NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Zaterdag 22 December 1888. No. 1680. ABOIHÏXKÏTSPEUS: ADVERTEBFT1ËN: Zaterdagmiddag (22 Dec.) 4 uur zal de afgifte van de Scheurkalenders aan ons bureau gesloten zijn. Zij, die nog ie 't bezit zijn van Bons, worden daarop attent gemaakt. S T A D S N I E 11 W S. SARAH BLONDEL. E AARLEWS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ïelefoonnnnimier 1SS. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden^aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Blrecteuren-UStgevers J. C. PEEKEBOWI1 J. B. AVI». Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Publieite Etrangère 0. L. BAVBE Sr Co., JOB. F. JONES, Suer., Farigs, 31bis Faubourg Montmartrs. Haarlem, 21 December. Men deelt ons mede, dat de ten toonstelling van bloeiende bol-, knol- en wortelgewassen, die de algemeene vereeniging' voor bloembollen-cul tuur zich voorstelde te houden op 24, 25 en 26 December e. k. wegens geringe deelneming niet zal door gaan. Het besluit in deze is door het hoofdbestuur genomen in overleg met de regelings-commissie der ten toonstelling. Degenen, die inzendingen hebben aangemeld, zijn echter verzocht om die op den dag der algemeene ver gadering zijnde 24 December e. k., in een der bovenzalen der sociëteit «Yereeniging», alleen voor de leden der algemeene vereeniging voor bloembollen- cultuur tentoontestellen, tusschen 2 en 4 uur des namiddags. Door wijlen mej. C. M. A. J. de Kuijper is aan de Yereeniging van den H. Vincentius van Paulo te Haarlem, gelegateerd eene som van f500, vrij van successierecht. Donderdag gaf de letterlievende Yereeni ging «J. J. Cremer" eene tooneelvoorstel- ling in den Schouwburg alhier. Het programma bestond uit het drama „Keizerin en Moeder" van H. Th. Boelen en „Zonder Bruidschat," vaudeville in één bedrijf naar het frausch. Het was een zeer moeilijk werk, dat de Vereeniging „Cremer" ondernomen heeft met eerstgenoemd stuk ten tooneele te brengen. De stijl, waarin het geschreven is, de hartstochtelijke tooueelen die er in voorkomen, zijn groote zwarigheden voor een dilettanten-vereeniging en het is geen geringe loftuiting wanneer wij zeggen, dat de uitvoering zeer geslaagd mag worden noemd. Margaretha van Henegouwen, de hoofd persoon, heeft zeker wel een der moei lijkste rollen. Zij had als in éenen adem verschillende hartstochten uit te drukken, verschillende gevoelens onder woorden te brengen en een goed denkbeeld te geven van den voortdurenden strijd in haar tus schen de keizerin en de moeder. Dit heeft zij uitstekend gedaan, al vonden wij hier en daar de opvatting waar de moeder op den voorgrond treedt, wat al te ernstig. Graaf Jan van Beaumont, hoewel niet zoo op den voorgrond tredend, had even eens gelegenheid genoeg van zijne goede dispositie voor het tooneel blijk te geven. Vooral waar hij, verontwaardigd over de hem aangedane vernedering, den strijd wil aanbinden en zich slechts noode door den priester laat weerhouden, het onkruid van den burgeroorlog te zaaien, was hij zeer juist in de vertolking van zijn smart en toorn. Niet minder zwaar dan die van de dame die de titelrol vervulde, was de taak van Willem van Beieren, zoon van Margaretha. Bijna voortdurend is hij op het tooneel, zonder ophouden is hij ten prooi aan de meest verschillende aandoeningen van haat, liefde, wraak en toorn en vooral in het slottooneel komen al deze hartstochten beurtelings boven. De heer E., die deze rol vervulde, is een der beste leden der Vereeniging: hij zegt goed en is in zijne gestes gewoonlijk zeer juist. Een woord van lof mag niet onthouden worden aan Anna, dochter van Beaumont, en Jan van Egmond, een der edelen. Het samenspel was over het geheel goed. Dat er iets mats was in het tooneel, waar Willem met zijne edelen zit te drin ken, mag