1IINNENLAND. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. zou hij weder behoefte aan producten, dus aan arbeid scheppen. De arbeider zou dan wel weinig verdienen maar arbeidsnood zou er niet kunnen 3ijn. De kapitalist kan met den beBten wil de sommen, die hem toevloeien, niet verteren, maar gebruikt ze voor het grootste gedeelte om de prijzen van grond en grondwaardige papieren op te drijven, waardoor het gedeelte dat den arbeid als intrest onttrokken wordt, weder stijgt, de toestand duB ongezonder wordt, het arbeidsloon, al is het niet absoluut dan toch zeker relatief daalt. (Plaatsgebrek noodzaakt ons het vervolg van het verslag tot het volgende nummer uit te stellen.) Verscheiden gezinnen in Haar lemmermeer zullen zooals men ons van daar bericht naar de Ar- gentijnsche Republiek vertrekken. LEGER EN VLOOT. Sinds een iaar of zes worden te Utrecht eenige onderofficieren, korporaals en manschap pen, ten behoeve van den velddienst, geoefend in de behandeling van don seintoestel. Na deze voorbereiding worden zij aan het telegraafkantoor te Amsterdam aan eene strenge proef onderwor pen. Hebben zy die proef naar het oordeel van den directenr met goed gevolg afgelegd, dan wor den zij onder onmiddellijk toezicht van het hoofd eener afdeeling gedurende eenige maanden werk zaam geBteld voor da behandeling van hinnen- landsche berichten. Zoodra zy zich de noodige vlugheid daarin hebben verworven, keeren zij naar hun garnizoen terug. Ingevolge dezen maatregel den e.mig mo gelijken om de noodige geoefende soldaat-telegra fisten voor het leger te vormen zijn een drie- of viertal militairen aan het hoofdkantoor te Amsterdam werkzaam. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 80 November. Zes en ze ventig beugers brachten heden SO tot 200 schelv. 1 tot 3 kabelj. en 20 roggen ter afslag, terwijl door 84 korders 2 tot 20 mandjes kl. schol en 2 tot 15 manden schar werden aangevoerd; schelv. gold f30 a f39 de 100, kabelj. f3 4 f3.50, rog f 1.28 per stuk, kl. schol f3 a f 3.70 per mand en schar f 0.25 4 f 0.65 per mand.Van de groote visscherij kwam hiinen de sloep »Twee Gezus ters/', sch. J. 't Hart, met 360 schelv. - waar van 60 levende, - die f 10.50 het honderd op brachten. 1 December. Twintig korders brachten he den 16 tongen, 20 roggen, 4 tot 9 mandjes kl. schol en 15 manden schar ter afslag; tong gold f 1, rog f 1,50 per stuk, kl. schol f 3,40 per mandje en schar f 0,80 per mand. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 4 December aanstaande, die van den minister van Oorlog op Donderdag den 6den December aanstaande, en die van den mini- eter van Waterstaat, op aanstaan den Zaterdag 8 dezer niet plaats hebbeD. Kapitein Biddwell, ge- zagvoerder van het engelsche schip Harlandbetuigt in de Times zijne erkentelijkheid voor de edelmoedige en bereidvaardige hulp der neder- landsch-indische regeeringdoor hem ondervonden bij het afbrengen van zijn schip van eene gevaarlijke kust, waardoor 33 menschenlevens en een kostbaar schip behouden bleven. De Harlandeen schip van 1695 ton, strandde 5 September jl. in de baai van Lombok, een der kleine Snnda-eilanden,kon eene week lang niet vlot gemaakt worden en bleef in een gevaarlijken toestand liggen. <Ik zond», bericht de ka pitein, «met een stoomboot, die naar Boeleleng op Bali vertrok, een brief aan den resident aldaar, waarin ik mijn toestand mededeelde en ver zocht mij zoo mogelijk een klein stoomschip der marine ter hulp te zenden. Den 17den kwam den ne- deriandsche kanonneerboot Be n- hoelen in het gezicht, die er in slaagde mij terstond in diep water te slepen. Toen ik bij den kapitein informeerde naar de kosten ant woordde hij mij, dat er geen kosten te vergoeden waren en dat de ne- derlandsche marine gaarne hulp bood aan alle schepen, die