Politiek ©verzicht te herstellen. Donderende toejuichin gen braken telkens de rede af. Het zangkoor zong daarop «Tu es Petruei en het Volkslied. Dit laatste werd zeer toegejuicht. Te Amsterdam is eene vereeniging opgericht van melkslij- ters, ten einde op den duur de me dedinging met de melkverkoopmaat- schappijen te kunnen volhouden. De heeren mr. Willeumier, Van Ledden Hulsebosch en H. C. Hoog land, veearts, zijn adviseurs der Ver eeniging. De trein, die Zondag te 3 uren van Zaandam naar Amster dam reed, werd door een reiziger 3e klasse door middel van de nood rem tot staan gebracht. Bij onderzoek bleek, dat het por tier van onderen vuur gevat had, waarschijnlijk door een brandend stukje sigaar, en dat de coupé vol rook stond. Na een kort oponthoud kon de reis vervolgd worden. Uit Edam wordt gemeld: De stoomtram van hier op Am sterdam mag zich in eene ruime deelneming verheugen. Aanvanke lijk rijden drie treinen per dag vice-versa. De eerste vertrekt 8.40 's morgens uit Amsterdam, de laatste te 8.55 terwijl van Edam de eerste trein vertrekt 6.40, de laatste 6.10. Met 15 Januari e. k. zullen 6 trei nen heen en terug rijden. De veelbesproken red- dingtoestel van den heer Koning te Tessel, is op last van den minister van Marine aan boord van Zr. Ms. oorlogsstoomschip Alkmaar inge scheept, om daarmede eerlang proe ven te nemen. Door eenige officieren van het te Leiden in garnizoen lig gende 4e regiment infanterie is den gemeenteraad verzocht, één uur in de week gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal voor gymnastische oefeningen. Burge meester en wethouders adviseeren, de gevraagde vergunning te ver- leenen tot wederopzegging toe, on der voorwaarde, dat de kosten van vuur, licht en bediening en de eventueele schade, aan gebouw en meubilair toegebracht, door de ver bruikers worden vergoed, en verder onder bepaling, dat voor het ge bruik jaarlijks een bedrag van f 12.50 aan de gemeente worde voldaan. Een bejaarde vrouw, werkte bij eene familie te 's-Gra- venhage, en had zich eenige we ken geleden schuldig gemaakt aan diefstal van zilverwerk ten nadeele dier familie. Toen er Zaterdag 11. door een der leden van dat gezin weder over de vermissing gespro ken werd en de werkster begreep dat men haar verdacht, bekroop haar de angst zóózeer, dat zij het voornemen opvatte zich te verdrin ken. Zij verliet het huis, en vol vertwijfeling liep zij heen, al ver der en verder, totdat zij te Leiden aankwam. Dédr schreef en verzond zij een brief aan de door haar be stolen familie, en bekende daarin haren misslag, onder mededeeling van haar noodlottig voornemen. Daarop toog zij weder op weg, en aan eene eenzame plek onder Zoe- terwoude gekomen, sprong zij te water. Dit was echter door een in de verte aankomend persoon opge merkt, die haar redde. Spoedig van droge kleederen voorzien, werd zij door den gemeenteveldwachter naar het politiebureau te Leiden overge bracht, vanwaar zij den volgenden dag ter beschikking der haagsche politie is gesteld. De vijf Scheveningers, beschuldigd van den heer S. aan het Kanaal te Scheveningen te hebben aangerand, verwond en in het water geworpen, zijn gedag vaard om voor den rechter van in structie te verschijnen. De N. Roti. Ct. meldt: De weduwe Snelli, in het Maria- hofje, aan den Hofdijk, no. 29, al hier, hoopt aanstaanden Vrijdag baar 104en verjaardag te vieren. Gaarne vestigen wij de aandacht op de aanvraag om hulp, ten haren behoeve gedaan door een Commissie, bij advertentie in ons blad van Zondag. Op de tentoonstelling van postduiven, Zondag te Utrecht gehoudenwerd de eerste prijs behaald door de postduivenvereeni- ging «De Luchtpost» tePurmerend, voor eene collectieve inzending van ruim 100 postduiven. De tweede prijs voor 't schoonste paar duiven werd toegekend aan de heeren D. Munnikhuis en J. Plem- per van Balen, terwijl de vierde prijs, voor den schoonsten doffer, werd behaald door den heer J. Blauw, en een eerediploma werd toegewezen aan den heer J. ten Zeldam, te Purmerend. Op last van den commis- saris van politie te Wageningen werd Zaterdag te Ede gearresteerd een