NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 6 c Jaargang. Vrijdag 11 Januari 1889. No. 1694. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nimmer Mat uit tweetilato. STADSNIEUW S. SARAH BLONDEL. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer*- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hurean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1Z3. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEKREBOOM en .1. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Generale de Pubiicitc Etrangère 6. L. DAUBE J" Co., JOH. F. JONES, Suer., Partje, 31bte Faubourg Montmartre. Haarlem, 10 Januari. De goedgekeurde begrooting van inkomsten en uitgaven dezer ge meente voor den dienst van 1889 js gedrukt en tegen betaling van f 1.50 in druk algemetn verkrijg baar gesteld ter gemeente-secretarie. Vervolg Gemeenteraad. Voorstel van B. en W. om het contract met de firma Johs. Enschedé en Zonen betreffende de levering van het verslag van het verhandelde in den Gemeenteraad, te verlengen ook voor 1889 en volgende jaren. Hierbij wordt behandeld een adres van J. C. Peereboom en J. B. Avis, Direc teuren-Uitgevers van „Haarlem's Dagblad", om te mogen leveren een stenografisch verslag der Gemeenteraads-zittingen, tegen een jaarlijksche subsidie van gemeente wege, groot f1200. Stoel. Zou het niet wenschelijk zijn daarmede nog wat te wachten? Wij heb ben onlangs bericht gehad dat Edison een phonograaf heeft gemaakt, die het geluid opvangt. Zou het niet goed zijn daarop te wachten B ij v o e t. Ik geloot dat het meer wen schelijk is het voorstel van B. en W. te behandelen. Als dat aangenomen wordt is er geen besl. genomen omtrent het andere voorsteler kunnen wijzigingen in de feiten komen zooals wij gehoord hebben, daarom acht ik het wijselijk het voorstel van B. en W. eerst te behandelen, dan is het andere wel van de baan, maar niet glad verworpen. De Kanter. Hoewel adressanten f900.minder vragen voor een steno grafisch verslag dan de eenige firma waar mede B. en W. hebben onderhandeld, zoo vind ik toch ue som van f 1200.te veel, zoodat ik geen vrijheid vind om die voor zoodanig doel beschikbaar te stellen. Het voorstel van B. en W. luidt om het zakelijk verslag thans te bestendigen, in hoofdzaak heb ik daartegen geen direct bezwaar, ik ben het met B. en W. eens, dat in dat rerslag veel goeds is en men het verdienste niet ontzeggen mag, maar B' en W. verklaren zelf dat hier en daar kleine vlekjes voorkomen, maar ik vind voor mij, dat het soms wat volledigheid en vooral wat het leggen van den nadruk aangaat, wel een en ander te weaschen overlaat. Ik maak daar geen verwijt van aan den verslaggever, maar ben geneigd het te wijten aan mijzelf, wanneer ik niet goed uitdruk wat ik wil zeggen. Wanneer wij nu alleen dót verslag hadden en kon den lezen zou ik zeggendat vind ik toch eigenlijk niet volledig genoeg. Wat is het geval Dat verslag hebb :n wij niet alleen» er is nog een tweede courant, gere digeerd door dezelfde adressanten wier adres wij nu behandelen. Dezen geven ook een verslag, dat is ook niet volmaakt en er zijn ook vlekjes in, maar ik vind het volstrekt niet minder, dan dat van de „Haarlemmer Courant. Ja, ik weet niet als ik meest kiezen, (en de keus zou niet gemakkelijk wezen) maar ik zou nog eer der naar het „Dagblad" overhellen. Er zijn punten die Haarlem's Dagblad" juister behandelt dan de „Oprechte" en omge keerd. Zij vullen elkander aan. Ik beu dientengevolge op da gedachte gekomen om voor te stellen de overeenkomst met de firma Enschede te sluiten en tevens te trachten een zelfde overeenkomst aan te gaan met „Haarlems Dagblad", zoodat ij ook krijgen een afdruk van dat ver slag. Misschien zal deze of gene het dwaas vinden dat wij twee verslagen krijgen van eene zittingdat mag vroemd schijnen, maar het is in alle gevallen goed en aan gezien dat eene zeer kleine uitgave is, vind ik voor mij dat het geld driedubbel en dwars waard. Ik zou daarom in overwe ging willen geven met aanneming van het betrekkelijk punt van B. en W. om die overeenkomst te bestendigen, in zooverre aan te vullen dat