aanbestedingen. Politiek Overzicht. zijn hand vast alsof zij vreesde dat hij haar weer verlaten zou. Hij leeft nog! En hij vertelt haar hoe hij nu juist een jaar geleden, op het pur.t van om te komen door een voorbijkomend vaartuig is opge nomen, dat hij de reis heeft moeten medemaken, die lang en voltegen- spoed is geweest; hoe hij haar dood heeft gewaand omdat geen zijner brieven beantwoord werd (omdat zij vertrokken was zonder haar adres achter te laten) en hoe hij haar nu eindelijk gevonden heeft. Afgemat van aandoening en nog half bewusteloos leunt zij tegen zijn breede borst en zij heeft een gevoel alsof de duistere nacht in haar gemoed eensklaps voor heide ren zonneschijn heeft plaats gemaakt op dezen Kerstavond. S I A li S N I E I IV S. Haarlem, 24 December. Gedurende de beide Kerstdagen zullen de werken van japansche oude en nieuwe kunstnijverheid iu het Museum van Kunstnijverheid alhier nog tentoongesteld zijn en is de toegang op d.e dagen vrij. Naar luid van achterstaande ad vertentie der Vereeniging «Welda digheid naar Vermogen» alhier, is haar kantoor in den «Doelen», van 27 December af, eiken dag, uitge zonderd Zon- en Feestdagen, geo pend. Wij nemen deze gelegenheid te baat om nogmaals de ingezetenen dezer gemeente, wien het welzijn hunner behoeftige stadgenooten ter harte gaat, met aandrang genoemde Vereeniging aan te bevelen, die blijkens hare statuten op zoo doel treffende wijze, daar waar nood is, de behulpzame hand zal bieden. LETTEREN EN KUNST. Door eene commissie, onder voorzitterschap van den heer H. M. WeBaeling, burgemeester van Naarden, worden pogingen in het werk gesteld om daar ter plaatse weder een harmoniekorps op te richten, onder directie van den heer P. Schoonderheek, oud-directeur der vroegere kapel van het korps koninklijke scherpschutters «Prins Hendrik. Hier ter stede is een vereeniging opgericht, den naam dragende van den «Argentijnsche Bond». Deze vereeniging stelt zich ten doel ten dien.te van toekomstige emigranten, zich eerst van den werkelijken toe stand aldaar te doen overtuigen. Het bestaan bestaat uit de beeren J. J. Koehorst, pres., F. Jarigse, seer., en A. A. Zuurendonk, pen- ningm., benevens nog 4 bestuurs leden. Uit Y Hertogenbosch wordt van 22 December o. a. gemeld: In de raadsvergadering van gis teren werd het gevraagde eervol ontslag door den luitenant-kapel meester der schutterij, den heer Kriens, op voorstel van Burg. en Wethouders voorloopig niet ver leend en hun opgedragen, te trach ten dien verdienstelijken musicus voor onze stad te behouden. In bet café Löwenbrau, Groote Houtstraat alhier, zal heden avond een prachtige kerstboom voor de bezoekers te zien ziin. In een Zondag te Houtrijk en Polanen gehouden vergadering was, naar men ons vandaar meldt, een talrijk publiek aanwezig. Nadat door den president het doel der vereeni ging: Landverhuizing naar de Arg. Republiek, was uiteengezet en het re glement bekend gemaakt, sloten zich ruim 20 personen als leden aan. Ten einde de benoodigde gelden bij een te krijgen zullen in meerdere plaatsen vergaderingen worden be legd, om bet ledental te vergrooten BINNENLAND. Het Staatsblad no. 205 bevat de wet van den 16en Decem ber jl., tot bekrachtiging eener overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, be treffende den stoombootveerdienst EnkhuizenStavoren. Het Comité te Brixham heeft besloten de onthulling van het standbeeld van Willem III te doen plaats hebben in Augustus a. s. Het plau vau het standbeeld is ontworpen door de heeren Wills te Londen. Het zal in brons worden gegoten. De kosten zijn op ruim f8000 begroot. De commissie, benoemd door de Maatschappij tot nut van het algemeen, in zake begrafenis