worden toegeschreven aan het feit, dat zulk een tooneel altijd meer of minder stijf is, zelfs bij acteurs vau beroep. De costumes waren keurig, het tooneel was als vervuld met de schittering van helmen, borstplaten en zwaarden. Tot slot gaf men het kluchtspel dat wij hierboven noemden. Het werd zeer vlug en vermakelijk afgespeeld en de speciale komiek van «Cremer", de heer J., toonde zijne gave op allerkoddigste wijze. Het publiek was in zeer grooten getale opgekomen, het was prop-prop-propvol. Yoor een volgende keer houdt zich onze verslaggever bij het Bestuur aanbevolen voor e«n besproken plaats. Donderdagavond hield dr. H. de Yries, van Amsterdam, voor de le den van de Haarlemsche Afdeeling van de Yereeniging «De Dageraad» alhier eene voordracht. Da heer de Yries behandelde de zedelijke posi tie van de vrouw, als echtgenoote en moeder, welke hare verplichtin gen zijn en welke die van den man tegenover haar. Uit de zeer uitvoe rige rede van den heer de Vries, opgehelderd door voorbeelden uit het dagelijksch leven bleek, ons, dat hij van de zedelijke volmaking van man en vrouw de opheffing ver wachtte van de wanverhoudingen, welke somtijds het gevolg zijn van de verouderde begrippen, die aan den man rechten toekennen boven de vrouw, waarvan hij het onbe staanbare en onbillijke in den breede betoogde. Een dertigtal dames en heeren woonde deze vergadering bij. Hedenmorgen omstreeks HVi ure heeft een begin van brand plaats gehad op de bovenwoning van per ceel No. 41 in de De Witstraat, be woond door het huisgezin van W. B., los werkman. De brand is ont staan door onvoorzichtigheid der kinderen, die een stuk papier aan de kachel hadden aangestoken, tijdens de ouders afwezig waren. Een kind, dat in een tafelstoel zat, liep groot gevaar te verbranden, daar die stoei reeds vuur had gevat. Door de buren is de brand gebluscht. Niets is ver zekerd. Alweder is de bierhuishouder v. E. in de van Marumstraat door de politie bekeurd wegens het ver- koopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Arrondissements-Rechtbunk TE HAARLEM, Zitting van 20 Deoember 1888, Bij een predikant te Edam, ds. van H., werden sedert eenigen tijd allerlei zaken vermist, zonder dat men vermoeden kon wie de dief was. De diefstallen werden altijd gepleegd op Zondag, wanneer de heer des huizes naar de kerk was en ook de huishoudster zich daar bevond. Om tot klaarheid te komen werd op een Zaterdagavond de rijksveldwachter den Beider van Heemstede in huis gelaten in politiek, om te trachten den volgenden morgen den schuldige te betrappen. Toen nu den volgenden morgen de do- miné en zijn huishoudster naar de kerk waren, hoorde de veldwaohter al spoedig iemand in het huis loopen. Hij wachtte echter nog om den dief op heeterdaad te kunnen betrappen, maar deze, begrijpende door het bladen van het hondje, dat er iemand in huis was, nam de vlucht. Toen de veldwachter dit bespeurde achtervolgde hij hem, de dief vluchtte in het privaat en hield de deur vast, terwijl den Beider aan de andere zijde de deur trachtte open te rukken. Toen hij hierin niet dadelijk slaagde, dreigde hij hem een kogel door den kop te jagen als hij niet losliet en toen gaf de inbreker zich over. Hij bleek te zijn J. B., zoon van den tuinman aldaar, die vaak in den tuin van den predikant werkte. Hij klom volgens zijn eigen bekentenis altijd door het raampje van het privaat naar binnen en kaapte dan alles weg wat hij krijgen kon, van kaas en vleesch af tot postzegels toe. Hij was echter slim genoeg, om niets mede te nemen, dat hem zou kunnen verraden. De beweegreden was zijn lust tot kroeg- loopen en tot biljarten. Driemaal bekende hij aldus diefstallen te hebben gepleegd, deu vierden keer werd hij op de bovenbe schreven manier gesnapt. De subs. off. van just, requireert ver oordeeling van beki. tot gevangenisstraf van een jaar. