NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Donderdag 20 December 1888. No. 1678. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES!: STADSNIEUW S. BINNENLAND. DAGBLAD BBirectcuren-Uaftgevers J. C. FEËREBDOl en J. B. AVI». Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. van l5 regels 50 Cents; iedere ragel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrewu: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^eleroonnnmmer 12*. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère G. L. DAUBE J" Co., JOH. F. JONESStier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 19 December. Zondag 11. hield het algemeen be stuur voor 1889 van den Ned. Wiel- rijdersbond eene bijeenkomsttot verkiezing van het dagelijksch be stuur en de verschillende commis- siën voor het volgend jaar. Het aftredende dagelijksch bestuur werd. in zijn geheel herkozen, even als de commissie voor de redactie van de KampioenDe wedstrijdcom- mistie is oameugesteld uit de heeren: Dirk ter Haar, te Kuik, voorzitter; jhr. E. J. de Stuers, te Amsterdam, handicapper; Joan Rahuteu, A.Schel- tema Beduin, beideü te Amsterdam; J. J. van Breda Beausar, te Ouden bosch; A. R. van Loon, te Delft; C. J. de Laag Evertsen, te Heteren. Verder werd in beginsel aange nomen de groote bondswedstrijden in 1889 te doen plaats hebben te Nijmegen op Tweeden Pinksterdag en volgenden dag. Door de uitgevers van Haarlemss Dagblad, is het volgende adres aan den Gemeenteraad ingediend: Aan den Gemeenteraad van Haarlem. De ondergeteekenden, J. C. Peereboom en J. B. Avis, directeuren-uitgevers van «Haarlem's Dagblad", hebben de eer zich tot U te wenden met het navolgende verzoek. Het is hun voornemen, van het verhan delde in den Gemeenteraad een stenogra fisch verslag uit te geven. Uit den aard der zaak toch is een dergelijk verslag altijd juister dan een zoogenaamd zakelijk, waarbij dikwijls veel van de persoonlijke appreciatie van den verslaggever afhanke lijk is. De stenograaf schrijft alles neder wat er gesproken wordt en behoeft niet, zooals bij eeu zakelijk verslag, te kiezen wat hij opteekenen wat niet opteekeneu zal. Het spreekt wel vanzelf, dat onderge teekenden eene kostbare onderneming als deze, niet kunnen aanvaarden zonder eenige subsidie van Gemeentewege. Het komt ons voor (het zij met alle bescheidenheid ge zegd) dat het ook voor den Raad van groot belang is, zoo het verhandelde in zijne zittingen geheel en juist wordt weer gegeven en aldus verkeerde opvatting van de zijde van het publiek ten eenenmale wordt voorkomen. Het is ons bekend, dat Uw College in dertijd niet wenschte in te gaan op een voorstel van den heer Fr. Netscher tot levering van een stenografisch Raadsver- slag en wel om financieele redenen. Uit den aard der zaak zijn wij echter instaat de uitgifte van zulk een verslag op min der kostbare wijze te doen plaats hebben, daar dit toch ons tegenwoordig reeds zeer uitgebreid verslag vervangen zou. Wij nemen derhalve de vrijheid U voor te stellen, ons voor het uitgeven van een stenografisch Raadsverslag te willen toe kennen een som van f 1200 per jaar. Wij zijn bereid daarvoor ter uwer beschikking te stellen een zeker aantal b.v. honderd exemplaren en deze in de stad van onzent- wege op Uwe aanwijzing te verzenden. Het is verder ons voornemen, dit verslag te verstrekken aan de geabonneerdeu op ons blad. Wij zijn gaarne bereid een of twee ver slagen te leveren tot proef. Het zij ons nog vergund U opmerkzaam te maken, dat wij twee stenografen ter onzer beschik king hebben, zoodat wij ook in geval van ziekte, steeds aan onze verplichting zullen kunnen voldoen. 