eene soortgelijke over eenkomst werd aangegaan met de uitge vers van „Haarlem's Dagblad„. V o o r z. Dat is een goed idee, heereu. Alleen lees ik altijd met erg veel genoegen de verslagen in de „Spaaruebode" en in het „Advertentieblaadje", die mij ten minste amuseeren. Raken wij daar nu niet mee vast? De Kanter. Als u het zegt.... Het amendement van den heer de Kanter wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. wordt daarop eveneens zonder hoofdei, stemming goed gekeurd. V o o r z. Tengevolge van deze beslis sing is er eigenlijk geen beslissing op het adres van de heeren Peereboom en Avis. Dan zou het beste wezen, om het adres buiten verdere behandeling te laten, dan hebben de heeren de gelegenheid later met andere voorstellen te komen. Krol. Ik wensch te doen constateereu dat ik tegen het adrss zou stemmen o ra de kosten. V o o r z. als dat voorstel wordt aange nomen kunnen wij berichten aan adres santen, dat de Raad kennelijk bezwaar heeft gevonden op hun verzoek in te gaan en dat het rekest buiten verdere behan deling blijft. Wordt hiertoe besloten. Verziek van de weduwe van den werk man bij de gemeentereiniging J. Schouten, om verlenging van onderstand, daar de termijn den 8en Nov. verstreken is en zij hulpbehoevend is, terwijl het ouderhoud i harer vier kinderen waarvan het oudste slechts elf jaar telt, geheel ten haren laste komt. De comm. v. d. pensioenen stelt voor, adr§8sante voor een jaar eene toelage te verleenen van f 1.B0 per week. D e r i. Die 50 ets. scheelt die vrouw vermoedelijk een heele boel. Zouden we dat maar niet zoo laten op f 2? V o o r z. Ja, de Raad heeft indertijd besloten die vrouw f 2 U geven voor 4 jaar. Nu meenden wij dat het moeilijk is geregeld t 2 te geven, do kinderen wor den grooter en verdienen misschien gauw al iets. Het amendement wordt zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Krol. Als de comm. van de pensioe nen den wensch had gehoord dien de heer Derx heeft geuit, zij zoude het zeker met algemeene stemmen hebben gedaan. Wij hebben ons geplaatst op uw standpunt, M. de V. vandaar de vermindering van f2 op f 1.50. Aan de orde is thans de nadere ont- werp-overeenkomst mot de sec. „Trou moet Blijcken" over de gronden van do Buiten- societeit in den Hout tegen f500 per jaar onder verbintenis van de sociëteit om jaarlijks 13 muziekuitvoeringen op het terrein der Buitensocieteit te geven. t Hooft. Volgens deze bepalingen zou „Trou" haar tegenwoordig gebouwtje tegen den grond kunnen gooien en een nieuw gebouw zetten zonder dat de Raad er iets aan kon doen. Er staatde huur ders zullen geene meerdere gebouwen op den grond mogen dooit stellen. Krol. Het wordt nooit leelijker dan het nu is. t Hooft. Naarmate het gebouw groo ter wordt zal de Hout minder mooi wor den, daarom ben ik er voor dat te wij zigen. V o o r z. Het is maar voor vijf jaar, toegestaan. Von Reeken. Ik kan mij niet voor stellen, dat de sociëteit grooter gebouw zou zetten, tenzij ze de zekerheid had dat ze het langer dan 5 jaar had. H u e t. Ik wensch wol eenig licht te ontvangen over het ontstaan van art. 8. Hoe is men gekomen aan het cijfer van dertien uitvoeringen? Ik had gedacht dat de toestand van heden eveuzoo was als de toestand van vroeger. V o o r z. Ik kan u slecht licht geven. In de laatste jaren is vaak muziek ver wacht op het terrein dat niet kwam. Ik geloof dat de heeren wel meer zullen geven als de financiën het toestaaB, maar dj zullen zich niet méér willen binden. Ik geloof niet dat er het laatste jaar 13 uit voeringen zijn geweest. H u e t. Ik wensch nog eene vraag te doenhet is niet onverschillig op welk uur van den dag die concerten moeten plaats hebben, 's middags of 's avonds. V o o r z. De bedoeling is avoudconcer- ten. De heeren hebben gezegd dat het moeilijk is hen daaraan te binden, om dat zij dan worden overgegeven aan den drang van muziekkorpsen. H u e t. Ik moet zeggen, dat mij het getal 18 wat gering voorkwam. Het sei zoen kan men stellen op 26 weken, d. i. éeD uitvoering in 14 dagen en ik meen mij te herinnerereu dat vroeger in Haar lem elke week eene uitvoering was. Ik