zich in gevaar bevonden.» Naar men verneemt,heeft het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging tegen de prosti tutie thans bepaald, dat het natio naal congres voor Nederland op 30 April a. s. en drie volgende dagen te Amsterdam zal gehouden worden. Het is gebleken dat de vervaardiger van den valschen wis sel, bij de Amsterdamsche Bank ter betaling aangeboden, niet wel bij bet hoofd is. Hij was reed» in een krankzinnigengesticht verpleegd. Uit Buiksloot wordt ge meld Namens Je directie der Noord- hollandsche Tramwegmaatscbappij had Zaterdagochtend een proefrit plaats op de nieuw aangelegde lijn AmsterdamEdam. De baan werd in orde bevonden, zoodateenespoe dige opening voor bet verkeer kan tegemoet gezien worden. Uit de goot van een per ceel aan de Raamstraat te 's Hage viel Vrijdagmiddag een werkman, die ongelukkigerwijze met het hoofd op de straat terecht kwam. Hevig bloedend werd hij ten huize van den heer K., op den hoek van ge noemde straat en de Vlamingstraat, binnengebracht, alwaar hem door de geneesheeren Heijmans, De Ligt en Van Valkenburg heelkundige hulp werd verleend. De ongelukkige werd daarna per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. De man is in het ziekenhuis over leden. Zaterdagnamiddag zijn bij het omscheren der bark Lovice liggende op stroom tegenover de petroleum-loodsen te Rotterdam twee personen, een jeugdig duitscb matroos van genoemden bodem en een scbeepsroeier, in de rivier ge vallen doordien zij een tros tegen het lichaam kregen. Niettegen staande onmiddellijk alle pogingen in bet werk zijn gesteld om hen te redden, zijn beiden verdronken. De lijken zijn nog niet opgevischt. (V. R. C.) Uit Soei wordt gemeld: Een zonderling vertelsel bracht Zaterdag onze stad in rep en roer. Bij een kapper, wiens zoon horlo gemaker en wiens dochter modiste is, en die allen hun bedrijf in het zelfde huis uitoefenen, schijnt in den nacht eene insluiping te hebben plaats gehad. De dochter vernam, nadat zij zich ter ruste begeven had, gedruisch op hare kamer, en zag een man, die na eerst zich over haar heengebogen te hebben, het licht uitblies, en toen zich op- nieuw naar hare slaapstede wilde begeven. De dochter begon toen alarm te maken, hetgeen echter door den insluiper werd belet, docb wat niet kon verhinderen, dat zij hem eene geduchte wond door een beet aan een der vingers van de rechterhand toebracht. De inslui per is gevlucht, op de komst der familieleden, en werd nog eene poos door een zoon van den kapper op de straat achtervolgd, zonder dat hij werd gevonden. Vrijdagavond is te Assen in sluis I van het Noord-Willems kanaal verdronken de vrouw van een kermisreiziger, verblijf hou dende in een aldaar liggend woon schip. He ongelukkige was moeder van acht kinderen. Misbruik van ■terken drank ii waarschijnlijk oorzaak van dit treurig geval. Zekere B., te Opheusden op strooperij uit zijnde, heeft zich door een noodlottig schot de eene hand totaal verbrijzeld en de an dere zwaar beschadigd. Zijn aange zicht was zoodanig getroffen, dat hij in het eerst bijna onkenbaar was. Te Neeritter is doorde maréchaussée proces verhaal opge maakt tegen L. K., wonende al daar, wegens het onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Eenige fleschjes met door hem vervaar digde medicijn zijn in beslag ge nomen. D«»r de* rain, van Oorlog is aan de autori teiten der landmacht een circulaire gericht, omtrent den dienst van het leger op Zondag, in 't belang ran 't verrullen der godsdienstplichten door de militairen. Het geheurt in sommige gar nizoenen, dat inkoopen ran benoodigdheden voor de meaagei en t rapport houden van de com- mandeerende officieren plaatt heeft op uren, sa menvallende met godsdienstoefeningen. Ook ge heurt het dat geneeskundige onderzoekingen, vaccinatie