Aan het gemeentebestuur zijn de volgende vergunningen gevraagd: lo. door J. H. Keyzer tot oprich ting van eene smederij in het per ceel aan de Lange Margarethastraat no. 32. 2o. door F. A. van Breugel, tot oprichting van eeue smederij in het perceel aan de Korte Margaretha straat no. 57. Op 24 Januari e. k. wordt ten raadhuize gelegenheid gegeven, om bezwaren in te brengen tegen de verzochte vergunningen. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Kiesvereeniging «Vooruitgang» zijn tot candidaten voor de verkiezmg ter vervulling van de beide vacaturen in den Ge meenteraad gesteld, de heeren C. Prins Sz. en Jbr. mr. F. W. van Styrum, en wel de eerste om af te treden in 1893 en de laatste in 1891. Door Gedeputeerde Staten is be paald, dat in deze gemeente de herijk der maten en gewichten zal plaats hebben. Voor de toi verkoop bestemde maten en gewichten op 2, 3 en 4 April, des voormiddags van 912 en dra namiddags van 14 uur, voor apothekers goud- en zilver smidsgewichten en verdere gewich ten, bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven op 5, 6 en 8 April, des voorm. van 912 en des namiddag van 14 uur. Voor den herijk in het algemeen, Voor de bewoners van afd. I op 9, 10, 11 en 12 April aid. II, op 13,15, 16 en 17 April; afd. III op 29 en 30 April en 1 en 2 Me' afd. IV op 3, 4 en 6 Mei; aid. V op 7, 8 en 9 Met; afd. VI op 10 en 11 Mei; in het algemeen 13 Mei, dagelijks des voormiddags van 9—12 en des nam. vau 1—4 uur; voor de ingezetenen van Zand- voort en Schoten op 14 Mei, des voorm. van 912 en des nam. van 14 uur, en op 15 Mei van des voorm. 92 uur. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft in hare Dinsdag gihcu'en vergadering bij vernieu wing als leden bij haar toegelaten de heeren mr. R. H. J. Gallaodat Huet, T. Ftgee, E. J. Weoterveld en H. T. Peiteoburg, die onlangs als 'danig herkozen zijn. In die zelfde zitting zijn de beide eerst genoemde heeren mr. Gailaudat Huet en Figee voor het jaar 1889 opnieuw benoemd respectievelijk tot voorzitter en plaatsvervangend voor zitter van dit college. Door de Kamer is voorts vastge steld baar advies omtrent het door den minister van Justitie in hare hauden gestelde ontwerp voor eene wet op het faillissement en de sur séance van betaling, Op dit advies hopen wij nader terug te komen. Eindelijk is nog door haar om praeadvies in handen eener com missie gesteld eene haar door den minister van Financiën toegezon den circulaire, waarbij het ge voelen der Kamer wordt gevraagd omtrent eene voorgenomen wijziging van de inrichting der tot hiertoe be.-taande handelsstatistiek. Gelijk de minister schrijft, geeft die statistiek telkens aanleidmg tot aanmerkingen. Aan de wenschen omtrent hare inrichting, die daar bij wotden geuit, kan niet altijd worden voldaan, omdat die soms met elkander in tegenspraak zijn, of wel omdat de douane-wetge ving of de beschikbare middelen niet veroorloven die geheel te ver wezenlijken. Wie te vergeefs licht zoekt omtrent het een of ander bizonder punt, waarin hij belang stelt of dat hij voor eenig onderzoek noodig heeft, vraagt om meer spe cificatie anderen dringen aan op vereenvoudiging in het belang eener bespoedigde uitgaaf. Vrijstelling van rechten en vereenvoudiging vau formaliteiten strekken natuurlijk niet tot bevordering eener juiste en meer volledige statistiek. Het ware gemakkelijk, aan deze voorbeelden audere toe te voegen. Toch komt het den minister voor. dat Diet kan worden