Politiek Overzicht. Omtrent liet verdrinken van schipper Jacob de Jager van de bomschuit Koningin Emma, meldt men nog De schipper had zelf eene grond- zee zien aankomen, waarop hij tot zijne mannen zeide«Mannen, hou je vast.» Ieder deed dit en hij zelf greep den zoogen aamden «schijnbak», die evenwel door de grondzee stuk werd geslagen, terwijl De Jager zelf overboord viel. Alle pogingen om hem te redden werden terstond aaDgewend, doch na verloop van een half uur moest men die opge- daar het zwaardtouw brak, Teasel, 26 Nov. Door de Noordzeeviaschera van hier werden in de afgeloopen week elders ter markt gebracht: 60 manden kleine achol en 50 manden scharren. De prijzen waren als volgt: kleine schol f 4 a 4.60 schar f 2 a f 2.55 per mand. terwijl men juist in zijne nabijheid was. Tot tweemalen toe stak de drenkeling de hand nog op, waarna hij in de diepte verdween. De man wa« vader van vier kinderen. Te Dordrecht tracht een persoon op eene lijst gelden in te zamelen ten behoeve van het dronk aards asyl. Door de commissie is tot dusver niemand daartoe gemach- tigd. De bemanning van het te Ter Heijde gestrande barkschip Neptunkapt. Andersen, was vóór Goeree opgenomen door een engel- schen vischkotter en te Ostende aan land gebracht. Het schip was bij het verlaten in vinkenden staat. Maandag had er onder Vrouwebuurt een vree-elijk ongeluk plaats. De knecht van de wed. B. legde schertsende een geladen ge weer op een jongeling van onge veer 17 jaar aan, met het noodlot tig gevolg dat het schot afging en de volle lading den jongeling in den buik trof. Zwaar gewond werd hij opgenomen, en ofschoon hij thans nog leeft, is men ten hoogste be ducht voor zijn behoud. Dinsdagnacht had een duitsche conducteur het ongeluk te Winterswijk onder een rangeeren den goederentrein te geraken. Hij werd dermate verwond, dat zijn overlijden spoedig volgde. Dat niet alle huisvrouw- tjes lammeren zijn is algemeen be kend, maar dat de dame, die in de volgen.de gebeurtenis eene hoofdrol speeit, recht heeft op den naam van «vrouwelijke Blauwbaard», zal wel niemand betwisten. Te Dalfsen woonde een arbeider, D. J. F., met zijn vrouw A. Z. De harmonie tus- schen beiden liet nog al eens iets te wenschen over. Zoo gebeurde het Maandag dat de vrouw haren man dwong geld te hal n van een der inwoners, hetgeen hii weigerde; zij werd daarop zoo driftig dat zij hem bij het haar pakte en door het huis sleurde. Hiermede nog niet tevreden greep zij een broodmes en sloeg hem daarmede op het hoofd, waardoor een diepe wonde ontstond. De politie kwam tusschen beiden en heeft proces-verbaal tegen vrouwlief opgemaakthaar echtge noot is onder geneeskundige be handeling. WETGEVENDE MACHT. Io de zitting van de Tweede Kamer van Dinsdag werd de motie van den heer Levyssohu Norman om het hoofd geld der inlandsche bevolking te vermin deren, zoowel als die van den heer Van Houten om de Goevernements-koffiie- cultuur geleidelijk afteschaffen, verworpen voordat ze waren voorgesteld. De minister bleef zich verzetten tegen vermindering van het hoofdgeld de compensatie van de bevolking geëischt wegens afgeschafte heerediensten en wel op dezelfde gronden alB ji. Vrijdag. Er zou overieg mot de inlandsche regee ring plaats hebben omtrent afschaffing van alie heeredieusten, het gevolg zou daarvan noodwendig zijn verhooging van hoofdgeld. Nu ging het toch niet aan, thans te verlagen en later weer te verla gen. 3ovendien, als men de overschotten die er waren, naging, dan zou toch niet eene verlaging van 50 cents mogelijk zijn en zou men dus vanzelf binnenkort weer moeten verhoogen. Hoogstens zou men nu 10 n 11 cents kunnen verlagen en zulk een verlaging beteekende toch niets. