de beslissing der maatschappij van geneeskunde, in hare laatste alge vergadering, thans reeds zoodanig onderzoek ingesteld wordt. Althans het hoofdbestuur dier maatschappij heeft op voorstel der vereeniging van inrichtingen tot bevordering der vaccinatie in Nederland, de af- deelingen der maatschappij uitge- noodigd eene commissie van 3 le den te benoemen, om een rapport op te maken, waarin antwoord op 13 gestelde vragen wordt gegeven. De heer Van Nünen, lid der Tweede Kamer, van zijn jongste ernstige ongesteldheid hersteld, v. as Woensdag weder in de zitting tegen woordig. De g e n e e s k u n d i g e r a a d van Noord-Holland heeft besloten, den minister van Binnenlandsche Zaken op zijne vraag, of het gebruik van de saccharins hiar te lande maatregelen in het belang der volksgezondheid noodig maakt, te berichten, dat van een hygiënisch standpunt het vooralnog onnoodig voorkomt om het gebruik van sac charine door maatregelen van re- geeringswege te beperken. Uit Den Haag wordt gemeld Zeer onwaarschijnlijk is het be richt in een der drentsche bladen, als zou de Koning reeds vernietigd hebben het besluit van den ge meenteraad van Smilde, betreffende de verlaging van onderwijzers-jaar- wedden, door het Kamerlid, mr. Sceenge, onder de aandacht van den minister van Binnenlandsche Zaken gebracht. Van welingelichte zijde wordt integendeel medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken eerst jl. Maandag, 17 dezer, van Gedeputeerde Staten de noodige stukken heeft ontvangen. Het inwinnen van een advies van den Raad van State is noodig, eD misschien ook nog het vragen van nadere ophelderingen aan den be trokken gemeenteraad. Met een en ander zullen nog wel eenige we ken verloopen. Ware de vernietiging van'sRaads handeling uitgesproken, dan zou het kon. besluit reeds in de Staatscou rant moeten ziin opgenomen. Alleen kao de werking van het raadsbesluit zijn gesehorst. De te Par ij s gevestigde Nederlandsche commissie voor de wereldtentoonstelling van 1889 heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat de Nederlanders te Parijs door hunne talrijke op komst ter ver.adering van 29 No vember hunne belangstelling heb ben getoond in die tentoonstelling, en tevens het verlangen geuit, dat Nederland op die tentoonstelling eene waardige plaats moge innemeD. Uit de mededeeliogen, door den heer mr. W. van der Vliet, voor zitter der hoofdcommissie te Am sterdam, te dier gelegenheid gedaan, bleek dat er gegronde hoop bestaat, dat aan dezen wensch zal kunnen worden voldaan, indien de commis sie gesteurd wordt door de parti culiere krachten. Verschillende zeer belangrijke bijdragen, zoowel voor de alge- mesne tentoonstelling, als voor de afdeelingen schoone kunsten en ko loniën, ziin reeds in Nederland en door de commissie te Parijs bijeen gebracht. Zonder ean'ge subsidie der regeeriDg ontbreekt nog slechts f15.000 ter bestrijding der koeten voor deze tentoonstellingde be grooting voor tentoonstellingen van gelijken aard bedroeg steeds het cijfer van f200,000. Kiacbtens het besluit in genoemde vergadering genomen en overtuigd dat ieder Nederlander verlangt Ne- derland's handelnijverheid en schoone kunsten aan de tentoon stelling te zien deelnemen, richt de commissie een beleefd, doch drin gend verzoek tot de Nederlanders om medewerking. De commissie verklaart zich vol gaarne bereid de verlangde inlich tingen te verstrekken. De circulaire is uit naam der commissie geteekend door de heeren R. Bischoffsheim, president, en dr. Thijssen, secretaris. Woensdag middag werd te Amsterdam onder voorzitting van dr. Barnouw eene algemeene ver gadering gehouden van