Politiek Overzicht Wijk aan Zee en Duin, Noordwijk en Loosduinen, dat art. 245 alinea 3 der gemeen tewet voor hunne gemeenten te veel het heffen van gemeente-belastingen beperkt dat het o. m. gewenscht zoude zijn met het oog op de exceptio neels positie, die hunne gemeenten innemen als badplaatsen, eene cur- taxe te mogen heffen; dat hunne gemeenten daardoor in staat zouden worden gesteld met buitenlandsche badplaatsen te con- curreerenalwaar eene dergelijke heffing vrij algemeen is dat onder eene curtaxe onderge- teekeoden verstaan een hoofdgeld te heffen van hen, die langer dan eene week tijdelijk verblijf houden binnen hunne gemeenten, tusschen 15 Mei en 15 September. Redenen waarom zij zich tot Uwe Majesteit wenden met het eerbiedig verzoek, dat het Haar moge beha gen bij eveutueele wijziging van het gemeente-belastingstelsel, art. 245 in dien zin te veranderen, dat aan het verlangen van rekestranten tege moet worde gekomen. 't Welk doende, enz. De a m e r i k a a nsche schaat- •enrij dersdie aan de races der «Amsterdamsehe Sportclub» zouden deelnemen, zijn reeds aldaar aan gekomen, maar vinden geen ijs. Bij den Woensdag gehou- den voetbalwedstrijd te Amsterdam achter het Rijksmuseum tusschen de Amsterdamsehe Voetbalvereeni- ging en de Rotterdamsche Cricket en Voetbalclub «Concordia»,behaalde «Concordia» wederom de overwin ning met 1 goal tegen 0. Dit is de eerste maal dat de Amsterdamsehe Voetbalvereeniging geslagen is. Aangaande het vaartuig onder geleide van eenige Huizer visschers te Urk binnengebracht, verneemt men dader, dat er omtrent de vrouw van den schipper geen ongerustheid behoeft te bestaan, daar zij bij hare familie te Groningen vertoeft. De schipper zelf moet in een opgewonden toestand de knech ten van boord gezonden hebben en alleen achtergebleven zijn. Door be langhebbenden moeten plannen be raamd worden hem hulp te doen toekomen om het vaartuig naar Leeuwarden, de plaats van bestem ming, over te brengen. Inmiddels verneemt men dat in het vaartuig een lek ontstaan is. Na afgelegd examen werd het eindgetuigschrift wegens volbrachte studie aan de Koninklijke Muziekschool te 's Hage dezer dagen uitgereikt aan de dames A. G. H M. Hartogh Heys uit Assen en A. F. de Haas uit Leiden, en den heer C. J. de Munck uit Leiden, allen voor piano-spel en piano-onderwijs, samenspel en theorie, den heer J. M. I. Jacobs uit's Hage, voor fagot, orchestspel en compositie, den heer G. P. Doesburg uit Leiden, voor viool, alt-viool,bazuin en orchestspel. Naar het D. v. Z.-H. en 's-Gr. verneemt, heeft de hollandsch-bel- gische bouwmaatschappij te 's-Hage bij de rechtbank te dier stede een verzoek tot surséance van betaling ingediend. Door de politie te Sche- veningen is wederom proces-verbaal opgemaakt tegen eenige opgescho ten jongens, die in den afgeloopen nacht baldadigheden pleegden, o. a. door van een rijtuig, waarin een ingezetene van Scheveningen huis waarts keerde, de ruiten en een lantaarn te vernielen, terwijl den koetsier, die zich verzette, nog een pak slaag werd toegezegd bij zijn terugkeer naar den Haag. Zeer wijs nam deze evenwel bij zijn terugrit een paar politieagenten in het rij tuig mede, en dezen snapten de bel hamels, toen zij werkelijk den koet sier bemoeilijkten. Eene dienstbode te Oud- Delftshaven had Donderdagmiddag het ongeluk met twee emmers heet water van de trap eener branderij aan de Achterhaven te vallen, waar door zij ernstige brandwonden be kwam. Een jongeling uit Alm- kerk, kostwinner zijner moeder, eene weduwe, was op den eersten Kerstdag naar Gorinchem geweest, 's Avonds omstreeks 10 uur vond men hem te Sleeuwijk in sen zeer beschonken toestand aan den weg liggen. De politie