Politiek ©verzicht. GEMENGD NIEUWS. windkorenmolen «Washington» aan de Westvest te Schiedam werden Donderdagnacht gewekt door een vreeselijk gekraak. Wat was er ge beurd? Tengevolge van den zwaren last rogge, welke op de eerste zol derverdieping lag, was deze inge- «tort. De naar binnen slaande deuren van den molen, tegen den sterken drang niet bestand, sprongen, zwaar beschadigd, naar buiten open, waar door de rogge zich spoedig een fiit- weg over de straat baande en een gedeelte in de Nieuwehaven terecht kwam. Persoonlijke onheilen hadden er niet bij plaats. Schipper Roosendaal, met de blazerschuit T. X. 108 Woensdag uit de Noordzee te Nieuwediop binnengekomen, meldt dat hij Woensdag tegen den avond in de peiling Kijkduin WNW., on geveer 8 mijl uit den wal, eene engeleche vischsloep heeft zien zin ken. De ekwipage is vermoedelijk gered door eene andere sloep, die jn de nabijheid kruisende was. Uit Vlissingen wordt gemeld Door de Castle Mail Packets Campany, firma Donald Currieand Co., te Londen, wordt eene directe stoomvaartlijn geopend tusschen Ne derland en Zuid-Atrika (Kaap de Goede Hoop, Port Natal en Dela- goabaai). De booten zullen van hier varen in aansluiting met den maildienst der maatschappij «Zeeland». Het eerste stoomschip, zijnde de War wick Castlezal op 24 Januari van hier vertrekken. Voorts bestaat het plan tot on verwijlde inrichting eener directe verbinding tusschen Vlissingen en Zuid-Afrika met booten der maat schappij «Zeeland», in aansluiting met de om de 14 dagen van Lon den vertrekkende oceaan mail- stoombooten der «Castle line». De zaak tegen de dienst meid M. A. Poede te Assen, die als de millioenenjuffrouw onder de dienstboden f 700, aan een notaris, en bij honderden aan anderen op rente gaf, c-n die ter zake van dief stal ten nadeele van haren vroege- ren meester voor een bedrag van omstreeks f 1000 en voor het weg nemen van een paar kousen tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is van dat vonnis gekomen in hoo- ger beroep. Ook de officier van ju stitie teekende hooger beroep aan. AANBESTEDINGEN. Haarlem, 20 December. Door het provinciaal van Noord-Holland ia heden bij enkele inschrijving aanbesteedlo. Het maken en leveren van betonblokken voor de schutkolkmuren der nieuw te bouwen schutsluis, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en havenwerken te IJmuiden. (Raming f108.300.) Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Sliedrecht, en 1'. A. Bos te Gorinchem, voor f96.900. 2o. De uitvoering van baggerwerk in het Noord- zee-Kanaal en in den mond van Zijkanaal D (naar Nauerna). (Raming f 10.000.) Minste inschrijvers A. Volker Lz. te Slie drecht en P. A. Bos te Gorinchem, voor f7250. So. Het onderhouden van en het doen van herstellingen en vernieuwin gen aan do gebouwen, genaamd de //Trip penhuizen" te Amsterdam, gedurende de jaren 1889 en 1890. (Raming f7800.) Minste inschrijver 1. G. Degenhardt te Amsterdam, voor f6200. 4o. Het drie jarig onderhoud van den grintweg van de brug aan het einde der Breêlaau, nabij den Huigendija, naar Ursem, uitmakende sen gedeelte van deu groeten weg der 2e klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende de jareu 1889, 1890 en 1891. (Raming f2400 per jaar.) Minste inschrijver J. Oldenburg te Bergeu, voor f 2086 per jaar. 5o. Het driejarig onderhoud van de haven beoosten het Oude Schild op Texel, loopende van 1 Januari 1889 tot en met 31 December 1891. (Raming f7275 per jaar.) Minste inschrijver W. Hillenius te Texel, voor f6353 per