Haarlem's Dagblad BIJVOEGSEL BEHOOBENDE BIJ VAN VRIJDAG II JANUARI 1889. GEMEENTERAAD. Zitting yin Woensdag 9 Jannari. Aanvang 1 uur. Gesloten te 5 ure. Afwezig de leden Cnoop Koopmans, de Haan, Figóe, Kist, Berkhout, van de Poll, van Weel. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter brengt den gelukwsnsch met den aanvang van het nieuwe jaar. De Voorz. deelt mede, dat de inspecteur de nieuwe school aan de Leidsche Vaart heeft be zichtigd en vol lof is over do inrichting, waar voor den heer Jacs. Leyh hulde toekomt. De Kanter. Ik hoop dat de ondervinding zal leeren, dat de aanvankelijk gunstige indruk zal blijven en blijken de juiste te zijn. Ingekomen zijn de navolgende stukken Beschikking rsn Ged. Staten, op eer. bezwaar schrift van A. J. van Log hem Slaterus, tegen zijn aanslag in de pi. dir. bel., afgewezen omdat iiij niet vooraf bij den Raad had gereclameerd. Getal leerlingen op de herhalingsscholen, toege laten op school B 22, op de Tussohenschool 12 en op school C voor aanstaande militieplichtïgen 5. Benoeming van C. P. W. Kriens, tot kapel meester hij het gemeentelijk muziekkorps deze heeft de benoeming aangenomen. Voorstel van B. en W. over een rekest van N. van Taack Trakranen tot het in gebruik behouden van grond aan de Spanjaardslaan, in handen van do comm. v. tin. Rekest van J. J. Matthysen, om teruggaaf van betaalde pl. hel. door B. en W. afgedaan; id. van W. Warmerdam tot het in huur hekomen van grond aan de Leidsche vaart, in handen van B. c:, W.; id. van J. A. Wens- veen, houdende klachten over het vullen van sproeiwagens in de nabijheid van zijn perceel in de Kenaustraat, in handen van B. en W.; voorstel van 3. en W. tot openbare verhuring van het weiland aan de oude Brouwerskolk, ge steld in handen der comm v. fin.; id. met staat tot betaling van gelden uit do post van onvoor ziene uitgaven in handen der eimra. v. fin.; rekest van Znithof en G&ykoma mot aanbieding van grond voor straten aau den Heereusingol. in handen van B. en W.; rekost van L. Zuuren- donk over den tol aan de Klovorlaan, in haudon van B. en W.; «Staatsblad no. 172", onteige ning perceelen Barrevoattesteef, in Httvoeriag by B. en W.; aanvrage van jhr. P. Quarles va* Ufford tot aankoop van grond in 't Florapark, met gunstig gevolg beslist ia Pee. jl.; 4 banken in ie Vleeschhal verhuurd voor 9 maanden h f82,50; dankbetuiging ran den eervol ontslagen kapelmeester H. M. Müller, voor de verleende grat:ficatiegoedkeuring Ged. Staten rekening over 1887, begrooting over 1889, id. verharing banken Vleeschhal, id. id, 8e euppL begrooting, id. id besl. verhuring van grond aan G. C. C, Reeser, id. id. verordening schoolgeld Herhalings school en 2e suppl. kohier. Voorstel van B. en W. betreffende de H. B. S. met 5-jarigen cursus, luidende als volgt: lo. na te gaan op welke wijze bedoelde voorzieningen het beat zijn te treffen, de comm. van toezicht op de seholen van middelbaar onderwijs en den directeur der H. B. S. met vijfjarigen «ursua gehoord; daarbij als leiddraad aannemende a. dat aan een leeraar in den regel niet meer dan 25 le«uren per week aan de school behooren te zijn toebedeeld b. dat de eerste, tweede en derde klasse kunnen worden gesplitst, zoodra het aan tal der in ééae dier klassen geplaatste leerlingen meer bedraagt dan 30, terwijl tot eene splitsing in drie afdeelingen kan worden overgegaan, zoodra het aantal leer lingen meer dan 65 bedraagt; c. dat eene splitsing der 4e en 5e klasse kan plaats vinden, voor enkele of alle vakkeu, zoodra het aantal leerlingen in eene dier klassen 25 bedraagt; 2o. nu te guau of wellicht het tegen woordig aantal lesuren van sommige leeraars, voor wier vakken thans iu de vierde klasse eene splitsing is toegepast, in verhouding met dat, hetwelk zij vroeger vervulden, ook aanleiding geeft om hun in billijkheid voor dezen cursus eene gratificatio toe te leggen eu zoo ja, tot welk bedrag? 