Berichten in buitenland- scbe bladen over gebeurtenisten in Nederland bewijzen dikwijls, dat de meeste van die bladen het niet der moeite waard achten, er hier te lande een betrouwbaar correspon dent op na te houden. Zoo lezen wij onder het opschriftSocialistisch oproer te Amsterdam» in de Pali Mall Gazette: «Gisteren is te Am sterdam eene meeting gehouden in «Maison Stroucken», ten gunste van de oprichting van een standbeeld voor den paus. Zeshonderd socia listen verschaften zich toegangs kaarten en verhinderden den abt Brouwers eene rede uit te spreken, tot aanprijzing van het doel der bij eenkomst. De rustverstoring leidde tot een gevecht tusschen de katho lieken en de socialisten, waarbij al het meubilair in de zaal werd ver nield. De politie werd ter hulpge roepen en moest van de wapenen gebruik maken om de oproermakers uiteen te jagen; verscheidenen van deze laatsten werden gewond of ge arresteerd. Groote agitatie heerscht in de stad naar aanleiding van het tumult. Een waardig pendant levert het Berliner lageblatt, dat een «parti culier telegram» uit üeu Haag be vat van den volgenden inhoud «Gisterennacht hadden hier ernstige soc .alistische ongeregeldheden plaats. Zeshonderd socialisten overvielen het kath. vereenigingslokaalwaarin pastoor Brouwers eene voordracht hield, mishandelden de verzamelde toehoorders, bespotten het borstbeeld van den paus, verbrijzelden alle tafels en banken en sloegen de vensterruiten stuk. De toegesnelde politie moest met sabels op de woe dende socialisten inhakken. Talrijke personen werden verwond. De poli tie nam vele personen gevangen.» Het Hbl. brengt hulde aan hetgeen tot dusver reeds door de Zuiderzee-vereeniging is verricht tot onderzoek in het vraagstuk der droogmaking van de Zuiderzee. De reeds verkregen en verrassende uit komsten, die men vroeger zelfs niet vermoed had, wijzen op een groot nationaal belang, waarvan men ook de wetenschappelijke waarde niet zal kunnen ontkennen. De pogingen van de wakkere ondernemers ver dienen dus uit het oogpunt van het algemeen belang ondersteuning. Daarom bevreemdt het aan het Hbl. zeer, dat de minister van Wa- terstaat niet geneigd is,de gewensch- te subsidie van rijkswege voor het onderzoek alsnog op de staats- begrooting te brengen. De gevraagde bijdrage is, in ver gelijking met de geldelijke opoffe ringen, die particulieren zich ge troost hebben, luttel te noemen en het onderzoek is voor den Staat van zeer groot gewicht. Wordt er wel licht in de Kamer nog een poging gedaan om de waarlijk niet boven matige bijdrage alsnog toe te ken nen, dan vertrouwt het Hbl., dat de minister de belangstelling, die hij voor de zaak verklaart te bezit ten, ook metterdaad zal toonen. Tot heden zijn bij het be- stuur van «Recht en Orde» te Am sterdam 401 betuigingen van ad- haesie ingekomen van even zooveel katholieke vereenigingen hier te lande, die zich aansluiten bij de bekende resolutiën in zake de we reldlijke macht des pausen. De adhaesie-formulieren, door de bestuurders dezer vereenigingen, welke gezamenlijk 118,252 leden tellen, onderteekend, zijn samenge vat in een album, gebonden in wit kalfsleder, versierd met vergulde pauselijke en nederlandsche wapens, ornamenten en rugtitels. Het opschrift van het album, in de fransche taal gesteld, luidt aldus: «Hulde van de leden der katholieke politieke vereeniging «Recht en Orde» te Amsterdam aan den Op perpriester Z. H. Leo XIII». Gel ij k wij reeds met een enkel woord hebben gemeld, is de stoomtramlijn Amsterdam-Edam met het rijden van een feesttrein geopend. Daar de plechtigheid geen officieel karakter droeg, was het gemeente bestuur van Amsterdam nietuitge- noodigd. De reis werd eehter van Amsterdam af medegemaakt door den heer H. J. Calkoen, burgemees ter, en den W. Tuin Jr., wethouder van Edam, en een aantal genoodig- den door de directie. Onderweg stapten ook de gemeentebesturen van Broek in Waterland en Monni kendam in den trein. Op beide plaatsen werden de gasten verwel komd door de daar aanwezige fan farekorpsen. Te Edam aangekomen, had eerst ten