Haarlem's Dagblad BIJVOEGSEL Zitting Tan "Woensdag 21 November. BEHOORENDE BIJ VAN VRIJDAG 23 MOVE BES 1888. GEislEiülTEP.&AD, Aanvang 1 uur. Gesloten te 5 Vs ure. Afwezig met kennisgeving de lieer F. L. Kist. Ue notulen uer vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Brief van den lieer H. J. Sclioiten, Iioudeude dankbetuiging voor de liem gezonden gelulcwen- achiug bij zijn 25-jarig lidmaatschap van de mu seum-commissie. Uitnoodiging van «Weldadigheid naar Vermo gen" tot de vergadering op Vrijdag 23 dezer. Brief armbestuur, tarief onderstaud. Id. Ar- mencommissie omtrent verordening. Voordrachten vacatures curatoren gymnasium en commissie van toezicht lager onderwijs. Aan de orde is thans voortzetting van de be sprekingen over het voorstel van 15. en W., be treffende de gronden der huiten-societeit. Voorstel van B. en W. over de gronden der buiten-societeit, met adres van B. Pinédo. en een voorstel der sociëteit «Trou moet Blijc- ken, luidendo als volgt: Aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Haarlem. Haarlem, 12 Mei 1887. a In antwoord op Uwe missive van-18 April 11. imo. 99, heiben wij de eer U te berichten, dat na ernstige overweging en herhaalde conferen 11 tien met Uw college, in de vergadering van "hoofden, gehouden op heden den I2en Mei dezes ngaarsbesloten is de volgende aanbiedingen tot ■liet behoud, der Buiten-Societeit en hare gron dden te doen, in verband met het aan den Raad dezer gemeente gericht schrijven van den 27 en uMa -rt jl. ulo. als jaarlijlcsche vaste huur te betalen den uprijs vastgesteld bij raadsbesluit van den 25en tiApril jl. no 18, zijnde per centiare 10 centen „voor onbebouwden en 20 centen voor bebouwden ugrond. 2oToegang tot den grond en de gebouwen en gebruikmaking van het mobilair, aan het u publiek te verleenen op den Woensdag, B onder - udag en Vrijdag van elke week, gedurende de umaanden Mei tot November, u3o. Op bovenbedoelde dagen dien toegang te uverleenen „a. op seizoenkaarten a f5.voor hoofden uvan gezinnen en alleen-wonende personen; i/b. op seizoenkaarten «ƒ1.voor huisgenooten uvan houders van de kaarten sub a vermeld; a c. op dagkaarten a f0.25 per persoon ti Aan kinderen beneden 10 jaar wordt geen utoegang verleend. "éo. 40 °/0 van de bruto-ontvangst van bo vengenoemde kaarten te storten in de gemeen- utelcas. u5o. Op een der dagen, op loelke het publiek ••toegang heeft in elk der maanden Juni, Juli en uAugustus, telkens eene muziekuitvoering te doen Hgeven, waarbij hoofden zich voorbehouden den uprijs der dagkaarten op 50 cents te brengen. a6o. Aan het gemeentebestuur de bevoegdheid ute verleenen op da/j^n, waarop het publiek toe- mgang heeft, op het terrein der Buiten-Societeit muziekuitvoeringen te doen gevenin overleg umet hoofden der Sociëteit. 7oAan personenwier tegenwoordigheid hhoofden, in het belang der goede orde minder "Wenschelijk voorkomt, den toegang te weigeren a of deze van het terrein te doen verwijderen. h8o. Deze overeenkomst met de Sociëteit u Trou •moet Blij eken a aan te gaan voor den tijd van u20 jarenevenwel met dien verstande, dat dit acontract telken 5 jaren door de Sociëteit kan worden opgezegd, mits daarvan één jaar ie voren '•schriftelijk kennis gevende. u9o. Bat wanneer mocht blij'-.en dat vergroo- uting van het terrein noodzakelijk mocht worden vde Raad dezer gemeente genegen zal worden ubevonden de daartoe benoodigde oppervlakte ut eg en het alsdan geldend tarief in huur af te •staan. a Hoofden vleien zich dat deze nautolceurig omschreven plannen en voorstellen den Raad uUwer gemeente vrijheid zullen geven, alsnog aan het door hoofden gedane verzoek te vol- udoen. •Hoofden der Sociëteit voornoemd, •(get.) Fr. LIEFTINCK, Keizer, W.P.TEBING VAN BERKHOUT Vaandrig B. en W. adviseeren op het adres van den heer Pinédo afwgzend te beschikken, omdat in de wijze waarop deze zijne plannen ten uitvoer zou willen brengen, zooveel moeilijkheden en bezwaren liggen, dat het in strijd zoude zgn met het gemeentebelang, deze aan te nemen. Wel zegt adressant dat hij, ingeval de Raad zijn voorstel niet mocht willen aannemen, de voorwaarden tegemoet ziet waaronder de Raad den grond wel zou willen gunnen, maar B. en W. me.