NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SARAH BLONDEL. 6e Jaargang. Zaterdag 29 December 1888. No. 1684. ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD ABOKKE ME HTS PRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. felefeonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eourantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOR en B. AVIS. Hoofiagmtm «oor hst Bmlmlani: Compagitit gmtra.lt it Fublicitt Elrangirt B. 1. DJUBE Co., JOH. I. JONES, Suer., Parijt, 31btt Faubourg Monlmartu. Haarlem, 28 December. Door den commissaris des konings in Noord-Holland zijn benoemd tot zetters voor 'sRijks directe belas gen met ingang van Januari e. k. te Nieuwer-Amstel de heer H. E. Kolk, te Andijk de heer J. Tensen, te Hoogwoud de heeren K. van Diepen Dz. en A. Koorn Dz., te Wieringen de heer P. Pz. Kooy. Donderdag is alhier door den heer Van der Steur de aanbesteding ge houden van de verbouwing van het Hof el Funckler alhier. Inschrijvers waren de heeren H. London voor f 16,980, J. B. Lasschuit voor f 14,600, D. A. Braakenburg voor f 14,388, J. van Ek Zoon voor f 13,870, B. Hagen voor f13,870, Martens Zoon voor f13,465, M. van Om meren voor f13,021, W. Krieger voor f12,964; allen te Haarlem. Het werk werd gegund aan den heer W. Krieger. Het //Nederlandsch Tooneel" gaf Don derdagavond in den schouwburg alhier ,/de Vreemdelinge" naar „l'Etrangère" van Dumas fils, bewerkt door A. J. Ie Gras. Dit stuk heeft al de eigenschappen die de tooneelwerken van den jongen Dumas hebben, geestige dialogen wier gerektheid de acteurs wel eens moeten doen verge ten, boeiende toestanden met snelle ont knoopingen en dat alles op een morali- seerende manier als een boetprediker. Dat de schouwburg flink bezet was, behoeft niet te verwondereneen blik op het programma deed zien hoe de talenten van dit ons eerste tooneelgezelschap //au grand complet" waren, mevr. Erenkel en mevr. de Vries, Louis Bouwmeester en Morin, Touruiaire en waarlijk, men mag er mej. Chr. Poolman ook wel bij noemen. Is het kunstgenotBouwmeester te zien spelen met zijn zuster, samenspel van de laatste met hare kunstzuster mevr. de Vries, is het niet minder en de dialogen van Morin die de rol van het factotum, den dokter, speelde, met mej. Chr. Poolman waren in weerwil van hunne gerektheid nu en dan, ware meesterstukjes. Bouwmeester als Yankee, die zich moei lijk kan uitdrukken in de landstaal, de type van den Amerikaan, die leeft voor //business", die met den hoed op het hoofd //bonjour meneer" zegt tot een hertog, was dat dezelfde Bouwmeester die den Lodewijk XI zoo meesterlijk speelt f Men kan haast niet gelooven, dat deze uitersten elkander raken kunnen en toch niet tegenstaande de rol groot gevaar aanbiedt van te verloopen in een blijspel-partij, toch had men oog en oor voor elk gebaar, voor elk woord van hem en gevoelde onwille keurig sympathie voor de krachtige, man nelijke figuur welke Bouwmeester in weer wil van de charge, er uit wist te maken. Touruiaire speelde de rol die zijn eigen lijk genre is, die van den door en door bedorven lichtmis, schurk geworden door zijn volslagen karakterloosheid. De heer de Jong had de moeilijke rol vau den platonisch liefhebbenden minnaar der getrouwde vrouw. Het was zeer goed gezien, dat hij daarom zeer sober was in zijn spel en een hoogst gereserveerde hou ding aannam, hij overdreef o. i. echter een weinig door voortdurend zijne hand schoenen aan te houden. De heer Spoor, de rijkgeworden burger man te raidden van de aristocraten, was zeer verdienstelijk. Eene kleine opmerking tot slot. Zou het niet mogelijk zijn, de heeren in den foyer bij het einde der pauze te waarschuwen door een trompetsignaal? Men zou daar door het binnenkomen na het opgaan der gordijn voorkomen. LETTEREN EN KUNST. De opera „Catharioa en Lambert" van den lieer C. v. d. Linden wordt in het franach vertaald. Do „Opéra Comique" te Parijs nl. heeft aanzoek gedaan het werk in Parijs op te voeren, en de com ponist heeft dit toegestaan. (I). C.) Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem's Daghlad: 1 gepensionneerd onderofficier zoekt bezigheden, 1 smidejongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 boekbindersjougen met het vak bekend. Nader vernemen wij over den brand bij den graanhandelaar Van Geel te Haarlemmermeer, dat door den officier van justitie te Haar lem vergezeld van den rechter-com- missaris en den griffier, op Woens dag 25 Dec. jl. te Haarlemmermeer een onderzoek is ingesteld. De brand was bij afwezigheid van de bewoners opzettelijk ge sticht, blijkbaar uit de hoeveelheid petroleum die op de meeste meube len, het beddegoed en andere voor werpen was aangebracht. De brand die in den aanvang gestuit werd, veroorzaakte