GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Ned. Kern. Kerken 4 ich te Banjoe-Biroe te gaan vestigen, al waar de luit.-kolonel Biljardt is overge plaatst om op te treden als commandant van de veld- en bergbatterijen. Verliest het korps officieren der artille rie alhier door dat vertrek een zelfstandig, streng, doch zeer humaan chef, ook het publiek verliest daardoor veel. Het doodslaan van honden houdt steeds aan, dagelijks ziet men dwangarbeiders, aangevoerd door een dapperen ambonee- schen korporaal, gewapend met knuppels langs den weg kuieren, om jacht te maken op niet gemuilbande honden. De glad- dakkers zijn haast uitgeroeid, want het nachtelijk houdengehuil wordt niet meer gehoord. Het heeft ons verwonderd, hoe de zeer geheime cathegorische vragen, die door het departement van oorlog aan de kapi teins zijn gedaan, publiek zijn gemaakt door verschillende dagbladen. Doch nu het toch overal te lezen staat, wil ik u ook me- dedeelen, hoe heeren kapiteins die vragen hebben beantwoord. Het grootste gedeelte is tegen hot slui ten van de cantine gedurende kerktijden tegen de gedwongen kerkparade; met al- gemeene stemmen keurden zij het weren van huishoudsters af, omdat daardoor niet alleen do ontucht in de hand wordt ge werkt, doch een ander kwaad, de straat- prostitutie, daardoor zal ontstaan. De militaire commandant van Lamteh (le luitenant Nijpels) heeft weder met suc ces een waagstuk ondernomen. Dagelijks werden met lila'ss door den vijand de bentengs Sabang en Kota Pagani beschoten. De commandant van Lamteh de richting opgenomen hebbende van waar die schoten kwamen, ging op den ochtend van den 14en October op verkenning uit met 4 dwangarbeiders. Na door dicht struikgewas heeu vooruit te zijn geslopen, zag Nijpels voor zich uit eene vijandelijke versterking. Met zijn vier dwangarbeiders kroop hij vooruit en ontwaarde toen, dat de benting niet bewaakt was en zich daar in bevond een lila van anderhalven meter, die in batterij opgesteld, die geladen en ge richt was op Sabang. Dadelijk werd dat stuk geschut van zijn affuit gehaald en door de 4 dwangarbeiders zoo spoedig mo gelijk uit de benting verwijderd en naar ons blokhuis Sabang vervoerd, alwaar Nij pels met zijn dappere dwangarbeiders om 7 uur v.m. aankwam. De Atjehers bemerkten eerst later het verlies van hun stuk geschut en gaven hun misnoegen te kennen door ons te be schieten. Nijpels heeft weder getoond, wat een wakker ridder vermag. Naar men wil, zegt de //Locomo tief", heeft de resident van Solo tijdeus zijn verblijf te Batavia, met kracht bij den goeverneur-generaal aangedrongen op eene reorganisatie van het rechts- en politie wezen in zijn gewest. Trouwens de toestand is onhoudbaar geworden. Sedert een 15tal jaren heeft men ten opzichte van het rechtswezen hier een greep gedaan, daar iets op het papier voorgeschreven, elders een begin van uitvoering gegeven; maar van stelselmatige verbeteringen en hervor ming is geen spoor te vinden. Daarom moeten de gevolgen noodlottig zijn, zij moeten elk volk ter wereld bederven, want er sluimeren in elkeen hartstochten, waar tegen gewaakt dient te worden. Geschiedt dit niet, dan wordt de maatschappelijke orde bedreigd. Indien de toestand van de politie in de Vorstenlanden nog alles te wenscheu overlaat, dan ligt de schuld aan het ne- derlandsche gezag. De regeering late zich toch niet van haar eventueele goede voor nemens afhouden door de bewering, dat de vorsten daarvoor te zorgen hebben. Toen de heer Nieuwenhuijzen resident van Solo was, had hij van den sultan volle toestemming tot organisatie van eene goede politie, onder