-nen, dat er geen aanleiding bestaat om met uitsluiting van anderen aan den heer Pinédo een cahier de charges aan te bieden. Meer ingenomen zijn B. en W. met het voor stel der -soc «Trou moet Blycken.n Hot ontwerp besluit door het college van B. en W. aan den Raad ter bekrachtiging voorgedragen, luidt in zijn geheel aldus: Burgemeester en Wethouders op te dragen: lo. aan den heer Pinédo voornoemd te be richten, dat zijn verzoek, in verband met de nader door hem gedane voorstellen, niet voor inwilliging vatbaar is; 2o. in vereeniging met hoofden der soc. voor noemd, zoo noodig daarloe gemachtigd door de algemeen e leden-vergadering dier soc., een ont werp op te maken eener nieuwe hunr-overeen- komst op het voetspoor van het schrijven van 12 Mei jl., evenwel met deze wijzigingen dat de terreinen en lokalen der soc. gedurende de maauden Mei tot November, in plaats van dos Donderdags, des Zondags voor het publiek geopend zijn, dat do onder No. 9 in gemeld sobrijven ver melde, eventueel benoodigde, oppervlakte gronds, door den gemeenteraad zal worden bepaald, en de on'werp-overeenkomst aan dezen ter nadere goedkeuring worde gediend. Sn eitjes. In de vorige vergadering heb ik mijn amendement teruggenomen, in de hoop daardoor de discussiën tc bekorten, wanneer de heer Stolp had willen overnemen een deel van mijn amendement over den tijd der verhuring. Dit heeft de heer Stolp niet gedaan en daarom neem ik de vrijheid mijn amendement opnieuw in te dienen. De heer Sneltjes licht daarop zijn amendement toe als volgt: M. de V. Het Voorstel van B. on W. strekt in punt 1, om te verklaren dat de Gemeente raad op de voorstellen van den heer Pinédo niet kan ingaan, dat zij die zoo bezwarend acht voor de gemeente, dat zij verdere onderhandelingen als onnoodig beschouwen. In eene vorige ver gadering is aan B. en W. opgedragen hooiden der soc. «T. M. B.« to berichten dat zij nadere voorstellen zouden doen waarbij het publiek toe gang zou hebben en dat de Raad bereid was deze in overweging te nemen. Ik zal mijn best doen die voorstellen te bespre ken. Wat zal het gevolg zijn wanneer het voor stel door hoofden gedaan, wordt aasgenomen? Dit kan naar mijne meeuiug hebben twee gevolgen. Ten eerste dat er voor f 5 geen huiten leden komen en dat er van de dagkaarten voor 25 cents weinig gebruik wordt gemaakt en dat de tegenwoordige leden buitenleden worden voor f 5het tweede geval is, dat er een groote stroom van buitenleden voor f 5 komen en velen vun de dagkaarten gebruik maken. Wat zal het gevolg daarvan zijn? Ik kan mij voorstellen dat de aandrang zoo verbazend groot wordt, dat de eigenlijke leden geen plaats zullen overhouden. Dan zal blijken dat het terrein der soc. to klein is en zullen de hoofden meer grond aanvragen en zal de Raad dat naar mijne meening moeten toestaan, want in den considerans staat dat de Gemeenteraad bereid zal worden gevonden dat toe te staan. ïk geloof niet M. de V., dat de Raad wél zal doen daar meer grond af te staan. Als hij op die plek iets wilde doen zou het moe ten zijn den toegang ruimer maken voor hot publiek verkeer, niet kleiner. Dit zijn de overwegingen die mij geleid heb ben tot het resultaat," dat de voorgestelde rege ling na overwogen te zijn, niet aannemelijk is voor de sociëteit, noch voor de gemeente. De eerste niet, omdat als er verbazend veel toevloed komt, zoodat de gemeente er voordeel bij heeft, de soc. vanzelf zal vervallen en de Leden niet meer komen. De financiëele toestand der soc. zal daardoor achteruitgaan, want de Leden die zij dan verliest hatalen eene groote contributie en zij zal aan bijdragen van f5 en 25 ets. niet zooveel ontvangen dat de flnanciëoie toe stand bleef zooals hij is. U heeft gezegd