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 26 Nov. Van de groote via scherij kwamen heden binnen de sloepen Pernis sch. Meijboom, met 1950 schelv. (waarvan 350 levende) en 5 kabelj., en Willem. Comelissch. v. d. Steen, met 2000 schelv. (waarvan 800 le vende) en 40 kabelj.schelv. gold f 35 en f 84.50 't honderd, kabelj. f 2.60 en f2.85 per stnk. 27 Nov. Heden is van do groote visscherij aangekomen de sloep Susanna Maria Catharina, sch. Valkenier, met 350 schelv. (waarvan 60 levende), terwijl door 38 korders 2 tot 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar werden aan gevoerd schelv. gold f 20.50 't honderd, kl. schol f 8.60 a f4 per mandje, en schar f 0.85 a f 1 per mand. Lemmer, 26 Nov. Gedurende de laatste acht dagen wordt te dezer plaatse wederom geen Zui- derzee-haring aangebracht. Vangst meer dan ongunstig. KOLONIËN. Uit bataviasche bladen van 2224 Oct. en ds Heli Ct. tot denzelfden datum.) BATAVIA, 26 October. Door da indische regeering is erkend on toe- blaten als consul van Siam te Batavia de heer W. Lor rain. Naar men verneemt, is een nieuw alge meen schutterij-reglement reeds sedert goruimen ■ij.l bij de indische regeering in bewerking en /.al dit vermoedelijk binnenkort worden uitge aardigd. Hierdoor zal een einde worden gemankt aan den thans bestaanden toestand, dat ieder gewest waarin eene schutterij wordt gevonden, er een regiementje op zijn eigen hand op na houdt, een toestand die te minder recht van bestaan heeft, nu de nationale garde overal alleen uit Europe en bestaat. De «Soerab. Ct.« schrijft: Het «Zilveren Kruis- is ter ziele, dat wil zeggen het is afgekeurd, met horten en stooten afgekeurd, en "deze niet-verwachte afkeuring maakt een leelijke streep door de rekening van den min. van Marine. De bedoeling des ministers en van den vlootvoogd hier was, dit het schip na eene onheteekende reparatie, over een paar weken rond de Kaap de Goede Hoop thuis varen zou bemand met de wegens expiratie van dienst tijd afgeloste matrozen en mariniers en de offi cieren die hun indischen campagnetijd achterden rug hebben. En van die hooge bedoelingen komt nu niets meer terecht. De zaak is deze. E: was gerapporteerd dat het schip vop« was en dat het wellicht niet raadzaam moest worden geacht het nog thuis te laten varen, zeker niet rond de Kaap. Maar daarvan wilde min. niets weten. Het was naar Z. E.'s gevoelen een nog op ouderwetsche, zeer solide wijze gebouwd schip, en dus dat kou nog wel. Orders in dien geest kwamen uit 'a Hage te Batavia en de schout-bij- uaoht geloofde ook wel dat het nog wel kon De schuit kwam intusschen hier om eeiiige voorzie ningen te ondergaan en, met zoo weinig kosten als mogelijk was, reisklaar te worden gemaakt. Hier begon men nu het noodige te doen en zoo ook, na het afnemen van een paar stukken der huid, hier eone op hooger last zéér spaarzame boring te doen naar de iuhouten. Deze boringen gaven echter een zoo bedroevend resultaat, zij toonden zoo duidelijk aan dat op de aangeboorde plekken de inhouten totaal waren vervuurd en vergaan, dat de ingenieurs en officieren allen be