duitsch wielrijder, volgens op gave genaamd vrijheer E. von Max, die in een hotel te Wageningen ge logeerd en grove verteringen had gemaakt, en om den hotelhouder gunstig te stemmen, een 4tal kamers voor zijn familie had besteld, doch zonder betaling was vertrokken. Na zijn vertrek hoorde men weldra, dat hij ook in een hotel te Nijmegen en in het hotel «De Zon» te Arnhem gelogeerd had, eveneens zonder te betalen. Te Zetten is onlangs het nieuw gebouwde Kinderhuis, nabij de Heldringgestichten, geopend. Reeds zijn 21 kinderen daarin ter verpleging opgenomen, waarvan het oudBte pas den leeftijd van vier jaren heeft bereikt; dan volgen twee van drie, vijf van twee, en zes van een jaar, terwijl de overi gen hunnen leeftijd slechts bij maan den tellen. Door de opening van deze inrichting is thans in eene lang en dringend gevoelde behoefte voorzien. Omtrent den brand, die in den nacht van Zaterdag op Zondag te Goes woedde en waardoor de stoommeel- fabriek van de firma wed. J. H. C. Kake- beeke Gz. vernield werd, meldt men nog nader, dat het begin werd ontdekt onge veer te half twaalf ure, en men al spoe dig den stoom uit den ketel deed ont snappen, uit vrees voor ergere onheilen, terwijl men tevens alle pogingen aanwendde om den brand te stuiten. Die pogingen gelukten niet, en weldra kondigde een dikke rookkolom het voortwoekeren van het vuur aan. De brandweer, de schutterij, het college van burgemeester en wethou ders, waren in korte oogenblikken op de plaats des onheils tegenwoordig, doch alle maatregelen, die genomen werden, konden niet verhoeden dat de vlammen naar buiten sloegen. Het was een vreeselijk gezicht, toen de geheele fabriek, met hare kost bare machinerieën en hare rijk met graan gevulde pakhuizen, eene vuurzee vertoonde, die voor het ergste deed vreezen, te meer, daar het gasthuis vlak naast de fabriek staat. Gelukkig heeft men dit laatste weten te bewaren, althans is de schade daaraan toegebracht, gering. De zieke en oude verpleegden, waaronder ook lyhet oude Nelletjev, die des daags te voren haar eeuwfeest gevierd had,werden in veilig heid gebracht, voornamelijk in het nabij gelegen café Hartman, doch de fabriek is geheel uitgebrand. De oorzaak is voorals nog onbekend. De fabriek enz. was natuur lijk tegen brandschade verzekerd, maar behalve dat de eigenaren ontzettend nadeel lijden doordat niet gewerkt kan worden, denkt men met bekommering aan de meer dan 60 gezinnen, die door de ramp broo deloos worden. Nog meldt men van Zondagnamiddag 4 uur: De smeuling duurt voort, want de graanzolders met den last zijn ingestort. Gelukkig dat de muren der fabriek van buitengewone dikte zijn, waardoor de brand, toen de daken instortten, binnen de muren bedolven was. Schutterij en brandweer zijn den geheelen dag in dienst, en beurtelings wordt een gedeelte in werkelijken dienst gesteld. Eene groote massa vreemdelingen zijn in de stad aanwezig, om het terrein in oogenschouw te nemen. De verpleegden uit het gasthuis zijn volkomen in veiligheid gebracht; de zieken vertoeven in het weeshuis. Het ware wel te wenschen, dat bij der gelijke groote ongelukken het telegraaf kantoor geopend was, ten einde aan be langhebbenden en aan de nieuwsbladen de noodige bekendmakingen te kunnen doen. Een lOjarig zoontje van den arbeider H. C. te Roermond zakte Zaterdag n. m. door het ijs en verdronk. Men schrijft uit Kampen: Zondag avond omstreeks 8V» uur is een deel van den steiger der zwolsche raderboot, over de over zijde van den IJsel, onder het ge wicht van eenige geloste vracht goederen bezweken. De steiger stortte, eenigen tijd na het lossen der goederen, in, gelukkig op een oogenblik, dat zich niemand daarop bevond, zoodat geene persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. De goederen zijn zooveel mogelijk opgevischt. De steiger, waarvan bij onder zoek de palen verrot bleken te zijn, moet het eigendom der gemeente wezen. Naar men verneemt be- drceg het tekort in de gemeentekas te Vries niet f700, zooals vroeger werd gemeld, maar f 3600. De borg tocht van den ontvanger ïb niet vol doende om dit tekort te dekk»n. VC.) Uit