nogal schade, terwijl de eigenaar voor vaste en roerende goederen slechts zeer laag verzekerd was. B I N N K N L A N D. Z. M. de Koning heeft aan de gemeente Elsloo vergunning verleend tot het voeren van een historisch wapen, dat aan de oudste familiën van die plaats herinnert. Het dorp Elsloo is een der oudste plaatsjes van ons land, waar de ka- rolingische koningen eene verster king hadden, die in 822 door de Noormannen werd ingenomen. Dit nieuwe wapen doet aan de heeren van Elsloo herinneren en wel aan Herman van Elsloo die het beleg van Damiate medemaakte en aan de graven Arberg en Valengen, die in latere tijden de heerlijkheid Els loo bestuurden. Z. M. de Koning heeft den kapitein Vitali, van de italiaansche artillerie, uitvinder van het geweer van dien naam, waarvan het systeem ook door ons leger is aangenomen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Uit Apeldoorn schrijft men aan het U. I).: Het is ons weder hoogst aange naam, de loopende ongunstige be richten, omtrent den minder gunsti gen gezondheidstoestand van Z. M. den Koning, ste.lig te kunnen tegen spreken. Zr. Ms. toestand is en blijft steeds bevredigend. Z. M. houdt wel steeds de kamer, doch geenszins het bed, en voortdurend behandelt Z. M. de regeeringszaken en HD's bizondere zaken met zijne bekende nauwge zetheid. Ten paleize Het Loo was Maan dagavond een prachtige, rijk ver sierde en verlichte kerstboom voor de prinses opgericht, bij welk feest, evenals vorige jarenweder een lOtal kinderen waren uitgenoodigd, welke natuurlijk in keurige, doch thans wegens den hofrouw, stem mige toiletjes, daarvan gaarne ge bruik maakten. H. M. de Koningin en de prinses onderhielden zich ge- ruimen tijd minzaam met de klei- n, die allen vele kostbare en fraaie geschenken ontvingen en nog eenigen tijd bij den kerstboom werden beziggehouden. Mede evenals gewoonlijk, was ook thans weder een niet minder sierlijke kerstboom ten paleize op gericht voor de hofdignitarissen heeren en dames aan wie mede kostbare geschenken waren toege dacht. De arbeiders in het park ontvin gen, namens Z. M., bij gelegenheid van het kerstfeest een ham ten ge schenke. De aandacht van belang- hebbenden wordt nogmaals geves tigd op het in de Nederlandsche Staatscourant van 8 Augustus 1885, no. 185, geplaatst bericht, luidende als volgt: «Naar aanleiding eener mededee- ling van den gezant des duitschen rijks, wordt ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat de duitsche onderdanen in Nederland verblijf houdende, zich voortaan ter verkrij ging of tot het doen legaliseeren van door hen benoodigde stukken, rechtstreeks en zonder van tusschen- personen gebruik te maken, zullen hebben te wenden tot het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn, zullende aan verzoeken door ande ren uit hunnen naam gedaan, geen gevolg worden gegeven.» Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot voorziening in eene leemte, in het wetboek van strafvordering be staande, ten gevolge van de niet ge rechtelijke of gemeentelijke indee ling van de Zuiderzee en andere wateren, waardoor in vele gevallen de rechter, bevoegd tot kennisne ming van strafbare handelingen, op die wateren gepleegd, ontbreekt Vooral op de Zuiderzee werd hier- vau de moeielijkheid ondervonden zoo dikwijls daar met den verboden wonderkuil werd gevischt, waarom het college van de zeevisscherijen sedert lang op eene voorziening heeft aangedrongen. (Avondpost.) Volgens een hij de ree- derij «Zeevisscherij Schiedam» ont vangen telegraphisch bericht is de sloep Harmonie den 23n dezer bij Doggersbank aangevaren door het duitsche barkschip I. C. Julius. De sloep is gezonken, doch de equipage werd gered en is aan de Tyne geland. Vanwege het depart e- ment van Koloniën is aan de firma Fried. Krupp te Essen de levering opgedragen van1 kanon van 21 cM. 1 kanon van 15 cM. en 2 kanonnen van 12 cM., benevens de voor die vuurmonden benoodigde affuiten. Een en ander vertegenwoordigt eene waarde van ruim 200.000 mark. Te rekenen van 1 Januari 1889 zullen mede in het verkeer met België en Zwitserland pakket ten zijn toegelaten, bestemd om aan de geadresseerden te worden uitge reikt zonder betaling der eventueel verschuldigde porten en rechten, waarvan het bedrag alsdan voor rekening van de afzenders blijft en van dezen wordt ingevorderd. De bedoelde pakketten zoowel als de bijbehoorende adreskaarten behooren voorzien te zijn van de aanwijzing: «Vrij van port en rechten». «Franc de taxes et de droits». Door de franscheKamer is Donderdag het wetsontwerp aan genomen, houdende goedkeuring der tusschen Frankrijk en Nederland gesloten overeenkomst omtrent de grensscheiding tusschen beider west- indische koloniën. Den 22sten December 1888 heeft te Konstantinopel de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 29 October d. t. v. gesloten internati onale overeenkomst, strekkende om ten allen tijde en aan alle staten het vrije gebruik van het Suez- Kanaal te verzekeren. Op initiatief van den burgemeester van Zandvoort, ver gaderden te Amsterdam de burge meesters van Katwijk, Wijk aan Zee en Duin, Noordwijk, Loosduinen en Zandvoort. Op die vergadering werd besloten een rekest te zenden aan Z. M. den Koning, van den navolgenden in houd Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden bur gemeesters van Zandvoort, Katwijk VïüUïlULBTO 3NT. Naar het fransch van Louis Gallet. 