voorstel van den voorzitter werd Op thans eenige waarvan hij gebruik maakte om de aan' wezigen te wijzen op den maatregel van het gemeentebestuur alhier, dat twee her halingsscholen zal openen. 0Mochten er personen zijn, die van dat onderwijs ge bruik wenschen te maken of anderen er toe op te wekken, dan hoopte spreker dat zij deze maatregelen van het gemeentebe stuur in het belang van het volk, zouden toonen op prijs te stellen.* Het debat werd geopend door den heer van Z a n e n, die de verschillende mid delen om tot oplossing der sociale questie te geraken niet konden bevredigen. De socialisten gaan te ver, het werklieden verbond werkte hem te //benauwd". Het midden te vinden is voor mij niet doen baar. Ik heb Stoffel gelezen, maar ook deze bevredigt mij niet; wie zal er kapi taal voor ons afstaan Dat de engelsche werklieden het beter hebben dan wij, komt, omdat zij veel meer ontwikkeling hebben, in andere landen is de voeding ook beter dan hier en daarom kunnen ze meerpro- duceeren. Onvoldoende voeding en meer werkkracht kunnen niet samengaan. De wet van Van Houten is een prul wet. Aan middelmannen hebben wij niets. Spreker zou verbetering wenschen langs geleidelij ken weg maar desnoods door geweld. De heer N i e m a n respecteert de leer der land-nationalisatie, maar hoeveel is er al niet op dergelijke theorieën gebouwd 1 Coöperatie brengt verzachting en andere maatschappelijke instellingen trachten het hunne te doen, maar alles wordt weer teruggebracht op kapitaliseeriug zonder wezenlijke verbetering aan te brengen voor den werkman. Iu 't ,/Groningsche Weekblad* komt een stuk voor (spreker leest het) waarin de theorie van de land-nationalisatie wordt weerlegd. De bezitters, heet het daar, zul len door zelfzucht gedreven het land doen schatten door hunne creaturen. De millio- nairs zouden zichzelf onteigenen ?l Neen, het kapitaal moet onteigend worden, anders zal het voortgaan millioenen arbeiders af te beulen. De heer Schram heeft geaarzeld het woord te vragen, daar hij nog niet ge noegzaam op de hoogte van de theorie van Flürscheim is. De maatschappij heeft zoovele kanten en wonden, dat hij niet gelooft dat één middel in staat is om haar zoo op eens te genezen, evenmin als men met één slag een reus kan vellen. Welke waarborgen geeft spreker bij nationalisatie van den bodem, dat er ver betering voor elk individu uit voort zal vloeien? De heer Terstraten is ingenomen met de landnationalisatie omdat het een punt van het programma der sociaal-de mocraten is. Wat het vellen van den reus betreft, ook hij erkent dat dit niet in eens gaal maar laugzaam aan zal de geheele revo lutie tot stand komen. Dat zal echter eene vredelievende zijn. Wij zijn reeds in revolutie, want de maatschappij vervormt zich dagelijks, De heer S c h r a m wijst er op dat er in ons land nog boertjes zijn, die het goed gaat en nu wenscht men dat het grond bezit iu handen zal komen van weinigen 1 Hoe moet men aan met gronden die braak liggen Emigratie op groote schaal is z. i. het beste middel tegen werkloos heid. Emigratie gesteund door den staat. Hoe kan men in een land waar het stre ven is om den werkman een eigen huis, land enz. te verschaffen, aanlanden in het beginsel van geen particulier bezit. Die te genstrijdigheid was hem te groot. De heer de Clercq beantwoordde eiken spreker afzonderlijk. Den heer van Zanen deed hij opmerken, dat wanneer er genoeg werk is en da arbeiders zelf hun loon kunnen bepalen, dit hen ten goede zal komen. Ieder werkman zal in den nieuwen staat fatsoenlijk zijn bestaan hebben, want van iederen bunder grouds kunnen 8 ge zinnen leven. Welke bezwaren de heer van Zanen dus heeft tegen land-nationalisatie is hem niet duidelijk. Men kan dan in zijn onderhoud desnoods of vrijwillig door landbouw voorzien. De heer Van Zanen valt spreker in de rede met te zeggen#Wij zijn geen menschen, die de spa kunnen hanteeren De heer de Clercq merkt verder op, dat de omstandigheid dat een Engelsch- man driemaal zooveel voortbrengt als een Hollander, toe te schrijven is aan zijn veel