NIEUWS- EN ADV ERTKNT1EBLAI Zaterdag- 15 December 1888. No. 1674. AE0IÏÏ2MEHTSFÏUJS: ADVERTENTIES: PREMIE voor 1889. „Sieraad in iedere Huiskamer". Twintig Cents. J. c. S T A D S N I E IJ H S. SARAH BLONDEL. 6e j&urgmm. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco doo'. het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit biad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. W, Haarlem. Telefoonnummer 1*1. Ï&recteuren-Ultgevers J. C. PËBREBOOIII enjj. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. ivas. Boo fdag ent en voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etrangère O. L. DJUBE $T Co., JOE. F. JONES, Suer., Parijn, 31hn Faubourg Montmartre. op Directeuren-Uitgevers hebben de eer, den Geabonneerden te berich ten, dat binnen weinige dagen eene nieuwe Premie zal gereed komen, bestaande in een Praclitlgen Deze Scheurkalender, eaamge- Bteld door een Nederlandsch letter kundige van naam, ia een Het schild, prachtig versierd in goud en kleuren, ie afkomstig uit eene beroemde fabriek. De prijs van dezen SchGUrka- lender, dien men overal elders met f 1,zoude moeten betalen, is voor de Geabonneerden op dit Blad gesteld op slechts Binnen enkele dagen zullen wij een BON in het blad afdrukken, op vertoon waarvaD de Geabonneer den tegen betaling van slechts 20 Cents een Ex. aan ons Bureau zullen kunnen afhalen. Op dezelfde voorwaarden kunnen zij die zich tegen lo. Januari e. k. abonneereu, dezen Scheurkalen der bekomen. In geen geval echter zal deze kostbare Scheurkalender aan ande ren dan GeabonneerdeD (of zij dié dit met lo. Januari worden) worden verstrekt. B9- De Scheurkalender is in ons Bureau ter bezichti ging opgehangen. Directeuren- Uitgevers, Haarlem, 14 December. Door Burg. en Weth. dezer ge meente, ie aan J. A. Bakker alhier vergunning verleend tot oprichting van eene bewaarplaats van mine raaloliën in het perceel aan de Lange Heerenstraat get. No. 19. De door A. Polak gevraagde ver gunning tot oprichting van eene slachterij in het perceel aan de Witte Heerensteeg get. No. 13, is gewei gerd. Benoemd tot klerk bij het be volkingsregister dezer gemeente, de heer G. J. Kok, alhier. Betreffende den gezondheidstoe stand dezer gemeente in de afge- loopen maand November kan het volgende worden medegedeeld Van in da wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secre tarie aangegeven13 gevallen van mazelen, 2 gevallen van febris ty phoïdea met doodelijken afloop, 1 geval van roodvonk en 1 geval van angina diphtherica. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 7 levenloos aangegeven, bedraagt 83. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend 20,5. Aan lichaams zwakte stierven 18, aan stuipen 7, aau apoplexie 4, aan hersenziekten 9, aan croup 2, aan kinkhoest 8, aan ziekten der ademhalingsorganen 13, (waarvan 3 aan keel- en long tering of bloedspuwing) aan ziek ten der spijsverteringsorganen 7, aan andere oorzaken 8 persoDen, terwijl 1 persoon door verdrinken het leven verloor. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 31, van 15 jaren 11, van 5—14 jaren 3, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 9, van 5065 jaren 4, van 65—80 jaren 10, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 73 jongens en 67 meisjes. De Tilburgsche Courant, melding makende van ons bericht aangaande den heer Kriens voegt daaraan to Voor ons uitstekend muziekkorps zou zijn verlies schier niet te ver goeden zijn, zoodat het wel wen- schelijk is te achten misschen doen wij dit uit eigenbelang omdat wij die muziek op zoo hoogen prijs stellen dat de hossche schutterij- muziek, een sieraad voor Noord- Braband, voor deze provincie be houden blijft. (N. B. en 's-H.Ct.) In de heden onder voorzitterschap van den heer G. J. van Dieren Bij voet gehouden buitengewone alge- meeue vergadering der Commandi taire Vennootschap van de Holland' sche Crediet- en Depositobank firma Mees en Ritsema is, in plaats Van wijlen den heer C. J. Smits, met bijna algemeene stemmen de heer J. H. Kersten te Haarlem tot com missaris benoemd. De «Muzikale Vriendenkring» gaf Donderdagavond in de bovenzaal der «Vereeuiging» weder eene uitvoe ring. Gedurende de twee jaren van haar bestaan heeft deze muziekver- eeniging meermalen blijk gegeven de studie der muziek wèl ter harte te nemen. Ook nu weder kon met ge noegen worden geconstateerd dat er vorderingen waren gemaakt. De symphonie III van Haydn, het ope ningsnummer, werd bevredigend ten gehoore gebracht. Het ensemble was over 't algemeen goed en en kele der jongelieden, die hun partij blijkbaar wel in hun macht had den, speelden Biet zonder eenige virtuositeit. Van den heer Hoog hoorden wij een waarlijk vrij verdienstelijke voor dracht van de ingewikkelde compo sitie «Rhein uud Loreley» van L. Schlegel. Ook de overige nummers gaven veel te genieten. De zangnummers, door den heer Beynen voorgedragen, hadden weder veel succes. De «Muzikale Vriendenkring» heeft zijnen leden een genoeglijken avond verschaft. De heer F. H. Ie Brun, Groote Houtstraat alhier, heeft zich belast met het agentschap van de «Stott»- gasregulateur, een toestel die eene aanmerkelijke gasbesparing oplevert en de gasvlammen volkomen gelijk doet branden, onafhankelijk van het aantal lichten en gasdrukking. Vele attesten omtrent de gunstige werking van dezen toestel zijn reeds afgegeven door bekende personen en maatschappijen hier te lande. De timmerman, die Woensdag 11. bij het vangen van eene koe aan den Burgwal, door een luik is ge vallen en naar het Gasthuis over gebracht, is hedenmorgen aan de gevolgen zijner verwondingen over leden. In :1e zittins: der Arrondissements-Recht- bank van 13 dezer werden nog behandeld de navolgende zaken A. F., Haarlem, mish. en weersp., req. 21 d. gevang.; J. G., loa werkm., Zaan dam, beleed., req. 5 d. gevang, bij ver stek; C. B., balkenvlotter, Zaandam, mish., req. 3 d. gevang.; G. V., pakhuisknecht, Zaandam, beleed, en mish., req. f 10 boete subs. 5 d. hecht.; W. T., karreman, Aalsmeer, beleed., req. 3 d. gevsng.; C. L. en H. W., Heemskerk, strooperij, req. elk f 3 boete subs. 1 d. hecht,; G. A. en J. v. T., arb., Heemstede, strooperij, de lo 13 boete of 1 d. hecht., de 2e fl boete of 1 d. hecht.; J. O., klompenm., Haarlemmermeer, verwond., req. 14 d. gevangenisstraf. Uitspraak werd ge-laan in de navol- zaken, vermeld in Haarlem's Dag blad van 7 en 8 dezer H. S., grondw., Haarlem, mish., 3 d. gevang.; M. R., L. R. en S. "B., koopl,, Amsterdam, mish., Ie ea 2e 8 d. en de 3e 3 d. gevang.; H. O-, koopm., Wormer- veer, beleed., 7 d. gevang.; J. v. A., werkm., Zaandam, dronkenschap en weersp., f 5 boete subs. 3 d. hecht, en 3 d. gevang.; W. V., groentenverk., Zaandam, beleed, en mish., flB boete of 7 d. hecht.; M. de W., huisvr. van P. K., vischvr., Zaandam, beleed., flB boete of 7 d. hecht.; C. A., opperman, Zaandam, diefst., 2 m. gevang.; G. M., schipperskn., Amsterdam, verniel., 7 d. gevang.; G. W., werkm., mish., 7 dagen gevangenisstraf. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 bank- en plaatwerker, 1 gepas- porteerd militair vraagt werkzaam heden. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 boekbinder»jongen met het vak bekend. De nog in volle werking zijnde stoom- en windkorenmolen, met bij- behoorende gebouwen en flink woon huis te Nieuw-V ennep,toebehoorende aan den heer Dam, heeft Donder dag jl. in veiling opgebracht, de som van f 13300. Kooper de heer B. te Assendelft. AANBESTEDINGEN. Haarlem 13 December. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden hij enkele inschrijving aanbesteedlo Het onderhoud van de werken der Rijk9-zeehaven het Nieuwediep in de provincie Noord-Holland, gedurende d^ jaren 1889, 1890 en 1891. (Raming f 24,00 per jaar). Minste inschrijvers Gebr. Jansen te Nieuwediep, voor f 21,862 per jaar. 2o De uitvoering van eenige verheteringswerken tot instandhouding van het Krabbersgat bij Bakhui zen, hehoorende tot do havenwerken in Noord- Holland (Raming f19,500). Minste inschrijver L. Kalis te Sliedrecht, voor f 17,847. 8o. Het onderhouden van en het doen van herstel lingen en vernieuwingen aan de Ryks-Museum- gehouwen te Amsterdam, gedurende de jaren 1889 en 1890. (Raming f 8900). Minste inschrij ver C. J. Maks te Amsterdam, voor f 7370. 4o Het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen van het Paviljoen «Welgelegen» te Haarlem, gedurende de jarsn 1889 en 1890. (Raming 8940). Minste inschrijver S. B. Peyra te Haar lem, voor f8456. 5o. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwingen aan de gehouwen der Rijks-Academie van Beel dende Kunsten te Amsterdam gedurende de ja ren 18891890. (Raming f2440). Minste in schrijver G. Woud te Amsterdam, voor f1771. 6o. Het onderhouden van en het doen van her stellingen en vernieuwingen aan 's Rijks Kweek school voor Vroedvrouwen te Amsterdam gedu rende de jaren 1889 en 1890. (Raming f2000). Minste inschrijver G. Woud te Amsterdam, voor f1551. 7o. Het onderhonden van en hot doen van herstellingen en vernieuwingen aan de Leerschool en het teekenlokaal, hehoorende bij de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers te Haar lem, gedurende de jaren 1889 en 1890. (Raming f1600). Minste inschrijver L. Blad te Haarlem, voor f1892. BINNENLAND' De Zut f. Ct. bericht, dat de minister van Binnenlandsche Za ken, gebruik makende van een door de redactie gedaan aanbod, haar heeft doen verzoeken de namen te noemen van kooper en verkooper van het verdachte rund. dat aan leiding heeft gegeven tot het ver bod van invoer van geldersch vee in Duitschland. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Tot rapporteurs over de Boterwet zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd de heeren Vermeulen, Viruly Ver- brugge, De Savornin Lohman, Hu- ber (voorzitter) en Veegens. Bij de Maatschappijtot Exploitatie van Staatsspoorwegen is besloten, om de 25jarige jubilé's harer beambten en bedienden onop gemerkt te laten voorbijgaan. Ingevolge bevelen van den inspecteur der artillerie is de verkoop van sterken drank door waschbazen bij de batterijen en compagniën der artillerie in de le gerplaats bij Oldebroek verboden FBUIXiXiBTO ÜStf. Naar het fransch van Louis Gallet. 