Jaarlem's JteiMaf. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. ADVERTEHT1ÏH: Dit liamer tetaat lit twee Mes. PREMIE voor 1889. „Sieraad in iedere Huiskamer". Twintig- Cents. I, c. STADSNIEUWS. BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: maauuag i i/I II UIIH I XUUU. HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiera. enJJ. AVIS. Roof dagenten voor hst Buitenland: Compagnie Generale de pubtieite Strengere G. L. liAVBB Sr Co., JOB. F. JOiï/tS, Suer., Parigt, 31btt Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. op Directeuren-Uitgevers hebben de eer, den Geabonneerden te berich ten, dat binnen weinige dagen eene nieuwe Premie zal gereed komen, bestaande in een Praclitigen Deze Scheurkalender, eaamge- steld door een Nederlandsch letter kundige van naam, ie een Het schild, prachtig versierd in goud en kleuren, is afkomstig uit eene beroemde fabriek. Da prijs van dezen Scheurka lender,is voor de Geabonneerden op dit Blad gesteld op slechts Binnen enkele dagen zullen wii een BON in het blad afdrukken, op vertoon waarvan de Geabonneer den tegen betaling van slechts 20 Cents een Ex. aan ons Bureau zullen kunnen afhalen. Op dezelfde voorwaarden kunnen zij die zich tegen lo. Januari e. k. abonneeren, dezen Scheurkalen der bekomen. In geen geval echter zal deze kostbare Scheurkalender aan ande ren dan Geabonneerden (of zij die dit met lo. Januari worden) worden verstrekt. [gp- De Scheurkalender is in ons Bureau ter bezichti ging opgehangen. Directeuren- Uitgevers, Haarlem, 15 December. Heden (Zondag) en volgende da gen zal op het Museum van Kunst nijverheid alhier eene belangrijke verzameling japansche voorwerpen van oude en nieuwe kunstnijver heid tentoongesteld zijn. De heer J. T. Crcmer had de wel willendheid een gedeelte zijner in Japan aangekochte verzameling in bruikleen aan het Museum af te staan. De schoone meubels en lakwerken, de metaal- en ivoorwerken zijn voor al opmerkenswaardig, omdat ze, in tegenstelling met de meeste werken die men gewoonlijk van de japansche kunstnijverheid hier ziet, niet voor den europeeschen handel zijn ver vaardigd. Het tentoongestelde vormt met de belangrijke verzameling porselein van kapitein Van Schermbeek een merkwaardig geheel. Toegang vrij. Zooals bekend is, heeft in het begin van dit jaar de Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-Cul tuur maatregelen genomen tegen den voor het vak hoogst verderfe- lijken handel in afgesneden bloemen. Daartoe verbonden bloemisten en kweekers zich niet alleen om geen afgesneden bloemen meer te verzen den, maar ook om geen baodel meer te drijven met die vakmannen, welke zich daartoe niet wilden verbinden. Het schijnt evenwel, dat men op dit oogenblik zeer geDeigd is dezen straffen maatregel weder in te trek ken, daar de uitkomst niet aan de verwachting, die sommigen er van koesterden, schijnt te hebben beant woord. Verschillende afdeelingen al thans wenschen den maatregel niet bestendigd te zien en zelfs de voor steller er van is te* en bestendiging omdat hij hem onhoudbaar acht. Men vreest voor scheuring in de vereeniging en is van oordeel, dat handhaving der strafbepalingen haar wel eens een gevoeligen knak zou kunnen toebrengen. Het staat evenwel vast, dat er in dit jaar, tengevolge van den maat regel, veel minder afgesneden bloe men verzonden zijn dan vorige jaren, toeD de verbintenis nog niet be stond. Het hoofdbestuur stelt voor, de zaak nog een jaar aan te houden. Het terrein van de «Phoenix» dat zooals men weet door de heeren O. Brinkman en H. van Breemen Hz. in een feestterrein wordt her schapen, heeft reeds een gansch an der aanzien verkregen. Daar evenwel nog niets geheel gereed is en alle berichten op dit oogenblik derhalve onvolledig zijn, stellen wij ons voor binnen eenige dagen onze lezers uitvoerig in ken nis te stellen, met alles wat er op dit terrein, (dat den naam zal dra gen van Haarlemsche Sociëteit en Sportveld) voor merkwaardigs te Wie gisteren het gezelschap onder directie van Alexander Eaassen en Co. van Rotterdam in den Schouwburg alhier «Een dolle streek» heeft zien opvoereD, zal ongetwijfeld bij zijne thuiskomst zijnen huisgenooten heb ben verteld, dat hij «heeft zitten schudden van het lachen» en op meer of minder uitvoerige wijze een beschrijving van dat stuk hebben gegeven en de daarin optredendeu meer of minder juist hebben nage bootst, om ook ben die er niet wa ren geweest eeuig denkbeeld le geven van het allergrappigste werk van Carl Laufs. Men had