ken vooral hij een voordracht tot hun recht komen, dat Buninga figuren, met hoeveel talent ook in enkele sprekende en schilderachtige trek ken geschetst, eerst recht leven, wanneer het levende woord en de goedgekozen geste zichtbaar en hoorbaar vertolken, wat de schrijver meer door enkele teekenachtige woorden heeft doen raden, dan in een uitgewerkte schildering heeft uitgedrukt. «De oude Admiraal,is mis schien een zijner meest uitgewerkte figuren en in zooverre kwam den heer Lambert het talent van zijn zegsman zijn eigen taleDt te hulp, maar maakte het daarom niet over bodig. Mocht het tooneeleffet, waar mede hij de gesprekken zocht te verle vendigen soms door zijn overdreven heid Bchade doen aan de eenvou digheid dezer schets, zijne voor dracht was in elk ge ral overdreven in 't goede en haar danken wij het, dat de oude admiraal met al zijn ruwheid en hartelijkheid zal leven in onze herinnering. Mocht de schets van Willem Otto «De slag bij Waterloo» niet zoo volkomen als de eerste in den smaak vallen, zij stelde de gave van den voordrager te meer in 't licht naar mate die van den schrijver er min der iü uitkwam, misschien omdat zij meer dan die van de heer Bu- nmg door afwezigheid sch tterde. De beste schets oi novelle is niet altijd de dankbaarste stof voor zijn vertolkers. Er zijn tooneelspelers, die als redders van draken kunnen fungeeren, maar die in het weer geven van een realistische tooneel- figuur niet het best op hunne plaats zijn. Men behoeft ze daarom niet onder den modernen tooneelspeler te stellen, men behoort ze er naast te plaatsen. De heer Lambert bewees, behalve door zijn laatste voordracht van «Een Sinterklaassurprise» van B. (V. Meurs. door zijn beide eerste stukken, dat hij desnoods van de rea listische zoo wel als van de romanti sche markt zou weten thuis te zijn. En dat mag hem met voldoening op zijn leeskunst in «Weten en Werken» doen terugzien. Heden morgen is van onder het ijs in de Leidschevaart opgehaald het lijk van den 63-jarigen metse laar E. M., die sedert Maandagna middag werd vermist. z«n41»g M«iMl«m Bksr H*ll Londen w«ri«n nitgeTO«rd. Voor ftlikrnikan word ra» f2,25 tot f2,50 per H. L. betaald. Do verrouding had plaata naar da helgische markt, doch wao niet groot. Do hot gold ran 1 tot 4 ct. por atok, do verzonding had plaata naar Amtterdam. De Noordzeevissehera beaomden van f 40 tot f CO per schuit. Paling werd weinig gevangen, de prya was ven 20 tot 50 ct. por '/e A. P« garnalenrloot hraeht 874 manden garnalen aan voor de kokerijen. De prya waa f2 il f4 per mand. De garnalen werden ter markt gezonden naar Londen, Hall, Brussel en Parijs. Nietiwediep, 7 Jan. Heden kwamen van groote visscherij binnen de sloepen -Pernis» sch. Meijboom, met 300 achelv. -Willem de Zwijgera, ach. v. d. Hoek, met 8600 achelv. waarvan 1000 levende, en 10 kabel], -Sirenea, ach. Zwartveld, met 2400 achelv. waarvan 500 levende, en a A venireach. Dubbelt, met 18 )0 achelv. waarvan 700 levende, achelv. gold f17.50 2 het honderd en kabelj. f 2.65 per stuk. De kuatviaachera zijn nog in zee. Maandag is door de politie alhier aangehouden een 18 jarige marinier in garnizoen te Amsterdam, die op 2 December 11. van zijn korps was gedeserteerd. Hij was in burger kleeding, zijne militaire uitrusting had hij aan een onbekende verkocht. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 jongmensch voor loop-of huiswerk, 1 smidsjongen. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 flinke loopknecht, 1 schoen makersjongen. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 21/J-jarige zoontje van den veehoeder v. S. aan den Osdorperweg, gem. Sloten, in eene bijt en werd kort daarna levenloos opgehaald. VISSCHERIJ. T e s s e 1, 6 Jan. Door de mosselvloot kon ook in de afgeloopen week weer de gewone be- BI N N E N L A N I). Men schrijft aanhetfJ. Z>. uit Apeldoorn dd. 7 Jan.: De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning blijft op dezelfde hoogte en wordt gelukkig niet ern stiger. Zaterdag heeft Z. M. HDs. bouwkundigen bij zich bescheiden en met hen geruimen tijd gewerkt en gesprokenweder een bewijs dat de toestand volstrekt niet on rustbarend is. De minister van Marine, de heer Dyserinck, is Maandag voor de eerste maal weder werkzaam geweest op zijn departement sedert zijne langdurige ongesteldheid. Bij kon. besluit is be- paald dat de stembriefjes, ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Noord Holland, in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen, op 8 Januari en, in geval van herstem ming, op 22 Januari daaraanvol gende, in te leveren, zullen worden geopend respectievelijk op 10 en 24 Januari a. s. De Avondpost meldt, dat de heer mr. D. van Eek, oud lid der Tweede Kamer, dit jaar zijn 4e-jarig jubilé zal vieren als lid der haageche balie. Men leest in het Han- delsblad: «Men zal zich herinneren, dat jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, benoemd goeverneur van Suriname, nog niet lang geleden over de Israë lieten in ons land zich in een anti- revolutionnair orgaan heeft uitge laten, op eene wijze die zeer de aan dacht getrokken en krachtige be strijding uitgelokt heeft. Na zijne benoeming hebben wij dat feit in herinnering gebracht, omdat in Su riname het getal Israëlieten zoo aan zienlijk is. Ook dezen hebben hunne onge rustheid niet verheeld over de ge volgen die de benoeming van den heer Lohman voor hen kon hebben. Om deze ongerustheid weg te De- men, heeft de goeverneur den opper - rabijn van de uederlandscbe isra- elitieche gemeente alhier, dr. Dün- ner, om een onderhoud verzocht, dat ten huize van laatsgenoemde heeft plaata gehad. In deze samen- spreking heeft de heer Lohman te kennen gegeven, dat hij in geenen deele vijandig gestemd was tegen de Israëlieten in Suriname, maar integendeel ter behartiging hunner belangen op gelijke wijze als die der andere bewoners der kolonie, zich van de toestanden der isra- elietiscbe gemeenten aldaar op de hoogte kwam stellen bij dr. Dunner». Behalve de vertaling der formules op onze visitekaartjes, geeft de Post in overweging om het s. v. p. te vervangen door a. u. b. Aan de schietbaan «Clau dius Civilus», aan da-overzijde van het IJ te Amsterdam, is achter den laatsteu kogelvanger gevonden het lijk van een melksiijter, oud 59 jaar, wonende in de Westerstraat aldaar. Volgens den zoon was zijn vader,Maandag naar Schelling woude gegaan, ten einde aldaar f 40 te ontvangen, des avonds te 6Vi uur in beschonken toestand te Nieu- wendam gezien. In de nabijheid van het lijk, dat voorloopig aan de schietbaan is geborgen, is een bank biljet van f25 gevonden en op het lijk f 14. Een jongmensch teHil- versum, dat Zondagavond eerst flink aan «Schiedam» had geofferd en daarna twist kreeg, meende zijn woede het best te kunnen koelen, door zijn tegenpartij een revolver kogel toe te zenden. Gelukkig bleek het een slecht schutter te zijn, want het schot ging ver genoeg bezijden 't doel. Intusschen is, naar we ver nemen, proces verbaal tegen den schieterabaas opgemaakt. In de Hervormde Kerk te Hil versum ontdekte men Zondag avond, ongeveer half tien, brand. Waarschijnlijk was bij het verlaten van het gebouw een stoof omge vallen, en had het vuur zich me degedeeld aan een kussen, dat men half verbrand op den vloer vond liggen. De brandweer was spoedig aanwezig, doeh behoefde geen hulp te verleenen. Uit