raadhuize de plechtige ontvangst der gasten plaats, waarbij de burgemeester voorging met woor den van waardeering jegens den heer F. Sanders en zijne mede directeuren der N.H. tram weg-maat schappij, die door den heer Sanders beantwoord werden. In het heeren logement werd een collation gehou den, waaraan van verschillende zij den voor het welzijn der onderne ming- de besten wenschen geuit werden. Voorloopig rijdt de tram driemaal daags heen en terug. Met 15 Januari e. k. vangt de volledige dienst aan met zes treinen van en naar Amsterdam. Woensdagavond had in het gebouw voor den werkenden stand te Amsterdam, eene bijeen komst plaats, saamgeroepen door het bestuur van de afd. «Amsterdam» van het Nederlandsch Werkgevers- bond. Een groot aantal werkgevers, door het bestuur tot de vergadering genoodigd, gaven door hunne tegen woordigheid blijk van belangstelling. Mr. N. G. Pierson, voorzitter van het hoofdbestuur, zette in eene zaak rijke rede het doel van den bond uiteen en lichtte de wijze toe waarop door samenwerking van werkgever, werkman en het weldenkende pu bliek «werkliedenverzekeriDg tegen den ouden dag» met betrekkelijk geringe opoffering van allen te be reiken is. Daarna trad prof. Quack op, die vooral wees op de zedelijke betee- denis van het door het Nederl.Werk- geversbond na te streven doel en een historisch overzicht gaf van het geen ten bate van de arbeiders elders tot stand gebracht is en wordt met name in Engeland en Duitschland. «Er is ten onzent», zeide spreker, «veel verzuimd. Er is meer gelet op het product dan op den producent. Wij moeten de schade inhalen, hel pen waar hulp noodig is, het leven van den arbeider leefbaar maken en onszelf verhoogen door het bestaan van onze gezellen in den arbeid te verhoogen.» De vergadering werd o. a. bijge woond door den eerevoorzitter mr. G. van Tienhoven. Nadat zij door den heer W. Spakler met een opwekkend woord gesloten was, deden verscheidene werkgevers zich als leden van den bond inschrijven. Uit Amsterdam wordt gemeld: Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld, het be drag tot afkoop van de burgerlijke armenzorg der beide israëlUtische gemeenten voor een tijdvak van 10 jaar te bepalenvoor het Ned. Is- raëlietisch armbestuur op f65,000 en voor het Portug. Israël, armbe stuur op f7000 'sjaars. Zoo echter door het armbestuur wien het aan gaat, kan worden aangetoond, dat eene hoogere bijdrage noodig is, dan zal de bijdrage vermeerderd kunnen worden, doch in geen geval boven de grens van f70.000 en f8000. Ook N i e u w e r-A m s t e 1 zal weldra hare honderdjarige hebben in de wed. J. H. O. Hofmeister, die bij hare insgelijks reeds hoog be jaarde dochter inwoont. Bij den garnizoens-com- mandant te Rotterdam heeft zich vrijwillig aangegeven een milicien van de lichting van 1882, behoo- rende tot het le reg. infanterie te Leeuwarden, die verleden jaar niet aan de oproeping onder de wape nen had voldaan. Hij is onder gewapend geleide naar gemelde garnizoensplaats te ruggebracht, om daar wegens de sertie voor den krijgsraad te wor den terechtgesteld. W oensdagavond tusschen vijf ure en half zes heeft op den Kanaalweg te 'sHage, waar 's avonds en 's nachts geen enkele lantaarn brandt tusschen de Wittebrug en Scheveningen een zeer brutale aan randing van 2 personen plaats gehad. Een heer, vergezeld vau eene dame, keerde huiswaarts naar de Stoom- waschinrichting aan het Kanaal en werd op ongeveer 100 meter afstand van de fabriek door een zestal Sche- veningers staande gehouden, waar schijnlijk omdat één uit den troep boos was geworden, dat de heer zijn wensch van goeden avond onbeant woord liet. Dadelijk werd hij door de zes mannen omringd. Eerst dreig den zij hem in het Kanaal te zullen werpen en dadelijk daarna werd de weerlooze heer aangepakt en ontving hij, vermoedelijk met eene klomp, een hevigen Blag op het hoofd waardoor een breede wond werd veroorzaakt. Na deze heldendaad wierp de bende hem in de vaart, maar gelukkig wist hij zich te redden en naar de fabriek te vluchten, waar de hem vergezellende