hunner holsblokken op de planken bevloering.; eeu oogenblik later vervielen zij weer in hunne starende onbeweeglijkheid. Twee of drie oude matrozen, kenbaar aan hunne met teer doortrokken vesten, hunne foreche, harige halzen en het neusbrandertje tusschen hunne zwarte tanden, onderhielden zich met haar op gedempten toon. Een mooi dagje, zei een wandelaar die het groepje voorbijstapte. Een van de oude zeerobben klopte de asch uit zijn pijp, nam de vreemdeling met een medelijdenden blik op en ging vervolgens met de ellebogen op de leuning van den steiger geleund naar den horizon turen. Het leed niet lang of er vertoonde zich boven de golflijn een lange witte streep de engelsche kust, wier hooge krijt rotsen zich scherp tegen den grijzen hemel afteekenden. Leeiijkzeide de oude lakoniek en gaf in dit woord de ondervinding weer van de lieden dier streek, voor wie de verschijning van.het land aan de overzijde bij zuide- wind een gevreesd teeken van weersverandering is. Tegen den middag ging de wind eensklaps liggenalle booten waren binnengevallen. Velen waren gaan eten en het havenhoofd was bijna verlaten. In de verte zag men op het strand, dat zich in een rechte lijn uitstrekt tot den Mahontoren bij de oude haven van Ambleteuse, zich eenige zwarte punten voorthaastten naar de kust, waar verscheidene zwarte handkarren hen wachtten. Het waren de teruglcee- rende mosselvangsters van La Crèche en den toren van Croï, die haren glibberigen oogst binnenhaalden. Weldra naderden zij, na van haren last ontheven te zijn, met verhaasten tred de havenkaaibijna allen waren jong, hadden een warme gelaatstint, regelmatige trekken, een slanken, lenigen bouw en door zon en zeewater tot brons- kleur gebruinde voeten. Na een oogenblik ruetens zag men ze de nauwe straatjes ingaan, waar het daglicht gedempt wordt door de rossige vischnetten, die aan over den weg gespanen drooglijnen hangen en waardoor men langs een gansche rij van ruwe steenen trappen de volkswijk de la Beurrière bereikt. De zee lag onbeweeglijk als eeu doode in haar bedding aan beide zijden strekte zich de droge, witte zandvlakte van het strand uit, hier en daar geteekend met bruine vlek ken of doortrokken met groene wierstrepende drie steen massa's het fort La Crèche, de toren van Croï en die van Mahon beheerschten als sombere reuzen de wilde kust; geen enkel blank zeil hoog zich over het loodkleurige zeewater; een stomme verdooving drukte op de geheele natuur. Twee mannen vertoonden zich nu tusschen de glinsterende rotsblokken der kust en hunne rijzige gestalten teekenden zich scherpgelijnd af tegen de rossige grondstof der «falaises». Terwijl zij een oogenblik rust namen, wierp een hunner het houweel naart zich neder, waarvan hij zich bediende om de rotsblokken om te wentelen, onder welke zich de blauwe krabben verbergende ander ontdeed zich van een Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco dooi liet geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J C. PËEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1