Terschelling wordt gemeldDe postboot Terschelling heeft verleden jaar haren roemglans- rijk gehandhaafd, want ze beeft noch in den harren winter, noch in den mistigen en stormachtigen herfst één enkelen dag de post ge mist, en toen alle booten, zoowel binnen- als zeebooten, stil lagen, volbracht zij geregeld de soms moeilijke en dikwijls gevaarlijke reis. Zij werkt zoodoende krachtig mede tot de vermeerdering der welvaart. Maandagnamiddag is er te Leiden aan het Gerecht brand uitgebroken in het bovengedeelte van een particulier huis, vermoede lijk onstaan door eene vonk uit den schoorsteen, gevallen in de op den zolder aanwezige turf. Het bo vengedeelte is geheel uitgebrand. Onder de gemeente Lei derdorp zijn Zaterdag in eene trek vaart vier personen, diealdaar schaat senreden, door het ijs gezakt. Drie werden er gered, maar een 22 jarig jongeling is verdronken. De agent van politie Snoek, dienst verrichtende in het Haagsche Bosch, had Zaterdag en Zondag de handen vol met het red den van meuschen, die op den bosch vijver over een of twee nachten ijs gegaan waren en er door zakten. Zaterdag zijn 5 personen op den 2en vijver door het ijs gezakt. Twee hunner zijn door Snoek, met behulp van een dregga, daaruit gered Om eene juffrouw, die Zondag op den len vijver door het ijs zakte, boven water te brengen, wilde Snoek baar eerst eene dregge toewerpen. Door de zwaarte van het publiek, dat zich tegen 's Lans waarschu wing in, op de plek waar de dame lag te spartelen, opeenpakte, barstte het ijs en zakte Snoek er zelf tot aan de schouders door. De juffrouw s toen met behulp van eene red- dingslijn door burgers op het ijs getild. Sooek werd door een sergeant van de grenadiers boven water waarin hij 10 minuten geweest wa», gebracht. Het optreden van den agent Snoek wekte bizondere tevredenheid onder het publiek, en ten blijke daarvan vervoegde zich 's namiddags een heer aan het politiebureau, om hem, wegens zijn met eigen levensgevaar gepaard gaande reddingspogingen, eene geldelijke belooning ter hand te stellen. Te Ni e u w - B e i er lan d is Zondagnamiddag een knaap van 6 jaren door het ijs gezakt en leven loos opgehaald. Zaterdag is eenknecht van den grossier D. te Kampen, op de Mastenbroeker Weteringen schaat senrijdende, in een wak en onder het ijs geraakt. Ofschoon onmiddel lijk op het droge gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. In de ondera ardsche gangen van den zoogenaamden «Bloksberg» te Meersen is Donder dag een persoon uit Weert in be wusteloozen toestand gevonden. Hij was in de gangen verdwaald ge raakt en zou zeker ziju omgekomen, indien niet zekere Lcmaire, die zich den berg bevond, door het ge blaf van zijn hond opmerkzaam gemaakt, de aanwezigheid van den ongelukkige ontdekt had. Het duurde lang, ee.- hij weder tot bewustzijn was gebracht. Aangaande den moord gepleegd op de wed. S. v. V. te Stolwijk wordt het volgende mede gedeeld Eenige dagen geleden ontdekte iemand in eene sloot onder Zuid broek (gem. Bergenambacht) een glinsterend voorwerp, dat bij nader ouderzoek bleek te ziju eeu zilvereu pepermunt-doosje, toebehoord heb bende aan de verslagene. Thans, zegt men, hebben reeds twee vau de drie moordenaars hunnne schuld bekend. Zelfs moet één hunner ge zegd hebben, dat men nog maar eens moest gaan zoeken op de plaats, waar het bewuste doosje gevonden was; daar zou men ook de zilvereu knip der vermoorde, door hem tege lijkertijd weggeworpen, vinden. Zaterdagavond is de laatste stoomtram van Oosterhout naar Breda door den uit Tilburg komenden trein op den overweg aan den Driesprong, nabij Breda, aan gereden, doordien de machinist te laat bemerkte, dat de boom open stond. De