NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang Dinsdag- 27 November 1888. No. 1658» ABOHHIHKHTSPRIJS: ADVERTENTIES: BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bunau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefoonnammer 122. van I5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bii groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. FEKREBOOÜ enSJ. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Generale de Pubiicite Ktrangbre G. L. liAVBE Qr Co., J OR. F. JOH ES, Suer., Parijs. Slbtt Faubourg Montmartre. STADSNIEUWS. Haarlem, 26 November. Tot directeur de? gasfabriek van de Imperial Continental Gas-Asso- ciation alhier is benoemd de heer Goebel, directeur der gasfabriek te Vliësinkren. Door de afd. «Haarlem» der Maat schappij tot Bevordering der Toon kunst zullen dezen winter drie con certen worden gegeven. De eerste uitvoering op Vrijdag 11 Januari 1889 zal bestaan uit bet oratorium «Arminius» van Max Brucb. Als solisten zijn daarvoor geëngageerd mej. Bertha Zegers Veeckens, alt- zangeres te Utrecht en de beeren Emile Blauwaert,baritoü, uit Brussel en J. J. Rogmans, tenor, te Amster dam. Het tweede concert zal een pbilbarmoniscb concert zijn en op het derde concert zal waarschijnlijk Schümanns «Das Paradies uni die Peri» worden uitgevoerd. De gymnastiekvereniging //Kracht door Volharding" alhier heeft ter gelegenheid van haar vijf-jarig bestaan een tweedaagsch feest gegeven, dat Zaterdagavond te 7 uur in de groote zaal der sociëteit //Vereeni ging'' begon met eene uitvoering, afge wisseld door tooneelspel en eindigende met een bal en dat Zondag werd besloten met een wedstrijd in vrije oefeningen en een concert. Het was te verwachten dat de belang stelling in dit jubileum-feest groot zou zijn. Het feest werd geopend door een toe spraak van den president van //Kracht door Volharding", den heer J. Blommen- daal, waarna door de //Haarlemsche Ve- locipède-club" een lauwerkrans aan de feest gevende vereeniging werd aangeboden en vervolgens door een der leden een aardig samengesteld vers, behelzende de lotgevallen der vereeniging, werd gezongen op de wijze van de //Maliebaan", opgeluisterd door een geestig tableau, waarop een en ander aanschouwelijk was voorgesteld. Mr. E. A. Jordens, burgemeester, ver eerde de vereeniging eenigen tijd met zijne tegenwoordigheid. Zijne komst werd mei fanfares begroet. Afgewisseld dcor de uitvoering van eenige fraaie nummers door het muziekkorps van het vierde regiment infanterie, onder dir. van den heer J. G. H. Mann, gaven de leden van „Kracht door Volharding'' en die van hunne adspiranten-afdeeling eenige vrije- en schooloefeningen ten beste, als mede keuze oefeningen, die getuigden van de grondige geoefendheid der oudere leden en de degelijke vorderingen der adspiran- ten. Dat ook het publiek hunne wijze van werken wist te waardeeren, bewees het aanhoudend applaus na elk nummer. Een woord van lof mag den directeur, den heer A. A. Sprenger, dan ook niet worden onthouden voor zijne uitstekende leiding. In het blijspel „Papa gaf permissie" gaven de leden, die zoowel de dames- als de andere rollen vervulden, het bewijs dat naast hunne lichamelijke ook hunne „gees tige" ontwikkeling niet op den achter grond was gebleven. Een der fraaiste gedeelten van het pro gramma waren de plastische standen die de toeschouwers in verrukking brachten. Achtereenvolgens werd voorgesteld„Wil helm Teil", „Gladiatorenstrijd" en „de Laocoon-groep". Een prettig bal, dat tot diep in den nacht werd voortgezet, besloot den avond. Zondagmorgen ten 10 uur begou de wedstrijd in vrije oefeningen, waaraan uit sluitend door leden van het gewest Noord- Holland kon worden deelgenomen. De wedstrijd bestond in het geven van orde oefeningen, vrije