Politiek Overzicht. Burgerlijke fetand. WETGEVENDE MACHT. In de zitting van Vrijdag van de Tweede Kamer werd bij de ma- rinebegrooting de minister Dyse- rinok met zijn herstel geluk ge- wenscht, ook in de redevoering van den heer Travaglmo, die, ondanks zijn bezwaren tegen het hooge eind cijfer, uit vaderlandsliefde de be grooting aanneemt, toejuichende in het belang van den arbeidersstand de opdracht van den schepenbouw aan de binnenlandsche industrie en van den heer Virnlydie meende, dat de minister in zijn begrooting te veel eiechen heeft ingewilligd. Hij berust in de uitbreiding van het auxiliair eskader, had in af wachting der regeling van de strijd krachten, liever een credietwet, en is tegen uitbreiding van materieel voor de rol der marine bij den bin- nenlandschen verdedigingstaat voor te bereiden door de staatscommissie, De heer Van Wassenaer onder steunde de plannen van den min voor personeel en materieel. De heer Land betoogde de noodzakelijkheid der verbetering en aanvulling van verwaarloosd materieel-liefst te bouwen binnenslands en gedeelte lijk op de rijkswerven, die hij wil behouden. Da heer Gildemeester bas'reed het verplicht drankgebruik aan boord der schepen. De heer Serel achtte verbetering in den on- houdbaren toestand der marine ur gent en wil haar passieve actieve verdediging laten voeren. De heer Heldt vroeg den aanbouw van min stens één schip op de rijkswerf, in het belang der werklieden. De be grooting van Marine is aangenomen met 68 tegen 16 stemmen. LEGER EN VLOOT. De le luit. S. C. Meerdink van de 2e pant- serfort-comp. van het 4e reg. vesting-art. te IJmuiden, wordt in het begin van het volgende jaar voor vijf jaren gedetacheerd hij het wapen der art. in Oost-Indië. V1SSCHERIJ. Lemmer. 20 Deo. Gedurende de laatste dagen werden de aanvoeren van schelvisch aan den afslag alhier minder, misschien ook veroor zaakt door minder kooplust en daardoor minder te bedingen goede prijzen. De kwaliteit der aan gebrachte schelvisch waB goed en werd afgesla gen gemiddeld tot 15 c. per stuk. Andere soor ten zesvisch werden niet aangebracht. Op gisteren was de vangst van haring op de Zuiderzee zeer voldoende; aan de hokkingrooke- rijen werden aangebracht 3 last, dat is 150 tal of 30,000 stuks, die werden afgezet voor f4 per 200 stuks of tal. De spieringvaHgst was mede zeer goed; alhier werden gisteren aangebracht 20,000 stuks, die f 4.50 per 1000 stuks bedongen. Het feit der bevrijding van een egyp- tiseh zeeatadje, moge het aan belangwek kendheid gewonnen hebben door alles wat er in de laatste maanden over werd ge zegd en getwist, is op zich zelf niet zulk een belangrijk feit of men ia geneigd al dadelijk als onvoldaan naar zijn gevolgen te vragen. Zal die engelache overwinning vruchten dragen voor de rust in Soedan Of zullen do engelschen ouder gewoonte bet laten bij hun aanvankelijk succes zullen de engelscbe troepen versierd met hunne gemakkelijk verdiende lauweren naar Kaïro of naar huis terngkeeren zal Egypte onder engelsch toezicht als een hardleersche knaap opnieuw moeten pro- beeren of het Soeakim kan bewaren, zon der dat de bijstand van den meester noo- dig wordt Het heeft er allen schijn van. Bij gelegenheid van een maaltijd, die hem te Scarborough werd aangeboden heeft Salisbury verklaard, dat Engeland niet opnieuw in de afrikaansche woestijn gaat doordringen, niet opnieuw de