locomotief bevond zich reeds over de rails, doch de mid- denste wagen werd geheel verbrij zeld. De eenige zich daarin bevin dende passagier, de heer F. Paro, le luit. der inf., had de tegenwoor digheid van geest er ui. te sprin gen, waardoor hij zich het leven redde, daar hij ongedeerd op den zijweg kwam. De derde wagen werd van den verbrijzelden wagen losgerukt en een eind achteruit ge worpende zich daarin bevindende conducteur kwam er met eeu lichte verwonding af. De oorzaak van het ongeval wordt onderzocht. Uit Moergestel wordt aan de N. R. C. geschreven De bedelarij langs de huizen neemt op eene schrikbarende wijze toe, en de bedelaars worden hoe langer hoe brutaler, want hebben zij de centen ontvangen, dan zetten zij den voet tusschen de deur opdat men die niet sluiten zal, en vragen dan om oude schoenen, eene ja», pet of ander kleedingstuk. De politie kan er ook weinig aan doen, want de meeaten zijn voorzien van een patentje van 50 ct, en ver- koopen postpapier of andere snui- terijen. De ingezetenen zelf kunnen er echter veel aan doen, door te weigeren iets te geven, zooals dit thans op sommige plaatsen in Hol land geschiedt. Werd daartoe alge meen in alle plattelands-gemeenten overgegaan, dan zouden die vreem delingen van zelfvan de deur blijven. Uit Maastricht wordt van 6 Januari gemeld Heden avond, circa 8 uren, schoot ten westen van de stad een prach tige meteoor van het Zuiden naat het Noorden. Eer hij uit den ge zichteinder verdween, spatte hij nit elkaar en schoten drie lichtende ballen in dezelfde richting voort. Sedert geruimen tijd merkte de heer N., fabrikant te Middelburg, dat nu en dan groo- tere of kleinere geldsommen uit zijn gesloten schrijflessenaar verdwenen, zonder te kunnen bevroeden door wie die werden verduisterd. Natuurlijk werd dat geld gesto len, maar ODder het groote perso neel, dat in de fabriek werkzaam is, was het zeer moeilijk na te gaan wie de schuldige was. Daarom werd dezer dagen in den lessenaar eenig geld geoorgen dat, bijna onmerk baar voor eeuen oningewijde, van een herkenningsteeken voorzien was. Toen ook dit verdween, werd d« politie biermede in kennis gesteld en slaagde zij er in de schuldige op te sporen. De dienstbode, A M. ge- heeten, werd in het bezit van bet geteekeude geld gevonden, terwijl bovendien bij baar nog een bedrag van i 300 b f 400 werd ontdekt, welke som zij vermoedelijk door herhaalde diefstallen bij haren mees ter in bezit heeft gekregen. De dievegge is naar bet huis van bewaring aldaar overgebracht. Van eene twee en zeven- tigjarige vrouw uit Oldeboorn, dis sedert 22 December vermist werd, is Zondag het lijk gevonden in eene afgelegen sloot. Men veronderstelt dat zij verdwaald en in de sloot geraakt is. Aan eene misdaad valt Dijna niet te denken, daar de korven en de som geld», die de vrouw bij zich had, nog bij haar gevonden zijn. Wedstrijden. Aan de op Woensdag a. s. te Heeren veen te honden hardrijderij zullen, naar men verneemt, ook de engelsche hardrij ders deelnemen, die dezer dagen te Am sterdam zijn aangekomen. D e s m o k k e 1 h a n de 1 wordt in het oosten der provincie Gro ningen het sterkBt gedreven kort vóór nieuwjaar. Nog jl. Vrijdag stonden 21 sluikers terecht wegens verboden invoer van spiritus uit Pruisen. RECHTSZAKEN Oplichting. De bekende C. Bak ker Jz. uit Landsmeer, die wegens oplich ting door de rechtbank te Haarlem en het Hot te Amsterdam veroordeeld is, omdat hij herhaaldelijk alles wat hij machtig kon worden, trachtte te verkrijgen door het doen van bestellingen, onder voorgeven van te zijn effectenhandelaar of makelaar te Landsmeer, Wassenaar of Amsterdam en op brieven, voorzien van zoodanig adres- opschrift, had zich in cassatie voorzien tegen 's Hofs arrest. Maandag werd zijn zaak voor den Hoogen Raad behandeld, doch zonder dat cassatiemiddelen weidea voorgedragen. Nadat de raadsheer mr. A. A. de Pinto verslag had uitgebracht, con cludeerde de adv.