NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 6«t Jttniffarm- Woensdag 9 Januari 1889. No. 1692. SARAH BLONDEL. IBCHÏÏÏZSTSPRÏJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Het zeven ei flerti: HAARLEMS DAGBLAD V7oor Haarlem, per 3 maanden/1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 8, Haarlem. TrlefeimnuniBit'r 133. iMrectenreu-Hitgevers J. rJBEKEHOOM en J. EB. A VJ9. Boo fdagenten voor het Buitenland: Compagnie 8 ener ale de Fubhoit» Btrangbre 8. L. 2>i ÜBE J* Co., J OH. F. J ONES, Suer., Farijt, 316tt Faubourg Montmartre. ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 ce in Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Haarlem, 8 Januari. Op 31 Dec. 1887 telde deze ge meente 48675 zielen. In het afge- loopen jaar bedroeg het aantal ge borenen 1704. Er overleden 999 per sonen. In de gemeente hebben zich gevestigd 3568 personen, en daaruit zijn vertrokken 3108 personen. De bevolking is dus in 1888 ver meerderd met 1165 personen en be droeg op 31 December 49840 zie len. De sterkte van het garnizoen ■was 1054, de bevolking der ge vangenis was 5 en die van het krankzinnigengesticht 21 personen. Er hebben 23 tweelinggeboorten plaats gehad en er zijn 312 huwlij ken gesloten. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 9ett Jan. 1889, des namiddags te één ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Goedgekeurde besluiten; Voorstellen B. en W. Hoogere Burgerschool met vijf- jarigen cursus, met voorstel mr. Gallau- dat Huet en amendementen mrs. Waller, "s Cnoop Koopman8 en Rethaan Macaró; Trekking afdeelir.gen zittingsjaar 1889 Benoeming lid plaatselijke commissie van ^toezicht lager onderwijs; Idem lid com missie van toezicht gemeentelijke gymnas- tiek-, scherm- en dansschool; Idem regent Barbara-GasthuisIdem stembureau* ver- kieziug twee raadsleden; Voorstel B. en W. definitieve benoemiög van J. G. Tuy- tel tot leeraar H. B. school ter opleiding voor handel en nijverheid; Idem idem wijziging bouwplan gronden bezuiden Zijl- weg; Idem idem uitgifte zakelijk verslag, met adres Directeuren-uitgevers „Haarlem's Dagblad"; Idem idem bebouwing open grond Barendsestraat; Idem idem onder stand wed. J. Sckouten-Ursem, met advies commissie v. pensioenen Idem idem ont- \v- werp-overeenkomst „Trou moet Blijcken"; Brief van de leden der commissie van toez. scholen middelbaar onderwijs, hou- -£ dende bericht van ontslagRapport op zichter gasverlichting over November; Voor stel B. en W. wijziging instructiën ge meente-ambten aren Op 1 Januari 1889 aanhangig gebleven zaken van het vorige jaar. Wijziging in den toestand van de Leid- sche vaart, naar aanleiding van het adres van P. B. van 't SteenRapport der Commissie van Fabricage omtrent de toe komstige bestemming van hst Oude Man nenhuis; Verzosk van A. v. d. Stsur Jr., ter verkrijging van concessie tot het leggen van eene duinwaterleiding; Rapport speeiale commissie, aanbouw Heerensingel en Scho terkwartier; Voorstel B. en W. aanvaar ding in eigendom projectstraat NZ. Zijl- weg; Bevordering onderwijzeres Burger school; Voorstel B. en W. overwegen spoorweg, met adressen; Voorstel B. en W. afwatering riool Schoterweg; Rekest bewoners Wilsonsplein, verplaatsing ker mis; Rekest idem, bewoners Verwulft; Re kest W. Warmerdam, huur kiosk no. 1; Voorstel B. en W. herziening verordening geneeskundige armen verzorgiag, met amen dementen van den heer J. A. Lodewijks. De voordracht van prof. Th. Jo- riaaen van Amsterdam, op Woens dag 9 Januari a. s. in