NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang-. Donderdag 29 November 1888. No. 1660. BINNENLAND. HAARLEMS DAGBLAD ABOIIEMEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden11.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit bind verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, durean: Kleine Houtstraat No. 8, Haarlem. Telernnnnummer 1236. ADVERTENTIES: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en dooi- alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. ®Srecteuren-lJStgevers J. C. FEEHlGBillMI esigj. B. AVKS. Hnofdagautan ooor hat Buitanland: Compaguia Qeuerala da Publiaite Etrangèra O. EAVBE Sf Co., JOE. F. JONES, Suer., Parijx, 31bix Faubourg Moutmartra. Op verzoelt van vele Winkeliers hier ter stede zal onze beschrijving van de ver schillende Magazijnen (St. Ni- colaas- Wandeling) inplaats van heden, worden opgenomen inliet nummer van aanstaan den Maandag dat Zaterdag avond verschijnt. DE DIRECTIE. S T I) S i E 11 s. Haarlem, 28 November. Door Burgemeester en Wethou ders is aan C. Venema vergunning verleend tot oprichting van eene kleerenwasrcherij in het perceel aan de Oranjestraat no. 126 kad. sectie F. no. 4737. Voor de Dinsdag gehouden ver kiezing van 4 leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor 4 leden die met 1 Januari aftreden, zijn ingeleverd 117 stembriefjes. De aftredenden zijn allen herbe noemd, te weten de heeren Th. Figee met 107 stemmen, E. J. Westerveld met 107 stemmen, H. T. Pelteuburg met 105 stemmen, mr. R. H. J. Gallandat Huet met 101 stemmen. De openbare vergadering van de afdee- ÜDg //Haarlem" der Nederl. VereeD. tot Afschaffing van sterken drank, welke Dins dagavond in de bovenzaal van het Nuts- gebouw alhier werd gehonden, was goed bezocht. Het is niet gemakkelijk om in de be handeling van het onderwerp //De Afschaf fing" steeds de noodige afwisseling te brengen. Eere daarom aan de sprekers, die deze kunst verstaan en inzonderheid aan den spreker van Dinsdagavond, den keer dr. H. Fabius, van Amsterdam. De wijze waarop hij zijn taak vervulde was wel geschikt om zijne toehoorders te boeien. Herwaren twee vreeselijke ziekten, welke dr. Fabius afwisselend besprak, de water vrees en de drankzucht. Hij deelde uit zijne vroegere 85-jarige praktijk als ge neesheer eenige bizonderheden mede over eerstgenoemde ziekte, welke hij slechts één maal bad behandeld en kruidde zijn on derhoudende rede met eenige komische opmerkingen en anecdoteD, die zijne toe hoorders deden inzien, dat het niet altijd de schuld der dieren was, maar veelal die van de menechen zeiven, dat zij zich ziek ten en ongemakken op den hals halen, wanneer er met de dieren, inzonderheid met de honden, op al te vertrouwelijken voet wordt omgegaan en men zich te veel door een sentimenteel medelijden ten hun nen opzichte laat vervoeren. Hoe vreeselijk de uitwerking van den dollehondsbeet ook moge zijn, toch, zeide spreker, zijn de gevolgen van het drankmisbruik on eindig veel erger. Watervrees komt boven dien zelden voor en kan, dank zij de groote vorderingen der wetenschap, genezen wor- den, maar de drankzucht kent geen ge nezing, hare slachtoffers zijn reddeloos ver loren. Slechts enkele raaien is het gelukt door zeer harde middelen eene volkomen genezing tot stand te brengen; maar dik wijls hield de patient de behandeling niet vol en bezweek hij er onder. Ook midde len zooals het vermengen van hunne spij zen en dranken met braakwijnsteen kunnen weinig baten, en de op deze wijze ge tergde dronkaard wordt nog verschrikke lijker en zinkt nog dieper dan te voren. Slechts geheele onthouding kan baten, wat men daartegen ook aanvoere. Er zijn, zegt spreker, meuschen, die zich verbeelden door eene plotselinge