het stuk beter kunnen noemen «de gevolgen van een dolle streek», want deze vormden den hoofdschotel van de tafel met af wisselende gerechten, die ons werden voorgedieud,doch die aan het publiek beter smaakten dan aan de betrokken personen zelf. Studenten zijn somwijlen vreemde snaken, maar de wijze waarop Ernst Lüders den dom-snaak6chen inval krijgt, waarop het stuk berust, is waarlijk eenig.Hij komt bij zijn oom, tantje en nichtje een bezoek bren gen juist toen dit dri.tal voor eenige maanden op reis zal gaan, welk plan is ontworpen door oom, die zijne vrouw eene voor hem minder aangename samenkomst wil belet ten. Als vertrouwd bloedverwant draagt oom hem het toezicht op over het huis met alle ap- en de pendenties, zooals wijnkelder, hond, vogel enz. enz. Toen hij zich als heer en meester installeert, komt de pedel der stu dentensociëteit, Birnstiel, hem zijne diensten aanbieden, in zijne kwali teit van boodschaplooper, deur-uit smijter, huisknecht enz., terwijl hij hem tevens door een «prachtigen inval» van zijne sehulden af zal helpen. Een en ander is een kolfje naar de hand van Ernst, die hem in dienst neemt. De prachtige inval bestaat in het verburen der kamers van bet huis. Aldus geschiedt en alras komen eenige huurders opzetten. Weldra ziet de woning zich verrijkt met den heer «Krönlein», een gewezen mu ziekleeraar aan een conservatoire, die door al het leven, dat hij in zijn betrekking heeft gehoord, ze nuwziek is geworden en bij wien het minste geluid de vreeeelijkste gewaarwordingen veroorzaakt. Ver der een doordraaier, die onophoude lijk zingt en allerlei geluiden maakt. Dan nog eene operettenzangeres en eindelijk, last not least, een echt paar, dat voortdurend met elkaar overhoop ligt en in 't bezit is van een allerliefste dochter, waarop de huisheer-zelf terstond verliefd wordt. De gevolgen van deze dolle streek blijven niet uit en de koddigste en ongezochtste tooneelen komen tot stand. Ernst knoopt eene liefdesbetrek king aan met het dochtertje van het echtpaar en moet op verzoek van zijne aanslaande schoonmama, die er achter komt. onmiddellijk mede engagements-visites makeu, maar hij als de meeste duitsche zonen van Minerva, heeft geen passende klee ding voor een dergelijke plechtig heid en komt radeloos met het veel te wijde gala-kostuum van zijn aan staanden schoonpapa aan. Deze laat ste heeft een avontuurtje met de schoone operetten-zangeres en tus- Bchen al die mogelijke en onmoge lijke bedrijven laat de sukkelende muziekleeraar zijne klachten hooren en schreeuwt en buldert de andere huurder er op los, terwijl de arme Birnstiel allen op hunne wenken moet bedienen en er schier radeloos onder wordt. Bovendien moet hij de schuldeischers van laatstgenoemden huurder uit het huis houden. De kluchtjgste verwikkelingen hebben voortdurend plaats tot er plotseling een telegram komt dat oom en tante terug komen. Goede raad is nu duur, maar tot geluk van Ernst kan hij zijne huurders terstond weder weg krijgen, daar allen afdoende redenen hebben naar aanleiding van de onbeschrijf lijk dolle tooneelen die onder hen plaats grijpen om terstond te vertrekken. Het spel was volkomen geëven- redigd aan den komischen inhoud van het stuk. De heer Chrispijn stelde Ernst voor en slaagde daarin uitmuntend. Da goedig-komische Birnstiel werd weergegeven door den heer van Nieuwj.and. Het echtpaar Bender door lA-u heer Alexander Faassen en mevr. BruynSablairolles, hunne dochter Eva door mevr. van Kor- laar, Krönlein, de muziekleeraar door den heer WagemanB, terwijl de an dere rollen in niet minder goede handen waren. Het was inderdaad te betreuren dat het publiek niet in grooter ge tale was opgekomen, want er werd kostelijk gespeeld en zulk een «dolle streek» ziet men zelden. In eene a.s. Donderdagavond te Houtrijk en Polanen houden pu blieke Nutsvergadering zal ais spre ker op'reden mr. J. K. Boerlage van Amsterdam, en in zijne rede eene vergelijking maken tusschen de maat schappelijke toe anden nu en een eeuw geleden. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 14 December. Tachtig beugers brachten heden 30 tol 3000 schelv. en 3 tot 80 kabelj. ten afslag, terwijl door 22 korders 18 tot 45 tongen, 1 tarbot en 7 tot 80 mandjes kleine schol werden aangevoerd; schelv. gold f20 a 25 het honderd, kabelj. fl.70 a f2, tong 70 cent per stuk, de tarbot f 9 en kl. 9chol f 1.20 f 1.35 per mandje. Zes tal baring door trekkers aangebracht, gold t' 8.10 per tal. Lemmer, 18 Dec. Op heden was de vangst van haring op de Zuiderzee zeer gering, de aanvoer aan de bokkingrookerijen te dezer plaatse be droeg niet meer dan 10 tal of 2000 stuks, die werden afgezet voor f 4 per 200 stuks of tal. Naar men verneemt, is het verblijf der koninklijke familie op het Loo voorioopig slechts tot medio Januari verlengd, zoodat het nog niet is vastgesteld of het vors telijk gezin den geheelen winter buiten Den Haag zal doorbrengen. PatJIIiIiHTO HST. Naar het fransch van Louis Gallet. 