fondsen beBtaat, naar de Verteks- ringsbode meldt, uit de heeren prof. dr. G. J. Legebeke en mr. J. van Scbevichaven, secretarie. Deze com missie moet reeds eene bijeenkomst hebben gehouden. Wederom hebben drie leden der Vereeniging voor lijk verbranding de vereischte «om ge stort, waarvoor zij recht erlangen op verbranding van bun lijk. In het geheel hebben nu 14 leden, onder welke vier dames, deze storting gedaan. Het fonds voor lijkovens bedraagt f18,700. Naar luid van een ver haal beproefde de chocoladefabri kant van Houten ook baar adres aan den Eyffel-toren te Parijs nu reeds te doen aanplakken, en stelde daarvoor eene som van 25,000 fr. beschikbaar. De onderneming echter die dezen toren zal exploiteeren, tij dens de tentoonstelling in 1889, moet besloten hebben, tot dit mid del hare toevlucht voor de exploi tatie niet te zullen nemen. Doch de bouwheer of aannemer van het gevaarte plakte het boven aan den toren en stak de 25,000 fr. in den zak. De exploitatie-maatschappij liet de annonce er echter afhalen, en onmiddellijk stslde de firma we der 25,000 fr. ter beschikking van den aannemer, die het adres weder in het oog loopend aan dan toren bevestigde. Weder werd het adres verwijderd, maar nu ook in alle iranscbe bladen de groote brutali teit van den nedsrlandschen choco lade fabrikant besproken, waarmede de heer Van Houten verklaart zijn doel bereikt te hebben, voor minder geld dan hem anders de adverten tién zouden hebben gekost. Het schijnt dat dr. Mezger, Zaterdagochtend van Amsterdam naar Wiesbaden vertrokken, beducht is geweest voor wanordelijkheden bij zijn vertrek: althans op zijn Ter- langen was er vrij veel politie, zoo in uniform als in politiek, aan het station buiten de Weesperpoort. Die voorzorg bleek echter volkomen overbodig. Niemand nam van het vertrek van dr. Mezger notitie. Op den Zaandammer Noorder IJ- en Zeedijk vond een voorbijganger verleden week op eeo morden te zes uur, onder het talud van den dijk, liggen een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en twee nog jeugdige kinderen, die daar den ganschen nacht hadden door gebracht, slechts door een paar baalzakken tegen de winterkoude beschutterwijl de aanwezige voor raad levensmiddelen bestond uit een stukje droog brood en een aantal knollen. Men schrijftuitUrkd.d. 19 dezer: Aan boord van het vaartuig, he denochtend door Huizer visschers alhier binnengebracht (aan boord bevond zich slechts één man, die weigerde opheldering te geven), schijnt het een of ander gebeurd te zijn, dat een rechterlijk onderzoek uoodig maakt. De man, die zich daarop bevond en nog bevindt, ver keerde, toen de Huizer visschers bij hem aan boord kwamen, in kenne- lijken staat van dronkenschap. Een blik in de kombuis was voldoende om vermoedens van misdaad op te wekken; daar lag een vrouwenjak, benevens vrouwen- en kinderklom pen, alsook een parapluie. Vóór op het schip stond eene tobbe met waschgoed. De man bleet maar steeds achterin beneden en posteerde zich vóór de kooi; toen bij zich een oogenblik verwijderd had, vond men op de kooi vijf vrouwenrokken. De burgemeester heeft order gegeven den man te bewaken en hedenmid dag naar den vasten wal gezonden om te telegrapheeren aan den eige naar der lading. Op het roer of helmstok staat «H. Spinder van Groningen» en aan weerszijden daarvan»//erufniaLam- mechina 1886». De korporaal der jagers> die zich dezer dagen in de Oranje kazerne te 's-Hage schuldig maakte aan het zingen van socialistische liederen, is tot gewoon soldaat te ruggebracht. Vrijdag namiddag iseene dame op den Scheveningschen weg door drie Scheveningers bemoeilijkt en aangerand. Eenen agent van politie mocht het gelukken een hun ner