afwijking van hunne dagelijksche gewoonten, in casu het drin- keD, ziek te zullen worden. Die dat be weren, zeide hij, nemen dan een voorbeeld aan den groenteboer dien ik eenmaal te Amsterdam in zijn vunzigen kelder be zocht, die door den drank ellendig ge worden en tot inkeer gekomen, hem op zijn ziekbed de verzekering gaf //liever als een nuchter man te willen sterven dan als een dronkaard voort te leven." Men moet den dronkaard, wil men hem genezen, niet met verachting behandelen, maar hem trachten op te beuren. Spreker herinnert aan den dronkaard in het bekende werk aan Eugène Sue, z/de verborgenheden van Parijs//die door een opwekkend woord werd genezen, toen de persoon die hem aansprak, op zijn eer en karakter werkende, hem toe voegde //gij zijt een veel te flink man om u door den drank te laten vernederen, ik weet dat in u een ferm karakter steekt.,, Dat is het recept, dat goed toegepast, in vele gevallen redding brengen kan. Spreker besloot zijne rede met te wijzen op hetgeen er in Haarlem tot het beteu gelen van drankmisbruik door de afdeeling aldaar was verricht. Hij betreurde het dat haar ernstig en volhardend streven niet meer steun bij de weidenkenden mocht vinden, vooral een geldelijken, dien zij zoozeer behoeft. De voorzitter der afdeeling, ds. Brutel de la Rivière, dankte den spreker voor zijne indrukwekkende voordracht. Hij verklaarde dat de Haarlemsche af deeling ondanks de tegenspoeden door haar ondervonden zou blijven volharden op den ingeslagen weg, op welken reeds zooveel goeds was tot stand gebracht. door een konijnendief belangrijk was ver wond aan de rechterhand, is thans zoover hersteld, dat hij heden zijn dienst we der heeft kunnen hervatten. Heden morgen is de 22-jarige timmer mansknecht H. Peper, aan den achtergevel van perceel no. 10 in de Groote Hout straat van een op een steiger staanden lad der gevallen, eerst op een plat en daarna op de binnenplaats terechtgekomen waarbij hij eene vrij belangrijke verwonding boven het linkeroog heeft bekomen. De agent van politie W. H. Moot, i in den nacht van 5 op 6 November Het Dinsdagavond, door den io- taris C. A. Joekes, te Overveen in veiling gebrachte huis met tuin en bloemboliengrond genaamd «Het Roode Kruis», liggende te Schoten, groot 22 areu 20 centiaren alsmede een perceel bloemboliengrond, groot 1 heet. 24 areu 8 centiaren, heeft opgebracht f 9150; hooper de heer U. J. K. Verstelt qq. te Haarlem. Tot inspecteur van politie te Zand- voort is benoemd de heer J. Hüb- scher, werkzaam bij den ambtenaar van het O. M. te Almelo. Men schrijft ons Aalsmeer krijgt thans een fees telijk aanzien. 30 November viert de gemeente feest. Des morgens ten 9 ure zal de landing plaats hebben, van den Prins van Oranje te Scheveningen (Kudel- staart). Optocht van den Prins met gevolg, eene eerewacht te paard en te voet. Triomfwagens rijden door het dorp naar het Schenkelsluisje en voorts terug naar Aalsmeer. Ten slotte volksspelen en des avonds 5 uur fakkeloptocht. Dinsdag jl. bezochten drie engel- sche heeren de gemeente Aalsmeer. Bij den heer W. Topsvoort kochten zij zeven stuks kunstig gesnoeide palmen voor den kolossalen prijs van ruim duizend gulden. LEGER EN VLOOT. Door den minister van Oorlog is krachtens machtiging dea Konings bepaald, dat de infanterie eene nieuwe uitrasting zal ontvangen, in hoofd zaak overeenstemmende met die, welke in den afgeloopen zomer by de divisiën in beproeving geweest is. Hierdoor wordt eene groote verbete ring tot stand gebracht. Bij het nienwe ledergoed toch, dat veel overeenkomst heeft met het tegen woordige duitsche en oostenrijksche, is de door den soldaat te dragen last veel gelijkmatiger ver deeld, terwijl elke druk op de borst vermeden is. Met