3o. in afwachting van dit nadere rap port, aau te houden de voordracht van B. en W. dd. 18 Juli jl., tot tijdelijke verhooging der traktementen van de heereu dr. A. E. ran Roijen en dr. P. M. Heringa. Het lid mr. R. H. J. Gallandat Huet stelt voor het voorstel van B. en W. niet aan te no men, maar het navolgende besluit te nemen; De Raad der gemeente Haarlem, Overwegende, dat de groote toevloed van leerlingen naar de hoogere burger school met vijfjarigen cursus bisoudere voorzieningen eischt, ten einde te zorgen dat het peil van ket onderwijs aan die school niet dale; Overwegende, dat het wenschelijk is, dat de leeraren in de gelegenheid gesteld werden zioh onverdeeld aan hunne taak te wijden; Besluit Aan B. en W. op te dragen, de com missie van toezicht op de Boholea vhr middelbaar onderwijs en den directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus gehoord, eeno nieuwe, vaste regeling der jaarwedden van de leeraren te ontwerpen. De leden Waller, Cnoop Koopmans en Rethaan Macarc stellen voor de volgende amendementen op het ontwerp-besluit vaH B. en W. lo. a. te leze* als volgt: »a. dat aan een leeraar, wien meer dan een bepaald aantal lesuren per week aan de se hooi wordt opgedragen, voor elk lesuur daarboven, eene zekere som boven zijne gewone jaarwedde worde toegekend." 2o. te lezen als volgt: «na te gaan, in hoe ver het tegenwoordig aantal lesuren van sommige leeraars, in verhouding met dat, hetwelk zij in vorige jaren vervulden, ook aanleiding geeft om hun in billijkheid voor dezen cursus eene grati ficatie toe te leggen, en, zoo ja, tot welk bedrag?" Bij aanneming van het eerste dezer twee amen dementen, zullen moeten vervallen de laatste twaalf woordeu van den coasideraus vun het ont werpbesluit. De vraag of niet bij aanneming van het geamendeerde voorstel gezorgd moet worden dat de leeraren niet met werkzaamhoden overla den worden (b. v. door eene bepaling, dat de leeraren zonder vergunning van den Raad geen onderwys aan andore inrichtingen mogen geven), die vraag komt, naar de oudergeteekenden mee- nen, eerBt aan de orde, waaneer het voorstel van B. en W. aau de goedkeuring van den Raad wordt onderworpen, dat naar aanleiding van het te neraon besluit door uwen Raad mig worden tegemoet gezien. He'zelfda geldt van de cijfers dor vast tc stellen jaarwedden en lesureu, die do eerstondergoteekende in de laatst gehouden raads zitting alleen als toelichting van zijne bedoeling aanvaardde, maar die op het beginsel, in het eer ste van bovenstaande amendementen nedergelegd, niet van invloed zijn. Voort. L). ze zaak heeft lau^ geloopcn. Den 18en Juli hebben B. on W. een voorstel gedaan, om twee der leeraren verhooging van jaarwedde te geven voor zoolang de splitsing duurde van de 4e klasse, die men toen noodzakelij k achtte. Hierop is gevolgd een voorstel van den heer Huet met strekking om eea heel nieuwe traklc- meutsregcling in hot leven te roepen; daarop volgde een voorstel van B. en W. aan den Raad, om eeue regeling voor te bereiden, o. a. ook wat betreft de splitsing der klassen en betref fende vermeerdering van het inkomen van de leeraren, als een zekor aantal lesuren overschre den werd cn zoolang het voorstel van 18 Juli in advies te houden en die beide heeren eene