NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Vrijdag 21 December 1888. No. 1679. ADVERTENTIES: Miner tataat uit twee Mei. S T A D S N I E U IV S. BINNENLAND. SARAH BLONDEL. ABONNEMENTSPRIJS: DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 ccd tl. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden^aangenomen door onre agenten en door alte boekhandelaren, postkantoren en courantiers, J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hat Buitenland: Compagnie Qenarala de PubHeita Etrangèrs O. L. EATJBE Co., JOE. F. JONES, Suer., Parage, 31btt Faubourg Montmartre. Haarlem, 20 December. Alle leden van bet college van commissarissen voor bet gemeente lijk muziekkorps bebben hunne be noeming aangenomen. Het bureau ran dit college is in eene vergadering als volgt samen gesteld mr. A. C. Waller, president, mr. W. Jager Gerlinge, secretaris, F. M. baron van Lijnden, penning meester. Tot directeur van bet gemeentelijk muziekkorps werd benoemd de bear C. P. W. Kriens, kapelmeester der dd. schutterij te 's Bosch. Door F. Otter is vergunning ge vraagd tot opricbtmg' van eene paar- denslacbterij in bet perceel in de Wolstraat, get. no. 3 kad. C. no. 3084, Op 3 Januari 1889 ia er voor belanghebbenden gelegenheid, ten Raadhuize bezwaren tegen de op richting in te dienen. Vervolg Gemeenteraad. De Kanter. Ik wen sell in overweging te geven dat in het besluit wordt uitgedrukt het motief vau het toekennen eener gratificatie aan twee hunner en het weigeren aan de andere twee; dat n.l. de twee die haar niet ontvangen, niet slechter hebbeu gediend dan de anderen, maar dat deze laatsten de gratificatie ontvangen om hun pensioen op f250 te brengen. Voorstel van B. en W. om: lo de voordracht van B. en W. dd. 8 Sep tember 1887, omtrent de uitgifte van een steno grafisch raadsverslag (zie not. 19 October 1887, no. 19), bij het aangehaald besluit voorloopig buiten verdere behandeling gelaten, voor kennis geving aan te nemon; 2o de tegenwoordige regeling omtrent het ver strekken van afdrukken van de zakelijke versla gen in de «Oprechte Haarlemsche Courant" ver bindend te verklaren voor het jaar 1889 en vol gende jaren, tot wederopzeggens toe; 3o B. eu W. op te dragen van deze beslissing mededeeling te doen aan den heer Fr. Netscher te Botterdam. Bij dit voorstel wordt tevens behandeld een adres van de uitgevers van dit blad, betreffende de levering van een stenografisch Raadsverslag, welk adres onzen lezers bekend is. Voorz. Ik heb in het adres van de heeren Peereboom en Avis geen aanleiding gevonden om terug te komen op het voorstel voor het Raads verslag zooals het daar ligt, ik meen dat het goed loopt zooals het nu is geregeld en acht het onnoodig een som van f1200 uit te geven uit de gemeentekas. 11c blijf dus het voorstel van B. en W. handhaven. Bijvoet. Het stuk dat u ons straks heeft medegedeeld en dat wij hebben hooren voor lezen, daar weten wij nog niet zoo alles van zou het niet wenschelijk zijn het aan te houden p Y o o r z. Ik heb alleen dit bezwaar, dat wij de heeren Enschedé vóór Nieuwjaar moeten ant woorden. U zou kunnen zeggenlaten de heeren weer voor een jaar contracteeren en dit adres tot zoolang aanhouden. Krol. Het contract loopt tot 1 Febr. M. de V., wij hebben dus den tijd nog wel Yoor. Ik hoor geen bezwaar avanceeren om te heslissen de zaak uit te stellen tot de volgende ver gadering. Aldus wordt besloten, zoodat de zaak in de vol gende zitting opnieuw aan de orde komt. Do aannemer J. J. Beaufort, wensehende over te gaan tot het in exploitatie brengen vaa de door hem aangekochte open gronden tusschen de Hasselaerstraat en de villa bewoond door den heer jhr. Ch. van de Pollbezuiden den Zijl- weg, wil te dier plaatse aan de gemeente tegen één. gulden voor het geheel in koop afstaan een terrein groot pl. m. 2160 Ma mits door haar te dier plaatse gazon met laag plantsoen worde aangelegd en onderhouden. De beweegredenen welke tot dit aanbod leidden, zijn licht te be vroeden. De huizen aan de zuidzijde van de Haeselaerstraat hebben thans een ruim uitzicht, dat zou vervallen wanneer ook aan de noord zijde van die