Voor lieden uit den zoogenaamden be schaafden stand is hier de minste gele genheid eene betrekking te verkrijgen, vooral voor hen, die geen bepaald vak verstaan. Ingenieurs, architecten, genees- heeren en kooplieden vinden gemakkelijker eene passende positie, maar ook zij behoe ven er niet op te rekenen steeds spoedig na de aankomst alhier te slagen. Aan Nederlanders, die hierheen ver huizen, wordt aanbevolen, zich na aankomst in deze republiek, ter verkrijging van in lichtingen, onmiddellijk aan het neder- landsch consulaat te vervoegen. Met een enkel woord is reeds melding gemaakt van de vergadering, Maan dag te Amsterdam op initiatief van den heer Vau Schaik te Eindhoven, belegd, om de sigaren- en tabakshandelaren in Neder land tot eene gezamenlijke inzending op de parijsche wereldtentoonstelling over te halen, en zulks op verzoek van de neder- landsche hoofdcommissie, die ter vergade ring vertegenwoordigd was door de heeren Van Zuylen, vice-voorz., mr. Stuart, secre taris en den heer Van Bosse, lid. Er waren slechts een tiental b.langstel- lenden uit geheel Nederland aanwezig waaruit de heer Van Schaik de gevolg trekking maakte, dat er vermoedelijk maar weinig deelneming voor bestond. Hij be treurde bet dan ook, dat hij zich zoozeer vergist had in de belangstellenden bij de tabaksindustrie, en toch verwachtte hij, met de hoofdcommissie, dat juist thans, onze tabakshandel door overproductie en concurrentie taant, het oogenblik gekomen was, om op een wereldtentoonstelling aan het buitenland te toonen, wat Nederland met zijn groote tabaksmarkt vermocht. Ofschoon het, bij zoo weinig blijken van belangstelling, niet aanging, eenig besluit te nemen, weuschte bij eene commissie benoemd te zien, die de zaak alsnog ter hand nemen en een poging doen zou, om meer sympathie voor de zaak te wekken; om te beraadslagen wat er alsnog zou kunnen gedaan worden voor een collec tieve inzending, en op welke wijze men voor den dag zou komen. Dit denkbeeld werd warm ondersteund door den heer Van Zuylen. Op een vraag van den heer E. Olie of de hoofdcommissie wellicht een plan had van de wijze en de kosten aan eene col lectieve inzending verbonden, autwoordde de heer Van Schaik dat het hoofdbestuur veel verwaohting had van een sierlijke kiosk, waarvoor alle kosten op pl. m. f 10,000 werden geraamd, die ongetwij feld zouden kunnen verminderen, door de winst, die door den verkoop van tabak en sigaren, waarvoor vergunning is verkregen, zon worden gemaakt. Hij persisteerde dan ook bij zijn mee- ning, dat een commissie die zaak alsnog ter band zou nemen. Dit denkbeeld deelde de vergadering niet, maar oordeelde dat het beter was, dat eene nieuwe oproeping van wege het hoofdbestuur meer effect zou hebben, omdat er onder de sigaren- en tabakshandelaren zulk eene groote concur rentie bestond. Conform werd besloten, zoodat vanwege het hoofdbestuur tegen a. s. Maandag 17 Dec. eene tweede ver gadering zal worden belegd. Men leest in het Vader land: Niet langs dien weg! Algemeen en zeer gewettigd is de ver ontwaardiging over de helsohe aanslagen, die op St. Nicolaasavond te Amsterdam zijn beproefd, en over het schandelijk gedrag der socialisten op de vergadering der Leo~v6reeniging. De socialisten, die er altijd in roemen, dat het op hun bijeen komsten zoo ordelijk toegaat en beweren dat men in vergaderingen van andersden kenden hun altijd het spreken belet, wat echter doorgaans bet geval slechts is, als zij misbruik maken van de vrijheid van het woord hebben ditmaal niet alleen opzettelijk een vergadering bezocht, met bet doel die te verstoren, maar heb ben die zelfs met toepassing van geweld onmogelijk gemaakt. In zooverre zij daar mee veler oogen geopend hebben omtrent de wijze, waarop zij de vrijheid in toepas sing weDschen te brengen, kan deze erger lijke gebeurtenis haar nut hebben. Wat de moordaanslagen betreft, voor alsnog is niet bekend, van wie zij zijn uitgegaan. Maar als men in aanmerking neemt tegen welke personen die aanslagen zijn gericht, eu daarbij let op de zijde- lingsche aansporingen tot geweld, die van de socialisten uitgaan, vooral op