sterkere voeding. Voor den heer Nieman zet de heer de Clercq nog eens de theorie van den heer Flürscheim uiteen. Zonder schokken en onbillijkheden moet de nieuwe toestand geboren worden. De verhooging van de waarde des gronds, de grondrente, moet komen ten bate van de gemeenschap en niet van eenige bezitters, die er niets voor gedaan hebben. Den heer Schram beantwoordend merkte hij op dat hij slechts gesproken heeft van de nieuwere staathuishoudkunde. Ook de voorstanders daarvan hebben verklaard, dat de grond nooit het eigen dom mocht zijn van enkelen, de producten moeten komen ten bate van allen, maar op den grond heeft niemand recht. Hoe de heer Schram de landverhuizing kon aanbevelen was hem onbegrijpelijk. Volgens zijne redeneering toch zou men moeten besluiten dat wanneer slechts eenige of een enkel rersoon ten slotle in het land overbleef deze wel heel gelukkig zou zijn. Het tegendeel is echter duidelijk. Al de sprekers thans beantwoord zijnde sloot de Voorzitter onder een woord van dank aan den heer de Clercq, de bijeen komst. Hij hoopte dat deze voordracht ertoe mocht hebben geleid om de belang stelling in het vraagstuk der nationalisa tie van den bodem op te wekken. met den directeur Tan de reddinge boot te ScheTeningen, den heer W. Groen, de opmeting Terricht Tan het wrak van de Ango af tot aan het hoogste punt der zee op den dag der stranding. Die afstand bleek te bedragen 384 meter, onvermin- derd de afstand van het wrak naar de Moerbank, waarbij het schip strandde, maar waarTan het sedert minstens 100 M. meer naar den wal geraakt. Tevens werd geconsta- EREATA. In het begin van het verslag, eerste kolom, in ons vorig nummer, leze men in len 19en regel in plaats van GrcniDgen Amsterdam. In de Maandagavond gehouden vergadering derVereeniging .Volks belang» alhier, werd he. nieuwe reglement der Vereeniging vastge steld. Op voorstel van den heer Gallandat Huet werd bij wijze van overgangsbepaling besloten dat het tegenwoordige bestuur zou aanblij ven tot 15 November 1889. Zooals bekend is zal de speeltuin komen bij het Zuider-Buitenspaarne naast de school van den heer Valken. Tot leden der commissie, welke zal worden uitgenoodigd tot het sa menstellen van een reglement voor den kinderspeeltuin werden gekozen de heeren D. de Clercq, C. Wit- teveen Cz., penningm., J. B. Las- schuit, bouwkundige, J. J. Kerbert, plantkundige en If. K. A. Valken, onderwijzer. Verder werdnog medegedeeld dat dezen winter als sprekers in de Vereeniging zullen optredende heeren S. van Houten, van Gronin gen, J. V. Gerritsen (belastingstel sel), van Amsterdam, Prof B. H. Pekelharing, van Delft, F. v. d. Goes, van Amsterdam, A.Gauthey, (sociologische wetenschap) van Zaan dam, prof. Cort van der Linden, van Groningen, dr. M. Huizinga van Harlingen, dr. Saltet, van Amster dam en dr. H. Simons, (Fransche Revolutie), van Purmerend. teerd uit de gegevens der vroeger gehouden proefnemingen met vuur pijlen, dat de verste draagkracht dezer geen 300 meter heeft be dragen. De jaarlijksche alge- meene vergadering van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht zal Zondag 23 Dec. a. s. te Am sterdam worden gehouden. Den avond te voren zal in het Paleis voor Volksvlijt eene monstermeeting worden gehouden, waarin als spre kers zullen optreden de heeren F. Domela Nieuwenhuis, Mansholt en anderen. In den Parktuin te A m- sterdam wordt thans eene complete kermis vertoond. Er staan daar eene groote schiettent, het théatre méca- nique van Couprant, een groote draaimolen, beignets-, wafel- en poffertjeskraamvoorts eene tent met nouga montélimart, een siga renkiosk, een tentje met eene waar zegster en met eene doorschijnende juffrouw. Het voornemen bestaat eiken dag reeds te 12 uren met al die ver tooningen aan te vangen, om dan 's nachts 12 uren te eindigen. Woens dags en Zaterdags worden van 2 tot 4 uren voor de kinderen de prij zen verlaagd en gedurende Janu ari, Februari en Maart zullen in het zomertheater op die dagen door Merkelbach dissolving views wor den vertoond. Heden zijn in het stati- te