jaar. 6o. De uitvoering van metselwerken en het opbreken en leggen van een gedeelte spoorbaan op het Zuiderhavenhoofd te IJmuiden, (Raming f 8000.) Minste in schrijver A. Michall te Aalburg, voor £8240. WETGEVENDE fMCNT. In de zitting van de Tweede Ka mer van Donderdag werden aange nomen de bekrachtiging der heffin gen in Overijsel en Zeeland en van den verkoop van grond te Vlissin gen. Een voorstel van den voonittter, om vóór Kerstmis de ontwerpen op bier-azijaaccijns te behandelen werd verworpen n et 43 tegen 30 stemmen. Bij het voortgezet debat over Wa terstaat verklaarde de minister een proef tot verbetering van het vaar water de Bieningen te willen nemen, en een ontwerp tot verbetering van het Hellegat te zullen onderzoeken. De heer Harte betoogde, dat de staten en het waterschap van Noord- Brabant, naar letter en geest van het contract gerechtigd waren de uitbetaling der toegezegde subsidie te weigeren, daar de Heerewaar- densche overlaten in onvoldoenden toestand waren. Op artikel 110 (nieuwe subsidiën) hebben de heeren Vos deWaelc. s. voorgesteld eene verhooging van f 10.000 als eersten termijn van een over drie jaren te verdeelen subsidie van f30,000 aan de Zuiderzee Ver- eeniging, ais bijdrage in de kosten van onderzoek naar eene mogelijke droogmaking van de Zuiderzee. De heer Vos de Wael licht het amen dement toe. De zaak is van groot belang en uitnemende actualiteit, die in den lande groote belangstel ling wekt. Dankbaar erkende spr. den door het dep. verleenden steun. Het is een onderzoek trouwens dat, in welken zin ook, practisch natio naal belang oplevert. Het amendement werd verworpen met 71 tegen 24 stemmen. De spoorweg-begrootiDg werd zonder stemming aangenomen. De discussiën over hoofdstuk Wa terstaat werden ten einde gebracht en het hoofdstuk werd zonder stem ming goedgekeurd. Hoofdstuk Koloniën werd ten slotte aangenomen met 70 tegen 18 stem men. Tegende heeren Zylker, De Beaufort, Rutgers, Boreel, Gleich- man, Van Kerkwijk, Zaaijer, Hint zen, v. OseDbruggen, Mees, Heldt, Viruly, Goekoop, Norman, B ^rgeeius, v. Delden, v. d. Feltz en Dijckmeester. VISSCHERIJ. IJ muiden, 19 December. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen1 eng. kotter met besomming van f 100; van de beugvisscherij 10 boll, sloepen, met besomming van f 300 tot f800; 80 schokkers, met besomming van f20 tot f80; 1 belgische sloep, met besomming van f 500. Prijzen tarbot van f 10 tot f 15 en gesorteerde tongen van f0.70 tot f0.85, beiden per stuk; schol van f6 tot f19 per 50 kilo; lev. kabelj. vgn f 2.40 tot f 3 10, doode id. van f 1.50 tot f 2.30 en schelv. (schokkers) van 25 tot 80 ets. alles per stuk; schelv. sloepen van f 10Va tot f25 per groot honderd. De Lemmer, 18 December. De vangst van haring was heden weder zeer slecht; de geheele aanvoer aan de bokkiugrookerijen te dezer plaatse bedroeg nog geen tal of 200 stuks, die werden afgezet voor f4 per 200 stales of tal. Nieuwediep, '20 December. Vier-en vijf tig beugers brachten heden 30 tot 300 schelv. en 3 tot 10 kabelj. ten afslag, terwijl door 53 korders 10 tot 3') tongen, 60 roggen, 5 tot 50 mandjes kl. schol en 8 tot 5 manden schar werden aangevoerd; schelv. gold f 28.50 h f 28 het honderd, kabelj. f 1.70 h f 1.80, tong 60 cent, rog f 1.09 per stuk, kl. schol f 4 a fl.80 per mandje en schar 35 cent per mand. Eqd sensatieproces, een //incident", eene voorwaardelijke oorlogsverklaring en niet minder dan drie oorlogstafreelen op deze hechte grondslagen zou men eene historische sensatieroman