Politiek ©verzicht. Het is van oordeel, dat door de bepalingen nopens den rusttijd in art. 5 van het ontwerp het bestaan der school op het spel staat en acht zich verplicht de regeering daarop te wijzen. Op de fabrieksschool geheel bekostigd door de werkgevers (jaar- lijksche uitgave f 6000, bouw enz. pl. m. f 30,000) wordt thans onderwijgegeven aan 800 leerlin gen, jongens en meisjes, allen werk zaam op fabrieken te Enschede. De leerlingen zijn verdeeld in 5 klassen en iedere klasse weder in 4 parallel - klassen. Het onderwijzend personeel bestaat uit 4 onderwijzers, benevens 6 onderwijzeressen voor de hand werken. De le kl. ontvangt per week 10, de 2e 8, de 3e en 4-s 6 en de 5e 4 uur onderwijsal deze school uren worden gegeven gedurende den werktijd in de fabrieken alzoo wordt de werktijd in de fabrieken feitelijk met deze uren verminderd, en is deze voor de meesten ver beneden bet maximum, dat in het weteont- werp wordt voorgesteld. De toeloop van passa- giers, die zicb voor vervoer op kre diet naar de Argentijnsche Repu bliek aanmelden, blijkt zeer groot te zijn, daar de Nederl. Amerikaan- scbe Stoomvaartmaatschappij thans hare agenten heeft aangeschreven, dat tot en met 5 April alle plaat sen op hare stoomschepen bezet zijn. Uit Amsterdam wordt gemeldHet bezoek dat de mini ster van Justitie voor eenige weken alhier heeft gebracht, ten einde de vele en velerlei klachten omtrent de inrichting van ons Paleis van justitie persoonlijk te onderzoeken, belooft niet vruchteloos te zijn ge weest. Aan het departement toch is men ijverig bezig met bet maken van ontwerpen en teekeningen. Dezer dagen is reeds ter beoordeeling aan de verschillende kantongerechten alhier verzonden het plan om een afzonderlijk gebouw voor hunnen dienst te stichten. Als plaats hier voor is de aandacht gevallen op het terrein tusschen de cellulaire gevan genis en de openbare school aan de Weteringschans hij het Leidsche- plein. De beide hoofdcommis- sarissen van politie te Amsterdam zijn benoemd tot ridders der Prui sische Kroonorde. De vergadering vanhan delaren, fabrikanten en makelaars in tabak, die Maandag te Amster dam zou gehouden worden, om te spreken over een collectieve inzen ding op de wereldtentoonstelling te Parijs, is tot 17 dezer uitgesteld, daar slechts 10 belangstellenden wa ren opgekomen. De eigenaar der terrei- nen te Amsterdam, onder den naam van Volkspark bekend, heeft het bestuur der afdeeling «Amsterdam» van den Sociaal - Democratischen Bond doen weten, dat de terreinen na Februari e. k. niet meer worden verhuurd. Bij gelegenheid van een ver- gaderiDg, door pastoor Brouwers te Am sterdam belegd ter zake van de protest beweging, hebben Zondag te Amsterdam ernstige wanordelijkbeden plaats gehad. In de zaal waren een aantal socialisten aanwezig, die op allerlei wijzen den spre ker beletten voort te gaau. De Eerw. beer Brouwers brak toen zijn rede af, en sprak de vergadering met waardigheid toe. In naam der vrijheid, waarop elk Nederlan der terecht roem draagt, verzocht bij voor zicb en zijne mede-katholieken de vrijheid om te spreken over betgeen hun allen na aan het hart ligt. De kaart, die ieder noodig heeft, om toegaüg te verkrijgen drukte ten duidelijkste het doel der ver gadering uit; hij verzocht derhalve die genen, die niet met het doel instemden, de zaal te verlaten.