NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Dit Immer tóaatfiit ttee Maden. BAR AH BLONDEL. Maandag 31 December 1888. No. 1685. ABONNEMEHTSPKIJS: J. C. PEEREBOOM m J. B. AVIS. 6e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kieine Houtstraat No. 8, Haarlem. telefoonnummer IS*. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Birecteuren-UIfgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Boofdagent»n voor hit Buitmlani: Compagmi Bmtrtth it Puilieite Elrangtri ff. L. DAJJBE Co., JOB. I. JONES, Suer., Parijs, 31its lautourg Moatmartn. EERSTE BLAD. De Administratie van Haar lem's Dagblad heeft de eer, den Geabonneerden mede te deelen, dat zij de gelegenheid zal openen in het volgend num mer in een afzonderlijke ru briek te plaatsen Nieuwjaarswensclien, hoogstens vijf regels beslaan de, voor slechts vijf en twintig cents. Elke regel meer 10 Cents. Deze nieuwe wijze van ge- lukwenschen bij den aanvang van het jaar, heeft het voor deel van te zijn eenvoudig, doelmatig en goedkoop. Tot Maandagmiddag 2 uur worden deze Advertentiën aan ons Bureau aangenomen. Directeuren- Uitgevers, S T A l> S N1E I) \V S, Haarlem, 29 December. Aanstaanden Zondag, den 30sten December, zal in het Museum van Kunstnijverheid alhier de belang rijke verzameling van japausche meubels, lakwerkende bronzen, meiaal- en ivoorwerken nog ten toongesteld zijn. Dien dag is de toe gang wederom vrij. Wij herinneren onzen lezers dat de Nieuwjaarskaarten, die tegen tien cents aan het telegraafkantoor alhier verkrijgbaar zijn, reeds den 31sten December kunnen worden aange boden, waarna zij, nog dienzelfden dag overgeseind, op den lsten Ja nuari vroegtijdig den geadresseerden worden afgeleverd. LETTERiM EN KUNST. Na .Rooie Hannes* van Seipgens, gaan bij //Het Nederl. Tooneel" een metrische vertaling van »Le Flibustier" van Richepin en het door den groningschen hoogleeraar van Hamel ver taalde «II ne faut jurer de rienw van Musset. Inhoud Sempervirens No. 58: Bericht. Nepenthes Curtisii en Nepenthes cilindrica, met een afbeelding. Do Andoorn Stachys tuberifera. Iets betreffende het snoeien van bloemheesters, vervolg en slot van bladz. 366. De Antingonon leptopus op Java. Nog een wonder. Reseda-bloemen als genees middel. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Afd. Leiden en Omstreken. Afd. Groningen en Omstreken. Tuinlieden-Vereeni- ging W. i. 1.1. e., te Groningen.Verschillende mededeelingen. Antwoorden op het Vraag- bord. Advertentiën. BINNENLAND. De Stsct. bevat de vol gende waarschuwing Voor gelukwenschen op den Nieuwjaarsdag wordt veelvuldig gebruik gemaakt van kaarten, waarvan de voorzijde is iDgericht om, behalve de plaats van bestem ming, mede de woonplaats des af zenders te vermelden. Die vermelding van twee plaats namen geeft dikwijls tot ODjuiste verzending en dientengevolge tot vertraging in de overkomst aan leiding. Het publiek wordt daarom uit- genoodigd op bedoelde kaarten d e woonplaats van den af zender niet in te vullen. In de vergadering van aandeelhouders der maatschappij tot bevordering van handelsbetrek kingen tusschen Nederland en Zuid- Afrika, gisteren te Amsterdam ge houden, is besloten de statuten te wijzigen in dier voege, dat de maat schappij ook voor eigen rekening handel drijft en het kapitaal kan worden uitgebreid van f500,000 tot f 1,000,000 in acht seriën. Vanwege de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaatschap pij is te Scheveningen eene red dingsboot, nieuw model, gestatio neerd. Met het oog op Oude- jaars-avond en Nieuwjaar doet het Sociaal Weekblad een goed woord voor de postambtenaren bij het pu bliek. Terwijl ieder op Oudejaars avond eenige uren gezellig door brengt in den huiselijken kring of bij vrienden, en op Nieuwjaar be zoeken brengt en afwacht, zijn die ambtenaren gedurende meer dan 24 uur slaven, zonder verpooziug arbeidende om de vracht kaartjes en andere kaarten verzonden te krijgen. Vooral in de laatste jaren is de gewoonte, om langs dien weg zijn heilgroet te brengen, bizonder toegenomen, zoodat op de postkantoren der groote steden de dagen, die voor anderen blijde da gen zijn, met wrevel worden te gemoet gezien. Het Sociaal Weekblad meent te recht dat hierin verande ring dient te komen. Directeuren van postkantoren hebben, om hunne ondergeschikten van die kwelling te bevrijden, wel eens in overwe ging geaomen, om de vracht voor het verzenden van kaartjes tegen het einde van het jaar gelijk te stellen met het brievenport. Zoo lang