straat eene rij huizen werd ge bouwd. Krol. Ik ontveins mij niet dat ik eerst dacht; «dat is een buitenkansje», maar toen ik verder las werd die illusie minder. Ik heb de kaart bekeken, de plannen nagegaan en het ter rein zelf opgenomen en moet zeggen dat de in druk, hoe aangenaam dia eerst ook was, zoo ver anderde dat ik er nu sterk tegen zou zijn. Het wordt een verbazend duur cadeau waar niemand iets aan heeft dan de vlak hij won enden. Van den Zijlweg ziet men er niets van.de Brouwersvaart wordt zelden gebruikt als wandelweg. Om een park te maken zal een paar duizend gulden mee heengaan ook het onderhoud zal duur zijn. Als het op drukken stand was zou m$n daarover heenstap pen; hierin evenwel heb ik niets kunnen zien dan dat een plekje verfraaid wordt voor de om liggende hu'zeu. Die zullen veel hooger huur op brengen als daar een park komt, maar ik zie niet iu, dat het gemeentebelang ermee gemoeid is, ik zal er daarom sterk tegen zijn. 11 es hu ijs en. Ik heb de opmerking hooren ma ken dat er de voorwaarde in staat dat het stuk grond door de gemeente zal worden aangelegd en onderhouden. Spreker had bezwaar tegen die voorwaarde; ik heb ze hem nu niet hooren kriti- seeren, maar geloof dat het wenschelijk was dat die voorwaarde er niet instond. Derx. Er staat nog hij: «den toestand ten allen tijde te bestendigen." De Kanter. Ik zou in overweging willen geven, om eerst uit te maken of de koop wordt aangenomen of niet, dan kunnen wy later over de voorwaarden spreken. Zonder hoofdei, stemming wordt op voorstel de9 voorzitters besloten de zaak tot eene vol gende vergadering uit te stellen. Bij liet einde der Raadszitting van gis teren vroeg de heer de Kanter of er reeds door B. en W. stappen waren ge daan om drinkwater te verkrijgen. De V o o r antwoordt, dat B. en W. onder handelingen hebben aangeknoopt, dat de zaak nog niet rijp is, doch dat er de meeste spoed mee zal worden gemaakt. De heer van der Steur vraagt hoe het komt dat er telkens lantaarns uit zijn in de Willielminastraat. De Yoorz. ant woordt, dat dit onderzocht wordt. Ten slotte dringt de heer Derx aan op verscherping van politie-toezicht, naar aanleiding van het feit dat in de Groote Kerk 3000 ruiten zijn ingeworpen. Door prof. A. Gr. van Hamel, van Gro ningen, werd Woensdagavond de derde voordracht van dezen winter gehouden iu het gebouw van Teyler's stichting alhier. Dat de zaal zulk een groot aantal toe hoorders bevatte dankte men zeker wel aan de omstandigheid, dat de naam van den heer van Hamel zulk een uitmun tenden klank bezit. Spreker deelde mede dat hij de aanwe zigen zou bezighouden met een beschou wing over den welbekenden franschen schrijver Alfred de Musset. Als dichter was de Musset in Frankrijk allengs op den achtergrond geschoven, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toe geschreven aan zijne verouderde wereld beschouwing, maar als tooneelschrijver is hij zeer gewaardeerd. Veel is er in zijne werken dat ons herinnert aan de comedies van Shakespeare, welke hij zich tot op zekere hoogte tot model had gekozen. Lang duurde het alvorens in Frankrijk de aandacht viel op de inderdaad zeer schoone stukkeu, die hij voor het tooneel schreef eu het was eerst toen een franse be actrice in St. Petersburg le Caprice" van de Musset zag opvoeren, dat zij er te Parijs de aandacht op vestigde en het met groot succes daar voor het eerst werd gegeven. Tal van geestige blijspelen zoowel als dra matische stukken danken wij aan de Mus set en in alle wedijvert het //précieuse" met het //geraffineerde" in het rhytmische proza, dat hij zijn personen in den mond legt. Wie kent niet het geestig getinte //II faut qu'uae porte soit ouverte ou fer- mée", dan het fijn geteekende //II ne faut jurer de rienP" Tot zijne degelijlcste too- neelwerken behoort voorzeker «On ne ba- dine pas avec l'amour," dat door spreker in 't nederlandsch is overgebracht en ge titeld //de liefde is geen speelgoed." Hierin legde de Musset al de schoonheid van zijn schitterend vernuft; meu vindt daarin „eene fijne émail-schildering saam- gevat met het exquise." Iu dezen eigeüaardi- gea arbeid