BINNENLAND. Politiek Overzicht werkelijk godsdienstige leiding behouden, zelfs wanneer zij ontslagen worden, hetgeen 8pr. met een voorbeeld staaft. In Lindorf worden geen geneesmidde len aangewend, in londensche gestichten wel en naar men zegt met goede resul taten. Prof. Forel te Ziirich heeft met hyp nose en suggestie proeven genomen met goeden uitslag, de drankzucht is deels eene zenuwziekte eu als zoodanig laat zij zich door genoemde middelen bestrijden, maar deze genezing is slechts van korten duur: zoolang nis de lijder onder den invloed van die hypnose staat. Op de vraag van den heer Lieftinck antwoordde spreker, dat hoewel de maat schappij den dronkaard met verachting behandelt, zij toch niet zoo wreed zal zijn om den bekeerden dronkaard hare genade niet te schenken, ofschoon het meermalen voorkomt dat de publieke opinie den ge nezen e dwingt tot nieuw misbruik. Den heer Schram beantwoordend, zeide spreker dat hij de genezing in een be paald gesticht beter achtte dan in het huisgezin. Hiermede werd de vergadering door den voorzitter onder dankzegging aan den spreker, gesloten. Het was o. i. jammer dat het aantal opgekomenen zoo bizonder klein was. Nau welijks een derde van het aantal zitplaat sen was gevuld, en dat in eene vergade ring waarin een onderwerp werd behandeld zoo gewichtig en van zéo algemeen belang, dat men een zeer talrijk gehoor had kun nen eischen. Waarin lag de oorzaak? O. i. in den hoogen toegangsprijs. Had men die b.v.b. op 5 cents bepaald, wij gelooveu dat de opkomst grooter zou zijn geweest, waardoor men toch evengoed de kosten aan deze bijeenkomst verbonden zou hebben goedgemaakt. Mocht men de zaak van de oprichting van een dronkaards-asyl, hier ter stede met kracht willen blijven voorstaan, dan hopen wij dat het comité alhier met die omstandigheid rekening zal houden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 bank- en plaatwerker, 1 gepas- porteerd militair vraagt werkzaam heden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 timmerman-aankomeling. Men schrijft ons Aan het station Halfweg ont- spoordenMaaudagavond omstreeks te half negen ure hij het rangeeren twee wagens van een trein be staande uit ledige steenkolenwagens. Daar een dezer juist hij een ver- hindingsspoor was gederailleerd kon hierdoor gedurende twee uur geen trein passeeren. De reizigers van trein 45, die te 8,36 uur van Amsterdam alhier aan komt, werden na een uur wachtens door een van Haarlem ontboden trein naar deze plaats vervoerd. In- tus8chen werd er met spoed gewerkt aan de ontruiming van den weg, zoodat te 10.15 de eerste trein van Haarlem kon doorgaan. De ontrui ming van het twesde (amsterdam fiche spoort vorderde nog een paar uur, zoodat de geheele treinen loop zeer ongeregeld was en eerst na ll5/s uur van beide sporen ge bruik kon worden gemaakt. Vele autoriteiten, o. a. de heeren inspecteur en adj. inspecteur van de Holl. Spoor, waren te ongeveer 9 uur op het terrein aanwezig. De materieele schade is gelukkig gering. Hedenmorgen was de weg geheel ontruimd. ONDERWIJS. Op de Zatordag 11. gehoaden vergadering van de afdeeling Rotterdam van het Ned. Onderwij zersgenootschap trad als spreker op de heer P. H. van der Ley, van Haarlem, lid van het hoofdbestuur des" Genootschaps. Het onderwerp, het onderwijs in de kennis der natuur op de lagere school, was door hem in een vyftal stel lingen verdeeld, naar aanleiding waarvan hij bij zijne inleiding sterk