Politiek Overzicht Traag gesteld, of het noodzakelijk is te achten, dat de operatiên alle op het levende dier worden verricht. «Dit lid was van oordeel dat, indien daarvoor niet de volstrekte noodzakelijkheid mocht bestaan, de pijn den dieren behoorde te worden bespaard. De overige leden meen den het opereeren «in vivo» als noodzakelijk te moeten beschouwen ten behoeve van een grondig oor deel over de geschiktheid van de candidaten voor de praktijk enz.» In verband met de thans han gende kwestie, waarbij de directeur der school staat aan de zijde van hen, die beperking der vivisectie zonder nadeel voor het onderwijs mogelijk achten, is het niet onbe langrijk op te merken, dat dit lid niet de directeur der school was. NR. C.) Het V ad. meldt: Twee personen, N. N. en E X., hebben te zamen aan de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank f 1315 ten geschenke gegeven, om net tekort in de kas aan te vullen. Men schrijft uit Sloten aan de ,/Amst. Ct." Dat de amsterdamsche huurkoetsiers vlug ziju, ais er niets te verdienen valt, is bekend, doch minder bekend is het wellicht, dat zij soms, om in korten tijd iets te verdienen, bedriegelijke middelen ge bruiken, hetgeen het volgende bewijst. Een ingezetene der gemeente Bloemen- daal, in de vorige week nog hmt in den avond te Amsterdam zijnde, liet zich per rjjtuig naar zijne woonplaats terugbrengen. De amsterdamsche lucht en wat er als men uit is bijkomt, hadden op hem, bui tenman, een overweldigenden invloed uitge oefend, en pas was mijnheer in het rijtuig gezeten, of hij viel in een vasten slaap. Een en ander was de aandacht van den koetsier niet ontgaan, en deze besloot hiervan partij te trekken. Toen men een eindje buiten Amsterdam op den Sloterstraatweg was, hield hij stil, opende het portier en trachtte zijn passa gier te doen ontwaken, hem toeroepende, dat hij aan het begin van Bloemendaal was. Deze ontwaakt eindelijk, doch valt weer achterover en schijnt hem niet te begrijpen. De sterke hand van den koet sier ontneemt hem echter de rust en doet hem er eindelijk toe overgaan om f4,50 uit te betalen waarna de koetsier, blijkbaar hoogst voldaan, mijnheer behulpzaam is in het uitstappen. Verwonderd ziet deze rond en wrijft zich nogmaals de oogen, doch in hetzelfde oogenblik heeft de koet sier zijn plaats op den bok genomen, het rijtuig is gedraaid en rolt in de richting der hoofdstad terug, terwijl den verbluften passagier wordt toegeroepen„recht uit langs de mijl- en telephoonpalen door Halfweg naar Haarlem, en ge komt te Bloemendaal." Deze doet den koetsier allelei uitingen zijner woede naklinken, in zichzelven zijne eigene domheid ver- wenschende. Doorloopende, landde hij bij den kastelein Baas, alhier, aan, die hem naar Amsterdam terugbracht. In de Woensdag; gehou den zitting; van den gemeenteraad te Amsterdam, werd de behande ling voortgezet van de voordrach ten om aan de vennootschap „Electra" en de Nederl. Electrici- teitsmaatschappij tot wederopzeg ging vergunning te verleenen tot het spannen van geleidingen over een deel van den openbaren weg. Door den heer Gerritsen werd eene motie inöediend om de vergunnin gen uitsluitend te maken en dus terugtekomen op het raadsbesluit van 1885 om geen monopolie met betrekking tot electrische verlich ting te verleenen. Na eene discussie van anderhalf uur werd de motie-Gerritsen ver worpen. Slechts 4 stemmen ver klaarden er zich voor. De voordrachten, gelijk zij door B. en W. waren ingediend, werden daarna met bijna algemeene stem men aangenomen. Een Woensdag door ons medegedeeld bericht omtrent een duel tusschen een officier der schut terij en een officier der infanterie kan, gelukkig, worden tegengespro ken. Een geschil tusschen een offi cier van het het leger en een am- sterdamsch ingezetene, tevens officier der schutterij, doch voor het oogen blik niet in die functie, is opge helderd en heeft dus niet de ernstige gevolgen gehad, die wij