volstaan met de partieele verbeteringen, die in de laatste jaren in de statistiek ziju gebracht. Hij heeft dus, ook naar aanieidiDg van brieven der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, waarbij de aandaebt op deze zaak werd gevestigd, eeue meer algemeene herziening ter hand ge nomen. Bij het schrijven zijn gevoegd twee extract-labellen a. lijst vau de goederen, op te nemen in de maaudelijksche statistiek van den jn- an uitvoer, tevens aanwijzende voor welke landen van herkomst en be stemming de hoeveelheden afzon derlijk vermeld zullen worden b. voorgestelde nieuwe vorm van de maandelijksche staten der in- en uitgevoerde voornaamste han deisarti kelen (uit te geven in het zelfde formaat als dat van de en- gelsche). Om eene goede statistiek van deu doorvoer te verkrijgen ware het beste, naar het den minister voor komt, de invoering van een zeer laag statistiekrecht in deu geest van het reeds in 1885 voorgestelde, waaronder het goederenvervoer naar het schijnt niet behoeft te lijden (men denke b. v. aan Hamburg). De vraag is echter, of de handel zich, ter wille der statistiek, zoodanige heffing zou getroosten. Daa; dit pui.t samenhangt met een wetsvoorstel, dat bij het departement van Finan ciën wordt voorbereid, zou de mi nister gaarne bij voorbaat reeds daarover het gevoelen der Kamers van Koophandel en Fabrieken ver- nemen. De beantwoording der pun ten betreffende de inrichting der maandstaten zag de minister gaarne nog in deze maand tegemoet, !eu einde de voorgenomen wijziging over dit jaar reeds te kunnen aan brengen. De minister schrijft ten slotte dat ook opmerkingen en voorstellen nopens nadere punten, de jaarsla tistiek betreffende, gaarne door hem zullen worden ontvangen en over wogen. In de zitting van den Gemeente raad van Woensdag, is het voorstel tot levering van een Stenografisch Raadsverslag aan deze gemeente gedaan door D-recteuren Uitgevers van dit blad, buiten veidere behan deling gebleven, daar het voorst-l van B. en W. om het contract met de firma Johs. Enschedé en Zonen betreffende een zakelijk raadsverslag te verlengen voor 1889 en volgende jaren, werd aangenomen. Er is echter besloten, aan Direc teuren - Uitgevers van Haarlem's Dagblad, voor te stellen, ook van hunne raad verslagen, eveuals d't door de directie der Opr. Haar- lemsche Courant geschiedt een aan tal exemplaren, gelijkstaande met dat der O. H. C. te leveren. Werden de verslagen der OjW. Haarl. Ct. tot dusver beschouwd als te zijn officieel voor zoover daarvan bij een zakelijk verslag sprake kan zijn thans is door het genomen besluit erkend, dat ook de verslagen geleverd door de directie van Haarlem's Dagblad als zoodanig worden beschouwd. Dat deze erkenuiDg ons, uitge vers, verheugt, behoeft niet ge zegd te worden, in aanmerking ge nomen ons streven om de aangele- gendheden dezer gemeente steeds zoo getrouw en uitvoerig mogelijk te behandelen. Heden is voor de Arrondissements rechtbank alhier een aauvang ge maakt met de behandeling der zaak van Hoogerbeets, beschuldigd van poging tot moord op 5 Sept. des vorigeu jaars. 