deed uitkomen, dat het on derricht in dit vak vooral ernstige aandacht ver dient om zijne vormende waarde en om den hand met het dagelijksch leven; dat evenwel het onderwijs in de kennis der levenlooze natuur eerst kon aanvangen als de leerlingen aan waar neming van objecten uit de planten- en de dier kunde gewend zijn, vooral ook omdat waarneming van verschijnselen zooveel moeilijker is dan die van voorwerpen. Bovendien gaf de inleider eene proeve van eene practische les in het aanbren gen van het begrip gassen, welke met zeer veel belangstelling werd gevolgd. Uit de discussie, die na de pauze volgde, bleek dat enkele leden aan de uitvoerbaarheid van des inleiders methode twgfelden, zoowel om den om vang en de hoeveelheid der leerstof als om de talrijkheid der klassen. De heer Van der Ley sprak evenwel als zijne overtuiging uit, dat de talrijkheid der klassen niet in het minst behoeft te schaden aan de juiste, geleidelijke waarneming, en dat, waar men meent meer tijd te moeten uittrekken voor dit leervak, men dat uur gerust kan afnemen van den tijd besteed aan het be redeneerd oplossen van rekenkunstige vraagstuk ken. Na een woord van warmen dsnk, namens de vergadering door den voorzitter aan den inleider gebracht, werd zij te ruim acht uur gesloten. Maandag had er in de chocoladefabriek der firma A. Dries- een te Rotterdam een vreeaelijk on geluk piaats. Een oppassend werk man geraakte door een noodlottig toeval tusschen de machine en was onmiddellijk een lijk. Door den heer Adriaan de Jong, te IJselmonde, is aan de markt te Kralingscheveer een zalm verkocht, die 1.35 meter lang was, een omvang had van 78 cM. en 54 halve kilo woog. Zij werd voor f 166 verkocht. In de Waal, ter hoogte van de steenfabriek te Vuren, ge raakte Zondag ochtend een opslee- pend geladen tweemastschip aan den grondeen ander vaartuig met pe troleum geladen, dat medesleepte, liep met volle vaart op den vast- gevaren tweemaster en vernielde daarvan het achterschip, waardoor het onmiddellijk zonk. De opvarenden zijn gered. Het schip is geassureerd. Liefde no or het V ad er- landt Men schrijft uit Wagen berg: Dat de liefde voor het vaderland die voor vrouw en kroost overtreft, ziet men zelden. Toch werd daarvan in ons dorp dezer dagen een voor beeld geleverd. Een zekere J. R. namelijk, ge huwd en vader van twee kinderen, heeft zijne vrouw toestemming ge vraagd om als koloniaal dienst te mogen nemen. Deze, blijkbaar min der met haar man ingenomen, heeft hem verlof gegeveD, zoodat hij bin - nenkort in de Oost zijne krachten aan het vaderland zal kunnen wijden. Men meldt uit Zevenaar van 25 November Zekere H. alhier had gisteren een reisje naar Elten gemaakt en keerde des avonds ongeveer zeven uur te rug. Nabij de stad gekomen, kwam een hem onbekend persoon zich bij hem voegen en klaagde hem zijnen nood dat hij den ganschen dag nog niets had gebruikt. H. ging met hem eene herberg binnen en ont haalde hem daar op brood en bier. Huiswaarts keerende werd H. door den aldus beweldadigden man, die op eenmaal zijne krachten scheen terug bekomen te hebben, aange grepen en van bet geld dat hij ios bij zich droeg, gewelddadig beroofd. üit Boksmeer wordt dd. 33 Nov. geschrevenEen aantal ingezetenen dezer gemeente voor het meerendeel uit de deftige klasse zijn de dupe geworden eener sluwe oplichterij. Eenigen tijd ge leden hielden een tweetal onbekende kloosterzusters, waarschijnlijk met toestemming der