Teyler's Stich ting te houden, «al door ongesteld heid van den spreker niet plaats hebben. In de civiele zitting der Recht bank alhier werden heden de hee- ren mrs. Dwars en Tuijmelaar be- eedigd. De eerste als kantonrechter te Zaandam, de tweede als advo caat en procureur te Haarlem. Zooals in ons vorig nummer reeds per advertentie is gemeld zal in de Douderdag a. s. te houdeu openbare vergadering der vereeniging «Volks belang» alhier, welke zal plaats hebben in de bovenzaal der «Ver eeniging», als spreker optreden de heer ïf. van der Goes, van Amster dam, met het onderwerp «deFran- sche Revolutie». De toegangsprijs voor niet-leden is bepaald op 25 ets. Maandagavond, tegen half zeven vulde zich de ruime zaal ders-.cie- teit «de Kroon» met een groot aan tal leden der Typografische Ver eeniging «Tot Nut en Gezellig Verkeer» en hunne dames. Het va: een waarlijk feestelijke Stemming, die onder allen heerschte, zóó fees- telijk-gezellig als_ het op Kopper- Maandag maar kan zijn. Zooals bij deze gelegenheden ge bruikelijk is, openden de aanwezigen het feest met een lied, dat op de wijze van het «Wien Neerlandsch bloed», met geestdrift werd gezon gen. Vervolgens nam de president, staande op de tribune het woord en gaf in welgekozen bewoordingen een overzicht van den toestand der vereeniging. Uit zijae mededeeliagea bleek, dat het ledental bij het «luiten van het vorig boekjaar, 152 bedroeg. Als nieuwe leden hadden ziah in den loop van dat jaar 16 personen aangemeld; door vertrek naar elders en om andere redenen hadden er 15 voor hun lidmaatschap bedankt; door den dood verloor de vereenigiag 1 ieden en 2 werden er geroyeerdzoodat het ledental op 't oogenblik 149 be draagt en er één nieuwe donateur is toegetreden. De toestand der kas was in de eer.te hellt van 't afgeloopen jaar niet gunstig, daar er f579.56 werd uitgekeerdde tweede helft vorderde eene uitgaaf van f 182.38 en was dus gunstiger. Da uitkeering van het hulpfonds bij langdurige ziekte bedroeg f 113,57 en die bij over lijden f 190.(aaa 2 weduwen van leden), zoodat in 'l geheel werd uitgekeerd f 1068.51. Eene liefdadigheidsvoorstelling door leden der Vereeniging gegeven bracht op f 362.dat eveneens aan die 2 weduwen ten goede kwam, na aftrek der onkosten. Spreker wekte op, door donaties als anderszins de Vereeniging te blijven steunen en beval haar daar voor warm aan. Met een heilgroet aan allen opende hij het feest. Lustig klonken de tonen der vro lijke muziek totdat het scherm op ging en de opvoering van het terste tooneelstuk, gegeven door eenige leden der Vereeniging, een aanvang nam. Gegeven werd «Betje de Naaister», oorspronkelijk volksstuk in vier be drijven, vau C. P. T. Bigot. Wij willen dit werkelijk scboone en degelijke «tuk hier met iu zijn geheel beschrijven, doch wenschen me» een kort woord over de opvoe ring zelve te volstaan. In de eerste plaats dan een woord van hulde aan de dames die erin optraden en dit niet alleen uit be leefdheid jegens haar, maar wel bepaaldelijk uit waardeering voor hun uitstek-nd spel. Juffrouw Beek man zien wij steeds met voorliefde in dergelijke rollen zij vervulde hier de titelrol optreden. Haar welbegrepen spel, zeggingskracht en rolvastheid zijn hare bizondere deugden. Ook Louize, dochter van van Dalen, mag een loffelijk woord niet onthouden worden. Haar spel was waardig en eveneens goed be grepen, getuigen de oogenblikken waar zij tegenover haar hardvoch- tigen vader optrad. Ook Corri had in haar kleine sympathieke rol veie goede