grepen dat onder deze omstandigheden een geheel volledig onderzoek niet mocht uitblijven. Dit werd naar Batavia geseind en de noodige mach tiging gevraagd. Neen, antwoordt Batavia, waar schijnlijk uit het haagsche Voorhout geïnspireerd, dat mag volstrekt niet. Het is een ouderwetsche sterke karkas, die nog best thuis varen kan. En de oudst aanwezige zeeofficier wordt in dien geest aangeschreven. Ongelukkig evenwel wil de ko lonel-commandant de vereischte verklaring niet teekenen, hij bedankt flinkweg er voor om me deplichtige te zijn aan een zoo onverantwoorde lijke daad, die het verlies van eenige honderden menschenlevens kon ten gevolge hebben. En daar zat men nu met zijn gebakken peren, nn de uit geoefende onbehoorlijke pressie toch niet tot het doel had mogen leiden. Het einde van het lied wbb etne commissie die het schip te keuren had. Nu kon er dus naar hartelust worden gehoord en gedaan, en eerst nu bleek ook hoe onverant woordelijk de pressie om de schuit toch maar met een beetje oplappen naar zee te zenden, was geweest. En niet twijfelachtig werd dan ook het schip afgekeurd, niettegenstaande alle daarmede strijdige haagsche wenschen. Van den beklaagde G. W. G. Piper, gewe zen .administrateur van de tabaks-onderneming Taboe ran, thans voortvluchtig, is door den R. J. te Batavia de terechtstelling bevolen. Be klaagde wordt van de volgende feiten beschul digd^ I. dat hij op of omstreeks 11 December 1886 la9t heeft gegeven om de Chineezen Tjiam Tjo Tje, Hoi A Kim, Peh A Soen, Siau Tal Hat, IJoe King Koe, Oey Siang Hoeij, Tan A Ang ea Tjeng Kai Hoe, allen koelies op de destyds door be klaagde beheerd wordende tabaks-onderneming Tahoeraa, die hun werk niet behoorlijk hadden verricht, in eene schuur der onderneming, met de handen en voeten aan een stijl te binden en zoo aan hun staart te hangen dat de uiteinden der vosten slechts even den grond konden raken; dat hij, nadat aan het bevel was voldaan, de koelies den geheelen nacht in denzelfden toestand heeft gehouden; dat evenzoo en wel op last van beklaagde met de koelies in de beide volgende avonden en nachten is gehandeld, zijnde de koe lies overdag niet geboeid geweest, om hun werk te kunnen verrichten; dat beklaagde de Chinee zen Tan A Ang en Tjeng Kai Hoei voornoemd op den 2en en 3en avond en de overigen op den len avond, nadat zij reeds aan een stijl ge bonden waren, tal van slagen met den stok heeft toegebracht en ook door een tandil of een ben- galeeschen oppasser met een rottan heeft doen tsebrengen, hebbende de koelies dientengevolge verscheiden striemen en wonden bekomen; delijk dat hun gevangenneming en gevangenhou ding onwettig was; 2o. dat hij op of omstreeks 11 December 1886 den chineeschen koelie Boen A Long van de destijds door hem beheerd wordende tabaksonder neming Taboeran, welke koelie herhaaldelijk was weggeloopen en weder opgevat, in een schuur der onderneming met de handen en voeten aan een stijl heeft doen binden en zóó aan diens staart doen hangen dat de uiteinden der voeten slechts even den grond konden raken; dat hij genoemden Chinees den geheelen nacht iu dien toestand heeft gelaten; dat op heklaagde's last evenzoo met genoemden koelie de beide volgende avonden en nachten is gehandeld; dat beklaagde dien Chinees intusschen eiken avond, terwijl deze gebonden was, tal van hevige slagen met een stok heeft toegebracht en doen toebrengen, hetzij