Leeuwarden wordt gemeldDank zij den ijver en den spoed, waarmede aan het totstand komen der w aterleiding is gewerkt, zal deze Zaterdag 22 dezer worden geopend. Het bestuur der Leeuwar der Waterleiding-maatschappij biedt bij die gelegenheid aan 80 genoo- digden, waaronder de commissaris des Konings, een feestmaal aan. Te Haren werd aan de politie kennis gegeven van het lichten der geldlade bij verschillende nering doenden. Spoedig bleek, dat drie jongelieden van 19, 16 en 14 jaar, te Groningen woonachtig, de ver moedelijke daders waren. Zij werden nog in het bezit van het gestolene gevonden. Te Groningen is men tot de treurige zekerheid gekomen, dat het koftjalkschip Willemina, kapi tein Jan Engelhard, van Groningen, met de geheele bemanning eene prooi der golven ie geworden. Het schip vertrok 23 September van Rotterdam met ballast met bestem ming naar Bergen (Noorwegen). Sedert dat vertrek is van het schip noch van de equipage iets verno men. De bemanning bestond uit den kapiteiD, 40 jaar, zijne vrouw, Jaapkien Speelman, 40 jaar, en hun zoontje Joris, 5 jaar (terwijl hun oudste zoontje van 9 jaar te Gro ningen was achtergebleven!; den stuurman W. Dorenbos, 28 jaar, van Uithuizen; den matroos D. VloedmaD, 22 jaar, van Eenrum, en den kok O. E. Engelharp, 15 jaar, zoon van den kapitein. AANBESTEDINGEN. Aau het departement van Waterstaat zal wor den aanbesteed: lo. 20 December, het maken en leveren van betonblokken voor de schutkolkmuren der nieuw te bouwen schutsluis, behoorende tot de uitbrei ding der sluis- en havenwerken te lJmniden. Raming f 108,300. De voltooiing moet zijn ge schied uiterlijk op den 180en dag na de order tot aanvang met het werk. 2o. 29 December, het maken van de aarde- baan, de kunstwerken, den bovenbouw, de wer ken tot overgang, bewaking, afdeeling enz. en eenige verdere werken voor het gedeelte Vlij men's Hertogenbosch van den spoorweg Zwa- luwe's Hertogenbosch. Bedrag der begrooting f 482,000. De werken moeten worden opgeleverd vódr 1 Juli 1890. WETGEVENDE MACHT. Hoofdstuk Financiën is door de Tweede Kamer aangenomen met 67 tegen 12 stemmen. Tegen stemden de heeren Heldt, Gilde- meester, Lieftinck, Nieuwenhuis, Schepel, Norman, Kerdijk, Zaaijer, Hartogh, Gleich- man, Goedkoop en Hintzen. De onderdeelen van het Hoofdstuk had den overigens niet tot veel debat aaniei- ding gegeven. De minister trok de verhooging van f 1500 voor vergoeding aan betaalmeesters wegens vermeerdering van borgtocht terug, nadat de heeren A. van Dedem en van der Loeff de wenschelijkheid hadden betoogd om liever meer toezicht te houden op de betaal meesters dan hun borgtocht te verhoogen. De heeren van der Loeff enHar- t o g h drongen er op aan om, nu het entrepot te Amsterdam een rijksinstelling is geworden, de kosten op de Staatsbe- grooting te brengen. Over de Staatsloterij sprak de heer van K e r k w ij k. Hij wilde langzame afschaf fing door de debitanten op te heffen en het aantal loten van de collecteurs te be perken tot hun wezenlijk debiet. Dit laatste geschiedt reeds nu, maar de minister verklaarde daarop nog meer te zullen acht geven. De belangen dor 4e kl. adspirant-land- meters werden door den heer S m e e n g e voorgestaan, maar de minister scheen door diens rede niet overtuigd. Eindelijk verklaarde de heer Bevers zich voor en de heer van Alphen tegen den post voor de nieuwe secundaire driehoeks meting, welke post met 53 tegen 15 stem men werd aangenomen. Op Financiën volgde Oorlog. Door den heer Seijffardt werd aan gedrongen op afschaffing van den majoors rang, regeling van de tractementen en toelagen der officieren, geleidelijke ophef fing van de pupillenschool te Nieuwer- sluis. De heer van VI ij men drong aau op minder willekeur dan onder den vori- gen minister, ten aanzien der officieren en handhaving der godsdienstvrijheid voor de militairen, terwijl de heer van Löben S e 1 8 een loflied dichtte op den minister, die van alle markten thuis is, ofschoon hij niet kon verdragen, dat de minister het drankgebruik in de cantines toeliet. Bij de toegezegde regeling daarvan moest ook de comptabiliteit der cantines gere geld worden. Met dien aandrang stemde de heer D o- mela Nieuwenhuis in, die zijn oor deel uiteenzette over de onmatige opdrij ving der oorlogsuitgaven, de wenschelijk heid om te bieken met het militairisme, dat het volk uitzuigt en de ontwikkeling tegenhoudt; ziju ideaal is ieder soldaat burger en ieder burger soldaat. Overigens deed hij uitkomen, dat juist het militai risme de sociaal-democraten in de hand werkt. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 17 December. Heden kwam van de groote viascherij binnen de sloep «Luctor et BmergO", 9ch. v. d. Steen, met 100 levende-, 220 doode kabelj., 5 lengen en 3600 ijs-sohelv., terwijl door 2 beugera 16 roggen en enkele kabelj., en door 1 korder 5 mandjes kl. schol werden aangevoerd; levende kabelj. gold f2.95 a f2.35, doode id. f2.25 a 1.70, leng f2.85, rog f 0.30 per stuk, scbelv. f 7.50 het honderd, en kl. schol f2.15 per mand. De kotter «Christine*, sch. Smit, hesomde voor 60 groote-, 20 kL ton gen en een partijtje schol en schelv. f50. T e a 8 e 1, 16 December. In de afgeloopen week kon door de moaselvloot weer Je gewone hoeveelheid mosselen gekord en naar Londen en Huil worden verscheept. De Noordzeevis, schers besomden van f 60 tot t 110 per schuit. Paling werd weinig gevangenzij gold van 20 tot 50 c. per J/s kg. De garnaalvisachers vingen 661 manden garnalen voor de kokerijen. De ver zending had plaats naar Londen, Huil en Parijs. Aan de visschers werd f 2 a 2.50 per mand uitbetaald. Osman-Digma, die bizonder scheutig is met het verschaffen van allerlei nieuws om trent de gebeurtenissen in de afrikaansche binnenlanden, heeft de vriendelijkheid ge had zijn brief aan generaal Grenfell nader toe te lichten. Hij laat het ditmaal niet bij vage aanduidingen, hij noemt man en paard. De Mahdi heeft Oman-Saleh naar den Nijlstreek gezonden. Te Lado aangeko men, bemerkte deze, dat Emin-Pacha en een blanke reiziger door zijn eigen troe pen was gevangen genomen. Die reiziger is niemand anders dan Stanley. Stanley dan en Emin-Pacha zijn in boeien geslagen door de opstandelingen en aan Osman uitgeleverd. Oman-Saleh heeft zich vervolgons van de landstreek om de moren meester ge maakt en Emin-Pacha met zijn metgezel uitgeleverd aan den Mahdi, die ze met welwillendheid heeft ontvangen. Stanley en Emin zouden zich dus tegen woordig bij den mahdi Abdullah bevinden te Omdurman, een plaatsje dat zich op den linkeroever van den Nijl in de nabij heid van Khartoem bevindt. Tot zoover is, zou men kunnen zeggen, alles in den haak. Maar wat beduidt nu weer de verklaring van dezen Oman als zou even voor zijne gevangenneming Emin door een blanken reiziger bezocht zijn ge worden, die lont ruikende, weder vertrok? Heeft het niet allen schijn, dat Stanley deze verstandige blanke was, en dat de Europeaan, welke zich met Emin heeft laten inrekenen, diens meigezel, de Italiaan Casati is geweest P In elk geval zou Emin dan toch in boeien geslagen zijn. Maar ook aan dit feit wordt getornd. De //Times" ontvangt een telegram uit Soeakim, meldende de aankomst van iemand uit de omstreken van Khartoem, die van den prins noch van Emin kwaad weet. Een feit als de verovering van het merengebied zou zeker heinde en ver be langstelling hebben gewekt. En zoo komt men er toe om de onthullingen van Osman- Digma voor louter verzinsels te houden. Zij hebben hem totnogtoe weinig voor deel aangebracht. Van de overgave der stad Soeakim wordt nog niet gerept buiten het engelsche Lagerhuis, waar men tegenwoor dig bezig is, deze kwestie te behandelen. Mocht de engelsche regeering er toe over gaan de kanonnen in Soeakim te doen zwijgen, er opent zich een nieuwe gele genheid om hen een woordje te doen meespreken. Uit Zuid-Afrika, met name uit Pietermaritzburg wordt gemeld, dat de koning van Swaziland een ware slachting onder zijn omgeving heeft aangericht. Een minister en zes andere hoofden met al hunne aanhangers hebben met hun leven moeten boeten voor de achterdocht des konings, als zou er een komplot tegen hem gesmeed worden, met het booze doel hem van en zijn broeder op den troon