Dam hem in bewaring en bracht hem in het zoogenaamde «gat», de verblijfplaats van hen die voorloopig opgesloten moeten wor den. Nadat hij eenige uren daarin doorgebracht had, vond men hem dood. Zeer waarschijnlijk is het overmatig gebruik van sterken drank de oorzaak, althans uiterlijke teeke- uen van mishandeling zijn niet aan het lijk te bespeuren. Te Zuidland hebben op den eersten Kerstdag ernstige on geregeldheden plaats gehad, welke algemeen hieraan worden toege schreven dat de doleerenden het kerkgebouw waarvan zij zich had den meester gemaakt, weder aan de Nederduitsche Hervormde ge meente hebben moeten afstaan. Des avonds omstreeks 87> uur bevonden zich een 50 h 60 man, waarvan eenigen gewapend met messen, op de straat, den schijn aannemende alsof zij onderling aan het vechten waren. Bij het ver schijnen der maréchaussées die tot rust aanmaanden, volgde er een algemeene aanval met messen en steenen tegen hen. De maréchaus sées trokken daarop tot zelfverde diging hunne sabels, waardoor drie der belhamels aan het hoofd ver wond werdeneen maréchaussée kreeg een messteek door zijne uniform. Vier van de belhamels werden in arrest genomen en den volgen den dagna opgemaakt proces verbaal, weder in vrijheid gesteld. Woensdag verzamelden zich we der velen, en werd een persoon, die een steen naar de maréchaus sées wierp, in arrest genomen. Er werd bevolen dat niet meer dan 4 personen te zamen mochten zijn, en de herbergen werden met zonson dergang gesloten. De met stroomen nedervallende regen, welke steeds bij samenscholingen zulk eene goede uitwerking doet, deed ook nu de menschen huiswaarts keeren. Aan het 17. D. wordt uit Bilt gemeld De beruchte strooper A. S., alhier, kwam op len Kerstdag, des middags om 2 uur in opgewonden toestand in huis. Hierover onderhouden door zijnen stiefvader, greep hij zijn ge weer, laadde dit met hagel en legde op hem aan. Gelukkig greep deze nog juist bijtijds het tweeloops ge weer, zoodat, toen het schot afging, de lading over hem heen in den muur terecht kwam. De veldwachter Willems, hiermede in kennis gesteld, ging naar de woning, waarin toen nie mand anders dan A. S. aanwezig was, die de deur van binnen gebarrikadeerd had en herhaalde malen op den veld wachter aanlegde. Aan dezen ge lukte het eindelijk in de woning te komenhij verzocht A. S. het ge weer af te zetten, dat steeds op hem gericht was, en toen A. S. zijn ge weer even op zijde hield, werd dit door Willems gegrepen en afgeno men. A. S. werd daarop in arrest gebrachtbij onderzoek bleek, dat de eene loop nog geladen was, en bovendien voorzien van eenen spijker. Dinsdag ochtend is on der de gemeente Tuil en 't Waal een moord gepleegd. De vrouw van T. O. werd op den grond gevonden badende in bloedhare beide pol sen waren afgesneden en ook nog eenige andere wonden waren haar toegebracht. De man was afwezig en vond bij zijne tehuiskomst zijne vrouw in den omschreven toestand. Er wordt een streng onderzoek ingesteld naar de daders, doch men is tot dusver nog niemand op het spoor. Donderdag ochtend heeft er in de Heikant nabij Sint Jansteen onder Hulst, eene vechtpartij plaats gehad, waarbij C. Vos door zekeren Uitdragers zoodanig in de zijde, borst en hals is gesneden dat voor diens leven wordt gevreesd. De sterke drank moet in deze weer eene rol gespeeld hebben. Dinsdagnacht heeft er op den Sonsbeeksingel te Arnhem eene vechtpartij plaats gehad, waar onder een van de vechters zijn jas uittrok en die aan een der omstan ders te bewaren gaf. Toen de vecht partij was afgeloopen en de jas terug gegeven werd, vermiste de eigenaar eene portefeuille met banknoten, tot een bedrag van omstreeks f400. Door de politie te Nij- megen