de stel selmatige opruiing der volkshartstochten den heer Stork, en in verband daarmede op de verheerlijking der anar chisten van Chicago, waarmee men zich in den laatsten tijd weer bizonder bezig hield, dan is het meer dan een vermoe den, dan is het bijna zekerheid, dat onder de leiders der sociaal-democraten de in- teliectueele daders van het gruwelstuk te vinden zijn. Zoo van hen niet een krach tig protest uitgaat, dat wel is waar hun verantwoordelijkheid voor het verleden niet geheel dekken kan, maar althans voor de toekomst zijn gunstigen invloed niet kan missen, zal men het recht hebben bun te verwijten, dat zij willens en wetens zulke misdaden uitlokken en bevorderen Hoe gerechtvaardigd nu de verontwaar diging is over hetgeen in Amsterdam is geschied, wij kunnen onmogelijk den uit val billijken, waartoe het gebeurde een schrijver in het «Dagbl. v. Z. li.» heeft ver lokt. Wij lezen daar: ii Men spreekt er van om de heeren Jolles en Stork op een of andere wijze een blijk te geven van de vreugde der burgerij over bet mislukken van den ge- meenen aanslag. //Welnu, dat kan slechts op «ene manier afdoende geschieden. //Men moest.... die kerels niet meer dulden op de openbare straat I Als ten vorigen jare, gedurende de Aprilfeesten, /noest men hen verdrijven, waar zij zich pertoonen met hun oproerkreten en liede ren, met hun valsche leus: Hecht voor allen. En dat moet men niet aan de poli tie overlaten, die is daartoe onmachtig Dat moeten de ingezetenen, dat moet het volk zelf doen 1 Laten zij, als verleden jaar, de bescherming der politie zoeken Moeten wij, de overgroote meerderheid van welgezindeu, nog langer die bescherming vragen voor ons leven, onzen eigendom tegen eenige sluwe boosdoeners, die opge hitst of betaald worden welk laatste nog het minst slechte zou zijn door eenige onbeschaamden, die veilig op hun studeerkamer logenachtige artikelen zitten te schrijven en in het openbaar uit een domheid zichzelven een lauwerkrans vlech ten en declameerenj'ai payé de ma rersonne!" //Of moeten we alweer wachten totdat geweerschoten knallen en angst de ge- heele stad vervult?!'/ Men zou zeker de zaak van recht en orde geen slechter dienst kunnen bewijzen, dan als men gehoor gaf aan deze taal. die de schrijver in de school der socialis. ten schijnt te hebben geleerd. En niets zal aan de heeren Jolles en Stork, ambte. naren in dienst der justitie en politie, on aangenamer kunnen zijn, dan hun taak, ter vervulling waarvan zij onmachtig wor den gekeurd, door bet publiek overgeno men te zien. Men kan het betreuren, dat de politie niet krachtiger heeft weten op te treden in //Maison Stroucken", maar men mag vertrouwen, dat zij voortaan beter op baar hoede zal zijn, en men kan het haar niet ten kwade duiden, dat zij de daders der moordaanslagen niet dadelijk heeft ontdekt. In elk geval men hebbe geduld, men steune haar waar men kan maar verlate geen enkel oogenblik de paden van recht en wet. Een groote ver antwoordelijkheid laadt op zich, wie tegen over de treurige gevolgen der volksop ruiing, waarvan wij in onze dagen getui gen zijn, niet anders weet te doen, dan op zijn beurt den hartstocht der wraak wakker te roepen bij de goedgezinde, de ordelievende burgerij. Uit Amsterdam wordt gemeld Da heer mr. Imhoff heeft Dins dag de instructie in zake de moord aanslagen door middel van bus kruit geopend met langdurige ver- hooren van het 16-jarige dienst meisje en de geweermakers Donaghy en Wunneberg. Ook een koetsier wordt gezegd inlichtingen gegeven te hebben. De openbaarheid gege ven aan de vele bijkomende om standigheden die licht kunnen ver spreiden over de mislukte aanslagen op den burgemeesterde heeren Jolles en Stork en hunne gezinnen, werkt nuttig, zegt het Handelsblad. Eene dame, wonende tegenover den heer Stork, die het kistje heeft zien afgeven, heeft zich aangemeld bij de justitie. Hare beschrijving van den man die aldaar het kistje afgaf, komt overeen met die van de beide ongelui, aan wie door de dochters van Wunneberg het kruit werd ver kocht. Voorts heeft een koetsier zich aangemeld die op den bok van zijn rijtuig zat over