30j XIII. Toen dokter Sylvain dus inlichtingen kwam inwinnen, had men hem geantwoord dat George zich hoogstwaar schijnlijk in den besten gezondheidstoestand mocht verheugen. Toen George, zoodra hij voelde zich genoegzaam te kunnen beheerschen om niets van zijne zedelijke kwellingen te doen blijken, zich bij den dokter aanmeldde, vernam hij zonder verwondering, dat deze met mevrouw Sylvain en Lucienne vóór een paar dagen naar Honvaux was gegaan. Aanstonds was zijn besluit genomen. Een verblijf van eenige weken op Honvaux, te midden zijner verwanten, die zijne droefheid zeker zouden billijken en ontzien, laehte hem ten zeerste toe. Hij keerde naar zijn hotel terug en liet zijn koffers naar het noorderstation brengen, 's Avonds kwam hij te Boulogne aan en wandelde langzaam den weg door het duin op, volkomen zeker zijnde, tijdig genoeg voor hst diner te komen. Een groote rust heerschte iu de natuur. Onbewogen, als ware het een meer, kaatste het gladde vlak der zee den hemel terug. In het verschiet teekenden zich tegen de heu velen de heldere en donkere vlekken van grazende koeien af. In de nabijheid van een schapenkooi stond de oude her der, dien George zoo goed kende en die hem met een hoofdknik begroette. De jonge man geraakte onder den indruk van deze rust en kalmte. Deze vredige omgeving leidde zijne gedachten uit het hartstochtelijke spoor, dat zij tot dusver gevolgd hadden, op kalmer banen. Toen hij den hoogsten duintop bestegen had, aan zijn rechterhand de grijze muren van Honvaux zag verrijzen door het frissche groen der bosschages, vóór zich de baai van Wimereux haar ongerimpelden spiegel zag uitstrekken en heel in de verte de roode dakpannen van het huis in de duinen bespeurde, begon zijn hart sneller te kloppen en stegen de tranen hem in de oogen. In deze oude omgeving had hij bemind en had hij zich bemind geloofd. Hoe ver lag die droom achter hem, hoe wreed was die illusie ver stoord. Er restte hem niets dan de herinnsring, die hem Sarah nog eens voor de oogen tooverde, zooals zij glim lachend en schertsend langs dezen zelfden weg had gewan deld, zooals zij langs het goudblond van 't rijpende koren had gezweefd. Een wereld van dergelijke herinneringen, beelden en gedachten bevolkte zijn pad, terwijl hij lang zaam en in zichzelven verzonken voortschreed. Eensklaps maakte de verbeelding plaats voor werkelijk heid. Dwars door de weide kwam een hond aanhollen: Het was Blue, die vroolijk aansloeg. Hij had den wandelaar van verre herkend en begroette hem op zijne wijze. George zette zich aan den kant van den weg, legde zijn hand op den kop van den hond en streelde hem zachtjes. De jonge man keek om zich of de dokter misschien in de nabijheid was en stond op om verder te gaan, nadat hij zich overtuigd had, dat er niemand in da nabijheid was. De zon daalde, in zee, niets van haar glorie achterlatende dan een donkerroode wolkenbank, die somher afstak tegen het donkere water. George sloeg den weg in, die naar Honvaux leidde. De poort vau den grooten hof was ge opend. Het huis dommelde reeds weg in de schemering, toen de wandelaar eindelijk de groote eetzaal binnentrad, waar van de groote kruisvensters met blauwachtige ruiten bezet, het wegstervende licht nog temperden. De tafel was reeds gedekt en er zat reeds iemand in den donkersten hoek van het vertrek, met het gelaat naar het venster gekeerd, iemand, die George niet herkende, en die bij het vernemen van gerucht opstond. George zag een bleek gelaat waarin een paar groote, schoone oogen koortsachtig glansden en vernam een onder drukten kreet: Mijnheer Raynal! Nu herkende hij Sarah Blondel eD bleef zonder een woord te kunnen uiten als vastgenageld staan. Zij had gezegdMijnheer Raynal. In het eerste woord dat zij sprak lag de geheele afstand, die haar voortaan scheidde van hem, dien zij vroeger George noemde. Zij trad op hem toe en pogende te glimlachen reikte zij hem de hand. Hij merkte dit niet of durfde het niet merken. Er volgde een oogenblik van benauwend zwijgen. Een zekere verle-

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1