NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Donderdag 13 December 1888. No. 1672. ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. It 1 N N K N l D" De Argentijnsche Republiek. ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. 12J. B. AVHS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DATJBE f Co., JOE. F. JONESSucr., Parijt, Slbts Faubourg Montmartre. Haarlem, 12 December. De Pr. Nb. en 's Hert. Ct. meldt Naar wij vernemen, beeft de heer Kriens aan B. en W. tegen 1 Ja nuari a. s. zijn eervol ontslag ge vraagd als kapelmeester van het muziekkorps der dienstd. schutterij en als leeraar aan de muziekschool en is hij voornemens gelijke betrek king te aanvaarden te Haarlem. Wij deelen dit bericht met leed wezen mee en zien den beer Kriens noode betrekkingen verlaten, waarin hij met zooveel euccès werkzaam was en waardoor hij in Den Bosch een muziekkorps heeft gevormd, dat met eere in den lande wordt genoemd. Wenschelijk zouden wij het dan ook achten, zoo de heer Kriens als nog voor Den Bosch kon worden behouden en wij twijfelen niet of velen deelen dit gevoelen mèt ons, te meer daar met den beer Kriens, naar we vreezen, de voornaamste sujetten van ods stedelijk muziek korps naar het nieuw op te richten haarlemsche zullen overloopen, als zij daar kunnen werkzaam zijn on der hun tegenwoordigen, gevierden directeur. Zijn wij wel ingelicht, dan biedt Haarlem den heer Kriens alleen als kapelmeester zooveel als hij hier in als kapelmeester èn als leeraar aan de muziekschool ontvangt, ter wijl die gemeente een verbintenis voor miDstens 5 jaar wil aangaan. Wellicht zou het Dagelijksch Bestuur, indien het althans van oordeel is, dat het behoud des hee- ren Kriens een offer waard is, nog middelen kunnen vinden om den tegenwoordigen, alleszins bekwamen directeur van ons stedelijk muziek korps van zijn voornemen, om de gemeente te verlaten, te doen afzien. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de afdeeiing Haar lem van den Nederlandschen Pro testantenbond is ais spreker opge treden de. J. H. van Cleeff, luthersch predikant te Alkmaar, met het on derwerp «de godsdienstige mensch in de maatschappij». Den 15en Januari zal eene ver gadering worden gehouden met introductie, waarin zal spreken prof. Beijerman over «het godsdienstig liedi. Het zaDgkoor zal daarbij zijne medewerking verleenen. Hedenmorgen is uit het Donkere Spaarue alhier opgehaald het lijk van deu koopman in porcelein en aardewerk H. v. H., oud 34 jaren, dat reeds in verreg&anden staat van ontbinding verkeerde. De verdron kene werd sedert half November vermist. Hedenmiddag omstreeks 12 ure is aan de Melkbrug alhier een koe op hol geraakt en heeft de vlucht genomen in een openstaand pakhuis aan den Burgwal. Een timmermans knecht, die het dier van deu zolder een strik om den kop wilde werpen om het op die wijze te vangen, is door het luik gevallen en heeft zich aan het hoofd en de heup bezeerd. De koe is later door den eigenaar wonende te Zuid-Schalkwijk afge haald. De v rwonde is per bran card naar het St. Elisabeths Gast huis overgebracht. De bemanning van eene visch- sloep, te IJmuiden binnengekomen, rapporteert dat zij Zaterdagmiddag op het zand gepasseerd is eene scheveningsche bomschuit, welke zeer waarschijnlijk het vaartuig ie vau den reeder A. De Niet, dat reeds acht wekea reis heeft en wiens stuurman, G. Vrolijk, tot heden niets van zich liet hooren. Men begon reeds aan zijn terug keer te wanhopen. Zijn de opga ven, door de sloep verstrekt, in alle opzichten juist, dan kan de schuit spoedig voor den wal zijn. LETTEREN EN KUNST. Te Zwolle werd Dinsdagavond een historisch