het perceel 25 (niet 21 zooals aanvankelijk gemeld) in de Sarphatistraattoen daar het kistje voor den heer Jolles bestemd werd bezorgd. De dienstbode dia het aannam, zag dadelijk dat het kistje aan een verkeerd adres werd afge geven en riep den besteller terug, die zich echter, hoewel hij het roe pen moet hebben gehoord, ijlings verwijderde. Daardoor werd de aandacht van den koetsier op den bezorger geves tigd, en hij is in staat geweest eene min of meer juiste persoonsbeschrij ving te geven. Uit het niet terug- keeren vau den besteller mag de gevolgtrekking worden getrokken, dat hij van den inhoud van het kistje kennis droeg. Het gerechtelijk onderzoek en de nasporiDgen der politie zijn in vollen gang. Maandag hebben rechercheurs te Haarlem zich inlichtingen ver schaft omtrent verdachte personen Tot dusverre is geene aanhouding De schade in de lokalen van den heer Stroucken te Amster dam jl. Zondag door de socialistische onruststokers aangericht, bedraagt ongeveer tv.ee honderd gulden. Een lezer van 't Hbl d. heeft Zaterdag aan de redactie de lijken van 25 muggen toegezonden welke hij, naar zijn zeggen, den vorigen avond in zijn slaapkamer vermoord heeft. Hij roept geleerden en vernuft! gen op, toch een middel te beden ken, dat Amsterdam van die plaag zou kunnen verlossen. Uit Edam wordt gemeld De tramverbinding van deze ge meen te met Amsterdam zal eindelijk in deze week een voldongen feit zijn, dank zij den volhardenden ijver van den heer T. Sanders en den steun, dien verschillende besturen en particulieren hem verleend hebben Heden, Woensdag, te half elf ure. vertrok een feesttrein van Amster dam naar hier, mei een aantal ge- noodigden. Van hier uit loopt de baan langs den weg der Zes Steden naar Monnikendam, vervolgt van daar eene eigen haan aan de over zijde van den weg naar Broek in Waterland, gaat daar de Broe- kermeer in, om langs Buiksloot het IJ aan de overzijde van het Tolhuis te bereiken. Van daar worden de passagier» per stoomboot vervoerd naar het Damrak bij de Oudebrug- steeg te Amsterdam. Naar wij vernemen, heef zich de justitie gemengd in de zaak der verdwijning van den leidschen kassier in effecten Van O. Reeds zijn verscheidene personen door de politie gehoord, die hem effecten en gelden hebben toevertrouwd. (IV. R. C.) De haagsche werkloozen waren Maandag door de sociaal democraten tot het bijwonen van eene vergadering in «Walhalla» bijeengeroepen. Ruim honderd per sonen waren bijeen, waarvan het overgroote deel uit de gewone be zoekers der vergaderingen in J Wal halla» bestond. De spreker deelde de besluiten mede, die het interna tionale arbeiderscongres te Londen in begin Nov. van dit jaar geno men had, nl. de herleving van de Internationale», het invoeren van een nominalen arbeidsdag van uren, de beslechting van geschillen tusschen twee of meer Rijken niet door oorlog, doch door arbitrage, en totale afschaffing van nationaliteit, De spr. verdedigde al de besluiten op de bekende theorieën, de aan wezigen uitnoodigend zich te ver eenigen, omdat in vereeniging de kracht der werklieden schuilde. In den straatoorlog tu schen de jongens van verschillende scholen te 's Hage heeft thans een knaap een ander met een stuk lood een oog uitgeslagen. Bij den heer Van den Ak ker te Hazerswoude, werd een haas bezorgd, levend gevangen op de lange jacht. Het beest werd, na ge merkt te zijn, weder vrijgelaten, doch den volgenden dag wederom op dezelfde wijze met de honden gesnapt. Het lichten van de spoor boot jVriesland is aangenomen door den heer Dirkzwager van Maassluis voor de som van f 24,000. Omtrent het oppompen vau petroleum te Hellevoetsluis meldt men van daar nader, dat de brandbare vloeistof uit eenen wel put komt. De apotheker De Hobsoü heeft 210 gram scheikundig onder zocht. De uitslag was90 gram zuiver (gezuiverde petroleum) en 120 gram brak of zeer zout water zon der iets meer. Naar zijne meening lijdt het geen twijfel, of wij hebben hier te doen met eene verzameling petroleum, die tot die wel haren af voer heeft verkregen. Intusschen blijft de vraaghoe is die petro leum daar dan gekomen Men heeft van de