de Noord- Hollandsche Vereeniging «Het Witte Kruis». Bij het begin der bijeen komst protesteerden de afgevaar digden der afdeeling Krommenie tegen hare wettigheid, op grond van de onregelmatige wijze waarop de laatste wijziging der statuten zoude zijn tot stand gekomen. De aanwezigen beslisten evenwel dat de vergadering als wettig was te beschouwen en gingen over tot de behandeling van het voorstel van 'iet hoofdbestuur, omtrent de be stemming van het verkregen kapi taal van f 675.000. Het luidde aU volgt: f75.000 beschikbaar te stellen voor de bestaande afdeelin- gen, en wel in dier voege, dat lo. aan elke afdeeling, des verlangd, zal worden gerestitueerd eene som, gelijk aan die, welke van hare op richting af tot 1 Januari 1889 in de algemtene kas als jaarlijksche bijdrage is gestorten 2o. het over blijvende zal worden bestemd om in de verschillende afdeelingen in richtingen van algemeen hygiënisch belang te stichten. De aanvragen tot deze subsidie zullen gemotiveerd tot het hoofdbestuur moeten worden gericht dat daarna praedvies uit brengt aan de algemeene vergade ring, waarvan aan deze de beslis sing blijft voorbehoudenb. f 300,000 beschikbaar te houden voor eene of meer stichtingen te Amsterdam,ter bevordering van bet doel der Ver eeniging c. f 300,000 als stam-ka- pitaal der Vereeniging te doen in schrijven op de grootboeken der nationale schuld, waarvan de ren ten volgens jaarlijks door het hoofd bestuur op te maken en door de algemeene vergadering vast te stel len begrooting zullen worden aan gewend tot bevordering van het doel der Vereeniging.» Tot toelichting op dit voorstel deelde de voorzitter o. a. mede, dat indien bet aanvankelijke plan eener leening van l1/» millioen ware door gegaan. er een ziekenhuis voor be smettelijke ziekten te Amsterdam zou opgericht worden. Thans, nu de leaning gehalveerd is, zijn er verschillende plannen aanhangig, waaromtrent het hoofdbestuur nog geen bepaald advies kon uitbren gen. Met het Burge rziekenhuis te Amsterdam is onderhandeld over eene uitbreiding daarvan, beoogende ook de verpleging van besmettelijke zieken in zijn werkkring op te ne men, maar die onderhandelingen zijn thans afgesprongen. De f300 000 die men beschikbaar wenseht te houden, moeten strekken voor de eene of andere stichting, overeen stemmende met het doel dezer Ver eeniging en strekkende om het pu bliek de overtuiging te geven dat de Vereeniging krachtig werkzaam is in die richting. Er moet iets ge daan worden wat naar buiten klinkt. Er moet bekend worden dat de Vereeniging wenseht iets te stichten. Door enkele afdeelingen, waar van eene te kennen gaf dat de om schrijving van het^plan te algemeen en te vaag was, werd de wensehe- lijkheid uitgesproken, het kapitaal ongesplitst te laten tot tijd en wijle het hoofdbestuur met bepaalde plan nen voor den dag zou zijn geko men. Men wenechte eerst bepaalde gegevens te bezitten. Een voorstel in dien zin gedaan, werd echter verworpen. Bij deze stemming protesteerde de afdeeling Krommenie tegen de stemming, als zijnde onwettig, daar het hoofdbestuur er aan dee.nam en het dat recht «op onwettige wijze» verkregen had. Na langdurige beraadslagingen werd het gansche voorstel van het hoofdbestuur, op een enkel punt ge amendeerd, aangenomen. Zoo werd voorstel a sub. 2 in dien zin gewij zigd dat er in plaats van «inrich tingen van algemeen hygiënisch be lang te stichten», gelezen zal wor den «maatregelen van algemeen hy giénipcb belang te nemen». Voorstel b werd aldus gewijzigd: «f 300,000 beschikbaar te houden voor een of meer stichtingen ter bevordering enz.» Een voorstel van de afdeeling Winkel om