overheid, eene col lecte ten bate der vereeniging tot uitroeiing der slavernij in Afrika. Door een eenvoudig, doch achtens waardig ingezetenen vergezeld, wis ten zij aandoenlijke tafereelen op te hangen van dien menschoateeren- den handel en van de ijverige po gingen, door ZE. kardinaal Lavigerie daartegen in het werk gesteld. De ge meentenaren brachten dan ook milde giften voor dit edel doel samen en vernamen dezer dagen, dat de ijverige religieuzen eensluw echtpaar waren, dat zich door deze •manoeuvre» den zak heel wat spekte. Met genoegen verneemt men thans, dat genoemd echtpaar in een dorp, in de nabijheid van Nijmegen, ont maskerd is, doordat een eerw. heer pastoor achterdocht koesterde en de politie waarschuwde. Heden zullen zij, achter slot en grendel, wellicht zitten te overdenken, hoe het moge lijk was, dat hun zoo fijn beraamd plan in duigen is gevallen. (N. B. en 's H. Ct.) In de laatste raadtvei- gadering te Zutfen is met 7 tegen 6 stemmen beeloteD den torenwach ter af te schaffen. Vele ingezetenen betreuren dit zeer met het oog op brandgevaar. Een adres, door meer dau 500 ingezetenen onderteekend, zal nu aan den raad worden ge zonden met verzoek op het genomen besluit terug te komen. D en enter ho eh. Nu de zaak omtrent het stedelijk archief iu 't naburige Deventer in 't reine is, is de vrees tevenB geweken, dat ooit het eerwaardig recept van de vermaarde Deventerkoek (het da teert van 't laatst der 15e eeuw, suiker was in ons land nog niet bekend, zoodat honig er een hoofd bestanddeel vaü uitmaakt) verloren zal gaanimmers dat recept is daar gedeponeerd en een gezworen men ger waakt vanwege de regeering voor vervalsching en het daardoor te loor gaan der welverdiende repu tatie en hare voordeelen. Geen vreemdeling, die de stad bezoekt, gaat er uit zonder een produkt van de Allemansgading, al is hij een Koning. Een voormalig burgemees ter had vast de gewoonte als Z. M. Willem I op zijn reizen naar Ber lijn de stad passeerde, bij 't wisse len der paarden aan 't portier te komen met een drieguldens koek onder den arm, die dan plaats kreeg naast de andere lekkernijen in de koets. Dat vreemdelingen, ten minste dames, de vermaarde koek niet al tijd recht lieten wedervaren, moge, hoe grievend ook voor den echten Deventersman, blijken uit de na volgende anecdote, die indertijd de ronde deed aangaande Ristori. Deze begaafde actrice, logeerende in de Keizerskroonwerd des morgens aan 't ontbijt verrast, niet door eene aubademaar door drie vereerdersdieelk daartoe een gulden uitgelegd heb bende, haar een echte deventerkoek (le fameux pain d'épices de leur pays) plechtig kwamen aanbieden. De dame dankte in sierlijke bewoordingen. Toen echter de heeren vertrokken waren, verzocht zij dea knecht den koek voorzichtig midden door te snijdener moest een ring met brillanten, een kostbare armband, wellicht een bankje van duizend gulden in zitten. De knecht voldeed glimlachend aan 't bevel, maar zie, rien du tout, en, klablaats, met theatrale minachting werden de beide miskende steenharde helften de zaal ingesmeten. WETGEVENDE MACHT. Regeeringsant woorden Binnen 1. Zaken. De min. volhardt bij zijn meening, dat de omstandigheden eenige inkrimping van uitgaven voor rijkskweekscholen en nor maallessen alleszins toelaten. Beperking van de eischen in art. 24 der onderwijswet en betere regeling van de rijksbijdragen aan de gemeenten zijn punten, die deel uitmaken van de gedeeltelijke