zaak mededae- ling gedaan aan de eigenares van het gebouw, mej. de wed. Persijn te Nijmegen. Deze zal nu moeten beslissen, of er een nauwkeurig on derzoek naar de «petroleum» zal plaats hebben. Reeds bijna twee vaten heeft de bron geleverd. Uit Arnhem wordt ge meld De heer O. van Rees, oud goeverneur-generaal van Neder landsch-Indié, zal zich metterwoon in onze gemeente vestigen. Naar wij vernemen zal hij het landgoed Beukenhoek aan den Velperweg betrekken. Het was Zaterdag 75 jaar geleden, herinnert het Nbl. v. H. dat te Werkendam en Sleeuwijk 2000 kozakken aanlandden en ver moedelijk was het denzelfden dag, dat te Heusden een gelijk aantal de Oudheusdenschs poort binnen kwam, om door de wijksche pooit de stad weder te verlaten. Met deze passage ging een geruimen tijd ver loren, wijl ze stapvoets, twee aan twee, doortrokken. Een algemeene schrik brachten die ruwe horden aanvankelijk teweeg. Was het reeds bekend dat ze smeerkaarsen als eene lekkernij verorberden, dat ze rauw vleesch onder den zadel leg den om het, aldus bereid, eenigen tijd later te verscheuren als een wild dier, de schrik werd voorna melijk vermeerderd door de wreed heid, waarmede een der eerste lan- ciers een poedelhond aan zijne lans stak en dat spartelende dier op de lans liet zitten, terwijl hij doortrok. De trein was zóó groot, dat men bovenop de Oudheusdenschs poort niet het einde en op hetzelfde tijd stip op de Wijksche poort niet meer het begin der ruiterij kon zien. Uit Venloo wordt ge meld Zes volle kisten met het op schrift «Fortes», komende van Ant werpen, werden te Duisburg ineen schip ontdekt. Bij opening bleek de 'nhoud uit niets anders dan dyna miet te bestaan. De schipper ver klaarde niet beter te weten, of de kisten bevatten zuidvruchten. Men verwondert zich in Pruisen, dat noch de nederlandsche noch de pruisische grensbeambten op het vervoer eenige aanmerking maakten en geen onder zoek instelden, daar toch de kisten ook op de begeleidende uitvoerlijs- ten onder den naam «Fortes» voor komen. De schipper en de beide expediteurs, aan wie de kisten ge adresseerd waren, zijn in arrest ge nomen, doch tegen de noodige borg stelling weder in vrijheid gelaten. Het dynamiet is in beslag genomen. Sedert eenigen tijdwo- nen op den Groote Oever te Mep- pel een tweetal personen, zekere Boonstra Gerrits en de wed. De Jong, wier dochtertje volgens zeggen zeer ondeugend is en dan zoo wordt be handeld, dat de buren er zich mede bemoeien. Dit geschiedde ook Vrijdag avond, toen het meisje ernstig werd mishandeld, voigens haar zeggen omdat zij slechts 22 centen had op gehaald met bedelen. De mishan deling was nu van dien aard, dat de buren de moeder en haren huis genoot te lijf wilden, zoodat de po- üetie zich genoodzaakt zag, hen op het politiebureau te brengen, geen kans ziende anders voor hunne vei ligheid te zorgen. Het meisje is voor den nacht bij anderen onder dak gebracht. Zaterdagmorgen werden zij weder naar huis gebracht, waarop weder een opstootje plaats vond. NA. C.) LEGES EÏÜ VLOOT. Uit Halfweg wordt ons gemeld: Donderdagavond zullen aan de inschietplaats voor visck-torpedo's aan zijkanaal F proeven genomen worden met gebruikmaking van de electrische lamp, waarvoor de torpedobooten le klabse «Em. pong" en «No. Xï» heden derwaarts vertrokken VISSGHERIJ. IJ m u i d e n 10 December. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 1 logger met be somming van f 140, 1 eng. kotter met f 200 en 1 duitscbe ever met f 250; van de beugvis- Bcherij 5 holl. sloepen met besomming van f400 tot f800. Prijzen: gesorteerde tong 70 tot 90 cent per stuk, schol f 6 tot 20 per 50 kilo, levende kabeljauw f4 tot 4,50 eu doode id. f3 tot 3.65 per stuk, schelviach f 16 tot 24J/S per groot honderd. Nieuwediep, 11 Dec. Zestig beugers brach ten gisteren nog 30 tot 250 schelv. en 3 tot 12 kabelj. ter afslag; schelv.' gold f 15 a 20 het honderd en kabelj. fl.40 per stuk. Heden wer den door 6 beugers 40 tot 100 schelv. en 8 tot 5 kabelj. aangevoerd, en gold schelv. f 38.50 't honderd, kabelj. f 2.35 per stuk. T e s s e 1, 10 December. Iu de afgeloopen week brachten de