juffrouw inmiddels heengesneld was en haar broeder te hulp riep. Dit familielid zette de mannen, die inmiddels het hazenpad gekozen hadden, achterna en 't mocht hem gelukken een der onverlaten in te halen, beet te pakken en aan de politie over te leveren. Tengevolge van deze arrestatie is de politie ook de medeplichtigen op het spoor. In de WeistraatteUtrecht ontmoette Woensdagmiddag zekere B. zijne vrouw, van welke hij reeds sedert eenigen tijd gescheiden leeft en geraakte al spoedig met haar aan het twisten, zoodat de vrouw om van hem af te komen bij den winkelier R. aldaar binnenging. Dit schijnt echter B. nog meer in toorn te hebben doen ontsteken, althans hij volgde haar ook daar, en bracht haar onverwachts met een knipmes eenige sneden en strken over het hoofd en in het aangezicht toe, zoodat zij weldra met bloed was bedekt. Gelukkig wist zij aan erger mis handeling te ontkomen door de straat op te vluchten; zij werd naar hare woning gebracht en daar heelkun dig behandeld. Hoewel vrij ernstig verwond, moet toch geen dezer wonden eenig levensgevaar ople veren. Het vierjarig zoontje van een schipper, dat Woensdag te Utrecht over boord viel, werd gered door den hond, die den kleine na sprong en in den bek bij de klee- ren vasthield, totdat de vader met een roeibootje het kind en den hond op het droge bracht. Uit de gemeente Kollu- merland en Nieuw Kruisland ma ken zich reeds meer dan 200 perso nen gereed, om naar de Argentijn- sche Republiek te vertrekken. Ook in de gemeenten Oost- en West- dongeradeel staan velen op het punt, die reis te ondernemen. Zoo ais het thans met de verdiensten en loonen staat is het, volgens hen, toch niet langer vol te houden. Door de politie in de limburgsche gemeente Sippenaeken zijn valsche gouden 20 frankstuk- ken in beslag genomen. Zij voeren de beeltenis van Napoleon III en hebben een misvormden muntrand. VISSCHEEtU. Nieuwcdiep, 13 December. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep «Noord- over», sch. Taal met 2100 schelv., [waarvan 700 levende], terwijl door 92 beugers 30 tot 150 schelv. en 3 tot 12 kabelj., en door 40 korders 80 tongen, 1 tarbot, 15 tot 50 mandjes kl. schol en 2 tot 3 manden scnar werden aange voerd schelv. gold f 30 h f 22.50 het honderd, kabelj. i'1.36 f 1.70, tong 60 a 70 ct. per stuk, de tarbot f8, kl. schol fl.20 a fl.65 per mandje en schar 30 ct. per mand. De Lemmer, 12 Dec. Ook in den loop der laatste dagen werd hervaaldelijk schelvisch aan den afslag te dezer plaatse aangebraeht. De kwa liteit der aangevoerde partijen was, ofschoon uit dooden bestaande, zeer goed. Door den ruimen aanvoer was de kooplust minder en de prijzen daardoor lager, zoodat gemiddeld niets meer dan 15 cent per stuk konde bedongen worden. Heden was de vangst van haring op de Zui derzee niet ruim, maar toch veel beter dan in de laatst verloopene dagen. Aangevoerd werden 60 tal of 12000 stuks die aan de rookerijen werden afgezet voor f 3.50 per 200 stuks of tal. Haring blijft zeer klein van stuk. WETGEVENDE MACHT. De Eerste Kamer heeft iii hare zitting van Donderdag, nadat door den minis ter van Waterstaat en den heer Prins van gedachten was gewisseld om trent het ongeluk met de beide stoomboo- ten I/Prins van Oranje'' en //Eriesland" van het stoom boot veer Enkhuizen-Slavo- ren, aangenomen het wetsontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij. Heden waren de verschillende wetsont werpen aan de orde gesteld. In de avondzitting der Tweede Kamer van Woensdag is de Justitie-begrooting zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na korte beraadslaging over enkele onder- deelen. De minister verklaarde dat naar vermindering van het gevangenispersoneel wordt gestreefd. De heer van Kerkwijk verhief zijn stem tegen eenige zonderlingheden met de gratificatiën aan het departement van Jus titie. Niet de toekenning zelve, maar de wijze waarop die geschiedde gold zijn klacht. Het daarna aangevangen algemeen debat over Binnenl. Zaken liep mede ten einde: De herziening der prov. kiestabel werd door de heeren Vermeulen en