Politiek Overzicht. wusteloozen toestand verkeerende mannen bij te brengen. Doordien de heer Reiss alles had bijeenge bracht wat tot opwekking van dren kelingen noodig is, gelukte dit vrij spoedig, zoodat de patiënten hunne spraak herwonnen en eenige bizon- derheden konden mededeelen. De man die het eerst was gered heet Eugine Guerre, de tweede Francois Personique, afkomstig van Quiberron nabij Lorient, departe ment Morbihan. Deze verhaalde aan den hoofdcommissaris van politie, den heer van Schermbeek, die spoe dig te Scheveningen aanwezig was, dat het schip reeds tien dagen in gevaarvollen toestand verkeerde, dat het sedert Dinsdagochtend 8 uur een lek had bekomen, en de bemanning van dien tijd af den geheelen nacht door had gepompt, zonder ander resultaat dan dat men hier voorde kust kwam. Toen was men het schip niet meer meester, en hield men volle zeilen op om zoo mogelijk den wal te bereiken totdat men vast raakte, en de bemanning het schip aan geluk of ongeluk overliet. Men zag de pogingen, die van het strand tot redding werden aangewend. De twee geredden, die niet zwemmen konden, hadden zich in zee gewor pen, De kapitein, die met de papie ren in de ra zat, viel overboord bij het kappen van den midden-mast. De kapitein was genaamd Louis Grouelle. Het schip, dat 26 jaren oud is, was geladen met kolen, kwam van Grimsby en was voor fransche rekening in Engeland gekocht. Het was bestemd naar Bueuos-Ayres. De beide geredde personen zijn 32 en 26 jaren oud. Nadat de beide drenkelingen in het Kurhaus waren gebracht en daar in eene der logeer kamers te bed waren gelegd, werden zij metde meesteinspanning verpleegd en dr. De Niet en dr. v. d. Mandele meenden geruststellende verzekerin gen te kunnen geven voor het behoud van het leven. Van het schip is niets overgebleven. Van het Kurhaus af tot het artilleriepark is Woensdagavond alles aangespoeld, terwijl het wrak zelf voor dit park ligt. Meerdere lijken zijn niet aangespoeld. De heer Vorkotter, kape- laau te Delft, deelt thans in De lijd mede, dat de geestelijke zusters Clementine en Innocentia, van welke dezer dagen sprake was, werkelijk behooren tot het Genootschap der Docht-rs van de Goddelijke Liefde, onder bescherming van kardinaal Ganglbauer, te Weenen; dat zij ge vestigd zijn te Serajewo in Bosnië, en door hare oversten zijn gezonden naar Nederland en Duitechland om aalmoezen in te zamelen voor de stichting van een weeshuis en er dus van bedriegerij, zooals in de Avondpost werd gemeldgeen sprake is. Uit Dordrecht wordt ge meld: Door den geduchten hoogen vloed zijn Woensdagnacht de meeste bui tenpolders in den omtrek dezer stad overstroomd. Woensdagvoormiddag omstreeks half twaalf had er in de Kalkhaven te Dordrecht eene ern stige aanvaring plaats. Het ame- rikaaneche stoomschip Littie, door eene sleepboot getrokken, de haven verlatende, werd door een hevigen rukwind in de zijde gegrepen, zoo dat het schip niet meer naar het roer luisterde en met volle kracht tegen het in de haven liggend aak- schip Emdragtschipper VaaTuyl, aanliep, met dat gevolg, dat het aakschip nabij de roet dwars door midden werd gesneden en onmid dellijk zonk. Schipper en knecht konden zich nog bij tijds redden en eenig beddegoed en de zeilen in veiligheid brengen. Voor in het schip bevond zich nog 75 kar steenkolen. Alles was verzekerd. Ten gerieve der vaart is het wrak in een hoek der haven gesleept. Het stoomschip heeft geen noemenswaardige schade bekomen. Uit Amersfoort wordt gemeld: Neerland's in 1813 her kregen onathankelijkheid zal den 28en November a. s. in deze ge meente worden herdacht door eene uitdeeling van spek aan de armen en het houden van een historischen