gra tificatio toe te staan. Daarop is gevolgd een amendement van de heeren Waller, Cnoop Koop mans en Macard, voorstellende eenige wijzigin gen ia het voorstel vaa B. ea W. Ik kan me- dodeelen, dat B. en W. die amendementen gaarne overnemen, maar tevens dat ia de overweging vervallen de 13 laatste woerdon en dat B. on W. introkkoM het 8o punt van het besluit omdat gebloken i» dat de 4e klasse niet gesplitst is, waardoer dat pant zen kracht heoft verloren. Wij zullen als de Raad hat gaaweadeerde voor stel aanneemt m. i. dit resultaat verkrijg#*: 8. ea W. zullen zieh bey veren, om eea veror dening daarop gebaseerd aan da goedkeuring van den Raad te onderwerpen. Waller. Het doet mij genoegen te vernemen dat B. en W. ons amendement willen overnemen. Toen den 10 Oct. j.l. de zaak in behandeling werd genomen heb ik eeu kort woord gesproken, nadat de heer Huet zijn voorstel toegelicht had en ik nader gesproken heb in den geest van het amendement, dat later is ingediend. Ik heb toen tot mijne voldoening gehoord, dat de heer Huet zich met mijn idee wel kon vereenigen. Ik heb daar nu verder niets over te zeggeu, maar zou een vraag willen doen over andere punten n. 1. over punt b. en c. Ik zou willen vragen of daarin de bedoeling ligt, dat men kan splitsen als de klassen bereikt hebben een zeker cijfer en of het verboden is als de klassen niet zoo talrijk zijn. Mocht dat de bedoeling zijn dan ves tig ik de aandacht op eenige moeilijkheid. De ondervinding leert, dat splitsing van klassen niet alleen van het aantal leerlingen afhangt. Hier is het voorgekomen dat de directeur is overge gaan tot splitsing eener klasse van 83 jongens. Er was ook een klasse van 28 jongens. Toen de cursus aan den gang was heeft men bemerkt dat die klasse van 28 splitsing noodig had. Men hoeft toen ongedaan gemaakt de eerste splitsing waarvan ik sprak en de kleinere klasse van 28 jongens gesplitst. Daarom acht ik het gevaarlijk in het besluit cijfers te noemen, die zouden Bin den; wat niet in het belang konjj zijn van de zaak. Voorz. Ons idee is geweest een zekeren maa'staf aan te geven die bond, omdat als de splitsing afhangt van willekeurige denkbeelden, men blootstaat aan groote moeilijkheden en groote kosten. In dit besluit is in het midden gelaten wio beslist over de splitsing. De wethouders zijn van oordeel, dat wanneer de heeren dit besluit hebben aangenomen en de Raad krijgt ter bcoor- deeling eene verordening daarop gebaseerd, daarin zal worden opgenomen, dat de Raad alleen het recht heeft tot splitsing. Ik zou dat niet willen opdragen aau B. en W., dat moet do Raad zelf doen. Uw opmerking over bezwaren, meneer Waller, is gemakkelyk te ondervangen, als wy inlasschen in de verordening, dat de Raad in bizondeic gevallen afwijking kan geven. Krol. Ik heb zooeven eeue redeneering van den heer Waller gehoord, die aantoont dat split sing niet altijd afhankelijk is van het aantal leer lingen. Om dat te heoordetlen, is het erg moei lijk voor den Raad een oordeel nit te spreken. Nu is uw bezwaar, dit als de Raad de splitsing van klassen niet aan z:ch houdt, hij de koorden dor beurs uit de handen geeft. Maar kan er niet worden gemaakt eene bepalingdat splitsing wordt overgelaten aan den directeur der school, tenzij er mee gemoeid zijn finnncieele kwesiiën. Het kan zijn, dat de leeraars nog niet het maxi mum uren hebben bereikt. Voorz. Ik zou uiet graag diergelyke macht geven aan dan directeur der school, want deze zou dan staan boven de comm. v. toez. en het dagelijkseh bestuur. Ik zon hot niat wenschelijk vinden. Huet. Ds hoer