hand in dit wespennest wil steken. Eugeland is evenwel gebonden aan de belofte troepen in de havens der Boode Zee te houden zoolang de Khedive dit wenscht j het moet dus trachten Soeakim te bewaren. Van dit belangrijke punt moet de beweging tot onderdrukking van den slavenhandel uitgaan. Deze verklaring vindt eene bevestiging en aanvulling in eene rede door Fergus- son in het Lagerhuis uitgesproken. Enge land zal volgens hem Egypte niet ophou den te steunen, voor het sterk genoeg is ep eigen beenen te staan. Eugeland zal dus den leiband niet prijsgeven. Het zal zijn jongen kweekeling oprichten als hij gevallen is. Maar loopen leeren moet hij zelf op dit terrein vol hindernissen. Dit bekende, vervelende en vermoeiende vallen en opstaan kan nog lang voort duren en de met eene glansrijke overwin ning bekroonde allernieuwste engelsche expeditie heeft in den benarden toestand van Egypte weinig meer verandering ge bracht, dan dat er op 't oogenblik in plaats van soedaueezen, engelschen bivak- keeren in de befaamde versterkingen van Osman-Digna. Toch heeft de jongste strijd verblijdende resultaten opgeleverd; men zou geneigd zijn te zeggen, ondanks de engelschen, die uaar het schijnt alleen hunne victorie wensehen om den roem en niet om het voordeel. Osman-Digna was als een dam, de verbinding uitmakende tusschen het rijk van den Madhi en dat van den Khe dive, tevens de scheiding in 't leven roe pende tusschen de beschavings-stroomeu in en die buiten Afrika. En nu deze dam is doorgestoken is Soedan meer dan ooit ver vreemd van Egypte wel is waar, maar de verbinding tusschen Stanley en zijr.e land- genooteu is er door hersteld. De gevan gen soedaneezen, volgens hun bewering door Osman gedwongen veeleer dan door eigen vijandelijken zin genoopt tot den strijd, verklaren noch iets van Stanley's of Emia's gevangenschap noch iets van de ver overing van 't merengebied door den Mahdi vernomen te hebben. Men heeft in 't verlaien kamp Snidergeweren gevonden en dit neemt de vrees weg, welke Osman in 't kamp der vijand heeft geslingerd toen hij een model van dit geweer aan Grenfell zond als buit op Stanley's expeditie behaald. Bovendien heeft zekere dr. Felkiu te Edimbnrg aan 't licht gebracht,dat er verscheidene kopieën bestaan van den brief, dien de Khedive aan Stanley meegaf en dat Osman dus zeker ongelijk had de zijne als de eenige en diensvolgens als onweerlegbaar bewijs van Stanley's gevangenschap voor te Btellen. Eindelijk zijn in Zanzibar de langver wachte boden van Tippo-Tib aangekomen met gunstige tijdingen en met brieven. Uit die brieven blijkt, dat er den 28sten Julieen schrijven ontvangen was van Stanley, die zich toen te Bonaval aan de Aruwhimi bevond, nadat hij Emin-Pacha 24 dagen te voren in goeden welstand en ruim voor zien van levensmiddelen had achtergelaten. Stanley, die ternggekomen was om de achter hoede zijner troepen en levensmiddelen af te halen, was den 17en Juli te Bonalva aangekomen. Hij had het plan 10 dagen later te vertrekken, naar men vermoedt om Emin-pacha weder op te zoeken. Al de blanken bij de expeditie waren gezond, en hadden aan niets behoefte. En ten overvloede heeft minister Gosehen in 't Lagerhuis een telegram voorgelezen der Western Telegraph Company luidende //Vrijdag, twee uren 's avonds. Ik heb juist het bericht ontvangen, dat Stanley met Emin aangekomen is aan de Aruh- wigi. Dit