kunnen optrek ken of bij minder hoogvliegende plannen, een recht genietbaar rubriekje //gemengd uieuws" kunnen fabriceeren bij gebrek aan moorden of diefstallen. Het sensatieproces wordt gevoerd tegen een ex-kapitein der pruisische garde, Sidney Odanne, tevens ex-onderwijzer van den tegenwoordigen keizer. Odanne schijnt be proefd te hebben der» duitachen militairen attaché te Parijs, majoor Hüne, op te lichten, door hem het uitzicht te geven op gewichtige onthullingen betreffende de fransche legerinrichting. Het proces wordt met gesloten deuren gevoerd, wat voor zichtig is. Wanneer men de rechtsge dingen, waarbij duitsche of fransche spion nen betrokken zijn, in 't openbaar zou willen voeren, dan zou weldra noch de curieuse fransche noch de curieuser duitsche legerinrichting geheimen meer hebben. Het //incident" heeft natuurlijk in eene vergadering van fransche volksvertegen woordigers plaats gegrepen, ditmaal in den Senaat en het kan beschouwd worden als het pakkende slot van het tooneel, door Challemel-Lacours anti-boulangistisohe rede in 't leven geroepen. Leon Say heeft zijn zeer oorspronkelijk voorstel betreffende de algemeene aanplakking van Lacours philippica ingetrokkeu. Boulanger's vriend Naquet besteeg hierop de tribune, wat een oorverdoovend geraas uitlokte. //Hij mag niet spreken, hij mag niet spreken" werd. hem van alle zijden toegeroepen en Naquet, blijkbaar vau oordeel, dat onder zooveel schreeuwers een spreker niet zou worden gemist, verliet de tribune onverrichterzake. Na zijne stilzwijgende demonstratie voor, en de luidruchtige der andere senatoren tegen Boulanger, ging men weer over tot de behandeling der begrootiug en zocht zijn gemoedsrust terug bij de cijfers. Van de//voorwaardelijke oorlogsverklaring" heeft de heer Edmunds een balletje opge worpen in den Senaat te Washington. Wordt zijn voorstel aangenomen dan zul- de Ver. Staten zich verzetten tegen elke inmenging van staatswege in den deso- laten Doedel der Panama-Maatschappij, als strijdig met de amerikaansche rechten en belangen. Zal dit der maatschappij den genadeslag geven Of zal Erankrijk voor haar den handschoen opnemen om er de Ver. St. mee in 't gezicht te slaan De fransche «Duquesne" is op weg naar Colon, de amerikaansche korvet //Trenton" is er al. Zal wie 't eerst gekomen is, hier ook het laatst malen Na dezen oorlog in den dop, de strijd in werkelijkheid. Het eerste tafreel speelt op de Samoa-eilanden, waar de partijgan gers van Mataafa den 29en November na een bloedigen strijd een versterking van Tamasese veroverd hebben. Waar men ver neemt, dat beide partijen op dezen kleinen archipel honderd dooden te betreuren heb ben, daar mag men denken aan het lot der arme honden, die bereitde Roel zag vechten. Voor het tweede tafreel moeten wij naar een om zijn vechten en moorden maar al te bekend geworden terrein 4 naar Oost- Afrika. In de nabijheid der engelsche be zittingen, op de kust van Zanzibar, zijn twee stammen eveneens bezig elkander uit te roeien. De Arushas hadden misbruik gemaakt van de afwezigheid der strijd bare mannen van deu stam der Masaïs, om hunne grijsaards en kinderen te vermoor den, hun vee weg te voeren en hunne vrouïven en maagden te schaken. De Masaïs-Sabijneu trokken daarna tegen de Arushas-Romeinen op en zijn nu bezig door algemeenen doodslag de roeping der vrouw tot een sinecure te maken. Treurige gevolgen eener terecht gewraakte onbe schaafdheid, voor wie de lessen der ro- meinscha geschiedenis nog als een gesloten boek zijn. De