het europeesch gezag ver kregen. De noodige voorstellen zijn ge daan, welke de regeering kan raadplegen. De vorst erkende, dat hem de middelen en de bekwaamheid ontbraken om in dezen te voorzien. Maar het voorstel van den resi dent zou eeoige tonnen per jaar gekost hebben. Het werd ter zijde gelegd. De toestand der Vorstenlanden eischt de zor gen der regeering. Bekwame residenten kunnen de geweldigste uitspattingen wel voor een tijd tegengaan, maar niet op den duur; terwijl verder niet mag worden over het hoofd gezien, dat de demoralisatie in deze landen, en speciaal in Solo, aanste kelijk werkt en den toestand ook in de aangrenzende residenties bederft. De redacteur van de //Locomotief", tot nog toe van meening, dat te Srikaton op onverantwoordelijke wijze een bloed bad was aangericht onder de onschul dige mannen, vrouwen en kinderen, geeft thans eene zeer uitvoerige beschrijving van de plaatselijke gesteldheid van Srikaton en van hetgeen daar is voorgevallen, na dat hij persoonlijk een onderzoek heeft ingesteld. De slotsom is, dat de vroeger door hem op grond van een inlandsch rapport van de zaak gegeven voorstelling onjuist blijkt te zijn, en dat //de bende van den Iman Kedjo uit eigen beweging en met oproerige bedoelingen de passan- grahan is binnengetrokken, en het bestuur dus alle recht had hen als opstandelingen te behandelen". Dit laatste wordt met twee soorten van vette letters gedrukt, verder zullen van dit nummer der #Loc.// twee buitengewone exemplaren gezonden worden aan de redactiën vau het uAmst. Hand", en het //Vaderland" (dit waar schijnlijk omdat een redacteur van elk dier bladen tot de tien-mannen behoort.) Het blijkt nu, dat de heer Brooshooft den eersten keer wel te Solo, maar niet te Srikaton was geweest, en dat ook vol gens hem de //Nieuwe Vorstenlanden" het bij het rechte eind had. Uit welk geval men alweer kan leeren, hoe moeilijk het is een juist oordeel te vellen, zoolang men niet alles weet, en hoe voorzichtig men moet zijn met te denken dat dit laatste het geval is. De //Javasche Courant" meldt: Donderdagochtend te 8 uren werd te Tjilegon de zitting van de rechtbank van omgang in zake de 88 eerste beklaagden naar aanleiding van de bantamsche onlusten geopend, en wel in de pendoppo van den patih. Daar beklaagden volgens de wet vrij vau banden voor den rechter moeten verschijnen, waren de noodige maatregelen genomen tegen eene poging tot ontvluchting. De pendoppo was aan de beide zijkanten met een bamboehek afgesloten, terwijl de gevangenen met hun rug geplaatst waren naar het huis, waarvan de deuren waren gesloten, en de rechters zich met den rug naar de voorzijde haddeu gekeerd. Er was dus geen ontkomen mogelijk dan over de rechters heen, doch achter dezen stonden de noodige schildwachten. Inlandsch publiek was er bijna niet, en wat er was, hield zich op een eerbiedigen afstand; dit kan zoowel een slecht als een goed teeken zijn van de gezindheid der bevolking. Nadat de akte van terechtstelling was voorgehouden en de akte van beschuldiging was /oorgelezen en uitgelegd, werden 18 vau de 28 beklaagdeu naar aanleiding van die laatste akte ondervraagd. De meesten verklaarden, dat zij wel de boofdmuiters waren gevolgd, doch alleen daartoe ge dwongen door de kiais, die later door de soldaten waren doodgeschoten. Meer dan medeloopen had echter niemand gedaan van moord en plundering, aan elk der beklaagden nog afzonderlijk ten laste ge legd, was geen sprake geweest; ieder was, zoodra hij de gelegenheid schoon zag, naar zijue eigen woning teruggekeerd. Niemand kon de oorzaken van den opstand opgeven: men had over niets te klagen, en slechts een enkele had van hadji Wassid gehoord, dat de uitoefening der godsdienstplichten te veel belemmering ondervond, en dat daarom alle Europeanen en de inland - sche ambtenaren moesten worden gedood. Sommigen beweerden, gedurende de dagen van den opstand rustig thuis te zijn ge weest, en njai Kamsidah, aan wie de moord op mevrouw Gubbels gepleegd is ten laste gelegd, betuigde met tranen in de oogen dat de geheele aanklacht las terlijk wasdat zij vóór het sluiten van het eerste harer vijf wettige huwelijken, onder leiding van hare zuster, steeds met soldaten had geleefd en bij dezen het geld had verdiend voor den tocht naar Mekka, waarom zij, ofschoon hadji, liefde koesterde voor alle Europeanen en in het bizouder voor de militairen. (De schildwachten lachten smadelijk, toen zij dit hoorden.) Zij had gezien dat een zestal lieden me vrouw Gubbels in de sawah bij hare dessa wilden vermoorden, en was toen te Tjilegon hulp gaan halen om het plegen van een zoo gruwelijk bedrijf te verhin deren, doch niemand had haar willen bij staan, en toen was zij, treurende over hare machteloosheid, de geiten gaan hoe den. Onder de officieele berichten worden eenige belooningen vermeld, door de Re- geering geschonken aan inlandsche hoof den, die zich bij de tjilegonsche onlusten wakker hebben gedragen. Verleden Zondag heeft de schout Gastelaars, vergezeld van den opium ambtenaar Baudoin, huiszoeking gedaan bij een aantal Ghineesche apothekers te Batavia, en daar zoogenaamde opiumpilleu gevonden en in beslag genomen. Zulks geschiedde op last van den resident en op verzoek van den pachter. De Chineezen zullen nu voor den landraad vervolgd worden, doch de uitslag blijft onzeker, omdat vroeger door het hooggerechtshof in eene dergelijke zaak een arrest van vrijspraak gewezen is. CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den pred. op wachtgeld A. A. G. J. Bouijer: aan den onderwijzer late klasse A. H. Nijland; zes maamden verlof naar Neder land. buiten bezwaar van den lande, wegens ge wichtige redeaen, aan den commies lste klasse hij den post- en telegraafdienst, C. P. Copper. Ten huize van lord G y p- aon te Londen werden dezer dagen eenige bedden in de open lucht ge bracht, ten einde te worden gelucht, toen eensklaps eene jonge, slanke vrouw door een zijdeurtje binnen snelde, twee veeren peluwen greep en er mede verdween. De diefstal was zoo vlug in zijn werk gegaan, dat de twaalf mannelijke en vrou welijke dienstboden, die bijeen ston den, geheel waren overbluft en er niet aan dachten de dievegge na te zetten. Toen bij de politie aangifte werd gedaan, kwam aan't licht dat't bed- degoed door de zeven en twintig jarige juffrouw Crago in een pand jeshuis was beleend. Voor den rechter gebracht be kende de vrouw, onder 't storten van tranen, haar misdrijf en bezwoer dat haar kinderen van honger en ellende zouden zijn omgekomen, als zij niet gestolen had. Verscheidene personen legden de gunstigste verklaringen omtrent de arme moeder af en zelfs de rechter zeide dat het hem leed deed eene veroordeeling te moeten uitspreken. Snikkend zeide de vrouw: «Zelfs de geringste straf zou voor mij een groot onheil zijnwant ik ben de weduwe van een soldaat, die in Afrika sneuvelde en een vonnis zou mij 't kleine weduwengeld doen ver liezen, dat ik ontvang.» Op dit oogenblik kwam de als getuige opgeroepen lord Gypson aan bet woord en voegde den rechter toe «De geheele geschiedenis be rust van begin tot 't einde op een misverstand. Ik had de twee pelu wen aan de juffrouw ten geschenke gegeven en zij haalde ze zelf af, om