of gymnastiekoefeningen Zondags ge houden worden. De minister wenscht dat hierin, r zooveel noodig, verandering kome, dat diensten, welk* geroegelijk op een anderen dag kunnen worden verricht, op Zondag niet zullen worden geoorloofd en voor niet te vermijden diensten uren moeten worden gekozen buiten den tijd der godsdienstoefeningen. Slechts in spoedvereiachende gevallen moeten door de mi litaire autoriteiten des Zondags ziken in behan deling worden genomen, terwijl bureauwerk- zaamheden, het uitgeven en deen rondbrengen van orders en dergelijke, tot het strikt noodige moeten bepaald worden. WETGEVENDE MACHT. In de avondvergadering van de Tweede Ka mer van Vrijdag deelde de Voorzitter mede dat hy van Z. M. de* Koning op een door den minister van Binnenlandsche Zaken aan Z. M. verzonden telegram, keunis gevende van de be tuiging van hulde, door de Kamer dien ochtend betoond, heeft ontvangen per telegraaf de vol gende regelen«Wij verzoeken H. W. Geb. voor zichzelf en voor de leden der Tweede Ka mer der Staten-Generaal de betuiging te willen aannemen van onze diepgevoelde erkentelijkheid voor de geroelens van gehechtheid en trouw, aan onzen persoon en ons huia betoond by gelegen heid van den 30en Nov., by den 75en verjaar dag van de aanvaarding der regeering over ons Vaderland, door mij* steeds hartelijk geliefden grootvader. get. oWillem» Onder eerbiedige waardecring van 's Konings woorden stelde de Voorzitter voor die op te nemen in het verslag der handelingen, welk voorstel met handgeklap werd ontvangen. Bij de bespreking ever de indische brigadi wordt de wenechelykheid betoogt van goede voe ding voor den indischen soldaat, waarover met lof mag worden gesproken. De heer D o m e 1 a Nienwenhuis protesteerde tegeu den lof over het indische Jeger, uitvoerders van hetgeen anderen bedorven hebben. De heer Van Vlijmen meent dat do be- leedigende woorden aan het adres van het dap pere indische leger zooeven geuit, niet zonder protest mogen blijven. La guerre e3t un jeu du hasard. Zoo dikwijh gebeuren gruwelen tegen den wil van den legeraanvoerder. Doch in Soe- rakarta was een opstand voorzien, en er vielen onschuldigen slachtoffers, zooals in Amsterdam do onschuldige werden getroffen, toen de schuld-gen tot feiten oversloegen. (Luide teekenen van in stemming op alle banken). Bij de af doeling indische marine ontwikkelde de heer Land bezwaren tegen de regeling het dragen der lasten voor de zeemacht door Nederland en Indië. De heer R o o s e b o o m is niet de meeniug toegedaan dat de aanbouw van aehapeu ten la9te van Nederland moet ko men. De minister meent dat het bedrag dat op Indië zon worden overgebracht niet zoo greot zon zyn. Deze geheele afdeeling werd nu goedge keurd met een eindcyfer van f 113.551.088. Het geheele hoofdstuk wordt nu aangenomen met algemeene stemmen op die van den heer Domela Nieuwenhnis na. Komt in behandeling het hoofdstuk uitgaven in Indië. By onderafdeeling Kunsten en Weten schappen vraagt de heer Van VI ij men wat in Nederland geschied is tot het maken van een inventaris van de ryke bronnen voor de geschie denis va* Indië, waarvoor zoovele gegevens hier aanwezig zyn. De minister van Kolo niën zegt dat aan het departement reeds in den geest van den heer Van Vlijmen wordt ge werkt. Op onderafdeeling materieel der zeemacht heeft de regeering eene verhooging met f 285.000 voorgesteld die door dt commissie van rappor teurs wordt goedgekeurd. FINANCIEELE MEDEDEELIN3EN. Thans is het prospectus verschenen voor de 4 pet. rnssische goudleening van 1889, ten be drage van 125 millioen rbl. met., of 289 milli- oen. Zij is vrijgesteld van alle bestaande of later in te voeren russiache belastingen, en zal in 81 jaren, door middel van halfjaarlijksche uitlotin gen, 4 pari worden