(De socialisten hadden er een 600tal weten te verkrijgen, die zonder erg door het comité waren afgegeven.) De toespraak van den pastoor Brouwers had eehter geen gevolg. Telkens als hij de voorleziug van het telegram wilde voortzetten, beletten de socialisten door gefluit en ander tumult hem voort te gaan. Eén hunuer waagde het, het beeld van Paus Leo een slag in het aangezicht te geven, waarop de katholieken en andere welgezlnden dat beeld tegen verdere belee- digÏDgeu wilden vrijwaren. Dit gaf het sein tot eene onbeschrijfelijke wanorde. Men wierp met stoelen en tafels, deelde stom pen uit, drong tegen elkaar op, onder luid geschreeuw en protest, smeet de glasrui ten in, en het einde was dat de opeen gepakte menigte zich uitwegen zocht door de verschillende deuren. Een inspecteur van politie (volgens be vel wareu er geen agenten in de zaal ge posteerd) trad met de blauke sabel tus schen een hoop vechtenden voor de tri bune, en scheidde hen. Toen eenige oogea- blikken daarna een detachement agenten de zaal binnendrong, was zij al baast ont ruimd. Het spreekt van zelf, dat de vergadering verder geen voortgang had. Enkele arrestatiën zijn gedaan. Van ern stige ongelukken is niets vernomen. In de zaal is alles kort en klein geslagen. Het "Handelsblad" meldt hieromtrent In een algemeene sauve qui peut red den zich bij dit gevecht velen naar alle kanten. Men hoorde woeste kreten bij de estrade en menigeen werd door de door de lucht vliegende projectielen gekwetst. Het borstbeeld der Koningin werd ver nield, doch dat van den Koning werd lukkig in veiligheid gebracht. Eindelijk gelukte het deu inspecteur van politie, den heer J. K. Broekhof, die zich te midden der vechtenden wierp en zich met onverschrokken moed, misschien tegen een twintigtal der belhamels verweerde, een eind aau het schandelijk tooneel te maken. Hij had het hard te verantwoorden, doch met het plat van zijn sabel in het rond slagen uitdeelende, wist hij den ru- moermakers ontzag in te boezemen, zoo- dat zij uiteen stoven. De muziekzaal van „Maisoii Strouc- ken» was intusschen eeu tooneel van ver woesting geworden. De gebroken stoelen en tafels lagen in het rond, hier en daar was een ruil gebroken en op de plek, waar de vechtpartij het hevigst was weest, lagen bloedvlekken op den vloer, Nader veraeelmt mep, dat het meisje, dat Dinsdagavond li. bij den geweermaker Donaghy van Egmond op den Nieuwendijk te Amsterdam het kruit haalde, dat voor den aan slag op de heeren Jolles en Stork moest dienen, was de dienstbode van een zijner vakgenooten, den geweermaker C. A. Wunnenberg in de Zoutesteeg. Deze, zelf geen voor raad genoeg hebbende om aan de aanvrage van drie personen, die zich successievelijk om kruit bij hem hadden aangemeld, te voldoen, zond deze dienstbode naar den heer Donaghy met het bewuste door hem geschreven briefje: «5 pond gewoon kruit h f0.60». De bedoelde perso nen, waaronder zich ook bevond een joegen van 18 jaar, gaven allen voor dit kruit noodig te hebben, omdat zij naar de Argentijnsche Republiek gingen. De bewuste jon gen was zelfs zeer teleurgesteld, omdat hij slechts de helft kreeg van hetgeen hij gevraagd had; hij zou later om de andere helft zijn terug gekomen, maar verscheen niet meer. Volgens het Handelsilad werd ook bij den burgemeester van Am sterdam op denzelfden avond een dergelijk kistje bezorgd. De reclame-optocht, 18 dezer te Amsterdam te houden, zal bestaan uit 22 groepen, waarin vertegenwoordigd zullen zijn, voor zoover reeds bekend, bloemisten, koks, kappers, spekslagers, bedden-, meubel-, schaatsen-, rijwiel-fabri kanten en smeden. Nabij de Kruislaan te Watergraafsmeer is Zaterdagavond door de Gooische stoomtram een overreden, die daar met eene geit liep en het dier trachtte te be hoeden voor overrijden. De man bleef op de plaats dood. Alle 1 ij ken van de in de vorige maand te Helder veronge lukte matrozen van het instructie chip Het Loa, zijn thans aange bracht. Dat van den matroos 2e kl. Wikman werd Zaterdag door een wieringer visscher op den Zuidwal gevonden. Zondagavond omstreek tien uur is brand ontstaan in de sigarenfabriek van de heeren A. M. Schouten en Zoon te Oudewater, die weldra in volle vlam stond. Alleen aan het krachtig optreden der zes spuiten van de gemeente is het te danken, dat de belendende gebouwen gespaard zijn gebleven. De fabriek, alsmede het woonhuis, zijn totaal uitgebrand. Alles was verzekerd. Uit 'sHage wordt gemeld" Onder den indruk van het schan daal Zondag in «Maison Stroucken» te Amsterdam, droeg het optreden van pastoor Brouwers Maandagavond in «Oefening kweekt kennis» een bizonder karakter. De heer Brouwers las voor dezen kring het telegram voor aan Z. M. den Koning, in welke lectuur hij Zondag door de rumoermakers ver hinderd was, en zette kortelijk het doel van de verstoorde vergadering uiteen, met den wensch dat ook Nederland zich moge voegen bij de bestrijding van de slavernij in Afiika. De heer A. Hoogenraad, secretaris van de N. en Z.