herziening der schoolwet, welke ook voorziening zal inhouden omtrent den leeftijd, welken de kinderen moeten bereikt hebben vóór zij op de school worden toegelaten en van dien, waarop zij de school moeten verlaten. Het voorstel tot afschaffing der beurzen voor nieuw toegelaten kweekelingen be jogt geenszins, dat men den toevloed van on derwijzend personeel langzamerhand wil verminderen of de kweekscholen aantasten en de normaallessen intact laten, maar alleen de aanzienlijke kosten der opleiding aan de kweekscholen te verminderen en het gehalte der kweekelingen te verbete ren. Plotselinge afschaffing van alle beurzen wil de min. niet. De opheffing van een der kweekscholen vindt haar grond in 't groot aantal onderwijzers, die nog geen plaatsing hebben bekomen en de veelvou dige gelegenheid, die overblijft tot oplei ding. De post toelagen wordt verhoogd met f 6000, om aan elk der kweekscholen, die in stand blijven, 10 beurzen te geven. Bij opheffing van eenige normaallessen zal op de belangen van de kweekelingen en het onderwijs gelet worden. De prijs der Handelingen van de Staten-Generaal acht de minister zoo laag, dat daarin geen be zwaar tegen den aankoop kan gelegen zijn VISSCHERIJ. T e 3 s e 1, 25 Nov. De mosselvangst onder vond in de afgeloopen week veel Belemmering door onstuimig weer. Er werden dan ook slechts kleine partijtjes naar Londen en Huil verscheept. De gamalenvisechers brachten 645 manden gar nalen aan voor de kokerijen. Gemiddeld werd f2 per mand uitbetaald. De garnalen werden verscheept naar Londen, Huil en Parij3. De Noordzeevisschers waren slechts een dag in staat om zee te kiezen, en besomden van f 15 tot t' 85 per schuit. Paling werd zeer weinig gevan gen en gold 20 h 50 ct. per Va KG- KOLONIËN. (Uil bataviasche bladen van 2224 Oct. en de Deli Cl. tol denzelfden datum.) BATAVIA, 24 October. Volgens geloofwaardig bericht zijn een 80-tal Atjehers gewapend met pl. m. 50 geweren in de Battaklanden boven Deli verschenen, en wel te Lau-Dagong, in de nabijheid eener onderneming, Bato San- kahan, van de Delimaatschappij. Er zijn voorloopig 5 politieoppassers van Medan en 5 van Timbang-Langkat heengezonden. Wij weten niet schrijft de „Java- bode" of het gerucht als zoude de minister van Koloniën zich in de zaak Willink Ketjen zijn gaan verdiepen, waar heid bevat, doch zoo dit inderdaad juist is, dan is de onlangs in ned. bladen van den beer Keuchenius geleverde karakter schildering geheel gegrond en heeft hij het bewijs geleverd, dat hij bij de uit oefening van zijne betrekking te veel in détails afdaalt. Wat men noemt „de zaak Willink Ketjen/'' is in den loop der tijden zulk een onontwarbaar kluwen geworden en heeft zich tot zulk een berg papieren opgesta peld, dat zelf de schranderste man ter wereld weken en weken behoeft om zich eenig8zins op de hoogte dier aangelegen heid te stellen. Wilde de minister zich gaan bezighou den met andere even ingewikkelde „zaken", die in de archieven van het ministerie van Koloniën zijn opgeborgen, dan zo* een menschenleven nog niet voldoende zijn om dezen arbeid tot een goed eindt te brengen. De reisgenooten van den hessischen prins, die zich tussehen hier en Singapore heeft verdronken, zijn van laatstgenoemde met het stoomschip „Celebes" naar k vertrokken om een onderzoek in te stellen of het lijk wellicht hier of daar is aangespoeld, dan wel de prins nog in leven is, wat men echter onwaarschijnlijk acht. Zij zullen daartoe zooveel mogelijk plaatsen aandoen en hebben van onzen consul-generaal aanbevelingen meegekregen aan de verschillende autoriteiten. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend- Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte aan den ambt. op wachtgeld G. E. A. F. Rudolph, laatstelijk contr. Se kl. hij het binnenl. bestuur, en aan den opz. 2o kl. bij den dienst dor staatsspoorwegen ter Sumatra's West kust, G. Duijster. Naar Nederland wegens ziekte aan het lid der wees- cn boedelkamer te Soera- baja mr. C. Vinju. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den kapt. van den generales staf E. K. A. de Neve; naar Europa, wegen» ziekte, aan den militairen apotheker le kl. G. C. de Groot en aan den 2e luit. der inf. G. Ca- viet. Vergund aan den voor vijf jaren bij het leger hier te lande gedetacheerden 1ste luitenant der infanterie van het nederlandsche leger H. N. Ravesteijn, om wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de Indische bladen van 10 tot 24 Oct.) Gehuwd J. F. M. Banens en J. Kist, Bata via. - S. H. Schaank en A. M. A. Seilbelbcrger, Pamangkat. - E. W. H. Nieuwenhuisen en A. W. A. C. de Jong, Cheribon. - M. Keiling en A. C. C. Kelling-Steller, Manganitoo. - J. W. Bakhoven en L. C. Meijer, Batavia. - P. F. Jansen on E. Ehrencron, Batavia. - A. M. C. J. van Exter en J. Ph. Jeckel, Salatiga. Bevallen: E. E. Neumann-Van Slooten, z. Solok. - E. J. C. van Taalingon-Bello, z. Mees- ter-Cornelis. - Temple Bonhoto, z. Batavia. - H. W. H. van der Moore-Swnving, z. Sindang Sari. - E. C. C. Magniez-Brender a Brandis, z. Tjiandjoer. - E. M. van Galen-Van Dorp, d. Batavia. - C. A. Burgemeestre-Martherus, d. Batavia. - J. W. C. Wijnen-V3n Steeden, d. Rimboen. - P. H. Haye-Hofland, z. Soerabaia. - G. Koch-Leih, 2 z. Soepit-Oerang. - G. W. F. Lefeber-Banuel, z. Madioen. - A. E. Post- Veerman, z. Semarang. - Lemaire, d. Semarang. - A. C. Bedet-Stoelman, z. Semarang. -C. Ha- geman-Dozy, z. Kotta-Radja. - M. Barthélemy- Timmerman, z. Tjilatjap. - L. H. Zwager-De Graaf, d. Batavia. Overleden: F. Huisman-Broers, 40 j. Bata via. - A. H. ter Gunne, 47 j. Batavia. - J. Tijl, 47 j. Oenarang. - D. Haertlein-Lagnier, Batavia. - P. W. Haupt, 18 m. Soerabaia. - H. van Gilse, 18 m. Semarang. - H. E. Romer, 68 j. Pamekasan. - M. E. R. F. Dieffenbach, 56 j. Soerabaja. - Donald Doumaglass Mac Gil- lavey, 26 j. Kemantren. - J. J. Vonk Robber», 51 j. Soerabaja. - A. A. L. Böck-Marcks, 40 j. Solo. - k. C. van Merkom-De Bruin, Oengaran. - A. C. L. J. Witterland, 44 j. Semarang. -P. P. du Cloux, Palembang. - H. W. Ypes, 45 Ba taan. Mogen de berichten omtrent het tegen Boulanger en zijn aanhangers gesmede komplot van allen grond ontbloot zijn de geredde slacht offers hebben er belang bij, deze interessante zaak nog wat hangende te houden, nog wat te pronken met hun martelaarschap en Dog wat vreugdefeesten te vieren voor hunne wonderbare redding. Zulk een feest is Zondag door de Ligue des Pa- triottes aan generaal Boulanger aangeboden. De generaal hield bij deze gelegenheid eene lange rede, waarvan de korte zin hierop neer komt, dat hij verklaart den vrede te willen. Niettemin moet Frankrijk in oorlogsuitrustingen niet onder doen voor zijne naburen. De ge neraal verwenschte vervolgens de partij verdeeldheid ofschoon hij aan den onderlingen strijd der re publikeinen zijn kracht ontleent verwenschte Jules Ferry en bracht hulde aan zijn gastvrouwe, de Ligue des