meenden te moeten vreezen. (Db. v. Ned.) De beide trommels met 100 diamantslijpersdoppen met dia manten gevuld, welke te Amster dam gestolen waren, zijn Woens dag met den inhoud teruggevonden, een in eene sloot achter de Da Cos- takade en een in eene sloot bij de Kinkerstraat. Donderdagochtend bood een jongen bij de Amsterdamsche Bank een chèque van f 3000 ter betaling aan. Nauwelijks had de knaap het geld in ontvangst genomen of men bemerkte, dat de chèque valsch was. Men ging den knaap achterna, en zag, dat hij het geld overgaf aan een vreemdeling, die er mede ver dween. Gelukkig kon men hem m iet oog houden, en op den Hei- iigenweg werd hij aangehouden, de f 3000 hem ontnomen en hij zelf aan de politie overgeleverd. In den nacht van 26 op 27 dezer barstte boven Purmerend en omstreken een onweder los, met het gevolg, dat eene boerenwoning in de Wijde Wormer door den blik sem getroffen en eene prooi der vlammen is geworden. De opnieuw geconstitu- eerde vereeniging tot het hou den van volksbijeenkomsten te Hel der heeft het initiatief genomen tot het vormen eener commissie voor de regeling der plaatselijke feest viering te Nieuwediep ter gelegen heid van 'sKonings 40jarige re geering. Woensdagavond heeft er te Nieuwediep eene gedachten- wisseling plaats gehad van eenige ingezetenen, tot het beramen van plannen voor eene te stichten hel* dersche onderl.nge brandwaarborg maatschappij. In den nacht van Woens dag op Donderdag is de boerenhof stede van de weduwe S. aan den Langereisdijk(gem. Nieuwe Niedorp) door brand vernield. De bewoners, door de knetterende vlammen uit den slaap opgeschrikt, konden nog juist bijtijds gered worden, doch van het huisraad is bijna niets ge spaard gebleven. Toen de spuit uit Nieuwe Niedorp op de plaats van het onheil kwam, viel er niet meer dan een brandende puinhoop te blus- schen. De oorzaak van den brand is onbekend. Huis en inboedel waren verzekerd, doch te laag. In deze dagen van histo rische herinneringen is het zeker wel de vermelding waard, dat zich te Scheveningen nog een mis schien wel de eenige man be vindt van hen, die destijds met een bom naar Engeland werden gezon den om prins Willem af te halen. Arie v. d. Toom, aldus heet de man, werd den 25 Dec. 1797 ge boren, voer als jongen van 16 jaren aan boord bij schipper Cornelis Pronk, en bood zich mede aan Lm den prins te gaan afhalen. Hij ge noot evenwel de eer niet den toe- komstigen koning naar Holland over te brengen, want aldus verhaalt hij, wij kregen van de engelsche regeering ten antwoord «dat zullen wij zelf wel doen». Slechts met am munitie geladen keerde dan ook de bom naar Scheveningen terug. Donderdagavond is op het station Nieuwersluis de wisselwach ter B., bij het aankoppelen van den naar Utrecht vertrekkenden snel trein van 4.40 uit Amsterdam, tus schen de buffers gekomen. De on gelukkige werd zoodanig gekwetst dat de dood bijna onmiddellijk volgde. H ar dlo op er s. Onder voor wendsel een hardlooper te zijn, draafde Dinsdag een persoon de Jo- hannastraat te Arnhem op en neder, terwijl een ander zich met de inning der gelden belastte. Een rechercheur der politie kreeg eenigen achterdocht en riep den kassier bij zich. Deze echter deed als Le chien de Jean de Nivelle, Qui s'en va quand on l'appelle. Hij verwisselde nu zijn ambt van kassier met dat, hetwelk zijn patroon uitoefende en thans bleek, dat, zoo ze al geen hardloopers van beroep waren, beiden eene groote bedre venheid hadden in het snel loopen. Een oud paard van den baron Van Pallandt van Rosendael, dat moest doodgeschoten worden, werd, daar de familie veel met het dier had opgehad, in het park van het kasteel, achter de oranjerie be graven. Dit kwam ter oore van een drietal personen uit Klarendal te Arnhem, die weldra het plan hadden gevormd en het ook hebben uitgevoerd om het paard in den nacht weder op te graven en in stukken mede'te voeren naar hunne woonplaatsen. De politie in