door een tandi', hetzij door een bengalee- schen oppasser, dat deze mishandelingen in ver band met het uiterst geringe voedsel, dat aan Boen A Long werd verstrekt, oorzaak zijn ge weest van het overlijden vau laatstgenoemde in den morgen van den vierden dag; eindelijk dat de iuhechten:sneming en gevangenhouding van dien Chinees onwettig waren. Den 16den Oct. jl. wilde een als hadji ge kleed inlander in de moskee te Djombang gedu rende den nacht blijven bidden ot slapen. Maar de panghoeloe vertrouwde het heerschap slechts zeer voorwaardelijk eu weigerde hem ziju verzoek, zoodat de man vertrok. De paughoeloe zond hem nog een paar volgelingen na om hem ongemerkt in de gaten te houden. De kerel zette zich daarop neder vlak voor de adsistent-residents-woninL wachtte. Hij had een grooten steen in de hand. Den adsistent-resident ziende, die van zijn gewone avondwandeling tehuis kwam, vloog de kerel met zijn steen op dezen ambtenaar aan. Maar de aan wezige oppassers stelden zich bijtijds in beweging en wisten den hooswicht tegeu te houden en te vangen: deze werd onmiddellijk zwaar geboeid achter slot en grendel gebracht eu na een voor loopïg verhoor opgezonden. Welke 's mans be doelingen waren, is nog moeilijk uit te maken. RECHTSZAKEN. De Kamer van strafzaken vau het gerechtshof te Amsterdam hield zich Dinsdag bezig met de behandeling in hooger beroep van de zaak tegen Mevius, Hol en Smitshuyzen, de zg. valsche munters. Smitshuyzen was in hooger beroep ge komen op advies van zijn raadsman in eerste instantie; daarna teekendo het O. M. bij de rechtbank appèl tegen het geheele vonnis aan. Een uitvoerig rapport word door den raads heer rapporteur mr. Fles uitgebracht, en daarna een aanvang gemaakt met het hooren van eenige getuigen. De arrondissements-rechthank te Middelburg heeft tegen Pieter de Kaeijer, 48 jaar oud, arbei der, geboren te Aksel, die den 26en Augustus moord pleegde op Jaunetje Mieras te Ierseke, met het doel om daarna diefstal te plegen, le venslange gevangenisstraf geëischt met ontzetting van zijne burgerrechten. De zonden door de boulangerraannen en door Numa Gilly aan die duisternis ont togen, de wondeplekken waarop het «bou- langillysme" den vinger heeft gelegd, geeft sommigen, die zich met schuld overladen aan de wereld hadden onttrokken, den moed zich weer te vertoonen. Wilsm is weir in de Kamer verschenenhij zal geen reden ge vonden hebben om alleen weg te blijven, waar twintig collega's geregeld aan de zitting deelnamen. Hij is er, na een jaar afwezigheid, waarlijk niet als de verloren zoon ontvangen. Nauwelijks had hij zijn zetel in het «Palais Bourbon" weder in genomen, of de afgevaardigde Mesurier besteeg de tribune en richtte tot den pre sident het verzoek de zitting op te heffen «Niemand zal zich vergissen omtrent de reden van mijn voorstel," voegde hij er aan toe. Groot rumoer, luide kreten volg den op dit woord. De heer de Cassagnac, ondersteund door zijn bonapartistischeH collega Cunéo d'Ornano, riep luide om erklaringen. Ondanks hunne oppositie bracht de voorzitter het voorstel in stem ming en werd het aangenomen met 375 tegen 80 stemmen. De opgeheven zitting werd na een uur hervat. De Kamer had volgens haar leider genoegzaam blijk van hare gevoelens gegeven, om de werkzaamhe den voort te mogen zetten.Mr.Wilson verliet nu aan den arm van zijn vriend Andrieux, de zaal. Na een dergelijke uitdaging