oogenblikken. Van de heeren noemen wij in de eerste plaats Meekrap, die geweldig op de lach spieren werkte en meermalen blij ken gaf in zijn rol wel op zijn plaats te zijn. De heeren Beekman en van Stralen dongen in hun spel naar den voorrang, wal betreft het juist nabootsen der karakters, waarin zij zich moesten verplaatsen en waarin beiden redelijk wel slaag den; slechts hadden wij nu en dan bij den eerste wat naeer vuur en aandoening gewenecht en bij den laatste wat meer femelachtigheid, zijn blikken en gebaren schoten daarin somtijds te kort. In aanmer king genomen dat men hier met zeer goede dilettanten en niet met spelers van beroep te doen bad, mag getuigd worden dat dooreengenomen het spel van allen aan redelijke eischen kon voldoen. De toeschouwers betoonden zich door hun warm applaus dankbaar voor het genotene. In de daarop volgende pauze droegen twee ieden op zeer ver dienstelijke wijze een lied voor op «de Nederlandsche Vlag». In ma- trozen-costuum en de driekleur in hun midden, maakten zij een goeden indruk en waren de toejuichingen, die zij inoogstten. welverdiend. De avond werd besloten door een allergeestigst blijspel met zang, in éen bedrijf, van M. J. van Gillissen. Ook hierin gaven de optredenden blijk op 't gebied van humor goed thuis te zijn. De kluchtigste tooneelen werden hier ontwikkeld en lokten het onbedaarlijkste gelach uit. De wijze waarop Pieter met zijn medeminnaars raad weet, is dan ook eenig. De coupletten wer den goed gezongeninzonderheid viel ons de zeer fraaie stem op van Geertje de herbergierster. Van Brooddeeg kregen wij een zeer goede kroniek te hooren van enkele plaatselijke aangelegenheden, die zeer goed rijmden op het refrijn: «Knijpen maar....» fiQ Men zal zmh kunnen voorstellen hoe uitstekend de aanwezigen zich hebben geamuseerd. Dat de goede orde en hartelijke verstandhouding van het begin van den avond tot het einde onafgebroken hebben voortgeduurd, zal men kunnen op maken uit het feit, dat het gezellige bal, dat de feestviering besloot, tot laat in den nacht op de meest ge animeerde wijze werd voortgezet. Dat men hier ter stede reeds zoo spoedig in de gelegenheid zou wor den gesteld kennis te maken met de talenten der uiterst begaafde zangeres mej. Sigrid Arnoldson kan niets anders dan voor het kunst minnend publiek eene hoogst wel kome tijding zijn. Genoemde zan geres zal hier Zaterdagavond a. s. optreden en wel in de concertzaal der sociëteit «de Kroon.» Mej. Arnoldson, die vanzweedsche afkomst is, heeft zich reeds een grooten naam als zangeres verwor ven en haren roem ook in ons va derland gevestigd. Reeds deelden wij mede onder de rubriek «Letteren en Kunst» welk een succes zij o. a. te Moskou beeft behaald eu welke schitterende voorspellingen haar zijn gedaan. Hare tournée door ons land is geregeld door de «Algemeene Mu ziekhandel.» In «Weten en Werken» trad Maandagavond de heer Lambert uit Amsterdam op voor een o ver talrijk publiek, dat in den loop van den avond bewees hoeveel genoegen er in een klein plekje besloten kan worden, dank zij de keurige voor dracht van den gevierden lezer, dank ook zij het overgezelhge gehoor- zaaltje. De heer Lambert had in de eerste plaats zijne keuze gevestigd op de schets van Weruméus Buning: «De oude Admiraal.Men kent het groote talent van den heer Buning in het typeeren van menschen te land en ter zee. Men kent zijn so- beren stijl en zijn bestudeerd eenvou dige woordenkeus. Uit deze eigenaar digheden vloeit voort dat zijne wer- ÜIXiIJEITO INT. Naar het fransch van Louis Gallet. 