bericht is authentiek. Bizonder- heden volgen*. Zoo blijkt Stanley das vrij te zijn en met hem Emin. Osman-Digma's leugens mogen nog sneller geloopen hebben dan zijn troepen in het jongste gevecht, de waarheid heeft ze aehterhaald. RECHTSZAKEN. Twee oude bekenden van justitie en politie ston den Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam terecht G. F. W. Muhring en R. Engelsman, uit de beruchte Armsteeg, hadden van 2 tot 4 Oetober hunnen intrek genomen in het logement van Helena den Arend in de N.-Z. Kapelsteeg, en sliepen op een kamertje onder het vertrek van de logementboudster. Na het vertrek der heide jongens vermiste vrouw Den Arend drie lombardbriefjes van vrij groote waarde, zag in de linnenkast het goed omgewoeld, en verdacht dadelijk het genoemde tweetal, dat zich onder v&lsche namen had laten inschrijven. De jongens poogden de briefjes ten gelde te maken bij den koopman Schilling, die ze voor f 3 kocht, doch al spoedig de zaak wantrouwende en een paar dagen na den koop, Muhring liet aauhouden, toen deze hij den koopman Eweg op de Haar lemmerstraat een beleanbriefje te koop aanbood. Da aangehoudene stopte het beleenbriefje inden mond en wist het te doen verdwijnen. By het leegpompen der maag in het gasthuis is het niet gevonden. De jongens ontkenden den diefstal, zich beroepende op den zoo vaak genoemden «fgroote onbekende», van wien zij de brieijeB ten verkoop zouden gekregen hebben. Het O. M. constateerde uit tal van aanwijzingen het wet tig en overtuigend bewijs, eu requireerde tegen ieder der beklaagden wegens diefstal 4 jaren gevangenisstraf. De verdedigers, mra. Meilink en Hellegers, verklaarden zich te refereeren aan de uitspraak der rechtbank, die op Donderdag a. s. werd bepaald. Het gerechtshof te's Hage behandelde Don derdag de zaak van den gewezen conducteur der H. IJ. S. M.„ door de Haagsche roohtbank ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegen3 ver duistering, door een aantal plaatsbewijzen, welke hij van de reizigors moest in ontvangst nemen, opzettelijk by hsrhaling en wederrechtelijk zich toe te eigenen en ten eigen bate te Leiden te ver- koopen of te doen verkoopen. Het O. M. meende dat de opgelegde straf vol komen onevenredig was met het gepleegde feit en requireerde bevestiging van het vonnis, met uitzondering der opgelegde straf en deze te ver dubbelen en alxoo te brengen op 2 jaar. Mr. W. A. Paap, advocaat te Amsterdam, meende dat hier geene verduistering had plaats gehad. Volgens hem werd eerst, wanneer van zoodanige reeds gebruikte kaartjes gebruik werd gemaakt, nrsdryf gepleegd en zou bekl. ia zoo danig geval alleen medeplichtige wezen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak omdat het feit, waar voor is gedagvaard, uiet aanwezig is; subsidiair tot het opleggen eener lichtere straf. In beide zakon werd do uitspraak bepaald op 27 dezer. zou hebben bereikt van 200 meter, en ofschoon deze nu reeds de hoogte beeft van 220 meter, is hun nog geen verhooging ten deel gevallen. De vraag ot hij bereid is verhooging toe te staan, heeft hij met eene weigering beantwoord. Vandaar de werkstaking. In de Volksstem van 19 Nov. wordt het volgende gemeld: «Het bekende Kafferhoofd Magata is ernstig ziek. Het wordt niet ver wacht, dat hij lang meer zal leven. Zijn opvolger is reeds door hem aan den stam bekend gemaakt. «Het is Bloemhof, die eenigen