Noordzeevisschera van hier elders ter markt: 200 manden kl. Bchol, 50 manden scharren, 50 tongen en 100 roggen. De prijzen waren als volgt: kl. scbol f 2 a f4, scharren fl per mand, tongen 40 tl 85 c,# rog 60 a c. per stuk. Lemmer, 10 December. Gisteren werden aan de bokkingrookerijon alhier aangebracht 6 hem verwijderde. Voort groote lobbes. Hij kijkt me aan, alsof hij mij tusschen zijne tanden vermalen wilde. Heel goedzeide Sarah, de fluweelen huid van den hazewind zachtjes streelende. Kom hier, Blue, kom hier, beste hond Trillend van genot onder deze liefkozing strekte zich de hond gedwee uit op den vloer en bleef daar geduldig Sarah aan liggen staren. Jacques verwijderde zich. Voor ditmaal had hij genoeg gezegd. Hij had Sarah voldoende voorbereid op de beken tenis, die hii haar wilde doen. Voorzichtig had hij, om haar later niet met al zijne onthul lingen te overweldigen, Sarah ervan verwittigd, dat zij niet arm was, zonder haar nochtans de zekerheid van haar rijkdom te geven. Hij had haar van een «zekere som» ge sproken om hare gevoeligheid op het financieële punt van een toekomstig huwelijk op te heffen. En Sarah, vol ver trouwen als zij was voor haren weldoener, had er niet aan gedacht hem te vragen aan welk familielid zij deze huwe lijksgift te danken had. In werkelijkheid had Jacques gelogen toen hij haar deze voorzichtige bekentenis deedof liever, hij had haar niet de geheele waarheid gezegd. Op dat oogenblik en sedert eenigen tijd, wist hij met zekerheid dat Sarah, als eenige erfgename van Paul Blondel niet op eene «zekere som», zooals hij het met onverschillige minachting noemde, maar op een fortuin van zes millioen aanspraak kon maken. Als zaakgelastigde zijner familie, bestaande uit brave lieden waarop niets te zeggen viel en die allen eerlijke nullen voorstelden, slechts van kracht om de waarde van een cijfer te verhoogen, als zaakwaarnemer dezer lieden had Jacques Gerbier zich beijverd om zich volkomen op de hoogte te stellen van de zaak, waarvoor Francis Blondel in Frankrijk gekomen was. Deze zaak waar Jacques achter gekomen was door het genoemde officieele blad, dat hij sedert dien tijd zorgvuldig had bewaard, behoefde eenige nadere toelichting. Zorgvuldig vermijdende gebruik te maken van de papie ren welke hij aan Francis Blondel had ontroofd, leerde Jacques evenwel er de bronnen uit kennen waaruit hij de noodige inlichtingen kon patten. Zonder eenige achterdocht op te wekken kwam hij op deze wijze alles te weten wat hij weten wilde en toen hij op het huis in de duinen kwam en Sarah de eerste maal over hare toekomst sprak, had hij zich reeds de gedragslijn gesteld, die hij volgen wilde om zijn doel te bereiken. Hij behield zich voor Sarah, te gelegenertijd de geheele geschiedenis te vertellen, die zich vastknoopte aan hare recht matige aanspraken op Paul Blondels erfenis. Het scheen hem toe, dat het nergens toe zou dienen zich te haasten. Sarah toonde voor 't overige niet de minste nieuwsgierigheid. Wanneer hij haar maar eerst getrouwd had kon hij in bizonderheden afdalen. De oorsprong van het groote fortuin, waarvan Jacques nu volkomen de waarde kende, was zeer eenvoudig. De Blondels, eene fransche familie, zooals Jacques terecht had verondersteld, hadden zich in het laatst van de vori ge eeuw in Canada gevestigd. Zij warers met hun drieën broeders. De een overleed zonder nakomelingsschap, de twee anderen waren in 1815 nog in een groote landbouwonder neming betrokken. Er ontstond een oneenigheid tusschen hen, waarop eene scheiding volgde. De oudste had een rijk huwelijk gedaan; de jongste, Sarah's grootvader, was uit liefde getrouwd. Rijker in geluk dan in geld liet hij zijn zoon Francis een erfenis na, die door allerlei gewaagds ondernemingen zeer geslonken was. De oudste broeder was in het bezit van de landbouwzaak gebleven, die bloeiende bleef tot zijn dood in 1830. Hij liet eveneens een zoon ach ter, die tot dusver door den zeer zuinigen en hardvochtigen vader zeer kort gehouden was en nu eensklaps in het bezit van meer dan drie millioen francs kwam. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2