BINNENLAND. zich. een geneesheer dadelijk af: //tal ik hem aderlaten, laten purgeeren of doen zweeten?" terwijl de tegenwoordige docto ren te minder handelend optreden, naar mate zij meer oordeelkundig te werk gaan. Zou het niet mogelijk, zelfs waarschijn lijk, zijn dat in het sociale organisme even als in elk ander, ook een natuurlijke ge neeskracht aanwezig is. Als het zoo is, hetgeen wij door de studie der sociale wetenschap kunnen leeren, dan verre van maatregelen te willen voorschrijven, zal men zich moeten bepalen tot het onder zoeken van wat natuurlijk en wat kunst matig is in de organisatie van onze maat schappij, om dan met vaste overtuiging en desnoods met den moker in de hand het kunstmatige te vernietigen om het natuurlijke te bevrijden van de banden die het omknellen, om de vrije, dat is natuur lijke ontwikkeling van de maatschappij zoo mogelijk gemakkelijker te maken. De korte duur des levens verplicht ons somtijds te handelen naar ons beste weten maar wanneer wij zien, waarnaar dat han delen ons soms brengt, moeten wij ons toch afvragen of het niet beter is te onderzoeken naar de natuurlijke regeling der maatschappelijke verschijnselen door de natuurlijke wetten, die de maatschappij beheerschen en of dit ons niet verder en eerder zoude brengen naar het ideaal //Het grootst mogelijke geluk voor allen." De studie der sociale wetenschap kan ons op die vraag een antwoord geven en daarom is die studie noodzakelijk. Er zijn er die het bestaan van eene natuurlijke maatschappelijke orde looche nen en daarom strijden voor eene kunst matige vanwege den staat of historische invloeden, doch die door hunne dagelijk- sche handelingen loochenen en eiken dag het bestaan der sociale wetenschap aanne men, ofschoon zij het bestaan ervan hard nekkig blijven ontkennen. De sociale wetenschap onderstelt, dat de maatschappij onderworpen is aan den invloed van regelmatig werkende oorzaken, wier aaneenschakeling wij kunnen bestu- deeren langs den proefondervindelijken weg, ten einde allengs beter hunne waarschijn lijke gevolgen te berekenen. De tegenstanders van deze stelling, hoe zeer zij ook alle verschijnselen willen toe schrijven aaü de beschikkingen van het godsbestuur, laten uit hunne daden maar al te duidelijk blijken, dat zij wel dege lijk aan natuurlijke causaliteit in de maat schappelijke verschijnselen, dat is aan de sociale wetenschap, gelooven. Anderen meenan dat de vooruitgang van de maatschappij afhankelijk is van den invloed van zoogenaamde groote mannen, die gebeurtenissen veroorzaken, uitvindin gen of ontdekkingen doen, die zonder hen niet tot stand waren gekomen. Het tegendeel is echter duidelijk, de omstandigheden hebben die groote man nen gevormd.Het schijnt dat wanneer de om standigheden rijp zijn, de werktuigen nooit ontbreken. Andersom gebeurt het wel, dat een man, zooals men zegt, te vroeg wordt geboren, hetgeen eenvoudig beteekent, dat de denkbeelden, die hij verkondigt, nog niet rijp zijnhij gaat onder in den strijd, uit gebrek aan de onontbeerlijke strijd krachten. Wel hebben de groote mannen invloed gehad op de gebeurtenissen van hun tijd, maar veel minder dan men meestal denkt. Daarom zeide spreker meen ik dat de studie van de geschiedenis, aldus op gevat, ons van weinig nut kan zijn; maar wel de geschiedenis van de oorzaken, dat is de geschiedenis der maatschappelijke verschijnselen, der beschaving. Ook de voorstanders der leer van den vrijen wil kunnen niet aannemen, dat de studie der sociale wetenschap vruchten kan dragen. De aanhangers der sociale wetenschap ontkennen het bestaan van den vrijen wil ten stelligste; zij leeren dat elk onzer handelingen door eene reeks samengestelde drijfreeren wordt veroorzaakt, welke het mogelijk maakt, dat wij door studie eHoe kunnen komen, de vermoedelijke handelin gen der menschen te berekenen en bij be nadering te voorsyellen. De meeste handelingen, die ons dage- lijksch gedrag uitmaken, zijn zoo regel matig, dat het niet moeilijk is ze met vol doende juistheid te berekenen. Welnu, als de meeste handelingen der