laatste strijd geldt den langverwachten uitval der engelsche en egyptische troepen op Osman-Digma's versterkingen. Met het rijzen van den dag trokken zij Donderdag onder beschutting van een hevig kanon vuur uit de vesting ten getale van vier duizend man en wierpen zich op den vijand, die na een korten tegenstand zijn piek schuurde. Binnen een uur was alles afgeloopen; de Soedaueezen vluchtten in de richting van Hashan en Tamaï, met achterlating van een duizendtal dooden en gewonden. De troepen van Grenfell, wier moed zeer geroemd wordthebben de versterkingen van Osman bezet. Errata. In het vorige Overzicht behoort de vol zin, beginnende met regel 21 van onder, te luidenEen Panama-kwestie mocht eenige dagen naast de vraag of Erankrijks toe komst in de handen van Boulanger zal worden gelegd, plaats nemen en belang stelling vragen, verdringen kon zij haar niet. RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Ilage behandelde Don derdag de volgende zaak: In het laatst van September dezes jaara ver scheen hij een student te Leiden een man, die vertelde, dat hij zooveel had te danken aan deu vader van dien student, en nu uit dankbaarheid aan den zoon kwam aanbieden eenige druiven enz. enz. Hij verkeerde tegenwoordig in goeden doen, wijl hij voor het geld indertijd hem geschonken eene kar had kunnen aanschaffen, waarmede hij nu te Leiderdorp een handel in aardappelen dreef. Toch zou hij, wanneer hij f10 had, een aar- digen inkoop kunnen doen en vroeg die som ter leen. De student koesterde geen wantrouwen en gaf het gevraagde, maar de druiven zouden zuur smaken. Eenige dagen later kwam de man terug, telde de f10 uit, maar beweerde nu, als hij er nog f 15 hij had, dan zouden de zaken eerst recht, goed gaan. De student aarzelde ook nu niet en gaf weder om het gevraagde enzag den man nim mer terug. De zaak werd 'naangegevenen Donderdag stond de man terecht. Hij was een oude bekende van de justitie, want te Rotterdam was hij ver oordeeld tol 9 maanden, te Amsterdam voor één jaar, te Haarlem voor twee jaren en steeds voor dezelfde feiten. Wegens oplichting vroeg nu het O. M. veroordeeling tot twee jaar en zes maan den. De verdediger, mr. Kappeijne v. d. Coppello, zag hier geen oplichting, maar eene gewone geld- leening of vermomde bedelarij. Voor oplichting toch worden gevorderd listige kunstgrepen of een samenweefsel van verdicht sels, terwijl de leugens van dezen beklaagde zoo klaarblijkelijk »lengens« waren geweest dat geen «goed huisvader" er in had kunnen loopen. Hij vroeg dus ontslag van rechtsvervolging. Professor Nowak, deont- dekker der weervoorspellende plan ten, is naar Londen vertrokken. Hij is van plan zijne voorzeggingen dagelijks in de Times te doen ver schijnen, waardoor iedereen de juist heid er van zal kunnen beoordeelen. In Weenen slaagden zij zeer goed; gedurende zes maanden kwamen zijne weervoorspellingen 48 uren vooraf gedaan, in 97 van de hon derd gevallen uit. Onder t o e 1 o o p v a n e e n e groote menigte werd eenige dagen geleden een lijk uit het kanaal Ourcq opgehaald. Plotseling hoorde men eene vrouw roepen «Ah I mijn schoonvader! Hij is het! Ja hij is het!» waarna zij, in tranen losbarstende, op hare knieën nederzonk. Door den com missaris van politie, die ter plaatse verschenen was, ondervraagd, be vestigde zij hare bewering en ver telde dat haar schoonvader den vo- rigen avond hare woning verlaten had om zich met den spoortrein naar Namen te hegevendoch waarschijnlijk was hij gestruikeld en te water geraakt. Deze