in handen te krijgen en ook, later geholpen door burgers, de twee andere daders. Niet dan na veel moeite zijn de drie kerels naar het politiebureau gebracht, waar pro- ces-verbaal is opgemaakt. Door de Vereenigingtot bescherming van bloemen en plan ten te Dordrecht wordt van af heden (Maandagavond) in het werkmans gebouw aan de Grootekerksbuurt aldaar een kerstboom tegen entrée ter bezichtiging gesteld.De opbrengst zal strekken gedeeltelijk tot stijving van het weduwenfonds, gedeeltelijk voor «Hulp in Nood». Te Utrecht is Zondag eene bijeenkomst gehouden van be langstellenden, ten einde, onder lei ding van eenige bekwame schaak spelers, de oprichting van eene Werklieden-schaakvereeniging te beproeven. De quasi-omnibus van de firma H. te HuiBsen-Arnhem v. v. is gisterenavond te Arnhem veron gelukt, waarbij twee personen be langrijk letsel, bekomen hebben, terwijl een derde passagier, door snel van den bok te springen den dans ontsprong. Door de politie te Nijme gen is de hand gelegd op eene schoonmaakster, die sedert jaren bij eene aanzienlijke familie aldaar werkzaam was en thans het in haar gestelde vertrouwen heeft geschon den, door geleidelijk uit het pro visie-magazijn der familie tamelijk groote hoeveelheden ongebrande koffieboonen te stelen en die bij winkeliers te verkoopen. In de omstreken van Loenen zijn een aantal personen bet slachtoffer geworden van een man met een fatsoenlijk voorkomen, die voorgaf eerstdaags eene loterij te zullen houden met mooie prijken, en hier voor loten verkocht a 25 ct. Later gebleken dat men met een op- laagste inschrijver Th^a Swerta te Aaeide, toor f41,980; 2 het maken van eene damsluis in de Haar lemmermeer-ringvaart bij Halfweg, (raming f 64,000), laagste inschrijver Aart de Groot te Heukelnm, voor f 53.959. lichter te doen had. De schutter R., te N ij me geil, door den schuttersraad tot f 15 boete veroordeeld, wegens het iu schijn overbrengen zijner woonplaats naar eene plattelands-gemeente, om zich aan den schutterlijken dienst te onttrekken, is daarvan in hooger beroep gekomen bij Ged. Staten van Gelderland, die de uitspraak van den schuttersraad be restigd hebben. Nadat door den scbeeps timmerman B. Schepman te Kam pen eene vergeefsche poging wa« gedaan om het tusscben Urk en Schokland gezonken schip te lichten, heeft men het thans door middel dynamiet laten springen. De overblijfselen zijn te Urk geborgen. Uit Rozendaal wordt ge meld Ssdert Maandag ging bier het gerucht vau mond tot mond dat Donderdag een man uit Londen te Rozendaal zon komen, die drie vrouwen moest vermoorden. Enke len voegden er ze.f» bij, dat er voor geheime politie gezorgd was. Ou der de mindere volksklasse vond dit gerucht geloof, en met een baDg hart werd de akel'ge dag te gemoet gezien. Zelts waren er onder de vrouwen, die Donderdag den gan schen dag het bed niet verlieten. De buitenmenschen hielden hunne kinderen van de school te huis, eu des avonds zag men in anders drukke buurten geen sterveling op straat. De deuren waren dichigegrendeld, bij sommigen zelfs gebarricadeerd. Natuurlijk liet Jack-the Ripper zich niet zien. In de boterhal te Tilburg is weder beslag gelegd op een zes tal kluiten mengsel, dat zou ver kocht worden onder den naam van boter, terwijl er tot nog toe geen naam bestaat voor het samenraap sel van smerige ingrediënten. Uit Venloo wordt ge meld: Een waggon, met f 13,000,000 in gouden munt en staven, met be stemming naar Engeland, komende vaa de russische grens, bevond z ch Vrijdagavond bij den posttrein die te 6.38 u. alhier uit Pruisen aan kwam. Drie gewapende personen begeleidden deze zending. Een paar aanden geleden hadden drie der gelijke zendingen in omgekeerde nebting