is de hand gelegd op de huisvrouw van zekeren C. v. M. te Wijchen, van beroep modiste, die zich in den laatsten tijd door zeer listige kunstgrepen bij verschillende winkeliers van een aantal manufac turen had weten meester te maken, en o. a. dezer dagen in een maga zijn niet minder dan 15 damesman tels op zicht wist machtig te wor den, welke zij spoedig daarna in een z. g. huis van koop met recht van wederinkoop te gelde maakte, alwaar zij ook een deel der andere goederen beleende. Een kunstliefhebber (peintre-amateur) te Eindhoven zal op 4 Januari e. k. de vruchten van zijn 5-jarigen arbeid, bestaande in niet minder dan 62 schilderstukken ten behoeve van de armen dier ge meente in het openbaar doen ver- koopen. Een notaris aldaar zal zijn mini sterie kosteloos verleenen ec ofschoon de verkooping op crediet zal plaats hebben, zal die notaris de koopsom men onmiddellijk ten behoeve der armen beschikbaar stellen. (N. R. C.) Maandagavond heeft men getracht de laatste tram van Bor- keloo naar Deventer te laten ont sporen. Een poosje na het vertrek bemerkte de machinist dat op de rails een dwarsligger was neerge legd. Vóór de laatste tram van De venter aankwam werd de weg ge ïnspecteerd en nu bleek dat er steenen op de rails waren gelegd. Door den activiteit van den machi nist en de goede zorg van het per soneel zijn ongelukken voorkomen. Men doet moeite om den dader of daders op te sporen. De korporaal Ch. der in- fanterie te Deventer, die bekend heeft de dader te zijn van den dief stal van f 100, met braak, gepleegd in de kazerne in de maand Novem ber, en van dien van f 50 in de maand December, is Woensdag ge vankelijk naar Leeuwarden over gebracht om voor den krijgsraad terecht te staan. De zaak kwam uit, doordien de korporaal meer verteringen maakte dan hij gewoon was, en daaren boven aan zijne beminde eenige gouden sieraden bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest gaf, die hij bij een kashouder in goud en zilver gekocht had. Te Delden is Maandag eene oude doove vrouw door eene achter een hollend paard gespannen kar overreden en vreeselijk ver minkt. Woensdag is zij aan de ge volgen overleden. Woensdag is te Middel- burg een 20 jarige boerenknecht op eene hostede van den Veerschen Rijweg, terwijl hij op den hooizol der bezig was veevoeder te krijgen, door een luik gevallen en op een steenen vloer nedergekomen. Hij werd bewusteloos opgenomen en is eenige uren later overleden. Te Heerlen is Dinsdag morgen in het huis, bewoond door J. Pijpers, ingebroken en daaruit ontvreemd een klein koffertje, in houdende ruim 3000 franken in ver schillende muntspeciën, benevens een zilveren cylinderhorloge. De da der of daders zijn nog onbekend. Uit Doesburg wordt van 26 dezer gemeld In den afgeloopen nacht heeft men hier opnieuw getracht in te breken, en wel in het kantoor der kassiers firma J. V. Schattenkerk en Co. De dief of dieven hebben eerst getracht door het uitsnijden der ruit boven de deur zich toe gang te verschaffen tot het kan toor, maar werden hierin teleurge steld, daar achter de ruit zich ijze ren tralies bevinden. Daarop zijn zij aan het hakken gegaan in het deurkozijn, om zoodoende het slot te forceerenhierin schijnen zij echter gestoord te zijn, daar zij halverwege het werk hebben ge staakt. Dit is reeds het derde feit van dien aard hier gepleegd, zonder dat het is mogen gelukken de inbre kers in handen te krijgen. Een voormalig nachtwa ker op het Stationsplein van den spoorweg te Ter Neuzen, genaamd J. A. A., is aldaar gearresteerd en naar Middelburg vervoerd. Ter zake van den Zaterdag nacht wederom plaats gehad hebbenden brand aan dat spoorwegstation, schijnen er vermoedens op dien