geloof, dat de eisch om de sociëteit de verpliehting op te leggen muziek ;e geveD, een gevolg was van de lagere huurwaarde. Men zou de waarde betalen in geld en diensten door concerten. Als men nu slechts 18 eoncerten voorschrijft, zou ik dat wel wat beperkt achten, en wel ge- wenscht de zaak te onderzoeken en na te gaan wat het gemiddeld is geweest van het aan tal muziekuitvoeringen in de laatste 12 jaren. Ik geloof dat het wel wenschelijk is dat wij allen op de hoogte zijn der bizonderhedeu, op den voorgrond moet staan wat we aan het groote publiek in Haarlem langs dezen weg kunnen aan bieden. De termijn is nog ruim geuoeg, de huur duurt nog voort tot Augustus. Ik wensch deze zaak dus op te schorten. Von Reeken. Bij de overwegiugen heeft bij B. en W. dit gegoldenMen kan niet wenschen dat een beter eoncert zóó veelvuldig was. Die 13 uitvoeringen behoeven zich niet uit te strekkeu tot een half jaar, maar slechts over 5 maanden, te meer omdat het niet het maximum, maar het minimum is. De sociëteit kan meer uitvoeringen geven en dat zal ook wel de bedoeling zijn. Ik geloof dat uitstel verder weinig lieht zal geven. Bijvoet. Vroeger was hier elke Zon dagavond muziek, maar toen was hier garnizoen. Dat is een heel andere toestand. Men zou nu een verkeerde becijfering krij gen, omdat die jaren waarvan ik sprak, ook voorkomen ouder de twaalf vorige jaren. Sneltjes. Ik heb aanvankelijk ook denzolfden indruk gekregen als de heer Huet. Maar het zomers izoen duurt geen half jaar, slechts 5 maanden, dat is bijna eens in de week en als men er afrekent de dagen van slecht weer, is het eigenlijk niet noodig meer te vragen. V o o r z. De zaak heeft zoo'n groot be zwaar niet, maar als men het gemiddeld getal van 12 jaar wil nemen, is het goed. Krol. Ik zou in overweging willen geven het tijdperk van 12 jaar te ver korten tot 6 jaar. Huet. De opmerking van den heer von Reeken geldt meer de soc. „T. M. B.« dan de belangen van het groote publiek van Haarlem. Ik heb mijn voorstel ged? met het oog hieropHoe is men gekomen aan dat cijier van 13? Als we licht krij gen zal blijken of we veel krijgen of wei nig. Men spreekt wel van een minimum maar in een huurcontract klinkt mij dat zonderling. De motie van orde van den heer Huet wordt verworpen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór de heeren van Ek, Krol, Loda- ijks, Sabelis, Stolp, Huet, de Kanter en Waller. De Kanter. Zou het kwaad kunnen, bij te voegen „zooveel mogelijk des Zon dagsavonds", dan is het niet zoo apodic tisch en duidt de Raad aan, dat hij wenscht dHt de concerten zooveel mogelijk des Zondags plaats hebben. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel wordt nu zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde is eene missive van de leden der comm. v. toez. op het Middelb. On- derw. houdende bericht, dat zij hun ont slag nemen als zoodanig. V o o r z. Ik stel voor, dezen brief voor kennisgeving aan te nemen, en B. en W. uit te noodigen nieuwe dubbeltallen op te maken om eene nieuwe eommissie te benoemen. Wordt eenparig goedgekeurd. Het rapport van den gasopzichter over Nov. wordt voor kennisgeving aangeno men en een voorstel van B. en W. tot herziening van de instructie van gemeente ambtenaren wegens het vergevorderde uur uitgesteld. Bij de gebruikelijke rondvraag vestigt de heer de Kan ter er de aandacht op, dat onder de afgedane zaken van 1887 zich een zaak bevindt die dateert van 1887 en wel wijziging in deu toestand van den Leidsche vaart, naar aanleiding van een adres van P. B. van 't Steen. In 1885 hebben B. en W. daarover het laatste woord gesproken en medegedeeld, dat zij zich voorstelden binnenkort den Raad daarover een voorstel te doen. Het is zoo als men weet over tol om die aan te be steden bij openbare verhuring. Nu meen ik dat ik niet te veeleischend ben als ik verzoek die zaak eindelijk eens op de lijst te brengen, of een besluit te nemen. Wat betreft de bevordering van eene on- d#rwijzere8 aan de burgerschool, dat is eene bevordering van een half jaar geleden. De zaak is aangehouden om verschillende be sluiten, maar ik geloof niet dat het over bodig zou zijn dat de behandeling dezer zaak werd bespoedigd. Eindelijk wil ik de opmerking maken, dat bij het voorstel van B. en W. over de overwegen wegge laten is het voorstel van meneer Von Reeken. D«t was een voorstel, geen adres. Ik kan niet denken dat dit voorstel met opzet is genegeerd. Voorzitter. Ik kan u op 't oogen- blik op dit laatste punt niet volkomen helder antwoorden, maar beloef u de zaken ter hand te nemen. Hierna sluit de Voorzitter de vergade- F H I Jü li SI sr o JS3. Naar het fransch van Louis Gallet. 