ver klaring scheen voldoende en het lijk werd op een draagbaar naar de woning van de vrouw overge bracht. Hier werd het zorgvuldig te bed gelegd en gekleed in het fijnste linnen dat in den kast van den zoon te vinden was. Deze, die in dien tusschentijd uit zijne werk plaats geroepen was, kwam met zijne zuster en beiden weenden, toen de man eensklaps uitriep «Maar dat is onze vader niet!» Algemeene verbazing. Op nieuw verscheen de commissaris vau po litie en nu bleek uit een telegram uit Namen dat de doodgewaande springlevend aldaar was aangeko men. De bezoekers van de Morgue verwonderden zich den volgenden dag niet weinig op de steenen ban ken een drenkeling te zien, die in zijne fijne, witte onderkleeding eer van een bruiloft dan uit het ka naal scheen te komen. Woensdag is voor de rechtbank te Parijs de zaak behan deld van den heer Genouille, gewe zen goeverneur van Senegambië, die beschuldigd wordt van de oor zaak te zijn van deu dood van vier negers op een der Alcatras-eilanden aan de kust van Senegambië. In October 1887 werd de fransche vlag op die kleine onbewoonde eilanden, die bedekt zijn met guano, gehe- schen en op een dezer, vier negers ter bewaking der fransche vlag ach tergelaten. Er werd hun leeftocht en water voor eene maand gegeven, benevens eene tent, met de belofte dat men binnen eene maand terug zou komen. Zoo werd ook gedaan, doch toen gaf men hun slechts le vensmiddelen en water voor een tiental dagen. Sedert zijn de vier negers aan hun lot overgelaten. Men had niet meer aan hen gedacht, zoodat, toen het eilandje in Mei 1888 andermaal bezocht werd,slechts hunne lijken gevonden werden. Zij waren gestorven vau dorst. Van hoDger, heeft een geneesheer in zijn rapport gezegd, is het niet denk baar dat zij gestorven zijn, want er zijn genoeg vogelnestjes op het eiland, die gevuld zijn met eieren en met vogeltjes, wier vleeech sma kelijk is en die de negers hadden kunnen vrijwaren van den honger dood. De rechtbank zal over acht dagen uitspraak doen in deze zaak. De heer Tabourin zich noemende «Ingénieur mécanicien» en wonende te Parijs, rue de Passy, 37, heeft aaD den gemeenteraad dezer wereldstad een voorstel ge daan, om op eenvoudige wijze, zon der opbreken van bestratingen, de lantaarn voor publieke gasverlich ting in te richten voor eiectrische gloeilichten. In het voetstuk van iederen gaskolom wil hij namelijk een kleinen gasmotor en een kleine dynamo plaatsen, zoodat ieder voet stukje als het ware een fabriekje van electriciteit wordt Indien men in den parijschen ge meenteraad veel tijd te verliezen heeft, kan men zich met het voor stel van Tabourin aangenaam bezig houden. De vinder heeft intusschen aangeboden proeven voor zijn reke ning te nemen. (Stoompost) Uit Par ij s wordt het rijk van den schoen zonder hak, dat voor heeren reeds aangebroken is, ook voor de dames geprofeteerd. Er is wel eenige zelfopoffering toe noo- dig, vijf centimeter van zijn hoogte getroost te missen, maar hieromtrent schijnt de hygiëne zeer stellig te zijn in hare voorschriftengeen ziekten of kwalen, van ruggegraats- verkrommingen tot zenuwhoofdpijn en krankzinnigheid, die niet aan den hoogen hak worden toegeschre ven. De Alpinisten en kamergym nasten zijn met de platte hakken begonnen. Keizer Wilhelm heeft zich in de opera te Berlijn te goed gedaan aan een uitvoering op blaas instrumenten alleen (ook oudej. Qp 300 trompetten, bazuinen, hoorns en pauken werden een aantal num mers gespeeld; o. a. een legermarsch van Frederik den Groote, die