20) IX. Zij zag hem eenigszins verwonderd aan om deze nauw- ingehouden en klaarblijkelijk ongehuichelde hartstochtelijk heid. Het scheen haar toe dat het noemen van Georges naam niet zooveel voorbereidselen vergde. Welnu, sprak zij ongeduldig, wanneer dat alles zoo is, is de zaak zoo eenvoudig mogelijk. Van wien spreekt ge mij, Jacques? Heb nog een oogenblik geduld De man over wien ik u spreek, ging Jacques na eenige oogenblikken voort, heeft noodig verontschuldigd, verdedigd te worden. Hij is nog jong; hij is van nederige afkomst, maar door de kracht van zijn wil heeft hij zich een plaats in het leven veroverd, die hem den moed geeft uwe hand te vragen. Gij zijt waardig het geluk uit te ma ken van iemand met meer dan gewone bekwaamheden of deugden; hij, die tot u komt, is een eenvoudig man. Hij is slechts gelukkig geweest in en door u en wanneer hij aarzelt zich te verklaren is het, omdat hij vreest dat ge hem onrechtvaardig zult beoordeelenhij zou u zoo gaarne overtuigen van zijn goede bedoelingen en zijn waarachtige liefde; het zou hem smartelijk treffen, wanneer ge voldoen wildet aan zijn wensch alleen uit dankbare herinnering aan zijn toewijding en aan zijn zorgen voor uw geluk. Deze woorden vol gehuichelde nederigheid en uitgespro ken op een overtuigenden, geroerden, somtijds treurigen toon, brachten Sarah geheel en al van 't spoor, dat hare verbeel ding tot dusver gevolgd had. Hij zag, hoe haar gelaat betrok en oordeelende dat het onvoorzichtig zou zijn, zijn voorrede langer te rekken, trad hij op haar toe en fluisterde op hartstochtelijken toon En moet ik u zijn naam nu nog noemen Raadt gij niet, wie het is? Geheel verslagen, onvermogend woorden te vinden om hare verbazing uit te drukken, zat zij daar. En op warmen, nadrukkelijken toon hield hij aan Kunt ge niet raden, wien ik bedoel Gij, o gij-zelf zijt hetstotterde het meisje. Ja, Jacques, ik heb het nu begrepen, gij zijt het 1 o, vergiffenis I Zij wilde nog iets zeggen, maar hare woorden waren gejaagd en onsamenhangend. Neen, viel hij haar in de rede, zeg niets, zeg nu niets 1 Spreek er over met Madeleine. Ik zal u niet dan over een maand uw antwoord vragen. Hij drukte haar snel de hand, verliet de spreekkamer en ging zijne zuster opzoeken. Sarah sloeg er geen acht op, dat Jacques vertrok. Het hoofd was haar op de borst gezonken en hare oogen staar den zonder uitdrukking voor zich uit. Zij gevoelde zich als vernietigd, niet door Jacques' liefdesverklaring, maar door de teleurstelling, die deze bekentenis haar veroorzaakte. Al deze onthullingen maakten dat haar geest eenige oogenblikken het spoor bijster raakte. George beminde haar dus niet! Er was dus van George geen sprake geweest? Hij had niets gezegd, niets geschreven 1 Zij had ongelijk gehad met dit aan zijn verlegenheid toe te schrijven en te blijven hopen op een middellijke bekentenis van zijne ge voelens te harent. Nu was alles voorbij, voorbij 1 Zij moest het paradijs verlaten, waarin zij zich een maand lang ge droomd had, immer George's beeld voor oogen hebbende. Zij bleef lang zoo zitten, met starenden blik voor zich uitziende en er een wreede vreugde in zoekende de diepte van haar ongeluk te peilen, de wonden, welke Jacques' be kentenis haar geslagen had, verder open te rukken. Zij trachtte er zich in haar bitterheid van te overtuigen, dat zij de gerechte straf voor hare inbeelding droeg. Eenig gerucht deed haar het hoofd opheffen. Madeleine trad de spreekkamer binnen. Sarah begroette haar, schijnbaar zonder eenige ont roering. Zachtjes legde Madeleine de hand van het jonge meisje in de hare. Die deugniet van een Jacques heeft mij daar mooie dingen verteld, kleine. En haar aanziende alsof zij eensklaps tot eene ontdek king kwam, ging zij voort: Maar is het dan waar dat je groot en mooi geworden

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1