-gen. mr. Patijn tot ver werping van het beroep. Uitspraak 14 Januari. De socialist Portuyn, tegen wien te Drachten proces-verbaal opgemaakt werd v eld een einde maken aan een toestand, waarvoor de wet geen remedie koD geven. Haar geest was volkomen helder. De dokter had en terecht er op gewezen hoe zij een van die krachtige gestellen had, waarop zenuwziekten geen vat hebben. Vastbesloten en zonder opwinding had zij koelbloedig de gevolgen berekend van het plan, dat zij zich in koelen bloede gereed maakte uit te voeren. Zij wist nog niet tot welk uiterste Jacques Gerbier haar voeren zonde moge lijkheid van een tragischen afloop verschrikte haar niet; zij had er tegenover George zonder vrees of zonder overmoed op gezinspeeld. Het gelukte haar niet den slaap te vattenzij verlangde er naar, deD dag te zien rijzen, die naar allen schijn over haar lot beslissen zou. Men was nog te midden van den zomer. Weldra kwam de zon op, toen zij haar brandend gelaat koelde in de firissche morgenlucht, welke haar venster binnenstroomde, hoorde Sarah reeds de stem van den dokter, die als naar gewoonte vroeg opgestaan zijn bevelen uitdeelde aan zijn tuinman en aan zijn bedienden. Haastig maakte zij haar toilet en ging naar den tuin. Al zoo vroeg opgestaan, riep de dokter uit, toen hij haar opmerkte. Arm kind, je hebt zeker slecht ge slapen of liever je hebt in 't geheel niet geslapenje oog leden branden en je wangen zijn bleek. Maar boe zou ik ook hebben kunnen slapen, ant woordde Sarah een weinig ongeduldig. Vergeet mij. Welnu Sarah, zooals besloten is zullen wij dezen middag vertrekken niet waar? Van middag, als ge 't goedvindt. Wij zullen te voet gaan. Waarom. Ik heb te Boulogne een rijtuig besteld. Maar dat is geheel overbodig. Wij zullen door de duinen wandelen. Wij zullen altijd vroeg genoeg komen, voegde zij er met een zenuwachtigen glimlach bij. Zooals ge wilt. Vandaag worden er wedrenDen ge houden bij Hobengue. Mijn koetsier zal er geen spijt van hebben, dat hij verlof krijgt. Hij zal genoeg te verdienen krijgen. Zooals besloten was ging men 's middags werkelijk op weg. De dokter had een kort briefje geschreven aan den heer Hubert om hem er op te wijzeD, dat zijn tusschen- komst geheel overbodig was. Hij had zijn tuinman naar het huis in de duinen gezonden met Sarah's kleine kof fertjes en zich zeiven ter beschikking van het joDge meisje De weg was reeds bezaaid met voetgangers en rijtuigen, die zich naar Hobengue ten westen van Wimereux bega ven. Er bevond zich daar een uitgestrekte grasvlakte, waar van tijd tot tijd zeer druk bezochte harddraverijen werden gehouden. De bewoners van Boulogne maken van deze gelegenheid gebruik om landelijke partijtjes op het touw te zetten en de bellingen der duinen zijn voor deze gelegenheid zwart van wandelaars. Men zoekt zich met de zijnen zoo goed mogelijk te vermaken en vermaakt zich in elk geval luid ruchtig. Sarah had geen stap buiten de bezitting van den dokter gedaan sedert zij zich vrijwillig had teruggetrokken uit de wereld. Terwijl zij aan den arm van den dokter voort- wandelde, trof het juist dat een groep vroolijke jongelieden hen ontdekte. Bonjour, doktert Goeden dag, juffrouw Sarah, pardon mevrouw Gerbier 1 Ga met ons mee. hoorde men een: der luidruchtigsten roepen. Het was kolonel Matelin, de buurman van den dokter, die met zijn vrouw in een mandenwagen voorbijreed. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2