mijne dienstboden de moeite te spa ren om ze baar te brengen. Daar door heeft zij mij een dienst bewe zen dien ik baar met dertig pond sterling (driehonderd zestig gulden) wensch te betalen. Hier juffrouw heb je het geld.» De arme vrouw kon door ontroe ring geen woord van dank stamelen en stortte heete traren, terwijl de rechter den getuige toevoegde«U heeft een goed werk gedaan, mijn heer, God moge u dat vergelden.» Op h e t g e r u c h t o m t r e n t de daling der aandeelen-Panama is Woensdag te Parijs een soort van paniek ontstaan. In de gangen en wachtkamers der Panama-kanaal maatschappij verdrong zich een op gewonden menigte, waaronder een aantal zenuwachtige dames, die ech ter geneigd waren tot haar laatsten etuiver aan de maatschappij te ge ven, in de hoop van haar kapitaal tjes terug te ontvangen. Zij geleken wanhopige spelers, wier hoop het grootste wordt, wanneer de verlie zen het zwaarste zijn geweest. Eene dame viel bijna flauw, toen zij van iemand, die juist van de beurs kwam, vernam, dat de aandeelen van 500 francs tot 140 francs waren gedaald. Zij vertelde, dat zij 12,000 francs, dat was nagenoeg haar geheele ver mogen, in de Panama-maatschappij had gestoken. Over 't algemeen was de stemming echter zeer gunstigen niemand twijfelde er aan het grootsche werk. Dit geldt echter slechts voor de bureaux der maatschappij. Op den boulevard Montmartre verzamelden zich de ontevredenen. Een hunner vertolkte het algemeen gevoelen door te roepen, dat reeds de helft van zijn spaarpenningen door het kanaal verslonden was, en dat hij voor ver dere aderlatingen bedankte. Een schotschrift tegen den heer De Lesseps werd op de boulevards druk verkocht. De Volksstem, meldtvan 12 November, dat Donderdagmid dag, toen het schot van twaalf uur viel, door verschillende personen, die zich in de buurt van het kerk plein der Gereformeerde Kerk te Pretoria bevonden, een suizend ge luid vernomen werd als van een voorbij vliegenden kanonskogel. Een groote steen viel terzelfder tijd voor het huis van president Krüger op de veranda. ZHEd. nam den steen op en stak hem heel bedaard in zijn zak. «Bewonderenswaardig was», zoo schrijft de heer F. Schuster, die aan gemeld kerkplein woont, «het gedrag van den ouden heer. Wie toch zoude zoo kalm gebleven zijn als hij. Hij nam eenvoudig den steen op, bromde iets in den baard, ging aan tafel ennam zijn dutje». Het ingestelde onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat den vorigen dag het schot niet afge vuurd is, omdat er geen sein van het telegraafbureau gekomen is. Eenige personen hebben blijkbaar de aardigheid gehad een steen in het kanon te stoppen, zonder dat dit door de artilleristen is opgemerkt. De artillerist, die het schot ge lost heeft, is gevangen genomen en zal voor den krijgsraad terechtstaan. Verder ^al de zaak behoorlijk on derzocht worden. TE HAARLEM. Op Zondag 16 Dec. 1888. Groote Kerk. Voorra. 10 ure, Smeding. Nam. 2 ure, Moeton. 7e Zondag. 's Avonds 6 ure, Hoog. Nieutoe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jdn s- Kerk. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel, pred. te Bloemendaal. Woensdagav. 7 ure, Knottenbelt. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Snethlage. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Gagnebin, past. ik Amsterdam. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Mulder. Woensdagav, 8 ure, Mulder Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Schotel. Donderdagav. 8 ure, Schotel. Lnthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 's Avonds 6 ure, Mees. Kerk der VereenigAe Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, Craandijk. 