tijd geleden naar Holland is gegaan om te Delft ten huize ran ds. L. van der Valk zijne opvoeding te ge nieten. «Magata is een der weinige ka piteins, op wien de regeering zich kon verlaten. Slechts in den oorlog tegen Engeland in 1881 scheen er eenige twijfel te hebben bestaan aan zijne getrouwheid, die evenwel spoe dig werd uit den weg geruimd. Se dert dien tijd heeft Magata zich altijd een der getrouwste onderda nen dezer Republiek betoond.» Terwijl de hertogin van Edinburg in de saai tegenwoordig was, is in het kleelermagazijn van den koninklijken schouwburg te Malta een kistje met ontplofbare stoffen gevonden, waarin een bran dende lont gestoken was. Men had nog juist den tijd de helsche machine onschadelijk te maken. De dader is nog niet ontdekt. van 1 Januari 1889 de tarieven te hand haven en een einde te maken asn de ge heime verlaging van vrachten en aan het uitkeeren van commissies. SOFIA, 22 Dee. (Reuter). Alle minis ters, behalve de minister-president Stam- buloff en Giffkoff, hebben hun ontslag ingediend. SUAKIM, 22 Deo. (Reuter). Osman Digua heeft lijn strijdkrachten te Handub samengetrokken en wacht daar den aanval der engelschen af. STOOMVAARTBERigifïiN, Hot stoomschip Prins van Oranjearriveerde ?1 Dcc. van Batavia te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Wilhélmina, kapt. Visman, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Dec. van Genua. mmmm. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Haarlem is tot predikant beroepen ds. C. M. van Oosterzee te Sliedrecht. IIUUmniEK HALLETJES. Een Zaterdagavondpraatje. LIV. Haarlem ia eene prettige stad wie het beter weet moet het maar zeggen. Maar i k vind dat zoo en duizenden met mij. Buim zijn onze straten, luchtig onze huizen, friach het water dat door de stad heenstroomt, behalve de Nieuwegracht bij langdurige warmte en eenige slo/ten, waar onder die bij de ijzergieterij excelleert. Fraai is onze Hout, niet minder heerlijk onze wandelwegen rond de stad en de keien die we bewandelen zijn niet zooveel hobbeliger dan elders op het oogen blik dat ik dit schrijf zijn ze zelfs heele- maal niet hobbelig, maar glad alsof een extra proper dienstmeisje, de straat willende schrobben, ze met groene zeep had besmeerd en toen met haar neef, die dra gonder is, uit wandelen was gegaan. Maar dat zit 'm in 't weer, die zeeperigheid meen ik. En toch, niettegenstaande alles wat ik dRar meende, toch klagen wijWij klagen over de belasting (maar geven onze verte ring toch veel te laag op), wij klagen over de politie, waar misschien wel iet» van aan is, wij klagen over den Baad, en nevens vele andere zaken klagen wij ook over den schouwburg. Dit is te meer merkwaardig omdat een niet onaanzienlijk gedeelte van de haarlem- sche ingezetenen den schouwburg nooit ofte nimmer betreedt en er derhalve (het zij met alle beleefdheid gezegd) niet over oor- deelen kan. Eenige jaren geleden was er een plan, om hier een fraaien, grooten schouwburg te maken. Dat plan is in duigen gevallen hoewel het geld er was waarom het in duigen viel weet ik heusch niet meer, maar het doet er ook niet tos. Zeker is het, dat nu men het heele ei niet heeft kunneü krijgen, men het halve ook niet hebben wil en den leegen dop prefereert. Is dan werkelijk onze schouwburg zoo slecht? Klein is hij, nu ja, en als „Cremer" er een uitvoering geeft zou men de wan den wel wat