echter niet eene wet hen daartoe machtigt, moet het bij vrome wenschen blijven. En de wet op de posterijen bleef ongewijzigd. Er moet derhalve, in afwachting van eene westwijziging, naar een ander middel worden uitgezien, om het euvel zoo niet nit de wereld te helpen, dan toch te beperken. In gevolge wenken, reeds vroeger door andere bladen gegeven, zijn sedert een paar jaar enkelen teruggekeerd tot het oude gebruik, om hun heil groet, kort maar krachtig, te ad- verteeren. Dit aanbevelenswaardig gebruik moge steeds door meerde ren worden gevolgdlo in het be lang der inderdaad beklagenswaar dige postbeambten, 2o in hun eigen belang, daar zij op die wijze ook zich zeiven veel last besparen, en bovendien het onaangename niet ondervinden van de ervaring, dat de verzonden kaartjes eerst na Nieuwjaar aan het adres van be stemming worden bezorgd, een vertraging, waaraan de postkantoren hoegenaamd geen schuld hebben. Burg. en Weth. van Am sterdam vragen aan den raad mach tiging om met de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij, tot wederop- zeggens, eene overeenkomst aan te gaan wegens het voor hare rekening komende onderhoud van bestratings- werken, tegen eene vergoeding van 40 cent per strekkenden meter enkel spoor, om drie maanden na gedane opzegging te eindigen. Reeds hebben zich ruim 160 personen aangemeld, om deel te nemen aan den avondcursus der universiteit te Amsterdam, welke in de volgende maand zal aanvangen. Nu d r. Mezger uit A m- sterdam is vertrokken, verrijst in dr. Ter Cock een nieuwe massage beroemdheid Hij schijnt zich te zul len verbinden aan de nieuwe in richting, welke dr. Mendes de Leon op de villa tegenover het Amstel- hotel eerlang zal openen. Men meldt onsuitWor- mervear De heer Vitus Bruinsma hield al hier eene volksvoordrachtover kwak zalverij. Verschillende van de be kende middelen en de wijze van exploitatie werden nagegaan, waarbij spr. vooral aantoonde, dat behalve de nadeelige invloed van schadelijke bestauddeelen ook de zoogenaamde onschadelijke bestanddeelen nadeeiig werkten door het niet inroepen van geneeskundige hulp. Dat ons laud dringend behoefte heeft aan wettelijke bestrijding van het kwaad achtte spr. dan ook boven allen twijfel verheven. Het is de politie te Sche veningen mogen gelukken Vrijdag avond eene bende jongens te arres teeren, die er hun werk van maak ten haring van de verschillende er ven van kooplieden te stelen, en die aan anderen te verkoopen. De commissie tot red- ding van drenkelingen te Rotter dam, tevens correspondente van de Maatschappij tot redding van dren kelingen te Amsterdam, heeft in hare vergadering van 28 December uitgereikt aan J. den Hartog, M. van Antwerpen en H. Degener de zilveren medaille, en aan J. Four- nier en D. D. Bos de stadsmedaille, voor herhaalde reddingen. In den laatsten tijd wer- den gedurig pakjes gestolen van de te verzenden goederen uit de goe derenloodsen van het spoorwegsta tion te Arnhem. Vrijdag mocht het aan de politie aldaar gelukken, de daders, zijnde drie jongens, aan te houden en in verzekerde bewaring te stellen. Een groot gedeelte van de ontvreemde voorwerpen is reeds in beslag genomen. Donderdag is P. de Koeijer, den 30en November door de arrond. rechtbank te Middelburg tot 20 jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord, overgebracht naar de strafgevangenis te Groningen, om aldaar eerst vijfjaren in eenzame opsluiting, en daarna te Leeuwar den 15 jaar gemeenschappelijk zijnen straftijd door te brengen. Donderdag is te Zeven- huizen een negenjarig jongentje van een watermolenaar aan de Rotte door eene wiek van den molen doodelijk getroffen. LEGER EN VLOOT. Als een bewijs van de slechte promotie hg het wapen der infenterie kan dienen, dat er op het oogeahlik nog acht officieren lste luitenant zyn5 die nu juist- 20 jaren geleden de aanstelling tot officier ontvingen. WETGEVENDE MACHT. In de zitting der Eerste Kamer van Donderdag is liet algemeen debat over de indische begrooting aangevangen. De heer S i x motiveerde zijn gebrek aan vertrouwen in den minister, op grond der houding tegenover de beri-beri-commissie, de be noeming van den heer Sol, de opiumpacht, de toleenheid, de vaccine en zijn partij kiezeu in kerkelijke zaken. Geruststellende woorden des ministers achtte hij onvol doende. De heer Van Gennep ontving den minister niet hartelijk, maar ook niet onwelwillend. Hij zou zijn daden afwach ten en achtte de benoeming van den heer Sol niet onregelmatig. Tegen de