kan hij wel niet anders doen dan gevolg geven aan zijne bedreiging, in navolging van Gilly, zijne «Dossiers" uit te geven. Het wordt gebruik op afgedane za ken terug te komen. De Mackenzie- kwestie, die iedereen van de baan geloofde, wordt nog eeu3 te berde gebracht door de «British medical Association" die op voorstel van eenige harer leden eer daags in overweging zal nemenin hoeverre de openbaarmaking van twee der facsimiles van keizer Freclerik in hun orgaan als «een schending der onder ge- neesheeren gebruikelijke kieschheid eu een beleediging van de geneeskundige praktijk" is op te vatten. Intusschen is het Mac kenzie gelukt, des keizers opzien wekkende verklaring: «Bergmann heeft mij mishan deld," op officieele wijze aan de belang stellenden ter kennis te brengen. Het hoofd van den zwitserschen bond is een kort, maar hevig lijden aan de )lgen der amputatie Dinsdagmorgen overleden. Zijn nagedachtenis zal er wel bij varen, dat zijn dood niet het sein is voor een eindeloos twistgeschrijf als waartoe de ziekte van den duitschen keizer den stoot gegeven heeft. De pennestrijd over de goede en kwade kansen der expeditie-Wissmann en hare verhouding tot de duitsch-oost afrikaansche maatschappij is eeu nieuwe phase ingetre den door het zelfstandig en handelend op treden der mannen, die zich ten doel stellen Emiu-Pacha op te sporen. Luite nant Wissmann, Dr. Peters en hunne vrienden willen niet, dat hunne onderne ming een werktuig worde in de hand der duitsche maatschappij, wier belangen van ondergeschikten aard zij a en wier politiek alle inboorlingen in het harnas heeft ge jaagd tegen al wat europeaan is. De be trekkingen tusschen beide lichamen zijn geheel verbroken. De maatschappij wil nu van andere zijde hulp zien te krijgen. Zij deukt er aan, zoo niet een subsidie, dan toch een voorschot van tien millioen mark tegen een interest van 37 pet. aan den Rijksdag te verzoeken. De kansen staan evenwel niet gunstig, daar Bismarck miu- der dan ooit tot het verleenen van der gelijke [staatsaalmoezen geneigd schijnt en minst van alles aan een vereenigiug, die zooveel «Pech" heeft. Iets anders zou het ziju, de voordeelen der blokkade dienstbaar te maken aan de van den duitschen handel't is goed riemen snijden van andermans leer. Nog steeds gaat men voort nieuwe krach ten aan te winnen voor dezen tour de force. De sultan, die zijn oorlogsschepen voor alle gebeurlijkheden zoo gaarne in de buurt houdt, wordt op alle wijze door den duitschen gezant aangepord om zich niet te laten kennen aan de weigering van zulk een klein offer voor zulk een groot doel. En in zijn zwak getastheeft hij er wel ooren naar Frankrijk sn Rusland, die zich feitelijk vrij onzijdig houden, dezen vlieg af te snappen en zal «op zekere voorwaarden" een zijner oorlogsschepen leenen tot deze europeesche betooging. Den sultan van Zanzibar, die ziek is zieke sultans zijn gewild aas, adres aan dien van Marokko wordt door de hon gerige duitsche handel-maatschappij lastig gevallen om 160.000 roepees ten einde de administratiekosten van haar bestuur over de kuststreek te dekken. Intusschen, het blijft tot nog toe bij alles wat tegen de afrikanen, sultan of inboorlingen, gedaan wordt, bij pogingen. De soeakimsche zaken beginnen zoo slecht te staan, dat engel- sche troepen het paard van Troje? in de stad zullen worden binnengehaald om de goed geïnstalleerde belegeraars