concert» gegeven op antieke instrumenten. De viole d'amour, een speeltuig met 7 «naren, het midden houdende tusscben de altviool en de violoncel, is van 1742.De ivoren dwarsfluit, met één enkele klep, is ook uit de 18e eeuw. Het orgel met regaal, zoogenaamde menschenstem, is uit de 17e en de knie-viool, viola di gamba, uit de 18e eeuw. De instrumenten, waarbij nog een klave- cimbaal moet vermeld worden, behooren aan het museum van het Conservatoire te Brussel. Er werd dien avond uitsluitend oude muziek gemaakt. Mej. Elly Warnols die nog van deze eeuw dateert heeft eenige antieke liederen gezon gen. Het geheel is zeer goed geslaagd. Donderdag heeft dit concert ook te 's-Hagi plaats. Inhoud Hollandsche Lelie No. 24 Hoofdartikel. Losse schetsen. Uit New- York. Recepten. Raadsels. Onze a hevolenen. Roman. Correspondentie. Weekkalender. Wij vernemen uit goede bron, dat graaf Kapnist, russisch gezant bij het Dederlandeche Hof, is aangewezen tot het vervullen van een hoogen post bij het rus sisch ministerie van buitenlandsche zaken. De heer Vlangaii, adjunct vau den heer de Giers, zal binnen kort worden benoemd tot russisch ambassadeur te Rome, en in zijne tegenwoordige betrekking worden opgevolgd óf door graaf Kapnist, óf door den franschgezinden baron Jomini, welke thans in rang on middellijk op den heer Vlangaii volgt. In laatst bedoeld geval zou graaf Kapnist in de plaats van baron Jomini worden benoemd. (A7. R. C.) Het Weekblad van het Recht is van oordeel, dat men zich van eene zoo gewenschte spoedige indiening van het reeds voor ge- ruimen tijd door den druk openbaar gemaakt, algemeen met ten volle gerechtvaardigde sympathie ontvan gen ontwerp eener wet op het fai- lissement en de surséance van be taling vooral geen illusies moet maken. De staatscommissie had «wegens 't groote tijdverlies, dat daarvan» bij andere ontwerpen «het gevolg was,» er van afgezien om ook over dit ontwerp het advies van de Kamers van Koophandel in te winnen. De minister heeft dit echter, ook nadat van verschillende zijden over dit ontwerp door uitnemende deskundigen ongevraagde adviezen waren uitgebracht, nog noodig ge acht. En hoe is het uu met het reeds voor meer dan twee jaren den Koning aangeboden ontwerp van wet op het handelspapier, waarover reeds door de commissie zelve het advies van de voornaamste Kamers van Koophandel en van de Neder- landsche Bank was ingewonnen Dit zou nu bij het dep. van Justi tie wel eindelijk in zoodanigen staat kunnen zijn gebracht, dat het, om eene geliefkoosde parlementaire uit drukking te bezigen, binnen een niet te lang tijdsverloop de Kamer zoude kunnen bereiken. Toch ver neemt men er nader niets vaE. De kapitein-ingenieur T. G. Schermbeek heeft Dinsdag zijne reis naar China aanvaard, tot het volvoeren vau de hem opgedra gen wetenschappelijke zending. Zoodra de nieuwsbladen het bericht vermeldden, dat dr. Mez ger zich niet in Wiesbaden zou ves tigen, omdat de pogiDgen tot het oprichten van een Sanatorium al daar zouden zijn mislukt, heeft de heer G. van den Heuvel Az., direc teur van de Stichtsche Hotelmaat schappij te Utrecht, pogingen aan gewend, om den heer Mezger te bewegen zich aldaar te vestigen en hem daartoe ook uit naam van an dere stadgenooten, niet onbelang rijke aanbiedingen gedaan. Deze pogingen zijn echter niet mogen gelukken. De heer Van den Heuvel ontving Maandag uit naam van dr. Mezger, een brief van dr. Griot La Cave, waarin deze hem mededeelt, dat de loopende geruch ten onwaar zijn en het vast is be paald, dat dr. Mezger zich te Wies- baden gaat vestigen, zoodat hij elke andere aanbieding moet afslaan. Zelfs Recht voor Allen