plaats. In zake den diefstal van f750 op den polder Donderzand onder Werkendam verneemt men, dat er ontvreemd is 1450 aan zil vergeld en bet overige aan papie ren geld. De ontvreemding heeft op klaarlichten dag, tusschen 10 eu 11 uur, plaats gehad. Een beitel, waarmede men de kist geopend heeft, is achtergebleven. De politie gaat voort met de instructie. WETGEVENDE MACHT. In de zitting van Zaterdag van de Tweede Kamer kwam, na de aan neming van hoofdstuk onvoorziene uitgaven, de middelenwet aan de orde met de twee motiën 1 die van den heer Nieuwenhuis om den mi nister uit te noodigec onmiddellijk maatregelen te nemen tot voorbe reiding van belastinghervorming, om de beffingen op de allereerste levensbehoeften af te schaffen en te letten op de draagkracht der natie; 2. die van de heeren Schepel c. s., eenvoudig de wenscheiijkheid uit- prekende van afschaffing of ver mindering der drukkende verbruiks belastingen en van eene zwaardere belastiDg op het roerend vermogen. De heeren Nieuwenhuis en Schepel lichtten hun mouëu toe, als prikkel tot werkzaamheid om de lagere klassen te ontlasten van den druk en te komen tot betere regeling der be astingen. De heer Nieuwenhuis herinnerde daarbij aan de beloften, door de Imkerzijde en de rechterzijde bij de stembus afgelegd. De heeren bor- gesiusRutgers en Van Delden acht ten beide motiën onpractisch, met wenschen kwam men niet verder daden moest men toonen. De heeren Lehman en Schaepman, beide.i voor bun politieke vrienden, verklaarden, dat deze vage motiën niets uitmaak ten ontwerpen waren noodig. De beer Schaepman hoopte, dat de mi nister die spoedig zou indienen. De heer Van der Kaag consta teerde de houding der rechterzijde en het zwijgen der ministers. De heer Nieuwenhuis stelde de rechter zijde van dit oogenblik af verant woordelijk. Da motie Nieuwenhuis werd verworpen met 79 tegen 3, de motie Schepel verworpen met 74 tegeu 7 stemmen. De middelenwet is ten slotte aan genomen en daarna, zonder debat, met 67 tegen 3 stemmen, de over eenkomst met Frankrijk omtrent de arbitrage in zake de grensregeling van Suriname. De Kamer is op reces gescheiden. Haarlem, 22 Dec. Heden werd door de genie alhier aanbesteed 1 het maken van een slaperdijk in den Haar- lemmermeerpoldor, le gedeelte, (raming f49,000), VISSCHERIJ. Enk huizen, 22 Deo. Op gisteren en heden werden alhier door onze visschers aange voerd 96 wichtjes kleine sehol; prijs aan den af slag f4 k f 5 per wiehtje; 1200 schelvisschen, ptys f14 h. f16 per 100; 30 kabeljauwen, prijs f 2 per stuk. Door bunschoter- en huizer-visscherB werden aangebracht 250 tal (een tal 200 stuks) Zuider- zeeaaring, welke onverkocht werd verzonden. Nieuwediep, 22 Dec. Acht-en-zeventig bcugers brachten heden 30 tot 800 schelv., 4 tot 10 kabelj. en 7 tot 20 roggen ten afslag, terwyl door 35 korders 10 tot 25 tongen, 2 tarbotten en 6 tot 30 mandjes kl. schol werden aange voerd; schelv. gold f 30 a f 24 het honderd, ka beljauw f2 a f2.20, rog fl.03, tong 6j it70c. tarbot f12 per stvk en kl. schol f 1.45 hfi.90 per mandje. Lemmer, 22 Dec. Op heden was de vis- scherij vrn Zuiderzeeharing zeer onbetcekenend en de aanvoer aan de bokkingrookeryen te dezer plaatse niet noemenswaard, niets meer dan een tal of 200 stuks werden aangebracht en afgezet tot f4 per 200 stuks of tal, aanvoer tau Zni- derzeespiering was mede niet ruim en bedroeg maar 6000 stuks, f 6 per 1000 stuks. Hoevele gevaren het wetsontwerp betref fende de militaire hervormingen in Spanje aanbood, is niet alleen gebleken uit de ministeriëele crisis, die er uit is voortge komen, maar blijkt opnieuw uit den aan. val, door niemand minder dan het stafof ficierencorps ondernomen op het dagblad