te hel pen. Moorden op groote schaal in het zui den zijn niet minder gruwelen dan handel in slaven in het noorden van Afrika. En de grasrijke vlakten aan gene zijde van de Blauwe Bergen zijn een zeer aanlokkelijk surrogaat voor de golvende graanvelden om den Nijl. Wanneer de koning van Swaziland ge leerd zal hebben het brosse speelgoed der volken, dat minister heet, wat minder hard- terug terwijl Matthieu zich rustig verwijderde. Jacques vroeg zich zei ven af, wat hij beginnen moest met zijn broeder, die hem zoo eensklaps op zijn dak kwam vallen. Hii nam zich voor, den volgenden morgen met Matthieu tot eene verklaring te komen. Zijn broer was er ellendig aan toe, dat zag men bij den eersten blik. Jacques was besloten hem ter hulp te komen, om hem zoodoende van den een of anderen misslag te weerhoudenmaar vóór alles wilde hij hem zedelijk op de proef stellen om te zien of weldaden niet aan hem verspild waren. Met hem sprekende, had hij bespeurd, dat zijn adem naar alkohol riekte; hij wilde niemand als zijn broer erkennen, die een losbandig leven leidde. Dit gevoel van waardigheid was Jacques te gelijk met zijn voorspoed komen aanwaaienhij was vast besloten Matthieu te verloochenen, indien deze in plaats van een armen drommel een schoelje bleek te zijn. Die lange baard, die oude muts, die gescheurde mantel, die gelapte broek gaven Matthieu het voorkomen van een landlooper en voorspelden Jacques weinig goeds. Wat had Matthieu in Egypte uitgericht. Met welke zaken had hij zich beziggehouden of ingelaten? Deze vragen hielden Jacques langen tijd bezig. Toen eindelijk zijn vrienden hem schertsend op zijne afgetrokken heid opmerkzaam maakten en deze gingen toeschrijven aan de aandoeningen door zijn huwelijk opgewekt, vond hij zijne tegenwoordigheid van geest terug en de verdere op lossing der vele vragen tot den volgenden dag verstellende, keerde hij na eene kleine wandeling bij den dokter terug. George Raynal, wiens thuiskomst overigens door niemand werd vermoed, liet zich dien dag niet meer bij den dokter zien. Na zich in zijn hotelkamer te hebben opgesloten, ver van allen die hem liefhadden, verviel hij, na een aanval van machtelooze woede, in een diepe zwaarmoedigheid en weende als een kind. XI. Het bal was in vollen gang toen Jacques en Sarah, ver gezeld van Madeleine en mevrouw Sylvain, hun woning in de avenue Montaigne opzochten. De beide vrouwen bleven een oogenblik bij Sarah, ter wijl Jacques zijne bevelen gaf aan zijne bediende; daarna keerde zij naar de feestzaal terug, waar men hunne afwe zigheid ternauwernood had opgemerkt. Sarah bevond zich nu alleen in de groote kamer, die slechts door twee lampen verlicht werd. Zij had haar ka menier laten heengaan, omdat zij zich ongestoord aan hare gepeinzen wilde overgeven. En geleund in een molligen zetel zwierven hare gedachten langzamerhand onwillekeurig terug naar de dagen, dat zij met betraande oogen de dui nen langs dwaalde en haar vader zocht. En altijd was het Jacques geweest, die haar in hare droefheid was tegemoet gekomen en die haar somtijds tegen haren wensch in, op vroolijker gedachten had gebracht. Want hare tranen waren haar een troost geweest, en in het peinzen over haren armen vader had zij een weemoedige vreugde gevonden. Maar waar of Jacques bleef, vroeg zij zich zelve af, terwijl zij opschrikte door het luiden van eene klok in hare nabijheid. Zij luisterde, maar vernam slechts het doffe gedruisch van eenige rijtuigen in de duisternis daarbuiten. Jacques kwam nog niet. En Sarah verviel weder in den tusschen- toestand van waken en slapen, waarin de herinnering met eene ongewone helderheid en onweerstaanbare macht zich aan ons opdringt. Weder wandelde zij met Lucienne en George in de schoone omstreken van Honvaux en schertste en lachte en gaf zich met haar geheele hart over aan de vreugde, waarmede haar de zon en de bloemen, de reine, frissche lucht en de blauwe hemel vervuldenmet haar ge heele hart ook aan de onweerstaanbare bekoring die het bijzijn van den flinken jongeling op haar uitoefende. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2