-H. rei- dingmaatschappij, te Scheveningen. ontving Zondag, in antwoord op zijne telegrammen en schrijven aan de reederij van de Melati te Rot terdam, omtrent het ongeval schipper Pronk overkomen, nadere tijding van den kapitein P. van den Bos, waarin, onder meer, over deze treu rige zaak wordt gezegd, dat Pronk, nadat hij op 1 December aan boord der Melati was gezet, bizonder zwaarmoedig was en zelfs in het salon zat te huilen. Waarom, begreep niemand. De man, hij moest dit zelf erkennen, werd met weldaden over laden, 's Zondags 2 Dec., 's avonds 8 u. 25, werd hij vermist. Eerst werd gedacht dat hij een weinig was gaan slapen, doch daar hii nergens aan boord gevonden werd, kwam men op het vermoeden, dat hij over boord gevallen was. Dit vermoeden werd versterkt door het missen van een afgesneden redding boei, waaruit men opmaakte dat hij moedwillig overboord gesprongen was. Wat hem daartoe gedreven heeft, verklaart kapitein Bos niet te be grijpen. Het aantal ingeschreve nen tot bijwoning der lessen aan de polytechnische school te Delft, ge durende den cursus 1888/89 bedraagt tot heden 253, waarvan voor alle lessen 164 en 89 zoogenaamde toe hoorders, die voor éen of meer les sen zijn ingeschreven. De commissie te Rotter- dam, welke den optocht van 17 No vember organiseerde, heeft besloten in Januari a. s. bijeen te komen, ten einde een feestelijke viering van 's konings 40 jarige regeering in Mei s. voor te bereiden. De ondernemer van het zoogenaamde «Café du Bagno» op de Hoogstraat te Rotterdam is Maan dagmiddag spoorloos verdwenen, vele teekenen achterlatend dat het dit bagno niet voor den wind is gegaan (N. R. C Als eene merkwaardig heid verdient vermelding, dat in de Alblasser waard verscheiden boe- nitgelokt door het heerlijke najaarsweder, het vee, dat reeds ir de stallen was gebracht, we der in de weide hebben gedaan. Zondagavond is trein no. 566 tusschen Bokstel en 's-Bosch aan een groot gevaar ontsnapt, daar men in de nabijheid van Vncht, bij een overweg, die van uit een naburigen wachtpost bediend wordt, eene kei van 12 kilo op de rails had gelegd. Gelukkig ontspoorde de trein niet. Naar den dader wordt onderzoek staat, zoekt hij des morgens en ook tegen den avond. Uit het feit, dat deze vogel jaarlijks slechts twee eieren legt en maar één jong groot brengt, volgt reeds, dat deze arend soort zeer zeldzaam is. Het is dan ook 25 jaren gele den, dat de heer Mollen een zoo- dauigen arend gevangen heeft. Dat dit prachtige exemplaar een sieraad van de schooue collectie opge zette vogels van den kundigen heer Mollen, behoeft Diet gezegd. Voor vogelliefhebbers is het bezichti gen van de verzameling vogels van onzen oud-koninklijken valkenier wel een uitstapje naar hier waard. Te Diever, in het Z. W. van Drente, is een schapendief ge vangen genomen. Hij heeft bekend, den diefstal te Marum (prov. Gro ningen) gepleegd te hebben. Toevallig had dit feit weder op ongeveer dezelfde hoogte plaats, waar in den loop van dit jaar op een trein geschoten werd. Uit Valkenswaard (V. B.) wordt gemeldHet seizoen voor de valkenvangst is weder voorbij Onze oud-koninklijke valkenier, de heer A. Mollen, heeft alle reden om over zijn vangst tevreden te zijn. Behalve een prachtigen ouden havik eu drie smellekens heeft hij niet minder dan achttien stuks val ken bemachtigd, n. 1. elf jonge