bureau van de ffCorrespondencia Militar." lijk vooreerst eene ontmoeting met dien man vermijden. Klaarblijkelijk zal hij je willen dwingen bij hem terug te keeren. Het ia noodig, dat hij je niet vindt. En ik wil, dat niemand hier in huis hem op de hoogte kan helpen van je verblijf. Het is voldoende, wanneer ik daarmede bekend ben. Hij plaatste zich aan zijn schrijftafel en stelde in der haast eenige regels op 't papier. Neem dezen brief, hij zal u toegang verleenen tot het gesticht van mijn vriend, dokter Pascal, in de Nótre-Dame- des-Champs, waar niemand op de gedachte komen zal je te zoeken. Men zal je daar ontvangen zonder je naam te vragen. Je zult er eenige beminnelijke liefdezusters, een mooten tuin en een goede huisvesting vinden. Wacht daar een bezoek of een brief van mij af. Troost u er mee, dat dit verblijf niet langer dan acht of tien dagen zal behoeven te duren. En laat ons nu vertrekken: niemand hier moet ook maar het geringste vermoeden van de waarheid kun nen koesteren. Een hall uur later was Sarah per rijtuig aangekomen en geïnstalleerd in het gesticht van dokter Pascal en viel ten gevolge barer vermoeidheid geheel gekleed in slaap op een kanapé in de kamer, die men voor haar in gereedheid had gebracht. Teruggekeerd in zijn kamer had de dokter zich als naar gewoonte geschoren en in zijn kamerjas aan zijne schrijf tafel neergezet om de drukproeven van een wetenschappelijk werk na te zien. In werkelijkheid waren zijne gedachten nergens minder dan bij het werk, waarop hij staarde. Hij peinsde over de ongelukkige gebeurtenis waarvan Sarah hem deelgenoot gemaakt had. Om acht uur trad mevrouw Sylvain de kamer van haren echtgenoot binnen. Hij stond glimlachend op en trad haar tegemoet. Al opgestaan! riep hij uit. Wel, dat is flink na zulk een feest. En jijzelf daD, antwoordde zij, hem opmerkzaam aanziende. Mij dunkt, je hebt slecht geslapen. De huis knecht heeft mij gezegd, datje al vroeg iemand in den morgen op consult hebt gehad. Ja, bij het aanbreken van den dag, antwoordde de dokter, alle verdere verklaring afsnijdend. Vervolgens tot een ander onderwerp overgaand, vroeg hij Om hoe laat vertrekt juffrouw Madeleine? Met den trein van negen uur reeds. Zij wil in den middag te Wimereux zijn. Zij wil er niet van hooren lan ger bij ons te blijven. Laat haar vertrekken. Zij zou zich hier maar ver velen. En om het gezelschap van Jacques en Sarah, die zij in de eerste weken toch wel niet zien zal, te ontwenneD, is het maar beter dat zij in de kring harer werkzaamheden terugkeert. Denk je dat Sarah en mijnheer Gerbier zich zoolang zullen afzonderen? Ik veronderstel het. Het is een zeer verstandige leef regel, dien zij volgen zullen. Zij zullen acht dagen in hunne schuilplaats blijven en vervolgens een kijkje in de wereld gaan nemen. Op een goeden dag zullen wij misschien een telegram uit Venetië ol Madrid ontvaDgen. Ten slotte zullen zij zich hier in Parijs komen huisvesten. Maar wij zullen dan te Honvaux zijn. Sarah zal ons daar komen bezoeken, zeide de dokter eenvoudig, zonder dat zijn vrouw opmerkte, hoe hij zweeg over Jacques Gerbier. Ik ga nu nog eens naar het mi nisterie van marine. Ik moet eindelijk eens aan den weet zien te komen wat er van George geworden is. De dokter en zijne vrouw gingen nu naar de eetzaal, waar Madeleine hen reeds geheel voor de reis uitgerust afwachtte. De oude juffer gebruikte in der haast haar ontbijt en kon niet nalaten elke bete te doen vergezeld gaan van een ver zuchting, dat zij een trein misschien zou missen. Zij bad geen rust, vóór dat een bediende het rijtuig aan kwam mel den, dat haar naar het station brengen zou. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2