Klarendal kwam op het spoor van de daders van den diefstal door de huid van het paard. Deze toch was door een der be doelde personen alle drie zijn het oude bekenden der politie ver kocht, terwijl het is gebleken, dat het paardevleesch gebruikt is in den middagpot. (Ariïh. Cl.) Door de politie te Nijme- gen is Woensdag zekere G. K., scheepstimmerman te Lent, een be rucht individu, die reeds onder scheidene gevangenisstraffen heeft ondergaan, wederom in hechtenis genomen en naar de gevangenis overgebracht, ter zake van oplichting. Woensdagnamiddag had een griendhakker uit Werkendam, werkzaam in den Duijl onder de gemeente Dussen, het ongeluk zijn pols af te hakken. Tengevolge der hevige bloeding is hij korten tijd daarna overleden. Onder den werkenden stand in Zeeland is de argentijnsche Republiek (Z.-A.) het onderwerp van den dag. Vijf gezinnen zijn nu reeds besloten derwaarts te gaan, terwijl het aantal dergenen, die in lichtingen vroegen bij den agent der N. A. Stoomvaartmaatschappij, die Woensdag te Goes te spreken was, ruim honderd bedraagt. Ook uit Heinkenszand zal een huisgezin bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen benevens een onge huwd persoon, die zich daarbij zal aansluiten, naar de Argentijnsche Republiek vertrekken, en uit de ge meente Borsele zal mede binnen kort een arbeidersgezin van tien per sonen daarheen gaan. Van het sedert een jaar in gebruik genomen goevernements- gebouw in de provincie Drente is de prachtige danszaal, grenzende aan de woning van den Commis saris des Konings, nog steeds onge- meubeld, ten gevolge van een ge schil over de kosten, ten bedrage van f 4000, die, naar de regeering wildede Commissaris moest dragen. De zaak is thans in dier voege geregeld, dat spiegels, haarden en kronen door het rijk, stoelen en tafels door den Commis saris zullen worden bekostigd. Uit Zuidlaren wordtaan de Asser Ct. gemeld: Eene nog zeer jonge, in gezegende omstandigheden verkeerende vrouw, pas 20 jaren oud, plaatst hare beide kinderen, 3 en 1 jaar oud, in een wagentje en legt een briefje op tafel, waarin zij meldt, dat zij zich met hare kinderen gaat verdrinken in de Nieuwe Wijk, ruim een half uur van Zuidlaren verwijderd; daar aangekomen, legt ze nog een brief op het kussen, met vermelding aan wien de wagen toebehoort en werpt zich daarna met hare beide kinderen in 't water, waaruit ze Zondagavond alle drie levenloos werden opgehaald en naar hun woning teruggebracht. Naar men zegt, moet de oorzaak bestaan in oneenigheid met haar man. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 29 November. Door het provin ciaal bestuur van Nooid-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed Het uitvoeren van eenige verbeteringen aan do werken der Noordzeebaven te IJmuiden, be- hoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming f 9750.) Minste inschrijver L. Kalis Kz. te Sliedrecht voor f9497. WETGEVENDE MACHT. In de sitting van Donderdag van de Tweede Kamer werd de behandeling van de indische begrooting voortgezet. Bij de afdeelingen nijverheid, onderwijs en eere- dien9t, bracht de heer Y#n Baar hulde aan 's ministers inzichten omtrent de be vordering van den godsdienst in Indië. De minister was daarvoor zeer dankbaar en betoogde nogmaals de noodzakelijkheid om het christendom in Indië te bevorde ren. Aan den heer Donner verklaarde de minister herziening van art. 122 van het regeerings-reglement te zullen overwegen. Volgen8 deH minister moeten stellig de inlandsche hoofden, christen wordende, in hun betrekking worden bestendigd. Gaarne zal hij het schenken van toelage aan ker kelijke gemeenten bevorderen. Tegeu 's ministers verklaring, dat de indische kerk nog behoort tot de oude christelijke kerk en dat de heilige alliantie nog bindend zou zijn voor den koning en het nederlandsche volk, protesteerde de heer Van der K a a jr, als ongepaste uit latingen van de regeeringstafel. Ook de heer Schaepman