Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6e Jaargang. Donderdag 10 Januari 1889. No. 1693. ABOBHEMEUTSPRIJS: AD7ERTEÏFT1ÈN: C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. s I' AilSNII II tt' H 1i\ A N I A N 0. SARAH BLONDEL. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^eleroaiiniimmer la». van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 ce i 11 Groote letters naar plaatsruimte. Bij groöte opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiere. [tlrecteuren-Ultgevers J C. PKKHKIiniin en .1 >B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Fublieite Etrangère G. L. DAJJBE S" Co., JOBF. JONES, Sucr., Parigt, 3lit: Faubourg Montmartre. Directeuren-Uitgevers hebben de eer te berichten, dat van de zitting der Arrondissements-Rschtbank op Donderdag 10 dezer (behandeling van den moordaanslag in den Hout) een stenografisch verslag zal worden uitgegeven, als gratis bijvoegsel voor de Geabonneerden op dit blad. Afzonderlijk is het te verkrijgen voor 10 Cts. per Ex. Directeuren Uitgevers Haarlem, 9 Januari. De missive waarbij de leden dor Comm. v, Toez. op de scholen voor middelbaar onderwijs te Haarlem berichten aan den Raad, dat zij als zoodanig ontslag nemen, luidt in haar geheel als volgt De leden der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs in deze gemeente hebben, vooral in den laat stee tijd, meer en meer de overtuiging erlangd, dat de vruchten van hunnen arbeid niet in billijke verhouding staan tot de zorg en de moeite, die er door hen aan wordt besteed dat de taak der commissie eene ondankbare en daardoor weinig aan gename is. Pijnlijk is dit door allen gevoeld bij de behandeliug in den Raad, op den 19den dezer, van een rapport van B. en W., dat een reeks van beschuldigingen tegen de commissie bevat, wier gegrondheid door elk harer leden ten stellig%ta wordt ontkend. Wel heelt eene voor de commissie bi zonder grievende zinsnede in dit rapport, in Uwe Vergadering eenigen weerstand ontmoet, dien wij op hoogen prijs stellen, maar de tegen ods ingebrachte beschuldi gingen zijn niet teruggenomenzelfs niet weersproken. Eenparig zijn wij van gevoelen, hierin niet te mogen berusten, maar verplicht te zijn, er met woord en daad tegen te protesteeren. Ten stelligste ontkenuen wij, het on dankbare onzer taak hierin te zien, dat aan eenige onzer voorstellen geen gevolg is gegeven. Gevoeligheid over afwijking van onze denkbeelden heeft nimmer ons bezield, nimmer ons teruggehouden var. onze krachten te blijven wijden aan het geen ons door Uwe Vergadering was op gedragen. ~Wel echter heelt het ons herhaaldelijk onaangenaam aangedaan, dat niet zelden onze voorstellen door B. en W. werden afgewezen met breedsprakige vertoogeö, die het behandelde onderwerp niet in het hart raakten, doch waarin ons les sen werden voorgehouden in de allereerste beginselen der kennis van het onderwijs hier te lande. Wij bedoelen hier soortge lijke zinnen als die, waarin B. en W. hebben goedgevonden, met veel ophef zelfs aan Uwe Vergadering de door niemand weersproken waarheid te verkondigen, dat de directeur eener middelbare school niet bevoegd of in staat behoeft te zijn tot het geven van onderwijs in alle vakken, die tot het programma zijner school behooreu. Dergelijke algemeenheden doen het eigen lijk onderwerp van debat uit het oog verliezen, en geven den geheel verkeerden indruk, dat zij, die men heet te bestrijden, het tegendeel zouden hebben beweerd. Weerspraken wij hier reeds de beschul- digincy dat een gevoel van spijt over het niet volgen onzer voordrachten ons bij het doen van nieuwe voorstellen zou heb ben beheerscht, met meer klem nog moeten wij opkomen tegen de verdachtmaking, alsof wij zouden getracht hebben, tegen vroegere besluiten van den Raad te rea- geeren. Het tegendeel is waar. Plichtmatig heb ben