het oog op heta. e. St. Nicolaasfeest, wordt het publiek vanwege het ministerie van water staat enz. uitgenoodigd voor eene zorgvuldige en stevige inpakking der bij die gelegenheid met de pak ketpoli te verzenden voorwerpen zorg te willen dragen. Ook wordt met nadruk aanbevo len om de adressen, voor zoover zij niet op den omslag der pakketten geschreven kunnen worden, met stijfsel of andere kleefstof, mits niet met lak, daarop in hun geheel vast te hechten, in dier voege, dat voor het losraken tijdens het vervoer geen gevaar besta. Naar wij vernemen, wordt op last van de regeering een onder zoek ingesteld naar hetgeen te Sche veningen is beproefd tot redding van de bemanning van de Ango, op 21 dezer. Enkele ooggetuigen zijn reeds gehoord en van hun verklaringen is proces-verbaal opgenaakt. (Vod.) De consulaire agent van Frankrijk te Scheveningen bracht Dinsdag morgen de twee geredden, ex Angonaa,r het station Holl. spoor, die van daar hunDe reis ver volgden naar Frankrijk. De commissaris des Konings in Noord-Holland heeft ter kennis ge- bracht van belanghebbenden dat voor die provincie de sluiting der jacht op klein wild is bepaald op Zaterdag 15 December e. k. en de sluiting der jacht op fazan ten en houtsnippen op Maandag 31 De* cember daarna. Het verkoopen, tekoop uit stallen en vervoeren van bazen, korhoen ders, patrijzen en kwartels zal uiterlijk tot en met 29 December dezes jaars en van fazanten en houtsnippen tol en met 14 Januari 1889 mogen plaats hebben. Dr. Legebeke, benoemd tot directeur der eerste Ned. verze keringmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te 's-Hage, heeft deze betrekking aan genomen en zijn eervol ontslag aan gevraagd als hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. De reunie-feesten te Bre da ter gelegenheid van het 60jarig bestaan der Kon. Militaire Aca demie aldaar zijn met groote opge wektheid gevierd. Ook nog Maan dag duurde de nap: et voort. Ver scheidene straten waren fraai ver licht, sommige zelfs schitterend in den vorm van chineesche tempels, terwijl een muziekkorps zich den ganschen avond liet hooren. Sere nades werden gebracht aan den burgemeester, deu goeverneur der K. M. Academie, den kol. jhr. Van Mühlen, den president der feest commissie mr. Van Mierlo enz. Dui zenden waren weder op de been. •Eigen Hulp» te Utrecht zal aan het hoofdbestuur het voor stel doen tot het oprichten eener stichting, waarin ouden van dagen, zoowel mannen als vrouwen die niet of slechts ten deele in hun onderhoud kunnen voorzien, zich door storting van een bedrag in eens of door betaling eener jaar- lijksche bijdrage eene plaatsing zullen kunnen verzekeren. Hetjaarlijksche congres der sociaal-democraten zal dit jaar te GroniDgen met Kerstmis gehou den worden. Dinsdag middag tegen ongeveer 2 uur ontstond er brand in een huis in de St. Pietersteeg te Amsterdam. Met moeite werden twee kinderen uit de brandende woning gered, doch één niet dan nadat het ernstige brandwonden gekregen had, zoodat het naar het Gasthuis ver voerd moest worden. Mevrouw S. wonendein de Stationsstraat te Hilversum stond Maandag middag te kijken naar het verbrande perceel op het Melkpad, teen ze eensklaps in elkaar zakte. Een paar maDuen schoten ijlings toe en brachten haar op een wagen naar huis. Een half uur later had ze reeds opgehouden te leven. Het te Noordwijk aange spoelde lijk is gebleken dat van den stuurman van de Ango, Car- bois, te zijn. Het werd Maandag ochtend aldaar, in tegenwoordig heid van den geredden Guerre, op indrukwekkende wijze ter aarde be steld. Een tweede b1ok van 5 2 dubbele woningen aan de Van Os- tadestraat, gebouwd voor rekening van de vereeniging tot het verschaf fen van woningen aan minvermo genden