21) IX. En bovendien, verlies niet uit het oog, dat hij jong is en dat ieder hem voor een knap man houdt. Ik heb daar zoo geen verstand van, maar wanneer ik hem aankijk, dan moet ik toch zeggen, dat hij een flinke borst is en dat een vrouw er trotsch op mag wezen op zijn arm te leunen. En dat is nog niet alles. Ik moet nu mijn hart maar eens voor je uitstorten en zeggen waar het op staat. Wat mij betreft, ik ben een oude vrijster, ik heb zoo mijn eigen aardigheden, ik ben, als je wilt, wel een beetje baatzuchtig. En kijk, als jij nu met Jacques trouwde, zou ik niets in mijn levenswijze behoeven te veranderen. Als ik er lust in gevoelde zou ik eens naar Parijs komen overwippen en mijn muts met linten thuis laten voor een hoed met pluimen. Je zoudt eens zien, hoe jong mij dat staan zou; ik verzeker je, dat je nog eer met mij in zoudt leggen. Och, wat zou ik veel van je houden en beknorren zou ik je nooit meer, nooit meer. Wij zouden zuster Knorrepot plechtig begraven. Och kind, ik zeg je dat alles net zoo als het mij op het hart ligt. Alles beeft zijn goede en zijn kwade zijde en niets is volmaakt. Je kunt er over nadenken en doen wat je wilt. Je bent geheel en al vrij. En als je neen mocht zeggen, ik zou je er niet minder om lief hebben. En tot besluit omhelsde zij Sarah en hield haar zoo lang aan hare borst gedrukt, alsof zij zich langen tijd van haar moest scheiden. Al dit gebabbel van Madeleine maakte Sarah verlegen met haren toestand. Zij gevoelde zich gevangen in een kring van eenvoudige en teedere gevoelens, waarvan zij de grens niet overschrijden kon zonder de beschuldiging van de zwartste ondankbaarheid op zich te laden. Daarbij ontbrak haar elke gedachtewisseling met hare vrienden te Honvaux. Op den morgen van George's vertrek waren de dokter, zijn vrouw en Lucienne naar Parijs ver trokken. Lucienne had eenige malen aan Sarah geschreven om te vertellen, dat George nog niets van zich had laten hooren. Zij meldde, dat haar vader niet vóór het voorjaar op Hon vaux terug wilde keeren. Zoo was Sarah geheel aan zich- zelve overgelaten. Bovendien, welken raad zou Sarah aan Lucienne hebben kunnen vragen, nu zij niet meer gelooven mocht aan de liefde van George? Eindelijk stond haar plicht haar klaar voor oogen. Nu zij zelve niet volkomen gelukkig mocht zijn, moest zij ten minste een gelukkige maken. En eens, toen Jacques de spreek kamer binnentrad, ging zij op hem toe en hem met hare heldere,eerlijke oogen openhartig in 'tgelaat ziende, sprak zij Jacques, bet is overbodig dat ik langer over de zaak nadenk. Ik heb alles overwogen wat mijn plicht mij in dit geval gebiedt. Ik wil u niet langer op mijn antwoord laten wachten. Jacques, ge hebt mij gekozenwelnu, ik wil uw vrouw wezen. Madeleine klapte in de handen, Jacques antwoordde niet. Hij scheen te bewogen om woorden te kunnen vinden. Vrijmoedig bood Sarah hem haar voorhoofd aan, waarop zijne koude lippen een kus drukten. Ditmaal had hij dui delijk als een lichtstraal het akelige beeld van haren vader vóór zich gezien, verslagen door dezelfde hand, die nu zijn dochter in de hare hield. Welnu, mijn vriend, zeide Sarah op zachten toon, laten wij nu gaan. Ja, ja, riep Madeleine, aan tafel! Wij zullen alles in orde maken. Vervolgens stootte zij Jacques, die bleek als een doode van zich uit staarde op zijde, roepende Wat nu groote jongen, je zult toch niet van je zelf gaan vallen Toen acht dagen later alles voor de voltrekking van het huwelijk was gereed gemaakt, keerde Jacques naar Parijs terug, legde een bezoek af bij dokter Sylvain en vertelde hem het groote nieuws, tevens verzoekende of de dokter getuige zou willen zijn bij de trouwplechtigheid. Wordt vervolgd Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco dooi: het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers - 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaus Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '-s'eBeffooHneBBBHHimer l&lrecteuresi-VJitgevers J. £5.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1