oefeningen met staven en naar keuze. De prijzen bestonden uit een gouden, een zilveren, een bronzen medaille en een lauwerkrans, alle met diploma. Door de feestgevende vereeniging werd aan dezen wedstrijd niet deelgenomen. De uitspraak was opgedragen aan een jury bestaande uit de hh. J. H. Reijs, van 's-Hage, Ph. de Vries, van Leidenen Jac. Koopman van Rotterdam. De volgende vereeuigingen namen aan den wedstrijd deel//Holland" te Amster dam, //Hercules" te Beemster, wBato" te Haarlem, //Uitspanning door Inspanning Willem van Oranje" te Hoorn en //Her cules" te Wormerveer. De uilslag van den zeer geanimeerden strijd was dat //Holland" te Amsterdam den len, //Hercules" te Beemster den 2en, z/Bato" te Haarlem den Sen en //Hercu les" te Wormerveer den 4en prijs be haalden. Des avonds werden de prijzen op plech tige wijze uitgedeeld. Een concert van het bovengenoemd muziekkorps besloot dit zoo welgeslaagd tweedaagsch feest, waarop //Kracht door Volharding" met welgevallen mag terug- Een nagalm van de rotterdamsche fees ten weerklonk Vrijdagavond in onzen schouwburg, ter gelegenheid van de //bui tengewone voorstelling" van het rotter damsche tooneelgezelschap onder directie van Alex. Faassen en Co. Het was nu eigenlijk niet zeer vereerend voor ons, dat van uit eene andere stad de feestviering en de feeststemming moest worden aangebracht.Maarwij maakten //bonne mine a mauvais jeu", gingen in grooten getale met ons oranjekleurig feest- program op naar hot welbekende gebouw in de Jansstraat, waar de vlag met den oranjewimpel uithing en waar niet alleen Thalia, maar niet minder de Nederland- sche Maagd gediend werd. De stukken, die wij te genieteu kregen waren van de oude garde. Beide werden in 1813 door het gezelschap van Ward Bingley te Rotterdam opgevoerd. „Het Turfschip vau Breda", genoot zelfs de eer het eerste stuk te zijn, waaraan na de verjaging van het frausche bewind, het vaderlandsche hart der oude rotterdam mers zich te goed deed. En de heden- daagsche haarlemmers mogen minder voet stoots en handtastelijk van hunne vader landsliefde blijk hebben gegeven, met han den en met voeten gaven zij herhaalde malen luidruchtige blijken van eene in genomenheid, die zeker niet alleen het spel gold van den heer Faassen (Prins Maurits), den heer Chrispijn (Willem) en vooral dat van den heer van Nieuwland (Adriaan van Bergen). Het zou een be- leediging zijn voor de historiekennis onzer lezers, wanneer wij den inhoud van dit stuk weergavenevenzeer als het een beleediging aan onze illusie was dat Willem bijv. rookte uit een nieuwer- wetsch engelsch pijpje eu Adriaan van Bergen tienstuiverstukken uitdeelde aan de spaansche soldaten. Mochten deze kleine anachronismen op iemand een onaangeuamen indruk hebben gemaakt, wie vergat ze niet bij //De Twee Grenadiers of Het Misverstand//, een klucht met een intrige zoo oud als het stuk zelf zijn moet maar ook met die soort uien en quiproquo's en misver standen en verwikkelingen, die bij een minder goede opvoeding het medelijden zouden opgewekt hebben, maar die, dank zij de uitstekende grime en de goede mice-en-scène, dank zij vooral hvt spel der heeren Smith (La Tulipe) en van Nieuwland (Jaquinot) een bijval inoogst- ten, dat menig nieuwerwetsuh Landiger in elkaar gezet, met fijner zout bestrooid blijspel bet benijden zal. Wanneer het pu bliek van 18IS zich even goedlachs heelt getoond, dan dat van '88, dan was er geen beter middel om het al het leed der fransche overheersching te doen vergeten. Heden morgen is brand ontstaan op den meelzolder ten huize van den broodbakker W. Renout, Spaarn- wouderstraat no: 102. Door den minder goeden toestand van een schoorsteen waren de daksparren in brand geraakt die op eenige zakken me;l waren gevallen welke daar