te 's-Hage, is thans vol tooid. De woningen hebben den naam Van Ostade-woningen» ont vangen. FBUXIiZiBTO N. Naar het franich van Louis Gallet. III. Je deed beter met je stil te honden, merkte de dit maal onverstoorbare Madeleine aanje zoudt toch groote moeite hebben een verstandig woord te zeggen. Ga liever ontbijten. De soep staat heneden klaar. Jacques en Matthieu waren weldra alleen. En nadat zij de soep genuttigd hadden gingen zij naar hun kamer, waar zij zich opsloten. Nu ging Jacques met zenuwachtige haast den inhoud van de tasch en den gordel van Francis Blondel onderzoeken. De gordel bevatte meer dan twintigduizend francs in fransch goud en in bankpapier, ingesloten in kleine metalen busjes. In de tasch bevonden zich tal van handelspapieren, een agenda en een portefeuille waarin Gerbisr op het eerste gezicht weinig belang stelde. Overal, op de visitekaarten zoowel als op de enveloppen itond de naam van Francis Blondel, zoodat er geen twijfel meer was of zijn slachtoffer was dezelfde persoon als de dren keling, welke dieu morgen aangespoeld was. Op het gezicht van het goud en de bankbiljetten hadden de oogen van Matthieu geschitterd van hebzucht. Laten wij deelenzeide hij met trillende stem, terwijl hij zijn broeder aanzag. Ahal grinnikte Jacques, nu schijn je geen ha- zebloed te hebben. Je hebt geen moed gehad de flesch te ontkurken, maar meedrinken wil je wel, hè? Heb je vannacht niet gezegd, dat ik eveogoed schul dig was als jij. Welnu, wanneer ik mijn deel moet hebben aan de moord, dan wil :k ook deelen in den roof. Kom, geef op. Wat jou betreft, jij gaat Eduard Snobel betalen, opnieuw spelen en opnieuw verliezen; ik weet wel beter raad met mijn geld! Wat wou je er dan mee doen? Ik wil naar Egypte. Ik heb gehoord, dat daar zaken te maken zijn voor wien niet platzak komt. En hier ligt het geld, dat ik noodig heb. Ik heb genoeg van dit onze kere leegloopersleven. Ik wil vertrekken. Geef mij mijn deel. Met denzelfden koelen blik, waarmede hij hem den vorigen avond zoo kortweg geantwoord had, zag Jacques zijn broeder aan. Goed, zeide hij. Eo langzaam, haast werktuigelijk, deelde hij den gestolen schat in tweeën, legde de goudstukken op rijen en Btapelde de biljetten op hoopjes. Neem aanl Matthieu telde na. Er lagen tienduizend achthonderd francs vóór hem. Jacques zag het met stomme woede aan, hoe hij ze opatreek. En nu, besloot Matthieu, terwijl hij wees op den leegen gordel, de tasch en de verspreide papieren, laten wij dien rommel onschadelijk maken. Daarmee belast ik mij. Ik heb er meer belang bij dan jij, dat er geeu eukel spoor overblijft van.... het voorval Terwijl Matthieu naar het dorp ging om te hooren, wat daar gepraat werd, bleef Jacques tot het middaguur op zijn kamer. Hij las een voor een de papieren van Francis Blondel na. Die arbeid nam hem zoo geheel in beslag, dat hij het niet hoorde, hoe de meid riep, dat het diner opgediend was. Tien minuten later werd er aan zijn deur geklopt. Iiet was Madeleine, die kwam zien waar hij bleef. Haastig verborg Jacques de verdachte voorwerpen en opende de deur. Wat nu, ben je in slaap gevallen Neen zuster, antwoordde Jacques. Zijn blik was zenuwachtig helder. Kom dan! Wij moeten eten. En bovendien schijnt de kleine wakker te willen worden. - De kleine? herhaalde Jacques, om iets te zeggen. Want in den grond van zijn hart was hij weinig begaan met het lot van dit kind. Zooals Madeleine verwacht had ontwaakte het meisje weldra. Madeleine, Jacques en Matthieu wat en naar haar gaan zien, vóór zij zich aan tafel zet'ten. Zij sloeg hare oogen open, die zoo helder en schitterend waren, dat het was alsof de zon in de kamer scheen, zooal6

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1