wij ons bij die besluiten neergelegd en ze bij onze nadere voorstellen ten grondslag genomen. Met aandrang noodi- gen wij de leden uwer vergadering uit, zich door herlezing der gewisselde stuk ken hiervan te overtuigen. Zoolang de naar onze overtuiging on gemotiveerde bestrijding die wij van B. en W. herhaaldelijk moesten ondervinden, besloten bleef in do briefwisseling tussehen hun college en onze commissie, hebben wij ons die getroost, er steeds naar stre vende om zooveel in ons vermogen was het belang van 't middelb. onderwijs, en daardoor van de gemeente en van hare ingezetenen te bevorderen, door minnelijk overleg met directeuren en leeraren der seholen. Maar ook dit middel om nuttig te zijn is ons thans, door de in het open baar tegen ons ingebrachte beschuldigin gen, ontnomen. Waren wij slechts beticht van vluch tige oordeelvellingen, zonder behoorlijk onderzoek, zonder genoegzame kennis van zakon, zelfs dit zouden wij ons, hoewel vau de ongegrondheid dezer beschuldiging overtuigd, hebben laten welgevallen. Maar wij kunnen ons niet nederleggen bij de boachuldigiug van over den direc teur eener school, wiens verdiensten door niemand zijn betwist, een voor hem grie vend oordeel te hebbeu uitgesproken. Niets is minder "Waar. Wij hebben slechts een feit vermeld, door hem zelren ten allen tijde, en ook nog in zijn jongste rapport erkend. Daar deze besehuldiging niet is terug genomen of als onjuist veroordeeld, is de vereischte samenwerking tussehen onze commissie en het leeraars-personeel ons onmogelijk gemaakt, en achten wij ons in het belang van het onderwijs verplicht, U ons ontslag in te dieüea, gelijk wij de eer hebben hierbij te doen. De leden der commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar ouderwijs te Haarlem, R. H. J. Gallandat Huet, 8. van Limburg Stirum, A. W. Thone, de Haan Hugenholtz, Scholtens, C. Druyvesteyu, Haitsraa Muiier, D. Andrtf de la Porte, secretaris. Ondergetekende verklaart, dat de heer mr. H. Jncobi wegens ongesteldheid is verhinderd geweest dit stuk mede te on derteekenen. R. H. J. Gallandat Huet. Het eerste examen ter verkrijging van het diploma der Maatschappij tot bevordering der toonkunst voor zangonderwijs op de lagere school, heeft te Utrecht plaats gehad. Het d ploma is uitgereikt o. a. aan den heer R. Luijten, alhier. Voor het kosteloos onderwijs op blaas-instrumentenen viool, te geven onder leidiüg van den heer C. P. W". Kriens, hebben zich 81 jongelieden aangemeld. Het spreekt van zelf dat dit getal te groot is en er dus eene keuze uit hen moet worden gedaan. Waarschijnlijk zullen er twintig worden gekozen om bedoeld onder richt ter opleiding voor het Gemeen telijk Muziekcorps te ontvangen. Men schrijft ons: Weledele Heeren, Wat u in uw blad van heden uit wde Post'/ overnam naar aanleidiag van de ver taling der formules op oh ze visitekaartjes, leidt er mij toe, u liet verzoek te doen, het volledige lijstje van die vertalingen in uw blad te willen opnemen. Ik loes ge regeld uw blad en herinner mij niet, dat lijstje erin ontmoet te hebben. Ik denk, OGk anderen uwer lezers zoudt ge er een dienst mee doen. Hoogachtend Een uwer geabonneerden. 9 Januari. In antwoord op bovenstaand deelen wij den inzender mede, dat bedoeld werd aan duidingen «Is p. r., p. f., p. p. c., p. c., (pour remercier, pour féliciter, pour prendre congc, pour oondoléaace) enz. te vervan gen door m. d., m. g., t. a., m. s. (met dankbetuiging, met gelnkwensch, tot af scheid, met smartbetuiging) enz. De aan vulling van dit lijstje laten w$* aau den goedgunstigen lezer over. (Red.) De heer S. Rippe hield Dinsdag avond in de bovenzaal dei sociëteit Vereeniging» de door hem aange kondigde voordrachten. Wie de heer Rippe bij deze ge legenheid voor de eerste maal heeft gehoord, zal tot de ervaring zijn ge komen, dat in dezen