wijfjes-, drie jonge mannetjes-, twee onde wijfjes- en twee oude man- netjeavaKen. Van deze valken welke in hun natuurstaat zeer wild zijn, had de heer Mollen tien zoo tam gemaakt, dat zij in bijzijn van andere personen de duif vingen, terwijl de acht andere zoo gedres seerd waren, dat zij van hun rek stok op den arm van den valkenier vlogen. Het pleit voorzeker voor de bekwaamheid van den heer Mollen, dat hij in zoo'n korten tijd (zes weken) zulk een schuwen roo ver tot een makxen vogel kan af richten. Dezer dagen zijn deze vogels naar Engeland verzonden, waar zij verder gebezigd worden voor de jacht op kraaien, reigers en konijnen, Als een bizonderheid dient nog vermeld, dat de heer Mollen met het tobben zoo heet de valkenier het vangen van valken met net ten een prachtigen, grooten zee arend (ossifrage) heeft bemachtigd, Deze koningsvogel heeft van het einde van den hek tot dat der pon ten een lengte van 90 cM., terwijl de vlucht 2 M. 25 cM. bedraagt De vederen zijn bruin met witte punten welk laatste een kentee ken is, dat de vogel niet heel jong meer is de nagels, welke een halven cirkel vermen, zijn glanzend zwartde pooten, waarvan alleen het onderbeen onbevederd is, zijn bedekt met kleine, levendig gele schubben. Verder heefthij een baard, waarom hij volgens Buffon ook wel «aigle barbu» genoemd wordt. Zij voedsel, dat uit visch en wild be De komkommertijd der politieke wereld, waarin men teerde op zeer prozaïsche itingscijfers en op zeer phantastische vermoedens en voorspellingende stille dagen, waarin men sprak over wat men wel zou kunnen doen en niets deed, waarin men uitkeek of de russische troe pen al over de oostenrijksche grens kwa men en niets zag, waarin men vlaste op uit manifestaties geboren coups-d'etat en met doodgewone berichten van orde en rust werd afgescheept de tijd van staatkundigen slentergang maakt plaats voor een vol oorspronkelijke verrassingen. Het alsof de St. Nikolaasgeest, die zich in surprises uit, door de kabinetten der euro- peescke machthebbers is gewaaid en het vunzige stof der eindelooze staatsstukken heeft opgejaagd en de lakschheid de ven sters heeft uitgedreven en alles heeft doordrongen met een gevoel van naar overmoed zwemend radicalisme. Hoe lang heeft Bismarck getalmd, voor hij er toe overging den roem in Klein Popo behaald een verlengstuk te geven in Zanzibar Men heeft aanvankelijk om de moeielijke kwesties, rakend Stanley's en Emin-Pacha's verdwijning en den slavenhandel, heenge- draaid als men het later zijn schepen om het broeinest dezer ongerechtigheden heeft laten doen. Nu evenwel gaat men er op in Wissmann op de wildernissen, die hem van Emin-Pacha scheiden, de duitsche maatschappij op de tegen haar opgestane inboorlingen en de duitsche oorlogsschepen op alles wat een vinger durft uit te steken naar wapens of slaven of de in nood verkeerende compagnie. Bagama; ligt in asch. De Arabieren, wier gelederen in een hevigen strijd met honderd man aan dooden en gewonden zijn gedund en die hunne kanonnen hebben moeten achtergelatenzijn op het gerucht, dat de duitschers overal torpedo's hebben neergelegd van louter schrik vijf mijlen ver het binnenland ingestovenhunnen weg teekenende door bloed en plundering. Tot niet geringe verheuging van egypte- naren en engelschen en alle lezers van politiek nieuws zal er weldra gelegenheid bestaan uit Soeakim niets of iets anders te vernemen, dan dat de troepen van Osman Digma tot in het oneindige voortgaan zich te versterken en als blijk van hunne ge duchtheid zooveel of zooveel kogels in de stad hebben geschoten. Dit saaie beleg van maanden en naaaaden, dat in onzen tijd van lichtsnelle reuzen kogels een wonderlijk anachronisme schijnt en eigenlijk een pas kwil is op de tegenwoordige wijze van oor logvoeren, een gebeurtenis als het is wanneer er een onderofficier of in 't ergste geval een teekenaar gedood wordt, dit