23 Getuigen zijn op geroepen waarvan er heden 10 zijn verhoord. Bij ons volgend nummer zal ziju gevoegd een verslag van de zitting vau heden, vau het overige der rechtszitting zullen achtereenvolgens op dezelfde wijze de verslagen ver schijnen. Vrijdag 10 uur voortzetting der zitting. De zeilvaart in het Spaarne, zij kaoalen en ringvaart, is heden her steld- De stoomvaart m eerstge noemd water ia met gestremd ge weest. ¥!SSCH£RiJ. Lemmer, 8 Jan. De Zuiderzee voor deze stad is met ijs bedekt, zoodat onze visschers niet naar zee konden vertrekken ter i arins;visseherijen op gisteren en heden geen haring aan de bokkingrooke- rijen alhier werd aangebracht. In bedoelde dagen werden aangevoerd pl.m. 50,000 stuks kleine spiering, die door de rookers tegen kleinen prijs werden afgenomen. B 'S ft A Si ft L A ft IK Omtrent 's Konings toe- stard bericht men dd. 9 dezer aan het HandelsbladDe pijnen, waar door Z. M. sinds een ge dagen bij tusschenpoozen gekweld wordt, ver minderden m de laatsie vier-en- twintig uren niet. Dr. Viukbuijsen diegi-tereuocht-nd op HetLoo kwam is des namiddags omstreeks 5 uur naar 'sHage teruggekeerd. Hst vertrek van den nieuw-benoemdtn goeverneur van Suriname, den jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, is bepaald op den 12en Jan., des morgens, van Amsterdam. Aan het departement van Oorlog is eene nieuwe uitga e van het bekende handboek «Ntêrlands Leger» m bewerking. Naar men verneemt heeft de slaatscommissie voor de h rzie ning van het ind'sche strafrecht het wetboek van sti af recht voor Euro peanen in de eerste lezing vast gesteld. De pruisische minister van Eerediensi en Onderwijs heeft aan dr. Mezger te Wiesbaden de vereischle vergunning gegeven om de geoeeskundige praktijk in haar geheelen omvang uitteoefenen in het geheele duitsche rijk. Als ge promoveerde van een buitenlandsche universiteit mocht hij zonder dat in Dnitschiand niet praktiseeren. Wedstrijden. De hardrijderij op schaatsen voor liefhebbers om het meesterschap der wereld, uitgeschreven door de lAm- sterdamsche Sportclub», is, gelijk wij in ons vorig nummer reeds me dedeelden, Dinsdag aangevangen. Toen werd de baan slechts éénmaal gereden, dat wil zeggen, men legde een afstand van eene halve engel- sche mijl (ruim 800 meters) af. Er werd over het algemeen goed ge reden, en ofschoon de eerste prijs door een buitenlander werd behaald, zoo was toch blijkbaar het talrijke publiek zeer ingenomen met de wijze, waarop de holiaudsche rijders den naam van hun vaderland ophielden, met name de heer K. Pander uit Haarlem, die alleen door den rus Von Panschin in snelheid ofwel in behendigheid bij het omgaan der bochten werd overtroffen en daar door 6s/6 seconde later den eindpaal bereikte. Woensdag werd de wedstrijd voortgezet; ditmaal moest een af stand van ééne engelsche mijl f1609 M.), d. i. twee malen de baan, wor den afgelegd. Voor dezen keer was volgens loting de volgorde der paren aldus geregeld I. W. Leveday, Engeland. 2. G. Green. 3. W. Muiier, Haarlem. 4. Jos. Donogbue, New-burgh, U. S 5. L. Tebbutt, St. Ives (Engeland). 6. J. N. de Jong, Westzaan. 7. C. G. Tebbutt, Bluutisbam (Engeland). 8. Henri Mulié, Leiden. 9. G. Jurriens, Amsterdam. 10. A. von Panschin, Peiereburg. II. Couvée, Delft. 12. D. Doyer, Amsterdam. 13. C. A. Venema, N.-Amstel. 14. G. J. W. van Blommesteln, Apeldoo-ü. 15. T. H. P. Vethake, Amster dam. 16. P. Ruitinga, Amster dam. 17. Van Vollenhoven I, Rotter dam, 18. K. Pander, Haarlem. 19. Van Vollenhoven II, Rotter dam, niet opgekomen. 20. De Bier, Wateringen. 21. R. C. Broekmeyer, Haarlem. 