spreker een hoogstaand talent, een geniaal ver tolker van de schoonste letterkun dige producten is vertegenwoordigd. Reeds bij den aanvang der voor dracht van «de Viool van Cremona» kluisterde hij ons oog en oor. Zijne woorden en gebaren, in de schoonste overeenstemmingbeschreven ons niet, maar schilderden in de fijnste nuanceering en met realistischs tin ten de karakters der handelende per sonen af. De half goedaardige, half- ruwe Ferrari, de meester vioolmaker, Sandro en Giannina groepeerden zich op de meest natuurgetrouwe en aangrijpende wijze om de verheven figuur van Filippo, die in de aan- doenlijkste passages, of daar waar hartstocht en ijdeiheid den felsten kamp streden, door den spreker met de treffendste juistheid werd voor gesteld. Ook in de voordracht der overige nummers toonde de heer Rippe zijn meesterschap en zijne veelzijdigheid. Na het fijn geteekende sprookje van H. C. Andersen, «de Tol en de Bal», bewerkt door ten Kate, den «kluchtige Kermistocht», van dr. E. Laurillard, gaf spreker ons een juweeltje te genieten door de ver tolking- van «Grootvader» van A. J. de Buil, waar de manieren van den ouden man en diens typeeren den spreektrant zoo natuurgetrouw werden nagebootst, dat wij ieder oogenblik vergaten dat de spreker zelf nog op jeugd kan bogen. «De eerste Locomotief», van B. van Meurs en «de Letter L.», van Egidius, gaven den heer Rippe ge legenheid met zijn komisch talent te woekeren. Iemaud als de heer Rippe, die over zoovele gaven beschikt, is waar hij ook optreedt, de overwin ning beschoren. Weinigen kunnen zich beroemen op zooveel talent. Den 7en October van het vorige jaar werden door den heer B. Star, wonende aan de Scheepmakersdijk alhier, twee jonge baarzen gevan gen. Élk hunner werd van een zil veren penninkje voorzien waarop aan de eene zijde: «B. Star, Scheep- makersdijk Haarlem» en aan de an dere «Oct. 1888» stond gegraveerd; vervolgens werden de vischjes in het Spaarne losgelaten. Eene premie van f 1 werd door den heer Star uitge loofd voor hem die een der visschen terugbracht en ziet, den 2en Janu ari werd hem er éen, kenbaar aan zijn zilveren penninkje, terugbezorgd door den visscher Hartendorp te Spaarndam, die het in zijne netten had gevaügen. Het tweede baarsje is nog vrij en schijnt zich niet aan den termijn van drie maanden te houden binnen welken het andere tweemaal uit zijn element te voor schijn werd gebracht. LETTEREN EN KUNST. De zoon van wijlen ds. S. Gorter, de eerste hoofi dacteur van het "Nieuws van den Dag,» hcefl jen groot gedicht geschreven, dat zeer word geroemd en dat eerlang hij den uitgever W. V ;rsluijs te Amsterdam, het licht zal zien H werk is 4400 regels groot. Inhoud "Hollandsche Lelie" No. 28: Hoofdartikel. Het maken van een japon. Nederl. schryvers. Hemelsblauw. Losse schetsen. Nederl. schilderessen in het buiten land. Raadsels - Roman. Derde opgave bijdragen medaille Rantwyk. Corresponden tie. Weekkalender. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning wordt uit Apeldoorn aan het Handelsblad medegedeeld, dat, ofschoon er niet bepaaldelijk sprake is van eene on gunstige wending, er zich toch in de laatste darren verschijnselen heb ben voorgedaan van eene nieuwe verheffiug van de kwaal waaraan Z. M. lijdt. Z. M. neemt deswege zooveel mogelijk rust. Gelukkig blijft een voldoende eetlust het behoud der lichaamskrachten van den lijder bevorderen. Terwijl de dagelijkschs bezoeken van den hofarts dr. Vlaanderen in den laatsten tijd menigvuldiger dan anders zijn geweest, hebben die van 's Konings lijfarts slechts bij grootere tusschenruimten plaats. Men meent daaruit te mogen afleiden, dat men ook in de naaste omgeving des Ko nings geen reden tot ernstige on gerustheid heeft. Den 7en Januari was het tien jaar geleden, dat te Arolsen het huwelijk van Koning Willem lil en Koningin Emma werd vol trokken. XT Iffl V7 X HX.HTO XV. Haar hel fransch van Louis Gallet. 