M. de V. dat U het terrein toegankelijk wilde stellen voor iedereen. Maar er zijn in die buurt zooveel terreinen verhuurd, die niet voor anderen toegankelijk zijn. Dit kan der halve niet ernstig gemeend zijn. Ik acht het in het belaug der gemeente, dat eene dergelijke in richting in de gemeente bestaan blijft en bloeit, omdat de soc. daar voor menschen van allen raag en stand veel genoegen oplevert om de vele muziekuitvoeringen die zij geeft. Om al die re denen meen ik dat wij verstandiger deden de soc. in wezen te houden en op de door mij voor gestelde manier kan dat geschieden. Ik heb den termijn van vijf jaar gekozen, omdat als men een dergelijk groot perceel verhuurt en men wil dat goed onderhouden zien een korter termijn de moeite en kosten van het in orde houden niet zou loonen. Dit zijn ongeveer de redenen, die mij aanlei ding hebben gegeven mijn amendement te hand haven. B ij v o e t. Ik ga gaarne mede met het voor stel van den heer Sneltjes. Ik heb in de vorige vergadering hooren zeggen, dat de Hout een levenskwestie was voor Haarlem eu ik ben het in s 11e opzichten daarmee eens. Als de Hout niet meer blijft wat zij nu is, zal de trek naar Haar lem verminderen en de soc. langzamerhand ach teruitgaan. Daarom kan het geen kwaad als het blijft zooals het is. Stolp. Toen de heer Sneltjes zijn amende ment introk, onder voorwaarde, dat ik zou over nemen de opzegging zooals hij die wenschte, heb ik gemeend d'e bepaling niet te moeten over nemen. Ik wensch eveneens den Hout intact te laten, maar acht het beter de zaak nog niet te beslissen. Als wg nu twee jaar den tijd hebben kunnen wij zien hoe het loopt. Huet. M. de V. Ik ben inderlijd ook mede- gegaan toen aan het college van B. en W. do opdracht werd gegeven, die in een voor ons lig gend stuk is uitgewerkt. De Raad wenschte het groote publiek ook toegang te geven tot het ter rein, dat thans uitsluitend ia voor de soc. "T. m. B". Het voorstel van B. en W. heeft op mij een soortgelijken indruk gemaakt ala op den heer Sneltjes en ik ben tot de conclusie gekomen, dat het denkbeeld door den Raad geuit hoogstwaarschijnlijk niet voor uitvoering vatbaar zal zijn. Wat is bet geval? Wij heb ben te doen met een eigenaardig lichaam, als wij dezen grond verhuren aan den sociëteit «T. m. B.," niet met een gewoon huurder, dien men verschillende voorschriften kan opleg gen, maar men handelt met een licbaam dat uit den aard dei zaak is exclusief. Nu druischt het tegen alle begrippen aan om een lichaam te noodzaken, eenige uren of dagen afstand te doen van zijn eigenlijk karakter. Het deed mij ook genoegen dat er een ander voorstel werd gedaan, dat die moeilijkheid op zijde zou schui ven. Toch hen ik het met het amendement van den heer Sneltjes niet geheel eens; in de eerste plaats heb ik bezwaar tegen de regeling wat de financieele zijde betreft. Er wordt alleen ge sproken van zooveel per centiare voor ge bouwden en zooveel voor ongebouwden grond en ik geloof, dat men niet veel behoeft na te denken om in te zien, dat dit terrein van gansch anderen aard is dan andore grondeD, de waarde is veel grooler. liet is steeds gebruikt voor ult- spanningsterreiu voor "T. m. B.« en het gevolg is geweest, dat het groote publiek tevens heeft genoten. U zegt, M. de V., dat u u in dat opzicht stelt op een democratisch standpunt eu ik gelo )f ook, dat men dat standpunt niet uit het oog mag verliezen en het daarheen moet leiden dat men aan de soc. *T. m. B.'., die ik ook een onmis baar element in onze stad acht, op bil lijke voorwaarden den grond in huur moet af staan, maar tevens maatregelen neme om te zor gen, dat het publiek verzekerd worde dat hot daar steeds kan genieten hetgeen vroeger is ge noten geworden en een waarborg daarvoor vind ik in geenen deele in de wyzewaarop de heer Sneltjes de zaak wen3cht te regelen. Zoo men daarom eene verplichting oplegde aan de leden van «T. m. B.« zou de zaak heter geregeld zijn. Wat is het geval? De soc. «T. m. B.