optocht, het vertrek van de fran schen uit de stad voorstellende. De optocht, die geopend en gesloten wordt door een peloton militairen te paard, is eaamgesteid als volgt 1 Eenige burgers, die vernielde fran- sche attributen dragen2 de maire Otto Scheltus van Leusden met 4 raadsleden, de heeren W. van As- senraad, G. Hondius, J. A. Lein- weber en J. H. van Ewyck3. eene afdeeling fransche soldaten met den kolonel Falba en eenige andere officieren aan het hoofd 4. de onderprefect Snouckaert van Schau- burg en de zoon van den maire, de heer Isaac Scheltus, laatstge noemde met dezelfde lantaren in de hand, die gebezigd werd bij het uitlaten der Franschen; 5 eenige deftige burgers, die het volk in rust gehouden hebben6. een ze gewagen, door vier of zes paarden getrokken, met evenveel begeleiders. Op den zegewagen, versierd o. a. met familiewapens van Snouckaert van Scbauburg en Scheltus en de wa pens der provincie Utrecht en der gemeente Amersfoort, bevindt zich de Ifollandsche Maagd, met de speer en vrijheidshoed, de linkerhand rus tend op den Nederlandschen Leeuw. Voorts, geflankeerd door gemeld- familiewapens, het poitret van Schau- burg7. eene afdeeling schutterij voorafgegaan door twee tamboers en een vaandeldrager. Drie schutters dragen de vlaggen der voormalige wijken Bloemendaal, Camp en Breuloranje, wit en blauw8 eene afdeeling Kozakken, door een hoofdman aangevoerd; 9. Willem I, vergezeld van Van Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maasdam, ieder voorafgegaan door een vaandrig, het vorstelijk wapen of dat van een der genoemde staatstlieden dragende. Verder het koninklijk gevolg, uit eenige hoofd officieren bestaande. En ten slotte eenige hollandsche soldaten. Te Utrecht melden zich vele jongelieden aan, die wenschen deel te nemen aan den kozakken- optocht, a. s. Woensdag 28 dezer deze optocht belooft alzoo bij gun stig weder, zeer aardig te zijn, vooral indien men er in slagen mag, histo risch juiste kozakken-uniformen te bekomen. Voor de rol van de vluchtende fransche soldaten heeft zich echter tot dusver niemand willen beschik baar stellen, zoodat dit gedeelte van den optocht waarschijnlijk zal moeten achterwege blijven. (U.D.) Te Apeldoorn is de blik- sem in de woning van B., op «den Eendracht» geslagen. In een oogen- blik vu het hui* met den geheelen inboedel eene prooi der vlammen. Alle* wa* verzekerd. In Augustus werdenin de douane-loods van het spoorweg station te Arnhem een paar balen vermist, die petten fournituren be vatten. Hiervan werd eerst in Sep tember aangifte gedaan, maar het onderzoek bleef zonder gevolg. De afzonder, de heer M. te Emmerik, onlangs te Nijmegen komende, zag daar bij een zijner klanten goederen welke hij herkende, als behoord hebbende tot die, welke de bedoelde balen bevatten. Zij waren afkom stig van een uitdrager, die ver klaarde ze gekocht te hebben van personen, die zich voor reizende kooplieden in manufacturenuitgaven. Zondag kwamen dezelfde perso nen bij denzelfden uitdrager, maar werden nu aangehouden en geboeid naar Arnhem overgebracht. Bij on derzoek bleek dat dezen de dieven waren der in Augustus vermiste balen, maar deze waren niet te Arn hem gestolen, maar te Emmerik. In verband met de douane-formali teiten, waaraan zij moesten zijn onderworpen, klinkt dit zonderling. De schuldigen hebben echter be kend, zoodat het wel niet betwijfeld kan worden. Uit Nijmegen wordt van 20 Nov. gemeld: Heden avond omstreeks 51/» ure ontlastte zich boven deze stad een zoodanig geweldig onweder met hagel en regenvlagen, als men zich hier niet herinnert ooit te hebben bijgewoond. Door een der donder slagen schudden de huizen op hunne grondvesten, terwijl in vele