40) XV. Jacques waagde het zijne vrouw een weinig te naderen en zeide op bijna onderdanigen toon Ge begrijpt, nietwaar, Sarah, dat het tot eene verkla ring tusschen ons komen moet. Sarah drukte de lippen op elkander. Zoodra ge wilt I antwoordde zij op koelen toon. Ik laat den tijd aan u. Ik wil u hieromtrent niet lastig vallen. Welnu, dan maar dadelijk. Sarah verlie: de galon en ging naar hare kamer. Verrast door dit korte besluit, volgde Jacques haar op den voet. Zij plaatste zich acliter de tafel, waarop hare bagage lag. Zij opende haar koffer en wachtte nu rustig af tot Jacques opnieuw het woord tot haar richten zou. Aan hare voeten lag Blue op het tapijt. Naar het scheen sliep hij. Jacques was op de drempel blijven toeven. Het verrastte hem, haar, dat hij vroeger zoo hartstochtelijk had gezien, de dingen zoo kalm te zien opnemen. Hij wist niet, hoe hij het onderhoud, dat zijn vrouw hem gemakkelijk seheen te willeu maken, zou aanvangen. Toen zij hem schoorvoetend en eenigzins verlegen tot haar zag komen, begreep zij zijne onzekerheid en begon zij zelve het eerst het onderhoud, alsof zij er naar verlangde het achter den rug te hebben. Mijnheer Gerbier, ik ben vrijwillig hierhern gekomen omdat er een eind aan onzen strijd moet komen. Ik ben uw vrouw volgens de wet; volgens mijn geweten en vol gens het uwe ben ik het niet en kan ik het niet zijn. Ge zijt mijn vrouw antwoorde Jacques koelb.oedig terwijl hij een dreigenden blik op haar wierp. De reden, waarom ik hierheen ben gekomen, ant woordde Sarah eenvoudig, is, dat ik van u mijn vrij heid terug zou ontvangen. Ge hebt dat durven hopen Ik hoop het nog en ik reken er op. Ik weet, dat de wet ons niet scheiden kan. Wij moeten de zaken dus tusschen ons beide afmaken. Ik wil niet van u afzien. Ik raadpleeg u niet. Ik zeg u alleen wat ik wil, hernam Sarah onverbiddelijk. Beschikt ge dan over de middelen om mij tot ge hoorzaamheid te dwingen Ik bezit de middelen, omdat ik den wil bezit. Aha, dat zullen wij eens zienspotte Jacques, wiens overmoed geprikkeld werd door de koelbloedigheid zijner tegenpartij. Ik verzoek u tevreden te zijn met het geld, dat ons huwelijk u verzekert en mijzelf meesteresse over mijn da den te laten. En welk gebruik denkt ge te maken van uwe vrijheid, zoo ik u die terugschenk Ik ben u daaromtrent geen rekenschap verschuldigd. Ik stel mij verantwoordelijk voor mijn eigen daden. Ik zal voortaan voor mijzelve leven. En voor George Raynal, bracht Jacque met sner penden spot in 't midden. Sarah zag hem met fonkelenden blik recht in 't gelaat. En voor George Raynal, wanneer ik dat verkies. Ah, drijf mij niet tot het uiterste, Sarah. Maar neen, ge zijt niet hierheen gekomen om zulk een wreed spel met mij te spelen. Ge zijt niet enkel gekomen om mij uwe grieven voor de voeten te werpen. Gij moet begrepen heb ben, dat uwe vroegere beschuldigingen even zoovele dwaas heden zijn, ge hebt mij op de proef willen stellen. Ge stelt mij nog heden op de proef en ge ziet, dat ik mij om uwentwille een dwang opleg waartoe ik mij niet in staat had gerekend. Ik bemin u, SarahOngelukkigerwijze kan ik het niet zeggen met die welsprekendheid, die noodig schijnt om u ervan te overtuigen. Ge miskent mij, ge maakt mij wan hopig, ge voert mij tot het uiterste I Sarah glimlachte met bittere verachting en als eenig antwoord sprak zij op snerpenden toon dat éene woord uit, dat hem reeds eenmaal tot het uiterste had gebracht: Moordenaar I Ah, riep hij uit, ik was geneigd tot zachtheid

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 1