sluiting der geheime kitten kwam hij op. De heer Van de Putte was ook door den minister teleurgesteld. Toch meent hij, dat de politieke kwestie bij de staats- begrooting thuis behoort. Hij verdedigde de wettelijke vaststelling der begrootiug. bestrijdt de instelling van een Kolonialen Raad, dringt aau op rege ling van de verhouding der hervormde kerk in Indië. Hij laakte de ongemotiveerde verhooging van de subsidiën voor godsdienstonderwijs, en eeredienst. In de zitting van Vrijdag betoogde de heer van Zuylen van Nijevelt, dat do liberale koloniale politiek niet aan de verwachtingen had beantwoord, en hij hoopte daarom, dat de regeering althans het laatste overblijfsel van het cultuur stelsel, de koffie-cultuur, niet zal afbreken. Hij meende in den minister een bondge noot te zien voor het behoud ervan en dan vergaf hij hem gaarne veel andere zondeH. De minister van Koloniën weersprak de grieven tegen zijn beleid. In de beri-beri-commissie was bij niet verantwoordelijk voor de houding der com missie-leden. De benoeming van den heer Sol geschiedde wegens diens geschiktheid ^SIUIIiXJHTO IXJw Naar het fransch van Louis Gallet. 31) XIII. Om dezen tijd vond George zijne vriendin eenige malen in den tuin. Hij waagde het zich naast haar neer te zetten en op zachten toon spraken zij met elkander. Maar dit duurde niet langer dan eenige oogenblikken, want weldra paarde zich de stem van den dokter aan het vroolijke gelui, waarmede Lucienne het ontbijt aankondigde. Er was éene gedachte die George kwelde. Niets was er in Sarah's houding te bespeuren, waaruit hij op zou kunnen maken, dat zij bekend was met de vurige liefde, die hij haar toedroeg en die hij vóór zijn vertrek in zulk eenen harts tochtelijken brief aan haar had geopenbaard. Hij bespeurde niet de minste verlegenheid in hare oogen, wanneer hij haar van het verleden sprak. En waarover zou zij ook verlegen geweest zijn Zij geloofde niet, zij kon niet meer gelooven in de liefde van George. Hij van zijn kant gaf door geen enkel teeken blijk van zijne teleurstelling; geen enkei verwijt ontsnapte aau zijne lippen. Het stilzwijgen dat Sarah bewaarde, legde hem dezelfde teruggetrokkenheid op. Een toeval evenwel lokte eene verklaring uit. Eens op een morgen ging de kleine boerenjongen aan wien George zijn naderhand door Jacques vernietigden brief had toever trouwd, in den tuin, waar hij zich zelden vertoonde, voorbij en vroeg aan Sarah en George waar zich de dokter bevond. Terwijl hij zich, na ingelicht te zijn, in de richting van het bosch verwijderde, zag George, die hem herkend had, Sarah oplettend aan. Maar deze sloeg geen acht op het kind. Toen de dokter met den jongen terugkwam wees George dezen aan Sarah en waagde het te vragen Is hij het niet? Hij? vroeg Sarah verwonderd. Wat wilt ge daarmede zeggen? Maar herkent ge dit kind dan niet? Neenl Waarom vraagt ge mij dit? George, die zag dat hij niet begrepen werd, aarzelde. Waarom? herhaalde Sarah. Omdat ge het ten minste eenmaal moet hebben gezien, en onder omstandigheden, die ik hij drukte op dit woord niet zoo licht vergeten zou. Wanneer dan? vroeg zij verwonderd. Den morgen.... den morgen.... dat ik je geschreven heb. Hij sprak deze woorden zeer snel, als gedwongen door een sterkere macht dan zijn wil, om ze te uiten. Toen hij Sarah aanzag merkte hij, dat zij bleek als een doode werd. Hare lippen beefden. Ge hebt me dus geschreven? stotterde zij. Kom, zeide hij op vastbesloten toon. En haar arm nemende, leidde hij haar naar het einde van den tuin. Daarna ontsnapte zijn bekentenis hem aan de lippen. Hij verhaalde haar van zijn angsten en kwellingen in den nacht voor zijne inschepingvan zijn brief, dien hij twintig maal geschreven en even zoo vele malen vernietigd had en dien hij eerst in den morgen klaar gekregen en door middel van den boerenknaap aan Sarah verzonden had. Hij sprak woorden vol ziel, vo! lang weerhouden teederheid; hij sprak van zijne hoop en van zijne wreede teleurstellingen. En Sarah luisterde naar hem met ingehouden adem en over meesterd door een hevige vreugde, zoowel als dcor eene diepe smart. Daar ging hij dan naast haar, hij dien zij in stilte be weend had, hij die haar beminde en die haar had kunnen redden. En nu moest alles uit zijn tusschen hen. Op het zelfde oogenblik, dat zij elkander hun liefde beleden, ver hevener en gelouterd door het lijden, overweldigde hun het bewustzijn van hun bestemming. Wordt vervolgdA

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1