huizen van eenige 6traten der nieuwe bo venstad in de omgeving der rijks kweekschool voor onderwijzers de gaslichten uitdoofden, hetgeen de onsteltenis en den schrik nog ver hoogde. Sommige personen wierpen zich op de knieën en zonden smeek gebeden hemelwaarts, terwijl kin deren en zenuwachtigen aan het schreien gingen. In de rijkskweekschool voor on derwijzers sloeg de bliksem in en richtte aan het torentje groote schade aan, terwijl een schoorsteen ver pletterd werd. In de keuken van den concierge van het schoolge bouw sloeg de bliksem een gat in den muur onder de kraan der wa terleiding, vernielde de gasleiding en verbrijzelde veel keukengereed schap. De bliksem zocht uit de keu ken een uitweg door een raam, waarvan eene glasruit verbrijzeld werd, en ging rakelings langs het lichaam der keukenmeid, zonder haar evenwel te deren. Een koet sier sloeg door den luchtdruk van den bok van zijn rijtuig, doch kwam met den schrik vrij. Een duur pijpje. Zon dagavond had de heer heer M. te Breda het ongeluk met een munt biljet van f 10 zijn pijp aan te steken. Het was een duur pijpje, dat de heer M. rookte, een pijpje, dat hem niet eens zoo best smaakte. Men verneemt, dat een paar fabrikanten in wollen stoffen te Tilburg aannemers zijn geworden voor de levering van 10,000 meter fijn lakenten behoeve van het belgische leger. Uit Vaals meldt men aan de N. R. C.\ Een vreeselijke moord heeft Za terdag voormiddag in de naburige belgiacbe grensgemeente Welken- raedt plaats gehad. Terwijl de heer Lamberts' ter kerke was, is een dief de woning binnengedrongen en heeft Lamberts zuster, die alleen thuis was, door middel van slagen en messteken vermoord. Haar hoofd bijna letterlijk van den romp De misdadiger heeft, ofschoon er eene som van fr. 1300 in huis was, slechts fr. 110 gevonden en medege nomen. Op aanwijzing van een schoolkind, dat een persoon uit L's woning had zien komen, is Dinsdag zekere August Hick, spoorwegar beider, gearresteerd. De bewijzen tegen hem moeten verpletterend zijn gebleken. De vermoedelijke moor denaar was pas sedert 11. Woens dag gehuwd met een meisje van Henri-Chapelle en zou zich te Wel- kenraedt metterwoon vestigen. Hij is pas 19 jaren oud en te Eynatten in Pruisen geboren. De landbouwer G. H., te Hummeloo, had een 14 dagen ge leden, ondanks de herhaalde waar schuwing van den conducteur, de onvoorzichtigheid van de in vollen gang zijnde stoomtram te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij, nadat vóór een paar dagen een zijner beenen was afgezet geworden, Dinsdagnacht is overleden. Uit Zwolle meldt men: Door den hevigen noordwesten wind zijn al de landerijen om Zwolle overstroomd. Te 11 uren Dinsdag avond moesten de keersluizen wor den gesloten. Woensdagnacht was men op de Thorbeckegracht, Bui tenkant, Waterstraat enz., druk in de weer met het opbergen van koop mansgoederen en het maken van kistdammen. Ook van stadswege worden de ki»tdammen aangebracht. Een heer te Noordwolde had in een hok achter ijzeren tra lies een paar konijnen opgesloten. Toen men voor een paar dagen 's morgens kwam om de beestjes te voederen, zag men geen konijnen, maar wel een bunsing in het hok. De beide langooren waren door den moordenaar onthoofd, terwijl hij er zooveel van opgepeuzeld had, dat de weg, waarlangs hij hongerig was binnengedrongen, te eng bleek te zijn, nu hij verzadigd wilde ont vluchten. De dief had zichzelf op gesloten en ontliep zijn straf niet. Men schrijft uit Stavo- ren De Dinsdagmiddag opgestoken en nog niet tot bedaren gekomen storm heeft aan het Zuiderhaven hoofd nogal wat verwoesting aan gericht. De kop is geheel wegge slagen. De veerbooten hebben zich kapitaal gehouden. Toen de