ook de f 65,000 onder de afdeelingen te verdeelen, a raison van de in verloop van tijd inge brachte contribution, was verworpen. Vervolgens nam de vergadering een voorstel van het hoofdbestuur aan om de nog niet afbetaalde rente- looze voorschotten van f 100 elk, met 1 Januari a. s. af te lossen; een voorstel van eenige leden van bet hoofdbestuur, om jaarlijks eene som van f600 te bestemmen ter bestrij ding der bureau-kosten van den al- gemeenen secretaris, en een voorstel van het hoofdbestuur ter benoeming van 3 leden, op den voet van art. 26 der statuten, ten einde te on derzoeken of en zoo ja welke wij zigingen in de statuten behooren te worden gebracht, bepaaldelijk met het oog op het financieel be heer. Tot leden dezer commissie werden benoemd de heeren Huf-tede, Donker en Appel. Verder werd als lid van het hoofdbestuur herkozen da heer J. W. F. Donath, en werd in de plaats van dr. J. Teixeira de Mattos, die bedanken moest om gezond hsidsredenen, gekozen dr. P. J. Barnouw, die eerstdaags had moe ten altreden. Bij den Dinsdag teAm- sterdam gehouden mislukten re clame optocht, die heel wat drukte op straat en in de kroegen ver oorzaakte, aan de politie veel last bezorgde, het tramverkeer belem merde en menigen jongen thuis een pak slaag deed oploopen, hebben de sociaal-democraten ook getracht een beetje reclame te maken. Op den Nieuw endijlc bij de Gra venstraat werden pogingen aange wend om een schild in den stoet omhoog te heffen, waarop het woord: «werkloozen» te lezen stond. Bij de contra-pogiDgen om dia betooging te beletten, vielen over en weder eenige klappen. Met gezwinden pas, als had hij haast, om zich uit de voeten te makeD, trok de stoet vervolgens verder, en werd reeds te 2.50 op het plein van het Rijksmuseum ont bonden. Ook hier trachtten enkelen door gedrang wanorde te veroorza ken, wat de politie evenwel wist te voorkomen. Alles, tot zelfs de socialistische reclame, is dus mislukt. Helaas, dat de mist niet dicht genoeg was om de vertooning aan de critiek en den spot van het on barmhartige publiek te ontrekken. Tijd Een kind van drie jaren had te Sloterdijk het ongeluk, ter wijl de moeder in zijn onmiddellijke nabijheid was, in een pot met ko kend water te vallen, waardoor het hevige brandwonden bekwam. Het werd in hopeloozen toestand naar het Kinderziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Dinsdagmorgen is door den zwaren mist het vaartuig van schipper Steeninga op het Noord zeekanaal bij de Petroleumhaven door een onbekende stoomboot in den achtersteven aangevaren, waar door het even boven de waterlijn een gat bekwam. Directe herstelling was noodzakelijk om het schip voor zinken te behoeden. Onder de kap van het nieuwe centraalstation te Amster dam is Woensdagmorgen gevonden een polderwerker, die Dinsdagavond in beschonken toestand door den laatsten spoortrein is overreden. Van het rechterbeen is de voet af gesneden, het linkerbeen is geheel verbrijzeld. De man was Woens dagmorgen volkomen bij zijn be wustzijn en werd naar het gasthuis gedragen. Uit Hilversum wordt ons gemeld We hebben hier nog altijd een nachtwacht, welke herinnert aan den goeden ouden tijdieder bur ger is verplicht op zijn beurt voor de nachtelijke veiligheid zorg te diagen. Terecht meende onze bur gemeester, dat aan dien toestand een einde moest komen en stelde daarom den gemeenteraad voor, den nachtwachtdienst aan bezoldigde personen op te dragen. Over dit voorstel staakten in een vorige ver gadering de stemmen. Dinsdag k.vam het opnieuw in behandeling met het gevolg, dat het voorBtel weid verworpen. Alzoo trekt weldra uw correspondent weder op «wacht». Te Scheveningen isthans te zien een buitengewoon groote zeeschildpad, door schipper De Vries van de U 180 in de Noordzee op- gevischt. Het dier dat een gewicht heeft van 110 K.G., is gedekt met eene schild van 105 bij 87 centi meters. Da tegenwoordige e:genaa? T. v. d. Zwan, Hooge Nieuwedijk bij de Nieuwetraat, laat voor een kleinig heid deze curiositeit bezichtigen. (Vod.) De vijf personen, die den heer S. aan het Kanaal nabij Sche veningen aanvielen, mibhaudelden en in 't water wierpen, zijn Dins dag onmiddellijk na verhoor voor den rechter van instructie, in hech tenis genomen. Als bewijs dat te Utrecht veel valsch geld in omloop is, diene dat de hotelhouder B, die bij een kruidenier een muntbiljet liet wis selen, daarbij twee nagemaakte gul dens ontving. De politie is met deze zaak in kennis gesteld. Men leest in de Arnh. Ct.: Eindelijk is het aan de politie te Emmerik gelukt de dieveD, die aan het station aldaar herhaaldelijk goe deren stalen uit de voor de pakket- post naar Nederland bestemde wa gens, gevangen te nemen. Het waren twee lagere beambten, die des nachts de zegels, welke op de deuren der wagens bevestigd waren, doorsne den, al wat van hun gading was wegnamen, en dan weder met een door hen ontvreemde plombeering de deuren verzegelden. Men zal zich herinneren hoe reeds vóór een paar maanden door de politie te Arnhem en die te Nijmegen een paar van die dieven waren opge spoord en gevat. De diefstal zelf dagteekende van maanden vroeger. Evenals in het naburige Stolwijk, worden ook in Berken- woude pogiDgen aangewend om de bedelarij, die in den laatsten tijd schrikbarend was toegenomen, ge heel te keeren. In eene vergadering van de voornaamste ingezetenen ver bonden zich de meesten om voortaan niet meer aan bedelaars te geven. Te Almenum is b ij eene arme weduwe, tijdens hare afwe zigheid, ingebroken, Toen zij tehuis kwam, waien al hare spaarpennin gen verdwenen. F1HANCIEELE MEQEDEELIN3EN. Volgens het IFeekblad voor incourante fond- ten van Broekman Houders zijn in de week, eindigende 18 dezer, door hun tusschenkomst verhandeld de volgende fondsen: Obl. Gemeente Vlissingen tot 89 pet. A and. A rast. Hypotheekbank tot150 James Barge en E. Moormaun Co. (Liq. aand.) tot47 Aaud. Djcmber Tabak-Mpij tot 185-136 Pndbr. Ned. Hyp.b. in liq. tot 102 Aand. Ned.-Iud- Cultuur-Mpy tot 112 u Aand. "Dagblad van Z. Holl. en 's-Gra- veuhaee" te 's-Gravenhago tot90 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1887 tot299-805 - Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Oblig.) tot 10l/a Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.-Mpij te Apeldoorn tot22 Aand. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft tot140 Aand. Twentache Stoombleekerij te Goor tot175 Obl. Provincie Quebec tot 105 Aand. Bergbau-Gesellschaft "Holland" Serie A totlOO'/s Aand. Nat. Levensverzekevingbank te Rotterdam tot180 Naar men verneemt, is voor de 3l/r pets. con versie-leening der gemeente Leiden ingeschreven tot een bedrag van f 1.800.000 dus 8 maal de gevraagde som. WETGEVEfSDE MACHT. In de zitting van de Tweede Ka mer van Woensdag verklaarde de heer Van Vlijmen Dinsdag-avond bij vergissing tegen hoofdstuk Oor log gestemd te hebben. Bij het algemeen debat over de begrooting van Waterstaat drong de heer Lambrechts aan op rijks subsidie voor landbouw en veeteelt in Limburg, in afwachting van of naast een door enkele kamerleden in te dienen ontwerp tot heffing van graanwetten. De heer Smit drong aan op een alg.