B o 11 aanbevolen; eerstgenoemde drong tevens aan op spoedige indiening der splitsing van de groote Kamerkiesdistricten. Dit laatste beloofde de minister M a c k a v, evenzeer als herziening der prov. kiesta bel, zoowel wat de indeeling betreft als de bepaling van het aantal Kamerleden. Wettelijke regeling der banken van lee ning, door den heer Veegens gewenscht ter voorkoming van de stille pandjeshui zen, zou de minister overwegeu. We- derindiening van een voorstel om het toestaan van vergunningen der drankwet boven het maximum aan algemeene rege len te binden wat de heeren Vee gens en W. van Dedem wenschen kon hij niet beloven. Onderzoek naar den toestand van arbeiderswoningen achtte hij met den heer Nieuwenhuia ge wenscht, hetzij bij de arbeidsenquête of op andere wijze. Over de facultatieve lijk verbranding, door dien heer gewenscht, ont hield hij zich van positieve toezegging. Art. 1 en 4 dezer begrooting werden aangenomen. In de zitting van Donderdag werd de artikelsgewijze beraadslaging over het hoofdstuk Buitenl. Zaken voortgezet. De heer Smeenge betoogde de bil lijkheid van de vernietiging der raadsbe sluiten van Montfoort en Smilde, houdende ontslag van onderwijzers om redenen in strijd met de wet. Hij deed eene voorle zing van een adres van het hoofdbestuur der vereeniging //Volksonderwijs", waarbij vernietiging dier besluiten werd gevraagd. De min. van Binnenl. Zaken sprak zijn waardeering uit over de wijze waarop spr. deze zaak behandelde, maar geloofde op grond van de aanleiding, die tot het ontslag noopte, dat de gemeente raden niet hadden gehandeld in strijd met de wet. Bij de behandeling van art. 50 drong de heer van B ij 1 a n d t aan op Staats subsidie voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte. De heer Domei a-N ieuwenhuis vroeg voor het volgende jaar een post voor een centraal-bureau voor statistiek als publieke dienst en stelde voor hiervoor een memorie-post uit te trekken. De heer K e r d ij k steunde dit voorstel. De commissie van rapporteurs was er tegen. Op verzoek van den minister, die den voorsteller tijd vroeg zijn voorstel grondig te onderzoeken, trok deze het in. Bepalingen tot het tegengaan vanovermatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen. Algemeen waardeerde men bij het af- deelingsonderzoek, het streven van den min. van Justitie om door de indiening van dit wetsontwerp aan den belangrijken arbeid der enquête-commissie een pr&ctisch gevolg te verzekeren. De vraag werd intus- schen gedaan, waarom dit wetsontwerp alleen is uitgegaan van het departement van Justitie. Sommige leden waren van oordeel, dat de voordracht in de eerste plaats van het Departement van Water staat, Handel en Nijverheid had behooren uittegaan. Verschillende leden kwamen op tegen de uitdrukking werkplaats, in het ontwerp, eveneens tegen die van jeugdige personen. Zij gaven de voorkeur aan jon gelieden. Opgemerkt werd, dat bij het aanhangige wetsontwerp van elke princi- peelen beperking van de Staats-iumenging afgezien schijnt te zijn. Het ontwerp toch verlaat het terrein der industrie en be- streedt dat der ouderlijke macht en op die wijze zou men gaandeweg komen tot or ganisatie van het geheele arbeidersleven door het Staatsgezag. Er waren ook leden die de wenschelijkheid betoogden om op het gebied der arbeidswetgeving slechts stap voor stap vooruit te gaau eu hoewel zij erkenden, dat in dit wetsontwerp meer dan in vroegere rekening was gehouden met de eischea der industrie, konden zij zich daarmede niet geheel vereenigen. Liever zouden zij gezien hebben dat de Begeering zich bij de beperking van den arbeid van jongelieden tot den leeftijd van 16 jaren bepaald had, terwijl zij wettelijke regeling van vrouwenarbeid vooralsnog niet weDschelijk achtten. Anderzijds werd ontkend, dat men de priori-grenzeu aan de inmenging van het Staatsgezag zou kunueu eu moeten aan wijzen. Groot verschil van gevoelen bleek te bestaan omtrent de vraag, of de ouders aansprakelijk behooren te worden gesteld voor het in dienst nemen hunner kinde ren door