persoon te rusten. Woensdagnacht is er te Harlingen ingebroken in het kan toor der amsterdamsehe stoomboot aan de Buitenhaven. Door eene ruit uit te snijden en een blind open te breken, had men zich toegang tot het kantoor verschaft. Eene lade van den lessenaar was opengebro ken, doch er werd niets vermist dan eenige flesschen wijn uit eene mand met bestelgoed, benevens een revol ver en een pakje daarbij behoorende patronen. AANBESTEDINGEN. Haarlem 27 Dec. Door het pro?in- eiaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: het driejarig onderhoud der Eijks- zee- en havenwerken op het eiland Urk, behoo rende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Earning f 10,280 per jaar.) Minste in schrijver C. E. Seidel te Yollenhoven voor f 9075 per jaar. VISSCHERIi. IJ m u i d e n, 27 December. Yan de kordvisscherij kwamen heden binnen 2 engelsche kotters, met besomming van f200 tot fSOO, en van de beugvisscherij 10 holl. sloepen, met besomming van f200 tot f 900. Prijzengesorteerde tongen f 0.60 a f 0.7 5 per stuk, schelv. f 19 a f28 het groot honderd. N ieuwediep, 26 December. Heden is van de groote visscherij binnengekomen de sloep //Prederika Francina", sch. Voois, met 2500 schelv., die tegen f 11,50 het honderd werden afgeslagen. 27 December. Heden kwam van de groote visscherij binnen de sloep //Willem de Zwijger", sch. v. d. Hoek, met 2100 schelv., 6 levende en 10 doode kabelj., terwijl door 85 korders 3 tot 20 mandjes kl. schol werden aangevoerd; schelv. gold f 18 't honderd, lev. kabelj. f3.50, doode id. fl.90 per stuk en kl. schol f 1.95 a 2.80 per mandje. Wie regeert leert schipperen, en wordt de koppigheid in persoon tot den troon verheven, zij moet een deel van hare on verzettelijkheid prijsgeven. Zoo is het met koning Milan gegaan. Al stond hij met niet meer dan een negentigtal volgelingen te genover een vierhonderdvijftig radicale tegenstanders wijkeu wilde hij niet, naar het scheen. Hard tegen hard t De nieuwe grondwet, waaraan hij alles had geofferd wat hij aan democratische be grippen bezat, moest er door in zijn ge heel. En weigerde de radicale meerderheid het ontwerp, zooals het daar lag, aan te nemen, welnu, een Schupschina ontbinden zou voor koning Milan evenmin een zwa righeid zijn als een Schupschina te kie zen, een nieuwigheid voor zijn volk. En wanneer het volk weder zoo radicaal koos, dan zou men eindelijk zien gebeuren, wat al sedert maanden voorspeld was koning Milan zou zijn volk den rug toekeeren en Servië laten voor 't geen het was. Zoo waren vorst en volk dan na veel talmen en draaien vierkant voor elkaar ko men te staan, ,/k Wijk voor geen gek, sprak 't volk, 011 Milan heeft geantwoord «Ik wel.» Hij heeft in alle vormen een de putatie zijner tegenstanders hij zich ten hove ontvangen. Hij heeft er in toegestemd, dat een artikel der grondwet, dat den meesten aanstoot gaf, werd gewijzigd in dezen zin, dat geen vreemde legermacht op servisch grondgebied zal kunnen ko men en dat het Servische leger niet onder vreemde vlag zal kunnen dienen zonder uitdrukkelijke machtiging der Schupschina. En hij het afscheid sprak de koning tot de vertrekkende deputatie „Spoedig hoop ik u opnieuw een aangename verrassing te kunnen bereiden 1» De verstandige is toegevend, de slimme is voorkomend te genover zijn vijand. Terwijl hij met de eene hand weldaden uitreikt tast hij met de ander naar zijn wapenen. Het is zeker niet alleen uit voorzorg tegen andere door 's koninga vriendelijkheid verlokte depu taties, dat de wacht in zijn paleis is ver dubbeld. Dat is een maatregel, die de koning van Oeganda, zetelend te M'wagya niet of te laat genomen heefthij is verdreven en zijn broeder zit op den