Rotterdam ambtena bracht ontzaglijk veel volk op de been. Des middags werd nog eene goed geslaagde voorstelling gegeven van de plechtige aankomst van Prins Willem te Scheveningen op 30 No vember 1813. Te Breda heeft in de Hal- straat eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen veld-artilleristen en burgers, waarbij een dezer laatsten ernstig gewond werd en naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, waar hij sedert overleden is. Onder Spanbeek hebben onbekende dieven Zaterdagnacht, door het uitsnijden eener venster ruit, zich toegang weten te ver schaffen tot den winkel der wed. M. De winkel werd bijna geheel leeg geplunderd. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Bij Appelscha is een groote vogel geschoten, die voor een feilen roover en aanvaller van scha pen en ganzen wordt gehouden. Men vermoedt, dat deze vreemde ling de goud- of steenadelaar is, thuis behoorende in de warme en gematigde streken der oude wereld. Da soorten van adelaars, die zich in Noord-Europa ophouden, komen niet met de kleur van dezen vreem deling overeen. Men meent, dat er nog een in de bosschen of velden bij Wateren verscholen is en hoopt ook dezen te treffen. Uit Ierseke wordt ge- meld Heden vertrekken van hier 14 gezinnen, uitmakende ruim 100 per sonen, naar Argentina. Het meereD- deel dezer menschen was Zondag het ned. herv. kerkgebouw te genwoordig, waar, onder toespraken hunner predikanten en onder den grooten toeloop van eene talrijke menigte belangstellenden, afscheid van hen werd genomen. De collecte van dien avond was bestemd voor de vertrekkenden. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 bank- en plaatwerker, 1 gepas- porteerd militair vraagt werkzaam heden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 timmermansaankomeling, 1 boekbinderejongen met het vak bekend. it I N N K N ij N 0. Verleden week heefteen luitenant ter zee, op last van den minister van Marine in vereeniging ren van de verschillende betrokken duitsche en nederlandsche spoor wegondernemingen bijeen gekomen, om een nieuw tarief op te stellen voor het vervoer van steenkolen en bruinkolen, afkomstig van verschil lende mijnen en bestemd voor ne derlandsche stations. Te Brielle is het feit on- zer verlossing van het fransche juk Zaterdag op hoogst eigenaardige wijs herdacht. Er werd nl. een ge vecht voorgesteld tusschen holland- sche en fransche kustkanonniers. Reeds in de vroegte werden de burgers uit hun slaap gewekt door vroolijk gezang en het slaan van de réveille door de Franschen. Te acht uur begon het gevecht, waarbij van weerszijden een levendig kanon- en geweervuur werd onderhouden. Het eindigde natuurlijk met de over gave der Franschen. Hunnen com mandant werd na gearresteerd te zijn, de gelegenheid gegeven om te vluchten. In vrouwenkleeren gesto ken, reed hij weg in een rijtuig, maar achterhaald, moest hij te voor schijn komen en werd hij gedwon gen Oranje boven I te roepen. Daarop joeg men hem de Waterpoort uit. Nauwelijks waren alle Franschen krijgsgevangen gemaakt, of onder het spelen van vaderlandsche wijzen werd het Marktplein, dat door de Franschen bezet was geweest, door 50 dochters van Brielle, allen met een bezem gewapend en versierd met oranje, schoongeveegd, en daarmee was de vertooning ten einde. Zij LETTERE! ESI KUIST. Bij kon. besluit zijn toegekend aan Ed. Ja cobs de gouden, on aan J. W. Best de zilveren eerepenning, en is voorts aan Ed. Jacobs, voor het tijdvak van 1 Dec. 1888 tot en met 80 No vember 1889, een jaargeld van f1200 verleend, bestemd om hem in de gelegenheid te stellen zich in de beeldbouwkunst te volmaken. K0L0MËN. C Uit de bataviasche bladen van 27 Oct. tot 3 Nov.) BATAVIA, 3 November. De //Locomotief" schrijftPlaatselijke onderzoeking, die wij naar het gebeurde te Srikaton instelden en deden instellen, brongen de volgende gewijzigde lezing der zaak aan het licht. Men begrijpt dat zulke gebeurtenissen, waarvan zich bij het begin der handeling de groote belangrijk heid nog niet liet aanzien, in den beginne minder nauwkeurig