Waller heeft mij straks eene door mij afgelegde verklaring ia den mond ge legd. Die Terklaring is juist, taaar ik acht my verplicht die uog eenigsz'as tea te lichten. Ik heb gezegd dat ik wel kon meegaan met het amendement, maar dat ik den voorkeur gaf aan het voorstel van mij Ik heb gezegd dat ik wel kon meegaan, omdat ik dit amendement een stap vond in de goede richting. Evenals de heeren Walle en Krol heb ik bezwaar tegen de bepa lingen sub. b en c. Het komt mij voor dat dit niet aangaat. De eerste fout daarin is in mijn oog deze, dat de bepaling niet is een bindend voorschrift. Men heeft hij de gymnasia van hoogerhand een bindend voorschrift gegeven. Hier staat het niet zoo. Nu doet zich voor het be zwaar, door de heeren aangewezen. liet is wer kelijk moeilijk, eene splitsing van klassen alleen te laten afhangen van het aantal leerlingen. Ver schillende andere zaken kunnen op splitsing in vloed hebben. Als men nagaat hoe tot dusver dit behandeld is aan de school met 5-j. cursus, ziet men dat het altijd vanzelf tot oplossing is gekomen. Tot dusverre heeft de directeur-zelf de noodige maatregelen genomen en dat heeft nooit aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Als het niet kon zonder vermeerdering van personeel, vroeg hij nieuwe leeraren; ik geloof dat het denkbeeld van den heer Krol het goede is en dat de zaak vanzelf tot eene goede oplossing komt; ik zou dat denkbeeld dus gaarne onder steunen en splitsing aan den directeur overlaten, als die splitsing geen invloed heeft op de kosten der school. Dan zouden natuurlijk moeten ver vallen lctt. b. en c. en vervangen moeten wor den door eene clausule van bovenbedoelden inboud. Von Reeken. Tic zou ten ernstigste opko men tegen een dergelijk besluit. Dit geldt hier geen klein belang. Geldt het voor den Sjarigen cursus dan moet bet ook relden *nnr den 3'nr'ge-n eu voor de II. B. 6. voor meisjes. Nu hebben wy onlangs een voorstel gehad ten aanzien der meisjesschool, om de hoogste klasse van 15 meis jes te splitsen en B. en W. hebben gemeend dat niet te kannen toestaan. Op scholen elders zijn bepalingen gemaakt, die hier ook zou-lcn kunnen toegepast worden. In een der documenten komt voor, dat de directeur het wenschelijk zon ach ten, om als eeu klasse meer dan 60 leerlingen telt die te splitsen in drie parallelklassen. Dan zou meu splitsing krijgeu hij een 20lal leerlin gen, wat aanleiding geven zou tot groote kosten. Ik moet denken dat hij de opgaven over den toestand te Amsterdam een abuis heeft plaats gehad, want het maximum van iedere klasse daar is 30 leerlingen. Dit acht ik werkelijk zeer wen schelijk. Bij de wet op het hooger onderwys is bepaald, dat klassen grooter dan 25 leerlingen gesplitst moeien worden. Als wij dit geheel over laten aau den directeur wordt dat moeilijk en is het bovendien voor hem ook bezwaarlijk en zal ook zijn personeel weldra een dubbel aantal lesuren moeten geven. Dan zal do Raad toch moeten overgaan tot een dubbel stel leeraren aan te stellen. Het komt mij voor dat het goed is bepalingen te maken als oldors is gebeurd. M. i. behoort de macht tot splitsing geheel bij don Raad thuis. Meent de direeteur dat splitsing noodig is Toor eene klasse, zelfs voor eene die minder dan 30 leerlingen telt, dan kan htf eea gemotiveerd voorstel doen aan den Raad. Waller. Do kwestie is hel-ngrijk, maar moet uitgevochten worden bij de behandeling der ver ordening, die van dit besluit het geiolgzal zijn. Wanneer ik samenvat wat er gesproken is, zou het dan een bezwaar zyn om een amendement

Haarlem's Dagblad | 1889 | | pagina 5