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. Th. de Haan Hugenholtz, meent, dat de vierde keer alleen inklimming en niet poging tot diefstal heeten mag. PI. vestigt er voorts de aandacht op, dat bekl. zeer gemakkelijk den diefstal volvoeren kon, daar hijzelf de tuinpoort kon laten open staan en het slechts een gymnastische toer is om door het raampje te klimmen. Uithoofde van bekl.'s oprecht berouw roept pl. ten slotte de clementie der rechtbank in. Na repliek van den ambtenaar van het O. M. wordt de uitspraak bepaald op Donderdag over 14 dagen. Daarna staat terecht W. K., werkman alhier, beschuldigd van iu de herberg van S. een zakje met geld, inhoudende circa fSO, te hebben ontstolen aan zekeren v. d. A. Hoewel bekl., die lang niet nuchter is, ontkent, zijn de bewijzen tegen hem aan gevoerd zeer gewichtig. Men heeft hem zich zien heenbuigen over v. d. Ai, terwijl zijn rechterhand zich bevond aan den kant waar v. d. A. het zakje met geld in den jaszak droeg. Deze was toen zelf niet nuch ter, zoodat zeer aannemelijk is, dat hij niet heeft gevoeld dat men hem het geld ontfutselde. Toen v. d. A. betalen wilde, miste hij zijn zakje en zeide dat, waarop K. die eerst plan had nog een partij te biljarten, de deur uitging. Een der personen, die in de herberg waren, volgde hem na eenige oogenblikken, daar men hem verdacht, maar hij weigerde terug te keereu. Lang# de Hooimarkt verwijderde K. zich en de ander volgde hem, maar verloor hem een oogenblik uit het eog daar hij zijn schoen veter, die lossprong, moest vastmaken. Op de Nieuwe Gracht haalde hij K. echter weer in en toen deze weigerde mede terug te gaan naar de herberg om zich te ver antwoorden, rier hij een voorbijgaanden politie-agent.die K. in hechtenis nam. In zijn zak werd het geld teruggevonden, maar het zakje was er niet meer dit vond men later terug op het hofje van Noblefc, waar hij het moet weggeworpen hebben, juist toen de hem achtervolgende getuige zijn schoen vastmaakte. Bekl. ontkent hardnekkig en beweert het geld met bedelen bij elkaar te hebben gekregen. Op hoogen toon eischt hij zijn geld terug en verzekerde, toen de subs, off. van just, zijne veroordeeling tot 3 jaar gev. requireerde, onmiddellijk in appèl te zullen gaan. Bekl. heeft reeds in 1884 een jaar cel straf ondergaan. Yerrder werden behandeld de navol gende zaken W. J. K., los werkman, Haarlem, diefst., req. 3 m. gev.L. de G., visscher, Huizen, beleed., req. f 15 boete, subs. 10 d. hecht. G. J., schipperskn., Edam, mish., req. 14 d. gev.P. B., te lip, verniel, en mish., req. 7 d. gev.M. C., Oude-Wetering, beleed., req. 5 d. gev.J. V., vletterman, IJmuiden, beleed., en mish., req. 5 d. gev.K. v. W., visscher, Haarlemmer meer, beleed, en mish., req. vrijspraak, tevens uitgesproken A. de R., huisvr. van den vorige, beleed., req. f 5 boete of 1 d. hecht.R. P., venter, St. Pancras, mish., req. f10 boete of B d. hecht. Uitspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in «Haarlem's Dag blad" van 14 en 15 dezer: H. B. v. L.,koopm., Amsterdam, verw,, 1 jaar gev.; J. G., werkm., Zaandam, be leed., 5 d. gev.; C. B., balkenvl., Zaan dam, mish., f10 boete of 5 d. h.; G. V., pakhuiskn., Zaandam, beleed, en mish. f 3 boete of 1 d. h.; J. N., timmerm., Oude-Wetering, dronkensch. en weersp., 1 d. gev.; W. T., karreman, Aalsmeer, beleed., f 5 boete of 3 d. h.; C. L. en H. W., tuinders, Heemskerk, strooperij, f 8 boete of 1 d. h.; C. A. en J. v. T., arb., Heemskerk, strooperij, de le f 3 boete of 1 d. h. en de 2e f 1 boete of 1 d. h.; J. O., Haarlemmermeer, verwond., 14 d. gev. Op den lOen Januari e. k. zal voor de arrondissementsrechtbank alhier worden behandeld de zaak van Hoogerbeets, de dader van den moordaanslag in den Hout. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem1 s Dagblad: 1 gepensionneerd onderofficier zoekt bezigheden, 1 smidsjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 boekbinderejongen met bet vak bekend. Naar het fransch van Louis Gallet. XI. Terwijl zij daar stond met opgeheven hoofde en schit terende oogen, voelde Jacques zijne onbeschaamdheid niet tegen hare waardigheid opgewassen. Dit bewustzijn zijner onmacht maakte hem woedend. En zichzelven vergetende, hief hij de hand op Sarah begreep deze beweging. Met een sprong was zij buiten zijn bereik en bleef bleek en hijgend bij een der vensters staan. Jacques hield zich met geweld in en haar aanziende hervatte hij Komaan, Sarah, dat zijn maar kinderachtigheden niet waar? Ge hebt mij op een al te zware proef gesteld. Ik smeek je, speel niet langer met mij. Het is te veel, het is al te veel zeg ik je! Zonder antwoord te geven, wierp zij zich een doek om de schouders, die zij bij het binnentreden had afgeworpen. Wat ga je doen? riep hij uit. Ik ga heen. Sarah zag hem met koelen blik aan en wendde zich met vasten gang naar de deur. Jacques versperde haar den weg. Je wilt heengaan? Je denkt dus, dat je maar zoo ge makkelijk een eind kunt maken aan wat ik met zooveel moeite heb voorbereid. Neen Sarah, je bent de mijne en de mijne zult ge blijven? Hier ie je plaats voor nu en voor altijd. Zij bleef heen en weer loopen, zonder naar het scheen acht op zijne woorden te slaan. Nog eene, Sarah, ik waarschuw je; nog eens, Sarah, ik smeek je.... Zij zag hem vol verachting aan. Moordenaar, herhaalde zij op kouden toon. Het bloed steeg Jacques naar het hoofd. Hij dacht niet meer, hij zag niet meer. Zijn woede had hem overmeesterd. Met een wilden sprong schoot hij op haar toe... Een door dringende gil weerklonk. Sarah stortte achterover op het tapijt. Jacques bleef een oogenblik onbewegelijk staan. Daarna maakte zich een onbeschrijfelijke angst van hem meester. Hij trad wankelend op haar toe, hief haar met zijn krach tige armen op en legde haar op een ledikant. Op dit oogenblik trad de kamenier binnen, opgeschrikt door den kreet, dien zij vernomen had. Jacques was bang op dit oogenblik. Mevrouw is niet wel, zeide hij op onvaeten toon. Blijf bij haar waken. Zorg goed voor haar. Ik ga een dokter halen. En als een dolle zette hij het op een loopen naar de Champs Eljsées. Na eenigen tijd door de stille straten gedraafd te hebben zette hij zich in de nachtelijke koude op een bank neer. Wat moest hij beginnen? Hij vreesde niets van Matthieu'g openbaringen, maar alles van Sarah's afkeer. Wat dien nacht was voorgevallen, hij gevoelde het duide lijk, was het begin van een lange worsteling tusschen hem en haar. En in dien strijd moest hij, het kostte wat het wilde, overwinnaar blijven. Sarah te overtuigen, daarop vertrouwde hij niet meer. Haar te onderwerpen, daarop hoopte hij nog. Het slot zijner overpeinzingen was, dat zoo de liefde hem op slot van zaken ontgaan mocht, het fortuin voor goed in zijne macht was. Eu met trots en innige voldoening dacht hij eraan dat hij door list en geduld en wilskracht zich een plaats ver overd had, die geen mensch op aarde hem kon betwisten. Langzamerhand kleurden zich de grauwe wolken boven hem met de eerst matte glansen der schemering. Kalm nadenkend en vastbesloten keerde Jacques terug naar de avenue Montaigne. Toen hij Sarah's kamer binnentrad vond hij deze verlaten. De dag werd langzamerhand helderder en de eerste zon nestralen drongen als lichtpijlen door het boomloof der avenue. In de kamer lag een baljapon over het tapijt. Er hing nog een lichte geur van reukwerken in de lucht als een vluchtige herinnering aan haar, die dit vertrek ver laten had om het nooit weer te betreden.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1