worden waargenomen, vooral daar het inlandsche toestanden geldt. De fijne schakeeringen, dikwijls van groot belang, komen eerst later aan het licht. Ziehier nu, wat wij, als gevolg van een betrouwbaar onderzoek, nader ver nemen: „Het hoofd der oproerlingen was Iman- redjo, alias Kijai Imansampoerno, nahib (onderpriester) der dessa Palembokan, af- deeling Girilajoe. Hij was vergezeld van zijne vrouw en kinderen, benevens van zijne schoonmoeder. Verder was hij ver gezeld van den patih Djinalngali met diens vrouw, benevens 68 andere lieden, allen gekleed met witte hoofddoeken. Deze lieden waren afkomstig uit de dessa Gi rilajoe en Goenoeng Adek. Voor mond kost, gedurende den tocht, namen zij rijst en specerijen mede, benevens twee sapi's. In optocht ging het nu naar den Lawoe, doch ter hoogte van den pasang-grahan van Srikaton vroeg de solosche politie wat dit beduidde. Kijai Imansampoerno ant woordde op hoogen toon, dat hij den berg Lawoe wilde beklimmen, om daar een slametan leekah te geveD en dan ten hemel te stijgen. De politie gelastte hem niet verder te gaan, doch voorloopig in de pasangrahan zijn intrek te nemen, waar hij werd opgesloten. De politie liet toen onmiddellijk kennis geven aan den resi dent. Daarop verscheen de resident met gewapende macht en bezette de pasanggra han. De resident sommeerde daarop Iman Sampoerno om naar buiten te komen, daar de resident een onderzoek wilde in stellen. In plaats van naar buiten te komen bleef hu zitten bidden (dikir), met de beide voorste vingers van de op de knieën gesteunde handen naar den resident wijzend (soeding-soeding.) Tot driemalen gesom meerd zijnde en geen antwoord willende noch naar buiten willende komen, Tiet de resident dour de militairen op hem vuren, met het gevolg dat hij dood neer viel. Bij die gelegenheid werden gedood Imansampoerno en Djinalngali met diens vrouw en kind benevens zes volgelingen. Een volgeling werd gewond, doch de naam van dezen is niet juist bekend. De andere volgelingen, tot een getal van 61 personen mannen, vrouwen en kinderen, werden daarop in voorloopige hechtenis gesteld. De gearresteerden verklaarden allen, dat zij slechts de bevelen van Imansampoerno hadden opgevolgd. Het lijk van Imansam poerno met dat van zijne vrouw en kind en dat van zijne schoonmoeder Mbok Mangoen Argo werd in één kuil, alsmede dat van Djinalgali en diens vrouw in één kuil nabij de pasanggrahan van Srikaton ven. De volgelingen schijnen niet opzettelijk oproerige handelingen te hebben willen plegen, doch in de meening ver keerd te hebben, dat Imansampoerno hen over aangelegenheden, de gronden der dessa's betreffende, heeft willen spreken, dan wel een slametan kekah heeft wil len geven. z/Tot zoover het ons geworden, naar onze overtuiging vertrouwbaar, rapport, zooals het door ons letterlijk is vertaald uit het Maleisch, waarin het was gesteld. Wij noemen dit nieuwe licht, over de zaak opgegaan, vooral daarom //zeer ernstig,* wijl hieruit blijkt, dat de bende de pasanggrahan niet wederrechtelijk zou hebben bezet, maar daarin door de politie werd opgesloten, hetgeen aan de later gevolgde belegering eii afmakerij door de troepen een geheel ander en ver- chrikkelijk aanzien verleent. Wij dringen met kracht aan op een onpartijdig on derzoek van regeeringswege, door andere personen dan de Solosche politie, die er natuurlijk belang bij heeft bare oorspron kelijke, en voor haar minst bezwarende, lezing vol te houden.* Op bovenstaand verbaal en de daaraan sgevoegde opmerkingen van de //Loco- tief,* teekent //De Nieuwe Vorstenlanden* het volgende aan Soerakarta, 26 October. Wij moeten een oogenblik stilstaan bij de //Locomo tief* van den 24n dezer en wel bij dat Ite, waarin mr. F. B. de hem in het Maleisch toegezonden vertrouwbare mede- deelingen bespreekt. Het schijnt, dat mr. P. B. trots zijn persoonlijk onderzoek, trots dat zijner helpers niet op de hoogte komen kan. In zijne mededeeling schrijft de i/Locomotief* s //Verder was hij vergezeld van den patih Djinalngali met diens vrouw, benevens 68 andere lieden, allen gekleed met witte hoofddoeken.