afgelost. De opbrengst moet, behalve tot aflossing der 5 pets. leening van 1877, dienen voor de laatste afbetaling aan da rnssische Staatsbank, ingevolge de nkaae van 1/13 Jan. 1S81. De inschryving zal plaats hebben op den lOen dezer. ARMENZORG. In de weesinrichting te Neerbosch worden na reeds meer dan 850 kinderen verpleegd, terwyl sedert de oprichting van deze stichting tot he den, ruim 1250 de inrichting hebben verlaten, waarvan een 25tal in Amerika verblijf houden, die ook in goede maatschappelijke betrekkingen zijn geplaatst. De belangstelling in deze stichting neemt voortdurend toe, want blijkens het thans verschenen verslag, werd over het derde kwar taal van dit jaar, met inbegrip van een legaat groot f 4000, van wijlen mej. C. A. R., te Arnhem, ontvangen de zeer aanzienlyke som van f 23,967,28, terwyl de drukkerij nog bovendien f 16.154,72 heeft opgebracht. In de Zaterdag-gehouden sitting van de Tweede Kamer werd de indische begrooting afgehandeld. Het hoofdstuk op de middelen werd aangenomen na discussie over de vermindering van den canon der particuliere ondernemingen, die de heeren Cremer en Norman aanbevalen, maar waartegen de minister bovenal financiëele be zwaren opperde. Verder werden aangenomen kleinere ontwer pen, als onteigening voor den locaalspoorweg EnschedéOldeuzaal, en Je aanwijziging van de rijkswerkinrichting te Ve»uh*izen no. 1 voor mannen en vestiging eener vrouweninrichting in Oegstgeest. De heer S m i d t zeide, dat dezelfde bezwaren die tegen de plaatsing van een vrouwengesticht te Omraerschans gelden, ook op Oegstgeest toe passelijk zyn, terwijl daaientegen Ömmergchans het in voordeelen wint. De minister van Juatitie verdedigde het wetsvoorstel. Het verblijf op korten afstand van eikaar van mannen vrouwen te Veenhuizen is niet gewenacht. Te Oegstgeest geldt dat be- zw.».ar niet. Het gesticht daar zal een afzonder lijke directie verkrijgen. Overigen» verzekert hij, dat zeer ernstig er naar zal worden gestreefd om de gebouwen te Veenhuizen voor andere doelein den te bestemmen. Het besluit, dat Greofell de egyptische bezetting van Soeakim bij zal gaan sprin gen in haren eindeloozen strijd tegen den taai-geduldigen Osman-Digma, heeft in Engeland eene belangstelling opgewekt, die in het Lagerhuis bij monde van den afgevaardige Morley eene afkeurende uiting gevonden heeft. De offers in geld en bloed, voerde deze tegen de politiek der regee ring aan„ de offers, die wij tot driemaal toe aan Soeakim hebben gebracht, hebben ons niets dan schade en schande berok kend. Deze offers leggen ons de verplich ting op, repliceerde minister Fergusson, om de handen niet in den schoot te leg gen. Hij gaf de volksvertegenwoordiging de keus tusschen het volharden in hunne afwachtend onzijdige houding of het nemen van doortastende maatregelen, die den vij and eens voor al noodzaken zouden het beleg om Soeakim op te heffeH. Hij wees verder op de noodzakelijkheid het egyp- tische garnizoen te hulp te komeu, daar het te zwak is om de Arabieren, die zich in sterke verschansingen hebben terugge trokken en van uitmuntende wapenen zijn voorzien, te weerstaan en buiten de stad te houden, wier bezit noodzakelijk is voor de onderdrukking van den slavenhandel. Men hechtte hierop zijn goedkeuring aan dezen maatregel der regeering, evenals aan het met Duitschland gesloten blokkade- verbond. Oi danks alle verklaringen van Fergus- son schijnt het den onbevooroordeelen toe schouwer toe alsof de engelschen in dezen monnikenwerk gaan doen. Drie of vier maal hebben zij de soendaneezen reeds met bebloede koppen doen aftrekken en even zoovele malen zijn deze met geheelde koppen teruggekeerd. En wie weet hoelang zij deze kwajongens-repliek zullen herhalen. De troepen van Grennfell moeten nu weer een doodelijken