38) XIV. Zonder spreken opende zij het venster. Sarah 1 riep George op gedempten toon. En zonder antwoord af te wachten klom hij, zoodra hij zag dat het venster geopend werd, bij een ladder op, die tegen den muur stond en bevond zich in drie sprongen tegen over haar. Door ten plotselingen schrik aangegrepen was Sarah achteruitgeweken. Ga heen, ga heen, bid ik u, fluisterde zij. George beschouwde Sarah langen tijd en met ean blik vol smartelijke teederheid. Stel u gerust en vrees niets van mij, zeide hij ein delijk. Toen ik mij herinnerde, dat deze dag de laatste was waarop ik in de gelegenheid zou zijn u te zien, heb ik be sloten om mijn gegeven woord tegenover mijn oom te bre ken. Ik wilde u komen zeggen, dat ge zonder vrees in dit huis kuut blijven woueu, das de tijd van redeueeren voorbij is en dat als die Gerbier het waagt.... Sarah legde zachtjes hare hand op die van George. Mijn vriend, sprak zij, ga niet voort op deze wijze. Ik kan mij denken, welke wilde plannen ge vormt, ik weet dat ge ten koste van uwe rust, van uwe toekomst eu van de mijne helaas! u plaatsen kunt tusschen Jacques Gerbier en mij. Welnu, dat wil ik niet. Dit alles zou ons voor eeuwig scheiden. Laat mij begaan. Wat wilt ge gaan doen? Ik wil mij aan de wet onderwerpen en morgen naar Wimereux gaan. Sarab, ik bezweer je..,. Ja, sprak zij met een natuurlijkheid, die geen twijfel liet aan de vastberadenheid van haar voornemen, ik zal naar Wimereux gaan. Ik zal dien man terugzien en zoo hij zich niet onderwerpt aan de eischen, die ik hem stellen zal, wees er zeker van, George, hij zal mij de zijne niet opdringen. Terwijl zij dit zeide toonde zij hem een kleine revolver, welke hij-zelf in de kamer van den dokter had achtergelaten en welke zij dien morgen daar gevonden had. O, Sarah, riep George uit, terwijl hij zich onwillekeurig van het wapen zocht meester te maken, hoe kunt ge aan zoo iets denken. Gij zoudt sterven?! Een glimlach verhelderde hare trekken. - Neen, George, stel u gerust. Ik wil leven! Ik bemin u! En stralende van liefde bood zij hem haar voorhoofd aan, waarop hij een innigen kus drukte. Vervoerd van vreugde over deze heerlijke bekentenis en tevens vol angst het aanstaande oogenblik tegemoet ziende waarop Sarah zich in de macht van Jacques Gerbier zou begeven, fluisterde hij m' t bevende stem Maar wat wilt ge dan? Hare hand klemde zich om het wapen. Hij heeft mijn vader gedood, zeide zij vastbesloten. XV. George en Sarah waren overeengekomen dat niemand het geheim van hunne samenkomst zou leeren kennen, zelfs niet de dokter, die er zeker redenen in gevonden zou hebben om zijn neef het breken van zijn woord te verwijten. Op uitdrukkelijk verlangen van Sarah, had George spoe dig denzelfden weg genomen waarlangs hij gekomen was. Hij verborg de ladder, die hem zoo goed van dienst was geweest en verdween door de tuinpoort waarvan hij een sleutel bezat. In zijne droefheid troostte hem éen gedachte. Sarah had hem bij het afscheid gezegdMorgenavond zal ik te Wimereux zijnkom dan hier terug en wacht tot ik uwe hulp inroep. Na George gezien en eenige woorden met hem gewis seld te hebben vatte Sarah weer nieuwen moed. Langzaam verscheurde zij den brief, dien zij voor hem bestemd had; bekentenissen waren overbodig geworden in hare woorden had zij saamgevat alles wat zij dien avond had geschreven Ik wil leven en ik bemin u! Haar besluit stond nu vast; zij wilde desnoods met ge-

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1