« geeft soms meermalen in een week muziekuitvoe ringen, die veel meer bezocht worden door hen die geen lid zijn dan door do leden zelf. Wan neer wij dit nu eens aan de financiëele conditie verhonden aln stellige ei9ch en de heide heeren die het amendement hebben voorgesteld, daar aan nu eens die voorwaarde verbonden, die vol komen billijk is, gemakkelijk kan wo-den nage komen en goedgekeurd kau worden door de andere partij Men zou tot de soc. kunnen zeg gen: *gij hebt een aantal uitvoeringen gegeven uit uzelf, welnu ga zoo voort, op deze voor waarde dat wij u de verplichting opleggen om voort te gaan, dan komen wij op het standpunt dat u wenscht M. de V., dan verzekeren wij het publiek iets. Wanneer men nu het amendement op die wijze inricht, dat een bepaalde huur werd gevraagd en de soc. buiten die huur verplicht werd om op bepaalde dagen en gelegenheden uitvoeringen te geven, zoodat de Raad van Haarlem door dien maatregel verzekerde voor het groote pu bliek, dat het genoegen dat vroeger genoten is, blijft bestaan. Mijne meening is, dat het terrein meer waard is dan f 500 en laat men het meer dere dan betalen in diensten. Zoo zoude ik met het amendement van d;n heer Snel.jes wel kun nen medegaan. Bijvoet. M. de V. ik gelooi', dat het niet wenschelijk is voor het oogenblik voor langer dan vijf jaar te verhuren, de toestand kan in dien tijd veel veranderen, en het is goed dat de Raad op een vrij standpunt staat. Wat aangaat de vraag wat de soc...--moet doen, ik geloof niet dat wij hier zitten om hare belangen te bespreken, dat kan zij zelf wel doen. Wanneer de Raad zegt dat het wenschelijk is de zaak zoo te regelen als de heer Sneltjes voorstelt, geloof ik, dat de Raad werkelijk goed zal doen. Dan kan de gemeente over vijf jaar verder zien. Bovendien zijn de leden der soc. zoo weinig exclusief geweest, dat zij velen toegang hebben veroorloofd, ik geloof ook dat zij daarmede zullen voortgaan. Sneltjes. Het schijnt dat het verschil alleen loopt over het aantal jaren. Mijne meening is geheel als die van den heer Bijvoet. Ik wil de soc. instand honden niet alleen, maar wil ook dat zij er behoorlijk uitziet. Zoc men den grond voor twee jaar verhuurt, mag men niet velgen dat er veel aan verbeterd of verfraaid wordt. Men mag geen onbillijke eisehen stellen. Om de vijf jaar wordt iets gewoonlgk geschilderd of opgeknapt en er zijn geen redenen waarom de gemeente zich een dag langer zou verhinden dan noodig is. Daarom wensch ik geen langeren termijn dan vijf jaar. Wat het voorstel van don heer Huet betreft, ik wil dat gaarne inlassehen. Derx. Ik vind het zeer goed dat die bepaling er aan worde toegevoegd, maar ik acht het niet noodig want als de soc.gecne muziekuitvoeringen meer gaf, zouden de leden Bpoedig bedanken voor de eer om lid te blij .-en. Heshuijsen. Het spijt mij, maar ik moet verklaren dat ik niet met het amendement mee kan gaan. Het voorstel van B. en W. is de vrucht geweest van langdurige overleggingen, ook met de hoofden der soc. Ik zal dus tegenstemmen. Voorz. Ik zou het ongepast 7inden in het breede terugkomen op wat ik de vorige keer heb gezegd, tocli wensch ik de heeren in overweging te geven wel te bedenken wal zij doen. Als de heeren dit aannemen zullen wij spoedig allerlei plan nen zien komen, die deu Hout willen versnip peren. De Kanter. Ik wensch eene kleine opmer king te maken over het financiëele gedeelte, dat voorbijgezien is geworden door de heeren. "Wij hebben vroeger voor den prijs van den grond bepaald 10 cents voor ongebouwden en 20 ets. voor bebouwden grond. Dit is echter geen abso lute bepaling, ze is alleen voor gronden kleiner dan 1000 Ma, daarboven wordt de prijs lager. De heer Sneltjes verklaart zich bereid de prijs berekening in zijn amendement te vervangen door de ronde som Tan f 500. Het amendement luidt nu in zijn geheel als volgt: Aan de hoofden der soc. «Trou moet Blycken" te berichten, dat de Gemeenteraad bereid is de thans bij