het orgaan der sociaal-democrati sche pattij in Nederland, geeft zijne afkeuring te kennen over de verre gaand brutale wijs, waarop het ge spuis, dat zich 11. Zondag langs sluiksche wegen in «Maison Strouc- ken» te Amsterdam toegang heeft weten te verschaffen, eene vreed zame vergadering heeft gestoord. voor handelingen als zijn gepleegd zegt het blad is geen verdediging te vindenzij kunnen slechts worden afgekeurd en betreurd door ieder, die het wèl meent met de vrijheid.» Ia de laatst verschenen aflevering van de verzameling consulaire verslagen treft men een verslag aan van onzen consul te Buenos-Ayres, den heer I. van Riet, be treffende de landverhuizing nnar de Ar gentijnsche Republiek. De heer van Riet doet daarin een aan tal mededeelingen, welke door hen, die voornemens zijn sich in Argentinië te vestigen, met belangstelling gelezen zullen worden. Hij besluit zijn verslag met de volgende opmerkingen: //Uit mijne vroegere rapporten en ook uit het tegenwoordige bericht blijkt, dat Argentinië een land van vooruitgang is, en dat het naar menschelijke berekening binnen een niet ver verwijderden tijd een staat van beteekenis zal wordendat de verdiensten er ruimer zijn dan in de oude wereld, en zich ook in andere opzichten hier meer gelegenheid dan daar biedt tot het scheppen eener zelfstandige positie; dat het klimaat gezond is, en dat, al geldt het hier een nieuw land, de euro- peesche beschaving er vasten zetel heeft genomen. Maar al deze de landverhuizing begunstigende omstandigheden mogen niet tot overdreven illusiën leiden; deze repu bliek is geen land van wonderen, die men schelijke deugden overbodig maken. Te genover groote inkomsten staan hier hooge uitgaven voor levensonderhoud. Hij, die zich naar Argentinië wendt, moet dit derhalve doen met de wetenschap, dat ook in dit land moet gewerkt worden, en men zonder wel overlegden arbeid even min hier als elders resultaten verkrijgt. Hij moet zich voorts bewust zijn, dat in den eersten tijd van zijn verblijf in deze nieuwe wereld hem soms onaangenaamheden, zoo al niet tegenspoeden, wachten, als een gevolg zijner onbekendheid met land, taal en volk, eene onbekendheid in het bizonder van gewicht voor den niet tot een latijn- schen stam behoorenden landverhuizer. Doch dit neemt niet weg, dat hij, die wat geleerd heeft, het met energie en ge zond verstand hier over het algemeen ver der brengt dan in Europa, waartegenover staat, dat zij, die dese eigenschappen mis sen, hier nog minder op hunne plaats zijn dan in de oude wereld. Voor den werkman is ook hier kennis van zijn am bacht of een paar krachtige armen nood zakelijk. Wangedrag brengt hier snel en diep ten val. Vraagt men, wie in het bizonder hier heen verhuizen moet, dan is daarop het antwoord hiervoren reeds grootendeels gegeven. Voor gewone werklieden is hier veel plaats, met het oog op de groote in uitvoering zijnde openbar*1 werken, en aan ambachtslieden wordt om dezelfde reden eveneens werk in overvloed aangeboden. De grootste toekomst is in dit land weg gelegd voor landbouwers, op wie groote itgestrektheden braakliggende maar vruchtbare bodem ter ontginning wach ten. Wellicht zou ook menig nederlandsch landbouwer hier op zijne plaats zijn, bijv. in de nabijheid der hoofdstad, om kaas, melk en boter van goede hoedanigheid te leveren aan hare honderd-duizenden in- FSUILLHTO JXT. Naar het fransch van Louis Gallet. 