-meene wet tar ver zekering van werklieden tegen ge volgen vu invaliditeit en onge lukken. De heer Van AscTi van Wijck wilde beperking van het aantal in genieurs, beperking van den Zon dagsdienst op de spoorwegen en in- Hij vergewiste er zich bij de kamenier va", dat Made leine. en mevrouw Gerbisr vertrokken waren. Daarna begaf hij zich met kloppend hart, fier in het ge voel voor het eerst in zijn eigen huis te zijn, naar de ka mer, waarin zijn vrouw zich bevond. De twee lampen verspreidden nog steeds hunnen door rozenkleurige schermen gedempten glans. Te midden van de groote stilte, die er in het vertrek heerschte, hoorde Jacques eene hijgende ademhaling. Hij zag rond naar de oorzaak van dit geluid. En eens klaps zag hij die twee oogeu voor zich, die hem eens op het strand van Audreaselles in het koude maanlicht hadden aangestaard, de oogen van Francis Blondel, den drenkeling. Hij zag Sarah tegen de deur geleund, die toegaDg gaf tot de bibliotheek. Krampachtig klemde zich hare vingers om de leuning van een zetel, die haar tot sLun diende. Jacques naderde haar. Maar naarmate hij voorwaarts schreed, week zij achteruit. Largzaam richtte zij zich op en hare lippen bewogen zich om een klank te uiten, die zij niet aan hare keel scheen te kunnen ontwringen. Eindelijk scheen zij hare aandoeningen meester te wor den. Zij strekte de hand uit tegen Jacques en met een be weging van den hevigsten afschuw, riep zij hem tegemoet Nader mij niet. Raak mij niet aan I Ofschoon de schrik hsm om het hart sloeg bij de gedachte, dat Sarah het iaug en zorgvuldig verborgen gebeim kon hebben vernomen op de een of andere wijze, slaagde Jacques er in dit gevoel te onderdrukken en gelukte het hem Sarah op geruststellenden, kalmeerenden toon toe te spreken. Wel Sarab, wat is er toch? Ben je bang voor mij, mijn kind. Zij antwoordde niet, bedekte zich het gelaat met de han den en barstte in snikken uit. Zijne vrouw, zijne vrouw 1 herhaalde zij met woeste smart, ik ben zijne vrouw Eensklaps richtte zij zich op, droogde bare tranen af en met kalmen, Hinken tred trad zij op hem toe, doorboorde heui met een kouden, scherpen blik en zeide eenvoudig, terwijl zij den vinger naar de deur uitstrekte, die toegang gaf tot de bibliotheek Ik stond daar! Nu begreep Jacques alles. Maar hij hield zich goed. Hij gevoelde, dat hij sterk in hulpmiddelen was en boog het hoofd Diet. Hij wist te glimlachen met de toegevendheid van iemand, die een bedorven kind een gril wil vergeven, of een verblinde een dwaling, en volkomen rustig ant woordde hij Je hebt daar gestaan, Sarah? Welnu, wat wil dat zeggen? Welke woorden kunt ge gehoord hebben, die je het recht geven, mij met zooveel hardheid te behandelen Moordenaarl Zij vond alleen dezen kreet tot antwoord, maar zij uitte hem met zulk een wilde kracht, dat het Jacques was als werd hij in 't gezicht geslagen en of hij zich een rilling door de leden voelde gaan. Ahahernam hij evenwel met een goed gespeelde bitterheid, je hebt dus de voorstellen van dien gek gehoord en dat is voldoende geweest om je zoo van streek te helpen I In éen oogenblik heb je vergeten, wat ik voor je ben en wat ik voor je ben geweest. Een paar losse uitdrukkingen zijn voldoende geweest om al je achtiDg, al je vriendschap voor mij te vernietigenvan liefde durf ik niet spreken. Maar, beste Sarab, als ik schuldig was, als ik een moor denaar was geweest zou ik mij dan hebben blootgesteld aan deze beschuldiging in je onmiddellijke nabijheid, zoodat je het tegen wil en dank moest hooren Er is een oogenblik, zeide Sarah op plechtigen toon, waarop de schuldigen, overmoedig door straffeloosheid, zich zeiven in 't verderf storten door te veel vertrouwen. {Wordt vervolgdA

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2