verder weg willen duwen als dat wat hielp, maar zoo klein is hij niet, dat zij die niet komen er zich over mogen beklagen. De foyer is bescheiden zeker, en men moge niet begrijpen waarom de spiegels zoodanig met iguren zijn be dekt, dat men niet meer zien kan of zijn das nog recht zit, zij past in het geheele kader. Toen ik nog meetkunde leerde (ge lukkig is die vreeselijke beproeving lang achter den rug) kregen wij bij de voor stellen altijd eerst eene onderstelling, waarop de geheele zaak was gebaseerd, ge geven is dat hoek a zoo staat tot hoek b en hoek c zu» tot hoek d. Daar praatte men uiet meer over, dat wès zoo. Zoo moet men hier ook doen met den schouwburg. Gegeven een kleine schouw burg! Dat ia zoo, daar prate men niet over. Het is de vraag of men er iets kan zien en hooren dat de moeite waard is. En dat niemand zal het tegenspreken is ongetwijfeld het geval. Daarom zegge men toch niet: ik zou wel naar den schouwburg gaan maar hij is zoo klein en daarom blijf ik er vandaan Dit heeft iets van een man die verhon gert en weigert een waterbroodje aan te nemen, omdat hij een lang brood hebben wil. Het beeld is wel niet in alle opzich ten juist, maar dat behoort een beeld ook niet te zijn. Ik voor mij heb menig genoeglijk oogenblik in onzen kleinen schouwburg gesleten en hoop er nóg moDig oogenblik na dit door te brengen, in de verwachting dat de muziek die we er voortaan te hoo ren zulleu krijgen, wat meer uit geza menlijke klanken en wat minder uit op zichzelf staande tonen moge bestaan. De eerste tooneelvoorstelling die ik in mijn leven heb gezien was //de Schipbreuk van de Medusa,* uitgevoerd door een kermistroep in een kermistent» LAATSTE BERICHTEN. Om een denkbeeld te geven van den toevloed van landverhuizers naar de Argentijnsche Republiek, diene dat de booten der Neder], Amerik. Stoomv. Maats, tot 5 Sept. 1889 reeds besproken zijn voor bet vervoer van landverhuizers op kre diet. Hedenochtend heeft dr. Joh. G. Mezger Amsterdam verlaten, om zich te Wiesbaden met der woon te vestigen. Hij zal daar in de eerste dagen van het nieuwe jaar in het Rheinhotel zijn praktijk hervatten. GEBOORTEN 20 Dec. «T. B-aakman-Opbroek d. - 21. A.M. Koelemij-v. Miegom z. - J. E. M. Hubera-Tol- lenaaar d. OVERLEDEN/ 21 Dec. G. Karis 3 j. z. Bakkerstraat. - P. J. B. Oxfoort 21 m. z. Spaarnwoudeislr. - 22. R, K'oostra-v. d. Werf 64 j. Oranjeboomslaan. - L, Elfering 2 m. z. Dubbele Buurt. FAMiLüiEBtëHTEi UIT D5 VOORNAAMSTE DAGBLADEN, GEBOORTEN: 20 Dec. R. Sebönitzer-Augurky d. Amst. - E. C. Buurman-Hout z. Rott. - 21. L. C. v. Esseu- Akkersboom z. Rott. - A. Bolle-Slogchem d. Amst. - J. Caffe-Keijser d. Amst. GEHUWD 20 Dec. M. K. Har log en J. Roskam, Sliedrecht. OVERLEDEN: 16 Dec. A. P. v. Dalsen-Bienefelt 57 j. Haam stede. - 17- VV. Bnijs Jz. 59 j. Zaandam. - 18. D. D. Borohers 64 j. Bloemendaa!. - C. D. Ikler 59 j. Amst. - J. G. Becking 79 j. Hooge Zwa- luwe. - 19. I. Koch 64 j. Wiesbaden. - 20. M. S. Weltevreden 78 j. Amst. - Jbr. J. S. R. v. d. Poll Arnhem. - Wed. C. van Breen-van Rijn 65 j. Delfshaven. Advertentieu. Zie vervolg Advertenttën in het Tweede Blad. GEMENGD NIEUWS De werklieden aan den toren van Eiffel hebben opnieuw den arbeid gestaakt. Eiffel bad hun namelijk eene verbooging van loon beloofd, als de toren eene hoogte Mijn eerste kruisje had ik toen pas ach ter den rug, zoodat men het mij vergeven zal