18) IX. Maar, dat zuster Knorrepot niet getrouwd is, kan toch geen reden voor u wezen om ook ongehuwd te blijven. Sarah scheen een oogenblik in nadenken verzonken. En ten slotte, sprak zij op halfluiden toon, wie zou mij willen hebben? Wie u zou willen hebben? riep Jacques uit, het meisje met een hartstochtelijken blik in het heerlijk gelaat sta rende. Wie u zou willen hebben, Sarah? Maar wan neer ge tot dusver onopgemerkt door het leven waart ge gaan, wanneer uwe bevalligheden als een bloem onzer duinen in dezen uithoek der wereld niemands aandacht hadden getrokken, indien eindelijk niet iemand zonder het u te willen of te durven zeggen aan u had gedacht, zou ik dan tot u spreken op zulk een wijze? Zou ik dan zonder reden de rust van uw hart verstoren. Een oogenblik verrees het beeld van George Raynal, die in hare tegenwoordigheid zoo dikwijls verlegen en ontroerd was voor hare geest, als een lachende straal van hoop na de teleurstellingen van den vorigen avond. Met eene stem, waarvan zij het beven tevergeefs zocht te onderdrukken, vroeg zij: Iemand... die aan mij gedacht heeft? Ja Sarah, en met ernst; daar sta ik u borg voor. Maar, hernam zij na den laatsten weerzin van hare ontwapende fierheid overwonnen te hebben, maarik ben arm. Wie vurig bemint, vraagt niet naar rijkdom of armoede van die hij liefheeft. Laten wij dat onderwerp varen, Sarah Ik heb u willen vertellen wat ge vooreerst noodig hebt te weten. Het oogenblik is nog niet gekomen om u den naam te doen kennen van den man, die uw echtgenoot zou kun nen worden. Wacht nog eenigen tijd voor ge mij daar naar vraagt. Gewen u evenwel aan het denkbeeld, dat ge niet voorbeschikt zijt alleen en ongehuwd te blijven, om onbe kend te verouderen als onze arme Madeleine. Bereid u voor om te eeniger tijd een aanzoek om uwe hand te ont vangen. Hij zag hoe zij nadenkend geworden was en als gebukt ging onder den last harer overpeinzingen. En eindelijk, ging hij voort, is er nog een be zwaar, dat ik voor u uit den weg moet ruimen. Ge hebt daareven gezegd: Ik ben arm. Welnu, Sarah, ge zijt niet arm. Zij zag hem met de grootste bevreemding aan, zooals hij daar voor haar zat en sprak met een blijmoedige kalmte. Geheel zijn wezen droeg den stempel eener zekerheid en gerustheid, die slechts het gevolg konden zijn van het be wustzijn zijner overmacht. Ik heb u laDgen tijd in den waan gelaten, dat ge arm waart, zeide hij eindelijk. Ik moet u daarvoor ver giffenis vragen. Ik heb niet gewild dat gij idealen zoudt najagen, welke niet voor u te bereiken waren en ik heb u niet willen onderhouden over zaken, welke voor een kind wel wat moeilijk te begrijpen waren. Ik moet evenwel dit stilzwijgen nu verbreken en u verzekeren, dat ik met behulp uwer achtergebleven familieleden in uw belang werkzaam heb kunnen zijn. Gij zult kunnen beschikken over eene zekere som als huwelijksgift, Sarah. Uwe fierheid behoeft in dit opzicht voor geene vernederingen te vreezen. Stelt ge ver trouwen in mij? Sarah reikte hem de hand. Hoe zal ik u ooit kunnen danken, fluisterde zij. Hoe zal ik u ooit kunnen beloonen voor uwe goedheden en voor uwe trouwe zorg? Jacques haalde de schouders op. Met de voorgewende onverschilligheid van een onbaatzuchtig weldoener maakte hij aanstalten zich te verwijderen. Op dit oogenblik trad Madeleine binnen, gevolgd door Blue, die op Jacques toesprong, zijn voorpooten op diens knieën legde en hem met vooruitgerekte kop stijf in 't ge laat keek. Wij spreken nog wel eens nader over die zaak en over.... uwe erkentelijkheid, Sarah, voegde Jacques haar haastig toe, daar hij Madeleine liefst buiten deze zaken hield. Voort Blue, zeide hij tegen den hond, terwijl hij Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco doo: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Velefoonnuinmer 133. Blrectearen-Cttgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1