menschen bepaald worden door zulke regel matige redenen, dan moeten er maatschap pelijke verschijnselen uit volgen, die met eene overeenkomstige regelmatigheid wor den voortgebracht en zelfs met een groo- ter regelmatigheid, want de gevolgen van exceptioneele beweegredenen gaan verloren in de massa der gewone beweegredenen. Hieruit valt dus af te leiden, dat de maatschappelijke verschijnselen wetenschap pelijk kunnen verklaard en berekend wor den en de algemeene wetten, die hen be heerschen, kunnen opgespoord en gevonden worden, hetgeen alweer bewijst dat er wel degelijk eene sociale wetenschap, de socio logie, bestaat en het voor een ieder plicht is om zich op hare studie toe te leggen. Een laatste categorie van menschen, die de mogelijkheid der studie van de sociale wetenschap ontkennen zijn zij, die aan de zekerheid harer uitkomsten twijfelen, maar hen zou men kunnen vragen van welke wetenschappen, buiten die der wiskundige, de uitkomsten dan wel zeker zijn. Wij moeten ons bij gebrek aan meer onfeilbare middelen tevreden stellen met de wetten, die wij kunnen opsporen en doorgronden, die de wetenschap vormen, wier bestudeering de verklaring en de berekening der verschijnselen kan aan de hand doen. Ieder die staatkundige meenin gen uit, al wie verzekert dat deze of gene richting aan de algemeene zaak gegeven, heilzaam of noodlottig zal zijnerkent daarmede de sociale wetenschap, want hij erkent daardoor dat er voor de maatschap pelijke handelingen eene natuurlijke volg orde bestaat en dat wijl deze volgorde na tuurlijk is, men er de gevolgen van kan berekenen, evenzeer is het geloof aan de wetgeving het bewijs van de erkenning der sociale wetenschap. Sommigen zullen ont kennen, dat men vooraf kan berekenen, welke de invloed van een wet zal zijn en toch zullen zij door zekere wetten te ont raden of andere aan te prijzen, stilzwijgend erkennen dat de gezamenlijke wilsuitingen van de maatschappelijke eenheden wel vat baar zijn voor berekening. Al weder een bewijs voor de erkenning der sociale we tenschap. Het is niet mogelijk met verkeerde ele menten een geheel tot stand te brengen, dat de eigenschappen bezit, die elk dier elementen mist. Daaruit vloeit voort de wet, dat de eigenschappen van eene samen hangende massa bepaald worden door de eigenschappen van de enkele voorwerpen waaruit zij saamgesteld is. Op breedvoerige wijze toonde spreker aan met beelden ontleend aan de natuur, dat de eenheden die de kiemen bevatten der planten of der dieren een streven heb ben om het oorspronkelijk, saamgesteld geheel weder voort te brengen. Op dezen grondslag toonde hij ook aan, dat eveneens in dat samengesteld geheel waarvan de eenheden menschen zijn, de eigenschappen der samenstellende eenheden de eigenschap pen bepalen van het geheel. Ook het onderzoek daarvan behoort tot de sociologische wetenschap. Uitgaande van het beginsel, dat de eigenschappen der eenheden die van het geheel bepalen, volgt hieruit dat de socio logie ons het onderling verband zal leeren kennen, dat er bestaat tusschen de men- schelijke eenheid en demenschelijke samen leving met al de nauwkeurigheid, die de aard der te bestudeeren verschijnselen met zich brengt, en zal dantoonen wat de middelen zijn om wijzigingen tot stand te brengen in het wezen der personen en daardoor de vooruitgang der geheele maat schappij te bevorderen. Nog vestigde spreker er de aandacht op dat de sociologie slechts streeft naar het bereikbare en, telkens weer gesteund door de verkregen resultaten^ sneller dan men kan vermoeden de baan zal doorloopen, die zij zich heeft afgebakend. Welke uitkomsten de sociologie zal op leveren is evepmin te bepalen als die van andere wetenschappen, maar steeds zal zij er naar kunnen streven de gevolgen uit de oorzaken afteleiden en door op die oorzaken invloed uit te oefenen en den na tuurlijken gang van zaken te betrachten, de gevolgen kunnen leiden, voorkomen of wijzigen, steeds rekening houdend met de onregelmatigheden, die zich bij alle natuurregelen voordoen en die aan bijom standigheden hunne