betreurde die uitla tingen, vindiceerde het recht voor de ka tholieken om hun plaats in het midden van het nederl. volk in te nemen. De heer L o h m a n achtte de uitlatingen des mi nisters het uitvloeisel van diens beginselen, doch geenszins strekkende om anderen te kwetsen. De heer Schepel heeft verlof gekre gen, later de regeering te interpelleeren over het verbod van invoer van rundvee in Duitschland. Wetsontwerp ter voorkoming van bedrog in den boterhandel. Zooals door ons blad reeds gemeld werd, is bij de Tweede Kamer een wet9voor- dracht ingediend, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boter handel. De voorgedragen maatregelen zijn het gevolg van de meening der Reg., dat het hare taak is om de zekerheid, dat hetgeen als boter verkocht wordt uitslui tend van melk afkomstige vetdeelen be vat, door wettelijke maatregelen te bevor deren en InngB dezen weg de knoeierijen zooveel mogelijk tegen te gaan. De ach teruitgang van den goeden naam der ne derlandsche boter wordt dan ook door de Reg. voor een gced deel toegeschreven aan de verkeerde praktijken in den boter handel. Van maatregelen tegen bedrog verwacht zij een gunstigen invloed op de boterprijzen, al neemt zij verkeerde prak tijken niet als eenige oorzaak der daling van de boterprijzen aan. In deze voor dracht wordt met knoeien echter niet be doeld het vervalschen, waardoor de waar bedorven en schadelijk wordt voor de ge zondheid. Zelf3 erkent de Reg. de betrek kelijk groote waarde van goede kunstbo ter, hetzij vermengd, hetzij onvermengd met roomboter, voor de bevolking. Hoofd doel van het voorstel is, te waken tegen het bedrog om het surrogaat voor echte boter te doen doorgaan, omdat bij dit bedrog een groot volksbelang gemoeid is. Voorloopig acht de Reg. maatregelen be treffende de kunstboter voldoende, zich voorbehoudende om, zoodra de wensehe- lijkheid daarvan blijkt, bepalingen omtrent den handel in kunstkaas voor te stellen. Het doel van de wettelijke maatregelen tot het tegengaan van de tegenwoordige misbruiken in den boterhandel is om de onderscheiding le bevorderen tusschen twee producten, die, ofschoon uiterlijk op elkan der gelijkend en tot een soortgelijk oog merk gebezigd, nochtans in aard en samen stelling van elkander verschillen. De maatregelen zijn van anderen aard dan de bepalingen van het Strafwetboek tegen bedrog door den verkooper van levens middelen. Bij de toelichting van het twee ledig verschil deelt de min. van Justitie mede, dat hij het wetsontwerp tegen be drog bij verkoop van levensmiddelen heeft ingetrokken, omdat hij de werking van art. 329 Strafw'o. voorloopig wil afwach ten. Verder blijkt, dat bet doel dezer regeling den handel in margarine-boter niet wil belemmeren, maar uit der aard der zaak wordt de handel in deze boter, die volkomen te goeder trouw gedreven wordt, in deze wet aan eenige bezwarende bepalingen onderworpen, o. a. aan het onderzoek, dat ter onderscheiding van beide artikelen noodig is. VISSCHERIJ. Nieuwediep, ?9 November. Tien korders brachten heden 38 tongen, 2 tot 8 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ten afslag, ter wijl door 2 beugers 100 schelv. en 2 kabel}., en door trekkers 8 tal haring werden werden aan gevoerd; tong gold 75 cent per stnk. kl. schol f5.20 per mandje, aehar fl.50 per mand, schelv. f78.50 het honderd, kabelj. f4.80 per stuk en haring f 6.15 per tal. De toetreding door sommige mogend, heden tot het menschlievende doel, dat de oost-afrikaansche blokkade beoogt, is zoo weifelend, zoo schoorvoetend alz het inteekenen op een weldadigheldslijst maar zijn kan. Men schijnt bet te doen, omdat anderen het gedaan hebben en men meet zijn gift af naar de grootte van anderer offers. Duitschland heeft voor een flink bedrag geteekend en vervolgens de huma- niteitslijst aan Engeland voorgelegd, dat zich niet aan een paar schepen heeft laten kennen.Toen kwam Portugal en toen Frank rijk aan de beurt.Hier