ge bisseerd werd. T e r w ij 1 d e b ij 1 e g gin g i n zake de grève der weener zetterg schijnt te zullen plaats hebben, daar men in hoofdzaak tot een ver gelijk gekomen is, staat nu eene werkstaking der zetters te Praag voor de deur. Door de commissie van onderzoek naar het spoorwegonge luk van Borki is aan den Czaar een verslag uitgebracht, volgens hetwelk de verantwoordelijkheid van dit onheil ten laste komt van den gewezen minister van verkeersmid delen Possiet, van generaal Tsche- rewine, het hoofd van den veilig heidsdienst voor het leven van den Czaar, van baron Tauhe, die als hoofdinspecteur van den keizerlij ken trein dienst deed, en van de heeren baron Stjernwall, Kowanko en Kronenberg, hoofdambtenaren van het departement van verkeers middelen. Zij hebben, volgens het oordeel der eommissie, zich schul dig gemaakt aan nalatigheid en plichtverzuim en moeten derhalve gerechtelijk ter verantwoording wor den geroepen. De keizer, die tengevolge van zijne wonderdadige redding tegen over de schuldigen zeer vergevens gezind is, heeft, na van dit rapport te hebben kennis genomen, den voorzitter der commissie van on derzoek, den heer Koni, weder naar de plaats des onheils gezonden om nadere gegevens te verzamelen en daarna nogmaals verslag 07er zijne bevindingen uit te brengen. Uit Rome wordt bericht dat de uitbarsting van den vulkaan op de Liparieche Eilanden gepaard gaat met eene onderzeesche uitbar- etiug op een kilometer oostwaarts der eilandengroep. De zee borrelt en schuimt daar en werpt steenen op. Van Milazzo, op Sicilië, gezien, biedt ze een grootschen aanblik. Geleerden zijn in die haven scheep- gegaan om het verschijnsel van zoo nabij .mogelijk te gaan waarnemen. Een Brahmaan is te Cal- cutta ter dood veroordeeld; hij had in koelen bloede, zonder eenige aan leiding, zijn 11-jarige vrouw ver moord, alleen uit wreedheid. Hoe wel men in Indië tegen de doodstraf is, vindt het vonnis algemeen bijval. VERVOLG STADSNIEUWS. De heer C. P. W. Kriens kapel meester te 's Boscb, heeft de benoe ming tot kapelmeester van het ste delijk muziekkorps alhier aange nomen. TELEGRAMMEN. LONDEN, 21 Dec. (Reuter). La gerhuis. De onder-minister van bui- tenlandsche zaken Ferguson deelde mede, dat de engelsche regeering het bezettingsleger in Egypte zal handhaven, totdat de regeering van den khedive krachtig genoeg zal wezen de orde in het land te hand haven. SCARBOROUGH, 21 Dec. (Reu ter). Lord Salisbnry hield aan een hem aangeboden maaltijd een rede voering, waarin de premier o. a. zeide «Wij zijn niet voornemens op nieuw door te dringen in Afrika's woestijnen, maar, zoolang de khedive het zal verlangen, zijn wij door de verplichtingen, welke het ministerie- Gladstone op zich heeft genomen, genoodzaakt een bezettingsleger in de havens aan de Roode Zee te handhaven. Wij kunnen daarom Suakim in geen geval ontruimen, want juist daar wordt de beslissende strijd gestreden, waardoor de overeenkomst overbo dig kan worden. Ook ia Eogeland volgens het tractaat van Parijs ver plicht tot handhaving van het turk- sche rijk mede te werken.» SOFIA, 21 Dec. ReuterDe minister van justitie Stuïloff heeft zijn ontslag genomen. (De Sobranje verwierp bijna een stemmig een ontwerp, dat de minister tot wijziging van het strafwetboek had ingediend. Stoïloff|trok toen het ont werp terug en nam zijn onttlag. REB.) ROME, 21 December (Reuter). De Kamer heeft de wet betreffende de gemeente-inrichting met 187 te gen 83 stemmen aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3