dat ik het rollen vaD den booswicht met de oogeu heel mooi vond en voortaan in mijn jeugdig gemoed de meening rond droeg, dat iedere booswicht als kennelijk teeken van zijn boosheid met de oogen rolt, eene opvatting waarvan men later terugkomt to; de opinie dat ook wel men- sclien die zedig en 3trak op den grond kijken, boos van hart kunnen zijn. Overi gens herinner ik mij er niet veel meer van, dan dat de zee waar het bekende vlot zich op bevond, zeer groen was alsof pas van den schilder kwam (wat misschien ook wel zoo was) terwijl mijn tienjarig begrip van natuurkunde een geweldigen schok kreeg toen ik een bijl die wtgge worpen werd, met een zwaren slag hoorde neervallen in zee. Dit waren echter kleinigheden die mij niet afschrikten en mij er naar deden ver langen, zelf een3 de planken te betreden. Hier zij in het voorbijgaan opgemerkt, dat het zeer merkwaardig heeten mag, dat bijna iedereen zoo dol is op komediespe len. Een pessimisi, die ik weet niet meer hoe heette en ik weet niet meer wanneer leefde, heeft beweerd dat dit zijn oor sprong heeft in de begeerte der menschen om wat anders te worden dan ze zijn. Een timmerman zou wel metselaar willen wezen en een metselaar benijdt een schrijnwerker en zoo vervolgens. Maar dat was een pessimist en aan zulke lui doet men best zich maar niet te storen. Van dichtbij beschouwd nu valt een tooneel lang niet mee. Het prachtige bosch blijkt te bestaan uit groote kladden verf, een vingerbreedte dik op het doek, de deuren, waarachter men als men in de zaal zit zoo gaarne nog meer kamers vermoedt, voeren tot het niet of liever tot den gewitten muur die het geheel omsluit. Toen zette ik voor het eerst den voet op het glibberige pad des tooneelspelers. Ik begon als knecht die een brief binnen te brengen heeft met do woorden//Mijn ÏEliaSAMfctEfc. LONDEN, 22 Dec. (Bbüter.) Te Stock ton is de heer Horace Blavey, aanhanger van Gladstone, tot lid van het Lagerhuis gekozen. Als candidaat der conservatieven trad de heer Haighton op. LONDEN, 22 Dec. (Part. tel.) Aan de „Financial News" wordt uit New-Tork ge seind: Heden had de vergadering plaats van de presidenten der groote lijnen ten westen van Chicago en St, Louis eu van gevolmachtigden der heeren Morgan, Ba ring, Brown, Shipley eu Co. Bijna alle presidenten teekenden eene overeenkomst, strekkende om met aanvang heer, hier is een brief,* welke verzekering eigenlijk wel wat overbodig was als men nagaat dat ik den brief tegelijkertijd over handigde. En toch niemand in de zaal wist, met welk eer. ijver ik mij er op had toegelegd om die woorden toch vooral goed te leeren. Wel is waar was mijn rol niet veel bizonders, dat gevoelde ik zelf wel, maar in ieder geval was de brief dien ik bracht toch de Deus ex machina, de ont- knooper waarvan ik de drager was. Met ontzetting herinnerde ik mij het ijselijk verhaal, hoe een ander lief hebber-loonee- list, die niets te zeggen had dan: //me vrouw de gravin, er is een koerier aan gekomen,* zóo verbouwereerd was dat hij met veel moeite uitbracht: //mevrouw de koerier, er is een gravin aangekomen!