laat hij ons zijn rhytmisch proza bewonderen; naast symmetrische tooneelen plaatst hij symmetrische rollen. Spreker deed ons een blik werpen iu wLe Caprice de Marianne," waarin vooral de definitie van de liefde op meesterlijke wijze is gegeven en iu Shakespeariaansch- geestigen trant de //chandelier" optreedt,die hier de lyrische persoon is. Sreker citeerde uit dat stuk eenige ver zen en merkte op dat een dichter die zulke gedichten maaktezeker wel onder de z/groote" dichters kon worden gerangschikt. Om de talenten van de Musset als too neelschrijver voor zijn gehoor duidelijk uiteen te zetten droeg spreker zijn© verta ling voor van /,On ne badine pas avec l'amour." Na ons vertrouwd te hebben gemaakt met de hoofdpersonen en de omgeving gaf hij deze comedie weer op eene wijze, welke den verschillenden komische en dramatische tooneelen volkomen recht deed wederva ren. Blasiu8, Pluche en Bridelle teekend® hij naast Canaille, Rosette en Perdigand. Hoe teekende hij iederen persoon in het hem eigen karakter, hoe geleidelijk bracht hij ons tot de intrigue en de tragische ontknooping I Overal treft men in de Mussets werken dien lossen toon aan, welke hun zulk een eigenaardig cachet verleent. Heeft hij één gebrek dan -is het dat de zotte figuren, die hij in zijne stukken doet optreden, wel wat al te karikatuurachtig zijn, zoo b.v.b. Blasius en Pluche. Ten slotte liet spreker zijn gehoor een kijkje nemen in de letterkundige wereld te Parijs. Daartoe leidde hij het binnen in een „grande soiree," gegeven door la comtesse Diane, waar allerlei vernuften samenzijn en ieder zijn „esprit" op de hem gegeven wijze doet fonkelen. Dat ook hier het „karikatuurachtige" niet ontbreekt bewees de beschrijving van de verschillende aanwezigen. Typeerend voor den geest welke daar heerscht, gaf spreker eene beschrijving van „le jeu des petits papiers" eene uit vinding van de comtesse, welke hierop neerkwam. Eenige personen in het ge zelschap schrijven op stukjes papier vra gen. Deze papiertjes worden toegevouwen en aan andere personen van het gezelschap uitgereikt, die trachten moeten de vraag hun voorgelegd te beantwoorden. Is dit geschied dan worden de stukjes papier bijeengebracht, achtereenvolgens geopend en voorgelezen. De iuhoud wordt later in „le livre d'or" te boek gesteld. Spr. las eenige van die vragen en antwoorden voor, welke somtijds zeer fijn en geestig beant woord waren. Hiermede eindigde spr., wien een warm woord van dank voor zijne onderhou dende causerie niet mag worden ont houden. In de Dinsdag gehouden raads vergadering te Heemstede werd met 6 tegen 2 stemmen besloten tot ves tiging van een postkantoor met tele foondienst aldaar. Dinsdag kwam een vervener uit de Haarlemmermeer zich bij de am- sterdamsche politie beklagen over een knecht, die tijdens zijne afwe zigheid, met zijn schip waarin 26,000 turven geladen waren is weggevaren. Dinsdagmiddag is te Haarlemmer meer voor ruim 50 aannemers aan wijzing gedaan van het eerste ge deelte van den te leggen slaperdijk door den Haarlemmermeerpolder Dat gedeelte van den dijk zal gaan van de Kruisvaart in schuine richting naar de tweede Kavelsloot, nabij Hoofddorp, eene lengte van ongeveer 700 M. Men schrijft ons uit Houtrijk en Polanen De campagne aan de beetwortel suikerfabriek «Holland» is Vrijdag nacht of uiterlijk Vrijdagmorgen afgeloopen. Werden er dit jaar meer beetwortelen verwerkt dan het vorige jaar, de suikerophrengst was wegens de mindere kwaliteit der beetwor telen aanmerkelijk minder. Een aantal losse arbeiders wordt alsnu ontslagen. Vanwege het Nutsdepartement alhier is besloten een 50-tal exem plaren van het populaire werkje Kindervoeding, verzorging en sterfte aan even zooveel hoofden van ge zinnen kosteloos uit te reiken. LETTEREN mMl. Naar het //L. D." verneemt, heeft het gezelschap der Koninklijke Vereeniging //Het Nederlandsch Tooneel", te Amster dam, een nieuw oorspronkelijk drama, ge titeld Rooien Hannes"van deu heer Emile Seipgens te Leiden, in studie ge nomen. De hoofdrollen zijn in handen der dames Stoetz en FrenkelBouwmeester eu vau ue heeren Bouwmeester, Schulze, Spoor en Van Schoonhoven. Waarschijnlijk zal de eerste opvoering plaats hebben in den aanvang van Janu ari 1889. Bij het gezelschap-Van Lier te Am sterdam is in studie //Sneeuwwitje", oor spronkelijke operette in 8 bedrijven, tekst en muziek van mej. E. van Biene, geïn strumenteerd door Joh. M. Coenen. Naar aanleiding van het verzoek, door mr. De Beaufort in de Tweede Kamer tot den minister van Binnenlandsche Zaken gericht, om een onderzoek te laten instellen naar de uitkomsten der vaccinatie wordt medegedeeld, dat ingevolgd Fni7IXiXi£lTO 3». Naar hel fransch van Louis Gallet. 