uit hunne stellingen te verdrijven. Last not least komt de tijding, dat het op Zanzibar gelegene duitsche steenkolen-station voor de blokkeerende stoomschepen geheel af- Wat is nu erger, de blokkade zonder steenkolen of de afrikanen zonder wape nen KERKNIEUWS. In plaats van da. I. E. Schroder te Arnhem, die voor de nominatie hedankt heeft, i9 door den Grooten Kerkeraad der Evangelisch Lutherache geraeonte te Amsterdam op het zestal geplaatst ds. M. J. Mees te Haarlem. GEMENGD NIEUWS. Keely. voor wiens motor, die door het geluid in beweging moest gebracht worden, eenigen tijd geleden geweldig reclame werd ge maakt, is te New-York wegens op lichterij gearresteerd. Hij had voor de exploitatie van zijn uitvinding aandeelhouders weten op te duiken en 1 miilioen dollars bijeen gekre gen. En nu blijkt, dat de geheele zaak een mystificatie is. De chineesche regeering heeft een overeenkomst gesloten met een buitenlandsch syndicaat, teneinde de noodige herstellingswerken uit- tevoeren langs de oevers der Gele Rivier en zich voor een aantal met het onderhoud daarvan te belasten, tegen eene vergoeding van zes mil lioen taels (ongeveer 15 millioen gulden). Te Chow-Kia-Kow, waar de jong ste overstroomingen hebben plaats gehad, hebben thans veertiöduizend families geen andere woningen dan ellendige rieten hutten; zij worden van levensmiddelen voorzien door het goevernement, dat dagelijks uit- deelingen houdt. LAATSTE NIEUWSTiJetftaEN. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten te Amsterdam zijn uitgebracht 6992 stemmen. Geldig 6965. Hiervan verkreeg de heer H. C. A. Hensy 4100 en L. Bonnike 2865 siemmeu, zoodat de heer H. C. A. Henuy is gekozen. ORGBLBHSPaiiIHQ ia de Groote- of St. Bavokerk al- aier, op Donderdag 29 Nnv. 1888 les namiddags van 2 3 uur, door ien Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. AndanteHesse. 3. Sonate No. 5Mendelssohn. a. Allfgro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso e vivace. a. Ave MariaBach-Gounod. b. AbendliedSohdmann. 5. Finale. i gebrand is - door zelfontbranding der kolen. ^A8KT8INiesm:M. Haarlem, 28 Nov. Aangevoerd en verkocht 53 stapels kaas, uit makende 6987 kazen, wegende 14278 Kg. Hoog ste prijs per 50 Kg. f 26,50. Haarlem, 28 Nov. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden tvaren als volgt: 81 koeien f220 a 115, 21 nchtere kalveren 12 a 7, 126 schapen f 23 i 13, 0 Lammeren fa 0, 2 Graskalveren f 25 k 0 Pinken f 0,a 0,1 Stier f 100 a 8 Paarden f250 a 35, 0 Biggen f0 a 0, 6 Vaarzen f 0,a 0, a mat br dam, 28 Nov. De pr^Bea der Aardappelen waren als volgt: i?fie«ehe Dokkumer Jammen 3,&3,30, dito '''•aneker Jammen f 8,a 3.10, do. En jalsche 2.50 a 2,60, do. Mnnteriche f 0-i 0, Zseawschs Spaiiehs Jammen i 4,50 5,ëeld. ''"anwe f 2,50 a 2,70, Pnr'sische Hamburgers dito Roode f 2,25 a S.Sak Gsohs f 8 25 a 8,75 Zeenvrsche PoterB f 0,a 0,do. Flakkeesehe f 4,a 4,25, dito Blauwe f 2.50 a 0,Hille- gommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a 0,allen per Hl. Aangevoerd 0 versche ladingen. Saikar: Biet flauw, Geraffineerd vast. Petroleum vaste prijzen onveranderd. Tarwe op levering lager, Maart f218. Nsteering v&n de Commissie voor den Graan- 4»'del. Rogge op levering flauw, Maart f180, 131, 180. Mei f181, 180, 131, 132, 131. van Menae Thola. Koolasiad stiL Raapolie stil. Lijnolie traag, lo. Dzc. f 207 1°* Jan./Mei f 217u lo. Jnni/Aug f22. StiKRDAM, 