anderen, in strijd met de bepa ling der wet. Verscheidene leden achtten dit volkomen billijk. Andere leden meen- bent, een echte dame? En ik die je groot heb zien worden, beb daar niets van gemerkt! Maar dat is toch al te gek! Kom, kijk me niet zoo stijf aan. Wij zullen daar vandaag niet verder over spreken er is tijd in overvloed. Sarah wachtte zich wel iets tegen Jacques in bet midden te brengen. Madeleine's berusting, haar stilzwijgende goed keuring van de plannen die haar broeder koesterde, bleken voldoende uit de weinige woorden, die zij er over sprak. Het jonge meisje was hierdoor diep getroffen. Den volgenden dag kwam Jacques op het huis in de duinen. Hij gedroeg zich in zijn woorden en blikken, zooals altijd, zooals Sarah hem van kindsbeen gekend had. Volgens zijn uitdrukkelijken wensch werd er geen enkele zinspeling gemaakt op het onderwerp, dat hij tweemalen met Sarah besproken had. Zij evenwei kon hem, ondanks haar stellig voornemen zich kloek te gedragen, niet rustig aanzien of te woord staan. Eene langzame verandering greep in haar binnenste plaats. Zonder twijfel liet men haar vrij in haar besldit, maar zij gevoelde wel, dat een weigering hard beoordeeld zou wor den door ieder die wist met welk een liefde de Gerbiers haar geluk hadden gezocht. Jacques mishaagde haar niet. Altijd had zijn veerkrach tige en forsche natuur een stille bekoring op haar uitge oefend zij geloofde, dat hij een flink en deugdzaam mensch waszij gevoelde vriendschap, ja zelfs bewondering, maar zij gevoelde geene liefde voor hem. Hare geheele ziel behoorde George Raynal; te vergeefs trachtte zij er zich van te overtuigen, dat zij hem onver schillig waszij kon geen afstand van hem doen. Maar, wanneer zij haar hart het zwijgen oplegde en haar verstand aan 't woord liet, dan fluisterde dit haar in, dat vriendschap, achting, bewondering de beginselen der vriend schap in zich bevatten. Een eerbare vrouw kan zonder liefde maar uit achting een man huwen en arbeiden aan zijn geluk en zich gelukkig gevoelen in zijne toewijding en zijne be scherming. Terwijl Sarah zoo peinsde mocht Jacques door woord noch blik haar aan het verleden of aan de toekomst herin neren. Madeleine had zichzelve het stilzwijgen niet op gelegd en maakte de plannen van haren broeder tot het onderwerp van elk gesprek met Sarah. Hoor eens, meidlief, toen Jacques mij de geheele ge schiedenis had uitgelegd, was ik op 't eerste oogenblik een en al verbazing. Hoe, die kleine Sarah, die jonge spring- in-'t-veld! Maar toen ik je op zijn raad eens op en neer gekeken had, zag ik werkelijk dat ik je in mijn gedachten, te kort gedaan had. Nu, heb ik toen gedacht, de zaken zullen hun loop wel nemen en alles komt terecht. Voor je bij ons kwaamt gaf Jacques mij niet veel reden tot tevre denheid. Wat zal ik er van zeggen. De jongelui houden gewoonlijk meer van wandelen dan van werken. Destijds hoorde ik mij niet anders dan zuster Knorrepot noemen, want ik knorde onophoudelijk op Jacques zoowel als op Matthieu, dien de hemel bewaren mag, want hij schijnt wei nig aan ons te denken. Zie je, dat maakte mij kregelig, dien grooten Jacques, zoo'n sterken, flinken jongen om den pappot van zijn zuster te zien hokken. Ik geloofde, onder ons gezegd, dat hij evenveel gevoel had als zijn schoenzolen. Maar gevoel heeft hijSedert jij bij ons bent is hij veran derd als een blad van een boom; jij hebt hem verbeterd; jij bent altijd een engel voor hem geweest, zijn goede engel. Hij is aan 't werk gegaanhij heeft je verzorgdhij heeft je een opvoeding als een prinses willen geven; hij liet er zich, geloof ik, wat op voorstaan, dat hij kon zeggen: dat is mijn werk! En gedreven door de gedachte, dat je, wan neer je eenmaal mooi als een ster en geleerd als een boek zoudt zijn geworden, je hier toch niet in de duinen kon gaan begraven, heeft hij rijk willen zijn. Jij en niemand anders hebt dit wonder uitgewerkt. Wanneer jij nu afzaagt van Jacques, dan verbeeld ik mij, zou hij zich gevoelen alsof de hemel hem begaf. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2