laatste boot Dinsdag aankwam, was het noodweerdoch de friesland kwam maar even over den tijd aan, zoo dat passagiers en goederen nog met den laatsten trein verder gebracht konden worden. Het ned. schoenerschip Vertrouwen moet bij Skagen totaal verongelukt zijn. De geheele "beman ning verloor daarbij het leven. goed verscheidene daden van den minister, o. a. SoT* benoeming ee den nieuwen spoorwegaanleg, maar keurde af het aanranden van het beginsel der scheiding van kerk en staat door de verhooging van ver schillende posten voor bizonder on derwijs en de circulaire aan de zen delingen om aan te sporen den Islam te bestrijden. Ook vond hij verkeerd 's ministers houding in de koffiecultuur. Hij sprak van uitspat tingen van vroomheid bij den mi nister, betitelde hem als Christen Hadji. Hiertegen protesteerde de heer Sclmpman warm en nam 's ministers politiek in bescherming Ook be streed hij ontruiming van Atjeh, vooral met het oog op den Islam. De heer Sanders drong vooral aan op matiging der heffing van de bedrijfs belasting. De minister van Koloniën betoogde dat het tijdsbestek te kort was ge weest voor indiening van meerdere plannen. Hij was voor de vaststelling der begrooting in Indië, doch met be krachtiging bij de wetgever. VISSGHERIJ. Lemmer, 19 November. Gedurende de twee laatste dagen, na de ingevallen vorst, dat de haringvisscherij alhier weder uitgeoefend werd, werd hoegenaamd niets gevangen. Sedert den len dezer maand werd alhier geen Zuiderzee-haring aange voerd. WETGEVENDE MACHT. In de zitting van Woensdag van de Tweede Kamer kwam bij het voortgezet debat over de indische begrooting de heer Veegens op tegen de volkomen losmaking van Indië van Nederland en de vaststelling der begrooting buiten de vertegenwoor diging om. De heer Rutgers keurde Het wemelt in Europa weer van wel kome en onwelkome, vorstelijke en onvor stelijke bezoekers. Een welkom, vorstelijk bezoek bracht de russische grootvorst - troonopvolger aan Berlijn. De keizer verwelkomde hem Woensdagavond met bizondere hartelijkheid aan het station en vergezelde 'zijn hoogen gast tot aan, tot in het hotel van den russischen gezant, waar hij met prins Hein* rich bleef soupeeren. Dit alles wijster op, dat Wilhelm den czaar wil behagen en dit alles gelijkt sprekend op het bezoek van Alexander-zelf, die een jaar geleden, voor* afgegaan door de verontrustende tijdingen van russische troepenbewegingente Berlijn zijn oud-oom bezocht, met Bismarok confereerde en alles wat door diplomaten bedorven was, door een halfuur openhartig* heid verhielp. Een onwelkom, vorstelijk bezoek zal de russische keizerin van koningin Nathalie ontvangen. Deze wil een beroep doen op het hart van de keizerin, dat deze haar bijsta in hare verlatenheid en haar de verloren kroon terugschenke. Neemt men in aan merking, dat de keizerin een grooten invloed heeft op haar gemaal, dan zal men toegeven, dat de servische koningin de eer der vrou wen, geboren diplomaten te zijn, ditmaal beter dan ooit te voren handhaaft. Een onwelkom, onvorstelijk bezoek heb- ben de turksche en albaneesche ben gebracht aan Servië. De toestanden op het Balkan-Schiereiland schijnen nog zoo mid* deneeuwsch te zijn, dat er ongestraft roof tochten kunnen worden gehouden en het stelsel der „militaire grenzen" door Oos tenrijk prijsgegeven, voor Servië van groe ten dienst zou kunnen zijn. Wel heeft een sterke troepenmacht de roovers verdreven, wel heeft de servisohe regeeriug aan de Porte rapport gemaakt van deze uitspatting maar dit maakt het gebeurde niet on gedaan en nieuwe invallen niet onwaar schijnlijk. De zanzibarsche zaken worden afgedaan, „met bekwamen spoed." Duitschland blok