* Welnu, wij vragen in gemoedewelk gewoon Javaan houdt er een patih op na Geen eenalleen de vorsten hebben hun patih. En daar nu mr. P. B. volgens zijne betrouwbare bronuen zeil verklaart, dat Imam Sampoerno Zainal Abitdin zich een patih gekozen had, zoo zal hij dan toch moeten erkennen, dat van dat oogenblik die Imam opgehouden heeft een gewoon inlander te zijn en zich met een vorst gelijk stelt. Ook van de pasanggrahanhistorie, ais zoude de politie die luidjes beleefd heb ben uitgenoodigd, als je blieft daarin te gaan, kan gezegd worden, dat de infor- matiën onjuist zijn, en mr. P. B. zich eene geheel onjuiste voorstelling van den zult. Wij moeten daar eens ernstig over praten. Wel, komaan 1 Wat zullen wij nu hebben? Je zet een gezicht als een notaris, warempel. Men zou bijna zeggen, dat je verstandig gaat worden. Daar heb je gelijk in. Kijk eens Knorrepot, sedert de kleine Sarab hier is heb ik over heel wat dingen nage dacht. Aanvankelijk, toen je mij vertelde, dat je baar bij je genomen badt, heb ik je handelwijze veroordeeld, om de kosten die eraan vast zitten; maar nadat ik haar gezien heb zoo bleek en zoo verslagen in bare droefheid, ben ik vol komen van gedachten veranderd en je weet, dat ik ove rigens niet zoo heel week ben. Waarachtig, dien avond voelde ik, dat ik een hart heb. Met de banden op haar katoenen boezelaar gevouwen nam Madeleine hem op. Alles wat Jacques daar zeide, wist zij reedszij wachtte op de eigenlijke reden van zijn ver trouwelijkheid. Welnu, vervolgde Jacques, omdat Sarab aan ons beiden toebehoort heb ik gemeend dat bet niet recht vaardig zou zijn, baar geheel tot jou last te laten. Madeleine knipte met bet eene oog. alsof Jacques een loopje met baar bad willen nemen. Maar zeg eens, wat bazel je me daar allemaal voor Tot mijn last Maar ben jijzelf niet tot mijn last Deze grove terechtwijzing, die in elk ander geval Jacques woedend zou hebben doen opstuiven, liet hem nu geheel koel. Luister eens, zeide bij rustig, wanneer er al leen sprake was van kleeding en voeding, dan zou jij alleen daar wel in kunnen voorzien. Maar wij moeten Sarab naar een kostschool zenden. Naar een kostschool? Zonder twijfelZij moet in een andere omgeving, in een anderen gedaebtenkring verplaatst worden. Zij moet niet langer door deze duinen dwalen, bet hoofd vol droevige berinneringen. Wij moeten baar vriendinnetjes van denzelfden leoftijd geven; dat zal haar opvroolijken en dat zal baar gelukkig maken. Naar een kbstscbool, herhaalde Madeleine, die gedurende bet spreken van baar broeder in stilte hare be rekeningen bad gemaakt. Naar een kostschoolMaar dat zal in Boulogne minstens vijfhonderd francs in 'tjaar kosten Dat zal er duizend kosten, behalve de kleeren. Maar, mijn lieve hemel! waar moet ik die duizend francs vandaan balen? Wanneer ik ze van mijn inkomsten afneem, wat blijft er dan voor ons over om van te leven Wie praat er van dat je ze van je inkomsten af zult moeten nemen? Jij zult niet voor die duizend francs be hoeven te zorgen. Maar wie dan? Ik! Madeleine Gerbier sprong met zulk een zenuwachtige baast op, dat Jacques in lachen uitbarstte. Ah... ah...jij... jij? stotterde de brave vrouw, ge heel verbluft. Ik-zelf. Je zult booren, boe ik dat aan wil leggen. Allereerst moet je weten welke kostschool ik bedoel. Sarab zal bet instituut-Smithson gaan bezoeken, waar zij in ge zelschap zal komen van joDge meisjes uit de fijnste engel sche, amerikaanscbe en fransche families. Zij zal met ben op- en neergaan en met dezelfde onderscheiding behandeld worden. Er wordt daar niemand voorgetrokken. Welnu, zij zal betalen als iedereen. Ik heb niet gewild, dat madame Smithson baar neus in onze zaken zou steken. Wanneer Sarab daar voor minder geld dan bare vriendinnetjes werd ontvangen, zou zij allicht met den rug aangezien worden; en dat wil ik niet hebben Wat nu haar kleeren betreft, daarvoor kan je bier thuis wel zorgen. Sarab zal eerst de volgende maand bij ons vandaan gaan. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2