22. J. Leveday, Engeland. De uitslag was als volgtA. von Panschin, Petereburg, 2 min. 58s/s sec., gouden meda.lleJos. Dono- ghue, Newburgh, 3 min. 1/l eec., zilveren medaille; G. Jurriens, Am sterdam, 3 min. 7'/s "®c., Ie bron zen medailleL. Tebbutt, 3 min. 12% sec., 2e bronzen medaille. De russische vlag, die sedert Dinsdag namiddag in het midden van de baan boog in de lucht wap pert, mag dus in top blijven, daar Von Pauecbin ook ditmaal de zege heeft behaald. Naar wij met leed wezen vernemen bad onze stadge noot Pander, die Dinsdag de tweede was die aankwam, Woensdag het ongeluk op eene verkeerde baan te komen en te vallentengevolge waarvan hij den strijd opgaf. Heden 11 uur voortzetting van den wedstrijd. Te Amsterdam is eene «Voorschotbank op pensioenen» op gericht. Het doel is, te voorkomen dat gepensionneerden vallen in han den van woekeraarszij zal er daarom naar streven eene billijke rente te vragen, terwijl zij als waar borg voor hare voorschotten vraagt: lo. wettelijke korting op het pen sioen eu 2e. eene polis van levens verzekering. Directeur van de bank is mr. C. F. Vreede. De tentoonstellingsma- nie uit zich thans weder te Amsterdamop 21, 22 en 23 April e. k. wil men daar eene tentoon stelling houden van postzegels, poststukken, albums enz. Het gerucht loopt te Amsterdam maar slechts als gerucht deelen wij het mede dat de politie sterke vermoedens heel't, dat de afzenders der kruiken buskruit op St. Nicolaasavond twee bedienden zijn van een welbekend, geacht fabrikant te dier stede. Bei den moeten reeds in verhoor zijn geweest. De politie laat echter niets uitlekken. (IV. v. N.) Te Scha ge n is eenever- eeniging opgericht, welke zich de beoefening van den wapenhandel in het algemeen en het schijfschieten in het bizonder, ter bevordering van 's lands weerbaarheid, ten doel stelt. Een vijf-en twintigtal personen sloten zich reeds bij de vereeniging aan. Dinsdag had te Rotte r- dam de aanbesteding plaats van den bovenbouw van de Nieuweleuven- brug aldaar. Er waren vier inschrij vers. De laagste was de ijzergie terij de «Prins van Oranje» te'sHage voor f 94.486. Een handelsreiziger voor eene rotterdamsche firma be vindt zich weder met zijne vélocipède I safety) in het voormalig 4e en 5e district van Zeeland. Vier achter eenvolgende reizen bezocht hij op die wijze zijne cliëntè.e in Zeeland met het beste succès, hoewel hij pl. m. 15 kilo bagage met zich voert. Hij roemt over het algemeen den toestand der wegen, eu betreurt het, dat in Zeeland over het geheel zoo weinig liefhebberij voor het wielrijden en daardoor zoo weinig aansluiting bij den algemeenen Ne- derlandschen Wielrijdersbond is. (IV. B. C.) Twee personen, die geen vast bestaan hadden, legden zich in eene open loods te Feijenoord ter ruste. Een hunner werd door de politie dood gevonden; het lijk werd naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Of de dood aan de koude of aan andere oorzaken is toe te schrijven, is niet uit te maken, Uit B e r g e n - o p - Z o o n wordt van 8 dezer gemeld Heden morgen, toen de stoom boot van den heer De Meulemeee- ter de haven verliet, sprong plot seling eeue kraan van den stoom ketel, met het gevolg dat de stoker verschrikkelijke brandwonden be kwam, welke het ergste doen vree zen. De ongelukkige werd onver wijld naar het gasthuis vervoerd, alwaar hij kort daarna aan de ge volgen is overleden. Hij laat eene vrouw na met twee nog jeugdige kinderen. De machinist werd aan de han den gewond, doch kon de machine blijven bedienen. Te Werkhoven keek een kleine dreumes over den rand van een pot met kokend water; hi; viel erin en kwam jammerlijk on het leven. Een talr ij k gezin uit Zee- iand arriveerde Dinsdag