keert,Eugelandblokkeert.Portugalblokkeert. Als belegeraars, allen toevoer van buiten afsluitend, liggen zij om de groote afri- kaausche vestinghet zal nu blijkeu of Afrika meer taaiheid heeft dan Europn geduld. Hoogst karig ziju de berichten, dit uit de vesting komen eu daarom worden die van den oostenrijkschen reiziger Otto linnen zak, evenwel niet omdat hij er zoo bizonder veel last van had, want zij was geheel ledig. Wij zouden wél zoo verstandig gedaan hebben, zeide de eerste, wanneer wij houweel en zak thuis gelaten hadden. De kreeften schijnen eer in de fabelwereld dan hier thuis te hooren. En vingen wij dan ten minste maar een krab, bij gebrek aan beter De beste krabben vindt je bij den toren van Croï, dat heb ik je al gezegd. Och, laten we het er voor vandaag maar bij laten blijven. Ga je mee naar Ambleteuse? Naar Ambleteuse! Waarom daar zoo op eens heen? Waarom? Wel, eenvoudig om Wimereux te vermijden en zoodoende de klaagliederen van Madeleine te ontloopen. Onze oude zus houdt van preken. Wat mij betreft, ik laat haar maar praten, wanneer zij steen en been klaagt over ons leegloopen, wannneer zij ons verwijt de laatste stuivers van vader Gerbier verbrast en het huis iu de duinen verhypothekeerd te hebben. Wat raakt het haar toch, dat wij geen cent op zak hebben, zoolang zij-zelve 't nog goed heeft? En gierig zijn kan; dat mag je er gerust bij zeggen, Matthieu. Van morgen nog heeft ze mij honderd francs geweigerd. Zeg eens Jacques, zij wordt het geven moede. Je hebt dan ook wel een beetje veel van haar goedheid gevergd. Wsl mogelijk I Maar dat goeie mensch is niet van 't zelfde bloed als wij, dat is de kwestie. Och, zij lijkt op haar moeder en wij aarden naar de onze. En die nam het nu eenmaal zoo nauw niet. Kom, laten wij opstappen naar Ambleteuse. Jacques stond op, nam zijn houweel op, alsof het een wandelstok was en maakte aanstalten om verder te gaan. Matthieu legde de hand op zijn arm Maar zeg reis, waarom sta je zoo stijf op je stuk om naar Ambleteuse te gaan? Dat is vast niet alleen om de standjes van zuster Madeleine te ontloopendie weet je tóch wel te ontgaan. Ik wil wedden, dat je den een of anderen dommen streek hebt uitgehaald. Wat praatje toch van een dommen streek, antwoordde Jacque3, de schouders ophalend. Kom, laten wij liever verder gaan, voegde hij er met eenig ongeduld bij. Je bent gister te Boulogne in het Casino geweest. Welnu, jal En wat zou dat?.... Wat dat zou Daar moet je mij naar vragenJe hebt gespeeld.... Jacque fronste de wenkbrauwen en antwoordde op som heren toon Welnu, ja, ik heb gespeeld, en ik heb verloren ook. Een beroerd ding, hè? Honderd francs! En omdatEduard Snobel, tegen wien ik gespeeld heb, vandaag in Wirmereuj komt en ik genoodzaakt zou zijn hem te betalen of mijn geldverlegenheid te bekenDen, wanneer ik hem tegenkwan zoo ga ik hem uit den weg. Dat laat zich begrijpen, niet waar?.. Dat vervloekte geldWas er maar wat van te verdienen Ja, zeide Matthieu, dat zou heerlijk wezen, maai dat gaat maar zóo niet. Over 't algemeen moet er, om geld te verdienen, gewerkt worden. Geloof je ddt? vroeg Jacques, hem met een koelen blik aanziend. Vervolgeus wandelde hij in stilte voort, all opgaand in eenige gedachte. Matthieu volgde hem zwijgend. Het weer was intusschen nog dreigender geworden. In de duinen bewoog zich geen halmpje. Tusschen de donkere en de laaghangende wolken vlogen gansche zwermen zee meeuwen, een kort en scherp gekrijsch uitstootend. Luister, zeide Matthieu zich van de spreekwijze der kustbewoners bedienendhoor je de grijskoppen hu,len Wij krijgen zwaar weer, daar kun je staat op maken. Laten wij naar huis gaan! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2