's Avonds 6 ure, de Lanoy. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Bevestiging van nieuwe leden. Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Woensdagav. 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Chr. bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, Snethlage. Bijbellezing. Lokaal Jongelings- Vereeniging. lange Annastraat. Geen bijbel), daar het lokaal niet beschikbaar ii. Noorderker/c Ridderstraat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, P. Goedhuijs, van Amsterdam. Donderdagavond acht ure, L. Spoel, pred. te Kampen. Nederd. Herv. Kerk, Bennebroek» Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Nam. 41/, ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon'. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6l/« ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloensendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 21/» ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubauton. llillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Feat. Houtrijk en Polaaen» Voorm. 9x/a ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaamdain. Santpoort. Voorra. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2l/s ure, H. J. Bergsma. Velsen. Voorm. 97s ure, C. J. Brutel de la Rivière, pred. te Haarlem. 's Avonds geen dienst. Zand voort. Voorm. 10 ure, O. Schriecke. Nam. 21/? ure, O. Schriecke. •- j&U i i msvsvuam, 15 Dec De dar Aardappskn waren als volgt: Frlsioha Dokkumer Jammer '3,a 8,25. dito franekor Jammen f2 75 a 3.10, do. Engelacha f 2j60 a 0,do. Muntersche f 0.a 0, ■Zeeuwiiche Spimnk? Jiramen f 4 50 5,üeid. ^'.auvrn f 2,30 a 2,60. Pm sisehe Hamburgers dito Roode f2,90 a 3,10, Saknïche?3,a 8,75 Zeenwache Poters f 0,i 0,do. Flakkeesche f 3 50 a 4,25, dite Blauwe f 2 SO a 0,Hille- gommer do. f 0,a 0,Haarlemmer id. f 0, a 0,allan per Hl. Aangevoerd 0 varsuhm ladingen. Bulksr: illet flauw. Geraffineerd kalm. Petroleum hooger. Loco f 10s/4 E- betaald en opgeruimd. Dec. f107. E., Jan. f 10 E., consum- tie f 11.50. Nobel dito onveranderd. Vsrwa op isx sriug onveranderd, Maart f216, Mei f 217. Nflioaring van de Commissie voor dos Graan- %nif>L Kogge op Ie/erin? traag, Maart f180, Mei f 131. Noisaring van Manaa Thole. Koolaa&d op S00 Kg. Olie stil. Lynzaad flauw. Raaoolie willig, vliegend per 100 Kg. f 36, lo. Mei f311 2, 315/e, lo. Sept. Den. f271/.. ïjijnoliö traag; vliegend per 100 Kg. f20;/s» lo. Jan. f201,4, lo-. Jan., Mei f207.* lo. Maart/ Mei f21, lo. Juni/Aug. f2175, 215/flo. Sept./ Dec. f21s/'f. Raapkoeken f 92 a 105 per 1040 3tuks Lijnkoeken f9,50 a 12,50 per..104 stuks. Hoorn, 18 Dec. Kaas: Ter waag gewogen 170 stapels, wegende 50,546 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 31,Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f 0, Leiden, 14 Dec. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt13 Stieren t 54 a 100, 142 vette Ossen en Koeien f 120 a 250 of f 0,56 a 0,68 per Kg., 92 Vare id. f 88 a 203, 48 Graskalveren f 16.a 52, 19 vette id. f34 a 72 of f0,70 a 0,90 per Kg., 8 nuchtere id. f 8,a 18,1220 vette Schapen f 18 a 32, of f 0,40 a 0,45 per Kg., 124 weide do. 14, a 25,Lammeren f 0,a 0,24 magere Varkens f12 a 20, 146 Biggen f3,50 a 9,0 Paarden f a 129 Kalf- en Melkkoeien f 92 a 238. Leiden, 14 Dec. Aangevoerd 28 partijen. Gouds flhe Kaas f 16,a 20,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 0,a 0, Süsibbam, 15 Dec fóuntwya t 8 50, Jmuwcer 14Amst. Proof f15 25 Spoiling--Bear* 1 80. f?