oorzaak te danken hebben. Te Heemstede is Zondagnacht brand uitgebroken in het rookhok bij den kuiper Hekket aldaar. Dit hok, waarin zich eene aanzienlijke hoeveelheid vleesch en spek bevond werd even als dit eene prooi der vlammen. Door het tijdig en flink optreden der brandweer met spuit no. 1 bleven de belendende wonin gen gespaard. Het verbrande was verzekerd. Oorzaak onbekend. Men schrijft ons Te Hoofddorp wedijvert men om den armen tegen het aanstaande Kerstfeest wel te doen. De «Groote Dorcasvereeniging» is in staat gesteld door het ontvan gen van ruime giften, vooral van buiten de gemeente, aanzienlijke in- koopen te doen ten bate der be- hoeftigen. Een 70-tal wollen dekensen andere wollen en katoenen goede ren liggen ter uitreiking gereed. Ook de «Kleine Dorcas» doet het hare. Wel mag men daarom zeg gen te Hoofddorp wedijveren de jonge dames met elkander om de armoede te lenigen. Uit Aalsmeer wordt gemeld Yoor het fort, dat in de buurt schap Kudelstaart gebouwd zal worden, heeft het ministerie van oorlog een deel van den openbaren weg, aan de gemeente behoorende, noodig. Op advies van eene com missie uit den raad heeft deze be sloten den gemeentegrond voor f 811.43 te verkoopen, onder voor waarde, dat de omgelegde weg in beheer en onderhoud aan het rijk kome. RECHTSZAKEN. Donderdag werd te Utreoht de zaak behandeld contra Ulbo baron Thoe Schwartzenberg e» Hohen- lansberg, oud 64 jaren, thans in verzekerde be waring, wegens «valschbeid in geschrifte en het desbewust gebruik maken van valsche stukken ten nadoele der Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht.. Het geldt een bedrag van f 2800. Zeer bezwarende getuigenissen werden tegen hem aangevoerd. De resultaten van het getui genverhoor waren van dien aard, dat zijn pre ventieve hechtenis, die ten einde liep, met 30 dagen is verlengd. De behandeling werd des avond, nog niet ten einde gebracht. Zaterdagmorgen 10 uur werd de behandeling van deze zaak voortgezet Deze zitting was gewyd aan het verhoor van getuigen en van den beklaagde. In de namiddagzitting werden de pleidooien gehouden. De ambtenaar van het O. M., suhst.- officier mr. N. de Ridder, nam z\jn requisitoir, dat strekte tot schuldigverklaring van den bekl. en tot zijne veroordeeling tot twee jaren ge vangenisstraf, met bepaling dat de tijd der pre ventieve hechtenis in mindering zal worden gebracht. De verdediger mr. D. Simons droeg daarna zijn pleidooi voor, waarin hij concludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging op alle punten. De uitspraak werd bepaald op 29 dezer. Z. M. de Koning heeft aan het 2e westfaalsche regiment no. II te Dusseldorf bij een onlangs gevierd jubilé het regement be stond 75 jaren 2000 mark doen toekomen voor een nieuw casino en bovendien den majoor het komman- deurskruis van de Eikenkroon, een eersten luitenant en den luitenant- adj. het ridderkruis van die orde geschonken. Z. M. is chef van dat regiment. De minister van Justitie heeft het volgend schrijven aan heeren procureurs-generaal bij de gerechtshoven gericht «Het heeft de aandacht getrokken dat op verschillende plaatsen in het rijk door lieden van verdacht allooi pogingen worden aangewend, om de landbouwende klasse te bewe gen tot emigratie naar Amerika, door onware voorspiegeling omtrent de vooruitzichten, die haar in dat werelddeel wachten. «Heeren procureurs-generaal ver zoeken in verband met dat schrij ven heeren burgemeesters en com missarissen van politie een ieder in zijn ressort een wakend oog te doen houden op de handelingen van lieden, die zich bezig houden met het geven van inlichtingen om trent en de bezorging van landver huizing, en noodigen hun uit om bijaldien blijkt, dat door hen kwade praktijken, als waarvan hier boven sprake, worden aangewend, hem daarvan bericht te doen toekomen». Naar de N. Asser Ct. ver neemt, is Vrijdag te AsBen een particulier telegram uit VGraven- hage ontvangen, volgens hetwelk door den Koning is vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Smilde, om de 8 onderwijzers aan de openbare lagere