had men al zijn welbe spraaktheid van noode om ten minste niet gekeei en al nul op 't rekest te krijgen. Frankrijk heeft men nu in zooverre bele zen, dat het een kauonneerbootje zal zen den, alsof 't van een armoedje af moest. De sultan van Turkije schijnt over even veel goeden wil als onvermogen, over even weinig schepen als gewillige soldaten te beschikken te hebb«n. Wat zou hij op standelingen uitzenden om opstandelingen te onderdrukken Twee duizend soldaten werden eergister op drie stoombooten te Varna ingescheept om naar hunne ver schillende provinciën te worden vsrzon- neringen bevolktdikwijls waren zij 's nachts opgestaan om op bloote voeten en den neus tegen de ruiten gedrukt, allerlei geheimzinnige personen na te staren, onder welke zij duidelijk de breede figuur van Simon Gerbier opmerkten. Bij het licht van lantarens, die langs den bodem scheerden, schenen deze mannen soms in dien bodem te verdwijnen en er uit te verrijzendaarna verdween alles als een droombeeld. En de knapen bleven lang nadenken over deze geheimenissen, tot de inhechtenisneming van Gerbier er hen den naam van leerde kennen. Daarna verrezen voor hun geest de heftige oneenigheden, de harde woorden, dikwijle de grove scheldwoorden tus schen hunne ouders. Hun gemoed was bedorven, hun geest besmet met mis dadige gedachten ondanks den heilzamen invloed van de goede Madeleine. Toen zij, zoo goed en zoo kwaad als het ging, hunne stu diën voltooid hadden en toen zij volgens Madeleine's zeggen «groote jongens» geworden waren, bespeurde deze zeer goed, dat haren invloed geheel en al verdwenen was. Zij besloot nochthans te doen, wat zij haar plicht achtte, en hun de noodige vermaningen niet te sparen, reden waarom zij de naam van zuster Knorrepot gekregen had. Terwijl zijne zonen tot mannen opgroeiden, gleed Simon Gerbier al sneller af van 't hellend vlak des verderfs, waarop sedert de vlucht van Francine, wier sterke wil hem nog somwijlen had weten te beheerschen, niemand hem zocht tegen te houden. Geheel verdierlijkt door den drank, verliet hij zijne wo ning niet meer, dan om wat op het strand te loopen inde richting van den toren van Croï. Op zekeren dag brachten eenige visschers hem dood op het huis in de duinen. Men had hem gevonden in een dier kleine meertjes, die de zee bij ebbe in de kuilen van het strand achterlaat. Het water was zeer ondiep: een kind had er doorheen kunnen waden. De grijsaard was er in verdronken. Waarschijnlijk was hij door een beroerte getroffen, er in gevallen en had geen kracht bezeten er uit op te staan. Dit rampzalig einde maakte een diepen indruk op Madeleine, terwijl het haren broeders de koude kleeren niet scheen te raken. Bedorven als zij waren, voelden zij zich vertrouwd met dergelijke zaken; bovendien hadden zij nooit veel opgehad met «den oude», zooals zij, oneerbiedig genoeg, hun vader gewoon waren te noemen. De erfenis van Simon Gerbier was spoedig verdeeld: er viel niet veel te deelen. Madeleine werd in het bezit gesteld van de nalatenschap harer moeder. Jacques en Matthieu, die er beiden naar snakten de wereld in te gaan, wilden naar Parijs, de een om er in de rechten te etudeeren, de ander voorshands zonder doel. Den een zoowel als de11 ander was het er om te doen hunne vrijheid en hun jeugd te «genieten» en dat leventje van pleizier te gaan leideni waarvan zij te Boulogne een voorproefje genoten hadden en waarvan hun het badseizoen den smaak weg had doen krijgen. Na eene driejarige afwezigheid keerden zij terug. Jacques had zijn wetboeken weinig meer dan gezien en Mattbieu had heelemaal niets uitgevoerd; beiden hadden er zich mede vergenoegd hun vaderlijk erfdeel op de vroolijkste manier erdoor te brengen. Er restte hun niets dan terug te keeren naar het huil iu de duinen, waar Madeleine en hare oude dienstmaagd Martha met smart de terugkomst der beide verloren zonen afwachtte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2