25) XI. Ongelukkige! Aha, die kleine herinnering mishaagt je! Welnu, wij kunnen dat alles blauw-blauw laten. Jij bent op 't oogen- bl;k «in bonus», begin met je voor vandaag van mij los te koopen. Het is niet noodig dat wij mevrouw Gerbiers ge duld nog langer op de proef stellen. Wij kunnen later de zaken in bizonderheden regelen. Voor 'toogenblik vraag ik.... vraag ik.... laat eens zien.... Hij scheen naar het juiste cijfer te zoeken, terwijl zijn vlammende oogen strak gevestigd bleven op het van woede doodsbleeke gelaat van Jacques. Eensklaps, als had hij gevonden wat hij zocht, zeidehij op bemiddelenden toon Kom, laat ons zeggen vijftigduizend francs. Jacques verroerde zich niet. Langzamerhand scheen hij zijne kalmte terug te vinden. Op ijskouden toon zeide hij eindelijk Je maakt het nog al schappelijk. Hoeveel denk je te vragen, wanneer wij de zaken zooals je zegt, zullen regelen?' O, ik ben niet veeleischend. Als ik getrouwd was, zou ik je het vuur mifsckien nader aan de schenen moeten leggen. Maar mijD vrijheid is mij nog lief. Ik wil vrij man blijven. Ik zal mij tevreden stellen met twee millioen. En op eene beweging van Jacques voegde hij er aan toe O, je kunt het mij bij termijnen afbetalen. Ik ben niet zoo onhandelbaar als ik wel schijn. De echtgenoot van Sarah Blondel wees zijn broeder de deur en zeide ruw Ga heen I Al genoeg praatjes I Je jaagt mij weg, riep Matthien, dadelijk in blinde woede opstuivend. Je jaagt mij weg, dief! Je jaagt mij weg, moordenaarJe wilt dus dat ik overal ga vertellen, dat je vrouw de dochter is van den ongelukkige, dien je ge dood hebt, dien je op het strand van Audresselles vermoord hebt, terwijl hij nog ademde Jacques zag zijn broeder recht in 't gelaat en op denzelf den toon, dien hij een oogenblik te voren gebezigd had, voegde hij hem toe: Doe wat je wilt. Aan wie zal je het zeggen? Aan je vrouw in de eerste plaats. Zij zal je niet gelooven Aan de politie Zij zal je uitlachen I En als ik de misdaad bewijs, als ik verzeker dat ik er bij was, al ik mij op je wreek door mijzelf, als je mede plichtige over te leveren? Je zult goed praten hebben. Je kunt niets bewijzen. De wet kent geen termen om mij te vervolgen. Meen je dat? Ik ben er zeker van Zeker Ja, antwoordde Jacques koudweg. De misdaad is verjaard En zijn bevel herhalende, zeide hij.- Ga heen Vernietigd, als van ouds bukkend onder den invloed van zijn broeder, boog Matthieu het hoofd en nam zijn hoed op om te vertrekken. Jacques sloeg een blik op de pendule. Het onderhoud had niet langer dan tien minuten geduurd. Eenig gerucht in het aangrenzende vertrek deed hem veronderstellen, dat Madeleine en mevrouw Sylvain zich verwijderden. Daar hij niet wilde, dat Matthieu in den opgewonden toestand, waarin hij zich bevond, Madeleine ontmoette, zocht hij hem nog eenige oogenblikken op te houden. Hij opende langzaam zijn portefeuille en nam er twee bankbiljetten van duizend francs uit, die hij zijn broeder toeschoof. Ziedaar, gebruik dat voor je eerste behoeften. Ik zal een fatsoenlijke betrekking voor je zien te krijgen. Zorg er voor, je behoorlijk te gedragen, anders trek ik mijn handen van je af. Vervolgens schelde hij zijn bediende en zeide tot dezen Doe mijnheer uitgeleide en bestel een der beste kamers voor hem in 't hotel Meyerbeer. Eenige oogenblikken na Matthieu verliet Jacques de kamer. Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ïeleffoonMmrananer 12%* Dfrecteiareii-ïJfiégesrers jPjgSüfi&EfflOOm en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1