die soc. in gebruik zijnde gronden op nieuw te verharen tegen f 500 per jaar, voor den tyd van vijf jaar, telsens met rijf jaar te verlengen zoo niet een jaar te voren de huur is opgezegd; en onder voorwaarde dat zich de soc. "Trou moet Blycken" verbinde, een nader overeen te komen aantal muziekuitvoeringen jaarlijks te geven. Het eerste gedeelte wordt aangenomen met 16 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren Krol, Lodewijks, van der Steur, de Kanter, Stolp, de Haan, van Bk en Heshuijsen. Het tweede gedeelte wordt aangenomen met 19 tegen 5 stemmen, die van de heeren Stoel, Figée, van der Steur, de Haan en Heshuijsen. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van een bedrag van f 100 tot voortzetting der werkzaamheden voor het slaan van een Norton-wel aan de Nieuwe Groenmarkt. De Voorz. vraagt of hiertegen ook bezwaar bestaat. Stolp. Kan de comm. v. Fabricage in deze geen voorlichting geven? Voorz. Deze kan daarin geen licht meer ge ven en nu willen wij f 100 disponibel stellen om de pijp weer in orde te laten maken. Ma ca ré. Het is hier eigenlijk van grootbe lang voor de gemeente of eene voldoende diepte is te verkrijgen: wij horen eenigzins in den blinde. Is de som van f 100 niet buitengewoon klein Later zal meu de heeren weder f 100 moeten geven. Voorz. De heeren willen niet onvoorwaar delijk f 100 bijgeven. Het is echter beter twee maal groMer som te geven. Macaré. Ik wensch de 9om van f200 alleen te geven als crediet. Voorz. Dit i9 wel aannemelijk. Zonder hoofdelijke stemming wordt het amen- dement-Macaré aangenomen. Voorstel van B. en W. betreffende uitdieping van het Spaarne. Het college stelt voor de uit dieping niet in eens te doen geschieden, daar dit niet noodig is, doch allengs daar uit te die pen waar behoefte blijkt te bestaan. Verder luidt het voorstel om te besluiten tot het aanbrengen van behoorlijke gelegenheid tot lossing langs de wallen, uitgezonderd bet grootste gedeelte van den westelijken wal van den Kou- denhorn, daar deze niet als losplaats wordt ge bruikt. Voorz. De heereu kennen de aanleiding voor deze zaak. De vereeniging «Schuttevaer« heeft veel goeds aan de schipperij in ons land bereid. Maar zij gaat wel eens een beetje ver in hare eisehen en daarom zou ik aan den Rand willen voorstellen om het zoodanig in te richten, dat de zaak op de gewone wijze worde behandeld en de noodige verdiepingswerken worden verricht. Figée. B. en W. zeggen in hun stuk dat de diepte van de vaargeul varieert va a 4.10 tot minstens 2.70 M. A. P.; de minste diepte is dus 2.70 M. Bij een waterstand van 60 c.M. minder blijft er 2.10 M. Voor schepen van 8 voet diep gang, die Haarlem passeeren, is er dan 14 c.M. te kort; het schip kan toch niet vlak over den bodem varen. Bij een diepgang van 2 54 M. komt er dus 44 c.M. tekort. Wanneer nu Rijn land ten behoeve van den landbouw de wateren tot 2.70 M. afmaalt, dat dikwijls gebeurt, dan is 54 en 15 (gelijk 69 c.M.) werkelijk te groot verschil in diepte. In Haarlem alleen varen de schepen vast. Zon 't niet mogelijk wezen om de diepte te brengen op 2.25 M. Ik zou wensc-ben dat B. en W. nog eens eene peiling deden ver richten. Voorz. Maar de kwestie was, zooals men weet het Noorderspaarne heeft eene diepte van 4.20 M. en het Zuiderspaarne van 2.75 M. Op ver scheidene plaatsen is meer diepte, o. a. bij de Graves teen en brug. Bij hot steeds uitbreidend verkeer van turf- en kolenschepen aan dc Hooi markt kan het daar verdiept worden. Wanneer het noodig is kan de gewone post op de begroo ting daarvoor worden versterkt. Figée. B. en W. zeggen in hun stuk dat de diepte voldoende is, zij is echter niet voldoende. Schepen van 8 voet diepgang kunnen in Haarlem vastzitten en in het Zuider—Buitenspaarne is de bodem modderig. Juist omdat het echter twijfel achtig is hoe do diepte is stel ik daarom voor dat er eene peiling geschiede. Voorz. Dit kan geeu kwestie opleveren. Bij het onderhoud door de provincie