't Welk doende, Met verschuldigden eerbied, J. C. Peereboom en J. B. Avis, Directeuren-Uitgevers aan Haarlem's Dagblad. Haarlem, 17 Dec. 1888. Men meldt ons het overlijden van den bekenden bouwkundige den heer J. D. Kaakebeen, alhier. In het nieuwe westelijk kwartier dezer stad, nl. het Wilsonsplein, de Wil- helmina-, Alexander- en Sophia- straten, werden naar zijne plannen in de laatste jaren ruim dertig fraaie en degelijke woonhuizen gebouwd, terwijl ook in verschillende andere straten heeren- en winkelhuizen door hem werden ontworpen. Hij bereikte den leeftijd van 63 jaren. Heden werd in veiling ten over staan van den Not. W. K. Loeff verkocht voor eene som van f6115.50 eene Hofstede met gebouwen, wei en bouwland tezamen groot 20 HA. liggende te Haarlemmermeer aau der. Sloterweg tusschen den Ben- nebroekar- en Yenneperweg. Koo- per was de heer C. van Hoik Jr. voor den heer J. J. Korthals te Schoten. De Haarlemsche Bachvereeniging gaf Dinsdag een buitengewoon concert met medewerking van het symphonie-orkest uit Utrecht onder leiding van den heer C. Coenen. Als solisten traden op de heer Pablo de Sarasate, de beroemde viool-virtuoos uit Madrid en mevr. Emilie Wirth, concert zangeres uit Aken. Wij zijn gewend dat de Bach concerten volle zalen trekken en voor ditmaal was de verwachting een stampvolle zaal te zien zeker meer dan ooit gerechtvaardigd, niet alleen toch om den goeden naam van het utrechtsche orkest, maar bovendien om de groote faam van het spel des heeren de Sarasate, die dit jaar reeds enkele con certen in ons land heeft gegeven en overal het meeste succes heeft behaald. Hij gaf: //Concert voor viool no. 1" van Max Bruch, //Fantaisie Faust de Gou nod", ,/Habnnera", van hemzelf en //Noc turne" van Chopin. Reedt terstond verried de breede streek en de fijne nuanceering den kunstenaar van de» echten stempel. De weelderige //Fantaisie" bracht een betooverenden in druk teweeg, terwijl in de beide overige nummers de zeldzame virtuositeit van dezen hoogstaaaden kunstenaar, die hier een eigen compositie vertolkte, schitterend aan het licht kwam. Inderdaad, de Sarasate heeft recht op de volle bewondering van het publiek, dat Dinsdagavond zijn spel genoot. Mevrouw Emilie Wirth beschikt over een krachtig geluid. Zij zong //Air de Da- lila de l'opéra Samson et Dalila" van Saint Saëns, drie liederen van Schubert en drie liederen van Schumann, Mozart en Brahms. In den beginne was zij niet ge lukkig en boeide zij volstrekt niet; het deed ons voor haar werkelijk genoegen dat zij zich bij de drie laatste nummers herstelde, toen bleek het ons dat zij over een sym pathiek orgaan beschikt en met warmte en gevoel kan zingen, waaraan wij aan vankelijk reden hadden te twijfelen. Hot orkest was als altijd weder uitste kend. Met veel takt werd de begeleiding van Bruch's viool-concert volbracht terwijl in de //Symphonic no. 7", van Beethoven en in de //Academische Fest- ouverture" van Brahms het prachtige en semble onder de degelijke leiding van den dirigent ten volle bewees, dat wij in Coe- uen's orkest een der beste van ons land begroeten. Wie het sombere gebouw op de Ge dempte Oude Gracht ziet, waarvan het op schrift //Weten en Werken// herinnert aan gefronste voorhoofden en vereelte handen, mag wel den indruk krijgen, dat er achter die grauw geportlande muren een sombere toon heerscht eu dat de geest van Ly- curgus deze onvrieadelijksto plek in ge heel onze vriendelijke stad voor zijn domi cilie gekozen heeft. Maar 't valt mee, wanneer men, zooals wij Maandagavond, binnentreedt. Om half aoht al zaten wij rustig en wel te smoken en om acht uur smookten wij zoo hard, dat zelfs de gas vlammen ervan begonnen te knipoogen. Daarvan hadden wij aanvankelijk ons ple zier, maar toen tegen half negen drie dezer lichten voorgoed hunne oogen dicht knepen, werd de zaak toch bedenkelijk en vonden wij, dat de grap wel wat ver ging* Nochthans smookten wij er op los en lie ten gasfitters zorgen, 't Werd half negen en later. De heer Mees trad binnen, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, maar kon bij dit zenuwachtige licht zijn rede niet houden. //Meer licht 1" was de alge- meene verzuchting. Men kwam tot het plan, het wispelturige gas prijs te geven voor de trouwe, ouderwetsohe kaars en kandelaar. Eude zoo geschiedde het. Maar, onveranderlijkheid der onveranderlijkheden, toen zijn overwonnen mededingster te hulp geroepen werd, toonde het gas zich op eens goedwillig en kon de spreker van den avond met drie gasvlammen boven zich en twee kandelaars tot reserve naast zich zijn largverwachte voordracht beginnen. De