39) XV. Verder ontmoette men de familie Hangy, die vergezeld werd van een welbekende parijsche dame, de tragédienne Dinah, die voorstellingen gaf te Boulogne; vervolgens me vrouw Rémond en mevrouw Délaunay, de engelsche schil der Charly en veel anderen meer. Al deze oude kennissen schenen het er op toegelegd te hebben om de verschijning van Sarah te vieren. Men hoorde overal en bij iederen stap hetzelfde: Bonjour dokter, bonjour mevrouw Gerbierl En overal zag men hoe zij vroolijk begroet werden. De parijsche kolonie te Wimereaux was bijna voltallig. Zonnige landhuisjes waren als bij too verslag verrezen uit de zand- en grasvlakten, die vóór een zestal jaren nog ge heel verlaten waren. Ik bid u, smeekte Sarah den dokter, toen zij nieuwe groepjes van bekenden zag naderen, ik bid u laten wij den grooten weg verlaten; al die ontmoetingen stuiten mij tegen de borst; die naam van mevrouw Gerbier, dien men mij vroolijk toeroept, walgt mij. Kom laten wij dadelijk een ander pad inslaan. Zij verlieten dus den grooten weg. Met neerhangend hoofd volgde Blue zijn meesteres op den voet, zonder als naar gewoonte door de omliggende weiden heen en weer te draven. Sarah had zelfs veel moeite gehad den hond mede te krijgen. Eindelijk had hij gehoorzaamd en nu volgde hij schoorvoetend, terwijl een rilling hem van tijd tot tijd door de huid scheen te varen. Het was als speurde hij een nade rend gevaar. Met Blue stelde Sarah zich voor het minder eenzaam op het huis in de duinen te zullen hebben; zij verweet zich in den laatsten tijd te weinig werk van haren getrouwen metgezel te hebben gemaakt. Toen eensklaps van achter de duinen de roode dakpan nen van het huis haar in 't gezicht kwamen, begon Sarah's hart onrustig te Blaan, hoe moedig ook haar besluit geno men was en hoe stellig zij zich had voorgenomen het zon der vrees of beven ten uitvoer te leggen. De dokter zag haar verbleeken en wilde een oogenblik halt houden. Neen, neen, sprak zij, laten wij ons niet op houden. En haar schreden versnellende, was zij in het volgende oogenblik de t oning genaderd, waar Madeleine haar op de stoep afwachtte. De goede juffer, die ter nauwernood haar snikken on derdrukte, nam Sarab in hare armen en omhelsde haar op de hartelijkste manier. Arm kind, arm kindl En zij leidde haar met zich naar binnen, in hare aan doening vergetende den dokter uit te noodigen hen te vol gen, hetgeen deze overigens ongevraagd deed. Kom binnen, ga zitten, kom een weinig tot je-zelf, lieve. Wil je wat suikerwater? Waarom ben je komen wan delen? Jacques is er nog niet. Maar hij komt met den trein van vijven. Je bent zoo mooi als ooit, maar toch vind ik, dat je een beetje bleeker geworden bent. Je zult het hier goed hebben; je krijgt dé mooiste kamer van 't huis. Er zijn overal mooie tapijten gelegd en nieuwe spiegels opge hangen. Het is allerprachtigst 1 Er bleef van dezen woordenstroom alleen de verzekering in Sarah's geheugen hangen, dat Gerbier nog niet aan was gekomen. Zij kon dus een weinig tot rust komen, juist zooals Ma deleine het wenschte. Zij kon dus zonder eenige gehate getuige Madeleine omhelzen en danken. Zij kon zonder vrees van eensklaps de verafschuwde figuur van den moor denaar voor zich te zien nog eenige oogenblikken zich met den dokter onderhouden. Terwijl de heer Sylvain plaats nam, zocht Sarah hare kamer op, mat haar met een enkelen blik, overtuigde er zich van, dat haar goed was aangekomen en maakte voor Blue, die in den sombersten hoek der kamer vluchtte aan het voeteneinde van haar ledikant, op een stuk tapijt een goede ligplaats gereed. Daarna begaf zij zich naar beneden en beantwoordde op de natuurlijkste wijze de vragen van

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1