* Toen eindelijk het beslissende oogenblik kwam en ik door den regisseur die zelf beefde als een blad, op het tooneel geduwd werd, was het mij of mijn hart ineens naar mijn keel vloog en mijn ademhaling belette. Als in een wolk zag ik dengene aan wien ik den brief moest overhandigen op eenige passen afstands, maar het was mij niet mogelijk te zeggen wat ik te seggen had en toen de ander dit bemerkte, kwam hij met groote stappen op mij toe, nam mij met een losheid dien ik bewon derde, den brief af en zeide met een on- geloofelijke tegenwoordigheid van geest, vond ik: //Ah, een brief!* en daarop fluis terde hij mij toe: //ga weg!* aan welk bevel ik, met schaamte vervuld, voldeed. Later ging het beter, maar nooit vergeet ik den angst dien ik bij deze gelegenheid heb uitgestaan. Natuurlijk boezemde iedere zuster-ver- eeöiging mij belangstelling in en ik be zocht dau ook geregeld de voorstellingen van al die liefhebberij-gezelschappen in on8 dorp. Nu waren de kluchtspelen welke zij uitvoerden, gewoonlijk zeer vermakelijk, maar ik lachte nóg meer om de drama's die zij ten tooneele voerden. Dikwijls ge beurde het, dat de auteurs en actrices de tooneel-aanwijzingen in het boekje be- V E. C PLATVOET, Make laar te Velsen'/al Donderdag 27 December 1888 's middags 12 uur, in het Hotel «Nommer Een» te IJmuidenten overstaan van den te Haarlem bevestigden No taris G. C. MERENS, in het openbaar verkoopen: Een Winkelhuis, alsmede een Woonhuis, beide met afzonderlijke Bovenwoningen, staande aan het Willemspleiu en de Amstelutraat te IJmuidenkad. Sectie I no. 191 en 192. De perceelen zijn breeder bij bil jetten omschreven en verhuurd tegen ƒ624 per jaar en zullen eerst ieder afzonderlijk en daarna gecombineerd worden geveild. Nadere iuformatiën zijn te beko men ten Kantore van den Notaris G. C. MERENS te Haarlem en van den Makelaar E. C. PLATVOET te Velsen schouwden als bij hun rol behooreude, en de heele hutspot in eens achter elkaar afraffelden. Zoo zeide eens een heerHoe vaart gij mejuffrouw met een buiging?* De stakker begreep niet waarom er een gelach opging over deze eenvoudige woor den: kon hij nu ook weteD, dat die drie laatste woorden achterwege hadden moeten blijven? Eene jonge dame, wie door een ver eerder die haar mishaagde een bouquet werd aangeboden, stak hierop de volgende merkwaardige speech afv Wat een schoone boukwet en wat ruikt hij sier ijk terzijde ik wou dat hij maar wegging 1* De minnaar evenwel, begrijpende dat zij het erger maakte dun het boekje, vertrok niet. Een andere liefhebber, schreiende over het portret vaü wijlen zijn geliefde, had de onvoorzichtigheid de schilderij die in een lijst was gevat naar het publiek toe te keeren en toen bleek dat het een land schap was, waarover de ongelukkige jon geling zijn tranen met tuiten vergoot. Over het algemeen is het vooreen schouw burgbezoeker niet raadzaam, achter de coulissen te gaan kijken. Ik heb dat eens gedaan toen het onmogelijke spekta kelstuk //de Wandelende Jood* werd op gevoerd, maar het hinderde mij toch, toen ik den hoofdpersoon, den //Wandelenden Jood* zelf een genoegelijk praatje zag houden met Bodiu en Dngobert recht be leefd Morok een sigaar presenteerde. Door een wonderlijk deurtje gingen wij weer heen, maar toen de gordijn weer opging waB mijn illusie er af, en toen de Wan delende Jood verscheen door een wegval lend paneel in de deur dat ik herkende als het deurtje waardoor wij waren binnen gegaan en dat met een touwtje omhoog getrokken werd, besloot ik niet weder de tooneel-verborgenheden te gaan peilen en liever de illusie te behouden, dat het allea waarheid was. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2