door vlam hadden gevat. De brand is door de politie en eenige burgers met een handspuit (extincteur) ge- bluacht. De staf van de brandweer was tegenwoordig. Zaterdagnacht omstreeks 2Vs ure heeft een begin van brand plaats gehad in de werkplaats van J. W. Koopman, instrumentmaker, gelegen aan de Raaks no. 3. De brand is vermoedelijk ontstaan door onvoor zichtigheid met vuur. Het vuur werd gelukkig spoedig ontdekt door de bewoners die door het aanhou dend huilen van den hond wakker waren geworden en werd door de politie met haar slangen wagen be dwongen. De staf ran de brand weer was tegenwoordig. Door de politie te Utrecht is aan gehouden Johannes Stumph, oud 37 jaren, ornementmaker, die de vorige week zich te Haarlem had schuldig gemaakt aan diefstal van een paar gouden oorbellen en een koperen tang. De bekende oplichter Cornelis Bakker Jz. te Landsmeer is door het Gerechtskof te Amsterdam, in hooger beroep, veroordeeld tot v ij f jaar gevangenisstraf. Zooals men weet luidde het von nis der Arrond. Rechtbank alhier vier jaar. LEGER EN VLOOT. Door deu kolonel Boellaard, commandant van het 7e reg. inf., ia bij dat korps zondagsrust ingevoerd, door alle diensten, die niet door hoo- gere autoriteiten of reglementen z\jn voorge schreven, zooveel mogelijk te beperken. Het hoog militair gerechtshof te Utrecht heGft in hooger beroep den thans gedegradeerden korporaal D. van het 7de reg. inf., die zich ten onrechte had beklaagd over eene hem door zijn compagnies-commandant opgelegde correctie, ge straft met 8 dagen provoost. Z. M. de Koning heeft benoemdtot hoofdingeland-piaatsv. voor West-Friesland, vanwege het ambacht de Vier Noorderkoggen, prov. Noord-Holland, B. Zijp Az. tot dijkgraaf van h :t ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, prov. Noord-Hol land, C. Donker tot heemraden van het ambacht van West-Friesland, genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Wognumerkogge, prov. Noord-Holland, P. F. van den Steen en vanwege de Middelkogge J. Wit; in het bestuur van West Friesland, prov. Noord-Holland, vanwege het ambacht de Vier Noorderkoggen tot hoofdingeland P. de Boer en tot hoofdiDgeland-plaatsverv. H. J. K. van den Steentot heemraad van den polder Waard Nieuwland te Wieringen, prov. Noord-Holland, N. Hellingman tot dijkgraaf van den polder Oostzaan, prov. Noord- Holland, D. Keyzer Jacobzoontot heemraad voor den polder Katwoude, prov. Hoord-Holland, B. Lammes; tot heemraad van den polder West- zaan, prov. Noord-Holland, Slooten. De ex-keizerin Eugénie is te Amsterdam aangekomen en in het «Amstel-Hotel» afgestapt. Zij is weder vergezeld van mevr. Lebreton en den heer Pietri. De EersteKamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag 3 December, des avonds te 8 uren. De oud-goeverneur-ge- neraal de heer Van Rees, zal zich waarschijnlijk te Arnhem met der woon vestigen. Een ernstig onderzoek door de regeering ingesteld naar de ongeregeldheden te Schagen, gaf geen aanleiding den burgemeester plichtverzuim ten laste te leggen. Uit het gerechteiijk onderzoek zal moeten blijken, of verdere regee- ringstusschenkomst noodig is. Er zijn nieuwe muntbil- jetjes van f10 in den maak; ze zullen 12 centimeter breed zijn (de hoogte der tegenwoordige) en 8 centimeter hoog. De biljetjes zullen dus meer dan de helft kleiner wor den, nl. 96 vierk. duim oppervlakte hebben, tegen 220 bij de tegen woordige. 