heer Mees beloofde ons, na het plezier, dat wij al anderhalf uur lang had den gesmaakt, iets aangenaams.... -- maar voor slot. Hij zou beginnen met eeu ern stig woord. Hij zou sproken over 1789, over de fransche revolutie, over den toe stand van ons land in dien tijd, over de guillotine.... wij hielden in gemoede onze vroolijke harten vast. Maar 't viel mee! Voor den blik, dien de spreker ons als in vogelvlucht zou doen slaan op do raenschen en dingen in 't laatst der vorige eeuw nam hij tot uitgangspunt den Eiffoltoren. Vandaar gingen wij naar het Binnenhof om kennis te maken mot Prins Willem V, die zoo'n zwak vorst was en die met zijn sterk geheugen zich wel de mazelen van de kinderen van een veluwschen herbergier wist te herinneren, en die met zijn gevat heid zijn neef Frederik den Groote zoo galant-satyriek op zijn plaats wist te zetten. En wij maakten ook kennis met Frinses Wilhelmina, in de wan deling z/Willemiju" geuo< md, die spreker zeer oorspronkelijk met Marie Antoinette j vergeleek. En wij kregen veel leelijke din- gen te hooren van den hertog van Bruns- wijk-Wolfenbuttel en van mejuffrouw van Danckelmann, de twee booze geesten van het prinselijk echtpaar. En wij kregen een overzicht van de kinderen uit het huwe lijk, waarin «de prins aan het wiegetouw trok en de prinses de zakeö afdeed." En van Kinsbergen hoorden wij een anecdote, en van den graaf von Salm-Salm en van Kaat Mossel en van wie kregen wij er eigenlijk geen te hooren P Iu een woord, toen de heer Mees besloten had met een op wekking om te lachen met leuzen en door eendracht machtig te worden, toen hij met het «Blijf een, blijf een, mijn Va derland," etc. van Beets een overgang tot zijn verzen gevonden had, mochten velen onzer denkeu, dat hij een kwaden toer zou hebben om ons met ziju poëzie in de vroo lijke stemming te houden, waarin hij ons door zijn proza had gebracht. En ook dat viel weer mede. De heer Mees had een goeden greep gedaan uit de luimige versjes van Laurillard, den prins onzer voordrachten-dichters, en dank zij zijner voordracht, zegende een uitbundig succes dien greep. «Mooi Kniertje" van Beets wisselde door zijn fijneren geest de grovere klucht op zeer welkome wijze af. «Moeders Middagslaapje" streelde ons ge voel en Van Lenneps «Berijmde leugens" onzen zin voor het antieke. De sterfscène van Rosaura uit «Een Liefde in het Zui den" van F. d. N. viel wel een beetje buiten 't kader, maar «pour varier les plaisirs" toonden wij ons ook met dit bauaal-tragische stukje ingenomen. De spreker was zoo welwillend om ons te laten eindigen, niet met wat ons begin had uit gemaakt en ons midden was geweest -met te lachen, ditmaal om «Juffrouw Bot". En zoo was onze totaal-indruk van deze lezing met hindernissen vroolijk en aan genaam, dank zij den heer Mees, die zoo benijdenswaardig den toon van zijn publiek wist te treffen. Sedert de laatete dagen zijn van verschillende woonhuizen alhier zin- ken pijpen ontvreemd, die met ge weld waren afgerukt. Door de po litie zijn als de daders opgespoord drie knapen van 17, 12 en 11 ja ren, die het gestolene bij een oud- roestverkooper hadden verkocht. LETTEREN tiï KUNST. Joseph Kollmau heeft met zijn gewoon succes t,e Wiesbaden gespeeld. De «Rheinische Kurier» i® iQ de wolken over onzen landgenoot en roemt ook zijn concert voor de cel, zijn ro mance en mazurka zeer; Hollman treedt heden in den «Cercle artistiqne» te Brussel op en zal daarna in ons land eenige kamermuziek- soirees geven. Inhoud Hollandsche Lelie No. 25; Catharina Margaretha van Rantwijk. Ons karakter in ons schrift. Nederlandsche schrij vers. De legende van den man met de gou den horsenen. Recepten. Raadsels. Onze aanbcvolenen. Leestafel. Roman. Correspondentie. Weekkalender. Z. M. den Koning heeft aan de limburgeche landbouwmaat- scbappij een prachtigen jongen stier en vier vaarzen geschonken. Intusschen schijnt het hij dit eene geschenk niet te zullen blijveD, daar naar medegedeeld wordt, nog eene tweede bezending zou beloofd zijn voor het aanstaande voorjaar. Daar enboven heeft Z. M. het verlaDgen geuit, dat men proeven neme met 't aanplanten van teenwilgen op dro gen grond, waartoe weldra eenige honderden planten zullen afgezonden FEH7irjX.HiTo nar. Naar hel fransch van Louis Gallet. 