slag slaan onder de Dervischen, die Osman omringen en na vol brachten arbeid hun zoete rust in 't uit gangspunt Cairo komen genieten. De lieden, die 't weten kunnen, beweren dat de der vischen wel zooveel zullen hebbengeleerd, sedert zij den eersten Mahdi zijn gevolgd, dat zij 't zoover niet zullen laten komen en zich zedig zullen terugtrekken bij de nadering der engelschen om zich hoog moedig op den voorgrond te stellen zoodra deze wachten moede zijn vertrokken. In tusschen, dat vruchteloos en vervelend komen en gaan kost schatten gelds en er moet een reden zijn, waarom de eDgelschen wie het door voorzichtigheid niet gelnkfc dezen knoop te ontwarren, hem niet met eenen slag doorhakken, niet met lene veld tocht een einde trachten te maken aan deze voor Egypte onbehoudbaren toestand. Want Soeakim is niet alleen onmisbaar voor het te keer gaan van den slavenhandel, maar voor den handel in 't algemeen tevens. Egypte moge door het batig saldo van 500.000 p. st. op hare begrooting in dit jaar blijk geven over een benijdenswaardig aantal bronnen van welvaart te beschikken, de schoonste bloem barer bloei mist zij is het sedert vijf jaren in staat van beleg verkeerende Soeakim, het natuurlijke mid delpunt en uitgangspunt van den soenda- neeschen handel. Wanneer de //Times* het engelsche goeveruement aanraadt Soe akim te annexeeren moge dit zeer verstan dig en rndika&l klinken, het is niettemin een loos alarm. Voordeeliger zelfs dan het bezit van deze welgelegen koopstad ia voor Engeland een dringende reden tot niet heen gaan uit Egypte. Zoolang Soeakim belegerd wordtzoolang het statu quo blijft gehand haafd kan Engeland op de vorderingen der mogendheden zijn belofte n* te komen Egypte te ontruimen antwoorden met een non pc8sumu8. En wanneer de toestanden eens daartoe mochten, uitlokken kan het zijn loerend afwachtende houding verlaten en in plaats van een onmachtigen vogel, de tien, die nog vliegen in zijn klauwen krijgen. Niettemin herinnert Engeland aan den kieskeurigen ooievaar, die op den rand van den vijver telkens een fijnen beet afwachtende,eindelijk van honger flauw viel. In volkomen tegenstelling met deze van goed vertrouwen getuigende laksheid, zijn de talrijke manifestatiën, waarvan Duitsch- land en Frankrijk dezer dagen de ver schrikte getuigen geweest zijn. De betoo gingen ter eere van Baudin te Parijs, van Boulanger te Nevers, van de Ligue der Patriotten te Champigny,] de socialistische optocht te Berlijn zijn als zoovele kentee- kenen van ongeduld met een toestand, die men van verschillende zijden //onhoudbaar* noemt, en die men in den gloed zijner overtuiging en met de kort aangebon- denheid van zijn radicalisme zal wil len doen barsten, als hij niet buigen wil. Dank zij ter eene zijde het gezond ver stand der manifestanten, ter andere zijde den langen en krachtigen arm van den heiligen Hermandad, zijn deze op. och ten ven en zijn zij het ongevaarlijke eener parade van de hollandsche schutterij met geen andere dan eenige toepasselijke of ontoepasselijke kreten overschreden. LETTEREN EN KUNST. Bij den boekhandelaar D. L. Staal, alhier, ver scheen onlangs «Nieuw oorspronkelijk Toosten- boek* door Johan. Dit werkje bevat eenagroote verzameling toosten in rym en onrijm voor alle denkbare feestelijke gelegenheden. Van denzelfden bewerker verscheen de tweed# drnk van *De jeugdige Feestgenoot*, een bundel ernstige en luimige versjes op bruiloften, ver jaarfeesten euz. Beide boekjes zijn 'oor feestelijke gelegenheden uitnemend geschikt. De lage prijs van vijftig cents maakt ze verkrijgbaar voor ieder. In de Figaro leest men de volgende «huwelijksaanvraag» of huwelijksaanbieding «Une dame de familie trés ariato- cratique de Hollande», ajant le titre de due trois fois dans sa familie, mais sans