«to Comnróurie 2, Zwolle, 14 Dec. Boter, Prima Gras f 25, f 257s» afwijkende f23,a 24,2e soort a 19,— a 21.50. grijze naar Evjen rijden de afstand was wel kort, maar Sigrid zou de bedoeling beter begrijpen. Zon gebeurde het dan ook, ofschoon de oude vrouw meende dat hij nu oud genoeg was zelf een meisje te gaan vragen. «Van geld of bezittingen moest zij echter vooral niet spre ken,» meende Gjermund, «zij moest alleen zeggen dat het hem berouwde zoolang weggebleven te zijn en dat hij nu niet meer tot haar durfde gaan. Terwijl zij op den grijze, die er na een goede verpleging en verzorging veel beter uitzag, den heuvel afreed, zat de zoon met kloppend hart in de huiskamer en wachtte. Deze rit was heel anders dan de dwaze rit, waarover Gjermund gedroomd had en waarbij Jon Evjen hem reeds aan het hek tegemoet zou komen om hem allernederigst te begroeten, wanneer hij de hand der dochter kwam vragen. Toen men op Evjen zag dat de weduwe van Strömshagen kwam aanrijden, begreep men dat er iets bizonders gebeuren zou. De boer ging naar binnen en trok zijn jas aan. De oude vrouw gedroeg zich zeer nederig, boog diep en was haast niet te bewegen om te gaan zitten. Toen men sprak over de thuiskomst van haar zoon, antwoordde zij met een zucht, dat zij er weinig pleizier van zou hebben als hij voortdurend zoo treurig en droomerig in een hoek bleef zitten. Sigrid's ouders verwonderden zich daarover, zijzelf bloosde even. Toen kwam de oude vrouw voor den dag met de boodschap, dat zij Sigrid even alleen wilde spreken. Te zaraen gingen zij in de zijkamer en toen Sigrid den drem pel overschreed, was zij doodsbleek geworden en haar gelaat stond koud en strak. Jon schudde er het hoofd over en dacht dat het weer naar «neen» uitzag. Toen beiden echter weer uit de kamer kwamen, gloeiden hare wangen en had zij tranen in de oogen, maar men zag gemakkelijk dat het niet uit smart voortkwam en hare han den beefden zoo geweldig, dat zij alles verkeerd deed toen zij volstrekt Gjermunds moeder op het paard wilde helpen. Toen Gjermund zijne moeder zag terugkomen en haar tegemoet snelde, zag hij al dadelijk dat het niet zoo erg was als hij gevreesd had. Zij vertelde hem hoe Sigrid eerst ijskoud «neen» had gezegd, maar toen de oude vrouw geschreid had en gezegd dat dit wel een treurig einde was en dat zij zulk een boodschap toch niet op den grijze terug kon bren gen, toen was Sigrid in tranen uitgebarsten, maar had niets gezegd tot de moeder op haar vraag of hij komen mocht een stommen knik ten antwoord had gekregen. Een kwartier later zaten de jongelieden hand in hand op de bank vóór het huis van Jon Evjen. Eindelijk toch moest Sigrid naar binnen, om de brij te gaan koken, maar toen de brij kwam was ze aangebrandhetgeen Jon daar aan toeschreef, dat het buiten zoo warm was geweest. Eenige dagen daarna werd er over de bruiloft gesproken. Nu was het Gjermund die haast maakte en Sigrid die uit stelde. Maar op een schoonen herfstmorgen gebeurde het toch en Sigrid reed op den grijze naar de kerk. Een talrijke menigte was toegestroomd om het jonge paar te zien de schoone bruid en den flinken bruidegom, met zijn knap uiterlijk en breede schouders. Als bruidsgeschenk gaf Jon de hoeve waar hij nu woonde. Met zijn oude vrouw wilde hij rustig en stil gaan leven en het was nu maar beter, dat Gjermund heer van Evjen en Strömshagen beide was. Maar midden onder het vroolijk feestmaal slopen de jong getrouwden weg en gingen naar den stal, waar de grijze stond. Zij streelden het dier dat hun zacht toehinnikte en Gjermund sloeg den arm om zijn jonge, echoone vrouw heen en kuste haar zacht op het blanke voorhoofd.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6