van Noorder en Znider-Buitenspaarne, geschiedt de peiling door den Provincialen Waterstaat. Figée. Maar hoe komt het dan dat schepen in Haarlem vastvaren? De heer de Kanter releveert de uitgaven die in de naren 1868 tot 1877 en 1878 tot 18S6 zijn geschied voor het baggeren. In den laatsten tijd wordt voor liet baggeren meer uitgogeven dan vroeger en toch klaagt men over niet genoegzame diepte aan het stads-vaarwater. Voor eene uit gave van f 3000 kan heel wat worden gedaan. De vraag rijst of dit we-k wel op handige wijze geschiedt en of men op den ingeslagen weg wtl moet voortgaan. Voorzitter. Totnogtoe is niet gebleken, of wij een beteren weg kunnen volder. Heshuijsen. De ophooping van modder aan de wallen is ook al veroorzaakt door de groote booten on de bezinksels uit de riolen. Daarin is echter t voorzien met beugers. Betrekkelijk voert men met groot baggerwerk weinig daarvoor uit en de kosten zijn groot. Voorz. Eene som van f3000 is het loon van 4 a 6 arbeiders en zie na eens wat er moet worden onderhouden. De toestand is inderdaad veel veranderd. Aan het Zuider-Buitenspaarne b.v., waar vroeger slechts land was met een en kelen molen, daar hééft men thans scheepvaart en er moeten dus schepen kunnen aanleggen. Van het tweeledig voorstel van B. cn W. wordt thans het eerste gedeelte in stemming gebraeht, luidendo: "geene gelden toe te staan voor eene verdieping langs de wallen van het binnen- Spaarne uit eene hand, doch B. en W. nit te noodigen, voort te gaan op den weg die tot dus verre is bewandeld, om nl. de noodige verdie pingswerken te doen verrichten, naar gelang de behoefte zich daaraan doet gevoelen". Dit wordt aangenomen met 19 steramen tegen 5, daardoor vervalt vanzelf het tweede gedeelte van het voorstel. Voorstel van B. en W. om aandekos- telooze scholen B C D en E en aan de twee tusschenscholen eene herhalingsschool te verbinden, uitsluitend toegankelijk voor leerlingen ouder dan 12 jaar en die de dagscholen reeds hebben verlaten. Behalve de gewone lagere vakken zal ook fransch worden onder wezen. Schoolgeld resp. f 2 en f 8 per cursus. Hoofden van scholen en onderwijzers die aan dozen cursus les geven, worden daarvoor afzonderlijk en per leerliug ge salarieerd. De comm. van Toez. op het L. O. ad viseert om als proef éene herlialingsehool op te richten, daar zij vreest, dat voor meerdere het bezoek te gering is. Verder wenscht zij ouders van behoeftige kinde ren te zien vrijgesteld van schoolgeld en geeft de voorkeur aan eene vaste bezoldi ging der onderwijzers. Ten slotte acht de comm. het noodzakelijk, dat ook kindereu die reeds éen of meer jaren geleden de school hebben verlateu, van het herha lingsonderwijs gebruik kunnen makeD. De comm. verklaart zich tegen een af zonderlijken cursus vcor militie-plichtigen. De heer Krol licht zrjn amendement hierop uitvoerig toe. Voorz. Van verhooging van bezoldiging kan geen sprake zijn. Wij hebben volk genoeg, de ingeze tenen betalen ruim, de meesters hebben het goed; onze avondscholen zijn niet goed bezocht, maar als we er een klein lokaas aan verbinden, dat de onderwijzers een klein geldelijk voordeel heb ben doen we een goed werk. De Raad behoeft geen nieuwe menschen aan te stellen, ze zijn er. Het komt er maar op aan wie aan te wijzen. Waarom zouden we het maar aan 2 scholen doen? Misschien wil u een school aanwijzen voor milieiens. De min. heeft gezegd: de jongens moe ten 17 jaar zijn, eerder mogen ze niet op de school voor miliciens onderwijs ontvan gen. Die kunnen we toch niet tegelijk bren gen met kindoren van dertien of veertien jaar We willen geen afzonderlijken cursus. Wanneer men de scholen wilde beperken tot 2, zon men een verkeerd werk doen. 