scholen in die gemeente met 1 April a. s. te ontslaan. De maatschappijterbe- vordering der veeartsenijkunde in Nederland zal Zondag 13 Januari a. s. half één, in het Geb. v. K. en W, te Utrecht, eene buitenge wone vergadering honden, waarin behandeld zullen worden de voor schriften betreffende het verrichten van heelkundige operatiën door de leerlingen van 's rijksveeartsenij school, vastgesteld door den direc teur en in werking getreden 22 Oct. jl. De «Vereeniging van voorstanders eener nederlandsche octrooi-wet» zal 29 Dec. a. s. te Amsterdam eene buitengewone al gemeene vergadering houden ter behandeling van de door het be stuur ontworpen proeven van eene onwerpwet, houdende bepalingen op de octrooien voor uitvindingen voor Nederland, zijne bezittingen en koloniën. De vereeniging «Neèr- lands Werkman» te Amsterdam welke verschillende verzekerings kassen voor hare leden heeft ge opend, bezit een eigen gebouw ge bouw, gelegen in de Suikerbakker- steeg hoek N.Z. Voorburgwal, waar hare huishoudelijke vergaderingen en gezellige bijeenkomsten worden gehouden. De nuttige vereeniging telt 2100 leden. Daaronder zijn een zeker aantal, wellicht een paar hon derd, die, zonder allen zich bij de sociaal-democratische partij te heb ben aangesloten, wel eens, geleid door enkele volbloed sociaal-demo cratische leden, met die partij méé gaan. Door die betrekkelijk geringe fractie nu schijnt het voornemen te zijn opgevat het tegenwoordig be stuur, bestaande uit de heeren F. Lensen, voorzitter, J. B. J. van den Berg, secretaris en C. D. Welker, penningmeester, ordelievende en flinke mannen, te doen aftreden, om in hunne plaats een ander, uit hunne vrienden samengesteld bestuur te doen kiezen. Het doel van deze omwenteling is niet alléén om de vereeniging «Neêrlands Werkman» te drijven naar den S. D. Bond, maar vooral om het Vereenigingsgebouw open te stellen voor de S. D. bijeenkomsten, nu het gebruik van het Volkspark met Maart aanst. daarvoor is op gezegd. Begrijpelijk genoeg willen de overi ge leden die omwenteling niet aan. Vrijdagavond nu waren een 600 leden in het gebouw van den Wer kenden Stand bijeengekomen om deze zaak eens te bespreken. De vergadering was huishoudelijk, en daarom mogen wij het besprokene niet mededeelen. Wel kunnen wij vermelden, dat het in die vergade ring dikwijls zeer rumoerig toeging, en dat de minderheid, haar zin niet kunnende doordrijven, eene stem ming onmogelijk heeft gemaakt. De vergader'ing heeft zoodoende niet tot een bepaalden uitslag ge leid, maar wederom is gebleken hoe rumoermaken als middel wordt ge bezigd om de vrijheid van anderen te belemmeren. (Hblad.) Recht voor Allen kon digt aan, dat het met Januari een dagblad wordt. Het zal aan alle eischen van een dagblad voldoen sociaal-politieke beschouwingen, ka mer-overzichten, binnen- en buiten- landsch nieuws en steeds een feuil leton bevatten. Een cac a o-f a b r i k an t heeft dezer dagen verzocht zijn re clamebord te mogen vastspijkeren aan de in sukkeldraf door 's-Hage rijdende celwagens. Op het verzoek is wel afwijzend beschikt, maar geen nood, het idee alleen is reeds een reclame. Men schrijft ons uhtPur- merend De 31/» geldleening ad f 34500 door het bestuur der gemeente Pur- merend uitgeschreven, tengevolge van den aankoop der «Doelen en aanhoorigheden», is in haar geheel toegewezen aan de heeren Tutein Nolthenius De Haan te Amster dam tot den koers van 98*/s De door het gemeentebestuur gestelde maximum-koers bedroeg 967«*/«. Uit Hoorn wordt gemeld: In eene vergadering van de cen trale liberale kieevereeniging van het hoofdkiesdistrict Enkhuizen, Za terdag alhier gehouden, werd tot voorzitter gekozen de heer P. van Krieken, predikant te West woud, nadat de heer Van Vlissingen, di recteur van de H. B. S. te Enk huizen, om gezondheidsredenen had gemeend te moeten bedanken. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer Jb. Kooiman te Andijk, ter wijl tot secretaris werd gekozen de heer J. Willinge, burgemeester te Hensbroek, in plaats van den heer H. van der Hoeven, die het district metterwoon had verlaten. De heer J. Breebaart te Winkel werd be noemd tot vice-penningmeester. Tevens werd bepaald, dat 10 De cember a. s. te Benningbroek eene vergadering zal worden gehouden om een gros te maken van de can- didaten voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noord- Holland. Door den horlogemaker J. Huijts te Gulpen is een nieuw systeem remontoirhorloge uitgevon den, waarvoor hij reeds patent heeft aangevraagd. Het opwinden daarvan geschiedt met de rugzijde het hor loge is geheel stofdicht, en kan in water gelegd worden, zonder dat het vocht binnendringt. Het nieuwe wandelpark te Deventer is nu voor het publiek geheel opengesteld. Het is eene der prachtigste wandelingen in en om die gemeente, en een sieraad der stad. naar Parijs was gestapt, in de gedachte, dat zijn eigen per soon nog veel welkomer zou zijn dan eenig bericht. Toen zijn rijtuig de kerk van Saint-Roche naderde, kon men door de dichte menigte niet sneller dan stapvoets voor uitkomen. Een mooi huwelijkriep zijn koetsier hem toe, wijzende op de smaakvol met linten getooide paarden en de deftig in 't zwart uitgedoschte bedienden, die het einde van de trouwmis afwachtten. Een glimlach, die eenige gelukkige gedachte openbaarde, speelde om Georges lippen. Maak wat voort, zeide hij eenvoudig, zonder de opmerking te beantwoorden. Een paar minuten later stapte hij voor de deur van zijn oom uit. De concierge en eenige buren schenen op het trottoir te wachten. George vloog hen voorbij en holde de met bloe men versierde trap op. Hé, zeide hij bij zichzelven. Zou er.... En glimlachende dacht hij verder: Zou Lucienne soms ge trouwd zijn Wel, dan kom ik juist van pas. De deuren van des dokters woonvertrek stonden wijd open. Op een zilveren schaal zag George eenige kaarten liggen. Hij nam er een van op en las. Een doodelijke bleekheid kwam over zijn gelaat en hij bleef eenige oogenblikken in stomme verslagenheid naar het opschrift staren. Toen hij tot zichzelven kwam zonk hij neer op een zetel en zijn hand omvouwde krampachtig het stuk papier, waarop hij de namen van Sarah Blondel en Jacques Gerbier had gelezen. Dat alles had gelukkig niet meer dan eenige seconden geduurd. Niemand was intusschen binnengekomen. George stond op, ging wankelend eenige schreden verder en snelde vervolgens het huis uit, de straat op zonder zich rekenschap te geven van wat hij deed. Werktuigelijk volgde hij een groepje heeren, die weldra stuitten op een menigte nieuwsgierigen. George was de kerk van Saint-Roch genaderd, die juist door den bruiloftsstoet verlaten werd. Sarah had juist in haar rijtuig plaats genomen. Gedach- tenloos overzag zij de opeengepakte menigte omstanders, die langs den straatweg geschaard stonden. Op eens schrikte zij op; midden in 't volk was haar een bleek gelaat met groote, vlammende oogen verschenen, een snel voorbijgaand visioen, maar dat haar te duidelijk aan George Raynal herinnerde. Zij had hem gezien, zonder hem te herkennen; zonder zijn tegenwoordigheid te vermoeden en zich ten speelbal geloovende aan hare verbeelding. Niettemin had haar dit zoodanig ontsteld, dat zij haar bewustzijn dreigde te verliezen. Jacques Gerbier, het hoofd vol hartstochtelijke droomen, beschouwde haar met triomfantelijken blik en met onbe schrijfelijke vreugde. Nu had hij haar, nu was zij de zijne. Haar fortuin, waarvan hij zich ten koste van zooveel moeite had weten meester te maken, was op dat oogenblik niet hij hem in tel. En die vreugde, die hem de borst uit deed zet ten, die uit zijn oogen vlamde, die van zijn voorhoofd straalde die dolle vreugde werd door niets verstoord, zelfs niet door het beeld van Francis Blondel, dat zoo menig maal aan zijn moordenaar verschenen was. Zijn slachtoffer was ver, begraven in het duinzand van Audresselles, weggestopt voor altijd. Het gemoed van Gerbier was tot rust gekomenzijn hand beefde niet terwijl hij die zijner vrouw omklemd hield. Zijne vrouw, die woorden klonken hem als muziek in de ooren. Wordt vervolgd.^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2