fortune, désire une alliance de mariage avec un Monsieur trés riche». Eene dame van zeer aristocrati sche hollandsche familie, die met drie hertogen toch geen neder landschef geparenteerd is en toch geen geld heeftmen zou hijua onderstellen, dat de due d'Eufance en de Petit Due tot de parentage behooreu. (A. Ct De gescheiden koningin Natalie, heeft al hare bezittingen, in tweehonderd kisten en koffers verpakt, te Jassj ontvangen. Ko ning Mila'n heeft niet het minste verzwakking wist, alleen zwierf zij nu in het duin om, zette zich neer tusschen de kleine duinwilgen en staarde met betraande oogen naar het zwarte geraamte van ie Albany. Wij moeten ons toch eens nader met het meisje be zighouden, zeide Madeleine op een goeden morgen tot haar broeder. Haar bij ons houden, goedMaar heeft zij geen familie? De burgemeester van Audresselles, die weet, dat wij haar tot ons genomen hebben, heeft mij een uittreksel der overlijdensacte van haar vader gegeven, wiens naam ik in de boulogner courant gelezen had. Ik heb dat in dank aangenomen, daar Sarah er misschien later eens behoefte aan zal krijgen. Maar zij kan toch nog andere familiebetrekkingen hebben, herhaalde Madeleine. Ik heb naar Quebec geschreven, antwoordde Jacques, kortweg. Het zal nog wel wat duren, vóór ik antwoord heb. Intusschen zou ik wel eens willen weteD, wat die lui in Frankrijk moesten doen. Heeft men dan niets hij den armen man gevonden, dat daarop wijst? Niet, naar het schijnt, zeide Jacques met groote zeltbeheersching. Mijnheer Blondel heeft klaarblijkelijk niets kunnen meenemen uit zijn hut op het oogenblik, dat de Albany in nood raakte. Heb je niets aan Sarah gevraagd? Dat heb ik niet gedurfd. Ik was te bang haar te bedroeven. - Dan zal ik zelf tot haar spreken want het moet, Ma deleine. Het is haar belang en onze plicht. 'e Avonds, toen Sarah in gedachten verzonken langs de kust wandelde, terwijl de zon in al hare glorie onderging, nam Jacques haar bij de hand, wandelde stilzwijgend aan hare zijde voort en zei tot haar, toen zij stilstond om den avond hemel te bewonderen: Hoe schoon, niet waar, Sarah I Kom, de lucht is zacht, laten wij een oogenblik gaan zitten en kijk op je gemak toe. En zonder eenigen overgang voegde hij er bij, terwijl Sarah zich neerzette Arm kind, je bent wel ongelukkig geweestmaar je moet dat zoeken te vergeten. Kom, ween nu niet en luister eens kalm naar wat ik je zeggen wil. Ik heb met je te praten over dingen, die je van nabij raken. Mijn zuster en ik zijn je eenige vrienden en je eenige beschermers, ten minste zooveel ik weet. Wij moeten aan je toekomst denken. Getroffen door deze ernstige en meewarende woorden, veegde het kind zich de tranen uit de oogen en zag Jacques met zooveel oplettendheid aan, dat het scheen, alsof zij hem aanmoedigde voort te gaan. Sarah, ging hij voort, ik moet je eenige bizonder- hedea omtrent je familie vragen. Zonder je ervan te willen spreken, toen je zoo bedroefd waait, heb ik naar Quebec geschreven, om te vernemen of je daar nog familie had. Je inlichtingen zullen de tijdingen, die ik ontvangen zal, overbodig maken. Ik heb in 't geheel geen familie te Quebec, ant woordde Sarah. Buiten mijn vader kwam niemand mij bezoeken op de kostschool, waar ik tot ons vertrek mijn opvoeding genoot. Mijn moeder heb ik niet gekend. Men heeft mij wel verteld, dat zij op den dag mijner geboorte gestorven is. Evenwel, ging Jacques voort te onderzoeken, je vader zal je toch wel eens van zijne betrekkingen ge sproken hebben. Was hij geen Franschman? Hij was een Franschman, mijnheer Jacques, maar van Quebec geboortig. Mijne moeder was eene amerikaansche. En zonder twijfel ging hij naar Frankrijk om er zich te vestigen? Ja wij gingen naar Parijs. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2