24) XI. Zij doorleefde nog eens dien droevigen avond, toen de zon zoo prachtig was ondergegaan en zij voor de laatste maal aan Georges zijde de zee had gezien, waarop de Al bany was vergaan, in dien vree6elijken avond van storm en hooge golven. Beide avonden, hoezeer verschillend in uiterlijk, waren haar op 't verlies van wat haar 't liefste was te staan gekomen. George was heengegaan, zonder hare wenschen te hebben vervuld. En weer was het Jacques ge weest, die haar in hare droeve gepeinzen had gestoord en die zich voor haar gevoel als opgedrongen had, de ledige plaats, eertijds van vader en beschermer, ditmaal van brui degom in te nemen.... Maar waar bleef hij, vroeg zij zich opnieuw af, opgeschrikt door den gevaarlijken loop, dien hare gedachten namen. Het kwam haar voor, dat zij reeds meer dan een uur zoo moest hebben gezeten. In werkelijk heid was zij nog slechts tien minuten alleen, toen eenig gerucht haar oor bereikte. Een lichte deur scheidde haar vertrek van een kamer, die Jacques tot leeskamer had ingericht en waar hij zich, ofschoon geheel van haar gescheiden, in de onmiddellijke nabijheid zijner vrouw bevond. Werktuigelijk trad zij naar de deur, van waarachter zij het gerucht vernomen had. Twee stemmen troffen haar oor, de een vol hevigheid, de ander ingehouden, bijna smeekend. Sarah trad nog meer naderbij, en zonder zich rekenschap te geven van een beweging, waartoe zij bij klaarlichten dag zeker niet te bewegen zou zijn geweest, legde zij het oor aan de deurpost om de oorzaak te leeren kennen van dit nachtelijk rumoer. Zij bleef als vastgenageld in deze houding, toen zij tot hare verbazing tweemaal achtereen haren naam hoorde noemen. Ziehier de reden waarom Jacques zoolang was uitgeble ven Bij zijn terugkomst in zijn woning, terwijl Made leine en mevrouw Gerbier, Sarah op hare kamer brachten en snel afscheid van haar namen, was zijn bediende hem ge naderd en had hem, na zijne bevelen gevraagd te hebben, Ik heb last gekregen mijnheer te zeggen, dat mijn heer Matthieu in de bibliotheek is. Jacques maakte eene beweging van schrik. Mijnheer Matthieu heeft mij gevraagd waar zijn kamer is en daar u mij niet van een logé gesproken hebt Zeer goed. Gal Ik zal wel schellen, antwoordde Jacques op koortsachtig gehaasteu toon. En driftig de deur openstootende trad hij in de bibliotheek. Een eukele kandelaar, waarin vele kaarsen staken, ver lichtte het groote vertrek. Vóór de schrijftafel was een man gezeten, die rustig een cigarette draaide Matthieu Ger bier niet meer de landlooper van dien morgen maar een heer, die net gekleed was of die het ten minste wilde schij nen, want al waren zijne kleederen van fijn laken, zij zaten hem slecht en schenen gehuurd of geleend te zijn; zijn hoed lag op de tafel en zijn wandelstok van grof hout, het eenige overblijfsel van zijn armoedige uitrusting, lag dwars over een stoel. Zooals je ziet, begon hij op Jacques' verschijning en zonder deze den tijd te laten het woord tot hem te rich ten, zooals je ziet, was het mij meenens, toen ik je van morgen «tot weerziens» toeriep. Ik heb er geen gras over laten groeien. Je begrijpt wel, dat ik van morgen in mijn sjofel pakje niet aan je bruiloft wilde deelnemenzoo goed en zoo kwaad als het ging heb ik mij in den namiddag wat fijner uitgedoscht en ik kwam juist bij den dokter terug, toen jij er vandaan ging. De portier heeft mij de moeite bespaard binnen te treden; hij heeft mij je adres gegeven; ik heb juist den tram weten te snappen en daar ben ik nu. Maar ga zitten. Heb je haast? Inderdaad I antwoordde Jacques woedend. Wat wil je van me? Het is al na middernacht en bovendien.... Aha, je vrouw wacht 1 Sarah Blondel! Ik heb haar vandaag in 't voorbijgaan gezien. Mijn compliment! Dat kleine ding van vroeger is een fiksche, mooie vrouw ge worden Zeg eens, Matthieu, viel Jacques hem op zachten toon in de rede, je hebt zooeven laten vragen, waar je

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1