elkander in de oogen zien en de tanden laten kijken zal, dank zij den drang der engelsche publieke opinie weldra een ein nemen of door het verlaten óf door het verlossen van Soeakim. Het kabinet-Sa- lisbury mocht het niet aardig vinden door een oud collega als Sir Randolph Chur chill op de viugers te worden getikt het schijnt niettemin nagedacht te hebben over de oppositie van den vriend, die op naar Parijs. Naar Parijs! Hebt ge daar wat tegen? In 't geheel niet. Als u bet zoo wenscht zal het wel bet beste zijn. Ik verlang niets anders dan u te gehoorzamen. Gehoorzamen! Wat is dat een deftig woord! Het is volstrekt mijn bedoeling niet, iets te doen dat u mishagen kan. Ik weet, dat ge gelukkig zijt op het huis in de duinen. Madeleine en de vrienden te Honvaux maken dit verblijf aantrekkelijk voor u. Wanneer ik u wensch mede te nemen naar Parijs voor een gedeelte van het jaar, dan is dit in 't belang van iets, dat Madeleine wel een weinig uit het oog schijnt te verliezen, van uw toekomst Mijn toekomst Het jonge meisje glimlachte droevig en liet langzaam hare oogen gaan over alles wat haar omringde: de lage spreekkamer van het huis, de vensters met hunne kleine en groenbeslagen ruiten waardoor men uitzag op den om muurden tuin, waarin eenige schrale populieren groeiden, wier hladertoppen door den zeewind verdroogd waren. Blue de hazewind holde als een dolle door het zand rond. Die glimlach en die blik schenen te zeggen: Mijn toekomst is hier. Jacques sprak intusschen Met uw toekomst hebt ge u zonder twijfel nog niet ernstig beziggehouden. Madeleine vergenoegt zich met u te beminnen, ik gun haar dat gaarne en zoolang ik er ben, zal zij u op haar gemak kunnen liefhebben. Ik houd ook van u, maar daarom juist koester ik eenige zorg voor uwe toekomst. Ik meen, dat uwe schoone jeugd niet verwelken moet in de vervallen woning der Gerbiers; aan uwe jonge jaren, aaa uwe schoonheid past zonneschijn en wereldsche pracht. In éen woord, Sarah, de tijd nadert, dat ge er aan zult moeten denken een goed huwelijk te doen. Sarah stond zeer geroerd op en deed geen moeite om deze ontroering te verbergen. Ge moet de zaken kalm onder de oogen zien, her nam Gerbier op langzamen toon. Het lot heeft u hard behandeld, Sarahhet heeft u de genoegens van het huise lijk leven niet doen kennen; totnogtoe heeft niemand liefde voor u gekoesterd dan twee vreemden, mijn zuster en ik. Vreemden Och, spreek zoo niet, mijn vriend. Hebt ge ooit kunnen denken, dat ik twijfelde aan uwe oprechte toegenegenheid, of dat ik onverschillig bleef voor uwe zorg. Ik weet, Sarah, dat ge geen ondankbare zijt. Ik weet ook, dat het woord, 'twelk op 'toogenblik zoozeer uwe ontroering opwekt, u later een bekenden en liefelijken klank zal worden. Wees er zeker van mijn kind, uw hart zal ge wennen aan het denkbeeld u te bewegen in den kring van een huisgezin, waaraan ge sedert uw jeugd ont wend zijt; het zal u de noodzakelijkheid doen inzien van andere banden, dan die u aan ons hechten. Ik ben hier gelukkig. Maar.... ge moogt er het uwe van denken.... ging zij na eenige weifeling voort, ik heb reeds zeer dikwijls aan het huwelijk gedacht. Zoo, waarlijk? riep Jacques uit, blijde verrassing pogende voor te wenden. En welke is de slotsom geweest van die diepe overdenkingen Een besluit, dat mij verstandig toeschijnt en dat over eenstemt met mijn toestand en mijn smaak. En mag ik hooren, welk dit besluit is? Ja. Ik wil niet trouwenDeze verklaring ontlokte Jacques een glimlach. Wel kind! zeide hij. En waarom dat? Ik heb het u gezegdomdat ik mij hier gelukkig ge voel. Het liefste zou ik hier willen leven in gezelschap van mijne goede Madeleine. Zijzeive is ook nooit getrouwd; waarom zou ik niet hier blijven om haar te helpen, te troosten, te beminnen wanneer zij oud zal zijn geworden en wanneer gij ver van hier zijt? Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2