't H o o f t. Ik wil in het midden laten de viaag, of wij herhalingsonderwijs op het papier hebben, maar zeker is het van belang dat wij werkelijk herhalingsonderwijs krijgen. Nu stellen B. en W. voor aan zes scholen herhalingsonder wijs te verhinden. Ik twijfel aan het succes: als meu met zes begint, zullen er zijn die alle levens vatbaarheid missen. Deze zullen de kiem der ont binding in zich dragen. Men wil niet zuivere her halingsscholen,maar scholen voorde leerlingen, die den heelen cursus hebben afgeloopen, verder voor hen die zich aan groot schoolverzuim schuldig heb ben gemaakt en voor oude menschen. Wat is de toekomst van dergelijke inrichtingen? Hoe daar klassikaal onderwijs te geven? Daar zal men klassen krijgen van 1, 2, 3 leerlingen. Krol. Ik geloof te spreken over invoering van herhalings onderwijs, zooals is voorgeschre ven bij die wet op het lager onderwijs art. 17. Wil men herhalings-onderwijs invoeren of niet? Uit de stukken van B. en W. heb ik gezien dat men het wel wil invoeren. Als men het doen wil op alle scholen, blijft het een doode letter. Daarom handhaaf ik mijn amendement. Voorz. Ik vrees dat het eene illns:e zal blijven. Krol. U hebt gezegd, dat herhalings onderwijs altijd hier i9 geweest. U stelt er weinig verwach ting van voor en zegt, dat het in aTe gemeenten gedwongen is gegaan. Op dit oogonbl k is het in ,50 gemeenten ingevoerd en ik kan er dit aan toevoegen dat het daar goede resultaten op levert en dat ouders en kinderen er zeer mee ingenomen zijn. Von Reek en. In '78 waren reeds des avonds j een veertien'al kinderen bij den heer Moerbeek, ook enkelen bij den heer Graaff. Evenwel was de opkomst slecht en alle aandrang hielp niet. De onderwijzers kwamen toen op de gedachte, om 's avonds alleen teckenen en handwerken te geven. Als wij eindelijk herhaling3-onaerwijs in voeren, lateu we het dan zoo goed mogelijk doen, geef het kind een school in de nabijheid en niet te ver. Er komt een band tnasclien den onderwijzer en den leerling, en die kan gunstig werken op het kind om het herhalingsonderwijs bij te wonen. Die invloed is geheel weg als de kinderen uit alle hoeken der stad naar de Ach terstraat moeten om het herhalingsonderwijs bij te wonea. Nu zegt de heer 't Hooft, dat het een vreemde combinatie is van allerlei kinderen en bejaarden. Bij Spaan is een school voor bejaarden, die krijgen we dus niet. 't Hooft. De heer von Reeken zegt: we moe ten de gelegenheid zooveel mogelijk "openstellen maar als ik mij niet vergis, zijn alle autoriteiten het eens, dat niets schoolbezoek zoozeer bena deelt als het bewustzijn dat later het verzuimde- wel kan worden ingehaald Ik geef daarom den heer Krol in overweging hij zijn amendement te voegen, dat alleen kinderen worden toegelaten die den geheclen cursus op de lagere school hebben afgeloopen. Krol. Als het herhalingsondeiwijs hier be staat, i3 het op veel te ruime schaal ingericht, daarom maakt niemand er gebruik van. ElderB wordt er wel gebruik van gemaakt. Wat den heer 't Hooit betreft, ik heb die zaak niet voldoende overdacht om te beoordeelen of de zaak dan verkeerde gevolgen zou hebben. Art. 1 van het voorstel van B. en W wordt in stemming gebracht, geamendeerd door den heer Kiol. Aangenomen met 13 tegen 11 stemmen. Tegen de heeren Stoel, van de Poll, von Ree ken, Berkhout, Enschedé, de liaan, Koopmans, Macaré, Bijvoet, Derx en Heshuijsen. Punt 2 goedgekeurd. Punt 3 aangenomen met 17 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Figée, van do Poll, Waller, von Reeken, Enschedé, Koopmans, en Heshuijsen. De heer von Reeken stelt voor, een derde 6chool in tc richten voor militiepliclitigen. Krol. Dat voorstel zou ik zeer ongaarne over nemen. Aangenomen dat herhalings-onderwijs geheel kosteloos moet worden gegeven geloof ik, dat een afzonderlijke inrichting voor militie- plichtigen nooit valt in de termen van herha lings-onderwijs. Dan zou men in groote kosten vallen. Von Reekon. Onder die jongens van 17 jaar zijn velen, die na hun 12e jaar niets meer aan lezen, schrijven of rekenen hebben gedaan. Wil men werkelijk ten bate der jongelieden die later militic-plichtig worden, wat doen, dan moet men eene afzonderlijke Bchoo! openen zonder hen met