Patriottes. De menigte, die zich buiten ver- droDg, gaf aan het geheel een zeker Welnu? Welnu, de sloep is recht op het oude paalwerk bij Wimereux geloopen, waar zij nog op vastzit. Alle opva renden zijn hier in het dorp gehuisvest, behalve de matrozen, die zich bij den consul te Boulogne zijn gaan vervoegen. En waar zijn de schipbreukelingen nu geborgen geworden Er waren in 't geheel maar eenige vrouwen entwee ef drie kinderen. Vier zijn er opgenomen in het engelsche klooster, twee bij mevrouw Arlebach en twee bij moeder Rosa. De overigen zijn in het badhotel, behalve een lief, klein meisje, dat in zwijm was gevallen, zonder dat het ge lukte haar bij kennis te brengenen waarmee ik zoo te doen had, dat ik het tot mij genomen heb. Ah! riep Jacques. Waar is dat kleine ding? Boven, op mijn kamer. Ik heb dokter Sylvain laten halen. Hij en de meid wakeü hij haar. Ik zat zoo in angst over jelui, dat ik er niet bij blijven kon. Je weet niet wat een ongerustheid je me bezorgt met je tochten. Ik hen altijd hang, dat ze je nog reiB verdronken terugbrengen, evenals je armen vader. Zoolang je weg geweest bent heb ik geen oogenbiik rust gehad, zoo zenuwachtig was ik. Op deze wijze vond Madeleine een geleidelijken overgang tot hare afgebroken boetpredikatie en zij zou ha-e verma nende klachten nog geruimen tijd hebben voortgezet, wan neer met de komst van dokter Sylvain haar welsprekend heid had gestuit. Dokter Sylvain drukte den broeders haastig de hand en wendde zich vervolgens tot Madeleine. Alles gaat naar wenscb, zeide hij. Het kind is bij kennis gekomen. De meid heeft haar de eerste dosis toegediend van het geneesmiddel, dat ik voor haar klaar heb laten maken en nu is zij ingeslapen. Laat haar nu vooreerst geheel met rust. Wanneer zij ontwaakt is, kunt ge haar het een en ander vragen. Maar wacht tot zij-zelve het eerst gesproken heeft; want zij is zeer zwak en wij moeten hare verklaringen in geen geval vooruitloopen. Hierop verwijderde zich de dokter onder belofte van den volgenden morgen terug te zullen komen. Kom, zeide Madeleine nu tot hare broeders, nu zul je eens zien, hoe lief zij isl Met hun drieën gingen zij zoo zaeht mogelijk naar Madeleine's kamer. In het groote ledekant van geverfd hout, lag achter de helder witte gordijnen een lief meisje in vasten slaap verzonken. Haar doorzichtig bleek gezichtje was om lijst door loshangende bruine lokken, hare fijne handjes, nu en dan zenuwachtig trillend, staken in hunne blankheid helder af tegen het grof linnen dek, dat regelmatig op en neerging onder hare rustige ademhaling. Een engeltje, niet waar? zeide Madeleine, hare handen eerbiedig vouwende, als voelde zij zich in de nabij heid van een heilige. Je hebt een goede daad verricht, bromde Jacques met zekere bitterheid. Maar je hebt zeker niet gedacht, dat de geneesmiddelen en de huisvesting je geld zouden kosten Nu, wat zou dat? Ik heb mijn plicht gedaan. Heb ik niet? Heb je dan zoo volop gelegenheid om te doen, wat je plicht noemt Heb je dan geld Gisteren, toen ik je om honderd francs vroeg, heb je geantwoord, dat je beurs leeg was. Madeleine keek hem met een vertoornd gezicht aan en zeide botweg SomtijdB heeft men geen geld voor zotheden, maar om goed te doen heeft men het wel, versta je Madeleine 1gekkin Ials je wist Jacques oogen schitterden vat woedenochthans hield hij zich in; en de opgeheven hand liet hij weer zinken. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2