28 Nov. Moutwijn f 9,Jenever M4 50, A vist. Proef f 15,75 Spoeling-Beurs 1 80. dito Cf*f 1.70 Madeleine het uitdrukte. Zij keek als in een droom naar de onbekende menschen,die haar omringden en bewoog zachjes hare lippen. Madeleine boog zich tot haar over en luisterde. Wat heeft zij gezegd? vroeg Matthieu. Ik weet niet; het schijnt dat zij iemand roept, haar vader of haar moeder waarschijnlijk. Tegelijkertijd legde Madeleine hare hand op die van het kind. Zij waren frisch en droog. Geen koorts meer! Mooi zoo! Zij liet het meisje nog een lepel vol van dokter Sylvain's geneesmiddel drinken. Het kind zag haar met een zachten glimlach aan. Dank u mevrouw! Het had deze woordeD lang zaam maar duidelijk uitgesproken. Madeleine mocht haar dus toespreken en ziende, hoe het meisje rondom zich zag, vroeg zij: Naar wie zoek je, mijn kind? Wees maar niet hang! Je bent hier bij vrienden. Hoe heet je? Ik heet Sarah Sarah Blonde!. Jacques en Matthieu zagen elkander getroffen aan. Mijn vader! Mijn vader is toch gered, niet waar mevrouw? Matthieu had het hoofd afgekeerd om den blik van het kind te vermijden. Jacques daarentegen, eensklaps bezield door eenige geheimzinnige vreugde, wendde zich levendig tot Sarah. Mijn kind, sprak hij, wees toch vooral niet on gerust. Blijf bij ons. Al heb je misschien geen ouders meer hier beneden, je zult toch niet verlaten zijn. Mijn zuster zal van je houden of je haar eigen dochter waart. Wel jongen, merkte Madeleine verwonderd aan, ik heb je nog nooit zoo hartelijk hooren spreken. Jacques antwoordde niet; hij begaf zich schielijk naar zijn kamer, waar hij met een van vreugde kloppend hart de papieren bijeenzocht, die hij een uur geleden doorge lezen had. Sarah Blondel! zeide hij tot zichzelven. Zijn dochter! Ditmaal, ditmaal heb ik de fortuin voor'tgrijpen. En toen Matthieu he:u 's avonds vroeg wat hij gedaan had met de aan Blondel ontroofde voorwerpen, antwoordde hij, het geheim van zijn plotselinge vreugde bewarend, op luchtigen toon Verbrand, mijn waarde, alles is verbrand. Je kunt met een gerust hart gaan slapen, hoor! IV. De Gerbiers waren van eene oude familie uit Artois, die groote landerijen bezeten had, welke langzamerhad door de vele erfgenamen, aan wie zij vielen, versnipperd waren. Een aanzienlijk gedeelte was in 't bezit gekomen van de grootvader van Jacques en Matthieu, een ruw man, die zelf zijn grond bearbeidde en er een goeden winst van haalde. Toen hij stierf, had hij zijn zoon Simon een honderd hec taren bouwland nagelaten, benevens twintig hectaren wei land, waarop hij het om zijn snelheid zoo beroemde en voor den postdienst zoo gezochte boulogner paardenras fokte. Ook erfde deze het huis in de duinen, den hoofdzetel der familie. Een mooie nalatenschap, vrij van alle lasten en die Simon zonder veel moeite tot verderen bloei had kunnen brengen. Maar het land had voor Simon weinig aanlokkelijks. Hij gaf den voorkeur aan de stad, waar hij omging met specu latie-mannen, fideele kameraden, die geld verdienden zonder er een vinger voor te verroeren, die het vroolijk verteerden en die hem aan 't verstand brachten dat de landbouw toch maar een armzalig boerenvak is slechte kennissen, van wie het den vader langen tijd gelukte zijn zoon verwijderd te houden, maar die hem in hun kriDg terug trokken, zoodra de oude man gestorven was. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2