kinderen van 13 of 14 jaar samen te gaan. De Kanter. Ik voel wat voor het idee van den heer von Reeken, maar i'.i meen den heer Krol te hebben hoorer zeggen, dat autoriteiten afraden een afzonderlijken cursus te maken. Dit i3 althans de indruk dien ik er van heb overge houden. Krol. Ik zou dit vinden tegen het belang van het herhalingsonderwijs in deze gemeente. Ik zie nog niet dien grooten stroom van leer lingen kompu, dien de heeren op de 6 scholen wilden hebben en maak mij beangst, dat het niet veel zal zijn. Juist zal de school bevolkt worden door jongelieden voor het militair on derwijs. Men heeft niet ontraden de oprichting van eene school voor aanstaande militiepliehtigen, integendeel van particuliere zijde beeft men die wil len tot stand brengen, maar die schijnt niet te ko men. Toen heb ik gehoord van de autoriteiten, dat dergelijke instelling onnoodig is als hier ge geven wordt goed herhaltng3-ondcrwijs. S t o 1 p. Onder de militiepliehtigen kun nen er ook zijn die niet den heelen cur sus van de lagere school hebben afgeloopen. Het amendement van de heer Von Ree ken luidende: Aan school C zal bij genoegzame deel neming ter beoordeeliug van B. en W. het onderwijs zich uitsluitend kunnen be perken tot de vakken voor aanstaande militiepliehtigen, welk ouderwijs kosteloos zal zijn, wordt aangenomen met 17 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Krol, Waller, Sabelis, Lodewijks, Huet en Van Weel. Er ontspint zich een langdurig debat. De heer Krol zou eerst de aanstelling der onderwijzers moeten zien eer hij er zijn stem toe leende, hen te verplichten gratis dat herhalingsonderwijs te geven. De Voorz. acht het voldoende eene gratificatie te geven volgens het voorstel van B. en W. De heer von Reeken acht het een be zwaar, dat onderwijzers (hulp) aan het hoofd zullen kunnen staan. Macaré. De bedoeling van den heer Krol is eene bepaalde bezoldiging te geven aan het onderwijzend personeel. Aan de hand van uwe mededeeliug M. d. V., dat we recht hebben van de onderwijzers dat onderwijs te vorderenzeg ik, dat de grootste vijanden van het onderwijs zij zijn, die de kosten onnoodig opdrijven, daarom ben ik er voor volstrekt geen bezoldiging extra te geven. Huet. Er bestaat plan een nieuwen tak van onderwijs in te voeren. Daardoor verandert de toestand veel, het vroegere avondschool-onderwijs was van niet zoo grooten omvang, er werden miuder eisehen gesteld. Nu zullen de herhalingsscholen komen. Dientengevolge zou ik het niet onbillijk achten, eene nieuwe financieele regeling te maken, in zoover ben ik het eens met den heer Krol. De opinie van den heer Macaré deel ik volstrekt niet, hij heeft gezegd, dat men geen noodelooze kosten moet maken, ik ben van oordeel dat hier geen noodelooze kosten zijn, maar noodzakelijke omdat het welslagen van de herhalingsschool grootendeels alhankelijk is van de toewijding dor onderwijzers zelf. Wij kunnen wel bepalen, dat er goed ge organiseerd herhalingsonderwijs zijn zal, maar luttel winnen op de vraag: zullen de banken worden bezet door eeu genoeg zaam aantal leerlingen? Indien men uit beginsel of om andere reden karig is in deze, zou het zoo kunnen gaan dat men het herhalingsonderwijs beschouwde als een te groote last op de schouders van het on derwijzend personeel en daardaar de be volking der herhalingsscholen geringer was dan wenschelijk is. Ik ben daarom van oordeel, dat het raadzaam is met het voorstel van den heer Krol mee te gaan. Als we vruchten willen moet ook de noo dige financieele steun worden verstrekt. 't Hooft. Ik vraag of de billijkheid niet vordert dat wij, als wij aan sommige onderwiizors meer taak opleggen dan aau hunne ambtgenooten, dezen ook afzonder lijk betalen. Vroeger werd wel wat te veel liet belang der onderwijzers in het oog gehouden tegenover dat der belastingschul digen, lateu wij nu niet het omgekeerde doen. liet amendement van den heer Krol

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 5