te Rotter dam, om zich naar Argentina in te schepen. De oudste dochter was een trein vroeger gereisd en zou zich en toegevendheid; ge dwingt mij mijn toevlucht tot ge weld te nemen. Toen ik hierheen kwam, heb ik mij daarop voorbereid. En, voegde zij er bij, ik kan u zelfs verzekeren, dat ik er op gerekend heb. Welnu dan Sarah, ditmaal zult ge bukken. We zullen zien! En terwijl zij deze wooiden uitsprak greep Sarah uit haar koffer den revolver, waarvan zij zich bij haar vertrek van Houvaux voorzien bad, Een drama sprak Jacques verachtelijk, terwijl bij de schouders ophaalde. En wie zal het slachtoffer wezen f Gij zelf Neen Eu tegelijkertijd richtte zij den tromp op zijn gelaat. Hij boog het hoofd en haar aebteru t stootende, greep hij hare hand en knelde die vast in de zijne. Op den kreet, dien zij uitstiet v as Blue uit zijn sluime ring ontwaakt en opgesprongen. Het dier liet een dof gebrom hooren en sprong Jacques naar de keel. Jacques, die Sarah het wapen had ontrukt, week achter uit om den aanval te ontgaan. Maar de hond b'omde opnieuw en herhaalde zijn sprong. Zijn scherpe tanden lieten een breede wonde in de hand vau ziju slachtoffer achter, Vuil ondier I riep Jacques woedend uit. En snel achtereen vuurde hij tweemaal. De hond, in de borst ge troffen, deed een verwoeden sprong en viel dood neer. Op dit geraas kwam Madeleine toeloopen. Wat is er te doen, wat gebeurt hier riep zij buiten zich zelve uit, toen zij Sarah daar zoo bleek zag staan, Blue bebloed op het tapijt zag liggen, terwijl Jacques zijn hand met een doek omwond. Blue heeft mijn onderhoud met Sarah gestoord, sprak Jacques op kalmen toonhij zal het niet meer probeeren. Vervolgens opende hij het venster, riep den tumman en smeet den dooden hond het raam uit in den tuin. Hier, riep hij, hegraaf dat ondier In dit geduchte oogenblik zag Sarah Jacques in zijne ware gedaante. In zijn oog, dat fonkelde van onverzettelijke wilskracht las zij z jn onstuimige ziel en schrikte terug voor de gevolgen van haar eigen hevigheid. De wil had haar niet ontbroken, maar hare kracht om hare rechtvaardige zaak te doen zegevieren schoot te kort bij de zijne. Zij voorzag, dat de worsteling opnieuw beginnen moest. Znu zij tot bet einde tegenstand kunnen bieden Zij kon Jacques dooden. Zij had geloofd er het recht toe te bezitten, er haar plicht mede te doen. Ontwapend als een ongehoorzaam kind voelde zij zich hopeloos verslagen. Jacques had zich verwijderd naar het scheen vol gexing- schatüng over zijn eigen gemakkelijke overwinning. In nog grooter verwarring dan Sarah zeive, ging Made leine naar de kamerdeur, sloot de e en zeide met bevende stem: Wees niet baDg kleine, ik zal je niet verlaten. Morgen zal ik met Jacques spreken. Ik wil niet, dat hij je verdriet doet en ik zie wel dat alles zijn eigen schuld is, hij mag zeggen wat hij wil. Maar Sarah dacht Vluchten, opnieuw vluchten, en zoo ver, dat hij mijn spoot verliest, dat is voortaan mij eenig redmiddel. XVI. George het is gebeurd. Ik heb hem willen dooden. Maar hij heeft getoond sterker wil, grooter kalmte, meet kracht te bezitten dan ik. En nu ben ik even ver als te voren en ben ik bang. Ja, ik heb hem willen dooden. Daar ik mij voorbeschikt gel.ofde recht te doen aan hem, wien de mentchelijke wet niet treffen kon ben ik hierheen gekomen met een moed en een vastbeslotenheid, die mij een bewijs toeschenen van mijn goed recht. Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 2