troon. Of deze er toe te vinden zal zijn, de huik te hangen naar den europeeschen wind, die na Stanley's tochten en Emin's verblijf door de airi- kaansche binnenlanden waait. Voorts is er weinig nieuws uit Afrika. Dat de duit. gen held deed George de heerschappij over zijne bewegin gen verliezen. Gelukkig verbrak de vroolijke stem van den dokter deze drukkende stilte. Zoo, ben je daar eindelijk, kwajongen. En hij nam George in zijn armen, omhelsde hem in vervoering en riep tegelijkertijd mevr. Sylvain en Lucienne. Dit was een omhelzen en vragen en uitroepen, waaraan de dokter een einde maakte door de rechten van de maag te doen gelden naast die der liefde. Hij stelde voor, dat men aan tafel zou gaan. Men nam plaats. George en Sarah hadden hunne tegen woordigheid van geest teruggevonden en praatten met elkander op schijnbaar ongedwongen wijze. George kon zich nog niet verklaren hoe Sarah, sedert veertien dagen aan Jacques Gerbier gehuwd, zich zonder dezen op Honvaux bevond. Het was den dokter voorbehou den hem hieromtrent in te lichten. Na zijne overweging was hij er toe overgegaan aan mevrouw Sylvain en aan Lucienne den benarden toestand van Sarah bloot te leggen. Hij kon een blijk van hetzelfde vertrouwen aan George geven. Jacques Gerbier had zich zoodanig gedragen, dat men hem niet behoefde te ontzien. In den loop van den avond maakte de dokter zijn neef met den stand van zaken bekend. Een enkel persoon nit Jacques' omgeving was van deze vertrouwelijkheid uitgesloten. Madaleine Gerbier, voor wie de dokter het verblijf van Sarah op Honvaux had verbor gen gehouden, wat te gemakkelijker was, daar deze goede, oude juffer, iogetogen van natuur, zelfs eenigszins menschen- schuw, op Honvaux verscheen, zonder uitdrukkelijk genoo- digd te zijn. George hoorde dus alles wat er te Parijs had plaats ge had vóór dat Sarah een wijkplaats had gezocht in het ge sticht van dr. Pascal. Na een week toevens in dit huis, was Sarah door den dokter afgehaald. Deze oordeelde, dat het onnoodig was dit stelsel van verschuilen en verbloemen langer te vol gen. Niet zonder reden rekende hij er op, dat Jacques Gerbier in den eersten tijd het niet zou wagen Sarah te verontrusten. Sarah had zich op Honvaux bij de familie Sylvain geens zins opgesloten, zooals wij hebben gezien. George immers had alle deuren geopend gevonden. Evenwel ging zij niet uit, instinktmatig een gevaar duehtende, dat zij eiken dag nader voelde komen. Aan de zijde van Lucienne bracht zij wanneer het weder het toeliet hare dagen door in een schaduwrijk plantsoen van eiken en dennen, dat zich achter het huis uitstrekte en dat van de weiden daarbuiten gescheiden was door een lagen muur, waar Blue met gemak over sprong. Bij gelegenheid dat het beest eens op deze wijze van zijne vrijheid genoot had het George in den neus gekregen bij zijn terugkomst op Honvaux. Jacques Gerbier gaf geen blijk van zijn bestaan. Zonder haar vreeselijken toestand uit het oog te verliezen, leefde Sarah in een soort van gedachtenverdooving, die haar bij wijlen den vluchtigen indruk harer herkregen vrijheid gaf. Sedert George's terugkeer begon zij een geheel nieuw be staan. Er bestond tusschen hen niet de vertrouwelijkheid van vroeger, maar een verhouding van veel teerder en nochtans van veel degelijker aard. Hunne woorden waren eenvoudig, gewoon, bijna koelmaar hunne blikken waren teeder, hunne harten voelden elkanders nabijheid. Het huise lijk leven, de gemeenschappelijke wandelingen herstelden zonder eenigen dwang van buiten hunne verhouding. Zeer zeldzaam bevonden zij zich met elkander alleen, uitgezon derd eenige minuten 7oor het ontbijt. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2