01 de teekening smaakvoller wordt dan die op de geelbruine oliepa piertjes, welke nu eenige jaren in de wandeling zijn geweest, wordt niet vermeld. Wij meenen echter, dat men er wel op rekenen mag. (Eaagsche Ct.) Het bestuur derZuider- zee-vereeniging heeft aan de leden dier VereeDiging een nieuwe vrucht toegezonden van den arbeid des heeren C. Lely, chef van het tech nisch onderzoek in zak6 de droog making der Zuiderzee. Dit werk, FaniIiIiHTO KT. Naar het Jransch van Louis Gallet. II. De oogen van den gewonde sloten zich langzaam en met een pijnlijke uitdrukking; een enkele rilling ging hem door de leden. Dat was alles. Hij leefde! Je hebt hem gedood! Je hebt hem ge dood! fluisterde Matthieu op hijgenden toon zijn broe der in 't oor. Deze hoorde hem niet. Hij trok de tasch onder de schou ders van den drenkeling vandaan, sprong vervolgens over- eiad en zette het op een loopen naar Ambleteuse, zonder zich om Matthieu te bekommeren. Nadat hij op deze wijze een halven kilometer had door gehold, liet hij zich tusschen twee duinen op het zand neervallen. Daar vond Matthieu hem. Jacqués zat met het hoofd in de handen. Zijn broeder wilde tot hem spreken. Jacques legde hem het stilzwijgen op* Zeg mij niets. Wat zou je me voor nieuws kunnen vertellen? Wat gebeurd is, is gebeurd. Welnu! Ben ik het wellicht, die het zoo gewild heeft? Mijn hand heeft het gedaan. Geheel alleen. Wie bestuurde haar Welke gedachte? Waarom heeft Madeleine mij die honderd francs geweigerd Haar schuld is het!... Was het mij om dien gordel te doen En toch... en toch.... ik heb doodslag begaan. Die groote oogen maakten mij krankzinnig... Maar kom, wat kan er van komen?... Men kan mij onthoofden als men wil... En als men het ontdekt... maar welke haan zal er naar kraaien? Wie zal er van kikken? Jij? Zul jij me verklappen, hè? Maar jij bent ook schuldig. Je hebt mij laten begaan!... Het is nog nacht... Wordt het al licht?... Kom, laten wij maken, dat wij vanhier komen. Zij zet'ten hun tocht voort. Matthieu deed geen moeite om dien woordenstroom tegen te houden. Aan den oever van de Slack boog Jacques zich over het water, wieBch zich de handen en spoelde zich het gelaat af. Het koude vocht bekoelde zijn voorhoofd en gat hem zijn bedaardheid terug. Matthieu was verwonderd hem eensklaps op kalmen toon te hooren spreken. Hoor eens, broeder, dat is een leelijk geval. Maar al gaan wij de zaak bij de politie te Boulogne aangeven, die arme duivel krijgt er zijn leven niet door terug, is het wel Welnu, er is niets aan te verhelpen en 't beste is, dat wij er ons kalm bij neerleggen. Er bevindt zich hierin hij klopte daarbij op den tasch, dien Matthieu droeg hierin steekt misschien het begin van onze fortuin. Laat mij maar begaan en vergeet niet je mond te houden. Met vasten tred begaf zich Jacques naar de herberg van Roussel en klopte aan de deur. Maak een bed voor ons gereed, oude, zeide hij. Het is te laat om naar Wimereux terug te keeren. Wat voor nieuws heb je opgedaan, Gerbier? Wij zijn niet aan Audresselles toegekomenmaar bij het maanlicht hebben wij zeer duidelijk een groot schip gezien, dat gestrand is op de rotsen aan den landtong. De lui van 't dorp keerden met hunne lantarens naar het dorp terug. Wij hebben gedacht, dat alles afgeloopen was en zijn teruggekeerd. Nu, tusschen ons gezegd, mijn jongen, men moest wel den duivel in hebben om met zoo'n weer zijn neus buiten de deur te steken. En terwijl de jongelieden, zonder veel moeite den niet zeer in 't oog vallenden inhoud van hun krabbenzak ver bergende, hun kamer opzochten, ging vader Roussel, dit maal voorgoed, zijn deur sluiten, terwijl hij bromde: Broedsel van GerbierI Stormvogels! III. Den volgenden morgen was de landtong van Audres selles bedekt met aangespoelde goederen. Van Equihen boven Boulogne tot Sanyalte bij Calais was het strand bezaaid met balken, kisten en verdere deelen van 't uiteengeslagen sch p of van zijn lading. De storm behoorde tot de hevigste, waarvan men heuchenis had. Te Wimereux waren verschei dene bewoners, verschrikt door den hevigen wind, die hunne

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1